Het tweede... niet het laatste Tsjombe gevangen naar Leopoldstad CASTRO - ZO VREDELIEVEND BEHANGEN MET LENINPRIJS Concordia Concordia Concordia FANTASTISCH STUKJE SPEELGOED HOOP j fSEN Besprekingen gesaboteerd; aanhoudende Sovjethulp Ultra-rechtsen in Algiers verbolgen over herderlijke brief die opstand afkeurt Middelburg •ant de Zwaan Zoavo laat tanden zien: vloot op weg AMERIKAAN MORGEN DE RUIMTE IN Oud SS-ers krijgen geen vrijgeleide Gevangenen vrijgelaten Gelukwensen voor vorstin ^feebleM goodwill G OPHALEN MIDDELBURG OTEN TE KOOP an E. M. Buys AN BEEK jvers en Vlassers DAGBLAD VOOR ZEELAND Woensdag op onze t.v. Al spanning in België Minister scheldt stakingsstraffen ambtenaren kwijt ALARM VOOR TROEPEN Twee doden op circuit Nürburgring PROCES-EICHMANN Nieuwe Afrikaanse Unie opgericht Wisselvallig Kasavoeboe wil baas zijn in Katanga .ikwil Bolletje/' in de zilveren rol VLINDERS VLIEGEN IN HET WEB Hebt u de beschrijving van de verschrikkelijke gevaren, die naïeve deelneemsters aan "ballettournees" in de Oriënt bedreigen, gemist? lammer 1 Het stond 12 entewerken c.a. maakt na- wethouders bekend, dat in ig op 1 mei aanstaande van /oor het gemeentepersoneel svuilophaaldienst de navol- ff en geen huisvuil meer opge- DAG en WOENSDAG, iterdag- en woensdagwijk de stadszijde van het Ka- ophaaldag is bepaald op b Stationszijde van het Ka- ophaaldag is bepaald op van Gemeentewerken o.a. iE FEESTDAG zijn onze en MAANDAG 1 MEI 4 EUZEN. J i ei wordt het aan A. VERMEIRSSEN- 5 ik, voor het genoten ver. J jaar. J 1. iff rouw M. VAN HYFTE. S ■O— genoemde neem ik vanaf J er. Door nette bediening trouwen van U allen te J ii. tMEIRSSEN-WISKERKE. Een Hercules maaimachine, (dikke balk); Eén Bautz maaimachine (midden balk) Verschillende vorentrekkers o.a. Melotte, Cappon en Ko meet. Al deze machines zijn in zeer goede staat. Adres: M. Zuidweg en Znen Landbouwwerktuigen Heinkcnszand - tel. 01106-386 30 APRIL A.S. VAN DE 100-JARIGE T HEIKANT Orkest DE MELODISTEN dryf Mclissant jaren, weer in Zeeuwsch- puitingen uit te voeren per >men terzake kundig personeel delig. pdr achten. TER, O 142a, Terneuzen 7 fN, Schoondijke, tel. 01173-236 aler een gebreide een in de Chevrolet best ge- jen. 3-225» VANVANG 6 UUR. Iedereen toegelaten. 101e JAARGANG No. 23662 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerland!» Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J H. A. bruna Redactieraad: J. M A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A J J M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841. MAANDAG 1 MEI 1961' Abonnementsprijs 7,per kwartaal 8,20 per post - f 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 telefoon S2M Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) GEWAPEND CONFLICT DREIGT IN LAOS De eerste Amerikaanse ruimte vaarder is aangewezen. Het is, nog onofficieel kapitein-luitenant-ter- zee Shepard. Officieel zal hij pas onmiddellijk voor de vlucht wor den gekozen. Die vlucht zal deze week plaats vinden. Men verwacht dat het dinsdag zal zijn. De enorme Saturnus-raket die de cap sule van Shepard omhoog zal stuwen, heeft op volle kracht proefgedraaid, een halve minuut lang. Als de lancering inderdaad morgen ge schiedt, zal een directe tv-reportage van een Amerikaanse t.v.-maatschappij reeds woensdag tussen half acht en acht uur 's avonds door de NTS wor den uitgezonden. Dat is althans de op zet. Het kan ook wat later op de avond worden. Mocht de telerecording die avond te laat arriveren, dan wordt ze donderdag 4 mei na afloop van het televisiespel „De vliegenvanger" uitge zonden. Dat men in Washington op moei lijkheden rekende werd zaterdag al duidelijk toen een grootscheepse oefening, waaraan 6000 gevechts- klare parachutisten zouden deelne men, plotseling werd afgelast. Ken nelijk moesten de troepen gereed gehouden worden. Een duidelijk blijk van de vastbera denheid van Amerika en de gehele Zoa vo