MEMORIE VAN ANTWOORD OP DEFENSIE Minister Visser bezorgd steun V.S. over aflopende Met bier meer minister.... BOUDEWIJN EN FABIOLA DOOR PARIJS BEJUBELD Luns: Indonesië zal geen aanval wagen Tsjombe ernstig ziek PAUZE IN GENEVE Regering bestudeert de te verwachten consequenties Overvallen en hinderlagen houden aan in Algerië Belgische vorstin Londen raakte documenten uit Amerika kwijt Kinderhandel in V.S. ontdekt DAGBLAD VOOR ZEELAND NATO gekend in GJobemaster stort neer17 doden probleem Nieuw-Guinea Amerikaaneen komplot Kleuter valt acht meter..... en blijft geheel ongedeerd Droog weer iiiiiiiiiinii ill vftrwarhtind? Nieuw gesprek over Zuid-Tirol „TOENEMENDE STEUN IN BUITENLAND" Dak Hiltonhotel kwam omlaag Bolletje/" in de zilveren rol 101e JAARGANG No. 23681 Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandi* Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Brun» Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, q j v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. M'es, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841. Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 25 MEI 1961 Abonnementsprijs 7,per kwartaal 8,20 per post - 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) VISSER ...dollarstroom droogt op... President Moise Tsjombe van Katanga heeft een zenuwinstorting gehad en is ernstig ziek, aldus heeft de Katangaanse regering gisteren meegedeeld. De vertegen woordiger van de Verenigde Na ties in Elisabethstad, Georges Du- montet, had de lijfarts van de pre sident toestemming gegeven om naar Coquilhatstad te gaan om Tsjombe te behandelen. (Van onze parlementaire redactie) „De Amerikaanse militaire hulp aan Nederland draagt een aflo pend karakter. Na 1961 zal ons land niet meer op omvangrijke hulp kunnen rekenen. Deze ontwikkeling stelt de regering voor een ern stige situatie, te meer nu juist op dit ogenblik de noodzaak tot ver sterking van de conventionele strijdkrachten wordt ingezien". Dit schrijft minister Visser (Defensie) aan de Eerste Kamer. Hij voegt er aan toe dat de regering de gevolgen van „het nagenoeg wegvallen van de steun in de komende jaren" thans bestudeert. .Uitgangspunt daarbij is enerzijds het zo volledig mogelijke behoud van Nederlands aandeel in de gezamenlijke defensie-inspanning; anderzijds de nood zaak om een eventule verhoging van de defensieuitgaven te dekken door uitgavenverlaging en/of belastingverhoging. Het resultaat van deze studie en de lijn van het toekomstig beleid zal zijn weerslag vinden in de defensie-begroting voor 1962, aldus minister Visser. eisen kan voldoen, kan toch door Tenminste 17 mensen zijn gisteren om het leven gekomen toen een C-124 Glo- bemaster van het Amerikaanse leger neerstortte, kort na de start van het vliegveld McHord bij Tacoma, in de staat Washington. Een man wordt nog vermist en van vier gewonden is de toestand zeer ern stig. De Globemaster keerde met een bemanning van 7 koppen en 15 soldaten terug van een militaire oefening. IN DUITSLAND is men aan twee uni versiteiten een procedure begonnen om ar. Mengele, de beruchte kamparts, zijn universitaire graden in de geneeskunde en de filosofie te ontnemen. VOLGENS diplomaten in Genève over weegt Kroestjev thans ernstig de Rus sische troepen uit Hongarije terug te trekken, bij wijze van goodwill-gebaar ter gelegenheid van zijn ontmoeting met Kennedy. EEN VROEGERE gevangene uit een concentratiekamp, een zestigjarige vrouw die nu in Los Angeles woont, heeft na het lezen van de krantever slagen over het proces-Eichmann zelf moord gepleegd. In een laatste brief verklaarde zij dat het teveel voor haar was geworden, dit nu allemaal weer te moeten lezen. JE WESTELIJKE geallieerden hebben vyest-Duitsland toestemming gegeven zijn marine te vergroten. Bonn had ge zegd dat zonder een grotere vloot West- Luitsland zijn NAVO-verplichtingen niet zou kunnen nakomen. IN ZUID-AFRIKA zijn gisteren opnieuw Honderden mensen opgepakt en vast gezet De regering wil met alle geweld moeilijkheden bij de uittreding uit het Gemenebest voorkomen. KARDINAAL ALFRINK zal in juni, Eevolge een oproep van de paus. als ha van