Geheim bijna ten overvloede onthuld Ontmoeting Kennedy-Kroestjev Pier-opening in Scheveningen werd winderig Pinksterprijsvraag MICHEUN Conferentie te Evian zal vandaag worden geopend Kongo-federatie (18 staten) krijgt gestalte Bondgenoten opgetogen PRESIDENT VAN ZUID- KOREA AFGETREDEN Boze ogen kijke n naar de regering GEEN TOPCONFERE DOCH EEN VERKENNING Drukker luidt zich zelf uit Stakingsverbod in Frankrijk DAGBLAD VOOR ZEELAND Politie beleeft een nachtmerrie Leopold wordt Washington van Afr Af en toe zon België f 150.- miljoen in iNederland Dubbelspion werd (te laai) ontdekt door leugendeteelor Hulp van V.S. is gewaarborgd Grote vreugde om herkregen bezit Aanklacht tegen Worms ingediend Griekenland vindt deur naar E.E.G. open Bewaar deze krant zorgvuldig, Vraag Uw bandenieverancier de nieuwe prijslijst van 15 mei 1961 MICHEUN, de hoogste kwaliteit voor de laagste pri[s. 101e JAARGANG No. 23673 Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandit Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C J. v. Hootegem, mr. dr. A. J J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841. Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 20 M E I 1961 Abonnementsprijs f 7,per kwartaal 8,20 per post - f 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) De ambtcnarenorganisaties zijn alles behalve te spreken over het feit dat de regering een werktijdverkorting tot 46 uur per week voor het overheidsper soneel heeft aangekondigd. De organisa ties rekenden stellig op een 45-urige werkweek. De beroepscentrale van katholieke in tellectuelen is ontstemd over het uitstel van de belastingverlaging. In een tele gram aan de K.V.P.-fractie in de Twee de Kamer heeft de centrale haar hart gelucht. De centrale meent dat de lei dinggevende werknemers en de mensen in de vrije beroepen langere benadeeld blijven dan voorzien was. Vanmorgen zijn in Evian de'bespre kingen tussen de Algerijnse „voorlopige regering" en een Franse regeringsdele gatie over de toekomstige status van Algerië begonnen. De Franse delegatie wordt aangevoerd door minister Louis Joxe. De Algerijnse delegatie was eergisteren reeds gearri veerd. Kort voordat de conferentie zou beginnen verwachtte men dat de Alge rijnse rebellenleider Ben Bella, die op 't eiland Aix als balling leeft, de delegatie zou komen versterken. De Algerijnse delegatie heeft morele steun van Marokko en Egypte ontvan gen. De regeringen van deze landen on- President Kennedy en premier Kroestjev zullen elkaar op 3 en 4 juni te Wenen ontmoeten. Dit is gisteren in Washington en Moskou bekendgemaakt. „De twee regeringsleiders zijn van mening", aldus de bekendmaking, „dat deze ontmoeting niet bedoeld is om te onderhandelen of wel tot een akkoord te komen over de grote internationale problemen, waar bij belangen van talrijke andere landen zijn gemoeid. Het onderhoud zal echter een geschikte gelegenheid bieden voor een eerste persoonlijk contact, alsmede voor een algemene gcdachtcnwisseling over de voor naamste vraagstukken betreffende de betrekkingen tussen beide lan den." Vóór zijn bezoek aan Wenen zal pre sident Kennedy met zijn vrouw het reeds eerder vastgestelde staatsbezoek aan Parijs brengen, dat van 31 mei tot en met 2 juni zal duren. In de ochtend van 3 juni gaat het echtpaar Kennedy naar de Oostenrijkse hoofdstad. Vandaar reist het, nadat de ontmoeting met Kroestjev heeft plaatsgehad, naar Lon den. Op 5 juni zal de president lunchen met premier MacMillan. Die avond zul len zijn vrouw en hij de gasten zijn van koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh. Over de ontmoeting van Kennedy en Kroestjev werd al sinds maart via di plomatieke kanalen