Vandaag gaan ze weer..... Eis was levenslang Zwendelaar V erdurmen te Gent gearresteerd TRUJILLO VERMOORD OVEREENSTEMMING INZAKE BERLIJN Nog geen conclusie inzake KLM-ramp DC-8 RAPPORT VAN „MR. X' IS EN BLIJFT ZOÈK flmtoua Zuid-Afrika republiek VERRASSENDE CLEMENTIE TE PARIJS Kennedy bij De Gaulle OPERA TOSCA pinksterprijsvraag iedereen ziet méér in 'n OAGBt"AD*VOORlZEELAND ANGOLA Socialistische Internationale verontrust Instemming bij publiek Tbc-haard te Ede Drie maanden dokter in Antwerpen Studentenrel in Tokio Minister: geen bouwbedrijf van overheid Jhr. Six en echtgenote gedood bij ongeluk Iets warmer Interpellatie spelregels loonbeleid Veronderstelling ontploffing was :eer hevig Worms contra Van der Kuil Vergeet U niet IN ÉÉN WOORD: FANTASTIBCHI 101e JAARGANG No. 23637 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C, J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren. L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278341 bla» DONDERDAG 1 JUNI 1961 Abonnementsprijs 7.— per kwartaal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.—). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) CHALLE EN ZELLER: „Het bureau van de Socialistische In ternationale is ernstig verontrust over het huidige conflict in Angola en de groeiende bewijzen van zware verliezen aan mensenlevens en eigendommen al daar", zo heeft de P.v.d.A. meegedeeld. Het bureau is van oordeel, dat de oor zaak van het huidige oproei gelegen is in het feit dat het volk van Angola (en van alle Portugese kolonies) het recht op zelfbeschikking wordt onthouden. De vrijheidsverlangens van het vo.k kunnen niet worden vernietigd door zware on derdrukking door de koloniale regering. Het bureau van de Socialistische In ternationale verzoekt de Portugese re gering onmiddellijk stappen te doen óm de democratische rechten van het volk te vestigen in plaats van gebruik te ma ken van geweld. Weer in V-raad Een groep Afrikaanse en Aziatische landen, alsmede Zuid-Slavië, hebben gisteren om een spoedbijeenkomst van de Veiligheidsraad gevraagd ter bespre king van de toestand in de Portugese bezitting Angola. 15 JAAR Het hoog militair tribunaal te Parijs heeft gisterenavond de generaals Maurice Clialle en André Zeiler wegens hun deelname aan de opstand van Algiers veroordeeld tot vijftien jaar gevan genisstraf met dwangarbeid. dus rekening gehouden te hebben met de verklaringen van Challe en Zeiler, dat zij niet van plan waren te trachten IH de regering in Parijs omver te werpen, maar gehandeld hadden als patriotten die Algerië voor Frankrijk wilden ver overen en het terug wilden geven aan het volk. De zeven rechters hebben in hun von nis dat nog clementer was dan de eis blijkbaar dezelfde overwegingen doen gelden. De beide generaals, die in feite reeds hun militaire rang en hun pensioenrechten hebben moeten afstaan, moeten ook hun „legioen van eer" teruggeven. Tevoren had de openbare aanklager, Antonin Besson, „levenslange gevange nisstraf" geëist tegen de beide gene raals. Maar „levenslang" stond zijns inziens toch gelijk met 20 jaar, vandaar, dat hij 20 jaar requireerde. Nadat hij het hoog militair tribunaal had uitgelegd dat zijn geweten het hem onmogelijk maakte de doodstraf te eisen, kwam hij na een requisitoir van drie uur tot deze eis. ,,Het recht heeft slechts waarde als het menselijk is", verklaarde Besson. Deze mverwacht milde eis was de cli max van het proces dat drie dagen reeds de gang is en werd met kre ten van instemming op de publieke tri bune ontvangen. Onder artikel 90 van de strafwet be treffende de „organisatie van een gewa pende opstand" kan de doodstraf toege past worden. „Patriotten De openbare aanklager scheen bij zijn eis Aan de Apeldoornseweg in Otterloo werd deze week een vrij ernstige tuber- culosehaard ontdekt. Vier personen, een 23-jarig meisje, haar 70-jarige vader en twee buurkinderen zijn door deze ziekte aangetast en moesten in een sanatorium worden opgenomen. 