de Centrale Commissie ter voorbereiding van het komend Concilie, van 12 tot 22 juni in Rome aanwezig zijn. De bewindsman zegt in de Memorie van Antwoord op zijn begroting tot de hiergenoemde bevindingen gekomen te zijn bij zijn jongste bezoek aan Amerika. Het beleid van de V.S. is er op gericht de bondgenoten in de N.A.V.O. door ver mindering van de Amerikaanse steun er toe te brengen de eigen defensie-inspan ning te verhogen. In welke mate dat voor Nederland het geval zal moeten zijn, daarover wenst minister Visser zich han gende de studie van het kabinet nog niet in concrete cijfers uit te laten. (Zoals wij evenwel reeds eerder schreven gaat het vermoedelijk om een verhoging der defensieuitgaven met 200 miljoen). Over de internationale hulp die Neder land zal kunnen verwachten bij het uit breken van een gewapend conflict om Ned. Nieuw-Guinea merkt de bewinds man op, dat van een principieel gewij zigde situatie geen sprake is. Wel zegt de bewindsman dat de Amerikaanse houding de Nederlandse regering heeft „teleur gesteld". Over de uitzending van troepen naar Ned. Nieuw-Guinea merkt hij nog op dat hieromtrent overleg in de N.A.T.O. heeft plaatsgevonden. Starfigliters Hoewel Nederland, nu het minder .Starfighters" krijgt niet aan de N.A.T.O.- langer gebruik van offensieve vliegtuigen grotendeels in het tekort worden voor zien. Deze oplossing zal echter slechts een beperkte tyd kunnen gelden, schrijft minister Visser. De bewindsman zegt dat behalve door het langer aanhouden van de offensieve F 84 vliegtuigen de vermindering van het aantal Starfighters ook gedeeltelijk wordt gecompenseerd door de aankoop van een extra groep geleide wapens van het type Hawk. De aflevering van de Starfighters en Hawk-eenheden zal in 1964 grotendeels zijn voltooid, zegt minis ter Visser. Wijzend op de nieuw ontworpen, doch formeel nog niet aanvaarde plannen van S.H.A.P.E. vermindering van vliegtui gen ten gunste van meer eenheden ge leide projectielen merkt minister Vis ser op, dat de regering door de maat regelen die zij thans wil treffen heeft laten blijken niet te lang te willen vast houden aan de realisering van het be staande luchtmachtplan. Over de keuze van de Starfighter op zich zegt de bewindsman nog eens dat volgens zijn vaste overtuiging dit vlieg tuig het meest geschikt is, mede in aan merking genomen de eisen waaraan moest worden voldaan. Over de huisvesting van militairen zegt de minister dat een gedeelte van de 2500 woningen waarmee het aantal in 1961 te subsidiëren woningen wordt verhoogd, aan beroepsmilitairen zal toegewezen worden. Een aantal van 1842 woningen zal in de nabije toekomst voor militair gebruik gereed komen. Hiervan komen er o.a. 60 in Breda. Sedert op 1 maart j.l. het ministerie van Defensie is gestart met zijn actie van aanwerving van kortverband-vrijwilligers en vrijwillig nadienenden zijn ruim 100 personen aangenomen; 300 aanmeldingen zijn nog in behandeling. Deze getallen wekken volgens minister Visser niet de verwachting dat het mogelijk zal zijn bin nen redelijke tijd voldoende gegadigden voor een dergelijk militair dienstverband aan te werven. Het aantal aanmeldingen voor beroeps onderofficier neemt echter wel toe. Dit geldt zowel de luchtmacht als de land macht. Daarentegen is er in de aanmel dingen voor de K.M.A. te Breda tot dus verre geen enkele verbetering ingetre den. Volgens minister Visser laat de nood zakelijke aanvulling van het korps be roepsofficieren dan ook „zeer te wensen over". Het is nog niet zeker of de minister gehoor zal geven aan de door de Tweede Kamer aangenomen motie Van Vliet (K.V.P.), waarin gevraagd werd aan iede re met groot verlof vertrekkende mili tair een kledingtoelage van 200,te verstrekken. Eerst wil de bewindsman een overzicht hebben van op aanvraag gegeven vergoedingen. Minister Visser betwijfelt overigens nog steeds of een algemene kleedgeldregeling wel zo ur gent is dat daarom andere zijns inziens meer noodzakelijke vergoedingen achter wege zouden moeten blijven. Hij meent dat het toekennen van een bedrag van 10 miljoen aan kleedgeld een belang rijke verschuiving op de begroting zou