CHI over beslissing bouwwereld in 50% NIEUWSTE PLAN VOOR KONGO Nog geen vijfdaagse Nog geen begin Laos-conferentie Amerika belooft onmiddellijke hulp Bijzonder veel spanning m Parijt Algiers waarschuwt Vrij i je zaterdag ambtenaar hangt nog in de lucht KOLK Betontoren in Lausanne Sombere ichten ge, DE POUS CONTRA ROOLVINK INZAKE ARREIDSTIJDVERKORTING Knelpunt: Soevanna Phoema Boem Oem of Pathet Lao? Johnson in Zuid-Vietnam Spoedig weer Russen de ruimte in BIJ DERDE VERJAARDAG 13-MEI-OPSTAND Politiemacht bij Kasbah DAGBLAD VOOR ZEELAND OPRUIMING De oorsaak Wat vooraf ging Wat nu? Iets lagere temperaturen De Franse luchtramp Vliegtuig in de lucht ontploft Niet op de hoogte... Twee man tegelijk? Conferentie van Monrovia dreigt met boycot 101e JAARGANG No. 23672 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N. V. 01* Mij. Neerlandia Directeur: K. H. B. Blader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A C3. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr dr A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, h. J. v. t Westende. Bureaus' Breda, Reigerstraat 16, ST22341 (3 lijnen). Postgiro 278841, IlasblaD Sr ZATERDAG 13 MEI 1961 Abonnementsprijs 7,per kwartaal 8,20 per post - f 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. ^-7eo1IW,p Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Biibureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) Bureau vooi ae -• (Van onze parlementaire redacteur) Er zijn sterke aanwijzingen, dat het'vraagstuk van de arbeidstijdverkorting aanlei- din" heeft gegeven tot ernstige meningsverschillen binnen het kabinet, met name tus sen minister De Pous (Economische Zaken) en staatssecretaris Roolvink (Sociale Za ken). Tegen ieders verwachting in - staatssecretaris Roolvink had woensdag nog ge zegd, dat het fiat van het kabinet nog slechts een formaliteit was - is de ministerraad gisteren niet lot een beslissing kunnen ko men over de vijfdaagse werkweek in de bouwwereld. De vrije zaterdag van de ambtenaren, waartoe liel georgani seerd overleg (g.o.) per 1 juli a.s. geadviseerd heeft, hangt daardoor ook nog in de lucht. Minister Toxopeus (Binnen landse Zaken) die hel g.o. voor gistermiddag had bijeengeroe pen om hei kabinetsbesluit mee te delen, liet op het allerlaatste moment weten, dat de bespreking niet kon doorgaan. De pers conferentie, die hij had uitgeschreven ging evenmin door. Van daag offert hel kabinet zijn - vrije? - zaterdag opnieuw op aan hel vraagstuk van de arbeidstijdverkorting. ten onrechte in gelijke zin heeft uitgelaten, wantrouwt men in Den Haag dit soort uitspraken. Voor wantrouwen bestaat in het onder havige geval zeker aanleiding. De „U kunt rustig gaan slapen", zei minister-president prof. De Quay gisteravond na afloop van de mi nisterraad tot de wachtende jour nalisten. Sinds dr. Colijn zich (Advertentie) BIJZONDERE TOT KORTING gezichten van de bewindslieden stonden gisteren na het einde van de ministerraad verre van opge wekt. Bovendien werd iedere toe lichting op de verrassende gang van zaken geweigerd. Mr. Toxopeus wilde zelfs niet praten over oen „soupgon" (vermoeden) van een vermoeden". Het commentaar van de anders nogal spraakzame staatssecre taris Roolvink beperkte zich tot het briesend geluid dat een zeeleeuw voort brengt die zich bij het voederen in de dierentuin een vette haring ziet ontgaan. De oorzaak van de moeilijkha den? In politieke kringen verluidt, dat minister De Pous. die op reis was in Afrika toen staatssecretaris Roolvink alsnog voor de bouw het sein op veilig zette minister De Pous is terwille van het kabinets beraad een dag eerder terugge keerd zich tegen verdere ar beidstijdverkorting verzet. Minister De Pous zou op het stand punt staan, dat een arbeidstijdverkor ting in het huidige tempo vanwege het produktieverlies niet te combi neren Is met de voorgenomen belasting verlaging, de grotere hulp aan de min der ontwikkelde gebieden en de (door het achterwege blijven van de verwachte Amerikaanse wapenhulp) vermoedelijke stijging van de defensieuitgaven. Minister