1 juni een magische datum in het brein van de hengelaar. Hier een kijkje langs de Amsterdamse Bosbaan. (Van onze Belgische correspondent) De beruchte zwendelaar Willy Verdunnen, die door de Nederland se en de Belgische recherche werd gezocht in verband met allerlei op lichterijen, kon gisteren te Gent worden gearresteerd. Een drietal weken geleden zat men he'rn kort op de hielen, toen zijn aanwezig heid werd ontdekt in een villa te We- chelderzande, een dorpje in de Antwerp se Kempen. Toen hij zich met een huur auto uit de voeten wilde maken, werd goedgelovige taxichauffeur. Verdurmen maakte de man wijs, dat hij het slacht offer dreigde te worden van een stelletje bandieten. Met een handigheidje schudde de taxi-chauffeur de achtervolgende po- litie-auto van zich af. Hij werd door Verdurmen hiervoor slecht beloond. Hij liet zich afzetten aan de deur van een hospitaal, zogenaamd om zich te laten verzorgen. Hij vroeg de chauf feur even te wachten, maar toen het bleef duren en de -chauffeur op in lichtingen uitging vernam hij, dat de onbekende langs een andere deur naar buiten was gewandeld. Het krasse van de hele geschiedenis is, hij achtarvo*^ door de politie, die zelfs dat Verdurmen gedurende ongeveer drie op hem vuurde. In de buurt van Heren-la!lïw, K._5„ Aii thals slaagde hij erin te ontkomen door- maanden (cn dat yanaf het bc*in *an dlt dat hij de medewerking kreeg van een J*") werkzaam is geweest als genees- W. VERDURMEN Generalissimo Rafaël Tru jillo, de dictator van de Domi nicaanse Republiek, is ver moord. VANDAAG zullen de drie delegaties naar de R T.C. tussen Nederland, Suri name en de Antillen weer een plenaire vergadering houden. OP HET vliegveld Shannon werd giste ren groot alarm gegeven omdat een Amerikaanse Super-Constellation met een dol geworden propeller op de lan dingsbaan afstormde. Gelukkig landde de machine perfect. CASTRO rekruteert op het ogenblik amateur-spionnen, die voor hem de vij anden van het regime moeteu opsporen. Castro heeft een half miljoen spionnen nodig, wu hij zijn politiestaat kunnen besturen. ZATERDAG komt de commissie voor hereniging en rehabilitatie van Korea van de UNO bijeen om de jongste ont wikkelingen in Korea te bespreken. IN BONN is nog een journalist gear»es- teerd, die verdacht wordt van spionage. Dit is nu al de derde kranteschrijve cue zijn vcrslaggeverstalenten verkeerd aanwendde. DE VERENIGING van koopvaardij-offi- cieren heeft een nieuwe verlofregeling voor zeevarenden bepleit. Men wil, dat er voor elke zondag op zee anderhalve dag verlol zal worden toegekend. De woordvoerder van het Witte Huis. Pierre Salinger, heeft in Parijs meegedeeld dat de minister van buitenlandse zaken. Rusk, in verband met deze omwikkeling, op last van president Kennedy, vandaag niet naar de Franse hoofdstad zal komen. Tegen middernacht werd het nieuws pas officieel bekend, nadat nog kort te voren twijfel was gerezen omtrent de juistheid der geruchten, volgens welke er ook giote spanning zou heersen in de hoofdstad van de Dominicaanse Re publiek. De «9-jarige Rafael Leonidas Trujillo, de „weldoener" van de Dominicaanse Repubi'ek is dertig jaar aan de macht geweest, terwijl andere, minder stabiele dictaturen in Latijns-Amerika plaats maakten voor min of meer democrati sche regimes. Onder