Vakbonden vinden De Gaulle te vaag BORMANN GEVONDEN? Tweede Kamer wil nadere inlichtingen Bestand in allereerste Laos doel Ruggesteun delegatie voor onze Ook senatoren CVP niet eensgezind 50% lljoesjen op het Rode Plein RUMOERIGE WEERKLANK REDE FRANSE PRESIDENT Inkomstenverhoging Koningin Man zaaide paniek met pistoolschoten Landingsrechten KLM Aanbod V.S. aan NAVO Sleeswijk's Nationale Revue DAGBLAD VOOR ZEELAND Nieuw Perzisch kabinet Cycloon in oost-Pakistan Weerzin tegen het programma van bezuiniging j Zelfde temperatuur Yves Saint Laurent eist zes ton van Dior Armelui's raket neergestort in CHtJ-waarschuwing JFinanciën Eerste Kamer De Belgische regeringsverklaring Begrotingstekort in België: 1,2 miljard gulden Handscliriflkundige mevrouw Anderson is Anastasia Bolletje/* in de zilveren rol OPRUIMING KOLK iedereen ziet méér in 'n 101e JAARGANG No. 23670 Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. V. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841. Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 10 MEI 1961 Abonnementsprijs 7,per kwartaal 8.20 per post - 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Biibureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) STAKINGEN IN PARIJS De sjah van Iran heeft gisteren avond beide huizen van het parle ment ontbonden. Zijn motief was dat de verkiezingen ondeugdelijk waren. De sjah nam deze stap binnen een week na de val van de regering van premier Emami en de be noeming' van Amini tot formateur. De nieuwe Perzische premier, dr. Ali Amini, had kort tevoren de samenstel ling van zijn nieuwe kabinet aan de sjah voorgelegd. Vier ministers uit de vorige regering, onder wie de minister van butenlandse zaken. Husainghods Nakhaai, hebben hun portefeuille behou den. Men beschouwt deze regering als een zakenkabinet. Dr. Amini heeft een oproep tot de bevolking gericht, waarin hij steun verzocht in zijn strijd tegen de corruptie en bij het zoeken naar een uitweg uit de economische maalstroom. Amini nc-emt zelf de verantwoording voor de voorbereiding van een zeven jarenplan. Oost-Pakistan. waar vorig jaar oktober meer dan 14.000 mensen bij een cycloon zijn omgekomen, is gisteren opnieuw door wervelstormen getroffen, die zeven uur aanhielden en vele doden en grote schade hebben veroorzaakt. De verbin dingen met Oost-Pakistan zijn verbro ken. De Parijzenaars zijn gisterenmorgen wandelend, liftend en mopperend naar kantoren en winkels getogen. Een 24-uursstaking lieeft de bus- en treindiensten van de on dergrondse spoorweg vrijwel verlamd. De staking was uitgeschreven door het Algemeen (Com munistisch) Vakverbond, het C.G.T., gesteund door hel Katholieke vakverbond, de C.F.T.C. De actie werd evenwel veroordeeld door de derde grote hond, de F.O. (socialistisch), omdat zij een „eenzijdige" slap zou zijn geweest door de communisten. ringsprogramma los te laten, of De bonden wilden trachten de regering te dwingen het reeds twee jaar van kracht zijnde versobe- De vroegere ambassadeur van Argentinië in Israel, dr. Gre- gorio Topolcvski, heeft op een persconferentie in Tel Aviv verklaard, dat Martin Bormann Hitler's plaatsvervanger, vijf maanden geleden aan de Argentijns - Braziliaanse gi woonde. Bormann zou thans in Bra zilië wonen. Met het oog op de feestdag van 's Heeren Hemelvaart zal ons blad morgen niet ver schijnen. Directie Dagblad De Stem. (Advertentie* i»ii;ki-ijim... en met de minite moeit* schildert U m*t ff#* eed van Bred. DE BELGISCHE staatsminister Frans van Cauwelaert is ernstig ziek. In het St.-Camillusziekenhuis te Antwerpen zijn hem de laatste H. Sacramenten toege diend. DE BRITSE luchtvaartmaatschappij Tradair Ltd. opent met ingang van 15 mei een dagelijkse dienst tussen het vliegveld Beek en de Britse kustplaats Southend. HET TSJECHISCHE leger heeft giste ren te Praag een parade gehouden ter herdenking van de bevrijding van deze stad door de Russen. Tot veler verras sing reden in deze parade raketten mee. DE GOUVERNEUR van de Nederland se Antillen, drs. A. B. Speekcnbnnk. «eert gisterenmorgen in een plechtige Wering van de staten van de Ned Antillen, het zittingsjaar 1961-62 ge opend Weersverwachting van het K.N.M.I. 