was het uitvaren van de Zoavo-vloot. Dat gebeurde gisteren. Het was de groot- In de pas gevormde Belgische regering zijn nu al spanningen opgetreden. Victor Larock. de socialistische minister van onderwijs, heeft namelijk in de loop van het weekeinde de maatregelen ingetrok ken, die zijn katholieke voorgan-| deren, ger tegen ambtenaren van het ministe rie van onderwijs, die aan de jongste staking hadden deelgenomen, had geno men. Zoals bekend vormden de met de staking samenhangende vraagstukken een lastig te nemen hindernis bij de on derhandelingen tussen de socialistische partij en de C V.P. Naar uit kringen rond premier Lefèvre verluidt, is de houding der regering in dezen onveranderd gebleven. Eventuele kwijtschelding van straf voor mensen, die aan de staking hebben deelgenomen, moet individueel en van geval tot geval bekeken worden. Het bestuur van de C.V.P. heeft al in een officiële verklaring geprotesteerd te gen het optreden van Larock en premier Lefèvre verzocht in te grijpen. De situatie in en rond Laos, na de Russisch-Britse pogingen 0111 tot een bestand te komen vrij gunstig ingezien, is plotseling in een acuut stadium getreden. Gisteren zei Sarasin, de secretaris-generaal van de Zoavo, dat er een crisis dreigt als de Russische hulp aan de Pathet Lao doorgaat. Hij zei dit na een spoedzitting van de verdragsorganisatie, die in Bangkok werd gehouden. Die plotselinge bijeenkomst kwam na een al even plotselinge terugkeer van Kennedy van zijn weekendverblijf naar Washington. Deze stond ook in verband met Laos. Volgens de Zoavo doet de Laotiaanse regering ijverig pogingen om met de rode rebellen in contact te komen. ,,De wens van de regering om te ondei'han- delen is alleszins redelijk", aldus het Zoavo-commur.iqué. Dit sloeg op het modderfiguur dat de communistcii zaterdag de afgevaardig den van de regering in Vientiane hadden laten slaan De bijzonder uitgebreide delegatie - ze bestond uit 1500 man! was naar de plaats gegaan waar vol gens een eerder gemaakte afspraak een ontmoeting met de onderhandelaars v&n de Pathet Lao zou plaatsvinden. De roden kwamen evenwel niet. De delega tie van Vientiane heeft urenlang zitten wachten maar het enige dat kwam, was een boodschap van de rebellenorganisa- tie waarin gezegd werd dat de Pathet Lao zich als overwinnaar beschouwt. En als de partij van Boen Oem wilde pra ten, goed, dan kon men naar Xieng Khoeang komen. Die stad hebben de ro den onlangs tot nieuwe, communistische hoofdstad van Laos geproclameerd. Intussen heeft prins Soevanna Phoe- ma, de halfbroer van Soephana Vong, de leider van de Pathet Lao. de zaken nog wat ingewikkelder gemaakt dan ze al zijn, door vanuit communistisch Noord-Vietnam een boodschap tot on derhandeling te laten uitgaan naar de pro-Westerse regering en de rode re geerders. Als derde partij in deze „drie hoeksconferentie" zou Soevanna Phoe- ma, liet hij weten, zelf aanzitten en wel op voet van gelijkheid met de an- De Engelse motorrenner Dickie Dale die tijdens de Eifelrennen in de 500 cc- klasse op de Nürburgring verongelukte en met een helikopter naar Bonn werd overgevlogen voor een speciale behande ling, is een half uur na aankomst in het ziekenhuis overleden. De 34-jarige Dickie Dale, waarvan aanvankelijk werd aangenomen dat zijn rechterbeen was gebrokeh, bleek na op name in het Adenauer-hospitaal ernsti ge verwondingen aan het hoofd te heb ben. Kort daarna overleed hij aan een hersenbloeding. Het was het tweede do delijke ongeluk, nadat de bijrijder in de zijspanklasse. de Duitser Alfred Wohlge muth, onder de slippende motor terecht kwam eri op slag werd gedood. ste vlooteenheid die ooit door de ge zamenlijke Zoavolanden is bijeenge bracht. Uit Manilla vertrokken liefst zes tig schepen, waaronder vliegdeksche pen, kruisers, torpedobootjagers en on derzeeboten. De bevelhebber had verzegelde op drachten bij zich. De vloot vaart in de richting