NAVO IN OSLO: nuchter en ernstig TOCH GESPREK PATHET-LAO Ex-SS-er Hoettl niet naar Israël Kus. medaille en gejuich voor astronaut Shepard 50% KOLK PROBLEMEN VAN LAOS TOT RUIMTEVAART V.S. steeds tot overleg bereid Verrassing in Laos Filmfestival in Cannes Vrijgeleide beloofdmaar: „Proclamatie van Salan 38 vermiste Ghanezen vermoord Met horten en stoten DAGBLAD VOOR 7FF1 AND CHU-senator Lichtenauer naar Raad van State De Gaulle pleit voor akkoord te Evian Luch tvaartprijs voor Den Doolaard AFNEMENDE WIND j Nota aan Kasavoeboe Deense boeren in staking l-l te Delft wordt verwijderd Eerste contact luch tvaartgesprek Bolletje/* in de zilveren rol OPRUIMING Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. V. Hootegem, mr. dr. A. J J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841. Abonnementsprijs f 7,per kwartaal f 8.20 per post - f 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,40 per mm (Ing. Med. f 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) (Van onze parlementaire redactie) De C.H.U.-senator mr. W. F. Lichte nauer, algemeen voorzitter van de Scheepvaart Vereniging Zuid te Rotter dam, gaat naar de Raad van State. Het desbetreffende koninklijk besluit is bin nenkort te verwachten. Mr. Lichtenauer, die donderdag a.s. 61 jaar wordt, zal in de Raad van State de vacature vervul len die is ontstaan door het overlijden van oud-minister W. F. Schokking. In Parijs werden gisteren over de post gestencilde pamfletten verspreid, die, naar daarin wordt gezegd, een ..procla matie van generaal Salan" zouden in houden. In de pamfletten staat: „Wij zullen gaan vechten. Wij zullen winnen, om dat God ons helpt. Wij zullen deze laat ste kruistocht, waarvan het lot dei- mensheid afhangt, ondernemen met het oog gericht op het voorbeeld van Jean ne d'Arc". De .proclamatie" was getekend: „Raoul Salan (met u ergens op Alge rijns grondgebied)". En te Rome heeft de ..voorlopige re gering van Frans Algerië", waarover de caféhouder-rebel Joseph Ortiz de scepter zwaait, in een manifest meege deeld dat. drieduizend man gereed staan voor het volgende gevecht. Dean Rusk, rle Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft gisteren de grote NAVO-conferentie in Oslo geopend met een rede van vijf kwartier, waarin hij een uitvoerig overzicht gaf van de toestand in de wereld, van Laos tot de ruimtevaart. Rusk zei, dat het de opvatting van de V.S. is dat de NAVO voor premier Kroestjev de grootste hinderpaal is op de weg naar Russische wereldheerschappij. Hij zei, dat het daarom nodig was dat de NAVO-landen waakzaam blijven legen de aggressieve politiek van Rusland. landse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, als mede de betrokken bewindslieden van Denemarken, Portugal, Griekenland, Canada, Italië, Engeland, Frankrijk en West-Duitsland. Minister Spaak drong er op aan, dat de NAVO wordt aangepast aan de ver anderde omstandigheden, omdat de con ceptie, die bij de oprichting aanvaard was, niet langer van toepassing was op de omstandigheden. Spaak sprak over Kongo en achtte groter onderling over leg zeer gewenst. Minister Luns zei sympathie te heb ben voor de Belgische houding ten aan zien van Kongo. Ook hij drong aan op groter onderlinge saamhorigheid en he kelde voorts de Russische tegenwerking in de V.N. De Brit, lord Home, was de meest optimistische spreker. ,.Wij hebben een aantal goede kaarten in onze hand, waarom zouden wij daarmee niet spelen". Home zette uiteen, dat de positie van de Russen niet zo sterk was, als men uit een opper vlakkige studie zou concluderen. Generaal De Gaulle heeft gisteren in een radio- en televisietoespraak de Franse bevolking van Algerië opgewekt „verouderde mythen en dolzinnige da den" te laten varen en haar moed en bekwaamheden te richten op de grote taak die moet worden volbracht. Hij zei er zeker van te zijn, dat de jongste rebellie de Franse opmars in geen en kei opzicht heeft vertraagd. De Gaulle hoopte bij de komende on derhandelingen in Evian te komen tot een akkoord over een opbouwend samen gaan van Frankrijk en Algerië, opdat de zelfbeschikking een