U 62 clodenonder wie 12 leden Nederlandse bemanning Nog verder uitstel belastingverlaging P De omgekomen bemanning Compromis zeer waarschijnlijk Leeftijdsgrens tot 40 jaar verlagen 6 juni IHAG Vissers en soldaten hoorden ontploffing EEK ZWARE SCHADUW OVER EINDE LOOPRAAN PRESIDENT-DIRECTEUR ALER Vier minuten na de start De kinderbijslagverzekering 3 JUNI 1961 DAGBLAD-VOOR-ZEELAND Verdwenen dossier Incident- Burger in Kamer GEKAMD luw. >r de keel. Lliteit Visserij-incident bij de Far Oer Min. Zijlstra in Tweede Kamer Plaatselijk regen SER-advies inzake a.w.w. Waar Gagarin gestart is Wie is er morgen jarig? Geef n TOMADO cadeau! Pinksterprijsvraag 1961 LPEL MAAKT eiwit Beerentricot onder» ikt van originele Peru» 20 prachtig glad - eer» )k. Beerentricot ondergoed speciale fabricage mééf ge voordelen, uitzonderlijk mooi-slultend, veel kleiner en het is zó tisch dat het soepel ei» egaat met iedere beweging, it en zo sterk als ondergoed ITRICOT ONDERGOED it U verlangen kunt. Kom hel ondergoed bij de mm BEERENTRICOT. Let op het merk-elikel Uw garantie voor :ru gekamd dus uitstekende kwaliteit. Lag! 101e JAARGANG No. 23686 V 00c God) m Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 i WOENSDAG 31 MEI 1961 Abonnementsprijs S 7.per kwartaal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuren: IJsbaanstraat 24 - telefoon* 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) UITGELEENDE DC-8 VAN K.L.M. BIJ LISSABON NEERGESTORT Raketten voor TsjangKaiSjek Op enkele hónderden meters v&n het stram! van de Portugese hadplaats Caparica, aan de monding van de Taag, is een toestel van de KLM, dat in charter vloog voor de Vene zolaanse luchtvaartmaatschapp „Viasa", neergestort. Hierbij kwamen 62 personen onder wie een bemanning van veertien koppen om het leven. Het toestel was de DC-8 „Fridtjof Nansen". Men vermoedt, dat het toestel in de lucht is ontploft. met DC-8 machines gebeurd. Op 16 de cember van het vorig jaar botste een DC-8 van de United Airlines met 77 pas sagiers boven New York tegen een Super Constellation van Trans World Airlines en stortte in een der wijken van de stad neer. Er waren van geen der beide toe stellen overlevenden. De tweede DC-8 die verongelukte was van de Mexicaanse luchtvaartmaat schappij Aeronaves de Mexico. Dit toe stel maakte op 19 januari j.l. van het New Yorkse vliegveld Idlewild een mis lukte start en vloog in brand, toen het vlak buiten het vliegveld de grond raak ten. Daarbij kwam bijna de voltallige cockpit-bemanning om, doch de passa giers konden de machine nog bijtijds verlaten. Een DC-8 van hetzelfde type als de KLM-machine Fridtjof Nansen". Op deze foto zien we de „Thomas Alva Edison Premier MacMillan van Engeland heeft gisteren toegegeven, dat een dos sier met Amerikaanse marinegcheimen verdwenen is. Hij zei echter, dat net waarschijnlijker was, dat het dossier ge woon zoek was of „te goed" opgeborgen, dan gestolen. Het dossier is al meer dan een maand zoek. MacMillan deed deze mededelingen in het Britse Lagerhuis. Een Deens inspectievaartuig voor de visserij, heeft dinsdag het vuur geopend op een Schotse treiler uit Aberdeen, die trachtte te vluchten, nadat een groep Deense politiemannen aan boord was gezet om het schip op te brengen. Vol gens de Denen had de treiler gevist bin nen de visserij grenzen rondom de Far Oer, de Deense eilandengroep ten noor den van Schotland. De vissersboot kreeg een treffer. Het ongeluk gebeurde om kwart over een in de nacht van maandag op dinsdag, vier minuten nadat het toestel uit Lissabon was opgeste gen. Eerst gistermiddag kreeg men zekerheid, dat het vliegtuig was verongelukt. Aan het strand van Caparica, even ten zuiden van Lis sabon, werden wrakstukken aangetroffen. Later spoelden ook stoffe- lilke