'nt vanavond, opgemaakt gisteren- avond 23.15 uur: Opklaringen, maar ook enkele ver- spreid optredende huien. Tot krach- tig of matig afnemende noordelijke wind. Ongeveer dezelfde temperatu- - i ren als gisteren. Vandaag: zon onder 20.18 uur, maan i onder 15.07 uur. 1 zon op 4.55 uur, zon onder '0.20 uur. Maan op 3.52 uur, maan t i onder 16.23 uur. Vrijdag: zon op 4.53 uur, maan op J 4.17 uur. Topolevski, die thans het proces Eich- mann voor een Argentijnse krant ver slaat, noemde geen bron van zijn ver klaring over Bormann. Volgens Topo levski heeft Bormann Peron recht streeks geholpen bij de machtsoverna me. Hij zei, dat ongeveer 70.000 Duitsers in Argentinië woonden. De zoon van dr. Mengele, de kamparts van Auschwitz, heeft een timmerbedrijf, Mussolini's zoon bezit drie huizen. Gedurende het bewind van Peron heb ben Duitse nazi's ongeveer voor 500 mil joen dollar (circa 2 miljard gulden) aan eigendommen, waaronder aandelen, uit Zwitserland naar Argentinië overge maakt. Sceptisch Een woordvoerder van de Westduitse regering heeft in antwoord op vragen verklaard dat, „wanneer er ook maai de geringste reden is om aan te nemen dat Bormann nog in leven is, de Bonds regering alle mogelijke stappen zal doen om zijn uitlevering te verkrijgen" Westduitse justitiële kringen staan sceptisch tegenover het bericht uit Tel Aviv dat Bormann nog in leven is. Uit het officiële onderzoek zou zijn komen vast te staan, dat Bormann in mei 1945 in of bij Berlijn is gedood. Toen de Russen Berlijn binnentrokken verdween Bormann uit de zgn. Führer- bunker onder de Reichskanselarij. Hij zou bij de straatgevechten in Berlijn zijn gesneuveld en werd in 1954 offi cieel dood verklaard. Maar zijn lijk is nooit gevonden. Bormann werd in Neurenberg bij ver stek ter dood veroordeeld. Hij werd be schreven als een man die de weerzin wekkende orders van Hitier zonder enig gewetensbezwaar uitvoerde. De afgelopen vijftien jaar is Bor- manns aanwezigheid gemeld uit Portu gal, Peru, Italië, Argentinië, Zuid-Afri- ka en Zweden. Vorig jaar september arresteerden de Argentijnse autoriteiten een Duitser van wie men vermoedde dat hij Bormann was. het althans minder streng toe te passen, en gehoor te geven aan de eisen van de werknemers die een minimum loon van 500 nieuwe franken per maand hebben ge vraagd. Bovendien wilden de werk nemers verhoging van het pensioen en een veertigurige werkweek voor de ambtenaren. Tot buiten Frankrijk waren de gevol gen van de staking merkbaar. Zo liet de ,,Ile de France", een trein die gisterenmorgen vroeg uit Parijs had moeten vertrekken naar Amsterdam, verstek gaan. Het was niet de enige T.E.E.-trein die niet vertrok. De „Etoile du Nord", die om 13.28 uit Amsterdam zou moeten vertrekken, verviel even eens. De twee genoemde vakbonden hadden de stakingen uitgeschreven om kracht bij te zetten aan de eisen tot loonsver hoging. Eergisteren had men na afloop van de toespraak van De Gaulle voor radio en televisie, waarvan wij melding hebben gemaakt, een afwachtende houding aan genomen. De president had een plan be kendgemaakt om de Franse produktie en levensstandaard omhoog te stoten. Van de zijde der bonden vond men het plan, zoals het door De Gaulle was voorgedragen, echter te vaag. Men ver langde meer bijzonderheden. in Algiers Schoten Het tweede beroep van De Gaulle op de kolonisten in Algerië om „de mythen af te zweren" en mee te helpen aan de totstandkoming van een onafhankelijk Algerië, is met vijandigheid begroet. Gisteren hielden 300 jongelieden in Al giers een rumoerige betoging tegen de Franse president. Zij weigerden uiteen te gaan, totdat de politie enige schoten over de hoofden van de jonge demon stranten afvuurde. In Algiers ontploften twee plasticbommen. In Oran werd vier maal een dergelijke ontploffing gehoord. Niemand werd gewond. Van de zijde der rebellenregering werd nog geen officieel commentaar gehoord op de rede van de Franse pre sident. Men zou van mening zijn dat de rede niets nieuws bevatte. De voormalige