'IRA Wat een prachtig gezic was Shepards eerste boodschap En nu: naar de maan! TWEE KONGO'S MAKEN RUZIE 50% fleXa talon ENGELS VORSTENPAAR BIJ PAUS Regering-Lefèvre krijgt vertrouwen van Kamer GEVRAAGD Redstone-raket - met uren vertraging - geslaagd omhoog HEEL AMERIKA ZAG TOE „Tjonge wat een tocht! Regering van Iran treedt af Vele miljoenen extra om er eerder te zijn dan de Russen vrijetijdsverf kwaliteitsverf roken DAGBLAD VOOR ZEELAND AMBTENAREN- VIJFDAAGSE: Maandag nieuw overleg Groeiend verzet in Algiers Zijn vrouw had kippevel Wisselend bewolkt I 2 ™da»*: zon onder 20.12 uur, maan I 2 onder 10.08 uur. I 2 Ttf™- zon °P 5.02 uur, zon onder I 2 «.Ti u^r' maan op 1.48 uur, maan I 2«naer 11.20 uur. HELIKOPTER VERONGELUKT Malaise blijft echter bestaan In 1967 Eerste dode Vijfdaagse schoolweek in Hengelo Youlou eiste vrijlating Tsjombe Grenzen gesloten veerdienst stil Senaat kunnen PTT-tarieven niet omlaag? OPRUIMING KOLK 18 16 101e JAARGANG No. 23667 Voor God, Koningin en Vaderland plaatsen in Nederland. Na»sauweg 105, Dordrecht, il NEW BELT de plooi en bel door de jere pantalon Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J J- M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841. Z A TERDA G 9 MEI 1961 Abonnementsprijs 7,per kwartaal 8,20 per post - 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,40 per mm (Ing. Med. f 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwselïtod^n7Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2393) AMERIKA HEEFT OOK RUIMTEPILOOT SHEPARD werelds tweede astronaut (Van onze parlementaire redactie) De werktijdverkorting voor het over- heidspersoneel zal maandag in Den Haag opnieuw in het georganiseerd overleg ter sprake worden gebracht. Zo- als bekend heeft de Tweede Kamer ver- leden week de door minister Toxopeus (binnenl. zaken) als overbodig bestem- B pelde motie Weijters (Kabo) aangeno- men, waarin op hervatting der bespre- kingen werd aangedrongen. Naar wij I vernemen is het waarschijnlijk dat mi- I nister Toxopeus zelf aan het overleg L van maandag deel zal nemen. Inmiddels gaat het onderzoek van de I minister naar de mogelijkheid tot op- heffing van de schorsingsbesluiten inza- I ke arbeidstijdverkorting in de drie gro- I te steden in snel tempo door. Hij heeft reeds een onderhoud gehad met de Am- sterdamse wethouder Steinmetz, terwijl ook wethouders van Rotterdam en Den Haag nog door de minister zullen wor- I den ontvangen. De ambtenarenbonden gaan door met het beleggen van pro- 9 testvergaderingen. Maandagavond ko men in Rotterdam de leden van de al- r, gemene bond van ambtenaren (tiendui zend leden) bijeen. „Oli, wat een prachtig gezicht". Dat waren de eerste woorden die de eerste Amerikaanse - en 's werelds tweede - ruimlereisiger zei, kort nadat hij gisterenmiddag - eindelijk omhoog gescholen was. „Het is een prachtig gezicht", zei hij opnieuw. Een groot deel van Amerika's oostkust kon hij overzien en hij was in extase over wat vanuit de ruimte van de aarde is te zien. Precies als Joeri Gagarin. Mevrouw Shepardde vrouw van de Amerikaan die de eerste raket- reis in de ruimte maakte, zei gis teren dat ze tijdens de vlucht „een en al kippevelwas geweest. Haar man, zei ze, zou zo graag te zijner tijd de eerste Amerikaan zijn die een haan om de aarde maakte. Over haar gevoelens dat de reis was gelukt, zei mevrouw Shepard: „Ik behoef