flanWaU tit Moskou wast handen in onschuld „Staakt het vuren" door de Pathet Lao genegeerd 1 Zuiveringsgolf van ongekende omvang Nieuwe koers voor P.B.O. Tsjombe (onder pressie) gaat weer confereren Gewapende interventie van ZOAVO mogelijk Procureur verduistert dertienduizend gulden MOSKOU VIERT 1 Offensief in volle gang OM GEEN HOBBELPAARD TE WORDEN HONGERIGE PREMIER VAN. ADVISEURS GESCHEIDEN Uittocht bij Theater 1ft DAGBLAD VOOR ZEELAND ECHO VAN ANGOLA IN NAVO-KRINGEN Toch confereren Rood-China „Oom Agent' utopie nog een voor rechtbank Middelburg Mr. K. Eis: I jaar en 3 maanden met aftrek Dezelfde temperaturen j Para-regimenten ontbonden Hoogste rechter in Algerië ook op non-actief De biantrust op de stoep Israël schiet Egyptische jager neer Havenstaking in Londen ifowit Bollet/./' 101e JAARGANG No. 23661 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N. V. Uitg. My. Neerlandi® Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Brun» Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841. ZATERDAG 29 APRIL 1961 •ut- Abonnementsprijs 7,per kwartaal 8.20 per post - i 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 9* telefoon 8252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bybureaus: Temeuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) De gebeurtenissen in Kongo en Ango la en het beleid van België en Portugal in deze gebieden kunnen een weerslag hebben op de goede geest in de NAVO. De Noorse minister van Buitenlandse Zaken is van plan om op de komende ministerraadsvergadering van de NAVO, welke in Oslo wordt gehouden, het be leid van de NAVO-broeders België en Portugal aan de kaak te stellen. In Angola staat op het ogenblik de waardevolle koffie-oogst op het punt om vernietigd te worden als gevolg van de voortdurende activiteit van opstandelin gen en wrede afstraffingscampagnes van de Portugese strijdkrachten. Door dui zenden burgers van Angola wordt hon ger geleden. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, zal zijn verblijf in Turkije waar hij een bijeenkomst van „Cento" bijwoont bekorten en naar Washington terugkeren. Z\\n versnelde terugkeer houdt verband met de crisis in Laos. In plaats van zondag avond zal Rusk zaterdagochtend in Washington aankomen. Indien niet zeer binnenkort een bestand in Laos wordt afgekondigd, zal de raad van de ZOAVO vermoedelijk nog dit weekeinde in Bangkok bijeenkomen, ter bespreking van de toestand in Laos en van even tueel noodzakelijke militaire maatregelen. begonnen. Premier Nehroe van India, die voorzitter van de commissie is, heeft een dringend beroep op de par tijen in Laos gedaan om de strijd te staken. In Laos zelf is de toestand voor de pro-westerse strijdkrachten pre cair. De communistische artillerie beschiet de residentie reeds en de voorstad van Loeang Prabang, Moe- nong Sai, is met de grond gelijk gemaakt. Hoe ernstig in Westelijke kringen aan gewapende interventie door de Zuidoost Aziatische Verdragsorganisatie wordt ge dacht blijkt wel uit het feit dat men in Washington reeds een krijgsplan heeft opgesteld. Amerikaanse mariniers eenheden uit landen van het Britse ge menebest spelen in dit plan een voor name rol. Het doel van het offensief van de Pa thet Lao schijnt te zijn, de residentie van Laos, Loeang Prabang, en de be- stuurshoofdstad Vientiane, te veroveren. In dat geval zou een ..staakt het vuren" nog slechts het begin van een commu nistisch bewind in Laos inluiden. Ameri