Rebel proclameert „Vrij Angola Het gesprek van de dag... Britse jonge staatsgeheimen door diplomaat verraden PathetTaë negeert staakt-het-vuren opnieuw GRONDWERKvoor t.v.-camera... CUPFINAL-6 MEI 0 <7 Ruimtepiloot moest nog uitrusten van wachten Rood verraad of kwestie van slechte verbindingen Koningin geeft snoepjes Bewogen relaas over de opstand in het ghetto Uitkeringen puzzelpot Goede wil Ghanezen willen bloedwraak PROCES EICHMANN WEER HEVIGE GEVECHTEN BisschopIsracl schuldig aan rasdiscriminatie Explosieramp in Caracas Klaargestoomd door hersenspoeling iedereen ziet méér in 'n droomde verf l/enlo DAGBLAD VOOR ZEELAND EN WEER: MORGEN Veel bewolking Regering reorganiseert opnieuw Vrees voor betogingen Huiszoekingen in Zuid-Afrika Bolletje/' in de zilveren rol Vonnis: 42 jaar gevangenisstraf Het ergste. 10 8 rukking brengt. ia kunt kiezen, té |;t hoge taille. Het gebor- •orstuk is aan de achter- ievigd en houdt daardoor n. iaat 13Ö Tel. 220914 acht 141 Tel. 11314 utstraat 10 Tel. 12053 at 64 Tel. 20519 istraat 117 Tel. 38078 |raat 49 Tel. 21098 101e JAARGANG No. 23669 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N. V. Uitg. My. Neerland!» Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J H. A. brun» Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vereauteren, L. J. v 't Westende. Bureaus. Breda, Reigerstraai 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841. DONDERDAG 4 MEI 1961 Abonnementsprijs 7,per kwartaal 8 20 per post - f 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Bureau voor 7jPPU~ Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bybureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) OP BESTANDSOPROEP Dc eerste Amerikaanse pogingen om een bemand ruimtevaartuig te lanceren is gisteren weer eens uit gesteld en nu voorlopig vastgesteld op morgen, vrijdag. Het lanceren zou eigenlijk van daag ook wel plaats kunnen heb ben maar dc geleerden van het Mercury-project wilden de aan staande ruimtevaarder comman der Alan B. Shepard nog een dag rust gunnen, na dc spannende uren van het wachten op dinsdag, toen het experiment wegens het slechte weer moest worden uitgesteld. De vooruitzichten .zijn, wat het weer betreft, vrij gunstig. De ..Redstone"- raket wordt reeds schoongemaakt en opnieuw afgesteld voor de lancering. Een lanceertijdstip is nog niet bekend doch men neemt aan, dat de streeftijd dezelfde is als dinsdag, namelijk zeven uur in de ochtend (één uur onze tijd). De stafchef van het project vertelde gisteren, dat de belangrijkste gegevens welke men met de eerste lancering hoopt te verkrijgen, betrekking hebben op de toestand van gewichtsloosheid. Later op de dag werd weer gezegd dat het niet uitgesloten is, dat de eerste Amerikaanse bemande ruimtevaart niet voor zaterdag, maandag of dinsdag zal plaatshebben. VOLGDE AANVAL 55 De troepen van de communistische Pathet Lao in Laos hebben gis teren de oproep van hun leiders voor een beëindiging van de strijd genegeerd, en hebben een aanval gedaan op de stad Moeong Phalane in zuid-centraal-Laos aan de verkeersweg naar Vietnam. De aanval werd ingezet enkele uren nadat de opstandelingenkapv- tein Kong Le tot zijn troepen een dagorder had gericht, waarin hij een staakt-het-vuren beval. „De opperbevelhebber van het ko ninklijke Lao (rebellen-) leger, kapitein Kong Le heeft de groep Phoemie-Boen Oem verzocht zonder uitstel haar ver tegenwoordigers naar het dorp Namon of een andere plaats, gelegen tussen de