e n n e d y eist Rusland in te miljarden halen om België hoopt nu op oplossing een e-Daad-fantasten lachten met mee rechtbank Prinselijk huwelijk in Stockholm Na vele bange uren gered Freedom Riders zetten (na Alabama-rel) door Binnen tien jaar man naar de maan - en veilig terug Margaret in verw „Ik heb hem Paus gereden.... is ei vaak urenlang geweest self naar de LEIDENDE ROL IN RUIMTEVAART VEROVEREN mg van werkeloosheid O iMiiicr Nazi-kwasten in de cel KLM-pIan in VS afgewezen Spaarcentjes ontfutseld DAGBLAD VOOR ZEELAND Jongetje eerste slachtoffer de Vandaag nieuw Sc hel de-Rij ngesprek ANTWERPEN IN KWADE HOEK van zee ,,Evian hervat Fransen willen noot nu kraken Vader van zeven kinderen bij explosie gedood 101e JAARGANG^ No. 23682 Voor Gocl, Koningin en Vaderland Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandi* Directeur: E. H. B. Brader Hooldredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, q J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. jie., mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Keizerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841. ajjbïaiï V E IJ D A G 26 MEI 1961 Abonnementsprijs f 7,per kwartaal 8.20 per post - f 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. f 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen. IJsbaanstraat 24 telefoon -601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) President Kennedy heeft gisteren het Amerikaanse volk erop ge wezen dat de Verenigde Staten voor een „buitengewone uitdaging" staan die nieuwe, offers eisende maatregelen vereist. In een buitengewone boodschap die hij, op een gezamenlijke zit ting van het Huis van Afgevaardigden en de Senaat uitsprak, pleitte hij voor een nieuw programma, waarvan een onderdeel betrekking heeft op dc ruimtevaart. Dit project, om voor 1970 een man naar de maan en terug naar de aarde te zenden, zou zeven tot negen miljard dollar vergen. Hij zei met de Russische premier te wil- anning en zelfbeheersing zul len alle Amerikaanse burgers zich in de komende jaren moeten opleggen, aldus Kennedy, wiens rede via de televisie over het gehele land werd uitgezonden. Be halve het uitgebreide ruimtevaartproject vroeg de president nog extra-toewijzin gen van ongeveer 1,4 miljard dollar voor het belastingjaar dat 1 juli a.s. begint. Hij vroeg grotere sommen voor de hulp aan het buitenland en versterking der strijdkrachten. Hij pleitte voorts voor een hcrscholingsprogramma van honderddui zenden arbeiders die slachtoffer zijn ge worden van de automatisering of andere nieuwe werkmethoden in de industrie. In zijn lange rede die hij zelfs als „een buitengewone State of the Union" had aangekondigd, legde Kennedy de nadruk op buitenlandse zaken. Hij sprak in het bijzonder van zijn komende ontmoetingen in Parijs (met De Gaulle) en in Wenen (met dc Russische premier Kroestjev). De Gaulle noemde hij de „schitterende leider" van Frankrijk. len spreken opdat deze „Amerika's voort durende zorg voor vrijheid en vrede en wens om in harmonie met het Russische volk te leven" zou begrijpen. De voornaamste aanbevelingen die hij het congres deed, waren de volgende: Ruimtevaart. Een extra toewijzing van 531 miljoen dollar om de ontwikke ling van een maanraket'te versnellen zo dat nog voor 1970 een man naar de maan kan worden gezonden en weer veilig op aarde terugkeren. Extra-toewijzingen van 23 miljoen dollar om de ontwikkeling van de atoomraket „Rover" te versnellen, 50 miljoen dollar voor de ontwikkeling van communicatie-satellieten en 75 miljoen dollar voor weer-observat.iesatellieten. Binnenlandse economie. Programma voor herscholing van arbeiders die dooi de automatisering e.d. een ander vak moeten leren. Er is geen bedrag genoemd voor de uitvoering van dit project. Hulp aan buitenland. 