ka zal dit in geen geval dulden. Een gesprek dat president Kennedy heeft ge had met Douglas MacArthur, de beken de generaal die het bevel voerde over de Amerikaanse troepen tijdens de oor log tegen Japan en later tijdens de strijd in Korea, wordt met de crisis inzake Laos in verband gebracht. Moskou heeft een tikje schijnheilig, gezien de feiten een beroep op de Westelijke mogendheden gedaan om met spoed op een bestand aan te dringen. Het Kremlin speelt de zaak aldus, dat het lijkt alsof de gebeurtenissen in Laos buiten ccntrole van Moskou plaatsvin den. In Nieuw Delhi is offensief in Laos of niet dp driemogendhedencommis- sie voor Laos met haar werkzaamheden Rusland, in opmars en zullen dus ster ker aan de conferentietafel verschijnen. Ook is rood-China partij in het geschil geworden en deze staat heeft via de Pathet Lao de voorwaarden voor een regeling al min of meer gedicteerd. De neutraliteit van de sleutelfiguur in het conflict, de ex-premier Soevanna Phoema, wordt bovendien ernstig in twijfel getrokken. Hy is de enige kan didaat voor het premierschap van een nieuwe Laotiaanse regering. Zijn beleid zal waarschijnlijk communistisch zyn. (Van een speciale verslaggever) „De arbeid van de politie werd moei lijker, terwijl de status van de politie man, zijn arbeidsvoorwaarden en positie binnen het geheel van het maatschap pelijk leven niet evenredig daarmee omhoog zijn gegaan". Met deze woorden besloot mr. H. W. van Doorn, voorzitter van de K.V.P., gisteren in het Utrechtse gebouw voor en W. zijn inleiding bij gelegenheid Achter de schermen doet de Britse regering haar best om de Sovjet-Unie te wijzen op de gevaren van haar poli tiek" ten aanzien van Laos. Er was dins dag j.l. al gegronde hoop op een ver gelijk tussen de partijen, krachtens een beroep dat door Engeland en Rusland gezamenlijk op hen was gedaan. De houding die Moskou sindsdien aannam, heeft evenwei bezorgdheid gewekt. De communisten zijn, dank zij steun uit „U bent tekort geschoten en dat wel in ernstige mate. U drukte 13.000 achterover als faillisse mentscurator en procureur ten VOOR DE laatste keer heeft men gis teren het ontsnappingsmechanisme van de Mercury-capsule beproefd, voordat volgende weet de eerste Amerikaanse ruimtevaarder daarin wordt ..afgescho ten". De „noodraket" functioneerde pri ma. GAGARIN heeft gisteren een triomtocht door Praag de Tsjechoslowaakse hoofd stad. gemaakt. Hij brengt een tweedaags bezoek aan die stad. Vandaag krijgt hij de hoogste onderscheiding die het land kent. EEN MEISJE van 27 jaar uit Velp kwam om het leven en een jongeman van 24 werd zwaar gewond toen de auto waarin zij reden in botsing kwam met een vrachtwagen. EEN BOTSING tussen twee vliegtuigen vond gisteren plaats op het vliegveld van Karthoem. Een der toestellen raak- 'c in brand, maar alle passagiers kon den in veiligheid worden gebracht. TOOD CHINA is bereid Indonesië ruim 29 miljoen Zwitserse francs te lenen egen een zeer lage rente. Voor dat be- 'rag zal Indonesië in China machines 'iankopen. t Weersverwachting van het K.N.M.I. t tot vanavond, opgemaakt gisteren- 0 avond 23.15 uur: J Half tot zwaar bewolkt met hier en t daar een bui. Zwakke tot matige t wind in hoofdzaak tussen noord en 0 oost. Weinig verandering in tempe- t 1 ratuur. t J Vandaag: zon onder 19.59 uur, maan t op 17.16 uur. zon op *>.15 uur, onder «0.00 uur; maan op 18.27 uur, onder J 5.06 uur. i t Maandag: zon op 5.13 uur, maan op i 5.32 