V reemdelin zal de opstand niet enlegioen overleven Mr. de Stikker: van malaise in Na to geen sprake Kleppen los, vlaggen uit! Nederlands ELFTAL Geen meerderheid voor AKW -ontwerp gevonden GEBAKVORKJES BiiSUNIL i STELLIGE VERWACHTING IN PARIJS: Wijdvertakt complot in het moederland ontdekt Auto verliest twee auto's Met optimisme in nieuwe functie WAT DOEN WE MET TIEN?" TEGEN DE MUUR!" DAGBLAD VOOR ZEELAND Challc binnen tien dagen voor het gerecht? Toestand als vanouds ..Asentenwerk Loeang Prabang onder vnur KENNEDY VRAAGT DE PERS ZICH WAT TE MATIGEN Regering komt met eindverslag Wisselvallig De Gaulle geen enfant terrible TSJOMBE: niet gearresteerdwèl gepakt.vrijgelaten toch nog vast? en Castro in massaverhoor Nero-vertoning in Havanna Bolletje/" in de zilveren rol Zenuwzieke schiet vrouw en zoon neer SPUR VUIG - SFUR VEEL J Nieuw-Guinea 101e JAARGANG No. 23660 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerland!» Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, rnr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841. VRIJDAG23 APRIL 1961 Abonnementsprijs 7,per kwartaal 8,20 per post - f 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.40 per mm (Ing. Med. 1.By contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. JTT:mmucïT Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bübureaus: Torn puren: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 9B telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen. HULbi, bteenstraar i. Zondag viert onze koningin haar 52e verjaardag. Officieel zal haar verjaardag maandag gevierd wor den. Die dag uitstel zal de Konin ginnedag toch beslist geen schade doen: sedert die jaarlijksebij uit stek nationale feestdag van de 31e augustus naar de 30e april werd verplaatst is deze evenzeer in het Foto Max Koot) hart van ons volk gaan leven als die laatste dag van augustus, die in vele tientallen jaren een begrip is geworden. Dat is het verjaardagsfeest van koningin Juliana thans zeker ook. De jarige vorstin mag zich verze kerd. weten van de beste wensen van heel Nederland. „Legio Patria Nostra", het legioen is ons vadcralnd, staat er boven de poort van het kamp Zeralda, het hoofdkwartier van de Franse parachutisten van het vreemdelingenlegioen in Algerië. Gisteren is dit kamp, nadat het door legereenheden was omsingeld, ontruimd. Twaalfhonderd legionaires die ontrouw zijn geweest aan de regering in Parijs, zijn begonnen aan de lange reis door de woestijn naar Sibi bel Abbes, het basisdepot van het legioen. Achter hen klonken de daverende explosies van munitie die vernietigd werd. Begeleidden deze slagen de ondergang van het 130 jaar oude vreemdelingenle gioen? Er gaan geruchten dat het legioen zal worden ontbonden. De Franse wervingsbureaus zijn gesloten. berichten waarin werd geopperd dat Amerikaanse agenten de leiders van de opstand zouden hebben aangemoedigd. Washington heeft de insinuaties met klem tegengesproken. De actie van de Amerikaanse agenten zou zijn ontplooid in Nato-kringen. waar verschillende re- bellengeneraals functies hebben bekleed. Een bezbek van de Amerikaanse am bassadeur in Parijs aan De Gaulle werd met het gerucht in verband gebracht. Een speciale rechtbank bereidt reeds het proces voor tegen de leider Het eerste regiment para's was niet compleet. Bij de appèls, onder controle van de minister van Defensie, Messmer. werd wel steeds „present!" geroepen, doch Duitse legioensoldatcn hebben ver klaard dat circa vierhonderd man de be nen hebben genomen. Andere berichten spreken van vijftig desertiegevallen. Met enorme maatregelen wil de Paran se regering de ontsnapping van de ex- rebellen uit Algerië verhinderen. Het Franse Middellandse Zee-eskader kruist voor Algiers om ontvluchtingen overzee onmogelijk te maken. Patrouilles en controle op alle