Serie tegenvallers voor VVD Belastingverlaging wellicht pas in 1962 in Junta in Zuid-Korea ontmoet alom scepsis BEGRAFENIS WERD AFGELAST; DE DODE KWAM NIET OPDAGEN i MICHELIN Dr. Scharf bezoekt Nederland PROF. DE GAAY FORTMAN VINDT AKW-COMPROMIS Toxopeus zwaait dreigend met zijn portefeuille Stropend raadslid Avontuur van ontsnapten in Bergen op Zoom gccin Gisting Om de hoek DAGBLAD VOOR ZEELAND AmDtenaren met rond. Na de deliberalisering van het wo ningbouwbeleid kan men het daar moei- onlustgevoelens Parlement naar huis gezonden Dezelfde temperatuur Arrestaties in Stanleystad maar het is nog niet volmaakt Vijfdaagse is» niet tegen te houden W A-verzekering straks verplicht ook voor KABINETSCRISIS IN LIBANON ENGELAND TOETREDEN GEWIIZIGDE WIL TOT E.E.G. Wie is er morgen jarig? Geef 'n TOMADO cadeau! Vraag Uw bandenleverancier de nieuwe prijslijst van 15 mei 1961 MICHELIN, de hoogste kwaliteit voor de laagste prijs. 101e JAARGANG N°- 23675 Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerland' Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A C. V. Dongen, c J V. Hootegem, mr. dr. A. J J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. L. J. v. 't Westende. Voor God, Koningin en Vaderland Vercauteren, 16, Bureaus: Breda, Reigerstraat Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 WOENSDAG 17 MEI 1961 Abonnementsprijs 7,per kwartaal 8,20 per post - f 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,40 per mm (Ing. Med. f 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) Dp gem rente politie te Bergen op Zoom heeft gistermorgen de zeventienjarige A. v. O.. die vrijdag met H. R. uit een inrichting tc Amerongen ontsnapt was, aangehouden. H. R. werd reeds in Den Keider hij een poging om een offerblok te lichten ingerekend. liet tweetal was op last van de kinder rechter in de inrichting geplaatst. De avontuurlijke reis van Van O. en R, begon met het stelen van een brom fiets, waarmee zij naar Apeldoorn re den. Nog voordat zij de stad bereikten was de benzine op. Zij liepen het laatste stukje, braken in Apeldoorn een sigaret tenautomaat open en gingen op twee ge stolen fietsen naar Deventer. Hier ver wisselden de knapen de fietsen voor een bromfiets en trokken in de richting Zwolle. In Zwolle voorzagen zij zich van een nieuwe bromfiets, gingen naar Leeu warden. stalen er een bromfiets bij om tenslotte toch maar op één brommer de Afsluitdijk te nemen. In een schaftkeet aldaar sliep het tweetal, verwisselde van kleren en begaf zich naar Den Helder. Ook daar vonden zij onderdak in een schaftkeet, Geldgebrek bracht hen er toe een offerblok te forceren. Bij de aanhouding van R. wist Van O. op de brommer te ontkomen naar Ber gen op Zoom, waar hij ten slotte tegen de lamp liep. (Van onze parlementaire redacteur) Geruchten over een verder uitstel van belastingverlaging, die de vorige week reeds de ronde deden tijdens het kabinetsberaad over de arbeidstijdverkorting, schijnen bewaarheid ie worden. Rond het Bin nenhof wordt thans met stelligheid verzekerd dat de regering de aan gekondigde belastingverlaging van in totaal 500 miljoen gulden (geheel of gedeeltelijk?) niet per 1 juli a.s. wil doen ingaan. Men zegt dat minister Zijlstra (Financiën) dezer dagen in een nota aan de Tweede Kamer zal voorstellen de belastingverlaging voorlopig te ver schuiven naar 1 januari 1962. Voordien, b.v. in september, zou dan nagegaan moeten worden of een belastingverlaging per 1 januari 1962 zonder kwalijke gevolgen voor onze economie kan worden doorge voerd. Die kwalijke gevolgen een gevaarlijke overspanning zouden zich naar het oordeel van de regering zeker voordoen, indien op dit moment tot