onderhandeld. Het definitieve besluit werd genomen op grond van een brief van de Russische premier. Deze brief werd dinsdag aan president Kennedy overhandigd. Van de besprekingen over de komende ontmoe ting zijn de regeringsleiders van Enge land, Frankrijk en West-Duitsland steeds te gehouden. Er is niets bekend over een plan van de president om gedurende zijn bezoek aan Europa ook de Westduitse regering te bezoeken. Navo ingelicht In Parijs verwacht men wel, dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, onmiddellijk na de gedachtenwisseling van Kennedy en Kroestjev naar de Franse hoofdstad zal komen om de NAVO-landen van het re- derschrijven ten volle het recht op zelf beschikking van de Algerijnen. Voor d<= Zwitserse politie betekent de conferentie een nachtmerrie. Men heeft al handén vol werk aan de veiligheids maatregelen die in Genève genomen moesten worden in verband met de Laos-conferentie en de zich eindeloos voortslepende ontwapeningsbesprekin gen. De onderhandelingen te Evian begin nen onder sombere voortekenen. Men heeft in Talloire al een man gearres teerd die van plan was om de hele Al gerijnse delegatie op te blazen. In Algerië verwacht men vandaag ern stige ongeregeldheden. Waarschijnlijk zullen de Europeanen 24 uur staken. De premier van de Algerijnse regering in ballingschap, Ferhat Abbas, heeft voor radio Tunis verklaard, dat „een onafhankelijk Algerië Frankrijk de hand zal reiken. Het is bereid die Franse be- die niet botsen met de Algerijn se, te eerbiedigen". De toekomstige federatie Kongo begon gisteren gestalte te krijgen. Na lang te hebben gediscussi eerd over alle problemen die er aan vastzitten, hebben de Kongo lese leiders besloten om de dele- D,E.jV S JuUen maandag- tweede pink- steiaag. door een algehele spoorwegsta- King, die het goederen- en passagiers vervoer grotendeels onmogelijk zal ma ken. worden getroffen. De aanleiding uitkeringen. mZake h°gere Ionen en DE VENUSRAKET van de Russen komt binnenkort in de nabijheid van het doel de planeet Venus. Jodrell Banks heeft' op verzoek uit Moskou, geprobeerd con tact te krijgen met het ruimtevoertuig, maar het lukte nog niet. Men denkt dat de Russen dezer dagen een ruimtelabo- ratorium zullen lanceren om verbinding te krijgen. BIJ DE START is gisteren bij Wiesba den in Duitsland een vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht verongelukt. Twee inzittenden kwamen om. de van spionage bcschuldig- Israëlische militaire deskundige, zal op 1 juni voor de rechter verschijnen. IN BUSSUM wordt sinds zondag j.l. een dertienjarig meisje, Remi de Jongh, ver mist. TEGEN EEN VROUW uit Eemnes is gisteren tien maanden met aftrek ge bist omdat zij na de bevalling haar daby van het leven had beroofd. De of ficier achtte voorbedachten rade bewe zen. J Weersverwachting van het K.N.M.I. jalHv,ond' opgemaakt gisteren- avond 23.15 uur: Half tol zwaar bewolkt met enkele verspreide buien. Matige tot vrij ..r,at' R wind tussen west cn noord. Niet veel verandering in tempera- i tuur. Vandaag: zon onder 20.34 uur .Morgen: zon op 4.38 uur, 'onder i 20.35 uur. Maan op 10.40 uur, onder 1.03 uur M»«nda«: J"" op 4.37 uur, onder 20.37 uur. Maan op 11.42 uur, onder 1.32 uur. Binsdae: zon op 4.36 uur, niaan on- der 1.59 uur. gaties van 18 staten te erkennen. Ook zal de federale hoofdstad Leo- poldstad (in wording) een dele gatie mogen afvaardigen. Dit kan er op wijzen, dat de cen trale Kongolese hoofdstad in de nieuwe staatsvorm van de repu bliek een bijzondere plaats zou gaan innemen, ongeveer te verge lijken met Washington D.C. in de Verenigde Staten. De slepende conferentie te Coquilhat- stad scheen een oplossing te hebben ge vonden tussen