feit kan worden in een geest van vrede en hoop. Als mocht blijken dat er met de leiders van de op standelingen geen overeenstemming te bereiken is over de toekomst van Alge rië, dan zullen de Algerijnen met spoed bij het bestuur van hun land worden in geschakeld opdat, ondanks alles, het nieuwe Algerië toch opgebouwd wordt. De rede van Rusk werd be schouwd als een ernstige en nuch tere analyse van de situatie op de wereld. De rede werd ook be schouwd als een voorbeeld van de Amerikaanse plannen om overleg te plegen met de NAVO-landen over alle belangrijke kwesties, of deze nu duidelijk thuishoren in de belangensfeer van de vijftien lan den of niet. Knelpunt Berlijn Voor zover hij sprak over de pro blemen die de NAVO-landen raken, kreeg de kwestie Berlijn de grootste aandacht van Rusk, die in zijn rede de Russen in duidelijke termen waarschuwde, dat de V.S. niet van plan zijn Berlijn op te geven. Waar nemers zagen hierin een indicatie, dat Amerika verwacht, dat de Rus sen druk op Berlijn zullen gaan uit oefenen voordat het jaar om is. Rusk zei niet. dat als Berlijn opnieuw door de Russen geïsoleerd zou worden, er een doorbraak geforceerd zou wor den met wapenen. Hij zei, dat de NAVO-landen hun eis tot vrije toegang onverminderd zouden handhaver ook al zou Rusland een vre desverdrag sluiten met Oost-Duitsland. Voorts verklaarde Rusk, dat de Ame rikaanse troepen in Europa zouden blij ven om de NAVO-legers te versterken en dat deze troepen op voldoende sterk te zouden worden gehouden, zowel wat betreft de conventionele bewapening als de atoomwapens. Naar «le maan Hij kondigde aan, dat de V.S. dit jaar een bemande kunstmaan zullen lanceren, welke gevolgd zal worden door de lancering van robot-labora toria naar de maan, Mars en Ve nus. Verder zei hij. dat de westelijke lan den niet akkoord zullen gaan met het Russische voorstel tot aanstelling van een drie-mans «orgaan aan het hoofd van een controleapparaat op een even tueel verbod op kernwapens en dat de V.S. en Rusland in de zomer de moge lijkheden zullen onderzoeken om een ontwapeningsconferentie te houden. Rusk zei onder meer nog, dat de V.S. zich steeds bezorgder maakte over de militaire dictatuur in Cuba, die geheel binnen de Russische sfeer was gekomen. Hij waarschuwde zijn gehoor voor de Russsche politiek van hier dreigen er daar vleien. Hij zei, dat men goed dien de te beseffen, dat de Russische politiek altijd een wereldpolitiek blijft, ongeacht welke verschijningsvorm er aan gege ven wordt. Stikker Deze eerste dag was geopend door de Nederlandse secretaris-generaal, mr. D. U. Stikker, die onder meer zei, dat de „vastbeslotenheid waarmee het Sov- jetrussische en Chinese communistische blok zich vastbijten in zorgvuldig geko zen strategische objecten, gevaarlijke toestanden kan scheppen". Hij begroette met instemming de ver klaring van president John Kennedy, dat deze „ons bondgenootschap een ver sterkt leiderschap wilde geven". (Van onze Haagse redacteur) De Koninklijke Nederlandse Vereni ging voor Luchtvaart (K.N.V.V.L.) heeft gisteren in Den Haag voor de eerste maal de door haar ingestelde prijs voor luchtvaartjournalistiek uitgereikt. Het was de schrijver A. den Doolaard (Cor- T iinc pn Cnaalr nelis Spoelstradie voor zijn artikelen- 1111 ctI op«tcUk serie over ,,Het straaltijdperk", ver- Tot de sprekers die tijdens de middag- schenen in de Gelderlanderpers, voor zitting achter de katheder gingen staan, deze prijs, een gouden medaille, werd behoorden de Belgische minister van uitverkoren. Ook mag hij een luchtreis buitenlandse zaken, Paul Henri Spaak, met tiendaags verbfijf naar een bestem en de Nederlandse minister van buiten-Iming zijner keuze maken. Hoewel de delegatie van de re gering-Boen Oem zondag gene geerd was, heeft de Pathet-Lao gisteren onverwacht om een nieu- KENNEDY heeft in principe een uit nodiging aanvaard om in de nabije toe komst een bezoek te brengen aan Tu nesië. ZEVEN PAPOEA'S zijn op Nieuw-Gui- nca veroordeeld wegens ondermijnende activiteiten. Zij kregen gevangenisstraf fen variërend van zeven maanden tot vier jaar. EEN