resten van de passagiers aan. Y t De piloot deed routinemededelingen over De huidige ramp vormt een triest slot van zijn loopbaan als president directeur van de K.L.M. voor de heer i. A. Aler, die tot en met van daag zijn functie bekleedt. Morgen neemt drs. E. H. van der Beugel zijn arbeid definitief over. De verzekering Een groot deel van de verzekering voor deze DC-8 van de K.L.M., die he den voor de Portugese kust is veronge lukt. was geplaatst op de Londense markt voor luchtvaartverzekering, zo is door de British Insurance Association bekendgemaakt. De totale waarde van de romp was ongeveer twee miljoen pond. werd tevens gezegd. (Van onze parlementaire redacteur). Het is nog lang niet zeker, dat de nu opgeschorte belas tingverlaging van 500 indoen, die per 1 juli a.s. zou ingaan, wel op 1 januari 1962 zal wor den verwezenlijkt. ,,lk hoop het van harte, maar ik kan hel niet beloven", zei minister Zijlstra (financiën) gister avond in de Tweede Kamer. De definitieve datum van de belas tingverlaging zal, zoals reeds eerder is Het gecharterde vliegtuig, van Rome, via Lissabon, op weg naar Caracas, stortte in zee, terwijl het hevig regende. Een officiële verklaring voor het onge luk was gisterenavond nog niet beschik baar. Luchtvaartdeskundigen echter zei den, dat bij geen enkel vliegtuigongeluk de mogelijkheid van sabotage wordt uit geschakeld. Een team van deskundigen is gisteren- de start aan de controletoren, maar hij hield vier minuten na de start op, mid den in een zin. Hij stond vermoedelijk op het punt zijn geschatte aankomsttijd te Santa Maria, op de Azoren, aan te geven. Hij zei „estimated" (geschatte) en onmiddellijk brak toen het contact af. Op dat moment bevond het toestel zich 20 km ten zuiden van Lissabon, juist boven zee. Toen dan ook in deze rich ting werd gezocht, en er her en der bij Caparica brokstukken van een vliegtuig werden gevonden, rezen onmiddellijk de bangste vermoedens. Eerst gisterenmid dag kreeg men, bij identificatie van een der stoffelijke overschotten, absolute ze kerheid. ,,Het regende hevig, toen er lawaai klonk als de donder", vertelde visser middag reeds van Schiphol naar Lissa- j Antonio Cardoso, die aan het strand OP INITIATIEF van president Nasser wordt op 5 juni begonnen met de voor bereidingen voor de conferentie van neutrale landen. De organisator hoopt ook neutrale Europese landen te kunnen begroeten. DE CONFERENTIE in Genève, waar gesproken wordt over een bestand in Laos, bevindt zich nog steeds in een impasse. Achter de schermen wordt ech ter hard gewerkt. Gisteren was er zelfs een ,,werkdiner". EEN VROUW van 27 jaar uit Kootwij kerbroek. is bijna het slachtoffer ge worden van een aanrander. Zv verweer de zich met een pennemes, waarna de onverlaat de vlucht nam. Hij is nog niet gevonden. IN DE KOMENDE weken zal er door de regering met de organisaties van politie personeel overleg worden gepelegd over de doorvoering van de vijfdaagse werk week voor de dienaren van Hermandad. DE NEDERLANDSE journalist, Ernest Kuyper, die gedurende 62 jaar in Parijs de journalistiek heeft beoefend, heeft bet ridderkruis van de ordevan Sint Gregorius de Grote ontvangen. Weersverwachting van het K.N.M.I. t tot vanavond, opgemaakt gisteren- J avond 23.15 uur: Voornamelijk ten noorden van de t grote rivieren bewolkt met tijdelijk regen en ten zuiden ervan zonnige J *t perioden en overwegend droog weer. t Matige, maar aan de kust krachtige i wind uit noord tot noordwest. De- zelfde middagtemperaturen of iets J lagere dan gisteren. t Vandaag: zon onder 20.48 uur, maan t t op 22.02 uur. Morgen: zon op 4.26 uur, maan on- der 6.49 uur. bon vertrokken voor een onderzoek. De bemanning telde twaalf Neder landers. Van de passagiers onder wie acht