belastingverlaging zou worden besloten. kaart" niet kan uitspelen. In de liberale •-*-» L I hoek loopt men met bezorgde gezichten In parlementaire kringen onthoudt men zich, nu de nota van minister Zijl stra nog niet verschenen is, van com mentaar op deze ontwikkeling. Alleen de socialisten roeren zich. Zij gnuiven, omdat het kabinet-De Quay zijn „troef- ter Toxopeus zal heengaan, als hij zijn zin niet krijgt. Het militair revolutionair comité van generaal Tsjiang Do Yung heeft het Zuidkoreaanse parlement ontbonden en arrestatiebevelen uitgevaardigd tegen alle leden van de regering die door de staatsgreep van de militairen aan de dijk is gezet. Premier John M. Chang houdt zich schuil, de ministers van De fensie en Buitenlandse Zaken zouden, met enkele andere ministers, door de opstandelingen gevangen zijn gezet in het gemeentehuis van Seoel. Een gi oep hoge officieren van het hoofdkwartier van het Zuidkoreaanse leger scheen gisteren nog te aarzelen bij het bepalen van zijn keuze. De chef van de generale staf liet het leger een kordon' rond het gebouw in Seoel leggen MENSEN UIT Oost-Europa, die wilden deelnemen aan het komende congres van de communistische partij in ons land, hebben van het ministerie van buitenlandse zaken geen visum eekre gen. TWEE mennen die in een super-gehei me industrie bij Southampton werken, zijn ontslagen omdat ze loten verkoch- ten ..te.n bate van de communistische partij in Engeland. Niemand begrijpt nu hoe deze twee rode lieden een baan heb ben kunnen krijgen in een fabriek die geheime onderdelen voor de atoomin dustrie maakt. EEN .EXPLOSIE" van mazelen heeft ui een Canadees tehuis voor geestelijk gestoorde kinderen twintig doden geëist. NAMENS DE Wereldbank wordt bin nenkort een obligatielening van vijftig miljoen op de Nederlandse markt ge plaatst. TIJDENS DE vergadering van de prot.- chr. bond van vervoerspcrsoneel is gis teren geklaagd over de lange werktij den van bedrijfs- en taxichauffeurs en het treinpersoneel. «v7rF^^ zijn gisteren 33 generaals en 270 kolonels uit de dienst ontslagen. Ook zouden 30 hoge burgerlijke ambte naren zijn aangehouden. t j Weersverwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisteren- J avond 23.15 uur: J Af en toe opklaringen en op de mees- t te plaatsen droog weer. Overwegend J matige noordelijke wind. Ongeveer t dezelfde middagtemperaturen. t t Vandaag: zon onder 20.29 uur, maan i onder 23.02 uur. J Morgen: zon op 4.44 uurf waan r»*» t 7.30 uur. en dreigde met een artilleriëbombarde- ment. Daarop kozen de aarzelende offi cieren de zijde van de militaire junta. De Amerikaanse ambassade te Seoel heeft een verklaring doen uitgeven waar in de Verenigde Staten de staatsgreep van de militairen afkeuren. Ook de op- Perbevelhebber van de (Amerikaanse) UNO-strijdkrachten in Zuid-Korea, gene raal Cartel B. Magruder, sprak zich uit tegen de opstand. Dit heeft echter niets .kunnen veranderen aan de vastbesloten- neid van generaal Tsjiang Do Yung en generaal Pak Hung Hi, de man die als plaatsvervangend bevelhebber van het tweede Zuidkoreaanse leger de staats greep voor Tsjiang Do Yung georgani seerd heeft. Het Britse ministerie van Buitenland se Zaken heeft bekendgemaakt dat de regering van premier John M. Chang door Engeland nog steeds erkend wordt en dat erkenning van de militaire junta nog niet aan de orde is geweest. Het Russische persbureau ,,Tass" heeft ook stelling genomen tegen de staatsgreep en een artikel uitgezonden waarin wordt verklaard dat de staats greep eci typisch militaire greep naar de macht is, welke gesteund wordt door reactionaire elementen". De staatsgreep is volgens ,,Tass" een poging van de reactionairen om wraak te nemen