van de Zuid-Chinese Zee en ze moet de roden waarschuwen, dat het het Westen ernst is met het voornemen om in Laos niet toe te geven aan de communistische methoden van bestands afspraken maken en intussen doorvech ten De ambassadeurs van de Westelijke grote drie hebben gisteren de situatie ook besproken met de premier van Laos' buurland Birma, Oe Noe. Oe Noe sprak de hoop uit dat de strijdende partijen alsnog de oproep zouden opvolgen. „staakt het vuren" Dieter Wechtcnbruch, medewerker van de Keulse advocaat Servatius die Eich- mann verdedigt, is naar Jerusalem te ruggekeerd van een vergeefse reis naar West-Duitsland. Wechtenbruch heeft ge tuigen gevonden, doch zij zijn allen voor malige SS'ers. Verscheidene voormalige kennissen of medewerkers van Eichmann hadden zich bereid verklaard op te treden als ge- tuigé a décharge. Allen eisten echter een vrijgeleide. De Israëlische justitie wenst geen vrij geleide te geven en daarom kunnen de door Wechtenbruch benaderde oud-SS'ers niet naar Jerusalem komen. Zoals be kend heeft aanklager Hausner dit bij voorbaat geweigerd. De presidenten van Ghana, Guihee en Mali hebben besloten een „Unie van Afrikaanse staten" op te richten. In een communiqué aan het slot van de drie daagse besprekingen tussen de presiden ten Kwane Nkrumah van Ghana, Sekou Touré van Guinee en Modibo Keita van Mali. werd tevens overeenstemming be kendgemaakt wat betrof een charter voor de oprichting van de Unie. DE JUISTE datum waarop de nieuwe onderhandelingen tussen Amerika en ons land over de landingsrechten op de west kust zullen beginnen, is 8 mei, zo wordt in Washington verwacht. DE IMAM van Jemen wordt naar Rome overgebracht voor een gevaarlijke ope ratie: er moet nog een kogel worden verwijderd. Drie zijn er, sinds de aan slag op de vorst in maart, reeds opera tief weggenomen. DE HEER J. Fentener van Vlissingen is zaterdag gehuldigd ter gelegenheid van zijn 40-jarig directeurschap van de ka- loenfabrieken „Vlisco" in Helmond. SCOTLAND YARD is een intensief on derzoek begonnen naar de mqord op een 18-jarig meisje. Het slachtoffer werd in de buurt van Bristol gevonden. MINISTER De Pous is zaterdag naar Nigeria vertrokken, waar hij tot 5 mei de leiding van een handelsmissie op zich neemt. Op die dag zal de heer J. W. Hupkes, president-directeur van „De Schelde" in Vlissingen, de leiding over nemen. HET BERICHT dat Engeland in begin- seh iweft besloten toe te treden tot de E.E.G.. dat zaterdag „uit betrouwbare bron" werd gemeld, is door Maudling, de Britse minister van handel, ten stel ligste tegengesproken. ROOD CHINA zal vandaag, ter ere van 1 mei, Quemoy niet beschieten. Peking wil Tsjangs mannen „gelegenheid geven deze dag ongestoord te vieren". Weersverwachting van het K.N.M.I. I l tot vanavond, opgemaakt gisteren- 2 1 avond 23.15 uur: 2 Toenemende bewolking niet later kans op regen, het eerst in het zuid- westen en westen van het land. Aan- 2 vankelijk weinig wind, later matige 2 of vrij krachtige wind uit zuidelijke l 2 richtingen. Weinig verandering in temperatuur. 2 Vandaag: zon onder 20.04 uur, maan 2 op 20.52 uur. 2 Morgen: zon op 5.10 uur, maan on- 2 der 6.33 uur. De Kongolese centrale regering heeft besloten president Tsjombe van Katanga te laten overbrengen naar Leopoldstad. Victor Nendeka, chef van de inlichtingendienst van generaal Moboetoe, zei, dat Tsjom be in het geheim zal worden over gebracht naar een villa te Leopold stad, waar hij gevangen zal blij ven. „U zult de dag of het uur van deze overbrenging niet vernemen" zei Nendeka gisteren. Bomboko zei, dat president Tsjombe voor onbepaalde tijd gevangen zou wor den gehouden en dat zijn vrijlating „af hankelijk zou zijn van de omstandighe den". De politieke conferentie te Coquilhat- stad, had, volgens Bomboko, president Kasavoeboe de bevoegdheid gegeven om Katanga weer onder het gezag van de centrale regering te brengen, desnoods met de