uur. nadele van uw cliënt. Gelukkig behoort een dergelijk geval tot de uitzonderingen". President mr. P. van Empel spreekt deze woorden met zachte nadruk uit. Op het beklaagden bankje van de Middelburgse rechtbank zit een licht ineengedo ken figuur: mr. W.F.P.K., eens ge vierd procureur in het deftige Mid delburg, thans als beklaagde, ge daagd door en vóór zijn confrères. Een advocaat voor wie een grote toekomst leek weggelegd, maar die verviel tot daadloze indolentie, zijn zaken verwaarloosde en 'tenslotte verviel tot het zich toeëigenen van duizenden guldens van zijn cliën ten. Een algemeen proces van morele neergang, waarvan deze verduis teringen slechts het droevige sluit stuk vormden. Van kwaad tot erger „Ik stel vast", aldus de officier van justitie, mr. J. L. Andreae, „dat mr. K. op 23 mei 1959 con bedrag van 13.000 heeft verduisterd Deze verduistering vormt slechts een deel van de trooste loze ruïne welke mr. K. van zijn leven heeft gemaakt". De eis: 1 jaar en 3 maanden met aftrek van de vier maan den in voorarrest doorgebracht. „Hebt u hierop nog iets te zeggen?", vraagt de president. ,,Ik betreur dat bet zo gelopen is", zegt de ex-procureur benepen. Voor mr. Willem Frangois K., geboren 1909, en laatstelijk wonende in Rotter dam, werd op deze vroege morgen, zo als mr van Empel het formuleerde, een spiegel van zijn leven van de laatste jaren voorgehouden. Als curator van Huibert van Solingen uit Breskens eigende hij zich in 1957 en 1959 bedragen toe van resp. 500 en 238. Deze bedragen werden niet in de faillissements-administratie te ruggevonden. Inmiddels had mr. K. geld gestoken in het bedrijf van zekere Horstman in Vlissingen. Deze hele zaak bracht evenwel niet op, wat mr. K. er van verwachtte. Een debacle dreigde, toen ook de relaties met de mij „De Schelde" werden verbroken en de belasting dreigbrieven begon te schrijven. Juist in die tijd rond novem ber 1957 kreeg mr. K. als lasthebber 13.000 in handen als vergoeding uit een onteigening in 's-Gravenpolder. Dit bedrag moest worden betaald aan zekere Cattoir, die op dat ogenblik aan de Cóte d'Azure verbleef. Cattoir was moeilijk te bereiken en de uitbetaling bleef hangen. (Vervolg op pag. 3) van de kaderdag der katholieke politic- bond ..St. Michaël". Mr. van Doorn stelde in zijn causerie dat reële en be tekenende maatregelen getroffen moes ten worden om de situatie in politiële kringen te verbeteren, waarbij een be tere salariëring primair noodzaak is. Krachtens zijn loopbaan vóór hij in de politiek ging, kon mr. Van Doorn als deskundige autoriteit en pleitbezorger een gezaghebbende stem laten klinken. ,.De ongekende bevolkingstoename stelt enorme eisen aan het aanpassings vermogen van de politie", aldus mr. Van Doorn. „Vooral aan de vorming van het politiepersoneel zal veel meer aan dacht moeten worden besteed, terwijl zijn maatschappelijke positie relatief niet achterop mag geraken bij die van andere beroepen. Het hoofdbestuur van „St. Michaël" I diende hierna een resolutie in, waar- Ï7i werd verklaard dat de beslissing \van de regering inzake de systemati sering van de salarisschalen der la gere en middelbare politie-ambtena- ren, principieel onjuist is, nu niet al het daarvoor in aanmerking komende politiepersoneel van deze maatregel kan profiteren. O De zuivering van bet Franse leger, van de bestuurders en de rechterlijke macht in Algerië wordt geleid door de vertrouwd ste medewerkers van president De