zijn bestuur bereikte het ver armde land een zekere graad van wel stand, echter ten koste van de burger rechten ei vrijheden van de bevolking. Rafael Trujillo was het derde kind in een arm gezin van elf kinderen. Hij was niet de officiële president van de repu bliek, maar werd beschouwd als de dic tator boven de president. Toen hij voor het eerst aan de macht kwam, regeerde hij met de officiële ti tel van president voor een periode van acht iaar In 1942 kwam hij voor de tweede maal aan de macht én bleef tot 1952 aan het bewind, v aarna hij het gezag overdroeg aan -ijn broer, Hector, die verleden jaar zijn ambt neerlegde. Vice-president Joaquin Balaguer werd toen president, maar Rafael Trujillo hield de touwtjes in handen. heer in hei Antwerpse Stuivenbergzie- kenhuis. Hij had zich daar aangemeld als dokter en de directie van het ziekenhuis was ingegaan op zijn verzoek een stage te mogen doen als zogenaamd toekijkend geneesheer. Hij ondersteunde dit ver zoek met de verklaring dat hij het ko mend jaar als internist in dienst zou tre den in een ziekenhuis te Amsterdam. Niemand vroeg hem naar een diploma. Door geneesheren en verplegend perso neel werd hij aangesproken als dokter Verdurmen en herhaaldelijk volgde hij in de operatiezaal van nabij heelkundi ge bewerkingen. Op geen enkel ogenblik heeft hii echter patiënten onderzocht en hij werd evenmin vergoed. Een paar maal verdween hij gedui'ende enkele dagen en toen bij de directie van het ziekenhuis klachten binnenkwamen over uitblijvende betalingen voor genees kundige boeken, die door Verdurmen be steld waren, werd hij aangemaand deze kwestie onverwijld te regelen en werd hem ook voorlegging van zijn diploma gevraagd. Sinds die dag werd de thans gearresteerde Verdurmen niet meer in het Antwerpse ziekenhuis gezien Ongeveer 35 mensen werden gewond toen de politie van Tokio een demon stratie van circa 5000 studenten uiteen joeg. De demonstratie van de studenten was een protest tegen een regeringsbe-1 sluit om de faciliteiten voor studenten, om demonstraties te houden in Tokio', aan banden te leggen. President Kennedy en generaal De Gaulle hebben volledige over eenstemming bereikt over de kwestie Berlijn. Dit heeft de pers chef van het Witte Huis, Pierre Salinger, gisteren in Parijs mee gedeeld. Hij wile geen toelichting geven inzake de details van dit akkoord. De behande ling van verschillende Afrikaanse kwes ties wordt vandaag voortgezet. Gedurende de eerste ontmoeting, die 35 minuten duurde, is uitsluitend over Berlijn gesproken. Bij deze ontmoeting waren slechts tolken aanwezig. Ook he denmorgen zullen beide staatslieden el kaar alleen ontmoeten. Wellicht zullen bij de besprekingen van anmiddag of van morgenochtend leden .an de sta ven worden betrokken. Ten aanzien van zuid oost-Azië hebben Kennedy en De Gaulle« nog geen iconclu- sies getrokken. Problemen die verband houden met de NAVO en het Midden- Oosten zijn nog niet ter sprake geko men. De atmosfeer werd gekenmerkt door ..bijzondere hartelijkheid en wederzijdse eerbied", aldus de verklaring van Sa linger. Hij voegde hieraan toe, dat Kennedy verheugd was over de ont vangst van de Franse bevolking". Salin ger weigerde te zeggen of Kennedy heeft gesproken over zijn komende ontmoe ting met Kroestjev. Hartelijk welkom Deze verklaring kwam aan het einde van een dag, waarop de Franse hoofdstad koketteerde met al haar charme en anderhalf mil joen mensen langs de wegen de Amerikaanse president en diens vrouw een allerhartelijkst welkom bereidden. Op het vliegveld Orly zei Kennedy, dat het juist was, dat zijn eerste over zeese reis als president