modekoning, Yves Saint Laurent (25 jaar), heeft een civie le procedure ingesteld tegen het ''Huis Dior. Hij eist 600.000 nieuws francs schadevergoeding als compensatie voor het verlies van zijn betrekking. Maitre Jean-Denis Bredin, de advo caat van Saint-Laurent, deelde mee, dat hij de eerste formele stap reeds had ge nomen. Het bedrag van de schadevergoeding is opgebouwd uit twee jaar salaris met een compensatie voor verlies en voor de aantasting van de goede naam. Het Huis Dior stelde Mare Bohan (35) aan, toen Yves werd opgeroepen voor militaire dienst. Na twee maanden gediend te hebben werd Saipt Laurent echter op medisrhe gronden ontslagen uit de dienst. Bohan bleek intussen zoveel succes te hebben, dat het Huis Dior besloot hem als eerste ontwerper te handhaven. Een ruim twintig meter lange „Blue Scout" raket is gisteren brandend in zee gestort bij Cape Canaveral, nadat de veiligheidsofficier de raket had doen exploderen in de lucht omdat er iets verkeerd ging. De „Blue Scout" heeft de bijnaam ge kregen van de armelui's raket", omdat de luchtmacht dit vehikel speciaal heeft ontworpen om tegen betrekkelijk geringe kosten kunstmanen te lanceren van niet al te groot gewicht. Het was de zesde keer, dat er een „Blue Scout" werd gelanceerd en de eerste keer, dat er iets mis ging. De fout ontstond, toen de eerste fase was uitgebrand en de tweede fase op gang kwam. De raket krêeg op dat moment een plotselinge koerswijziging. De luchtmacht had gehoopt met deze raket bijna 400 pond instrumenten op een hoogte te brengen van bijna 2000 kilometer, en voorts een 90 pond wegen de capsule mee te zenden, welke latei- opgevist zou worden uit zee. Vele leden der Tweede Kamer willen eerst nader worden inge licht over de mate waarin de be nodigde uitgaven der Koningin zijn gestegen, alvorens zij akkoord gaan met door de regering voorgestelde wijzigingen in het inkomen van de Koningin. Deze voorstellen beogen, zoals wij hebben gemeld, een verhoging van het inkomen van de koningin van f 1,5 mil- joen tot f 2,5 miljoen en van de onder houdskosten van de paleizen van 150.000 tot f 500.000. De toelichting van de regering op het desbetreffende wetsontwerp is volgens deze kamerleden te summier geweest. De Kroon moet echter naar hun me ning als een parlementair te controle ren staatsinstelling worden 'beschouwd. Zij verlangen daarom een overzicht van de stijging der uitgaven van de draag ster van de kroon sinds 1952 het jaar van de laatste verhoging waaruit de noodzakelijkheid tot de verhoging van de inkomsten van de Kroon zal kunnen blijken. Met nadruk wijzen vele kamerleden er op, dat de Staten-Generaal geenszins het recht hebben om te weten op welke wijze de Kroon haar inkomen besteed. Wel meent men te mogen worden inge licht over stijging van lonen en kosten, toeneming van het aantal bezoeken van vreemde staatshoofden, e.d. Sommige leden merken tenslotte op, dat „in een land als het onze, waarin de band tussen vorstin en volk zo hecht is, de minister van Financiën niet kan en moet schromen zo gedetailleerd als mogelijk is de redelijkheid van de voor gestelde bedragen aan te tonen, om daardoor een vrijwel unanieme aanvaar, ding van het wetsontwerp door volk en volksvertegenwoordiging mogelijk te maken". Deze foto is in Moskou gepubliceerd naar aanleiding van geruchten, dat Wladimir lljoesjin de eerste ruimte vaarder zou zijn geweest. De opname zou in december 1960 gemaakt zijn en laat lljoesjin zien met enige vrienden en kennissen op het Rode Plein in Moskou. Wladimir lljoesjin (geheel links) draagt een stok. Zijn rechterbeen is in verband gewikkeld; onder de voet een beugel. lljoesjin zou bij een auto ongeluk verwondingen hebben opge lopen. Een man van middelbare leeftijd heeft gisterenmiddag in de Andreas Bonn straat ie Amsterdam gedurende enige uren angst onder de bewoners gezaaid, toen hij, waarschijnlijk in een vlaag van waanzin, vanuit zijn woning met een pistool enige schoten in het wilde weg loste. Er raakte bij dit incident echter niemand gewond. De man kon, nadat de politie traangasbommen had gebruikt, overmeesterd