Gaulle. De regeringswoordvoerder in Algiers Coup de Frejac heeft gisteren meegedeeld, dat het eer ste regiment valschermspringers van het Franse vreemdelingenle gioen dat o.a. Dien Bien Phoe heeft meegemaakt, wordt ontbonden en verdeeld over andere eenheden. Hetzelfde staat nog twee regimen ten parachutisten te wachten. Het legioen zou blijven voortbestaan. Vijf generaals zijn gearresteerd, n.l.: de voormalige legeraanvoerder in Con- stantine, generaal Jacques Gouraud, de infanterie-generaal André Petit, de ge neraals van de luchtmacht Jean Bigot en Mentre, en de generaal der gendar merie Tridon. Ook vijf kolonels zijn aan gehouden. Alle arrestanten worden naar Parijs overgebracht. Het hoofd van de rechterlijke macht in Algerië, Jean Cot, is van zijn functies ontheven. Vijf burgemeesters zijn ont slagen. Volgens de woordvoerder werden gisteren 400 personen gearresteerd. La- gaillarde loopt nog vrij rond. Coup de Fréjac zei voorts, dat ook te gen 200 officieren van het eerste regi ment van het Legioen discinlinaire maat regelen zouden worden genomen. De of ficieren \an de andere twee regimen ten valschermtroepen hadden geweigerd aan de opstandige legerleiders in Alge rië te gehoorzamen. Van ongeveer 5000 mannen, die daad werkelijk aan de opstand hadden deel genomen, zal de politieke betrouwbaar heid worden onderzocht. Het getal der deserteurs was verrassend klein geble ven. Van de 50 voortvluchtigen zouden slechts 30 mannen tot het legioen heb ben behoord. De Franse minister van defensie, Pierre Messmer, de nieuwe opperbevel hebber generaal Jean Olie en de minis ter voor Algerijnse aangelegenheden, hebben een onderzoek ingesteld in Con- stantine. De zuivering is de grootste sinds die na de tweede wereldoorlog. Tot en met gisteren konden de bur gers in Algerië wapens bij de politie in leveren, zonder dat men behoefde te ver klaren hoe men in het bezit ervan was gekomen. In 24 uur werden reeds 2250 vuurwa pens ingeleverd. Tijdens de opstand wer den echter ruim 6000 geweren gestolen uit de kazernes der gendarmerie. Moskou bereidt zich voor op de vie-] wordt een feestelijk verlicht gedenk- ring van de eerste mei op het Rodel teken opgericht in verband met de Plein. Voor de Pkrovski-kathedraal\ruimtevlucht van Joeri Gagarin. (Van onze parlementaire redacteur) Er komt weer leven in de PBO-brouwerij. De sociaal-economische raad, het toporgaan van de Publiekrechtelijke Bedrijfs Organisatie, gaat zich intensief bezighouden met die sectoren van het bedrijfs leven, waar de P.B.O. maar niet van de grond wil komen. De S.E.R. wil hierbij knopen kunnen doorhakken. Met name wordt gedacht aan de mogelijkheid om uit eigen beweging tot oplegging van een bedrijfslichaam onder dwang dus te adviseren in gevallen, waarin een minderheid zonder gegronde redenen de totstandkoming van een bedrijfslichaam tegenhoudt of het algemeen belang duidelijk de instelling van een P.B.O.-orgaan vordert. Deze nieuwe P.B.O.-koers, vervat in een met 22 tegen 7 stemmen goedge keurde resolutie van mr. Van Thiel, voorzitter van de Katholieke Werkge versvereniging. is het belangrijkste re sultaat van een groot P.B.O.