Paniek in Katanga om Tsjombes val Geen commissie naar Laos DREIGEMENTEN VOOR WESTEN WK KR niet mooi genoeg voor Amerikaanse ruimtevaarder jlmtoua PADVINDER DOODT MEISJES Paleistrappen Rustige 1 meimaar Nationaal TV-feestprogramma DAGBLAD VOOR ZEELAND Hammarskjoeld in de kaart gespeeld EUROPEANEN NU WEG? Ontruiming Zelfde temperatuur Sovjet-veto: ..Per abuis" schreef hij V.S. geen plan voor inval Cuba in Tanganjika heeft zelfbestuur Misschien pas tweede helft deze week Aanslag in Constantine „FEESTREDE" BERLIJN Bolletje/' in de zilveren rol Wie is er morgen jarig? Geef n TOMADO cadeau! 101e JAARGANG No. 23663 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren. L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841. bïaSP I DINSDAG 2 MEI 1961 Abonnementsprijs 7,per kwartaal 8.20 per post - 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwseh-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Biibureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) (Foto hierboven) IJ] 1 In de onafzienbare stoet trok ook een JlfJ tk lOCfttt Cd 9'oep vissers voorbij, die met een (Van een onzer verslaggeefsters) Stralend was koningin Juliana gisteren het middelpunt van het feest dat ter gelegenheid van haar 52e verjaardag rondom haar werd ge vierd, en met haar deelde heel het koninklijk gezin in de hulde, die door het Nederlandse volk aan de jarige vorstin werd gebracht. Vanachter een raam op de eerste verdieping volgde, bijna zonder dat iemand haar opmerkte, prinses Wilhelmina gedurende enige tijd de feestelijkheden in de paleistuin op de voet. Het waren duizenden en nog eens dui zenden mensen, die reeds in alle vroeg te van huis waren gegaan om zich een plaatsje voor de paleishekken te verove ren. Met vreugdevolle verwachting op hun gezichten keken ze vol spanning naar het paleis, tot eindelijk, tegen half elf, de deuren werden geopend en onder luid gejuich en een hartelijk applaus ko ningin Juliana met prins Bernhard en de vier prinsessen op het bordes versche nen. Het collegium van het Leidse studen tencorps beklom toen als eerste de trap pen van het paleis om de jarige konin gin een oorkonde te overhandigen, die door leden van een estafetteploeg van Leiden naar Soestdijk was gebracht. Hartelijk zwaaide zij even later tegen een heel leger wijkverpleegsters, gezins- en kraamverzorgsters van ,,Het Groene Kruis", die in dit défilé een ereplaats hadden gekregen omdat de vereniging die jaar haar 60-jarig bestaan viert. Gekleed in een lindegroen voorjaars- cnscmble zag de koningin hierna hon derden mensen voorbijtrekken. Van al lerlei rangen en standen en ver uiteen lopende leeftijden waren ze uit alle de len van het land bijeen gekomen om, zwaaiend met oranje en rood-wit-blau we vlaggetjes en getooid met oranje strikken, speldjes en sjerpen, deel te ne men aan of getuige te zijn van het jaar lijks terugkerende bloemenfestijn, waar mee de Nederlandse bevolking voor haar koningin de felicitaties, de goede wensen voor de komende jaren en de dank voor alles uit de afgelopen jaren wil uitspreken. Zwaai maar met je vlaggetje en roep maar leve de konin gin". zei een vader tegen zijn zoontje. En het jongetje riep, en alle omstanders vulden aan ..hoera, hoera" en werden alweer gevolgd door een andere groep. Drumbands en harmonie-orkesten wer den afgewisseld met vlaggen-zwaaiende schoolkinderen, strikt in de pas mar cherende gymnastiekverenigingen en wandelverenigingen of leden van de Ne derlandse bond in Duitsland. Argentijn se studenten of een deputatie van Zuid- molukse jongeren. En net bloementapijt op de trappen van het paleis groeide maar aan. Steeds maar meer kwamen er nieuwe boeket ten bij, en werden grote bloemenman den aangedragen. Een heel apart cachet werd aan het défilé verleend door de deelname van deputaties van 45 plaatsen die hebben gelegen of nog liggen aan de voormalige Zuiderzee. In vol ornaat, elk in hun eigen kleoerdracht, die de verschillende groepen een waardig en statig aanzien gaven, trokken de deputaties van de 45 gemeenten voorbij. Tal van geschenken, produkten