strategische punten de Algerijnse steden maken deel uit van de zuivcringscampagne. Zelfs werd een Duits schip aangehouden en opgebracht. Nadat de lading was onderzocht en een aantal rode-kruisauto's was ontscheept, kon het schip zijn reis voortzetten. (Advertentie) •n mei de minste moeite schildert U met verf 3red« EEN SATELLIET die voorzien is van een elektronische microscoop om de gammastraljng in de ruimte te bestude ren, is gisteren door de Amerikanen in een baan om de aarde gebracht. VAN ACKER, de Belgische oud-pre mier, is gisteren gekozen tot voorzitter van de Kamer van Volksvertegenwoordi gers. Dinsdag zal. naar men in Brussel verwacht, Lefèvre de regeringsverkla ring afleggen. EEN BRITSE tank zaaide gisteren pa niek in een Duits dorpje. Soltau, door een stel oel'engranaten per abuis op een school en een politiepost af te vuren. Er vielen geen slachtoffers. KENYA heeft een nieuwe regering, waarin ver ministersposten door Brit ten bezet worden. De Kanu-partij wei gert mee te doen zolang Jomo Kcnyatta niet vrij is. De zetels die deze partij zouden toevallen worden tot die tijd opengehouden. EEN RUS die gisteren vergeefs bij de Britse ambassade in Moskou om het Britse staatsburgerschap óf politiek asiel vroeg, heelt daarna op de stoep van het ambassadegebouw zelfmoord ge pleegd. Ovei de achtergronden van dit drama wilde niemand inlichtingen ge ven. Ook de naam van de man is on bekend. BIJ EEN botsing tussen een zandauto en een goederentrein in Uithoorn is gis teren de 24-jarige chauffeur van de wa gen om het leven gekomen. Zware Russische mortieren, bediend door de communistisch gezinde troepen van de Pathet Lao, hebben de hoofdstad van Laos. Loeang Prabang, onder vuur genomen. Het was de vijfde dag van het offen sief dat zich in bliksemtempo ontwik kelt. De communisten willen een zo groot mogelijke buit binnenhalen voor het vrn ren formeel wordt gestaakt. De V.S. hebben zich beklaagd over ,,de vertraging in het gehoor geven aan het beroep, gedaan op beide partijen in Laos om het vuren te staken". De V.S. zuilen beslist niet voldoen aan de communistisch-Chinese eis om de Amerikaanse militaire raadgevers er wapens terug te trekken uit die gebie den welke thans door het koninklijk le ger van Laos worden bezet. Verwacht wordt dat de ZOAVO-ianden zich zullen gaan beramen over collectief te nemen maatregelen om een commu nistische overname van Laos te verhin deren. Ook de Britse regering heeft zich ge voegd bij de landen, die tegenover Rus land uiting hebben gegeven aan hun on gerustheid over een uitblijven van het staakt-het-vuren in Laos. Een trekker met oplegger, geladen met dump-jeeps, heeft gisteren in de Amsterdamse binnenstad twee auto's verloren" zonder dat de chauffeur er iets van bemerkte. De jeeps kwamen uit Soest en moesten afgeleverd worden bij de KNSM in Amsterdam. In de Linnaeusstraat kwam de eer ste jeep op het vjegdek terecht, zonder dat dit ernstige gevolgen had. Op het moment dat de politie de treiler achterhaalde in de Tsaar Peterstraat, stortte de tweede jeep van de wagen. Tegen de chauffeur is proces-verbaal opgemaakt omdat hij zijn lading niet goed had be vestigd. In Frankrijk zelf gaan de arresta ties van ultru-r echtste personen voort. Ook in linkse kringen zijn aan houdingen verricht. Een aantal van 500 arrestaties ivordt genoemd. De communistische bladen van gisteren waren gecensureerd. De Gaulle zou zelfs de boeneming van een minister van Politie overwe gen; dit omdat hem gebleken is dat in het verleden tegenstanders van zijn politiek ongehinderd van een naar Al gerië konden gaan. In het gehele land werd een on derzoek ingesteld door politie en mi litairen, nadat papieren zijn gevon den, waaruit bleek, dat een wijdver takte samenzwering bestond welke contact onderhield met de voorbe reiders van de opstand