worden. Hij is naar het Wilhelminagasthuis overgebracht. (Van onze parlementaire redactie) De Eerste Kamer heeft gisteren bij het houden van de algemene financiële be schouwingen de bevoegdheid van de re gering in twijfel getrokken tot het ne men van het revaluatiebesluit van 6 maart j.l. „Zonder de inschakeling van de Staten-Generaal is deze bevoegdheid uiterst twijfelachtig", oordeelde de Eindhovense senator mr. Van Campen (K.V.P.De vraag hoe dan speculaties te voorkomen, liet hij onaangeroerd. De christelijk-historische senator mr. Polle- ma meende, dat niet eens gesproken kon worden van een regerings- of kabinets besluit het bijna voltallige kabinet heeft er uren over vergaderd maar van een besluit van minister Zijlstra zelf, die hij maande „voorzichtig te zijn met de ontwikkeling van zijn machts positie". De heer Pollema betwijfelde ook of minister Zijlstra het revaluatie- besluit wel heeft kunnen gronden op het deviezenbesluit 1945. Een beToep op de bankwet was zijns inziens juister ge weest. Over het revaluatiebesluit op zich toonde senator Van Campen zich wel tevreden. Toch was het hem liever wan neer men internationaal b.v. met be hulp van het Internationaal Monetair Fonds kon komen tot een coördinatie van financieel politieke doeleinden. Vandaag komt minister Zijlstra aan het woord. Een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van buiten landse zaken heeft gisteren mee gedeeld, dat minister Rusk bereid is deel te nemen aan de interna tionale conferentie over Laos in Genève, doch dat de deelneming door de Ver. Staten aan deze con ferentie afhankelijk is van een doeltreffend gecontroleerd bestand in Laos. De internationale commissie van toe zicht heeft intussen aan de koninklijke regering van Laos de plechtige verze kering gegeven, dat „het eerste doel" is een afdoend „staakt-het-vuren" in Laos te bewerkstelligen. De verzekering werd gegeven in de residentie van premier Boen Oem tijdens de eerste vergadering van de commissie leden met vertegenwoordigers van de koninklijke regering. De Poolse gedelegeerde, Albert Morski, verzocht, dat de vertegenwoordigers van de commissie met de onderhandelaars van de koninklijke regering naar Ban Hin Heup zouden gaan. Sedert vorige week worden in deze plaats, zoals ge meld besprekingen tussen militaire afgevaardigden van beide kampen ge houden. Scheldpartij Peking En terwijl aldus velen zich inspannen voor Laos, heeft communistisch China een zeer felle aanval op de Verenigde Staten gelanceerd. De communistische premier Tsjoe En Lai beschuldigde de Amerikanen van een ophouden van een staken van het vuren in Laos en van verhindering van de conferentie van Genève, welke op 12 mei werd bepaald. Het blad van de partij noemde president Kennedy een „goddeloze imperialistische rover". Met een Russische Tupolev arriveerde op het vliegveld van Genèe een dele gatie van dertig Chinezen voor de komende Laos-conferentie. De dele gatie omvat voornamelijk politieke experts, stenografen en secretarissen. (Van onze parlementaire redactie) De verhouding tussen Nederland en Amerika zou „bijzonder nade lig" beïnvloed worden, indien Ame rika zou volharden in het stand punt, dat tegenover landingsrech ten voor de KLM op de westkust der V*S. een vermindering van de frequentie op de andere KLM-lij- nen naar Amerika zou moeten staan. Aldus de Tweede-Kamerleden mr. Blais- se (KVP) en prof. Korteweg (VVD) in schriftelijke vragen aan de minister-pre sident en de ministers van Buitenlandse Zaken en Verkeer en Waterstaat. Met deze duidelijke stellingname geven zij staatssecretaris Stijkel, die thans opnieuw in Amerika over de landingsrechten der KLM onderhandelt, een ruggesteun mee. De Kamerleden Blaisse en Korteweg tonen zich „hoogst verontrust" over de houding van Amerika. Zij stellen, dat er van een bevredigende oplossing van het luchtvaartgeschil met de V.S. geen sprake kan zijn als aan de toelating van de KLM tot de westkust van Amerika voor waarden worden verbonden, die de ge zonde ontwikkeling van de internationale luchtvaart ernstig zouden benadelen. Mr. Blaisse en prof. Korteweg