ITALIAANSE edelman en voor malig hopman der verkenners is te Mi laan gearresteerd, verdacht van het or ganiseren van orgieën, waarbij tiental len jonge jongens en meisjes betrokken waren. DRIE PARIJSE rechercheurs hebben te Stockholm vier Zweedse meisjes onder vraagd in verband met de vraag waar het losgeld, dat vader Peugeot voor zijn zoon Eric betaalde, gebleven is. DE ROTTERDAMSE politie heeft een 22-jarige man gearresteerd, die zich schuldig heeft gemaakt aan een zeden misdrijf met een 14-jarig meisje. DE WESTDUITSE procureur-generaal Maen Guede heeft gisteren de arrestatie bekendgemaakt van 20 personen. Hun wordt het lidmaatschap van de verbo den communistische partij verweten. VOLGENS HET Westduitse Rode Kruis worden sinds het eind van de jongste wereldoorlog nog 1,3 miljoen Duitse sol daten vermist. IN DEN HAAG is de 46-jarige kantoor bediende J. O. aangehouden verdacht van verduistering van f 34.000,- ten na dele van zijn werkgever. MET EEN KRACHTIG pleidooi voor de supranationale gedachte en een gunstig rapport over de ontwikkeling der E.G. K.S heeft de Italiaanse voorzitter van de Hoge Autoriteit, Malvestiti, gisteren in Straatsburg de meizitting van het Europese parlement geopend. Weersverwachting van het K.N.M.l. tot vanavond, opgemaakt gisteren- t J avond 23.15 uur: Wisselend bewolkt met hier en daar enige buien. Weinig verandering in t temperatuur. Aanvankelijk krachti- t t ge tot harde later matige tot krach- wind tussen west en noordwest. J vandaag: zon onder 20.17 uur, maan onder 13.51 uur. J JSLwn: zon °P 4 57 uur. maan op t 3.26 uur we bestandsbespreking in Ban Hin Heup gevraagd. Dat gesprek is ook gevoerd. In eer ste instantie zijn de besprekingen echter doodgelopen op de vraag waar de formaliteiten voor de wapenstil stand zouden worden voltooid. Men verwacht echter dat het gesprek van daag wordt voortgezet. De eerste groep waarnemers van de internationale commissie van toezicht op de naleving van het bestand in Laos is gisteren in Vientiane aangekomen. Eenheden van de Pathet Lao waren gisteren tol op ruim 20 km afstand van de koninklijke hoofdstad Loeang Prabang genaderd, in weerwil van het bestand dat thans vijf dagen oud is. De vredesconferentie Dertien van de veertien landen, die zijn uitgenodigd om op 12 mei in Genève de opening bij te wonen van de vredes conferentie over Laos, hebben bericht van aanvaarding gezonden. Alleen Combodja, dat moet optreden als vertegenwoordiger van Laos, heeft nog geen bevestiging gezonden. De com munistisch Chinese premier Tsjoe En Lai heeft echter een persoonlijk schrijven gericht aan het staatshoofd van Cam bodja, prins Norodom Sijanoek, waarin hij de laatste heeft gevraagd om de con ferentie van Genève over Laos bij te wonen. De ministers van buitenlandse zaken van de- vijftien landen van de NAVO zijn gisteren in het parlementsgebouw in Oslo bijeengekomen voor hun voor jaarszitting. Foto v.l.n.r.: de heer A. F. Nogueira, de Portugese president van de raad; de heer Halvard Lange, Noors minister van buitenlandse zaken, en secretaris-generaal mr. D. U. Stikker. (Telefoto) Mekki Abbas, plaatsvervangend hoge vertegenwoordiger van Hammarskjoeld in Kongo, heeft president Kasavoeboe een nota overhandigd, waarin de V.N. vraagt om bestraffing van de Kongolese militairen die verantwoordelijk zijn voor de dood van een aantal Ghanese V.N.- soldaten in Port Francqui. Een defini tief aantal is nog niet vastgesteld, om dat in totaal 38 Ghanese soldaten nog vermist worden. De Kongolese overval vond op 27 april plaats. Het Ghanese ministerie van defensie heeft gisteren medegedeeld dat deze vermiste militairen zijn vermoord. De huurlingen Te Elisabethstad is vernomen dat een groep Zuidafrikaanse huursoldaten, deel uitmakend van het ongeveer honderd man sterke blanke Katangaanse contin gent dat bij Byunzu in Noord-Katanga door V.N.