frontlinies der beide partijen in het ge bied Hin Heoep te zenden voor bespre kingen over een staakt-het-vuren en be- standsregelingcn". Dat klonk allemaal heel hoopvol, maar even later viel het sein voor een nieu- |ve rode aanval. Communistische opstandelingen langs de hoofdverkeersweg tussen Vientiane en Loeang Prabang in het noorden had den een plaatselijke wapenstilstand reeds eerder gebroken dooi een mortierbom bardement te doen op de commando post van het koninklijke Laotiaanse le ger in Ban Hin Hcoep, honderd km ten noorden van Vientiane. Het ministerie van defensie in Vien tiane zei dat een wapenstilstandscom missie van de zijde van de koninklijke Radio Hanoi gaf de volgende verkla ring uit: ..Onmiddellijk na de oproep van de voorzitters van de Geneefse conferentie voor een staakt-het-vuren en een uitge breide Geneefse conferentie over Laos. heeft het hoge commando van de Neo Lao Haksat strijdkrachten de goede wil der voorzitters toegejuicht en de wens te kennen gegeven de Laotische kwestie snel en met vreedzame middelen te be slechten. Op 30 april 1961 is een dele gatie van de Neo Lao Haksat strijd krachten in het dorp Namon. ten zui den van Vang Vieng, op de verkeers weg 13, gearriveerd om deel te nemen aan een conferentie der betrokken par tijen over de regelingen van het staakt- het-vuren en de wapenstilstand. Blauwhelmen in Kongo gedood Een hooggeplaatste woordvoer der van de Verenigde Naties heeft gisteren tegenover United Press International verklaard, dat in de rivier bij Port Franqui de lijken zijn gevonden van vierentwintig Ghanese V.N.-soldaten. Er waren aanwijzingen dat de Ghanezen wa ren doodgeschoten na gevangen te zijn genomen. Enkelen waren ont hoofd. Zeventien Ghanezen worden nu nog vermist. Men vreest dat ook zij ter dood zijn gebracht. De Ghanese brigade in het leger van de V.N. is bijzonder ont steld over dc slachtpartij, en concen treert zich bij Loeloeaburg om de dode kameraden te wreken. Men meende te weten dat Accra, hoofdstad van Ghana, aan dc Verenigde Naties had gevraagd de Ghanezen toe te staan Port Franqui binnen te trekken om achtergelaten wapens op le halen en te zoeken naai de vermisten of hun lichamen, zo nodig met geweld. TWINTIG MENSEN kwamen om het le ven toen iri een vuurwerkfabriek te Ca racas in Venezuela, zich een ontploffing voordeed. Twintig huizen in de omgeving stortten in. DE WILDE staking in de Londense ha ven is afgelopen. Ruim zeventig schepen hebben tien dagen doelloos moeten wach ten tot het geschil tussen havendirectie en arbeiders opgelost was. DE LEIDER van de mislukte invasie op Cuba, kapitein Manuel Artime, is door Castro's troepen gevangen genomen. Hij heeft vruchteloos geprobeerd om naar Amerika uit te wijken. 'N EEN van de gebouwen van de Rck- '<cnsc inrichtingen heeft gisteren brand -owned. Het gebouw ging geheel verloren naar niemand van de verpleegden of van het personeel liep enig letsel op. Weersverwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisteren- avond 23.15 uur: X Zwaar bewolkt met enkele opklarin- een en plaatselijk enige regen. Ma- X Rge tot vrij krachtige wind tussen zuid ?n zuidwest. Over het algemeen iets hogere middagtemperaturen dan gisteren. I Vandaag: zon onder 20.09 uur, maan onder 8 03 uur. X Morgen: zon op 5.05 uur. maan op 0.12 uur, maan onder 9.01 uur. Koningin Elizabeth en prins Philip van Engeland brengen een staatsiebezoek aan Italië. Foto: Tijdeus haar bezoek aan een kin derpaviljoen van het Rode