u niet te vertellen hoe ik mij voel. Het is heerlijk. Prach tig en heerlijk Europeanen in Algiers hebben stenen 'en rotte aardappelen gegooid naar de politie en soldaten in jeeps, die in de straten van de stad patrouilleerden om toezicht te houden op de naleving van net uitgaansverbod. In het centrum schoten de soldaten in de lucht om het verzet te breken. Waar nemers schrijven het verzet van de be volking voor een deel toe aan het ver bod om 's avonds na negenen nog op straat te zijn. Gisteren om ruim half tien ruim half vier in de middag onze tijd is dan tenslotte de enorme, twintig meter hoge Redstone met de eerste ruimtevaarder die de V.S. omhoog brengen, de lucht ingegaan. Na tweemaal uitstel, na nog enkele uren uitstel op de dag van de lancering zelf. Tweehonderd en zeven minuten heeft kapitein-luitenant ter zee Shepard in zijn capsule gezeten, in het topje van de omhoog torenende raket. Want eerst was er een uitstel wegens de bewolking die boven Cape Canaveral samentrok. De weerkundigen waren echter optimis tisch. Wat later konden de voorbereidingen doorgaan. Toen kwam er opnieuw uitstel. Er bleek iets te mankeren aan een der dui zenden onderdelen van het ingewikkel de ruimtetuig dat zo direct omhoog zou gaan. De vervanging van dit deel verg de opnieuw lange tijd. Toen kon Shepard gaan. In vlammen en onder daverend ge weld steeg de Redstone omhoog. „Here I go, Dee", had hij tevoren tegen zijn verpleegster gezegd, toen hij in zijn capsule stapte, gehuld in zijn glinste rend ruimtepak. Het was van rubber, met een zilverlaag er overheen. In enkele seconden tijd steeg de raket tot op grote hoogte, bereikte in weinig tijd daarna de buitenste lagen van de dampkring en was uit het gezicht. Vier radio-apparaten had Shepard, plus nog een morseverbinding. Zijn eerste bood schap vanuit de ruimte was de puur menselijke verwondering over de pracht die de ronde aardbol de ruimtevaarder openbaart, „Okay" volgde met regelmatige tus- senpozen en de mensen op Cape Canave- DE WESTBERLIJNSE politie heeft de 13-jarige Heinz Jentzsch gearresteerd, I die bewaker is geweest in het concen tratiekamp Mauthausen in Oostenrijk. I Hij zou medeplichtig zijn aan de dood van ruim 400 gevangenen. f DP DE VEILING te Broek op Langen- iijk zijn gisteren uitzonderlijk vroeg j de eerste vroege aardappelen van r! ie koude grond aangevoerd. Voor de grote soort werd f 1,20 en voor de kleine i 1,60 per kilo betaald. DE AMSTERDAMSE rechtbank heeft de 24-jarige bankwerker A. B. uit Su- ;iname, die terecht heeft gestaan we gens poging tot doodslag en tegen wie I irie jaar was geëist, ontslagen van I rechtsvervolging. De rechtbank nam I ian, dat verdachte uit noodweer gehan- I deld had toen hij in een gevecht zekere H. met een mes enige steken toebracht. 'DE RECHTBANK in Utrecht heeft W. I van M.-H., die haar man hoofd van [2en mulo in september j.l. door ver giftiging van het leven beroofde, over eenkomstig de eis, ontslagen van rechts vervolging, met de bepaling, dat zij f voor ten hoogste een jaar in een krankzinnigengesticht wordt opgenomen en daarna ter beschikking van de rege- ring wordt gesteld. De rechtbank achtte ttoord bewezen. I EEN VAARTUIG van de Amerikaanse Kustwacht heeft 12 Cubanen, die 14 da- geleden uit Cuba waren gevlucht, w de V.S. aan land gebracht. I NASSER en Tito zijn bezig een topcon- lercntie te beleggen van