in Algerië. Twee Parijse bladen brachten gisteren Bondscoach Elek Schwartz heeft donderdagmiddag in het sportpark De Vliert na de laatste centrale training het Nederlands Elftal be kendgemaakt, dat zondag te Rot terdam tegen Hongarije zal uit komen. Het team zal in zijn eerste wedstrijd voor de voorronden van het toernooi om het wereldkampioenschap 1962 in de vol gende opstelling spelen: doel: Pieters Graafland 1 Feijenoord) achter: Wiersma (PSV) en Kuys (NAC): midden: Muller (Ajax), van der Hart (Fortuna '54) en Klaassens (Feijenoord); voor: Swart (Ajax), Henk Groot (Ajax). Wilkes (Fortuna '54). van der Kuyl (PSV) en Bergholtz (MVV). Reserves zijn: Lagarde (DHC), Veld hoen (Feijenoord), Notormans (Fortuna '54) en Schuurman (ADO). De ploeg wijkt op twee plaatsen af van de formatie, die 19 april te Amster dam met 2-1 van Mexico verloor. Van der Kuil. die toen linksbuiten speelde, bezet, nu de linksbinnenplaats; de MVV' er Bergholt". 'maakt als linksbuiten zijn debuut als interlandspeler. (Voor beschouwing: zi<^ sportpagina). In een bijeenkomst met de Ameri kaanse vereniging van dagbladuitgevers heeft president Kennedy crop aange drongen. dat de bladen enige zelfbeper king in acht zullen nemen bij de publi- katie van nieuws, dat nationale belan gen zou kunnen schaden en dc commu nistische samenzwering zou kunnen hel pen. Kennedy zei geen nieuwe vorm van censuur in het leven te zullen roepen. «Van onze parlementaire redacteur» De K.V.P.- en P.v.d.A.-leden van de bijzondere Tweede-Kamercommissie, die de openbare behandeling voorbereidt van het wetsontwerp inzake de algeme ne kinderbijslagwet, hebben gisteren bij het slotberaad over dit wetsontwerp doorgedreven, dat er een eindverslag over zal worden uitgebracht. Dit betekent, dat het vooroverleg als afgesloten kan worden beschouwd en het ogenblik om te beslissen nu gekomen is. Het eindverslag zal zeer binnenkort worden gepubliceerd. Daaruit zal blij ken, dat ei voor het A.K.W.-ontwerp geen meerderheid in de Tweede Kamer is te vinden. Als de regering niet tot intrekking van het A.K.W.-ontwerp be sluit zou hef eind mei-begin juni in openbare behandeling genomen kunnen worden. Tegen die tijd gaat het spannen op het Binnenhof. Het slotberaad van gisteren heeft geen enkel nieuw gezichtspunt opgele- t Weersverwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisteren- 9 avond 23.15 uur: J 9 Af en toe zonneschijn, maar ook hier en daar een bui. Zwakke tot matige t wind uit richtingen tussen zuidwest t 9 en zuidoost. Iets hogere middagtem- 9 t peraturen dan gisteren. t Vandaag: zon onder 19.57 uur, maan i J op 16.08 uur. J Morgen: zon op 5.17 uur. maan on- der 4.42 uur. (Van onze Haagse redacteur) „Er is de laatste tijd veel te veel gesproken over malaise in de NATO. Er zijn woorden gebruikt, o.a. door president Kennedy en MacMillan, die bepaald niet bemoedigend waren. Ik meen echter dat een en ander sterk overtrekken is geworden. De nieuwe Ame rikaanse regering werkt (hans krachtig aan de versterking van de NATO mee. Ik wil u vragen te schrijven dat er geen moeilijkheden in de NATO zijn". Deze optimistische visie werd gisteren in Den Haag op een persconferentie ten beste gegeven door dc vrijdag jl. in functie getreden nieuwe secretaris-generaal van de NATO, de Neder lander mr. D. Stikker. verd. De fracties, die het A.K.W.-ont- werp afwijzen, hebben opnieuw geen al ternatief 'voorgesteld. Ook van rege ringszijde is geen vervangingsvoorstel ter tafel gebracht. Zoals wij gisteren reeds meldden beschikt het kabinet ook niet over een dergelijk vervangingsvoor stel, althans niet in concrete vorm. Van A.R.- en C.H.U.-zijde is erop aan gedrongen nog geen eindverslag uit te brengen. Men wilde aan die kant nog gelegenheid hebben voor nader overleg De K.V.P.'ers en socialisten waren hier tegen. De liberalen hadden evenmin be zwaar tegen eindverslag. Fatale koers Aan de hand van dit afwijzende eind verslag gaat het kabinet zich nu over de verdere behandeling van het A.K.W.