-troepen uit Malakka omsin geld is, zich heeft overgegeven aan de politietroepen. De V.N. heeft, zoals be kend, de uitlevering geëist van alle niet-Belgische huursoldaten die bij Byunzu omsingeld zijn. Deense boeren lieten gisteren duizen den liters melk in de goot wegstromen of voedden deze aan de varkens en kal veren. Zij zijn in staking en zullen tij dens de stakingsperiode alleen melk af leveren voor kinderen en ziekenhuizen. Op verschillende plaatsen beletten de stakende boeren hun niet-stakende col lega's melk aan de melkfabrieken af te leveren. De minister van landbouw, Skytte, die zelf boer is, werd gisterenmorgen uit gejouwd toen hij. als gebruikelijk, zijn melk bij de fabriek afleverde. De uitvoer van landbouwprodukten, die in 1960 ruim vier en een half mil jard Deense kronen bedroeg, ligt prak tisch geheel stil. Er werden alleen nog eieren, pluimvee en kaas uitgevoerd, doch waarschijnlijk zal ook deze export binnenkort worden gestaakt. Door de staking van het slachthuis- personeel zijn de vleesprijzen in Kopen hagen met 25 tot 50 procent gestegen. De stakende boeren eisen verhoging der regeringssubsidies voor hun produkten. De voormalige hoge SS-officier dr. Wilhelm Hoettl heeft verklaard niet naar Israël te zullen gaan, hoe wel hij zoals elders in deze edi tie gemeld, waar meer over het proces-Eichmann - verzekerd kan zijn van een vrijgeleide als hij in het proces tegen Adolf Eichmann als getuige a décharge wil op treden. Hoettl verklaarde gisteren: „Ik heb het momenteel erg druk en kan daarom niet naar Israël gaan". Toen hij gewezen werd op het feit dat hem en Walter Huppenkothen een vrij geleide kon worden verleend, herhaalde Hoettl: „Onder geen enkele voorwaarde zal ik naar Israël gaan, want op het ogenblik heb ik het erg druk... Dr. Wilhelm Hoettl werkt tegenwoordig in Lat-Aussee in Oostenrijk, waar hij hoofd van een school is. Zijn weigering om naar Israël te gaan baseert hij op twee redenen: in de eerste plaats heeft hij, met de naderende schoolvakanties en de examens, zoveel te doen dat hij zijn werk onmogelijk in de steek kan laten. En op de tweede plaats is er zijn argu ment dat hij indertijd in Neurenberg, tij dens het proces tegen de grote oorlogs misdadigers, al alles heeft gezegd wat hij te zeggen heeft. „Alles wat ik wist heb ik onder ede al verklaard", zei dr. Hoettl gisteren. Wel wilde hij zeggen, dat Eichmann niet de hoogste verantwoordelijkheid heeft gedragen voor de „definitieve op lossing van het joodse vraagstuk. Eich mann was, volgens Hoettl, ondergeschikt aan talrijke hogere SS'ers en andere functionarissen, die echter alle dood zijn of vermist worden. Ook zei Hoettl wel geweten te hebben dat Eichmann „een bepaalde taak had in do administratie van de SS", maar nimmer geweten te hebben wat Eich- manns werkelijke plichten waren. Het proces Tijdens het verdere verloop van de zit ting van maandag behandelde de plaats vervangend procureur-generaal, de 34- jarige in Duitsland geboren Gabriel Bach, de volgende fase van het proces, n.l dat betreffende de joden in West Europa. Hij herinnerde er aan, dat de algeme ne richtlijnen voor het „uitkammen" dei- joden in Europa en hun overbrenging van het westen" naar het oosten om ver nietigd te worden, werden vastgesteld op de in januari 1942 in Wannsee ge houden conferentie. Volgens Bach was het plan voor de deportatie en uitroeiing van de Franse joden afkomstig van Eichmann. Bach besprak eerst het lot der joden in Frankrijk. In een door Eichmann getekende brief aan het ministerie van buitenlandse zaken werd gesproken over de „op handen zijnde uitvoering van de uiteindelijke oplossing van het joodse vraagstuk in Europa", in verband waarmede de gehele joodse emigratie diende te worden stopgezet. In een andere brief van Eichmann aan het ministerie stond: „Wij zijn van plan 1000 joden naar Auschwitz te zen den, die op 12 september 1941 in Parijs werden aangehouden als vergelding voor aanvallen op leden van het Duitse le ger. Ik zou erkentelijk zijn als u wilt bevestigen dat u geen bezwaar heeft". In een latere brief werd toestemming gevraagd dit aantal van 1000 te verho gen met 5000, waarop Franz Radema- cher, deskundige voor joodse zaken van het Duitse ministerie van buitenlandse zaken, antwoordde geen bezwaar te heb ben. De V-l. die sinds eind 1944, nadat hij van de