-debat, dat de S.E.R. gisteren heeft gevoerd. Piesident Tsjombe van Katanga heeft, na ruim 50 uur de gevan gene van het Kongolese leger te zijn geweest, er in toegestemd zijn besprekingen met de andere politieke leiders voort te zetten. Tsjombe gaf zich gewonnen, nadat zijn Europese adviseurs van hem ge scheiden waren en generaal Moboetoe enige tijd met hem gepraat had. Zolang hij in de wachtkamer van het vliegveld te Coquilhatstad gevangen was, had Tsjombe alleen mineraalwater en limonade gedronken, en sigaretten gerookt. Toen hy vrijkwam zag hij er uitgeput uit. Zijn bagage liet hij achter in de wachtkamer op het vliegveld. De soldaten van Moboetoe zijn giste renmorgen in een ..Dakota" en een .Skymaster" te Coquilhatstad aangeko men. Het eerste dat zij deden was de Europese adviseurs van Tsjombe buiten de wachtkamer te brengen. De adviseurs mocht op de stoep, buiten, gaan zit ten. Later werden zij door UNO-solda- ten afgehaald en per vliegtuig overge bracht naar Leopoldstad. Een woordvoerder van de UNO deelde na aankomst van de advi seurs mee, dat zy ondervraagd zou den worden. Vier uur nadat de zestig soldaten allen parachutisten in Coquilhatstad angekomen waren, maakte Moboetoe er zijn opwachting. Hij had de reis ge maakt in een sportvliegtuigje, dat hij ergens gecharterd had. Hij heeft toen het vliegveld van Co quilhatstad als vrij man mogen verlaten. Een lid van dc Katangaanse delegatie verklaarde: ,,De president is uit eigen vrije wil gegaan". Druk agiterend zet Tsjombe aan iet wat verdwaasd toeluisterende Kongo lezen uiteen welke grieven hij tegen Kasavoeboe heeft. Het is niet bekend waarheen Tsjombe zich begaf, en evenmin is bekend of de besprekingen al direct na Tsjombes vrij lating hervat zijn: Kongolese soldaten zorgden ervoor dat geen der aanwezige journalisten Tsjombe kon volgen. Onder pressie Zoals in de gehele historie van Tsjom bes arrestatie heeft het gisteren voort durend tegenstrijdige berichten gere gend. Naar verluidde waren Tsjombe en zijn delegatie eenvoudig geprest om aan de conferentie deel te nemen, zodat de ze conferentie het karakter van een con claaf kreeg. Dit zou nodig zijn geweest, omdat een mislukking van de conferen tie (waarop zonder Tsjombes deelne ming alle kans bestond), zou betekenen dat Kongo onder UNO-beheer zou wor den geplaatst. Dit nu is het enige wat alle echte en pseudo-politici in Kongo willen voorkomen. ,.Dan liever achter gesloten deuren elkaar verdragen", schijnen zij te heb ben gedacht. Het Kongolese persbureau meldde gisterenavond dat de conferentie in Co quilhatstad een voorstel heeft aangeno men tot ontwapening der troepen in Ka tange, Oostprovincie en Kivoe. Voor de vertegenwoordigers van de werknemersorganisaties in de S.E.R. was deze resolutie een „minimum". .Wij willen nog wel verder gaan", ver klaarde K.A.B.-voorzitter Middelhuis. Dit „minimum" was echter nog veel te veel voor de representanten van de li berale groot-werkgevers. Hun woord voerder, ir. Den Hollander, wees iedere vorm van dwang af. Van werknemers zijde werd deze zienswijze verworpen. „De P.B.O. is niet alleen een zaak van een groepje werkgevers en werkne mers", zei de N.V.V.'er Hekkelman. Met de P.B.O. is het algemeen belang gemoeid. In het belang van de samen leving als geheel kan het nodig zijn dwangmiddelen te gebruiken. Blijvende betekenis De meerderheid van de S.E.R.. die de voortgang van de P.B.O. wil bespoedi gen daartoe behoren ook de verte genwoordigers van de agrariërs en de middenstand achtte de bezwaren waarmee men in sommige kringen de voortgang der P.B.O. probeert af te remmen, niet gegrond. „Er is hoogstens sprake van een verminderde belang stelling", zei men van die kant. „Ook bij de werknemers!", riep men van werkgeverszijde. ..Kan