HOERA, ZE ZIJN ER WEER Klemtoon pleiters op onschuld verdachten T benadering Schelde - Rijn Kraan kiepert om onder last van „rijke meneer" van Esch MICHELIN AFFAIRE HEILIGE DAAD LAOS KLUIF VOOR K-K? DIENSTREGELING NIEUWE 00 SPOORBOEKJE! Maar nu korter vakantie voor de ambtenaren? Manifest van Salan: papje? PECH MET DE TAART STERK GEWIJZIGDE Nog stilte om maar Colons blijven zich roeren FABIOLA (IN PARIJS) ZIEK Rode vrienden keuren Fidels „ruiltje af Dominee King: nog terreur Wat een spektakel voor zo n ouwe dooie F DAGBLAD VOOR ZEELAND Koud weer Zuidkoreaanse junta sluit vrede met V.N. VRIJE ZATERDAG: Meer vakantie :eggen bonden Zes jaar geëist voor walgelijke misdaad Half miljard van Y.S. voor hulp aan Z.-Amerika Vraag Uw bandenleverancier de nieuwe prijslijst van 15 mei 1961 MICHELIN, de hoogste kwaliteit voor de faagste prijs. jOle JAARGANGNo. 23083 Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandi» Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J- H. A. Biuna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C J. v. Hootegero, mr. dr. A. J J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v 't Westende Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841. Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 27MEI 1861 Abonnementsprijs f 7,per kwartaal 8,20 per post - f 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. i^Teau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14,- telefoon 2377 - (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) Het proces tegen de zich noe mende ambassadeurs" van de schertsorganisatie „De Heilige Daad" waarvan wij in onze edi tie van gisteren een uitvoerig ver slag gaven over de eerste proces dag is gisteren voortgezet met de pleidooien der beide raadslie den: mr. C. J. van Zorge, pleiter voor M. V., en mr. J. van Wijn gaarden, raadsman voor J. J. De uitspraak werd bepaald op 9 juni. De sfeer in Genève is gisteren, nadat de Russen met een weigering nieuwe instructies naar de internationale com missie in Laos te sturen, de conferentie vast hadden laten lopen, niet veel ver beterd. Maandag zal er een nieuwe bij eenkomst worden gehouden en het ziet er naar uit dat de westelijken daar bij wijze van spreken de vuist op tafel zul len zetten. Het geduld van de Ameri kaanse onderhandelaars is zo goed als uitgeput. Intussen hebben de onderhandelaars in Ban Namone. in Laos zelf, gisteren overeenstemming bereikt over de vor ming van een subcommissie die het „staakt het vuren" verder moet uit werken. Het is niet uitgesloten dat men ech ter in Genève niet verder komt en dat men het er op aan laat komen het varken te laten wassen tijdens de con ferentie tussen Kennedy en Kroestjev, In beide pleidooien lag een ge 'e mate van overeenkomst. „Met humorvolle uit latingen en het ridiculiseren levert men nu eenmaal geen bewijs", aldus het kern punt van het betoog van mr. Van Zorge. En ook mr. Van Wijngaarden toonde maar weinig eerbied voor een „montage van de feiten", zoals die, naar zijn me ning, door de officier van justitie, mr. Hartsuiker, naar voren was gebracht. Mr. Van Zorge beklemtoonde, dat beide verdachten en zijn cliënt uiteraard in het bijzonder de dupe zijn geworden van de bedrieger Dreiss. Wat het juridische element betrof kon, naar zijn mening, op basis van de dagvaarding, geen veroordeling volgen, omdat de beschrijving van de feiten niet klopt. „Wie werd door de Heilige Daad opgelicht? Den Besten of de n.v.' Socrates? Een n.v. kan niet worden opgelicht, wel een natuur lijke persoon in deze hoedanigheid, doch dit staat niet in de dagvaar ding aldus pleiter. Mr. Van Wijngaarden hekelde in zijn pleidooi ook het optreden van de cura tor in het faillissement Socrates, uit wiens optreden, naar de mening van deze raadsman, ook al vooringenomenheid bleek. Hij meende, evenals zijn voorganger, „dat Dreiss een spel met de goedgelovige verdachten heeft gespeeld". De