250 miljoen dollar voor het noodfonds van de presi dent ten behoeve van bepaalde gebieden in tijden van nood, een verhoging van de toewijzingen aan de Amerikaanse in lichtingendienst tot een nieuw totaal van 121 miljoen dollar, en een verhoging voor militaire bijstand van 285 miljoen dollar. Defensie. De structuur van het leger zal ingrijpend worden gewijzigd en ge moderniseerd zodat de tactische mobili teit, de niet-nucleaire vuurkracht worden verbeterd. Europa van moderne geme chaniseerde divisies kan worden voor zien, terwijl in de Stille Oceaan zowel als in Europa landingstroepen beschik baar zulten zijn „om elke directe of in directe bedreiging het hoofd te bieden". Dit zou 100 miljoen dollar extra vergen voor extra uitrustingsstukken. Hij vroeg bovendien nog 60 miljoen dollar om het marinierskorps op een sterkte van 190.000 man te brengen. Burgerverdediging. Drievoudige ver hoging van federale toewijzingen voor het belastingjaar dat 1 juli a.s. begint, waarbij in sneller tempo schuilplaatsen zullen worden gebouwd. Geen extra belasting Kennedy wees erop dat hij ondanks de omvang der extra-kosten niet om extra belastingen wilde vragen omdat hij van oordeel was dat de huidige belasting structuur en andere bronnen van inkom sten meer dan voldoende waren om in de behoeften die .hij had uiteengezet, te voorzien. Hij waarschuwde echter tegen „onge rechtvaardigde prijs- en loonstijgingen' en zeide dat werkgevers en werknemers een verantwoordelijke politiek moesten volgen. Over de ruimtevaart zei hij dat „een nieuwe koers van actie" vele jaren zou duren en zeer veel zou kosten, naar schat ting zeven tot negen miljard dollar extra in de komende vijf jaar. Hij gaf toe dat de Russen met hun machtige raketmotoren een voorsprong hadden behaald, maar vond dit geen reden om deze kloof te accepteren zon der al het mogelijke te doen. „Het wordt tijd voor deze natie om een duidelijke leidende rol te spelen in de ruimtevaart". Gisteren is officieel bekendge maakt, dat prinses Margaret van Engeland in verwachting is. „Prinses Margaret verwacht haar eer ste kind in het najaar en zal van heden af derhalve geen verdere officiële ver plichtingen op zich nemen", aldus de be kendmaking van Kensington Palace. De prinses is onder behandeling van dezelfde drie artsen die koningin Eliza beth bijstaan wanneer deze in verwach ting is. Margarets eerste kind zal vijfde zijn in de lijn der troonopvolging. Majoor John Griffin. de perssecretaris van koningin-moeder Elizabeth zei, dat de prinses en haar echtgenoot, Anthony Armstrong-Jones, zeer verheugd waren. Van Belgische zijde blijkt men grote betekenis te hechten aan het verdere gesprek over de verbete ring van de Schelde-Rijnverbin- ding, dat vandaag in Brussel wordt hervat. Gisteren heeft zich het eerste verdrin- klngsgeval in zee van het huidige bad seizoen voorgedaan. De tienjarige jon gen A. den Besten uit Voorburg, is om streeks half vijf in zee bij Schevcningen gaan zwemmen. Zonder dat iemand iets gemerkt heeft is hij verdronken. Zijn lykjc spoelde om half zes bij de pier aan. (Advertentie^ en met de minste moeite schildert U met tiit3 velt Breda Een beeld van het huwelijk tussen ■prinses