voor de nederlaag die zij leden toen Syng- man Rhee verjaagd werd. Luitenant-generaal Tsjiang Do Yung is 39 jaar en geldt als een van de kun- digste officieren van het Zuidkoreaanse leger. Tijdens de tweede wereldoorlog heeft hij in het Japanse leger gediend en in 1953 werd hij gediplomeerd door de Zuidkoreaanse militaire academie. In 1954 kteeg hij het bevel over het 2e leger. Later werd hij legercommandant, vice-stafchef, en drie maanden geleden, stafchef. lijk verkroppen, dat nu ook nog het stokpaardje van de belastingverlaging op stal moet blijven staan. Waarbij de kwestie van de vijfdaagse werkweek voor ambtenaren dan nog komt. Meermalen is gezegd, dat het alter natief van de invoering van de vijfdaag se werkweek voor het overheidsperso neel, uitstel van de belastingverlaging zou zijn. Op het punt van de werktijd verkorting is bij een nader kabinetsbe raad niets positiefs ten gunste van de ambtenaren uit de bus gekomen. Ter zake hiervan tekent onze parlementaire redacteur het volgende aan: ,De zaak zit muurvast", oordeelde men in politieke kringen. Minister Toxo peus (Binnenl. Zaken) houdt, rammelend met zijn portefeuille, onverkort vast aan een vervroegde vrije zaterdag voor het rijkspersoneel per 1 juli a.s., doch de meerderheid van het kabinet wil daar even beslist niet van weten. Bin nenkort zal de knoop echter toch wel doorgehakt moeten worden. Er zijn op het Binnenhof die menen, dat minis- maan op J f Dit is generaal Tsjiang Do Yung, voor zitter van het militaire revolutionaire comitédat zich in Zuid-Korea van de macht heeft meester gemaakt. Een 36-jarige Loenense landbou wer, tevens lid van de Apeldoorn- se gemeenteraad is door de ■politie op heterdaad bij het stropen be trapt. Er werd de laatste tijd in de omgeving vrij dikwijls ge stroopt, zodat de politie er een in tensieve controle hield. Toen één van de Loenense jachtopzieners een strik met een reegeit ontdekte werden er posten uitgezet. De po litie kon toen constateren hoe W. het gestrikte dier benaderde en met een mes de keel afsneed. Daarna legde hij het kadaver op een krui wagen en bracht het over naar de schuur van zijn in de nabijheid ge legen woning. In Loenen heerst over dit geval grote ontstemming omdat W. een reegeit heeft gedood die drachtig was. W. is na verhoor, waarbij hij ook een ander geval van stropen toegaf, op vrije voeten gesteld en zal dezer dagen voor de officier van justitie worden geleid. Terwijl het kabinet delibereert stro men er uit alle delen van het land bij de ambtenarencentrales berichten binnen, die wijzen op een zeer ontevreden stem ming onder het rijkspersoneel. „De mensen nemen het niet", vertelde ons een hoofdbestuurder van één der een trale ambtenarenorganisaties. Overal gist het. Er wordt hardop gesproken over acties. Zelfs afdelingen die anders niet gauw in vuur en vlam staan waar schuwen nu voor gevaarlijke spannin gen onder de ambtenaren". In dit ver band werd ook Breda genoemd. De ontstemming onder de ambtena ren komt voornamelijk voort uit het feit dat zij niet ten onrechte de indruk hebben, dat zij als „Kop van Jut" fungeren op de vrolijke kermis van de arbeidstijdverkorting. De rege ring, zo zeggen de ambtenarenorganisa ties. is niet bij machte gebleken de ar beidstijdverkorting in het bedrijfsleven af te remmen. Zij wil echter toch iets doen. Daarom heeft zij nu maar de ambtenaren gegrepen, die niet als de werknemers in het vrije bedrijfsleven over machtsmiddelen beschikken om zich te verweren. De ambtenarenorga nisaties wijzen verder op de belofte, dat de ambtenaren bij de werktijdver korting niet achteraan zouden lopen. Nu binnenkort ruim vijftig procent van de werknemers, die onder