hulp van de Verenigde Naties. De conferentie had zich uitgesproken in de zin dat Tsjombe het werk. dat ge richt is op een oplossing van de Kongole se crisis, dwarsboomde, zei Justin Bom boko. Bomboko liet er geen twijfel aan be staan, dat de aanhouding en overbren ging van Tsjombe een poging inhouden om diens macht te breken. Ook was uit zijn woorden op te ma ken, dat het twijfelachtig is of Moise Tsjombe nog ooit naar Elisahethstad zal terugkeren. Het staat wel vast. dat Kasavoeboe zijn akkoord met de Verenigde Naties wil aanwenden om de ontwapening van de Katangese strijdkrachten te verwezen lijken en zijn gezag over geheel Kongo te vestigen. Hij wees er op, dat Tsjombe boven dien onder de strafwetten valt, bijvoor beeld wegens valsemunterij want zo noemde Bomboko het invoeren door Tsjombe, van een eigen, Katangaanse munteenheid. De volkomen natuurgetrouwe kopie van een Boeing 707 straalvliegtuig, die deze twee stewardesses hier terecht he wonderen, zou beslist een geweldig stukje speelgoed zijn voor iedere jon gen. Maar het is de bedoeling dat dit model terecht komt op het vliegveld van Madurodam. Daar zal het zeker een pronkstuk zijn. Op de achtergrond nog een Boeing 707, maar dan een wat grotere. (Advertentie) xv\uim Fidel .Castro heeft gisteren uit Moskou het vererende bericht gekregen, dat men hem onder scheiden heeft met de Leninprijs. Fidel mag die onder zijn baard plakken omdat hij en nu cite ren we Moskou letterlijk „bui tengewone verdiensten heeft in de strijd om het behoud en de be vordering van de vrede". Hoe vredelievend Castro wel is liet hij gisteravond trouwens zelf weer dui delijk blijken. „Op een geschikt tijd stip", aldus de gedecoreerde Fidel, „zal Cuba de Amerikaanse basis Guantana- mo in bezit "nemen". Maar de Cubaanse premier zei erbij het voorzichtig te wil len doen „om de Yankees niet een voor wendsel te verschaffen voor een inval in Cuba". En ook blijkt zijn neiging vrede te bevorderen uit het programma van de 1 mei-viering van vandaag in Havanna. Daarbij zal namelijk een pop, die Ken nedy moet voorstellen, worden ver brand. Overigens heeft de Zwitserse ambas sade, die de Amerkiaanse belangen in Cuba behartigt, alle Amerikanen, die nog in Castro's land verblijven, drin gend aangeraden zo spoedig mogelijk te vertrekken. Fidels vredelievendheid! wordt waarschijnlijk wat al te hinder lijk Rustig is het in Cuba nog altijd niet. Gisteren ontplofte er weer een bom in Havanna en ook lieten de tegenstan ders van het regime een trein ontspo ren. Boodschap Paus Wel zijn onlangs verscheidene gevan genen, die sedert de mislukte invasie in de cel zaten, vrijgelaten. Volgens een Italiaanse journalist, die in Cuba verblijft, zou de vrijlating van deze mensen, waaronder vele geestelijken, gevolgd zijn op een boodschap van paus Johannes aan Castro. In alle katholieke kerken van Mexi co is gisteren een dag van gebed voor Cuba gehouden. Volgens Bomboko staan alle deelne mers aan de conferentie te Coquilhatstad achter de gevangenneming van Tsjom be. Er is geen sprake van een op eigen houtje aangepakte onderneming van het Kongolese leger. Over de tot nog toe behaalde resulta ten van de conferentie sprekend zei Bomboko, dat wordt onderhandeld over het samengaan van Zuid-Kasai met Kon go en het onder Moboetoes bevel bren gen van het leger van „koning" Albert Kalondji. Doden in V.N.-leger Volgens de V.N. in Yeopoldstad zijn bij het gevecht tussen Kongolezen en V.N.- militairen te Frankenhaven zeven doden gevallen aan de zijde van de „blauwhel men". Twee Britse officieren die het Ghanees V.N.