lanceerinrichting te Delft was afgeschoten, in een weiland in de Abts- woudsepolder te Delft ligt nabij de spoorbaan Delft-Rotterdam, zal worden uitgegraven. De gemeenteraad van Delft heeft voor dit doel een krediet van f 75.000 gevoteerd. Met het verwijderen van het projectiel, waarvan het staart stuk ongeveer 5 meter diep in de grond zit, zal dinsdag 16 mei een aanvang wor den gemaakt. Ten behoeve van deze werkzaamheden moet een sloot over een lengte van ongeveer 75 meter tijdelijk worden gedempt. De Nederlandse delegatie die in Was hington is om te praten over de kwes tie van landingsrechten voor de K.L.M. aan de Amerikaanse westkust, heeft gis teren een ontmoeting gehad met beamb ten van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, voor het leggen van het eerste contact. De groep Amerikaan se beambten stond onder leiding van Edwin C. Martin, assistent-minister van buitenlandse zaken voor economische zaken. (Advertenties) Amerika's eerste ruimtevaar der, de 31-jarige kapitein-luite nant ter zee Alan Shepard jr. heeft de beloning ontvangen die helden pleegt toe te vallen: eeD kus, een medaille, en het wild gejuich van de massa. De kus kreeg hij van zijn knappe vrouw Louse, die zich gisterenochtend met hem mocht herenigen na weken van gedwongen scheiding, de medaille ontving hij van president Kennedy in de rozenhof van het Witte Huis. Zijn landgenoten juichten hem toe tijdens een langzame rit van het Witte Huis naar het Capitool via de traditio nele route voor de Amerikaanse hel den. Tenslotte brachten honderden nalisten hem een grote ovatie, hij voor zijn persconferentie scheen, die over radio en televisie over de gehele V.S. werd uitgezonden jour toen ver- Op het filmfestival in Cannes wordt onder meer de Argentijnse film „The centre-vorward died at dawn" gepre senteerd. De hoofdrollen in de film worden vertolkt door Luis-Medina Castro en Didi Carli, resp. als midvoor en balletdanseres. Foto: de Argentijnse sterren aan het strand van de Middel landse Zee in Cannes. Prettig" Wat z(jn ervaringen betreft, vertel de Shepard verbaasd te z^n geweest over het .bijzonder prettig opstijgen" van de Redstoneraket, die hem tot een hoogte van 185 km in de ruimte had gebracht. Hjj had meer lawaai en meer trillingen verwacht. Shepard zei gedurende de gehele vlucht, ook bij zijn terugkeer in de atmosfeer, het ruimtevaartuig onder controle te hebben gehad. Op een vraag wat wel het slechtste deel van de vlucht was geweest, antwoordde hij dat er voor zover hij zich kon her inneren, geen enkel slecht moment was geweest. Hij heeft zich geen ogen blik onbehaaglijk of verward gevoeld. Zijn tocht door de ruimte verliep ge heel overeenkomstig de verwachtingen en de ervaring die hij in een soort „linktrainer" had opgedaan. Geen angst De gewichtloosheid, waaraan hij in zijn ruimtecabine enige tijd heeft blootgestaan, noemde Shepard een „prettige sensatie". Gedurende die tijd had hij geen moeite met het ma noeuvreren en het onder controle hou den van de cabine. Angstgevoelen heeft Shepard tijdens zijn vlucht niet gekend, en ook geen lichamelijke ongemakken. Tijdens zijn opleiding had hij aan een grotere druk van de zwaartekracht blootge staan dan nu het geval is geweest. Dank zij zijn periscoop had Shepard naar hij vertelde, een prachtig uit zicht. Naar schatting kon hij ongeveer 1300 kilometer ver zien. Met de ruimtereis van Shepard is het vlotter gegaan dan met de medaille-plechtigheid op het Witte Huis. Eerst liet president Kennedy de medaille-met-lint vallen. Daar na vergat hij even de astronaut de medaille op te spelden. De presi dent kreeg de lachers op zijn hand, toen hij sprak: „Ik ben er trots op u deze decoratie aan te bieden, welke van de grond omhoog is gekomen." Vervolgens overhan digde hij de medaille aan Shepard met de opmerking „hier". Pas toen Shepard antwoord had gegeven, maakte de president zijn jout goed. Hij nam de medaille van Shepard terug en zei: „Laat me u die opspelden. Ik zal mijn plicht doen." s\\Ullll ui/// ''III |M BIJZONDERE TOT KORTING GROTE MARKT 25 BREDA

de Stem | 1961 | | pagina 1