de staatsvorm welke het land had, toen men het van de Belgen overnam en de losse statenbond welke door Tsjombe werd voorgestaan tijdens de conferentie van Tananarive, nu twee maanden geleden. Een van de problemen is echter of de achttien staten, waarvan er enkele niet meer zijn dan een stam, ecónomisch ge sproken levensvatbaarheid zulen bezit ten. Een ander probleem vormen de provin cies Oost en Kivoe, onder leiding van Gizenga (die zich beschouwt als de op volger van wijlen Loemoemba), die wor den vertegenwoordigd door delegaties welke zich in ballingschap bevinden. In afwachting van een nieuwe grond wet voor de federatie Kongo zal de grondwet, welke de republiek van de Belgen heeft overgenomen nog van kracht blijven. Het ontwerpen van een nieuwe grond wet zal aan buitenlandse rechtskundi gen worden overgelaten. Tsjombe en de Katangese delegatie bevinden zich intus sen nog altijd in gevangenschap in Co- quilhatstad. Tsjombe's aartsvijand, Jason Sendwe, leider van de Baloebakatpartij is toege laten tot de besprekingen. Hij vertegen woordigt de staat Loealaba in het noor delijk deel van Katanga. Ter conferentie zijn gisteren ook be richten doorgedrongen over gevechten tussen de verschillende stammen in de provincie Kasai. Aan de confererenden gevraagd om de centrale regering de noodzakelijke volmachten te geven, ten einde de rust en orde in de provincie te herstellen. sultaat op de hoogte te stellen. De ontmoeting tussen Kennedy en Kroestjev wordt in Washington be schouwd als het slechtst bewaarde ge heim van de Amerikaanse regering. Reeds sinds zondag werd er in het open baar over de kwestie gesproken. Officiële kringen in Washington me nen te weten, dat Kroestjev enkele we ken geleden voor het eerst de kwestie van een ontmoeting met Kennedy ter sprake heeft gebracht. Kroestjev nam het initiatief voor een topconferentie op een tijdstip dat Ame rika het moeilijk had door de mislukte invasie op Cuba en dat de positie van het Westen in Laos steeds slechter werd. Reacties Britse officiële kringen verklaarden dat de persoonlijke ontmoeting de al gehele steun der Britse regering heeft. Bondskanselier Adenauer acht de ont moeting in Wenen nuttig en noodzake lijk. Willy Brandt, de burgemeester van Wcst-Berlijn. verklaarde zich eveneens voldaan. In Genève is het nieuws over het Weense gesprek door de delegaties van de internationale Laos-conferentie over het algemeen toegejuicht. Een succesvol resultaat van de be sprekingen tussen Kennedy en Kroestjev zou het bereiken van overeenstemming over Laos op de internationale confe rentie ongetwijfeld bespoedigen. De bekendmaking van het onderhoud tussen Kennedy en Kroestjev is in Pa rijs zonder verrassing ontvangen, waar men enkele dagen geleden reeds vrien- delijkerwijs van deze mogelijkheid op de hoogte v/as gesteld. President Kennedy is de enige weste lijke staatsman die nog niet in de gele genheid is geweest premier Kroestjev te ontmoeten, zei men in Parijs. In de kringen van het Amerikaanse congres is de bekendmaking van de ko- Als eerste buitenlandse mogendheid zal België twee leningen in Nederland plaatsen tot een bedrag van 150 miljoen gulden ter vervanging van zijn kortlo pende buitenlandse schuld. De kortlopende buitenlandse schuld te vervangen door een schuld op lange ter mijn is een integrerend cn noodzakelijk onderdeel van de sanering van de Bel gische openbare financiën. mende besprekingen gunstig ontvangen. Senator Everett Dirksen, de leider der republikeinse fractie in de senaat, zei echter: „Men kan alleen maar innig ho pen, dat er enige overstemming uit voortvloeit en dat er geen compromis zal worden gesloten over iets waarby de basisbelangen