van de grond, als aardappe len, kaas. zaad en bloemen, fruit en groenten, industrieprodukten en poppen lieten zij achter op de trappen van het paleis. Dansgroepen uit Wieringerwaard en Wijdenes voerden Oudhollandse dan sen uit, die jammer genoeg wat teloor gingen in het gejuich van de steeds maar voorbijtrekkende mensen. Meer dan anderhalf uur lang defileer- ,echt" schip waren gekomen. de het Nederlandse volk langs de jari ge vorstin. Heel jammer was het dat de spon taneïteit wat werd onderdrukt door de steeds tot doorlopen en zwaaien manende marechaussees, en ook door het feit dat de bloemen de meeste mensen al waren ontnomen voor ze er mee naar de jarige vorstin had den kunnen zwaaien. „Eerst effe zwaaien", zei een oude da me. toen ijverige padvindstershanden haar bloemen bij de vele anderen wil den voegen, en ze zwaaide eerst met een stralend gezicht voor ze haar bloe men uit handen gaf. Nadat de paleisklok reeds zijn twaalf slagen had laten ho ren, kwam er eindelijk een einde aan de lange stoet en kwam de koningin de trappen af om verscheidene mensen persoonlijk de hand te komen drukken en een praatje met hen te maken. Parades In het gehele land is koninginnedag met een luister, die de grootse tradi ties van de aloude 31e augustus begint te benaderen, gevierd. In alle grote gar nizoenen, ook in ons gewest, zijn mili taire parades gehouden en overal orga niseerde men muzikale optochten, kin derspelen, feestbijeenkomsten voor be jaarden, aubades, folkloristische evene menten en nog veel meer. De drukte en daarmee de gezelligheid werden uiter aard bevorderd door de aanwezigheid van vele duizenden buitenlanders, wier 1 meifeest gelijk viel met onze konin ginnedag. Ook uit de overzeese gebiedsdelen kwamen berichten over opgewekte en grootse feestvieringen. De ministerraad van Katanga is te Elisabethstad in spoedzitting bijeengekomen, ter bespreking van de gebeurtenissen in Coquilhatstad en de aangekondigde overbrenging van de gevangen Tsjombe naar Leopoldstad. Toen het bericht van Tsjombe's over- brenging ontvangen was, ontstond er on der de Ivatangese regeringsleden en de functionarissen een toestand, die veel weg had van paniek. Er werden maatregelen getroffen om een inval door het Kongo lese leger tegen te gaan en men zoekt momenteel naar een opvolger van de in Coquilhatstad gevangengenomen presi dent. Zowel de V. N. als de Belgische za kenwereld in Katanga maken zich ernsti ge zorgen over de gevolgen van een mo gelijke vlucht van Europeanen uit Ka tanga. Uit Elisabethstad is een Iers detache ment pantserwagens naar Kamina ge stuurd cn de weg naar het vliegveld van Elisabethstad wordt bewaakt. De straten van Elisabethstad waren-in verband met de viering van 1 mei zo goed als verlaten, maar op verscheidene plaatsen waren Europeanen bijeengeko men om de toestand en de toekomst te bespreken. Het is bekend dat Hammar skjoeld alle Belgen met spoed uit Katan ga wil laten verdwijnen. En als Leopold stad er werkelijk in zou slagen de macht over Kalanga te krijgen, dan houdt dit het vertrek van alle Belgen en andere Europese functionarissen in. De Verenigde Naties zijn begonnen met de evacuatie van de Ghanese VN-soldaten in Frankonhaven (Port Franqui). Vorige week is deze stad door het Kongolese le ger aangevallen. Het garnizoen van de V.N. te Frankenhaven was 61 man sterk het zou thans 40 man groot zijn. Per vliegtuig wordt het contingent afgevoerd. De moeilijkheden in Frankenhaven be gonnen toen de minister van gezondheid van de provincie Loeloeaburg naar de stad was gebracht om vrede te stichten tussen de Loeloea en de Baloeba. Hij beledigde Kongolese soldaten, die hem wilden arresteren. Ghanese V.N.