niet bij mili- taire pacten aangesloten landen. I l Weersverwachting van het K.N.M.I. 2 tot vanavond, opgemaakt gisteren- 2 avond 23.15 uur: Wisselend bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend I matige wind tussen west en zuid- I west. Ongeveer dezelfde temperatu- I «rrn als gisteren. I Ïnnïï/8" zon °P 5-00 uur» maan I UP -i.26 uur. i ral wisten dat Shepard het goed maak te. Hij bediende zijn apparatuur, regel de de positie van zijn ruimteschip, stel de zelf het mechanisme in werking dat (na zes en een halve minuut) de rem- raketten weer afwierp. Korte tijd na de start liad de raket al een snelheid van 2500 km per uur bereikt en op het hoogtepunt van de vlucht was die opgelopen tot ruim 8000. Toen was Shepard op 185 km hoogte, circa vijfhonderd km vanaf de lanceerbasis, boven de oceaan. Opgepikt ,,Wij zien de capsule dalen", seinde men éven later vanaf het vliegdekschip ..Lake Chamberlain". Aan een grote parachute kwam het ding naar beneden, dertig km per uur snel. Het plonsde in zee, werd waargenomen door een heli kopter, er verscheen nog een helikopter, die Shepard oppikte en hem naar het vliegdekschip bracht. Onder daverend gejuich van de gehele bemanning, 2600 man sterk, stapte de astronaut, glimlachend en trots, aan dek. De Amerikanen hoorden de zeelie den juichen, toen zij aan hun radio luis terden. Nog geen kwartier tevoren had den zij aan het televisietoestel gezeten, ook president Kennedy, om de raket te zien omhoog gaan. Nu was de reis ten einde, na ruim een kwartier. Twee uur lang werd Shepard aan boord van het schip onderzocht. Alles was puik in or de. precies zoals voordat hij in zijn capsule stapte. „Present meneer" Even later was er telefoon voor de ruimtevaarder. Kennedy zelf belde van uit het Witte Huis op nm Shepard te feliciteren. Ze voerden dit gesprek: Kennedy: Bent u daar, com mander? Shepard: Present, meneer Kennedy: Laat ik u zeer hartelijk feliciteren. Shepard: Dank u zeer, m.eneer de president. KennedyWij hebben u op de televisie gevolgd en zijn erg trots op wat u gedaan hebt. Shepard: Dank u wel, meneer. Zoals u weet is alles goed verlo pen. Het was een interessante er varing voor mijzelf en voor de mensen die erbij betrokken wa ren. KennedyIk verwacht u hier, commander. Shepard: Dank u zeer. Ik ver zeker ii dat ik er met verlangen naar uitzie. Naar Kennedy Kennedy's uitnodiging aan Shepard zal tot gevolg hebben dat de astronaut maandag naar het Witte Huis gaat. Hij zal gehuldigd worden en een medaille krijgen. Twee jaar lang had hij zich op deze tocht voorbereid. Zijn vervanger, stond klaar. Het is niet nodig geweest. Rustig en zonder een spoor van nervo siteit heeft Shepard zijn ruimtetrip ge maakt, een tocht zoals er nog verschei dene gemaakt zullen worden voordat Amerika een bemand ruimteschip in een Paus Joannes XXIII heeft gisteren op het Vaticaan koningin Elizabeth en prins Philip van Engeland in privé- audiëntie ontvangen. (Voor een ver slag zie elders in dit blad). (Telefoto) De sjah van Iran heeft gisteren het ontslag aanvaard van premier Sjarif Emami. De regering is afgetreden als gevolg van een reeks tegen haar gerichte beto gingen door leerkrachten die hogere salarissen wensten. De sjah benoemde terstond dr. Ali Amini, de 55-jarige ex-ambassadeur in Washington, tot formateur. Goed ingelichte zegslieden verwachten dat de situatie in Teheran