van de Verenigde Staten en de vrije wereld zijn betrokken". Het gerechtshof te Karlsruhe heeft gisteren een 24-jarige Hongaar1st- van Meszaros, tot twee jaar dwang arbeid wegens spionage veroordeeld. De Hongaar werkte voor de Ameri kaanse militaire spionagedienst. Hij was agent in zijn vaderland en verdiende in deze branche circa 25 duizend gulden per jaar. Edoch, hij voorzag ook de Hongaarse spionagedienst van inlichtin gen, nadat men hem had ontdekt en on der pressie had gezet. Na elke opdracht in Hongarije werd hij door de Amerikanen met de leugen ontdekker onderzocht. Tien maal had hij de proef goed doorstaan, maar de elfde keer viel hij door de mand. Dr. Bernard Drukkervoormalig stads- beiaardier van Amsterdam, maar veel meer bekend als de bespeler van het hammond-orgel in de Amsterdamse cinema Roy al'vertrekt op 24 mei per „Willem Ruysuit Rotterdam naar Australië, waar hij zich zal ves tigen. Vrijdagmiddag gaf dr. Drukker een afscheidsconcert op het carillon van de Munttoren in de hoofdstad. President Po Soen Joen van Zuid-Korea is gisteren afgetreden Hij zei, dat hij de morele verant woordelijkheid op zich nam voor de toestand in het land, die tot de militaire staatsgreep heeft geleid „Ik treed af met een gerust hart, omdat ik thans weet dat het volk hoge verwachtingen koestert van De Franse regering heeft gisteren een besluit afgekondigd, dat beoogt een dam op te werpen tegen de stakingsepidemie- en, welke Frankryk regelmatig teiste ren. Nu is bepaald dat stakers in genatio naliseerde bedrijven en in de overheids diensten op straffe van boete of gevan genisstraf weer aan het werk kun nen worden gezet. De laatste staking, welke o.a. het treinverkeer ontwrichtte, heeft de deur dicht gedaan. Alle Franse vakverenigingen van amb tenaren hebben besloten om op 6 juni een algemene staking af te kondigen. 0 Blijkbaar willen zij de nieuwe maatregel eens in de praktijk toetsen. tVan onze Haagse redacteur) Een loeiende scheepssirene, in werking gesteld door prins Bern- hard, heeft gistermorgen rond zestig jaar na de opening van de oude pier, de hekken van de nieuwe Scheveningse pier doen opengaan. Ruim tweeduizend ge nodigden, tezamen wat men noemt geheel Den Haag omvat tend, wandelden daarna achter de koninklijke militaire kapel voor een eerste verkenningstocht over de nieuwe pier. Het was echt een dag om te piere- waaien. Er stond een harde, gure wind die de duizend ballonnetjes en levens grote poppen, welke bij de openings plechtigheid werden opgelaten c. q. in de lucht geschoten, meteen landinwaarts joeg. Maar die straffe wind en een zeur derig motregentje konden de matineuze wat on-Haagse feestvreugde om de nieuwe pier toch niet temperen. Zelfs al toonde de pier zich bij die weersom standigheden niet van haar beste zijde, Den Haag en Scheveningen waren het roerend met elkaar eens, dat de nieu we pier, van top tot teen een produkt van deze tijd, de bekroning vormt van de Scheveningse strandvreugde. Zo pak kend was die eerste indruk, dat de her innering aan de oude pier geen kans kreeg disspnant te zijn bij de feestelij ke stemming, die gisteren op en rond de pier in Scheveningen heerste. Daar in Scheveningen zijn ze ervan overtuigd dat de nieuwe pier de aantrekkings kracht van onze nationale badplaats sterk zal vergroten. Wie eenmaal de pier gezien heeft, twijfelt er niet aan. dat die verwachting ten volle beant woord zal worden. Na de opening wandelt de prins met zijn gevolg en vele gasten over de nieuwe pier. de revolutionaire raad. Ik heb ten minste mijn best gedaan om bloed vergieten te voorkomen", aldus Joen. Luitenant-generaal Do Joeng Tsjang, voorzitter van de revolutionaire raad is, als