-detachement leidden, twee Zweedse transportofficieren en drie Gha- nese militairen zouden gedood zijn. Bij het incident werd een groot deel van de overvallen patrouille ontwapend en gevangen genomen. Een beeld uit de wedstrijd die gisteren zo droevig voor ons afliep: Fenivesy scoort voor de Hongaren hier het twee de doelpunt. En daarbij zou het niet b'lyven. Want het werd, zoals men weet, 30 voor het Hongaarse elftal. (Zie on ze sportpagina's) Vandaag is het „officieel" pas konin-" ginnedag, maar in La Courtine hebben gisteren de Nederlandse militairen van het detachement Genie de verjaardag van de vorstin al gevierd. Het detache ment bereidt de komst van de eerste en vierde divisie, die in La Courtine gaan oefenen, voor. De commandant ontving Franse auto riteiten, In de overzeese rijksdelen wordt de koninginnedag ook vandaag gevierd. Er zijn vele feestelijkheden georganiseerd. Alleen Nieuw-Guinea heeft het feest gis teren al gehad. Ter gelegenheid van de verjaardag van de koningin zijn 81 on derscheidingen uitgereikt, waaronder enkele voor het signaleren van Indone sische infiltranten. Van verscheidene staatshoofden, o.a. lie van Italië en Malakka, evenals van Ie tengkoe van de Maleise Unie, ont ving koningin Juliana gelukwensen. In zes katholieke kerken te Algiers is een deel der gelovigen gisteren wegge lopen, toen van de kansel een herder lijke brief van mgr. Duval werd voor gelezen waarin de generaals, die de re cente opstand leidden „dwaze en mis leide mannen" werden genoemd. In een van de zes kerken kwam het tot een klein incidentje. De extremisten onder de aanwezigen begonnen eerst te schuifelen en toen met de voeten tegen de kerkbanken te trommelen. En zon dagavond werd in Algiers een ongete kend manifestje verspreid, waarin de bisschop van Algiers ervan beschuldigd werd „godsdienst en politiek door el kaar te haspelen". Minister Joxe is zaterdagavond, met generaal Olié en minister Messmer van defensie, naar Parijs teruggekeerd. Men verwacht, dat Joxe voor het eind van de week nogmaals naar Algerië zal gaan. Hij leidt de zuivering van leger en amb tenarenkorps. Schoonmaak In zijn landhuis te Colombey les deux Eglises is president De Gaulle het af gelopen weekeinde begonnen aan het formuleren van het tweede deel van zijn „nieuwe plan". Terwijl de arresta ties in Frankrijk en Algerië voortgaan-, beraamt De Gaulle nieuwe maatregelen die naar verluidt opnieuw een aantal ingrijpende herzieningen zouden opleve ren. In Algerië zijn tot nu toe 200 Franse officieren gearresteerd en in Algiers 160 ambtenaren, rechters en politieofficieren. Aan 140 anderen is huisarrest aange zegd. In Frankrijk zelf gaan de arrestaties ook voort. Reeds zouden ongeveer twee duizend mensen zijn aangehouden en op gesloten. Charles de Gaulle zal zorgen dat er nooit meer een opstand in Algerië kan ontstaan en dat ook in Frankrijk zelf een samenzwering, zoals die na de laat ste opstand van Algiers als bij toeval ontdekt werd, nimmer meer een kans krijgt. In de hoogste regeringsregionen zullen enkele regeringsfunctionaris- ren, die in de crisisdagen te weinig vastbeslotenheid hebben getoond, worden ontslagen. In het ambtena renapparaat en de politie zal de be zem nog krachtiger gehanteerd wor den, omdat de opstand van Algiers voor een belangrijk deel mogelijk was door de laksheid van vele hoge en lage ambtenaren. Ten slotte zou president De Gaulle voornemens zijn een grondwetswijziging door te voeren, waarbij de verkiezing van de president naar Amerikaans voor beeld, echter door een rechtstreekse en niet een getrapte verkiezing, geregeld wordt. Intussen is de krijgsraad, die de rebel lerende generaals zal berechten, samen gesteld. Tot het groeiende leger van de verdachten behoren ook alle officieren van het veertiende en het achttiende re giment parachutisten en van de lucht- commando's die aan de opstand hebben deelgenomen. Zij hebben zich zaterdag allen in gevangenschap begeven. (Advertenties) BINNENYERINGBED het beste bed ooit gemaakt SCHUIMRUBBERBEI met versterkte middensector fabrieken Zevenbergen Voor Uw levensverzekering l' heeft rotsvaste zekerheid U betaalt lage premies U deelt mee in de winst HOOFDKANTOOR OUDENOORD 10 UTRECHT

de Stem | 1961 | | pagina 1