- soldaten kwamen tussenbeide en er ont stond een vuurgevecht. Toen versterking arriveerde, viel deze in een hinderlaag van de Kongolezen. Wat er gebeurd is met de minister, die de oorzaak van het incident was, is niet bekend. Coquilhatstad is van de buitenwe reld afgesneden. Er kunnen geen te legrammen gewisseld of telefoonver bindingen tot stand worden gebracht. Zestig commando's zijn uit Leopold stad per vliegtuig naar Coquilhatstad vertrokken. GISTEREN is in het Anne Frankhuis in Amsterdam het internationaal jeugd centrum geopend. De komende vier da gen wordt er reeds een congres gehou den waaraan jongeren uit verscheidene landen deelnemen. DE gouverneur-generaal van Zuid- Afrika, Charles Swart, heeft zijn functie neergelegd. Hij wordt opgevolgd door Cornells Steyn. Swart zou vrij burger willen zijn tegen de presidentsverkiezin gen. Zijn naam wordt genoemd als mo gelijke eerste president van de repu bliek. DE STAKING in de Londense haven is gisteren, ondanks een beroep op de ar beiders van de minister van arbeid, nog niet tot een einde gekomen. BOURGUIBA is gisteren op zijn reis in Canada aangekomen, waar hij met veel vertoon werd verwelkomd. EEN 24-JARIGE scooterrijder uit Haar lem is gisteren tussen Den Haag en Delft om het leven gekomen toen hij moest uitwijken omdat een auto die voor hem reed. plotseling remde voor een koppel eenden dat de weg overstak. Weersverwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisteren- avond 23 15 uur: Aanvankelijk plaatselijk regen, later j rnkele verspreide opklaringen. Ma- I tige tot vrij krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. Vandaag: zon onder 20.05 uur, maan J op 22.03 uur. j Morgen: zon op 5.08 uur, maan on- der 7.14 uur. Een paar handenvol wilde bloemen en enige patroonhulzen hebben er gisteren toe geleid, dat twee meisjes, die sinds zaterdag in Holland (Michigan V.S.) werden vermist, zijn gevonden. Er is een opsporingsbevel uitgegeven tegen een 16-jarige padvinder, die van moord op de meisjes wordt verdacht De slachtoffers zijn de 11-jarige Carol Gee en de 12-jarige Margaret Cham bers. Zij waren zaterdag van huis ge gaan om in een tamelijk ruig terrein, de Macatawaheuvels, bloemen te pluk ken. De lijken van de kinderen werden op aanwijzing van Forrest Flaugher gevon den. De man had tegen de politie ver teld dat hij wat wilde bloemen en lege patroonhulzen aan een pad had zien lig gen. Toen hij dé politiemannen naar de plaats bracht waar hij deze voorwerpen had gezien, vond men in de nabijheid de lijken der meisjes, verborgen onder dor re bladeren. De jongen, die thans wordt gezocht, was zaterdag op jacht in hetzelfde ge bied. Hij verdween zondag, nadat hij een briefje had achtergelaten waarin hij schreef, dat hij per ongeluk twee men sen had gedood, en dat hij op de fiets op weg ging naar Arizona of Nieuw- Mexico. Bij het zoeken naar de meisjes wa ren zondag 500 mensen ingeschakeld. Het speurwerk werd verricht door man nen te paard, met vliegtuigen, helikop ters, motorfietsen en te voet. Ook wer den bloedhonden ingezet om de kinde ren te vinden. Kikvorsmannen onder zochten de bodem van het Macatawa- meer De regering van de Sovjet-Unie heeft haar veto uitgesproken over het onmiddellijk naar Laos zenden van de drielandencommissie van toezicht. De drielandencommissie moet rapport uitbrengen aan en kele grote mogendheden, die dan het recht van veto hebben. Daar van heeft Rusland dus gebruik ge maakt. Australië paraat Dat neemt niet weg, dat de Australi sche ministerraad van oordeel is, dat ge wapende tussenkomst door de leden van de Zoavo onontkoombaar noodzakelijk zal zijn, indien niet zeer binnenkort een akkoord tot stand komt, waarbij de par tijen in Laos het vuren staken. De Australische strijdkrachten zijn op voet van verhoogde paraatheid gebracht en verscheidene onderdelen kunnen thans een uur na het bevel, per vliegtuig naar Laos vertrekken. Controlecommissie gereed De controlecommissie voor Laos, (bestaande uit vertegenwoordigers van India. Canada en Polen), die in Nieuw-Delhi had vergaderd, was ge reed om naar Laos te vertrekken om er zich van te overtuigen, dat de gevechten daar geëindigd waren. Engeland wilde die commissie met een haar taak laten aanvaarden, maar de Sovjet-Unie was van mening, dat eerst een militair bestand van kracht moet zijn geworden, alvorens die com missie zich naar het strijdtoneel mag begeven. In Londen leeft de vrees, dat de com