- ontwerp beraden. Het wetsontwerp kan worden ingetrok ken. Een dergelijke maatregel kan het kabinet zich echter alleen dan veroorlo ven als het een bevredigend alternatief kan voorstellen, waarvoor wel een meer derheid te vinden is. Als dc behandeling van het A.K.W.-ontwerp toch wordt doorgezet b.v. omdat het kabinet geen andere oplossing weet dan wordt er regelrecht op een kabinetscrisis aange stuurd. De K.V.P. kan bij verwerping .van het A.K.W.-ontwerp dc huidige politieke constellatie niet langer steunen. Amen dering kan het A.K.W.-ontwerp aan vaardbaar maken voor de socialisten, maar wat zij terzake door partijvoorzit ter Suurhoff hebben voorgesteld, is voor het kabinet niet aanvaardbaar. van de Putsch, ex-generaal Challe. Men vei wacht dat hij over 10 dagen terecht zal staan. De regering zal om de zwaarste straf verzoeken. Uit navorsingen is gebleken, dat Chal le de opstand niet heeft helpen voorbe reiden. Hij is op het laatste moment, wegens zijn aanzien in Algerië, bij het komplot betrokken om het sein te ge ven. Challe koesterde de vrees dat De Gaulles politiek tot de vorming van een volksfront zou leiden. Generaal Olie, die thans opperbevel hebber m Algerië is, heeft de regerings troepen opdracht gegeven de strijd tegen de Algerijnse rebellen te hervatten. De toestand wordt weer ..normaal", getuige de eerste bomexplosie in een café te Algiers t Wat er nu precies met president Tsjombe van Katanga aan de hand is weet eigenlijk nog niemand. Gisteren verklaarden Kongolese politici laconiek dat Tsjombe helemaal niet gearresteerd was, later heette het dat de soldaat op eigen gezag de president had gevangen genomen en daarna zou hij door het volk gedwongen zijn in Coquilhatstad te blij ven totdat de conferentie, die daar aan de gang is, gunstige resultaten oplevert, en het laatste nieuws zou weer zyn dat hij vrijgelaten was. Het Kongolese persbureau gaf gisteren bijzonderheden over de arrestatie van Tsjombe. Hij zou bij aankomst bij het vliegveld uit zijn auto zijn gehaald en gemolesteerd. Even later vonden pre mier Ileo en vice-premier Bolikango Tsjombe, gezeten in een oude fauteuil en bewaakt door soldaten met machine geweren. De Katangese minister van buitenlandse zaken Kimba en leden van Tsjombes staf zaten op kisten of op de grond in hetzelfde vertrek. 5? Wat zal het lot zyn van de gevange nen die Castro gemaakt heeft onder de invasietroepen die waren gekomen met het doel zijn regering omver te werpen? Men tast in het duister. Volgens berich ten uit Miami, waar zich nog steeds een concentratie van anti-Castro gezinden bevindt, zal Castro de circa duizend ge vangen leden van het invasieleger zon der meer laten doodschieten. Dit zou passen in zijn terreursysteem volgens hetwelk duizenden mannen en vrouwen op het gehele eiland gevangen worden gehouden. Volgens reizigers uit Havanna bevin den zich in het reusachtige sportstadion van de hoofdstad ruim zesduizend gc- vang'enen. In een hotel in de voorstad Miramar zouden 4000 vrouwen en kin deren gevangen worden gehouden. Volkomen in de stijl die bij hem past, heeft Fidel Castro gisteren in een tele visie-uitzending dc opstandelingen en masse verhoord. Terwijl de premier sprak vertoonde de televisie de gezichten van de gevan gen genomen opstandelingen. Fidel Cas tro vroeg hen wat zij zouden doen als Amerika Cuba zou aanvallen. Enkele gevangenen antwoordden: „Dan zullen wij ons vaderland verdedigen!" Hierop applaudisseerde het publiek, dat deze vertoning in de stijl van keizer Nero, meemaakte. Eén van de gevangenen zei moedig dat hij bij een Amerikaanse aanval op Cuba wel het eiland zou hel pen verdedigen, doch niet Fidel Castro. ..Wat moeten wij doen met de indrin gers?''