Frankrijk gold, „want ik heb nooit een bespreking ge houden of georganiseerd, die belangrij ker is" Frankrijk „onder zijn grote lei der", is opnieuw het centrale punt voor de gezamenlijke inspanning voor de verdediging van het Westen, aldus de Amerikaanse president. In zijn korte welkomsttoespraak zei De Gaulle, dat er nimmer Amerikanen naar Frankrijk zijn gekomen dan als vrienden en bondgeno ten. De Kennedy's verblijven tijdelijk aan de Quai d'Orsay. Terwijl zij in open auto's daarheen reden en luid werden toegejuicht, dreunden 101 saluutschoten over de Franse hoofdstad. De onmiddellijke omgeving van de Quai d'Oisay is afgezet. Scherpe bewaking Een burger van de Amerikaanse ambassade, die een groot pak bij zich hadmocht er ook niet door. Door taalmoeilijkheden kon hij de politie niet aan het verstand brengen waar hij voor kwam. „Dit is het mineraal water voor de president"zei hij steeds in het Engels. Een verslagge ver die beide talen machtig was, bracht uitkomst. De man met het pak werd het ministerie binnengeleid door een officier van politiedie opmerk te dat het pakket met een geigertel ler zou worden onderzocht. Ondanks de ijver der politie om Pa rijs vrij van daden van geweld tc houden tijdens het bezoek van het echtpaar Kennedy, hebben Algerijnse terroristen gisterenmiddag een handgranaat gewor pen naar een politiebureau in de Rue de Nantes, in het noordoostelijk deel van de Franse hoofdstad. Een politie man en drie burgers werden door gra naatscherven gewond. De politie heeft voorts invallen gedaan bij bekende tegenstanders van De Gaulle, Zij heeft bij de daarop volgende huis zoekingen onder meer beslag gelegd op een radio-installatie en op vele wapens. Verscheidene personen werden gearres teerd. (Van onze parlementaire redactie) In 1960 zijn er in totaal 83.815 wonin gen voltoqid, terwijl de bestaande wo ningvoorraad met 10.268 verminderde. De netto-vermeerdering van de woning voorraad in 1960 bedroeg daardoor in totaal 73.547. Deze cijfers, verstrekt door minister Van Aartsen (Volkshuisvesting en Bouwnijverheid) staan vermeld in het verslag van het mondeling overleg met de vaste commissie voor volkshuis vesting en bouwnijverheid uit de Twee de Kamer. Hierin geeft de minister desgevraagd te kennen dat het hem onmogelijk is om aan de gemeenten in de toekomst meer jarige woningcontingenten toe te ken nen op grond van prognoses op langere termijn. Het stichten van een overheidsbouw- bedrijf wordt, aldus de bewindsman dooi de regering niet opportuum geacht. Op de rijksweg 4a (Rotterdam-Ypen- burg-Amsterdam) onder Roelofarends- veen (gemeente Alkemade) heeft zich gisteren een verkeersongeval voorgedaan, waarbij twee doden zijn te betreuren. In de richting Amsterdam reed, naar getuigen verklaarden, met grote snel heid, jhr. J. Six van Hillegom (70) uit Amsterdam. Door nog onbekende oor zaak is de door hem bestuurde wagen plotseling gaan slingeren en kwam de auto tenslotte in een sloot terecht. Jhr. Sien en zijn echtgenote, die 69 jaar oud was, werden beiden uit de wagen ge slingerd. Jhr. Six van Hillegom was vrijwel op slag dood. Zijn vrouw over leed enige tijd later aan de opgelopen verwondingen. Gisteren, een minuut na midder nacht klonken eenentwintig saluut schoten en luidden de kerkklokken toen Zuid-Afrika een republiek ge worden was, de enige republiek in Afrika met een blanke regering. Na 155 jaar heeft Zuid-Afrika de banden met de Britse kroon ver broken. Het is na Ierland en Birma het derde land, dat uit het Gemenebest treedt. In tal van Afrikaanse kerken werden speciale diensten gehouden. De nieuwe republiek zal geleid worden