weer nor maal zal worden met de vorming van een nieuwe regering. Men verwacht ook dat dr. Amini van daag zijn kabinet zal hebben gevormd. Als dit niet lukt zal de sjah zijn voor genomen bezoek aan Europa met keize rin Farah moeten uitstellen. Een helikopter van de Sabena is gis teren tijdens een proefvlucht neerge stort in de buurt van Evere, nabij de autoweg naar het vliegveld. Het toestel vloog in brand en werd volledig ver nield. De piloot en de werktuigkundige werden met zware brandwonden naar het ziekenhuis te Schaarbeek overge bracht. baan om de aarde zal brengen. Laco niek waren zijn korte commentaren vanuit de ruimte, eerlijk zijn bewonde ring voor het immense vergezicht op de aarde, een beeld dat tot nu toe slechts twee stervelingen op het net vlies gekregen hebben. En even nuch ter en tegelijkertijd spontaan was het laatste wat hij, kort voordat de heli kopter hem oppikte, via de radio zei: „Tjonge, wat een tocht was me dat!" DE PORTUGEZEN hebben besloten in Goa, hun enclave in India, de dienst plicht in te voeren om hun leger daar weer op peil te brengen. (Van onze Belgische correspondent) Na een debat van drie dagen heeft de Belgische Kamer van Volksvertegen woordigers gisteravond zijn vertrouwen geschonken aan de regering Lefèvre Spaak met 147 stemmen tegen 38 bij 35 onthoudingen. De socialisten hebben een parig hun positieve stem uitgebracht. Van CVP-zijde waren er 7 neen-stemmers en 15 onthoudingen. De oppositie, bestaan de uit liberalen, Vlaamse Volksunie, communisten en onafhankelijken bracht een afwijzende stem uit. Twaalf leden waren afwezig. Dit vertrouwensvotum heeft een einde gemaakt aan drie dagen waarin het niet aan spanning ontbroken heeft. Naast het feit, dat een aantal katholieke volksver tegenwoordigers principieel afwijzend staat tegenover een coalitie met de so cialisten had de bevoegdheidsbetwisting tussen de Waalse soc. minister van Nationale Opvoeding en zijn Vlaamse ka tholieke adjunct zeer veel kwaad bloed gezet in kringen van de CVP. Ongunsti ger nog werd d eatmosfeer door de over haaste amnestie- en genade-verlening van twee socialistische ministers aan ambte naren en andere personen die tuchtsanc ties en gevangenisstraffen hadden opge lopen als gevolg van stakingsacties. Eergisteren werd van CVP-zijde zelfs meegedeeld, dat het lot van de regering zou afhangen van de rechtvaardiging, die de socialistische minister van Justitie voor zijn handelwijze zou geven. Die rechtvaardiging is in zoverre bevredi gend geweest, dat de regering de eerste klip op haar weg heeft kunnen omzeilen. Het aantal tegenstemmers en onthoudin gen in het CVP-kamp wijst er intussen op, dat de malaise blijft voortduren. Premier Lefèvre ondervindt de sterk ste tegenkanting vanwege zijn Waalse partijgenoten maar ook in Vlaamse CVP- kringen is het wantrouwen duidelijk te herkennen. Kenschetsend is, dat de Gentse christen-democraat v.d. Daele ontslag heeft genomen als voorzitter van „Amerika ligt nu één centimeter voor in de wedloop om de ruimte" 7.o vertelden de bewoners van de YVestduitse hoofdstad elkaar gis teren, als de grap van de dag. Hoe de Yankees aan die ene centimeter voorsprong komen? Commander Shepard heeft immers één streep meer dan Joeri Gagarin, die ma joor is Dit grapje doet natuurlijk niets af aan de waaide die men aan de Amerikaanse ruimteprestaties toekent. Het was een belangrijke