een C.A.O. val len, een vijfdaagse werkweek heeft, wordt het tijd, aldus de ambtenaren, die belofte in te lossen. Minister Toxopeus, die gisteren even in de Tweede Kamer moest zijn om een klein wetsontwerpje te verdedigen, werd door verscheidene afgevaardigden aan geklampt. De liberale bewindsman wuif de echter alle vragen over de arbeids- tijdverkor ting voor de ambtenaren weg. Hij verdween uiteindelijk met de libe rale fractievoorzitter prof. Oud. De re gering heeft in zoverre nog geluk, dat de Tweede Kamer tot 30 mei uiteen is gegaan. Anders zou er deze week zeker een interpellatie zijn aangevraagd. Naar gemeld wordt, zijn op last van Antoine Gizenga in Stanleystad drie mi nisters gearresteerd. Een woordvoerder van de Loemoembistische leider noem de André Mandi. Gizenga's minister van Buitenlandse Zaken, Charles Badjoko de minister van Landbouw van Oost- provincie, en Etienne Guestan, de pro vinciale minister van Gezondheid. Mandi heeft de Afrikaans-Aziatische conferentie te Casablanca in het begin van dit jaar bijgewoond en een reis door Europa gemaakt. Het aantal blanke fortuinsoldaten, in dienst van de Katangese regering, neemt steeds verder af, sinds de V.N.- troepen 38 van hen gevangen namen en het land uitzetten, aldus een woordvoer der van de V.N. in Leopoldstad. Er zijn thans naar schatting tussen de 100 en 200 blanke officieren in dienst van het Katangese leger. Dat is onge veer de helft van het oorspronkelijke aantal. Velen van deze blanken zijn over de grens naar Noord-Rhodesië uitgeweken, anderen zijn eenvoudig op het vliegtuig gestapt. In Zuid-Kasai zijn opnieuw stammen- oorlogen uitgebroken. De Ghanese V.N.- troepen in dit deel van Kongo zijn thans gehergroepeerd in Loeloeaburg. DE AANNEMERS, zo is gisteren op de jaarvergadering van de christelijke aannemers- en patroonsbond gezegd, moeten vrezen dat de invoering van de vijfdaagse werkweek in de bouwvakken een nieuwe opleving van de beunhazerij en de sluikarbeid ten gevolge zal heb ben. (Van onze parlementaire redactie) Prof. de Gaay Fortman (A.R.), bekend als kabinets-informatewr heeft gisteren by de begrotingsbehandeling van Sociale Zaken en Volksgezondheid in de Eerste Kamer een weg aangegeven, die een zijns inziens niet verantwoorde crisis om het ontwerp van een Algemene Kinderbijslagwet zou kunnen voorkomen. Met se nator Van Bruggen (C.H.U.) pleit hij voor m Splitsing in de te treffen regeling voor arbeiders en zelfstandigen. 2# Achterwegelating van de verplichting tot premiebetaling door ongehuwde zelfstandigen (geen verplichte „solidariteit") Een regeling voor zelfstandigen, welke echter niet de vorni van een ver zekering zou mogen aannemen. Senator van Bruggen wilde daarbij nog dat de kinderbijslagregeling voor zelf standigen zou gelden vanaf het eerste kind, maar tevens dat er een inkomens grens voor de uitkeringen zou worden aangebracht zo hoog als de grens van de sociale verzekering, namelijk van 8250. Dit laatste is evenwel voor de KVP vol strekt onaanvaardbaar, aangezien de re geling dan het karakter zou krijgen van een soort opgepoetste armenzorg. Prof. de Gaay Fortman stelde naar te kennen dat zonder een bijdrage uit de rijkskas geen oplossing inzake de kinder bijslagregeling mogelijk zal zijn. Kritiek Kritiek op de wijze waarop de laat ste maanden het overleg tussen rege ring en bedrijfsleven heeft plaatsgehad was er van alle kanten. Volgens KAB- voorzitter Middelhuis had bijvoorbeeld de jongste vertrouwenscrisis tussen re gering en Stichting van de Arbeid best voorkomen kunnen worden. Hij ver zocht de minister, maar vooral diens staatssecretaris, de heer Roolvink, om in de toekomst het verwekken van precaire