kinderen 'en twee baby's had niemand de Nederlandse natio naliteit. Het waren 29 Venezolanen, elf Spanjaarden, vijf Portugezen, een Italiaan, een Chileen en een Franse dame. Het was de tiende van de dertien straaljagers, die de K.L.M. bij Douglas heeft besteld. Twee van deze toestellen had de K.L. M. aan de Viasa uitgeleend, totdat deze zelf over deze vliegtuigen zou beschik ken. Beide maatschappijen werken -nauw samen. Het cabinepersoneel van de Via sa krijgt een opleiding van de K.L.M. in Nederland. Het moment van fle ramp Qm 1.15 uur gmt denderde het grote toestel over de startbaan te Lissabon. woont. „Ik ben me thans bewust, dat het een ontploffing moet zijn geweest, want er was geen onweer". Soldaten, die op wacht stonden bij het artilleriestation Rapossira aan de kust, hebben ook verteld dat zij op het moment dat de verbinding tussen het K.L.M.-vliegtuig en Lissabon uitviel een zware ontploffing hoorden. Voorgaande rampen Het laatste ongeluk met een K.L.M.- vliegtuig geschiedde op 14 augustus 1958, dus bijna drie jaar geleden, toen de Su per-Constellation PH-KLM ..Hugo de Groot" bij Ierland in de Atlantische Oceaan stortte. Daarbij verloren de 91 passagiers en de uit 8 leden bestaande bemanning het leven. In totaal zijn er nu drie ongelukken (Van onze parlementaire redacteur) Ook zij, die het kabinet-De Quay goedgezind zijn, hebben nogal eens moeite met de bokkesprongen, die het af en toe maakt. Van de daar door ontstane wrevel zou een han dig oppositieleider gebruik weten te maken. Mr. Burger, de aanvoerder der socialistische oppositie, kan dit niet. De man is er te onbeheerst voor. Hi- heeft geen enkel maatge voel. Gisteren b.v. is hij tijdens het belastingdebat in de Tweede Ka mer weer eens dusdanig te keer ge gaan, dat. zo er hier en daar nei ging mocht bestaan om weer eens met de P.v.d.A. in zee te gaan, de animo hiervoor aanzienlijk bekoeld werd. Wat was het geval? Mr. Burger werd tijdens zijn rede geïnterrum peerd door minister Zijstra. Dat is gebruikelijk. Even normaal is dat de kamervoorzitter, dr. Kortenhorst, de geluidsversterker dan even van het sprekersgestoelte naar de rege ringstafel overschakelt. Mr. Burger, die door de interruptie van de mi nister ir verlegenheid werd ge bracht. wond zich echter ditmaal over dat overschakelen vreselijk op. „Maar het is toch gebruikelijk", zei dr. Kortenhort. ,,Dan moet u voor eer* betere installatie zorgen", schreeuwde de socialistische fractie leider, die dr. Kortenhorst niet goed zetten kan, „ik wens niet uitgescha keld te worden". „Ik heb hier de lei ding", riep toen dr. Kortenhorst, beukend met zijn hamer. „En ik heb er genoeg van", tierde mr. Burger, ,,ik schei er mee uit". De Kamer zat stom van verbazing toe te zien. In de socialistische ban ken keek men stil voor zich heen. Ook daar geneerde men zich. aangekondigd, pas in het najaar worden vastgesteld. Van die datum zal niet meer worden afgeweken, verzekerde prof. Zijlstra. Blijft de hoogconjunctuur met de daaraan verbonden overspan ningsgevaren voortduren prof. Zijl stra verwacht dat dit het geval zal zijn dan zullen op ander gebied (staats uitgaven?) afremmende maatregelen worden genomen om de verlaging toch mogelijk te maken. Als er geen gunstig moment te kiezen is heeft verder uitstel geen zin meer, zei prof. Zijlstra. De bewindsman van financiën be loofde. dat de 500 miljoen, die de schatkist aan de opschorting „ver dient", niet zullen worden gebruikt voor een verhoging van.staatsuitga ven. Misschien zullen er leningen versneld mee worden afgelost. De verwachte verhoging van de defen sie-uitgaven, nodig geworden door het wegvallen van de Amerikaanse wapenhulp, zal op andere wijze wor den bekostigd. Hoe dat gaat gebeu ren, vertelde prof. Zijlstra