Kruis in Rome deelde koningin Elizabeth tof fees uit. t Advertenties) troepen desalniettemin zou blijven pro beren in contact te komen met de re bellen teneinde een algemene wapen stilstand te bespreken. Bepaalde kringen spraken de ver onderstelling uit dat dc troepen die de aanval hadden gedaan op Moeong Phalane, nog niet van de oproep van kapitein Kong Le op de hoogte waren door de gebrekkige verbin dingen, en dat niet zozeer sprake was van kwade trouw. Maar zij kon den geen verklaring vinden voor de inbreuk op het staakt-het-vuren in Ban Hin Heoep. De radiozender van de rebellen on dernam gistereh ook een aanval, op nieuw in de Verenigde Staten, die ..hun lakeien" Boen Ooem en Phoemi Nosa- van hebben verboden in te gaan op het voorstel van prins Soevanna Phoema, onderhandelingen te beginnen. Het ..Amerikaanse imperialisme pro beert door leugen-propaganda zijn agres sie tegen Laos te camoufleren" en de bijeenroeping van een veertien-mogend- hedenconferentie te verhinderen. 1» het proces-Eichmann werd, althans hoord hadden, dat de Duitsers die nacht voor het nog steeds talrijke publiek, een dramatisch hoogtepunt bereikt doordat een joodse vrouw, mevrouw Zuckermann een relaas deed van de opstand in het ghetto van Warschau. Van de honderdduizend joden die het ghetto aanvankelijk bevolkten, waren er in dc lente van 1943 nog slechts 60.000 overgebleven. Op 18 april, toen zij ge- Gisteren is opnieuw een reorga nisatie van de regering-Salazar of ficieel bekendgemaakt. Deze reor ganisatie houdt de benoeming in van vier nieuwe ministers, name lijk voor buitenlandse zaken, bin nenlandse zaken, onderwijs en cor poraties. Dit is de tweede grote wijziging in het kabinet binnen een maand. De eerste had plaats op 13 april, kort na het be gin van de grootscheepse aanvallen op Europeanen en Portugeesgezinde Afrika nen in Angola. Er zijn ook nieuwe staatssecretarissen benoemd, namelijk voor handel, industrie en landbouw en een nieuwe onder staatssecretaris van onderwijs. De Portugese minister voor zaken overzee, Moreira, heeft in Loeanda ver klaard. dat de vijanden van Portugal willen trachten om in enkele maanden te verwoesten wat in eeuwen werd op gebouwd. Hij zei. dat de schuld van de bloedige onlusten in Angola, geheel voor reke ning kwam ,,van valse vrienden, die steeds door ons werden beschouwd als bondgenoten". Moreira herdacht in zijn rede de slachtoffers van de onlusten, welke wer den .ontketend door terroristen, die aan gemoedigd en misleid waren door men sen, die hun deel van de verantwoorde lijkheid zullen moeten dragen". Hij zei: ,,Wie de doden, stervenden of overlevenden heeft gezien van het van dalisme, dat op hen werd losgelaten, kan niet in eerlijkheid volhouden dat het een strijd is voor de emancipatie van het volk". Er worden de laatste dagen weer verscheidene hevige gevechten ge meld. Volgens de laatste berichten uit dc streek, waar de onlusten woeden, wordt de Portugese stelling te. Quim- belein bedreigd met een beleg, ge lijk aan dat van Moecaba, waar dui zenden terroristen de Portugezen hebben omsingeld. José Gilmore, de leider van de „Vrij-Angolabeweging", heeft in Tu nis gezegd, dat de tijd niet ver meer is „of de vlag van eer. vrij Angola zal wapperen boven alle steden en dorpen". Hij zei. dat de beweging reeds zes jaar actief bezig. De ..Vrij-Angola beweging" gaat uit van de ..Unie van bevolkingsgroepen in Angola". Op een vraag of zijn beweging steun kreeg van de Sovjet-Unie of van