Birgitta van Zweden en prins Johann Georg von Hohenzollern Sig maringen, dat gisteren in Stockholm gesloten. De foto toont het prinselijk bruidspaar tijdens de plechtigheid in het koninklijk paleis van Stockholm. EEN DIERENARTS in Apeldoorn heeft gisteren voor de tweede maal een proces verbaal gekregen omdat hij een hond had doodgeschoten. Ondanks zijn beroep mogen man Clcze dieren niet erg te S ~L sedclt licntallen jaren in Am- stci dam wmiende Engelsman, die daar ec zaak drijft heelt gisteren geprobeerd kon ivfhiTa dodcn 2ij werd door ste ken in het hoofd zwaar gewond. Üki c.en™ALE van rijkspersoneel heeft fit,i f? tijdens zijn vergadering in Uticcnt een motie aangenomen naar aan- ïs.van de grote onrust en ontevre denheid over dc salarispositie. (Zie ook elders in dit blad). DE MINISTER van verkeer en water- staat en het Lollcge van Rijksbemidde- m?Wn akkoord mcl het voorstel van de NS-directie inzake de arbeidstijdver korting. Dc vakbonden blijven evenwel nP hun standpunt staan dat een volledige !"vo£rmg. van de vijfdaagse werkweek op 28 mei al mogelijk is. E.TS5® we®k tachtig jaar geworden Ö^!,.0fridCr m de Lagere nuddagtemperaturen kNMTWachL"B' mcdegcdceld door het SmaLfgeidlgi tot hedenavond, op- Vei anu d°"derdaiavond 2:).1S uur: bewolking met in hoofdzaak in het zuiden en zuidoos- ton van hel land kans op een S?U'i Aanvankelijk zwakke tot matige, later matigt tol vrij krach- tige wind uit noordelijke richtingen i Lagere middagtemperatiiren Vandaag: zon onder 20.42 J op 16.06 uur. Morgen: zon op 4.31 onder 3.32 uur. Nadat de vorige week reeds interne voorbereidende besprekingen op het Bel gische ministerie van buitenlandse zaken hadden plaatsgehad, is woensdag een nieuw gesprek gehouden tussen de Bel gische onderminister van buitenlandse zaken, Fayat, leden van de Belgische de- legatie in de gemengde Nederlands-Bel gische commissie en Antwerpse autori teiten. Deze conferentie werd het vorig jaar na de „Benelux-topconferentie" Brussel ingesteld en had tot taak vóór eind 1960 een rapport uit te brengen over een mogelijke oplossing van het bijna 100 jaar oude vraagstuk. Van Belgische zijde hoopt men, dat vandaag de vrijwel in een impasse ge raakte besprekingen opnieuw op gang zullen kunnen worden gebracht. De Nederlandse onderhandelaar in deze commissie is jhr. Tjarda van Starken borg Stachouwer. België wordt verte genwoordigd door zijn voormalige am bassadeur in Bonn, baron De Gruben. Ook in verscheidene bladen is aange drongen op een spoedige oplossing voor de Belgische wens, dat een voor de mo derne binnenvaart betere vaarweg wordt gevonden tussen Antwerpen en de Rijn „De Belgische positie in het gesprek met Nederland is bijzonder kwetsbaar" schrijft echter het Brusselse blad „Het Laatste Nieuws" in een beschouwing over de moeilijkheden. Het wijst er op, dat Rotterdam er 'in 1960 meer Rijnverkeer heeft bijgekregen dan Antwerpen in to taal te verwerken kreeg en dat Amster dam, dat, voor de oorlog als Rijnhaven vrijwel geen betekenis had, de Schelde- stad reeds is voorbijgestreefd. „Op het ogenblik, dat het Rijnverkeer het verzadigingspunt zal hebben bereikt, zal Antwerpen niet eens meer kunnen rekenen op een bescheiden aandeel in de constante uitbreiding daarvan. Het gevaar groot, dat de Antwerpse positie als Rijnhaven onder Nederlandse druk spoe dig daarna zal afbrokkelen. Het is im mers geen geheim, dat de Amsterdamse haven sedert het einde van de oorlog ,over-investeringcn" heeft gedaan en de leemte