gebeurtenis, ook al lieten de communisten het voorkomen alsof de Russen dit stadium (van een ruimtetocht volgens een ballistische baan) eenvoudig weg „overgeslagen" hadden. Radio Moskou deed gisteren heel nuch ter. De luisteraars kregen het nieuws van de geslaagde Amerikaanse ruimte trip pas om vijf uur gistermiddag te ho ren. Toen alle radiostations 111 de wereld het nieuws bekendmaakten ook onze radionieuwsdienst wijdde er een extra bulletin aan deed men in Moskou als of er mets belangrijkers ter wereld was dan de wereldkampioenschappen schaak De laatste zetten uit de ontmoeting Talj- Botwinnik kwamen door en pas lang daarna, in het gewone bulletin, kwam aan het eind van de uitzending het be^ richt van de geslaagde lancering. Het hele Amerikaanse ruimteschot kreeg één minuut aandacht. Het woord „ruimte' of „kosmos" werd zorgvuldig vermeden. Minder kinderachtig was de Russische ambassade in Londen. Uit die hoek kwam prompt een felicitatie en men noemde het „een prachtig resultaat". Om de wereld er toch vooral aan te herinneren, dat er (ook) wat de ruimte betreft, niemand tegen de roemrijke Sovjet-Unie op kan, heeft de Russische ruimtevaartdeskundige Pokrovsky, enkele uren na de Ame rikaanse ruimtereis, gezegd, dat de V.S. „nog minstens twee jaar achter zyn bij hun ruimteprogramma." Daar achter kwam dan nog wel een felici tatie. Zo in de geest van „voor ama teurs toch wel een aardig werk"... Kennedy was natuurlijk in de wolken. Hij sprak de vreugde van dc gehele Amerikaanse bevolking uit en drong er op aan, om de inspanningen op het ge bied van de ruimtevaart te verdubbelen. Inmiddels heeft het Huis van Afge vaardigden al een extra bedrag van ruim 126 miljoen dollar toegewezen voor dit werk. Dat geld is vooral be stemd voor de Apollo-raket, die drie ruimtevaarders naar de maan en weer terug moet brengen. Deze extra votering illustreert de Amerikaanse wil om vóór de Russen op de maan te landen. In 1967 zou de Apollo met bestemming maan, omhoog moeten. Ook ging er nog extra geld naar onder zoek van kern-energieraketten. Een van Shepards collega's, de astro naut Prather, is daags voordat het ge slaagde ruimteschot een feit werd, over leden. Dat werd gisteren bekend. In feite is Prather het eerste slachtoffer van de ruimte, want zyn dood is het gevolg van een oefening. Na een zeer hoge ballonvlucht, waar bij de astronauten drukpakken droegen, kwam Prather in zee terecht. Hij werd opgepikt, maar viel uit de lus en werd ernstig gewond. In de ziekenboeg van het vliegdekschip „Antietam", dat hem opnam, is hij overleden. Het ongeluk gebeurde nadat de ballon tengevolge van een defect, een noodlan ding moest maken in de Golf van Mexico de Vlaamse CVP-kamergroep, omdat hij de aan de Vlamingen gegeven waarbor gen in verband met het taaistatuut in het Brusselse onvoldoende acht. Ook de so cialistische partijvoorzitter Collard heeft er op gewezen, dat de Vlaams-Waalse verhoudingen, de taakverdeling der twee ministers* van Nationale Opvoeding en de likwidatie der sancties wegens stakingS' feiten delicate kwesties blijven, die het voortbestaan van de regering kunnen be dreigen. Deze radiotelefoto toont de Ameri kaanse astronaut Shepard op weg naar de cabine boven op de raket welke hem de ruimte in zou voeren. Met ingang van vandaag zullen de openbare lagere scholen in Hengelo voorlopig vijf dagen per week