de Chinese volksrepubliek, verklaarde Gil more: „Onze strijd is een Afrikaanse aangelegenheid. Wij hebben alleen con tacten met de Afrikaanse naties". De Grieks-katholieke aartsbisschop van Galilea, mgr. Hakim, heeft in een herder lijk schrijven Israël beschuldigd van ras sendiscriminatie ten opzichte van Ara bische arbeiders. Bovendien viel hij in een open brief de burgemeester van Haifa aan wegens diens houding ten op zichte van de Arabieren. In dc brief richt hij zich tegen een op merking van de burgemeester, die zijn houding had verontschuldigd met te zeggen, dat „de Arabieren ook niet te vreden zouden zijn, wanneer men hun voor 150 procent recht liet wedervaren.' De aartsbisschop van Haifa zegt „De Arabische arbeiders uit Haifa verlangen geen 150 procent gerechtigheid, maar slechts hun dagelijks brood voor zich zelf en hun hongerige kinderen". De aartsbisschop vervolgt, dat de Arabieren die 12 procent van de bevolking van Is raël uitmaken, reeds tevreden zouden zijn met een beloning, die neerkomt op vijf procent. iets van plan waren, besloten zij tot een opstand. Al maandenlang waren er wa pens het ghetto binnengesmokkeld. De joden, die wapens bezaten openden het vuur toen duizenden soldaten het ghetto binnentrokken. „Wij wisten dat wij overwonnen zou den worden" vertelde mevrouw Zucker mann, „maar wij zouden ons leven duur verkopen. Toen wij Duits inplaats van joods bloed door de straten zagen vloeien was er .yrcugde onder ons. Het was won derbaarlijk. Het was een mirakel". De eerste dag joegen de joden de Duit sers het ghetto uit, maar de soldaten kwamen terug met tanks. Deze werden met Moiotof-cocktails bestookt. Ruim een maand duurde de strijd en daarna ging zij nog voort in de ruïnes, kelders en riolen van het ghetto. Mevrouw Zuckermann was via de riolen aan de slachting ontkomen. De Poolse ondergrondse had haar helpen on derduiken. Toen mevrouw Zuckermann de rechtszaal verliet werd zij omstuwd door het publiek dat haar met tranen in de ogen de handen drukte en omhelsde. (Meer bijzonderheden over het proces- Eichmann vindt de lezer elders in dit blad). We vinden hel prettig, opnieuw een aantal uitkeringen bekend te kunnen maken uit de 1-2-3- puzzelpot. Voor nadere bijzon derheden zie elders in dit blad. Een balletscène Uit het televisiepro- gramma „Roep me maar" dat Hugo Claus rond Ton van Duinhoven heeft geschreven en dat gisterenavond door cle AVRO-televisie is uitgezonden. Voor het bereiken van een bijzonder effect stonden de televisiecamera's voor de opnamen van dit programma onderdeel op de grond opgesteld. iGsterenmorgen vroeg heeft zich een ontploffing voorgedaan in een vuur werkfabriek in de Venezolaanse hoofdstad Caracas, die minstens drie huizen heeft verwoest en gehele gezinnen in hun slaap heeft gedood. Tot dusver is bekend, dat veertien per sonen zijn omgekomen. Men vreest dat nog meer slachtoffers onder de puinhopen liggen. Zeventien mensen werden gewond. De politie in Zuid-Afrika heeft giste ren in geheel het land bij Europeanen en Afrikanen huiszoekingen gedaan. Van officiële zijde is nog niets gezegd over de reden van deze overvallen. Maar volgens goedmgelichte zegslieden maak ten de huiszoeking deel uit van een plan om exacte gegevens te krijgen voor be logingen, die naar verluidt, op 31 mei zouden worden gehouden. Op die dag treedt Zuid-Afrika uit het Britse gemene best. „Wij zijn er niet op uit massale arresta ties te verrichten", zei een politie-func- tionaris in