door de man die behoorde tot de oprichters van de nationale partij, Charles R. Swart, bijgenaamd o, ironie „Blackie". Om kwart over tien gisterenmorgen werd hij tijdens een korte' plechtigheid in de „Groote Kerk" te Pretoria, geïnstal leerd. Terwijl de kanonnen opgesteld op de vijf heuvels van de stad, hun saluut schoten over de stad vuurden, beloofde de president „trouw te zullen zijn aan de republiek Zuid-Afrika....", Tot de bijna 15.000 toeschouwers die buiten diep weggedoken in regenjassen stonden te wachten zei Swart, dat Zuid- Afrika, ondanks de protesten, die van alle kanten tegen zijn apartheidspolitiek zijn geuit, zich het recht voorbehield om zelf beslissingen te nemen „in overeen stemming met de uitdrukkelijke wil van ons kiezerscorps zonder inmenging van buitenaf". Hij verklaarde, dat de komst van de Republiek en het uittreden uit het Ge menebest geen nederlaag was voor een deel van de bevolking. „Het moet, inte gendeel, als een overwinning voor allen beschouwd worden en een onvermijdelij ke vervulling, een evolutionaire ontwik keling van een vrije natie", aldus Swart. Op het vliegveld Orly reeds waren De Gaulle en Kennedy druk met elkaar in gesprek. (Telefoto ANP) mm Weersverwachting van het K.N.M.I. t tot vanavond, opgemaakt gisteren- t avond 23.15 uur 0 Enkele zonnige perioden en op de J J meeste plaatsen droog weer. Zwakke t t tot matige wind uit uiteenlopende t richtingen. Iets hogere middagtem- 0 peraturen dan gisteren. 0 Vandaag: zon onder 20.49 uur, maan 0 op 23.00 uur. Morgen: zon op 4.25 uur, maan on- J J der 7.55 uur, (Van onze parlementaire redacteur) C.P.N.-che) Paul de Groot heeft in de Tweede Kamer een interpellatie aange vraagd over de spelregels voor de vrije loonvorming in de tweede fase en de toepassing daarvan op de metaalnijver heid. Ovei deze interpellatie-aanvrage wordt nog nader door de Kamer beslist. Paul de Groot wil zijn vragen richten tot de staatssecretaris van Sociale Za- •ken, de heer Roolvink. De deskundigen die de ramp met de DC-8 ..Fridtjof Nansen" onderzoeken, hebben nog geen enkele veronderstelling omtrent de oorzaak van het gebeuren dat gisterochtend voor de Portugese kust de levens van 61 mensen eiste Aan het strand voor Caparica is een bewakingsdienst ingesteld. Portugese soldaten, politiemannen en douaniers lopen dag en nacht langs de vloedlijn, om te zoeken naar wrakstukken of stof felijke resten die de oceaan aan land spoelt. Maar de oogst is bitter weinig en een van de strandwakers zei giste ren: „Te oordelen naar de kleine stuk ken die zijn aangespoeld, moet de ont ploffing zeer hevig zijn geweest." Helicopters hebben boven zee gespeurd naar sporen van het wrak. De Portu gees-Nederlandse commissie van on derzoek heeft de bandopname beluisterd die automatisch gemaakt is van de berichtenwisseling tussen het veron gelukte vliegtuig en de verkeerstoren van het vliegveld Lissabon. Maar de he likopters hebben niets gevonden en de commissie van onderzoek heeft geen enkele conclusie kunnen trekken. Twee mogelijkheden De Portugezen, die zijn ingeschakeld bij het onderzoek, zien maar twee mo gelijkheden. Of de DGV8 is tijdens de vlucht geëxplodeerd of de KLM-machi- ne is met grote snelheid tegen het wa teroppervlak geslagen en uiteengespron- gen. In beide gevallen is de explosie zeer hevig. Een noodlanding op zee is een moge lijkheid die men niet meer handhaaft, ai was het slechts omdat in de tijd tus sen het optreden van de noodtoestand en de landing op zee, noodsignalen uit gezonden hadden kunnen worden. Alles wijst erop. dat de ramp zich in uiterst korte tijd voltrokken heeft, aldus een Portugese luchtvaartdeskundige. Wat stukken aluminium, stukken be kledingsmateriaal, een reep uit de vlieg tuighuid, de gruwzame resten van en kele mensen en het vrij gave lijkje van een jongetje zijn alle „stille getui gen" die tot dusver aan land zijn ge spoeld. Zeewier ligt tussen de hoopjes die de strandwakers hebben gemaakt van wat zij uit het water konden halen. De grote stukken van het vliegtuig zijn nog niet gelokaliseerd. Geopperd wordt, dat het eigenlijke wrak zich op de zeebodem bevindt. 