munistische Pathet Lao-rebellen zouden proberen posities in Laos in te nemen, van waaruit zij zouden kunen doorsto ten naar de rivier de Mekong, belang- De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Dean Rusk, heeft gisteren voor de Amerikaanse senaat verklaard, dat de regering van Kennedy geen plan nen koestert voor een gewapend ingrij pen op Cuba. Rusk zen dat de plannen voor de on langs uitgevoerde en mislukte invasie van Cuba waren beraamd door Cubaan se vluchtelingen en door hen uitgevoerd, maar met „aanzienlijke Amerikaanse hulp in geld en materiaal''. Zo, een tikkeltje landerig en innerlijk woedend om de streek die Kasavoeboe hem geleverd heeft, keek Tsjombe in Coquilhatstad het leven in. Het lijkt er veel op dat het spel, zo fortuinlijk be gonnen, voor hem nu verloren is. Op de eerste mei hebben de ruim ne gen miljoen burgers van het Britse pro tectoraat Tanganjika. aan Afrika's oost kust, zelfbestuur gekregen voor wat hun binnenlandse aangelegenheden betreft. Slechts defensie en buitenlandse zaken van dit toeristen- en jagersparadijs blij ven in handen van de Britse gouverneur sir Richard Gordon Turnbull, die op zijn beurt weer orders uitvoert van de rege ring te Londen. Zelfs deze beperkte be voegdheden zal het Britse bestuur niet lang meer houden, want Tanganjika wordt op 23 december een geheel soe verein land, waardoor het in aanmer king komt voor lidmaatschap van de Verenigde Naties en van het Britse Ge menebest. Zelden is de 1 mei-viering in de wereld zo rustig verlopen als gis teren. Uiteraard werd deze dag het zwaarst geaccentueerd in de com munistische landen, waarvan Moskou ook gisteren de toon aangaf. Zelfs Peking kon de rode Sovjet-hoofdstad niet overtroeven, ook al waren er in het Verre Oosten bij massa-demonstraties zo'n drie mil joen Chinezen op de been. De beschieting van nationalistisch-Chinese eilanden, vlak voor de kust van „de Volksprepubliek" werd echter .door Peking gestaakt „om de bevolking in staat te stellen een vrolijke een mei te vieren". Miljoenen televisie-kijkers in de Sov jet-Unie 'en in Europese landen konden de reusachtige troepenschouw te Mos kou volgen. Kosmonaut Gagarin stond daarbij op een plaats van de hoogste eer, naast pre mier Nikita Kroestjev, die de parade vanaf het Lenin-Stalin mausoleum op het Rode Plein afnam. In een gestage processie trokken de raketten voorbij, van grond-naar-grond- projectielen tot grote luchtafweerraket- ten, elke raket vervoerd op een enkel voertuig. Op het gezicht van Gagarin zag men een flauwe glimlach toen de ra ketten voorbij werden getrokken. De climax van de burgerparade kwam toen een model van een ruimteschip voor het mausoleum stil hield en jongens en meisjes in ruimtepakken uitstapten. Zij betraden het podium en boden de Rusische leiders boeketten aan. Breed lachend sprak Gagarin met de jongen die hem een boeket bloemen over- Advertentie) rijke strategische linie in Laos. dicht bij de zetel van de regering in Vientiane. Die vrees wordt versterkt door het leit. dat kapitein Kong Lae, de leider van het linkse ..nationale militaire comité'' in Laos, heeft verklaard, dat de rechtse La- otiaanse regering, niettegenstaande haar oproep om de strijd te staken, nabij Vang Vieng nieuwe militaire operaties op touw heeft gezet. In verband daarmee worden prins Soevanna Phoema. de neutralisti- sche oud-premier van Laos, en zijn mi nister van voorlichting vandaag in Cam bodja verwacht. en met de minste moeite schildert U met Tót- varf van Breda Deze tekening toont hoe de lancering van de capsule waarin de eerste Ame rikaan een ruimtereis (je) zal maken, precies verloopt. Daaronder de drie mannen uit wie hij gekozen zal wor den. V.l.n.r. Alan ShepardVirgil Gris- som en John Glenn. De kans bestaat dat de tegen vandaag bepaalde eerste Amerikaanse bemande ruimtereis zal moeten worden uitgesteld in verband met ongunstige Meersom standigheden. Misschien zal het weer pas in de tM'eede helft van deze week gunstig genoeg zijn om de proef te kun nen nemen. Voor vandaag werden giste ren windvlagen van 21 tot 