aan J. ten laste gelegde feiten (vier oplichtingen en een poging daartoe en een verduiste ring) achtte mr. Van Wijngaarden niet bewezen, ook al. omdat het oogmerk van de opzet om zich wederrechtelijk iets toe te eigenen, eraan heeft ontbroken. Dit laatste adstrueerde hij nader in een uit voerig pleidooi dat. evenals dat van zijn voorganger, meer dan een uur in beslag nam. STIJKEL, staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat en leider van de Neder landse luchtvaartdelegatie, die in Ame rika onderhandelingen voert voor het verkrijgen van landingsrechten van de KLM op de Amerikaanse westkust, heeft verklaard, dat er „geen impasse" in deze besprekingen is. Over tien dagen worden de besprekingen voortgezet. IN LAOS is de veertigjarige Franse missionaris Vincent l'Henoret door de Pathet Lao vermoord. EEN MIJNRAMP in Zuid-Afrika heeft aan zeven kompels het leven gekost. De explosie had plaats in de Clydes Dale-mijn te Coalbrook, waar vorig jaar 435 mijnwerkers om het leven kwamen in de grootste mijnramp uit de Zmdafrikaanse geschiedenis. IN ZWEDEf' zullen per 1 juli ver moedelijk drie leden van het kabinet hun portefeuille ter beschikking stelien. Hun opvolgers zijn. met grote mate van waarschijnlijkheid, al bekend. ro,'?,?A Z0MER- toch nog sneeuw. In w«agi°.e" Grand Rapids. Michigan, ,i,iii ,i gisteren nog gesneeuwd, ter- schommeltoeratUren r°"d het nUlpunt De eerste Hollandse Nieuwe is er. De liefhebbers laten het zich weer smaken. Een dure lekkernij, dat nog wel. Maar na deze aller eerste nieuwe, van gisterochtend, komen straks nog wel de gewone nieuwe, die dan wel te betalen zijn... (Advertentie) INGAANDE MORGEN RAADPLEEG HET «g Het bezoek van het Belgische konings paar aan Parijs is gisteren voor een^ deel in het water gevallen: koningin Fabiola moest de gehele dag binnen blijven. Uiteraard veroorzaakte dat ve lerlei gissingen naar de oorzaak; zoals men weet gaan er sinds enige dagen geruchten dat de vorstin in verwach ting is. Volgens het offciële communiqué ech ter dat gisteren werd uitgegeven had de koningin een lichte keelaandoening. Zij is door een Franse arts onderzocht, die haar voorschreef haar kamer te hou den. De bezoeken die zij die dag zou brengen, o.a. aan een ziekenhuis, moes ten worden afgelast. Weersverwachting. medegedeeld door het KNMI, geldig tot heden avond. opgemaakt vrijdagavond ^3.15 uur: Zwaar tot half bewolkt met plaat selijk enkele buien, matige in de kustgebieden af en toe krachtige noordelijke wind. Koud weer. Vandaag: zon onder 20.43 uur, maan op 17.17 uur. Morgen: zon op 4.30 uur, zon on der 20.45 uur. Maan onder 3.59 uur, maan op 18.31 uur. Maandag: zon op 4.29 uur, maan onder 4.30 uur. De tien gevangenen van Castro die tien dagen naar de V.S. mochten gaan om er te onderhandelen over de ..ruil" van 1200 gevangenen tegen 500 zware landbouwtractoren, zijn gisteren terug gekeerd. Het handeltje dat Castro op touw ge zet heeft blijkt ook in communistische kringen weinig bijval te vinden. De Oostduitse communisten hebben althans de hoop uitgesproken dat Castro zich nog eens zal bedenken alvorens de ruil definitief te laten doorgaan. Castro brengt met zijn aanbod het geweldige succes van zijn revolutie in gevaar zeiden zij. En ze voegden er aan toe: hij had ze beter alle 1200 kunnen neerschieten. ..De mensen in Zuid-Amerika zouden dat beter begre pen hebben dan de ruil die hij heeft voorgesteld". In Zuid-Korea heeft het nieuwe mi litaire bewind de vrede getekend met de Verenigde Naties. Zoals bekend was de verhouding slecht geworden omdat de nieuwe machthebbers troepen aan het gezag van de V.N. hadden ont trokken. Gisteren zijn die eenheden weer onder het bevel van de volkerenorganisatie gesteld en daarmee was de ruzie uit de wereld geholpen. Het bewind heeft honderden perso neelsleden van het parlement (dat ont bonden is) naar huis gestuurd. Er is nu nog 700 man personeel