De Pous zou staatssecretaris Roolvink verwijten, dat deze te veel zijn eigen gang zou gaan en bij de arbeids tijdverkorting onvoldoende rekening zou houden met het totaalbeeld van de fi- nancieel-economische positie van ons land. Wint staatsserretaris Roolvink de ze krachtmeting, dan acht men het in politieke kringen niet onwaar schijnlijk dat de verdere doorvoering van de vrije zaterdag met een ver dere opschorting van de voorgeno men belastingverlaging gepaard zou gaan. Woensdag j.l. heeft staatssecretaris Roolvink, zoals gemeld, een nieuw ge sprek gehad met de looncommissie van de Stichting van de Arbeid, het College van Rijksbemiddelaars en de werkgevers en werknemers in het bouwbedrijf. Dit gesprek had 'n dusdanig verloop, dat al le betrokkenen na afloop ervan overtuigd waren, dat de algemene aanwijzing van 18 april j.l. zou worden ingetrokken en het bouwbedrijf met ingang -van 5 juni a.s. een 45-urige werkweek zou krijgen. Staatssecretaris Roolvink, die de ar beidstijdverkorting in deze sector eerst tot 46,5 uur had willen beperken, liet namelijk weten dat hij de vrije zaterdag in de bouw niet meer in de weg zou staan indien de bouwwereld er door ver mindering van aan- en afloopverliezen, beperking van vorstverlet en doorwer ken bij kunstlicht voor zou zorgdragen, dat het produktieverlies van de vrije zaterdag weer zou worden inverdiend". Daartoe bleek de bouwwereld bereid. Ook op de persconferentie die na af loop van deze bespreking volgde, ver telde staatssecretaris Roolvink dat er met de bouwwereld geen moeilijkheden meer waren. Minister Toxopeus heeft zich ten aan zien van de arbeidstijdverkorting voor het rijkspersoneel wat voorzichtiger uit- DE PRESIDENT-directeur van de K.L, M., de heei I. A. Aler, heeft gisteren op Schiphol afscheid genomen van 5000 em ployés. Op 31 mei gaat hij met pensioen. DE FRANSE havenpolitie van Philippe- viile in Algerië houdt momenteel een jacht vast dat de Duitse vlag voert, niet over de juiste papieren zou beschikken en geen logboek bijhoudt. De Franse ma rine had het jacht opgebracht. P9^T-PAK-1STAN is het aantal s i no s van noodweer gestegen tot 138. DE AMERIKAANSE Senaat heeft een voorstel aanvaard om president Kenne dy te machtigen economische en finan ciële hulp aan Oosteuropese landen te geven, waardoor wellicht hun banden met het oostelijk blok losser zullen wor den. NA DE AARDVERSCHUIVING bij Koeala Loempoer (Malakka), waarvan wij gisteren melding hebben gemaakt, zijn tot dusver elf lijken geborgen. Nog veertig mensen worden vermist en twin tig ernstig gewonden zijn naar zieken huizen vervoerd. DE HEER J. J. W. Boerrigter, direc teur van het Dagblad De Tijd - Maas bode, is gisteren te Amsterdam op har telijke wijze gehuldigd in verband met zijn zilveren jubileum. EEN ENGELSMAN, die pas drie weken op Cyprus verbleef, is gisteren ver moord door Cypriotische extremisten. Het was Peter, Grey, 27 jaar. Hij was de eerste Engelsman die slachtoffer werd van Cyprioten, nadat Cyprus on afhankelijkheid verkreeg. Weersverwachting van het K.N.M.l. lot vanavond, opgemaakt gisteren avond 23.15 uur: Veranderlijke bewolking met voor namelijk in het noordoosten van het land kans op enige regen. Zwakke tot matige wind tussen west en noordwest. Dezelfde of iets lagere temperaturen. Vandaag: zon onder 20.23 uur Maan onder 18.50 uur. Morgen: zon op 4.50 uur, zon onder -0.25 uur Maan op 5.13 uur, maan i onder 20 00 uur. Maandag: zon op 4.48 uur. Maan op o.44 uur. Na twee weken van voorberei dende werkzaamheden heeft de conferentie te Coquilhatstad een ontwerp gereed van een plan voor de „federatie der Verenigde Sta ten van Kongo". De autonomie van de fieelnemende staten zal kleiner zijn dan onder druk van Moise Tsjombe indertijd te Tanana rive overeengekomen was en de centrale regering, die Leopoldstad als zetel krijgt, zal aanmerkelijk groter gezag bezitten. Het plan is vooral geïnspireerd door de koning" van de ..mijnstaat Zuid-Ka- sai", Albert Kalondji. De conferentie van Coquilhatstad moet thans het ontwerp in