niet. Ergens zinspeelde hij op de mogelijk heid van een belastingverzwaring op an der gebied, toen hij zei het „uiterst on waarschijnlijk" te achten, dat de verho ging van de defensiebudget zou leiden tot een verhoging van de loon- en in komstenbelasting. „Alles goed en wel", zei dr. Lucas (K.V.P.), „maar onze trots op de belas tingverlaging is grotendeels verdwenen. Voorlopig moeten we het met een fata morgana doen". De financiële specialist der K.V.P, fractie sprak ook van een „deuk in het vertrouwen". Het heeft ons vorig jaar heel wat moeite gekost, betoogde hij, om in te stemmen met een belastingverzwa ring (het permanent maken van de z.g. tijdelijke verhogingen op t.v.- en radio toestellen, sigaretten, auto's en banden), tegen een belastingverlaging op termijn, Er zal heel wat moeten gebeuren voor dat wij weer zoiets doen, verklaarde dr. Lucas. Het was beter geweest, conclu deerde hij, dat er helemaal niet over belastingbeloften gesproken was. Daar was mr. Burger (P.v.d.A.) het helemaal mee eens. R. D. Bergemann gezagvoerder, 42 jaar, woonde in Laren (N.-H.), gehuwd. 2 kinde ren. M. Draaisma vlieger, G. Hoekstra vlieger 44 jaar, woonde 44 jaar, woonde te Haarlem, ge- te Amstelveen, huwd, 2 kinderen Gehuwd, 1 kind. D. van Vuure radiotelegrafist H. J. Westrik boordwerktuig, woonde te Am- kundige, 47 jaar, stelveen. Gehuwd woonde te Am- 3 kinderen. stelveen, gehuwd, 1 kind. J.W, Blommestein BWK 3e klas, 28 jaar, woonde te Jutphaas, on gehuwd. F. Linterman Purser 36 jaar. woonde te Ouderkerk a. d. Amstel. Ge huwd, 2 kinderen J. Oosterling Hofmeester 25 jaar. woonde te Wassenaar. Ongehuwd. L. Boersma Purser 2 S. II. Tlilo Hofmeester 36 jaar. woonde 24 jaar, woonde te Driehuis. Ge huwd. geen kin deren. te Vlaardingen, gehuwd, 1 kind. Mej. C. de Graaf stewardess 25 jaar, woonde in Amsterdam. Ongehuwd. Mej. C. J. v. d. Berg Stewardess 35 jaar, woonde in Den Haag. On gehuwd. P. Garrido Perales Mej. M. Crespo Caldera Purser van de Stewardess van Viasa, oud 33 de Viasa. oud 20 jaar. jaar. President Tsjang Kai Sjek en zijnlzoek gebracht aan een basiswaar echtgenote hebben bij Taipeh een be-\Nike-Hercules-raketten staan opge- \steld. (Van onze parlementaire redacteur) De dreigende kabinetscrisis rond de kinderbijslagverzekering schijnt bezworen te zijn. In politieke krin gen verluidt, dat de Tweede Ka merfractievoorzitters van de KVP VVD, AR en CHU in principe tot overeenstemming zijn gekomen over een compromis, dat de huidi ge kinderbijslag voor loontrekken- den onverlet laat en voor een gro ter deel niet allen der zelf standigen kinderbijslag invoert. Op het ministerie van Sociale Zaken wordt dit compromis thans in een wets voorstel uitgewerkt. Intussen vindt het j beraad over een en ander in de diverse (Van onze Haagse redacteur) De Sociaal Economische Raad heeft geadviseerd de leeftijdsgrens voor uitkeringen op grond van de algemene weduwen- en wezenwet voor weduwen met een of meer ongehuwde kinderen geheel te la ten vervallen. Voor weduwen zon der kinderen adviseert de S.E.R. de minimumleeftijdsgrens te ver lagen van 50 tot 40 jaar. Verlaging van de leeftijdsgrens tot 40 jaar wil de S.E.R. ook voor de weduwe wier kinderen getrouwd waren op het tijdstip dat zij weduwe werd. Met deze regeling, die in belangrij ke mate afwijkt van de thans bestaan de, zal een kostenstijging gepaard gaan van circa 34 miljoen per jaar, dit is 15 a 20 procent. Een premie stijging van 0,2 a 0.25 procent van de premie a.w.w. ook door ongehuw- den te betalen zal deze kostenstij ging moeten dekken. De SER advi seert evenwel na te gaan of voor de ongehuwden op enigerlei wijze een compensatie verleend kan worden. Volgens de huidige regeling geeft de algemene weduwen- en wezenwet aan spraak op