situaties achterwege te laten. Prof. de Goay Fortman stelde naar aanleiding van het gemanipuleer met de algemene aanwijzing van de regering in zake de arbeidstijdverkorting, dat wat na de intrekking daarvan mogelijk is geble ken ook reeds voor de uitvaardiging mo gelijk was. Nu waren z.i. de spelregels voor het overleg door de regering ge schonden. Ook hield hij de bewindslieden voor dat „een bepaalde regeringspolitiek niet kan worden doorgezet tegen de una nieme mening van het bedrijfsleven in". Overigens kon prof. de Gaay Fortman evenmin bewondering opbrengen voor de wijze waarop de eisen van het bouwbe drijf voor de arbeidstijdverkorting waren ingekleed. Hij kon zich ook voorstellen dat de regering bezwaren heeft tegen het feit dat het bouwbedrijf nog altijd heeft nagelaten om over diverse zaken „cijfers" op tafel te brengen. Den Haag en Amsterdam verkeren weer in de feestelijke roes waarmee een officieel bezoek van een buiten lands staatshoofd gepaard gaat. Giste ren is de Oostenrijkse bondspresident, dr. A. Scharf voor een driedaags be zoek aan Nederland, in Den Haag aan gekomen. H.M. de Koningin en prins Bernhard wachtten de voorname be zoeker, die vergezeld werd door zijn dochterop. De Oostenrijkse gasten logeren in paleis Huis ten Bosch, waar gister avond een toeristische" dag werd be sloten met een gala-diner. In Amster dam heeft het Oostenrijkse gezelschap twee musea bezocht en een rondvaart gemaakt met een feestelijk versierde boot. In een open calèche begaven het ko ninklijke paar en president Schaerf zich van het station Staatsspoor naar Huis ten Bosch. De arbeidstijdverkorting voor de rijks ambtenaren wilde prof. de Gaay Fortman evenals trouwens de meeste andere spre kers, maar het liefst royaal aanvaarden cn zo snel mogelijk doorgang laten vin den. „Men moet niet doen alsof arbeids tijdverkorting een ramp is, men moet de positieve kanten ervan positief benade-i T ren", zei hjj. Hij noemde het foutief om1 vJlllllk' loCl o te posen deze „onstuitbare ontwikkeling-! (Van on7e parlementaire redactie) te stuiten. Het bedrijfsleven zal zelf zeker de no-! Het 5,uiten van ecn W.A.-verzekering dige produktiebevorderende maatregelen nemen, meende hij. De loonpolitiek van de regering werd heftig becritiseerd door de heer van Win gerden (P.v.d.A.). Hij sprak van een schijndelegatie van bevoegdheden aan het bedrijfsleven en van een schijntoena- pie van de welvaart voor de arbeiders door middel van het systeem van com pensaties. Hij sprak zelfs van een ver sluierde daling van het werknemersaan deel in het nationaal inkomen. Even la ter merkte hij evenwel op, het met NVV- voorzitter Roemers eens te zijn, dat on der de huidige loonpolitiek resultaten zijn bereikt, maar. zo zei hij. „er waren dan ook mogelijkheden". Hij vroeg de regering zich te bezinnen op de positie van de vakbond. De familie van de overledene stond te Jtijkevorsel, een vrien delijk dorp in de Antwerpse Kempen, met stijgend ongeduld te wachten op de aankomst van hun ter ziele gegaan familielid. De plechtige lijkdienst had reeds sinds een half uur begonnen moe ten zijn en reeds was de pastoor een paar malen komen kijken wat er aan de hand was. De be treurde dode kwam niet opdagen. Nochtans was de lijkwagen tijdig vertrokken naar de kliniek te St. Antonius-Brecht, waar de man overleden was. Een ogenblik klaarden de bedroefde gezichten op toen de lijkwagen uitein delijk toch om het hoekje kwam ge draaid, doch dit was slechts heel even want tot ontsteltenis van de familie vertelde de chauffeur, dat hij op zijn centje was weergekeerd. In de kliniek te St. Antonius-Brecht was geen lijk meer aanwezig geweest. De verbouwe reerde dodenhuisbewaarder