geopend zijn. Nu het merendeel van de beroeps bevolking reeds de vijfdaagse werkweek kent en veel kinderen daarom op de zaterdagen vrijaf vragen, heeft het ge meentebestuur besloten de scholen tus sen 1 mei en 1 november op zaterdag te sluiten. Gedurende het gehele jaar zullen de scholen 's morgens een kwar tier vroeger beginnen, zodat het totaal aantal lesuren gelijk blijft. Kongo heeft gisteren zyn grens met de vroegere Franse Kongo gesloten, na dat de president van laatstgenoemde Kongorepubliek, Fulbert Youlou, zich scherp had uitgelaten over de arrestatie van Moise Tsjombe, president van Ka- tanga. De veerboten, welke anders elk half uur honderden mensen van Brazzaville naar Leopoldstad en terug brengen, werkten niet. De steiger werd aan Kongozijde door politie bewaakt. Woedend over de redevoering van Youlou. heeft de bevolking van Matadi telegrafisch aan de centrale Kongolese regering verzocht de elektriciteit af te snijden die Brazzaville van de andere zijde van de rivier krijgt. Het was voor het eerst dat de veer dienst gestaakt werd sinds de spannen de dagen voor Moboetoe de macht over nam van Loemoemba. In zijn felle redevoering had Youlou de vrijlating van Tsjombe geëist. Hij zei dat zulke arrestaties onheilspellend voor de toekomst van Kongo waren. Hij riep in herinnering dat zijn land een toevlucht was geweest voor Kasavoeboe, mevrouw Loemoemba en Belgische vluchtelingen. In Leopoldstad werden vlugschriften verspreid waarin de arrestatie van Tsjombe werd geweten aan de minister van buitenlandse zaken Bomboko cn laatstgenoemde werd verweten dat hij (Van onze parlementaire redactie) Kunnen, nu de gulden gerevalueerd is, de tarieven van de P.T.T. niet worden verlaagd?, zo vragen enkele Eerste-Ka- merleden in het voorlopig verslag op de begroting van het P.T.T.-bedrijf voor 1961. Zij wijzen erop dat zulks in over eenstemming zou zijn met de prijspoli tiek van de regering. Over de harmonisatie van de postta- rieven in de Beneluxlanden merken de ze senatoren op, dat men hiermee niet te ver zal mogen gaan. De tarieven van België en Luxemburg zijn namelijk vaak hoger dan die in Nederland. De Senaat dringt er ook op aan nog dit jaar het rapport over de toekomstige status van het P.T.T.-bedrijf aan de Staten-Generaal voor te leggen. er samen met enkele andere politici op uit was het plan van Kongo een confe deratie te maken, te torpederen. De Kongolese persdienst beweert dat deze vlugschriften gedrukt zijn in Brazzaville. Tsjambe bevindt zich nog steeds onder bewaking in Coquilhatstad. Het gerucht wilde dat hij gisteren misschien naar Leopoldstad zou wor den overgebracht. Misschien ook daarom werd de veerdienst op Brazzaville gestaakt. Tsjombe en Youlou zyn dikke vrienden. De staatssecretaris voor buitenlandse zaken, Julien Kasongo, heeft aan de Franse ambassadeur in Leopoldstad, Charpentier, een nota voor De Gaulle overhandigd, waarin wordt geprotes teerd tegen de opmerkingen van You lou. Kasongo zou de ambassadeur heb ben voorgehouden dat opmerkingen als die van Youlou nauwelijks kunnen bij dragen tot een verzoening tussen de par tijen in Kongo en evenimn de vriend schappelijke betrekkingen kunnen ver sterken die tot dusverre tussen Brazza ville en Leopoldstad bestonden. (Advertenties) BIJZONDERE TOT KORTING GROTE MARKT 25 BREDA llliiiii'"""Him lllllliiiiiiiiitiilll

de Stem | 1961 | | pagina 1