het anders?", kaatste de K.A.B.'er Lelieveld terug; ,onze mensen móeten wel moedeloos worden als hun initiatieven steeds weer afstuiten op de onwil van bepaalde werk gevers". „Toon ons dan eerst het nut en de noodzaak van de P.B.O. aan", scham perde ir. Kruyff. Hij werd prompt be diend door de N.V.V.'er Hekkelman. „De ordeningsgedachte moge minder ac tueel zijn geworden, een veranderde be tekenis geeft de P.B.O. echter geen ver minderde betekenis", betoogde hij. Israëlische straaljagers hebben boven het woestijngebied van Haloetza een Egyptische Mig-17 neergeschoten. Het toestel bevond zich boven Israëlisch grondgebied en weigerde te landen. De piloot van de Mig-17 sprong na het korte luchtgevecht met behulp van de schiet stoel uit de machine. Hij kwam precies op de grens van Israël terecht. Bijna 80 schepen liggen in de haven van Londen vergeefs te wachten op afhandeling. Er zijn schepen bij die een lading vervoeren die aan bederf onder hevig is. Het was gisteren de derde dag van de ongeregelde staking, waaraan wordt deelgenomen door 13.500 havenarbeiders. De staking brak uit als protest tegen het in dienst nemen van arbeiders, die niet tot de vakbond behoren. Ongeveer de helft van het Londense havencomplex is door de staking stilge legd. „De behoefte is gebleven aan een sociaal-economisch overlegorgaan dat een duurzame samenwerking ga randeert tussen werkgevers en werk nemers, de eigen verantwoordelijk heid voor het algemeen belang onder streept en een democratische struc tuur van) het bedrijfsleven waar borgt". Ni e u we mogelij k h eden Aan de wat ingedommelde organisa tiecommissie van de S.E.R. is in de resolutie van mr. Van Thiel gevraagc eerst andere mogelijkheden dan dwang maatregelen te onderzoeken. Zo wil men dat de orgnisatiecommissie zich des noods ongevraagd gaat bezighouden met „moeilijke" bedrijfstakken, een goe de verstandhouding bevordert tussei vrije organisaties en bedrijfslichamen e; zich beraadt over de overdracht vai staatstaken aan „schappen". De organisatiecommissie gaat zich rr over een en ander nader beraden. B. dit beraad zal ook een suggestie van ka tholieke werkgeverszijde worden betrok ken om de P.B.O.-wet wat te „versoe pelen". Tevens gaat men werken aai een nota waarin het vraagstuk van dr consumentcnvertegenwoordiging in P.E O.-organen behandeld zal worden. Ove- enige tijd hoopt de organisatiecomités sic nadere voorstellen te kunnen doen Zij kunnen van groot belang zijn voor het P.B.O.-debat, dat de Tweede Kame nog vóór het zomerreces zal houden. Verscheidene kamerleden hebben ove rigens het S.E.R.-debat van gisteren by gewoond. Zij weten dus reeds wat in dc S.E.R. leeft, de overtuiging namelijk, dat, zoals de heer Borst, voorzitter va> de prot.-chr. werkgevers het uitdrukte ed „P.B.O. geen hobbelpaard mag wor den. waarop je rustig voortschommeT zonder in feite vooruit te komen". De heren Rob de Vries, Richard Flink en Marius Kip verlaten de Arnhemse toneelgroep „Theater" en zullen met in gang van 1 september de directie van ^Het Rotterdams Toneel" gaan vormen, eventueel samen met Ton Lutz. Voorts zullen de dames Hoomans en Westerling van „Theater" met ingang van het sei zoen 1962-63 in dienst freden van „Hel Rotterdams Toneel". Het beleid en de houding van de Arn hemse schouwburgcommissie zijn voo deze ontwikkeling in hoge mate bepa lend geweest. (Advertentie) N\\UUIf II)/// inde zilveren rol 'int ui

de Stem | 1961 | | pagina 1