over. maar die gaan ook allen de laan uit, zo maakte de regering duidelijk. Drie mi nisters uh het vorige kabinet zijn giste ren vrijgelaten. In het conferentieoord „Hertoginnedal" in Brussel is gisteren de gemengde Belgisch-Nederlandse commissie voor de verhetering van de Schelde-Rijnverbinding bijeengekomen. Na afloop van het gesprek werden geen medededlingen verstrekt. Een datum voor de volgende vergadering van de commissie werd niet vastgesteld. De commissie is ongeveer een jaar geleden ingesteld tijdens de „Benelux-top- ferentie" in de Belgische hoofdstad. Zijn taak was vóór eind 1960 een rapport uit te brengen over de mogelijkheden van een oplossing voor de Belgische wensen tot verbetering van de vaarweg voor de binnenvaart tussen Antwerpen en de Rijn. Met dit rapport is de commissie echter nog niet klaar gekomen en van Belgische zyde sprak men van een „impasse" in het gesprek. Aan de vergadering van gisteren is aan Belgische zijde intensief intern overleg voorafgegaan, waaraan is deelgenomen door vice-premier Spaak cn Antwerpse havenautoriteiten. Ook de Belgische delegatie legde echter vrijdag grote terughou dendheid aan de dag bij het beantwoorden van vragen van journa listen. De indruk werd echter bevestigd, dat van enige vooruitgang in de besprekingen kan worden gesproken en dat het zwaartepunt van de moeilijkheden vooral op de economische aspecten van het vraag stuk is komen te liggen. Nadere bijzonderheden weigerde men echter te verstrekken. 5? (Van onze Haagse redacteur) Op het ministerie van binnenlandse zaken wordt vooral nu de vijfdaagse werkweek voor het rijkspersoneel haar beslag heeft gekregen weer ernstig gedacht aan een verkorting van de va kanties van de ambtenaren. De ambtena- renorganisaties, die daarentegen een lan gere vakantie op hun verlanglijstje heb ben staan, plegen op het ogenblik intern overleg over hun in deze zaak gezamen lijk in te nemen standpunt. Het wordt namelijk geenszins uitgesloten geacht dat minister Toxopeus (binnenlandse zaken) over deze kwestie in de komende maan den met de ambtenaren overleg zal wil len plegen. Eventuele maatregelen nog geldend voor 1961 worden echter niet verwacht. Dat de overheid er aan denkt de ambtcnarcnvakanties te verkorten houdt verband met het feit, dat door het toe kennen van de vrije zaterdag een nieuwe situatie is ontstaan. Wie vroeger een za terdag vrij wilde zijn moest hiervoor een volledige vakantiedag opofferen. Nu de zaterdag,een vrije dag is geworden hoeft dat niet meer. Een gevolg hiervan is dat de feitelijke vakantieduur is verlengd Immers, wie twintig vakantiedagen heeft kan nu vier volle weken van het werk wegblijven. De vier zaterdagen en de vier zondagen in deze vier weken gelden namelijk niet als vakantiedagen. Zo doende is het thans mogelijk langer aan een stuk met vakantie te gaan zonder dat het aantal vakantiedagen waarop men recht heeft is uitgebreid. Op binnenlandse zaken wordt deze va kantieverlenging zorgelijk gadegeslagen. Weliswaar wil men deze situatie in 1961 nog onveranderd laten, maar het plan om het in 1962 anders te doen is zeker niet opzij gezet. Naar wij menen te weten denkt men op het ministerie aan een regeling waarbij het aantal vakantiedagen van de ambtenaren met twee zou worden verminderd. De groep met 24 dagen zou terug moeten vallen op 22, die van 21 op 19, die van 18 op 16 en die van 15 op 13. Van de zijde van de ambtenarenorga- nisaties zal men hiermee zeker niet ak koord kunnen gaan. De organisaties kun nen er de minister bovendien op wijzen dat weliswaar de vijfdaagse werkweek is ingevoerd, maar dat de arbeidstijd voor de ambtenaren niet is verkort. Het be sluit om de arbeidstijd voor het rijks personeel terug te brengen van 48 op 46 uur was immers alleen voor de rijks werklieden. van belang. De ambtenaren werkten reeds sinds lang minder dan 46 Over wat de partijen in Evian be spreken wordt een strikt