plenaire zitting be spreken en besluiten wat de naam van de federatie zal zijn. De zes Kongolese provincies moeten staten worden en het „koninkrijk" Zuid- Kasai 'al bij de federatie worden ge voegd. Bevoegdheden De federale regering zal bevoegd zijn in zaken van buitenlandse politiek, de- iensie en binnenlandse veiligheid, valu ta, tederale openbare diensten, naturali sering, teaerale financiën, douane, ver bindingen en federale justitiële diensten. sommige gevallen zullen de be voegdheden van de deelstaten parallel SSK' jmaai in ëeval van conflict zal net federaal gezag de doorslag geven. De uitoefening van de bevoegdheden zal berusten bij een federale president hoogstwaarschijnlijk Kasavoeboe een federale premier en een federale ministerraad, terwijl verder is voorzien in een feceraal parlement var twee hui zen: de raad van staten en een federaal congres. Het federaal congres kan de federale president voor de tijd van twee maanden de bevoegdheid geven om bij decreet te regeren. De raad van staten zou veto-bevoegd heid hebben, indien tweederde of drie vierde van de leden zich tegen een be paald wetsvoorstel verzet. Voordien moeten de deelnemers aan de conferentie van Coquilhatstad ech ter meer steun gevonden hebben dan zij thans bezitten, want de volksgroepen die figuren tot een akkoord met de mensen van Coquilhatstad gekomen zijn Intussen hebben de Katangaanse ministers van financiën, onderwijs en binnenlandse zaken een uitvoe rende raad gevormd, die bij afwe zigheid van president Tsjombe de ta ken en bevoegdheden van de presi dent op zich neemt. Tsjombe is nog steeds de gevangene van de regering-Ileo. De huurlingen" Een \v09rdv0erder van het Katan- gese ministerie van defensie heeft bekendgemaakt, dat de ..huurlin gen" van het Katangese leger hun contract mogen verbreken en naar hun vaderland kunnen terugkeren als zij dat wensen. Minister De Pous gelaten. Na wat de heer Roolvink over de bouw had gezegd, was men er ech ter in ambtenarenkringen vast van over tuigd, dat het kabinet het advies van het georganiseerd overleg zou overne men en het rijkspersoneel reeds per 1 juli a.s. tien maanden eerder dan in de bedoeling lag een vrije zater dag zou toekennen. In deze verwachting werd men ge sterkt door het feit dat mr. Toxo peus voor gisteren, na een korte bespreking met het g.o., een pers conferentie had uitgeschreven. Groot was echter de verrassing van de le den van het g.o. toen zij, reeds bij eengekomen, te horen kregen, dat de bespreking niet zou doorgaan. De persconferentie kwam hierna van zelf te vervallen. De regeringsdelegatie in het g.o. is later nog naar het ministerie van bin nenlandse zaken gegaan waar zij een gesprek heeft gehad met mr. Toxopeus, die daarvoor even uit de ministerraad kwam* overwippen. Over verdere bespre kingen w as gisterenavond nog niets be kend Men wacht nu in Den Haag in spanning op het verdere verloop van het beraad in de ministerraad dat, zoals ge zegd, vanmorgen wordt voortgezet. Vooralsnog houdt men het in politie ke kringen voor ondenkbaar, dat de re gering de bouwwereld toch nog de vijf daagse werkweek zou weigeren. Na al les wat hier omheen reeds is voorgeval len zou de positie van staatssecretaris Roolvink onhoudbaar worden en de ver standhouding met het bedrijfsleven, ver tegenwoordigd door de Stichting van de Arbeid, zou grondig worden bedorven. CONFLICT IN MINISTERRAAD De Britse minister van buiten landse zaken, Lord Home, en zijn Russische ambtgenoot, Andrei Gro- miko, die om beurten als voorzit ter zullen fungeren van de vredes conferentie te Genève van veer tien landen over Laos, hebben gis teren besloten de opening van de bijeenkomst uit te stellen. De conferentie had gisteren moeten beginnen. Het uitstel is voor onbepaal de. doch korte tijd. Men hoopt, dat de conferentie vandaag kan beginnen, maar zeker is dit nog lang niet. Gromiko heeft tot het laatste gepro beerd de conferentie volgens schema te laten beginnen. Een bestand in Laos is in werking en door de internationale controlecommissie de facto erkend. Dit