weduwenpensioen (tot het 65e jaar) aan vrouwen, die weduwe worden als zij 50 jaar of ouder zijn. Wordt de vrouw op jongere leeftijd weduwe en heeft zij een of meer kinderen beneden de 18 jaar, dan krijgt zij weduwenpen sioen totdat het jongste of het enige kind 18 jaar is geworden. Is dit tijdstip be reikt, en is de weduwe dan inmiddels zelf 50 jaar of ouder, dan behoudt zij haar weduwenpensioen tot haar 65e jaar. Deze aanspraak behoudt zij ook als zij op genoemd tijdstip 45 jaar of ouder is en gedurende vijf voorgaande jaren reeds weduwenpensioen genoot. In alle overige gevallen echter kon geen aanspraak op weduwenpensioen worden gemaakt. Het zijn volgens de SER vooral de moeilijkheden van de categorie die ge noopt wordt een werkkring te aanvaar den, welke destijds onvoldoende zijn on derkend. Na vele jaren een gezinstaak te hebben vervuld, bleek plaatsing in het bedrijfsleven al te vaak een te grote omschakeling. De Sovjetautoritêiten hebben de lan- ceerplaats van het ruimteschip „Wostok" en de plaats waar de eerste ruimte vaarder i-i neergekomen bekendgemaakt. Het ruimtevaartuig werd gelanceerd in de nabijheid van Baykonoer, midden- Kasakstan, en kwam neer bij het dorpje Smelovka, in het gebied van Saratov. Deze gegevens zijn bekendgemaakt in verband met een verzoek aan de inter nationale luchtvaartfederatie, de vlucht van Gagarin als een nieuw wereldre cord te erkennen. De ruimtevaart heeft 108 minuten geduurd, en de grootste hoogte was 327 km. Het totale gewicht van het ruimtevaartuig was 4726 kilo. de kracht van de raketten was 20 mil joen pk. fracties voortgang. Daarbij blijken nog wel eens weerstanden te bestaan, doch de algemene verwachting is, dat er thans een redelijke kans is op een minnelijke schikking. De KVP-fractie blijft intussen voor keur geven aan het aanhangige wetsont werp inzake de algemene kinderbijslag verzekering. De KVP-fractie meent dan ook, dat dit ontwerp eerst in openbare behandeling moet worden genomen. Dit gaat binnenkort gebeuren. Pas als bij die openbare behandeling duidelijk is komen vast te staan, dat voor het 'a.k.w.-ont werp geen meerderheid is te vinden, is de KVP bereid gebruik te maken van de reddingsplank van het thans uitgedachte compromis. Tegen deze procedure bestaat bij de andere „regeringspartijen" geen bezwaar. Het compromis vraagt ook van hen concessies. Met het „schrikbeeld" voor ogen van een rooms-rode coalitie, die het gevolg kan zijn van een kabinetscri sis over de a.k.w. blijken die concessies echter niet op al te grote bezwaren te stuiten. Garanties gevraagd In de komende dagen zal nog nader over de procedure worden beraadslaagd. In KVP-kringen wenst men zeker te zijn, dat .als het a.k.w.-ontwerp wordt inge trokken, aan het dan naar voren komen de compromis geen moeilijkheden meer in de weg worden gelegd. Tevens ver langt men van KVP-zijde de garantie dat het compromis omvattende wetsvoorstel op zo kort mogelijke termijn zeker; nog dit jaar, in openbare behandeling komt. Op dit punt is nog niet alles in kannen en kruiken. De altijd draaiende CHU staat op het standpunt, dat terzake geen bindende afspraken gemaakt moeten worden. Ook zonder CHU zijn de fracties der KVP, VVD, en AR evenwel in staat gezamenlijk de barrière van het kinder bijslag-probleem te overwinnen. DE STAKING van Franse ambtenaren, welke op 6 juni zou worden gehouden, is afgelast. De vakbondsleiders hebben een bestand met de regering bereikt. t Advertenties) Tornado biedt u ro'n rijke keus uit leuke geschenken dat u al tijd een hartewens kunt vervullen. k Hebt U de van het Dagblad De Stem al opgelost? Denkt U er aan dat de inzendtermijn sluit op Op onze kantoren hebben wR nog voldoende oplossingsformulieren in voorraad I

de Stem | 1961 | | pagina 1