kon slechts verklappen, dat het stoffelijk overschot twee dagen tevoren was afgehaald door een lijkwagen uit Antwerpen. Van de ene emotie in de andere val lend, begon voor de treurende familie een koortsachtige speurtocht naar het stoffelijk overschot van de dierbare overledene. Na veel verwarde telefoon tjes kwam zij het adres te weten van de Antwerpse begrafenisonderneming die voor de verdwijning aansprakelijk was. Het bleek dat de chauffeur van de Antwerpse lijkwagen in een bui van verstrooidheid had aangebeld bij de kliniek te St. Antonius-Brecht, terwijl hij in werkelijkheid een droeve vracht had hoeven op te halen in een naburig sanatorium. Aldus was de Rijkevorse- laar door Leden die hem in zijn leven volkomen onbekend waren geweest, op de grote begraafplaats van Antwerpen, Schoonselhof, ter aarde besteld gewor den, terwijl naar de eenzame dode, die opgebaard lag en bleef in het sanato rium, niemand had omgekeken. Omdat er geen begrafenisplechtigheid kan zijn zonder stoffelijk overschot be sloot de pastoor van Rijkevorsel. na overleg met de familie, vooralsnog slechts enkele gebeden te zeggen in afwachting, dat de overleden dorpsge noot in het verre Antwerpen zal zijn opgegraven en naar zijn gemeente over gebracht. Ook de vergeten dode van het sanatorium zal nu rust vinden in de aarde van zijn vaderstad. De Libanese regering van premier Saeb Salam is gisterenavond afgetre den. Het uit achttien leden bestaande kabi net werd op 2 augustus vorig jaar na de eerste algemene verkiezingen onder pre sident Sjehab gevormd. De vorige week traden zes ministers af om de premier gelegenheid te geven zijn kabinet te reorganiseren. Als gevolg van interne conflicten in het kabinet is de gehele regering afge treden. Premier Harold MacMillan van En geland heeft in Londen verklaard, dat hij hoopte, dat het mogelijk zou blijken, het verdrag van Rome (de Europese economisch gemeenschap) zodanig te wijzigen, dat het mogelijk zou zijn voor Engeland om toe te treden tot de E.E. G. De Britse premier liet er echter di rect de verzekering op volgen, dat En geland nimmer de landen van het Ge menebest en de landen van de Europese Vrijhandels Associatie in de steek zou laten. zal binnenkort voor iedere eigenaar van een motorrijtuig daaronder vallen ook bromfietsen verplicht worden gesteld. Deze verzekering zal de schade moeten dekken veroorzaakt door de bestuurder van een motorrijtuig, ongeacht of die be stuurder daar eigenaar van is of niet. De eerste 50.van het schadebedrag blijft voor rekening van de verzekerde. Het niet nakomen van de verzekeringsplicht zal kunnen worden gestraft met hechte nis, boete en ontzegging van de rijbe voegdheid voor een bepaalde tijd. Het wetsontwerp, dat beoogt de slacht offers van verkeersongevallen de zeker heid van schadevergoeding te geven noemt geen minimumbedragen. Die zul len bij algemene maatregel van bestuur moeten worden geregeld' Waarschijnlijk zullen de volgende bedragen gelden: bromfietsen en tractors 100.000 per ge beurtenis, auto's en motorrijwielen 200.000 en vrachtwagens 250.000. Voor drie categorieën zal de verzeke ringsplicht niet gelden: de Staat, voor gemoedsbezwaarden en voor degenen die met betrekkelijk ongevaarlijke voertui gen op de weg komen, zoals handwagens met hufpmotor. De gomoedsbezwaarden zullen echter wel een t eikenj are opnieuw vast te stellen bedrag in een „Waarborg fonds motorverkeer" moeten storten. Dit fonds zal o.a. schadeloosstellingen toe kennen in gevallen waarin de w.a.-ver- zekering niet voorziet. (Advertenties) Tornado biedt u zo'n rijke keus uit leuke geschenken dat u al tijd een hartewens kunt r vervullen.

de Stem | 1961 | | pagina 1