was een der voorwaarden te Genève ge steld: eerst een bestand. Belangrijker echter is momenteel dat (nog?) geen overeenstemming is bereikt over de samenstelling van de delegatie van Laos. Gromiko wil alle drie de fracties in Laos neutralisten van Soevanna Phoema, koninklijke regering van Boen Oem en tenslotte de aPthet Lao aan de Zwitserse conferentietafel vertegen woordigd zien. De Verenigde Staten er kennen echter alleen de reeds gearri veerde afgezant van Boen Oem, gene raal Phoemi Nosavan, als vertegen woordiger van de wettige regering van Laos. De V.S. zouden echter wel bereid zijn toe te staan dat een groep van de gevluchte -premier Soevanna Phoema de conferentie bijwoont. Alsdan zouden deze representanten, evenals die van de koninklijke regering, de status van waar- Een lid van de commissie, die een on derzoek instelt naar de oorzaak van het neerstorten van de Franse Constellation in de Sahara op woensdag j.l.,' waarbij alle 78 inzittenden om het leven kwa men, heeft tegenover journalisten ver klaard. dat de commissie heeft vastge steld dat het vliegtuig in de lucht uit elkaar is gesprongen. De Amerikaanse vice-president, Lyndon B. Johnson, heeft gisteren aan het door het communisme be dreigde Zuid-Vietnam onmiddel lijk Amerikaanse hulp toegezegd, opdat de strijdkrachten zullen kun nen worden versterkt en een pro gramma voor ontwikkeling van de economie zal kunnen worden uit gevoerd. „Wij zullen uw streven steunen, we zullen naast u staan, en dat alleen om dat wij eerbied en genegenheid voor gevoelen en u vertrouwen", zei de Tsjombe en Gizenga aanhangen zullen vice-president in zijn rgde tot de Viet- cr alleen voor kunnen stemmen als deze namese nationale vergadering. Lyndon B. Johnson was donderdag in Saigon aangekomen. Het is zijn eerste bezoek aan een stad in Azië, tijdens de rondreis welke hij door dit deel van de wereld zal maken in opdracht van Ken nedy. Protest De regering van Noord-Vietnam heeft prompt bij de regering van Zuid-Viet nam geprotesteerd tegen het bezoek van de Amerikaanse vice-president. ,,De aanwezigheid van Johnson en diens be sprekingen met president Ngo Din- Diemh vormen een bedreiging van de vrede in Zuidoost-Azië, omdat de Ame rikaanse interventie in Zuid-Vietnam ge richt is tegen de overeenkomst van Ge nève en de onafhankelijkheid en soeve reiniteit van het Vietnamese volk schaadt". Aldus meldt het Russische persbureau „Tass" uit Hanoi. nemer moeten hebben. Ook willen de V.S. wel toestaan, dat de neutralistische groep een of twee vertegenwoordigers van de Pathet Lao opneemt, als waar nemers uiteraard. De Canadese minister van bui tenlandse zaken, Howard Green kwam gisterenmiddag bij het Pa lais des Nations in Genève om de veertien-mogendhe denconferentie over Laos bij te wonen. Niemand had hem verteld dat reeds een uur geleden was besloten de aanvang van de conferentie uit te stellen... In de zeer nabije toekomst zal een tweede bemande ruimtevaart der Russen plaatshebben. Dit gisteren door radio Warschau ge zegd. Misschien zou deze reis wor den gemaakt door twee, of zelfs wel drie astronauten. De Poolse radio vertelde, dat men deze gegevens had geput uit voorspellingen in „wetenschappelijke kringen in Moskou". Van wetenschappelijke deskundigen in de Russische hoofdstad was vernomen dat de nieuwe reis technisch en weten schappelijk veel meer betekenis zou heb ben. Een van de astronauten op die reis zou waarschijnlijk majoor Joeri Gagarin zijn, daar hij de enige man was met prak tische ervaring wat een verblijf in de kosmos betrof. Het werd ook mogelijk geacht, dat niet.