betekenen. Humanisten De minister zal wel steun verlenen aan humanistische geestelijke verzorging de legerplaatsen als de behoefte daaraan voldoende groot is om steun te recht vaardigen en als genoeg ouders van min derjarige militairen hier uitdrukkelijk prijs op blijken te stellen. Minister Vis ser heeft daarom nu het Humanistisch Verbond verzocht hem hierover een op gave te verstrekken. Hij heeft echter nog geen gegevens ontvangen. Er zullen voor de ontwikkeling van het armalite geweer geen verdere kosten worden, gemaakt, zolang niet zeker is dat voldoende orders een licentieproduktie verantwoord maken. Over de toekomst mogelijkheden van het project zal een rapport worden opgesteld, waaruit zal moeten blijken of verdere investeringen een later stadium nog verantwoord zullen zijn. Tot nu toe hebben de totale kosten van het armaliteproject 7.940.000 bedragen. Minister Visser zegt, dat een deel der kosten, namelijk 3.840.000, ook gemaakt zou zijn indien het project niet ter hand zou zijn genomen. EEN VROUW in het Italiaanse dorp Faviano heeft gisteren de dorpspastoor met drie revolverschoten gedood en zich daarna aangegeven. Het motief voor de moord is nog duister. Na hun achtste bijeenkomst zijn de deelnemers aan de Geneefse vredesconferentie over Laos giste ren uiteengegaan, „tot niet later dan aanstaande maandag", zoals de voorzitter, de Russische vice- minister Poesjikin zei. Communistisch China had opnieuw een felle aanval gedaan op het Amerikaanse beleid in Laos; men had het niet eens kunnen worden over de wijze waarop de besprekingen worden voortgezet en een Amerikaanse zegsman zei bitter: „Dit schijnt een bedekt plan te zijn waarmee men de communisten de tijd wil geven om de macht in Laos geheel over te nemen". Alle delegaties hebben hun openings verklaringen thans afgelegd en de eigen lijke werkbijeenkomsten van de confe rentie moesten beginnen. Het Westers voorstel was de conferentie te verdelen in commissies, elk belast met het onder zoeken en voorbereiden van een bepaald onderwerp. Minister' van buitenlandse zaken Tsjen Ji van communistisch China verklaarde zich tegenstander van deze procedure: hij eiste dat de delegaties plenair zouden blijven vergaderen om eerst een agenda op te stellen en deze vervolgens af te werken. De Russische minister van buitenlandse zaken Gromiko, die wegens een verkoud heid woensdag verstek liet gaan bij de vredesconferentie, is gisterenavond naar Moskou gegaan. Terwyl in weerwil van de eenzijdige Franse wapenstilstand het FLN zyn aanvallen op Franse burgers en mili tairen in Algerië voortzet, zijn gisteren de eerste van de zesduizend Algerijnen, die de Franse autoriteiten in vier we ken tijds zuHen vrylaten, uit de gevan genis ontslagen. Te Kasr-Thir werden 45 rebellen, die leden van speciale commando's van het FLN waren geweest, op vrije voeten ge stelden en uit het legerkamp Saint De- nis Dusing bij Oran werden negentien andere Algerijnen, gearresteerd omdat zij geid inzamelden voor het FLN, vrij gelaten en overgebracht naar Aint Te- mouchent, een als ..gepacifeerd" be kend staand gebied ten noordwesten van Oran. De Franse wapenstilstand is zaterdag avond om zes uur ingegaan. Maar in de gebieden waar het FLN actief is veranderde weinig, omdat de Franse militairen het recht van zelfverdedi ging hebben behouden en reeds meer malen in' actie moesten komen. Tot dus ver zijn sinds de afkondiging van het Fransebestand in Algerië 23 doden gevallen bij militaire operaties. Zes gendarmen en een ,,harki" (een mos lim die lid is van de hulppolitie) von den bij Miliana de dood toen een Frans konvooi door het FLN overvallen werd. Gisteren is het tweejarige jongetje uit het gezin Kevenaar in Amsterdam dat aan de achterzijde van de woning op de tweede etage op het halkon speelde, tussen twee latten door naar heneden gevallen. De jongen kwam tijdens zijn val van acht meter eerst op een waslijn terecht, daarna in een heesterstruik en tenslotte belandde hij op de hegane grond. Hij was volkomen ongedeerd... Foto: Op het vliegveld Orly, waar het vorstenpaar met het-straalvlieg tuig van president De Gaulle arri veerde, inspecteren