Johannesburg. In de meeste gevallen werden documenten in beslag genomen betrekking hebbende op de voorgenomen betogingen en op diverse organisaties, die erbij betrokken zijn. was8are MUURVERF in moderns Kleuren, ook over BEHANG. alle kleuren ZtIN mengbaar. "OECO"-vENLO N\w\u irur/// 'O lil M W\sN Een in Nederland geboren Brit se diplomaat heeft gisteren voor dc rechtbank beaamd, dat bij voor Rusland heeft gespioneerd sedert hij acht jaar geleden uit Noordko- reaanse gevangenschap was ont slagen. George Blake, 38 jaar, werd door de „Old Bailey" veroordeeld tot 42 jaar gevangenisstraf bel strengste vonnis van deze aard, ooit in Engeland gewezen in vre destijd. Blake heeft een volledige bekentenis afgelegd na zijn arrestatie in Beiroet, drie weken geleden. Blake was vice-consul in Korea, toen de Noordkereanen hem in juli 1930 interneerden na hun invasie in Zuid- Korea. In april 1953 werd hij door de communisten losgelaten. Volgens de aanklacht begon hij Engeland in 1951 vrijwillig te verraden. Londense kran ten schreven dat Blake een hersen spoeling" had ondergaan en dat hij communist was geworden. Blake heeft toegegeven dat hij cle Russen een massa zeer belangrijke ge gevens heeft verstrekt, die echter ken nelijk niets uitstaande hadden met ge heime wapens of kerntoestellen. Uitspraak doende zeide de hoogste Engelse rechter: „Uw zaak is een van de ergste die men zich in vredestijd kan voorstellen". Blake pleegde verraad jegens het land dat hem opnam. In Rotterdam geboren, vluchtte hij naar Engeland, zyn vaders geboorteland, toen de Duit sers Nederland binnenvielen. Op zijn reis naar Engeland gebruikte hy in Spanje een valse pas. Tijdens de oorlog nam Blake dienst bij de Britse marine. Hy was waarde vol door zyn talenkennis. Na de oorlog kwam hij in diploma tieke dienst. Twee van zijn collega's waren Donald Maclean en Guy Bur gess die later naar de Sovjet-Unie overliepen. Nadat hij op Korea als vice-consul was aangesteld en na zijn internering door de Noordkoreanen werd vrijge laten, kreeg Blake een functie in het ministerie van Buitenlandse Zaken in Londen. De aard van die functie is in het proces niet bekendgemaakt. In 1955 kwam hij bij de Britse militaire missie in West-Berlijn. In april 1959 kreeg hij weer een functie op het ministerie in Londen en in september van het vorig jaar werd hij naar Beiroet uitgezonden om zijn kennis van het Arabisch op te halen en Arabische toestanden beter te leren kennen. In de Libanese hoofdstad werd hij gearresteerd. Blakes vader is in Nederlandse di plomatieke dienst geweest. Zijn vrien den zeiden dat Blake placht te zeg gen dat hij een boeddhist was. Blake was gehuwd en had drie kin deren. Zijn vrouw was bij hem in Libanon ioen hij werd gearresteerd. Hoe is het nu met uw rug 2 ,.Je zou toch een koelkast moeten hebben op die flat Hansjes amandelen moeten nodig geknipt worden Het is vandaag 4 mei Vandaag had Elleke weer he-le-mual geen zin in eten „Zeg, heeft iemand mijn fiets geleend „Je moet toch iets aan de rozestruik doenKees Het is vandaag 4 mei „Nee zonder kachel gaat het nog niet 2 „De slaapkamers heb ik schoon, hoor 2 Het is vandaag 4 mei, Voor mij ben jij Milord 2 Geen vette randenslager „Dat zeg ik ook: opsluiten moesten ze zo iemand 2 Het is vandaag 4 mei Laat ons één minuut stil zijn. Gewoon zwijgen. En daarna zeggen: „Nee 't was niet voor niks (Advertentie) Nu een ARISTONA kopen, want flmtoua IN ÉÉN WOORDi FANTASTISCH!

de Stem | 1961 | | pagina 1