tussen vraag en aanbod zo vlug mogelijk wil overbruggen. Het blad meent voorts nog, dat het weinig zin heeft het prijsgeven van de Rijnvaartpremies in de onderhandelingen met Nederland als „losgeld voor een con cessie" te beschouwen. Bij Frankfort in Duitsland heeft men\ uitvoeriger bericht elders in ons blad.) met veel moeite een jongetje van drie\De (tele)foto toont het moment waar jaar uit een diepe schacht gered, na op de gelukkige redders het jochie negen uur lang graafwerk. (Zie voor I boven brengen. De „Freedom Riders", de Amcrikaan- i organisatie van negers en Manken die voor de integratie strijden, heeft gisteren laten weten dat zij de strijd voor gelijkberechtiging niet zal opgeven. ,Dit is nog maar het begin", zeiden zij. Hiermee negeren zy een verzoek van minister Kennedy, de broer van de president, die hem had gevraagd een „afkoelingsperiode" in acht te nemen. Daarop gaan zij niet in. De actie die naar aanleiding van de onlusten in Alabama is gevoerd, vormt nog maar De Frans-Algerijnse vredesonderhan delingen te Evian zijn donderdagoch tend hervat. Een Franse woordvoerder heeft verklaard, dat zijn regering het tempo wil opvoeren. „Tot nu toe hebben we de noot alleen maar bekeken we moeten er toe besluiten hem te kraken", zei hij. Uit de omgeving van de Franse af vaardiging wordt vernomen, dat Frank rijk een plan ter tafel heeft gebracht voor een samengaan met Algerië. Na de middagzitting werd bekendge maakt dat men zaterdagochtend op nieuw bijeen zal komen. De besprekingen van gisteren zijn van algemene aard gebleven. De delegaties zijn overeengekomen voor de pers niet bijzonderheden te treden. De sfeer was volkomen correct. In Algerië is het Franse leger voor nieuwe ernstige moeilijkheden komen te staan doordat de eigen moslem-hulp troepen zich tegen de Fransen schijnen te keren. In Sidi Aich, een buitenpost, zijn althans zeven Franse militairen in hun slaap overvallen. De Moslem-hulp troepen hadden de slapende mannen de hals afgesneden. uur; maan uur; maan De Amerikaanse regering heeft het Nederlandse plan om de KLM via de Noordpool op Los Angeles te laten vlie gen, afgewezen. Dit is gedaan door de assistent-minister van buitenlandse zaken voor economi sche aangelegenheden, Edwin M. Martin, op een bijeenkomst van de Nederlandse en Amerikaanse luchtvaartdelcgaties. Een bungalowpark en een universiteit voor 2000 studenten op Majorca, een rookloze industrie in Spanje, kredieten voor onderont wikkelde landen, heropvoeding van de mensheid d.m.v. driedimensio- nele films en andere fantastische ideeën waren de bouwstenen, waarop de 40-jarige slagerszoon Jolle J. uit Bussum en de 42-jarige zich filo soof noemende Machiel J.J.V. uit Amsterdam, zoon van een kermis- standhouder, hun luchtkasteel ,,Die Heilige Tat" bouwden. Jolle J. noemde zich daarvan ambassadeur voor Nederland en Spanje en Machiel V. was deken van de diplomatieke dienst van de Heilige Daad „ambassadeur voor Zwitserland en legaat voor Nederland en Spanje". Gisteren heeft de Amsterdamse recht bank zich verdiept in de activiteiten van beide scherts-ambassadeurs, die in november j.l. tijdens de geruchtmaken de Socrates-affaire ajs oplichters wer den ontmaskerd. De ontmaskering van miljoenendanseur Nic. den B. en zijn wonderlijke bouw- en handelsmaat schappij N.V. Socrates, die o.m. de Am- sterdamsche Bank een strop van bijna zes miljoen gulden bezorgde, bracht ook de duistere activiteiten van „De Heilige Daad" aan het licht. Jolle J. en Machiel V. zijn zich even wel nooit van enig kwaad bewust ge weest. ,,De Heilige Daad was nog slechts ir. opbouw: pas tijdens het con cilie van de r.