de president en de koning de erewacht. Verwachting, medegedeeld door het KNMI. geldig tot vanavond, op gemaakt woensdagavond 23.15 uur: Droog weer met zonnige perio den, maar plaatselijk ook bewolking, overwegend zwakke wind en weinig verandering in temperatuur. Vandaag: zon onder 20.41 uur, maan op 14.57 uur. Morgen: zon op 4.32 uur, maan onder 3 08 uur. Het socialistische Lagerhuislid Ri chard Marsh heeft de Britse regering er van beschuldigd zeer geheime docu menten van de Amerikaanse marine, die aan Groot-Brittannië waren uitge leend. te zijn kwijtgeraakt. De docu menten, aldus Marsh, zijn gestolen, ver loren of gewoon zoekgeraakt. Hij voeg de er aan toe, dat de verdwijning van deze documenten, die betrekking hebben op de oorlogvoering onder de zeespiegel, consternatie in de Verenigde Staten had gewekt. Hij zei ook. dat de Britse pre mier MscMillan had toegegeven, dat men de documenten kwijt was, althans dat men ze niet nog niet had kunnen tonen. In New York is een complot ontdekt ?n opgerold, dat zich bezighield met het verkopen van Italiaanse kinderen aan Amerikaanse echtparen. De groep was sinds 1957 werkzaam en had kin deren, in leeftijd variërend van negen maanden tot vijf jaar, uit weeshuizen in Italië voor prijzen tot 750 dollar per kind verkocht aan gezinnen in de vele Amerikaanse staten. De enige tot dusver gearresteerde verdachte is Peter Giambalvo, een advocaat te New York. Koning Boudewijn en konin gin Fabiola van België zijn gis termorgen in een zonnig Parijs aangekomen, om er een vier daags officieel bezoek te brengen aan president en madame De Gaulle. En Parijs toonde zich daarover bij zonder blij. Het was dan ook meer dan een halve eeuw geleden dat een Bel gische vorst officieel in de Franse hoofdstad aankwam (in juli 1910 be zocht Boudewijns grootvader koning Albert, met koningin Elizabeth Parijs), maar bovendien is de jonge Belgische vorstin ook in Frankrijk bijzonder ge liefd. Er hingen vele duizenden Franse en Belgische vlaggen in de straten en drommen Parijzenaars verwelkomden de vorstelijke gasten, eerst op het vlieg veld en later in de straten. De reis van Brussel naar Parijs was gemaakt in een speciale Caravelle die De Gaulle beschikbaar had gesteld. De koning en de koningin werden verge zeld door premier Lefèvre en minister Spaak. Een kleurige erewacht bracht de hoge gasten op het vliegveld de eerbewijzen. Middags legden koning Boudewijn en president De Gaulle een krans op het graf van de onbekende soldaat bij de Are de Triomph. De dag werd be sloten met een ontvangst van het ge hele in Parijs geaccrediteerde corps diplomatique en een daarop volgend banket in het Louvre. Wat het bezoek, in de ogen der Parijzenaren bijzondere kleur ver leent, is het kort voor het vertrek van het vorstenpaar ontstane ge rucht dat koningin Fabiola in ver wachting zou zijn. Een woordvoer der van het paleis Laeken, die ge vraagd werd dit gerucht te willen commentariëren, gaf een antwoord dat een ontkenning zou kunnen in houden, maar dat ook wel enige ruimte voor een mogelijke bevesti ging laat Ten zuidwesten van Algiers is giste ren ook een hinderlaag gelegd voor een Franse patrouille en twee militairen werden getjood. Een opstandeling werd door de Fransen doodgeschoten. In Blia, ten zuiden van Algiers, werd een Europeaan door drie mohamme danen doodgeschoten. De daders wisten te ontkomen. In Sidi-Bel-Abbes, het hoofdkwartier van het Vreemdelingenlegioen, stak een mohammedaan een Franse ambtenaar neer. De Frartsman werd zwaar gewond. De mohammedaan ontsnapte. In Algiers heeft het FLN gisteren pamfletten verspreid waarin de moslims wordt voorgehouden dat de weg naar de vrede nog lang en moeizaam is, en dat de Algerijnen gereed moeten staan om te strijden tot de vrede een feit is. In Evian is gisteren, omdat er een mohammedaanse feestdag werd gevierd, niet vergaderd. In München wordt de Holland-Week gehouden. De ministers van economi sche zaken en onderwys, kunsten en wetenschappen, de heren J. W. de Pous en mr. J. M. L. Th. Cals, werden op het vliegveld van München met Mün- chener bier verwelkomd. De bewinds lieden dronken