staatshoofd aangewezen. Joen was een leider van de „oude garde" van de democratische partij. De juntaleider heeft meegedeeld, dat tot nu toe 930 „com munistisch gezinde elementen" zijn ge arresteerd. Hij voegde hieraan toe dat deze arrestaties zullen worden voortge zet „totdat al deze elementen achter slot en grendel zitten". De generaal zei verder, dat alle hoge regeringsfunctionarissen, onder wie de ministers van het kabinet Tsjang Mïon zich als gearresteerd dienen te beschou wen. Er zullen vervolgingen tegen hen worden ingesteld, indien zou biyken dat zij op de een of andere wyze de wet heb ben geschonden. De leider van het militaire bewind ver zekerde, dat de junta nauwe betrekkin gen met de Amerikaanse autoriteiten zal onderhouden. Omtrent de binnenlandse politiek van zijn junta verklaarde de generaal: „Zuid- Korea biijft in beginsel een democrati sche republiek. Voorlopig zal echter het militaire revolutionaire comité als hoog ste regeringsorgaan, het land blijven lei den". Maatregelen zullen worden genomen ter opheffing van het bestaande voedsel tekort. Zo zal door de regering Tsjang- Mion opgeslagen rijst thans op de markt worden gebracht. Kooplieden, die rijst achterhouden zullen streng worden ge straft. De militaire junta heeft gisteren de verzekering gekregen, dat de Amerikaan se hulp aan Zuid-Korea onverminderd zal worden voortgezet. De vice-voorzitter van de Hoge Auto riteit der E.G.K.S., de heer D. P. Spie renburg, heeft nu officieel een aanklacht wegens laster ingediend tegen de heer L. Worms. De heer Worms is naar aanleiding daarvan door de Haagse officier van justitie ondervraagd, doch het onderhoud moest worden afgebroken omdat de heer Worms een hevige hoofdpijnaanval kreeg. De minister van Justitie heeft de Haagse officier opgedragen de klacht te gen de heer Worms met de grootste voortvarendheid te behandelen. Het ministerie van Economische Za ken heeft verklaard, dat de heer Worms maandagochtend 15 mei dit ministerie heeft opgebeld met de vraag bij wie hij de in het later gepubliceerde telegram vervatte klacht, welke hij toen telefo nisch formuleerde, kon deponeren. De minister was woensdag op de hoogte. In middels had de heer Worms het bedoel de telegram echter al verzonden en er de pers van in kennis gesteld. De mi nister heeft toen de heer Worms opge beld en hem de namen gevraagd van getuigen. De heer Worms heeft de na men verstrekt en tevens meegedeeld, dat de mogelijkheid aanwezig is, dat de heer Spierenburg de gelden, die hij voor dien ..steekpenningen" had genoemd, niet voor eigen rekening zou hebben ge ïncasseerd, doch ten behoeve van de staat zou hebben geïnd en afgedragen. De voornaamste getuige van de heer Worms heeft nog niets van zich laten horen. Op een speciale zitting van de raad van ministers van de Euromarktlanden is men het eens geworden over de aan sluiting van Griekenland bij de E.E.G. Er zal een aantal protocollen aan het verdrag worden gehecht. De kwestie van aansluiting van Grie kenland is nu praktisch afgesloten. In dien op de protocollen spoedig Grieken- lands goedkeuring is ontvangen, zal een formele overeenkomst op 29 mei kunnen worden ondertekend. Ook dit jaar brengen wij onze lezers aan de vooravond van Pinksteren weer onze interessante Pinksterprijsvraag, die in samenwerking met onze adverteerders tot stand kwam en waarmede U prachtige prijzen kunt winnen. De nauwkeurige omschrijving van de prijsvraagvoorwaar- den vindt U elders in dit blad. want U hebt 14 dagen tijd om deze oplossing in te zenden. Deze prijsvraag; is een aangename en nuttige vrijetijdsbesteding voor jong en oud. Wij wensen U allen veel succes (Advertentie)

de Stem | 1961 | | pagina 1