23 mijl per uur verwacht en ook veel bewolking. Het nationaal bureau voor lucht- en ruimtevaart had bepaald dat de Mind niet heviger moest zijn dan ongeveer 21 myl per uur en dat de hemel voor een groot deel zonder bewolking moest zijn zowel op de Kaap als in het gebied waar men Milde trachten de ruimtecabi ne te bergen. Maar als de reis doorgaat verwacht Amerika's eerste ruimtevaarder levend en ongedeerd terug te keren. Hij weet dat het ook anders kan uitvallen, maar hij heeft niet alleen om dit karwei ver zocht, maar ook veel werk bij de voor bereiding verzet. Als de plannen doorgaan zal de astro- naut vanmorgen omstreeks acht uur plaatselijke tijd (1 uur 's middags on ze tijd) worden gelanceerd. Een Redstone zal de ruim een ton we gende ruimtecabine een vlucht van een kwartier boven de Atlantische Oceaan laten maken. De cabine zal een ,.pro- jectielbaan" beschrijven, een maximum snelheid van 7000 kilometer per uur en een hoogte van 180 kilometer bereiken. Per parachute zal de cabine op zee neerdalen, op een afstand van ongeveer 465 kilometer van de plaats van lance ring. Een helikopter zal de cabine op vissen en,neerzetten op het dek van het vliegdekschip Lake Champlain. In Washington heeft James E. Webb, hoofd van het nationaal bureau voor lucht- en ruimtevaart (Nasa). gezegd, dat deze reis een stap zal zijn welke leidt naar de uiteindelijke verovering van de hem vijandige omgeving door de mens. Bovendien, zei Webb, zou het een zeer ernstige stap zijn, daar hij niet kon worden genomen zonder risico voor een mensenleven. Overigens zal de tocht van de eer ste Amerikaanse astronaut niet ver geleken kunnen worden met die van de Rus Joeri Gagarin op 12 april, die in 308 minuten een reis om de wereld heeft gemaakt. De reis zal het voorspel zijn van een poging een van de zeven astronauten later dit jaar een reis drie maal om de we reld te laten maken. Het wordt een korte ruimtevlucht, maar met alle ervaringen van een lan gere. Voor de Amerikaanse ruimtevaar der zal het reisje het drukste kwartier van zijn leven worden. Vanaf het ogen blik dat de Redstone zich verheft, zal de ruimtevaarder tal van taken hebben, inclusief regeling van de bewegingen van de cabine in de ruimte Door een granaatontploffing in een drankhuis te Constantine (oost-Algerië) zijn 27 mensen gewond. Twee van hen zijn er ernstig aan toe. handigde en gaf hem een doos chocolade. Kroestjev kuste het meisje, dat hem zijn boeket had gegeven. Het was maarschalk Malinovski, die aan de andere zijde van Kroestjev de „feestrede" uitsprak, een feestre de, die de gebruikelijke aanvallen be vatte op het „Westerse imperialisme". Hij noemde de gewapende „interven tie tegen Cuba, die georganiseerd werd door de imperialistische kringen in de V.S., onverantwoordelijk". Deze aanval was „vol gevaarlijke consequenties". De Cubaanse premier Fidel Castro, die eergisteren (zoals gemeld) de Lenin-vre- desprijs werd toegekend, Mras een der helden in absentia. Zijn portret werd met dat van andere vooraanstaande commu nisten door burgers in de parade mee gevoerd. In Oost-Berlijn reden tijdens de parade Russische tanks van het type T-54 mee. Ruim 11.000 man troepen van leger, luchtmacht en marine namen aan de pa rade op het Marx-Engels-plein deel. Alfred Neumann, lid van het Politburo van de Oostduitse partij, eiste in een rede aanvaarding van het Russische voor stel van West-Berlijn een zogenaamde gedemilitariseerde vrij-stad te maken. In West-Berlijn was een massa-bijeen komst van 700.000 Duitsers belegd om te gen dit Russische voorstel te betogen. „Berlijn M?enst vrij te blijven en zal vrij blijven", aldus burgemeester Brandt van West-Berlijn. Hij verzekerde zijn burgers, dat de Amerikaanse, Britse en Franse troepen niet Mreg zouden gaan. (Advertenties) v\\UlUM/7/// ''•'///|in\\sN ^Tornado biedt u zo'n rijke keus uit leuke geschenken dat u al tijd een hartewens kunt V* vervullen. Nü een ARISTONA kopen en op 5 mei ongestoord genieten van het want...iedereen ziet méér in 'n IN ÉÉN WOORD) FAN TAST) SC Hl

de Stem | 1961 | | pagina 1