. vroeg Castro aan de menigte. „Tegen de muur!", was het luidkeels geschreeuwde antwoord. Castro zei daarna: „Wij geven toe dat velen van u verleid waren, maar wij moeten toch streng met u zijn. Wc ge loven niet dat ge de doodstraf verdient. Ons volk koestert geen wrok. Enkelen j onder u hebben evenwel naast de inva- j sie andere misdaden begaan. Zij zullen moeten sterven. De doodstraf op u al len toepassen zou de glorie van onze overwinning doen verbleken. Wij vrezen geen invasies. Wij zijn gereed om ze af te slaan". Terwijl Castro sprak knalden er opeens twee revolverschoten in het stadion. „Weest allen rustig!", riep Castro uit. Inderdaad kwam de geschrokken menig te weer tot bedaren, waarna Castro diep ademhaalde voor het vervolg van zijn rede: een hysterische aanval op Ame rika en speciaal de United Fruit Com pany. Brigade-generaal Roberto san Roman, de commandant te velde van de misluk te Cubaanse invasie, is gevangen ge nomen. De burgerlijke leider van de ex peditie, Manuel Artime, is nog niet ge pakt. (Advertenties) V Een 47-jarige inwoner van de Belgische plaats Bergen heeft donderdagochtend in een vlaag van verstandsverbijstering zijn echtgenote en jongste zoon van twaalf jaar met geweerschoten gedood. Na deze daad schoot hij zichzelf door het hoofd. Ook hij overleed ter plaatse. De oudste zoon in het gezin, dertien jaar oud, wist naar de buren te vluch ten. De man was reeds enige tijd on der medische behandeling voor een ze nuwziekte. „Ik kom onvoorbereid bij u, ik heb sinds vrijdag van minuut tot minuut geleefd". zo verontschuldigde mr. Stikker ziel. bij de pers. Hij wilde zich daarom ook liever niet wagen aan uitvoerige bespiegelingen omtrent de Nato en zijn taakopvatting als secre taris-generaal. Gevraagd naar zijn mening over het vraagstuk van de Nato als vierde atoommacht, zei mr. Stikker het on mogelijk te achten dat de Nato ooit zelf over het gebruik van kernwapens zal kunnen beslissen. Er zal altijd een politieke beslissing met Amerika en Engeland nodig zijn. Desondanks zou den aan de Nato meer atoomwapens ter beschikking moeten worden ge steld. oordeelde mr. Stikker. In dit verband bepleitte hij tevens een ver- sterKing van de conventionele bewa pening in Nato-verband als het beste middel om een vijand van agressie te doen afzien. Desgevraagd verklaarde mr. Stik ker voorts, dat elk land, dus ook Ne derland, de bevoegdheid heeft om op een gegeven ogenblik strijdkrachten tijdelijk aan de Nato te onttrekken. In geval van een conflict met Indone sië over Nieuw-Guinca zal Nederland een beslissing over terugtrekking van zijn troepen voor kunnen stellen aan het college van hoogste Nato-militai- rcn. Verheugd toonde mr. Stikker zich over het feil dat alle Nato-partners spontaan de zijde gekozen hebben van Frankrijk bij de Algerijnse rebellie. „Daaruit blijkt onze verbondenheid", constateerde mr. Stikker. Hij vond het overigens nog te vroeg om aan het Algerijnse drama voorspellingen over veranderingen in de verhouding bin nen de Nato te verbinden. ,.We zullen eerst de consequenties van de gebeur tenissen moeten afwachten", zei mr. Stikker. Hij merkte nog op het bepaald geen juist uitgangspunt te vinden als men president De Gaulle als moeilijk ste partner in de Nato beschouwt. Op een teken van minister H. A. Kort hals van Verkeer en Waterstaat is gisteren om kwart voor tien de Noord zee bij Veere buitengesloten. Het Veerse Meer was geboren. Minister Korthals gaf het moment aan, door een zwarte bol te hijsenwaarop hoog op de caissons elektromotoren in werking gesteld werden om de achttien schui ven van de caissons te laten zakken. De foto toont het neerlaten van de schuiven, waarmee de afsluiting defi nitief een feit werd.

de Stem | 1961 | | pagina 1