10 a 15 kilometer uit de kust. Door de har de wind is het water erg woelig en voor het ogenblik worden daardoor de ber- gingspogingen belemmerd. (Van onze Haagse redacteur) Waar ieder gisteren bij de behandelingj van het kort geding Louis („schroot- fraude") "Worms contra de Rotter damse advocaat mr. Van der Kuil hei melijk op had gehoopt is niet gebeurd: de president van de Haagse rechtbank, mr. Witsen Elias, heeft de Haagse offi cier van justitie, mr. J, C. Maris, geen getuigenverhoor afgenomen. Vond mr. Witsen Elias dit werkelijk niet nodig of vreesde hij voor onaan- j genaamheden in tegenwoordigheid van publiek en pers? „Het kan zijn dat ik: mr. Maris alsnog hoor", zei de Haagse' president slechts aan het begin van de zitting. Het zou ons eigenlijk verbazen indien dt niet gebeurt, want achter de zaak zoals die gisteren uit de doeken gedaan werd staan nog vele vraagte kens. Zoals bekend heeft de heer Worms de vice-voorzitter van de E.G.K.S., de heer Spieienburg, beschuldigd van ma lafide activiteiten. De heer Worms meent dit te kunnen bewijzen aan de hand van een rapport dat zou zijn opge maakt door een meneer X. uit Rotter dam, die bijzonder veel van ie schroot- affaire af heet te weten. Een Haagse advocaat, mr. W. D. van der Kuil. zou de heer Worms toegezegd hebben hem (Worms) dit rapport toe te spelen.' Omdat deze zaak in de openbaarheid) is gekomen weigert deze meneer X. nu echter het desbetreffende rapport via j mr. Van der Kuil aan de heer Worms] door te geven. De heer Worms zou daarom zijn beschuldiging tegen de heer Spierenburg die inmiddels weer een aanklacnt wegens smaad tegen de heer Worms heeft ingediend niet waar kunnen maken. Worms eist het rapport thans op, op straffe van een dooj" mr. Van der Kuil te betalen dwangsom. Volgens de heer Worms kan mr. Maris, tjie mr. Van der Kuil heeft verhoord, getuigen dat deze inderdaad toezegging heeft, gedaan dit rapport aan hem (Worms) te overleggen. De raadsman van mr. Van der Kuil stelde, dat de heer Worms slachtoffer is geworden van zijn eigen zorgen en moeilijkheden. „De heer Vai der Jvuil heeft het rapport nooit in zijn bezit ge had, hij heeft het ook nooit aan de heer Worms beloofd, maar deze heeft alvast beschuldigingen geuit in de hoop dat hij hierin door het rapport gesteund zou worden". Hierop stelde de raadsman van de heer Worms dat mr. Van der Kuil tij dens een telefoongesprek niet gezegd zou hebben dat hij het rapport van X niet heeft, maar wel dat hij (Van der Kuil) „verdere medewerking aan de zaak wei gerde omdat dc motieven van de heer Worms hem niet bevielen". Volgens mr. Pot kan de heer Worms wettelijk zeker aanspraak maken op het rapport, om dat hij door weigering benadeeld zou worden. Mr. Cioone herhaalde dat de heer Worms iets onmogelijks verlangt. Van der Kuil heeft het rapport niet en de naam var zijn cliënt X kan en mag hij volgens zijn ambtsgeheim niet bekend maken. Mr. Witsen Elias zal dinsdag a.i. uit spraak aoen. Advertenties) uw oplossing van de voor zaterdagmiddag 12.00 uur a.s. in te leveren zaterdag 2 juni Nü een ARISTONA kopen, want

de Stem | 1961 | | pagina 1