willen van de regering weten of zij in Amerika op het hoogste regeringsniveau het Nederlandse standpunt duidelijk heeft gemaakt. K.L.M. contra A.T.A. De directeur van het KLM-bedryf in de V.S., de heer D.J. Kocleman, heeft volgens Reuter de Amerikaanse vereniging voor luchtvervoer (ATA) ervan beschuldigd „onware of mislei dende" verklaringen omtrent de KLM af te leggen. Op zijn eerste persconferentie heeft de nieuwe Belgische minister van finan ciën. Dequae. gisteren medegedeeld, dat hij een tekort van 17 miljard frank 1,2 miljard gulden verwacht op de begroting van 1961. Dequae zei, dat dit tekort negen mil jard frank minder is dan in 1960, een verschil van ongeveer 630 miljoen gul den. Een derde van de katholieke se natoren in België zal niet bereid zijn het vertrouwen te schenken aan het nieuwe katholiek-socialis tische coalitiekabinet van minis ter-president Lefèvre. Dit is gebleken op de vergadering van de CVP-fractie in de Senaat, die giste renochtend is gehouden en de behande ling van de regeringsverklaring in de Senaat is voorafgegaan. De socialistische senatoren hebben reeds de vorige week te kennen gegeven, dat zij allen de nieu we regering zullen steunen. Nadat minister-president Lefèvre gis terenmorgen de katholieke senatoren na dere inlichtingen had verstrekt over de Belgische politieke toestand in het alge meen en de regeringsverklaring in het bijzonder, werd over de door de CVP- fractie aan te nemen houding gestemd. Van de 63 katholieke senatoren, die de fractievergadering bijwoonden (de CVP heeft in totaal 82 zetels in de Senaat) stemden 43 vóór het goedkeuren van de regering, zeven tegen, terwijl 13 leden zich van stemming onthielden. De Belgische Senaat is gisterenmiddag met de bespreking van de regeringsver klaring begonnen. Verwacht wordt, dat het debat reeds vanavond kan worden besloten. In de Kamer van Volksverte genwoordigers, die de vorige week met ruime meerderheid een motie van ver trouwen in het kabinet-Lefèvre goed keurde, onthield ongeveer een vierde deel van de CVP-fractie het vertrouwen in de nieuwe regering, Volgens de ATA heeft de KLM de Nederlands-Amerikaanse bilaterale lucht- overeenkomst geschonden door groter vervoerscapaciteit aan te bieden dan de situatie rechtvaardigde. Koeleman zei „met klem" te moeten ontkennen dat de werkzaamheden van de KLM een schending van de overeen komst zijn. En UPT weet te melden, dat volgens welingelichte kringen in Washington er thans een „rustpauze" van 48 uur is in getreden in de besprekingen. Een handschriftkundige heeft gisteren voor de civiele rechtbank in Hamburg verklaard, dat mevr. Anderson groot hertogin Anastasia van Rusland is. De deskundige, Minna Becker, een bekende officiële handschriftkundige, kwam tot deze conclusie na bestudering van het handschrift van de jonge groot hertogin Anastasia en dat van de 61- jarige vrouw, die thans in een huisje aan de rand van het Zwarte Woud woont. Mevr. Anderson strijdt al meer dan 40 jaar om officiële erkenning van haar identiteit. Zij zegt dat zij Anastasia Ni- kolaievna Romanov, de jongste dochter van Tsaar Nicolaas de Tweede van Rusland, is. Als de rechtbank haarv aanspraken er kent zal de geschiedenis, die zegt dat het keizerlijk paar, hun zoon en dochters in 1918 in Jeka trienenburg werden ver moord, herschreven moeten worden. Van betrouwbare zijde te Oslo is gisterenavond vernomen dat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Rusk, aan het eind van de NAVO-confe- rentie heeft aangeboden in het NAVO-gebied vijf duikboten met polarisraketten te statio neren. Deze schepen, die elk zijn uitgerust met zestien Polaris-raketten, zullen on der Amerikaans beheer blijven. Volgens Rusk is de nieuwe Ameri kaanse regering van plan haar strijd krachten in Europa te laten, met inbe grip van de benodigde atoomwapens voor de Amerikaanse en andere een heden. (Advertenties) v\\.,i ii ''/n f n BIJZONDERE TOT KORTING GROTE MARKT 25 BREDA Nü een ARISTONA kopen en op 13 mei ongestoord genieten van fltUtoua in één woord, fantastisch! metWillyWalden en Piet Muyselaar

de Stem | 1961 | | pagina 1