-k. Kerk zou er over ge praat worden, maar door de Socrates- affaire is de hele opzet te vroeg in de publiciteit gekomen". hebben beide ..ambassadeurs" steeds beweerd. De dagvaarding tegen Jolle J. begint met de oplichting van L. B. Wich- mann. die een bedrag van 1000 schonk ter bestrijding van de Heilige Daad- onkosten. „Socrates heeft op Majorca gronden gekocht voor een bungalowpark, waar van mijn vader beheerder wordt", had het begin, zeiden de negerleiders van de Vrijheidsrijders. De Freedom Riders, hebben gisteren ook de openlijke steun gekregen van de drie miljoen leden tellende Ame rikaanse Presbyteriaanse kerk. Zij heeft een speciale gebedscampagne voor opheffing van de rassenscheiding uitgeschreven. Iloewel liet over liet algemeen rustig is, werd gisteren toch nog een ernstig incident gemeld. In Atlanta, in de (eveneens zuidelijke) staat Georgia, werd uit een rijdende auto een bom naar liet liuis van een bejaarde negerin geworpen. Het huis werd zwaar bescha digd, maar er werd niemand gewond. De toestand in Alabama zelf is van dien aard dat minister Kennedy be sloten heeft de naar die staat gediri geerde federale politie grotendeels terug te trekken. Hij speculeerde op het politieke in zicht van de regering van de staat, door to zeggen dat haar eigen politie dc zaak nu verder wel af kon. Dat ze dat inderdaad kan, maar dan op haar eigen manier, bleek uit het trucje van de hoofdcommissaris van Birmingham, in Alabama. Hij waarschuwde de leider van de Ku Klux Klan, Shelton, niet op het gemeentehuis te komen „omdat hij daar zou worden gearresteerd". De federale regering had een arrestatie bevel tegen Shelton uitgevaardigd. Door de „waarschuwing" van de commissaris blijft Shelton nu wel uit de buurt Niet zo goed verging het de leider van de Amerikaanse Nazipartij en negen van zijn „stormers". De politie van New Orleans bracht deze lieden naar de plaats waar zij horen: de cel. J. verteld cn hij had er aan toegevoegd dat „het allemaal kerkelijke grond" was, waarvoor toestemming van de paus nodig was. „Ik heb de paus al een paar keer bezocht en hij wil voor dit project het hele St.-Petrus-penning- fonds ter beschikking stellen", zei J. Ook wordt J. ten laste gelegd dat hij de spaarcentjes van de bejaarde Am sterdammer J. Hagedoorn afhandig heeft gemaakt. Deze verduistering zou een bedrag belopen van 36.000 of 28.000, die J. voor deze man zou beleggen in horecabedrijven. Op 12 sep tember 1S62 zou terugbetaling met 10 procent rente geschieden Samen hebben J. en V. gepoogd de Oslose zakenman Clementsen op te lich ten voor een bedrag van 100.000 a 200.000. „We zijn verbonden aan een grote internationaal georiënteerde en door de paus gesteunde organisatie en ontvangen graag een bijdrage van u", luidde het verhaal weer. waarbij V. zijn benoemingsacte als Provincial der Heilige Tat für die Schweiz" zou heb ben getoond. De Noor geloofde er niets van cn betaalde niet. Meer succes had het duo in augustus met de heer G. van Vliet, chef tech nische dienst van de N.V. die 700 leende (het verzoek was 3000 of 1000). Terugbetaling zou over een weck volgen Volgens de dagvaarding zou Nic. den B., de president-directeur van Socra tes. voor 350.000 of 240.000 bena deeld zijn. Dit geld verstrekte den B., ter financiering van de ontwikkelings kosten van een nieuwe stereoscopische methode van filmen (driedimensioneel), die de Heilige Daad zou gaan gébruiken als middel tot heropvoeding van de mensheid. Toen gisteren beide verdachten wa ren binnengeleid en vriendelijk lachend de overvolle rechtszaal (een houten ba rak) hadden afgezocht naar bekenden, las de officier van justitie de dagvaar ding voor. Aandachtig luisterden J. en V., leunend over het verdachtenbankje, naar het relaas over de schertsorgani- satie en de wijze waarop beiden dit project wilden financieren. Met uitzondering van de heer L. B. Wichmann waren alle zes getuigen ver schenen. „Hij zit op Majorca", deelt mr. Heintz mede. hetgeen aanleiding gaf tot enige hilariteit. Ook J. scha terde. Ook het door de heer Molcnkarfip in Duitsland ingestelde onderzoek naar Socrates, 'zgn. contacten met kerkelijke hoog waardigheidsbekleders en instellingen kwam tei sprake. De bisschop van Mainz, die betrokken zou zijn geweest bij de voorbereidingen van dc mon diale organisatie, had nooit van de Hei lige Daad gehoord, kende zijn president Arnold DreiSs zelfs niet. De bisschop was bijzonder verontwaardigd, toen hij hoorde, dat hij midden in de nacht dc paus, een ex-studievriend van hem, zou hebben opgebeld om Dreiss bij hem te introduceren Rechtbankpresident mr. Heintz las vervolgens het proces-yerbaal voor. dat de Duitse politie op verzoek van haar Amsterdamse collega's opstelde n.a.v. een verhoor van Dreiss, de president van de Heilige Daad. Hij ontkende ooit te hebben gezegd, dat de bisschop van Mainz een vriend van hem zou zijn. ,,Een taalkundig misverstand". Ook ont kende hij ooit de naam van de paus te hebben genoemd. Wel zou hij over zijn bovennationale organisatie hebben gesproken met „kringen in het Vati- caan". De 50-jarige gedetineerde Socrates- directeur Nic. den B. vertelde als ge tuige zijn belevenissen in de huishou ding van de Heilige Daad. Socrates zou de organisatie gaan steunen en ook het plan om een studiecentrum op Majorca te stichten heeft den B. voorlopig ge financierd. Den B. zal wel zakelijke mogelijkheden óp Majorca, óók als de opzet van de Heilige Daad zou mis lukken. Mr. C. J. van Zorge, de raadsman van V., kreeg desgevraagd van den B. te horen, dat hij de gelden verstrekte als directeur van Socrates en dat hij niet alleen uit zakelijke, maar ook uit ideële overwegingen de Heilige Daad-projecten financierde. „De cost (Vervolg pagina 3) Gisterenmorgen vroeg heeft ziéh in een chemische fabriek in Roermond een ernstige ontploffing voorgedaan in een ketel op de bovenste etage van het ge bouwencomplex. De Ambonees II. Noya, vader van zeven kinderen, kwam hierbij om liet leven. In het bedrijf is grote schade aangericht. Nauwelijks was, toen gisteren het werk begon, de eerste arbeider van de dagplocg boven, of de explosie deed zich voor. Dc hper Noya weid door een vallende balk getroffen. Hij moet vrijwel op slag dood zijn geweest. De overige arbeiders, die nog beneden wa ren, bleven ongedeerd. De explosie w?s zo hevig, dat bet hele gebouw Werd ontzet en de, boven verdieping en het dak gedeeltelijk in stortten. Omtrent de oorzaak van deze ontploffing tast men nog in het duister. Dc directie van de fabriek sprak van een stofexplosie op de afdeling waar loodcyanamide wordt gemaakt. Zeker heid hiermotrent bestaat echter nog niet. De chemische fabriek in Roermond is de oudste pigmentfabriek van ons land. Ze dateert uit 1869. Ze geniet inter nationale bekendheid. (Advertentie) SIGAREN Geniét er vén paradiso 22ct.

de Stem | 1961 | | pagina 1