om beurten uit de pui. Oostenrijk en Italië zijn gisteren een conferentie van ministers van buiten landse zaken begonnen over het pro bleem Zuid-Tirol. Een Oostenrijkse woordvoerder verklaarde na de eerste zitting, dat men voor de discussies „een betere basis heeft gevonden dan de vo rige keer in Milaan". Oostenrijk be weert sinds jaar en dag. dat de Oosten rijkse bevolking van Zuid-Tirol. dat deel van Italië uitmaakt, cultureel en eco nomisch wordt onderdrukt en eist een vorm van autonomie voor het gebied. (Van onze parlementaire redacteur) „Er is geen reden om op dit moment een militaire aanval van Indonesië op Nieuw-Guinea te vrezen. Wij staan niet alleen in de wereld". Deze pertinente uitspraak baseerde minister Luns gis teren bij de begrotingsbehandeling van buitenlandse zaken in de Eerste Kamer op de „toenemende" steun, die Neder land in het buitenland voor het Nieuw- Guineabeleid ondervindt en op de mis lukking van Indonesische pogingen te gen Nederland een diplomatiek offensief te ontketenen. In dit verband wees mr. Luns er op, dat Australië na hel bezoek van de In donesische stafchef Nasoetion ..duidelij ker en ondubbelzinniger dan ooit te voren" instemming heeft betuigd met het Nederlandse Nieuw-Guinoabeleid en op de „waardering", die hij zelf in Gisteren is het dak van de in aanbouw zijnde linkervleugel van het Hiltonhotel in Amsterdam ingestort. Twee arbei ders die op het dak aan het werk waren, raakten bekneld onder de verwrongen staalconstructie en betonplaten. Zij wer den gewond naar het Wilhelminagast- huis overgebracht. De 24-jarige dakdekker L. van der Schoor en de 56-jarige metselaar K. Kranenburg waren omstreeks twaalf uur op de ongeveer tien meter hoge linkervleugel bezig met het monteren van betonplaten op de staalconstructie. Opeens stortte het middendeel naar be neden. Betonplaten, mastiekvaten. rol len asfalt en ander materiaal stortte neer. De gewonde arbeiders werden door collega's uit hun benarde positie bevrijd. De instorting is waarschijnlijk ver oorzaakt doordat de staalconstructie, waarop betonpalcn werden gemonteerd nog niet deugdelijk bevestigd was. Bo vendien vermoedt men dat de dakcon structie het begeven heeft omdat er op een gegeven moment een puntlast op rustte. Washington voor dit beleid heeft onder vonden. Mij is duidelijk gebleken, dat Amerika een gewapend conflict om Nieuw-Guinea ontoelaatbaar acht, ver klaarde mr. Luns, en dat Washington op basis hiervan zijn houding tegen over Djakarta zal bepalen. ,,Aan beide zijden is de mogelijkheid van enig mis verstand geheel uitgesloten", verzeker de mr. Luns. Mede gezien de instemming van het buitenland „zelfs de Australische op positie steunt ons beleid" zal de regering voortgaan op de weg die Nieuw-Guinea tot zelfbeschikking moet brengen. Over de methode welke daar bij gevolgd kan worden, is nog overleg gaande met Amerika en andere landen. De regering sluit geen enkele redelijke internationalisatie uit, verzekerde de bewindsman, mits het zelfbeschikkings recht der Papoea's maar onverlet blijft. Geen angst Op grond van een en ander conclu deerde minister Luns, dat er geen enkele aanleiding bestaat Nieuw-Gui nea uit vrees voor een gewapend con flict aan Indonesië over te dragen. Vrees is een slechte raadgever, be toogde de bewindsman. Als men in Djakarta de indruk zou krijgen dat ons volk werkelijk beducht is voor een militaire actie zou daardoor de verleiding groter kunnen worden om de toevlucht te nemen tot een mili tair avontuur. Een overdracht aan Indonesië omwille van economische en politieke voordelen wees mr. Luns af als een cynische handelswijze", die de naam van Neder land onder de Afro-Aziatische landen geen goed zou doen. De bewindsman wees er verder op, dat de Papoea's zelf volstrekt niets willen weten van een overdracht aan Indonesië. Advertentie) DE NEDERLANDSE katholieken heb ben tot nu toe reeds 327.000 gulden bijeengebracht voor de 80e verjaardag van de paus. De H. Vader wil van het Nederlandse verjaardagsgeschenk een college voor opleiding van jonge leken uit missielanden stichten. N\W\ Willi//// f 111 n u\v<v

de Stem | 1961 | | pagina 1