stilzwijgen be waard. Na iedere bijeenkomst geeft men een korte persconferentie, waarvan niemand veel wijzer wordt maar waar uit wel blijkt dat er al sprake zou zijn van enige toenadering. Daarvan is ove rigens nog geen sprake. „Frankrijk wenst geen deling van Al gerië", heeft minister Joxe gisteren na de besprekingen met het FLN gezegd. ,.Als het niet anders kan, dan moet het, maar ons ideaal is het niet". Aanvallen Komt er uit Evian weinig positiefs, de voorstanders van een Frans Algcrië zorgen er wel voor dat er niemand in slaap valt. Zij blijven fel en met de meest doortastende maatregelen ijveren voor hun ideaal: een Frans Algerië. Coup de Fréjac, die namens het Fran se bestuur in Algerië sprak, heeft ver klaard dat Parijs beslist niet van plan is iets op politiek of militair terrein op te geven. Met die verklaring hoopt de regering de Europese kolonisten in Algerië wat op hun gemak te stellen. Maar veel haalt dat niet uit. De ultra- rechtsen onder hen zetten hun aansla genreeks voort en blijven de gebruike lijke bedreigingen uiten. In Parijs is een vuurgevecht tussen een groep Algerijnen en Algerijnse hulppolitie ontstaan, toen de eersten een aanval op een patrouille ondernamen. Er vielen zes gewonden. De colons hebben hun handlangers in de Franse hoofdstad in duizenden brievenbussen proclamaties laten stop pen waarin de burgers opgewekt wor den zich te wapenen omdat „binnen kort de regering omver zal worden geworpen". Onder de brief staat de gedrukte handtekening van generaal Salan. Heel serieus neemt de politie het overigens niet. Het is mogelijk het werk van een grappenmaker, meent zij. Een grapje was het beslist niet toen in Oran 500 colons een aanval ondernamen op de politie in de benedenstad. Met traangas moesten de betogers de me nigte uiteen drijven. Er vielen gewon den en er brak een brand uit. Winkels werden vernield en voor het huis van een Europese journalist ontplofte een bom. Van eer, groep Franse militairen die een speurtocht ondernam naar de da ders van de verraderlijke overval in Sidi Aich. zijn drie mannen om het leven gekomen toen het tot een treffen kwam met de opstandelingen. ,,Er heerst in Mongomery nog steeds terreur tegen de voorstanders van de integratie", heeft de negerdomine King gisteren in een telegram aan president Kennedy geseind. Hij suggereerde dat het voorbarig was geweest om 500 man federale politiemannen terug te trek ken. Gisteren zijn 27 „Freedom Riders", die in Alabama na de incidenten tij dens Pinksteren zijn opgepakt, voor het gerecht van de staat verschenen. Het ministerie van justitie te Washington liet zich bij dit proces officieel ver tegenwoordigen. Zes jaar gevangenisstraf en terbe schikking stelling van de regering heeft gisteren de officier van justitie bij de rechtbank te Dordrecht geëist tegen een 21-jarige man, G. W. uit die plaats Hij werd er van beschuldigd een 78-jarigè weduwe te hebben verkracht en haar daarna onder bedreiging haar spaar centjes (950 gulden) afhandig te hebben gemaakt. Hij had de oude vrouw boven dien mishandeld en bedreigd. Het heeft de politie de grootste moei te gekost de zaak uit te zoeken. De verdachte heeft tijdens het onderzoek talloze namen van zogenaamde daders genoemd, tengevolge waarvan vier mensen onschuldig gearresteerd zijn ge weest. De officier oordeelde het onwaar schijnlijk dat een man die een zo wal gelijke misdaad begin, ooit nog in de normale maatschappij zou kunnen te rugkeren. Op 9 juni volgt uitspraak. De Amerikaanse senaat heeft met 41 tegen 26 stemmen president Kennedy's hulpverleningsprogramma van 500 mil joen dollar voor Zuid-Amerika goedge keurd. Bovendien werd een wetsontwerp goedgekeurd dat voorziet in een herstel programma voor Chili, ten bedrage van 100 miljoen dollar. TE NIEUW-DELHI heeft een Bengali van middelbare leeftijd zonder succes geprobeerd de voorzitter van de Con grespartij India's regeringspartij (Sanjiva Reddy) om het leven te bren gen. Hij werd overmeesterd op het mo ment. dat hij een dolk trok. (Van onze verslaggever) In de loop van donderdag waren alle voorbereidingen getroffen. Het ingeblikte graf van de „rijke me neerin Esch zou netjes uit de bo dem worden getild en op een tank- transporter worden gedeponeerd, die dan in de nacht van vrijdag op zaterdag de verre reis naar Amers foort zou maken, waar de mannen van de wetenschap al ongeduldig zitten te ivachten om volgende maand het graf aan een minitieus onderzoek te onderwerpen. Maar er is gisteren met de „taart", zoals de jongens van de Genie met roze letters op de ijzeren cassette hadden geschilderd, iets misgegaan. De kraan, die de „taart" uit de bo dem moest tillen, ging door de knieën en kieperde om. Gelukkig zonder dat er ernstige brokken of ongelukken van kwamen De „deskundigen" in Esch waren het er donderdag al niet over eens kunnen worden of de Lorainkraan van de Genie het karwei wel aan zou kun nen. Vandaar dat men voor alle zekerheid nog een tweede kraan had gecharterd, de Bay City, die het sa men met de Lorain zou moeten kla ren. Maar ja. veertig ton is een heel gewicht. Vrijdag tegen half twaalf begonnen de motoren te grommen en spanden zich de stalen kabels. Lang zaam kwam de stalen cassette met het graf van de „rijke meneer" uit de kuil omhoog. Een filmcamera snor de en fotografen schoten plaatjes. Maar ze waren te vroeg voor hèt plaatje. Want toen de Lorain-kraan een tikkeltje ging draaien om de cas sette oi de juiste plaats te kunnen deponeren, gebeurde het. De kraan zakte aan de ene kant weg in het losse zand en kieperde onder het gewicht van het veertig Foto rechts: Het mus een vrij onoverzichtelijke ravage, toen de stoere kraan zich zo vertilde aan het in staalplaten ingekapselde historische graf... ton wegende gevaarte met een smak om. Een boerin maakte zich schreeuwend om hulp uit de voeten. Maar de kraanmachinist Louis kroop ongedeerd uit zyn cabine te voor schijn met een gezicht van: nou ja, dat moest er van komen. „Wa mao- ken ze toch een spektakel veur zo'ne ouwe dooie", zei een boer die ze nuwachtig een pruim achter zijn kie zen werkte. „Ze zouden er nog onge lukken veur willen maoken". Als een hopeloos mislukt spektakel stuk hing de „taart" schuin wegge zakt in zijn kuil. Prof. Bogaers liep er wat geschrokken om heen, bekeek zijn ingeblikte graf van alle kanten om dar. tot de conclusie te komen, dat het van de schok niet te veel te lijden had gehad. Er werd druk geconfereerd over de vraag wat er nu diende te gebeuren. Bij boer v. d. Meyden stond de tele foon niet stil. Kolonel Dijkstra diende te worden ingelicht en wie al niet meer. De mannen van de Genie, die al wekenlang zoet zijn met het klusje, kwamen tot de conclusie, dat gepro beerd zou moeten worden het inge blikte graf uit de kuil op de begane grond te trekken. Aan materieel geen gebrek. Drie zware trucks werden in stelling gebracht; weer werden kabels bevestigd en er werd getrokken. Het zag er even naar uit of de trucks zichzelf ook de kuil in zouden trekken, maar nadat de nodige balken achter de wielen waren gelegd lukte het. Om kwart voor drie stond het ingeblikte graf op de begane grond. Zou er toch nog vertraging komen in het trans port naar Amersfoort? ,,Met aan ze kerheid grenzende waarschijnlijkheid niet", zo zei ons prof. Bogaers. „We wachten nu op een andere kraan die zal komen en dan vertrouwen we er op dat de cassette op de tanktrans- porter kan worden gezet. Als het maar even wil lukken zijn we vannacht met onze „rijke meneer" en route". En dat, zo werd ons gisterenavond laat nog gemeld, is inderdaad nog gelukt. Er kwam een kraan, die de ..rijke meneer" in zijn enorme ijzeren taart oppakte, waarna het transport koers zette naar de rijksweg. Om twaalf uur vannacht is men vandaar vertrokken naar Amersfoort. (Advertentie)

de Stem | 1961 | | pagina 1