één maar een aantal om wentelingen orri de aarde zou worden gemaakt. In dat geval zouden de astro nauten oneer dan tien uur in de baan om de aarde moeten blijven. Op de conferentie van onafhan kelijke Afrikaanse staten in de hoofdstad van Liberia, Monrovia, is duidelijk geworden dat de deel nemende landen bereid zijn met onmiddellijke ingang een boycot in te stellen tegen de Unie van Zuid- Afrika en Angola. „Zuid-Afrika brengen we op de knieën", aldus de conferentie. De Afrikaanse landen zullen voorts ferentie" van zes dagen houden om plan nen uit te werken voor Afrika's toekom stige ontwikkeling en bundeling van krachten, namen eensgezind het principe van een boycot aan. Zij hebben voorts besloten een beroep te doen op alle leden van de Verenigde Naties om mee te hel pen rondom Zuid-Afrika en Angola een klimaat van economisch, sociaal en po litiek isolement te scheppen. Voor de Zwitserse Nationale Beurs die in 1964 in Lausanne zal worden gehouden, is een 280 meter hoge be tonnen toren ontworpen. De toren waarvan de bouwkosten op 6 miljoen gulden worden geschat, is ontworpen door prof. Alexandre Sarrasin. In de voet. van de toren is een grote ont vangstzaal geprojecteerd. De 14 ver diepingen, die onder in de toren wor den gecreëerd, zijn gereserveerd voor de nieuwe school voor sociale weten schappen. Met een lift zal men het hooggelegen restaurant kunnen berei ken, vanwaar een prachtig uitzicht op de Alpen wordt verzekerd. De E ranse autoriteiten in Algiers hebben gewaarschuwd, dat _de komende dagen, en in het hijzonder vandaag, de 13e mei, met de uiterste gestrengheid zal worden opge treden tegen ordeverstoringen. Gendarmerie, politie en leger hebben strenge opdracht met alle middelen, zo nodig met het gebruik van wapens, de orde te handhaven, aldus de officiële waarschuwing. Het aantal incidenten is de laat ste tijd toegenomen. Er circuleren geruchten over betogingen, ge paard gaande met geweldpleging voor de komende dagen. In Franse bestuurskringen werd de toestand „zeer gespannen" ge noemd. Men meent over inlichtin gen te beschikken volgens welke „commando's" rechtse extremisten ter gelegenheid van de derde ver jaardag van de 13 mei-opstand on geregeldheden zullen veroorzaken. Bij de Kasbah van Algiers is een sterke politiemacht samengebracht. Er zijn namelijk pamfletten ver spreid. waarin wordt gezegd dat het Algerijnse stadsdeel jn brand zal worden gestoken. Volgens woord voerders van de politie is de con centratie van personeel bij de Kas bah bedoeld om de Algerijnen ge rust te stellen dat het dreigement van brandstichting niet zal worden uitgevoerd. Bij een huiszoeking op een boerderij in Ëlida, waar een grote hoeveelheid vliegtuigbenzine werd gevonden, zijn twintig personen gearresteerd. Als ge volg van deze arrestaties zou men er tevens in zijn geslaagd een aantal leden van het clandestiene ..geheime leger" (O.A.S.) in hechtenis te nemen. FLN contra Bonn Terwijl Frankrijk aldus in Algiers pa raat moet zijn, heeft de voorlopige re gering van de republiek Algerië te Tu nis in een officiële verklaring de West duitse justitie ervan beschuldigd te heb ben samengewerkt met de militaire op stand van de vorige maand in Algiers. Op 20 april, aldus de verklaring, werd een afgezant van het F.L.N. en zijn twee assistenten in West-Duitsland gearres teerd. Zij werden beschuldigd van een aanslag op de veiligheid van de staat. De arrestaties waren van bedenkelijke aard en „hielden rechtstreeks verband met de recente Putsch van Franse mi litairen". De arrestaties dragen een misleidend karakter en de voorlopige regering van Algerië protesteert tegen de houding van de Duitse autoriteiten, aldus de of ficiële verklaring. De aanhouding wordt door de F.L.N.- regering niet alleen als een aanval op de vrijheid van het individu gezien, maar bovenal als een demonstratie van vijandelijkheid tegenover Algerië. en is derhalve een zeer ernstige daad, zo werd meegedeeld. Zwitsers waakzaam Zoals gemeld in onze editie van gis teren, zullen op 20 mei te Evian de Frans-Algerijnse besprekingen beginnen. Met het oog daarop heeft de Zwitserse regering van heden af tot het eind van die besprekingen in Evian de verkoop van explosiemiddelen, slaghoedjes, Zim- mer-dozen (ontstekingsmechanisme) en andere met springstof verwante zaken aan strenge banden gelegd. In geheel Algiers hebben Franse mili tairen weer strategische punten inge nomen. Foto: pantserwagens van de Gendarmerie Nationale op de Avenue Fovrault Lamy.

de Stem | 1961 | | pagina 1