ter! rP RAFO -SMET Vertrouwenscrisis in beraad over werktijdverkorting Kongolese soldaten arresteren Tsjombe De Gaulle: En nu afrekenen met de ontrouwen P flmtoua De regering belooft eer openhartig gesprek Ceylon vreest komplot: algemene mobilisatie President behoudt zijn volmachten Challe en Gouraud in Parijs E FOUW RAMMELOO- FONTENOY „Kortsluiting5 baart zorgen Debré: kort doch hevig Wilde staking in Amsterdam HOLLAND-HONGARIJE ledereen ziet méér in 'n 12 NYLON KOUSEN Franken - Smet VKEN STRAAT 32-34 UZEN 1150) 2618 DAGBLAD VOOR ZEELAND Tweede Kamer stelt na lang debat vast: Luisteraar Vermorste aren Opstandige Tamils kregen steun Wisselend bewolkt Suurhoff boos Prompt daarna weer vrij man FLN: hoopvol Nu de communisten? Laos DE LAATSTE VUURSTOOT MEISJE OVERREDEN DOOR TEERWAGEN .ihidBolletje/' in de zilveren rol ICOLON HERENSOKKEN ICOLON KINDERKOUSEN EN SOKKEN. NIEUWSTRAAT 9, TERNEUZEN ard of kachel OLEN ALS OLIE - TERNEUZEN )ON 3908 rwoestbare model van oedkoopste kilometep- rtabelste zit. itie KNEUZEN telsestraat 16, Tel. 2220 DTOREN: rl. v. Steenbcrgenlaan 8 ANTALONS IEMDEN ANTALONS ACKS RUIEN mier: EWICHT- 1TJES en ikleding TERNEUZEN 101e JAARGANG No. 23659 Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerland!» Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, c J v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Roerstraat 18, Tel 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841. Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 27 APRIL 1961 Abonnementsprijs 7,per kwartaal 8.20 per post - 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. f 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 9» - telefoon 825S Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Biibureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) (Van onze parlementaire redacteur) Bijna negen uur achtereen heeft de Tweede Kamer gisteren met staatssecretaris Roolvink (Sociale Zaken) en minister Töxopcus (Bin nenlandse Zaken) gediscussieerd over de brandende kwestie van de arbeidstijdverkorting. Het resultaat van dit door interpellaties van de socialisten Baart en Blom ingeleide debat toezegging van rege ringszijde, dat cr in een ..openhartig en c gesprek met de Stich ting van de Arbeid op 2 mei a.s. ernstig n gestreefd zal worden het huidige conflict tussen de stichting en dc regering over de arbeids tijdverkorting uit de weg te ruimen. een afkeuring in zagen van het rege- De regering zal er goed aan doen de ze beLofte serieus te nemen. De Tweede Kamer heeft ondubbelzinnig laten blij ken, dat zij bepaald ontstemd is over de ..kortsluiting" in het overleg met de Stichting, dat bij de recente afremming van de arbeidstijdverkorting Is opgetre den. Men sprak van een vertrouwens crisis" en een ..impasse". Aan dc met name voor de bouwwe reld en de gemeenten bedoelde afrem ming zelf werd echter niet getornd. Twee moties van socialistische zijde, die van de regering hernieuwde overweging voor de maatregelen terzake verlang den, kregen alleen de steun van de C. P.N. en P.S.P. en werden dus met gro te meerderheiu verworpen. Staatssecretaris Roolvink verklaarde zich intussen bereid alsnog een vijfdaag se werkweek voor de bouwwereld in overweging te nemen mits de bouw met voorstellen komt, die reëler dan de hui dige garanderen, dat deze arbeidstijd verkorting niet tot produktieverlies en prijsstijgingen leidt. Minister Toxopeus kreeg een door K. V.P., P.vdA. en P.S.P. ondersteunde motie-Weijters (K.V.P.) te incasseren, waarin hem werd gevraagd de gevolgen voor het gemeentepersoneel van de be perking van de arbeidstijdverkorting voor de gemeenten in het georganiseerd overleg aan de orde te stellen. De socia listen steunden deze motie omdat zij er ringsbeleid op dit punt. Gezien de toe lichting van de heer Weijters was deze interpretatie begrijpelijk De K.A.B.- voorzitter verweet de bewindsman „be leidsfouten" en zei te begrijpen dat diens recente beslissing ten aanzien van de arbeidtijdverkorting bij de gemeen ten als „onbegrijpelijk en ergerniswek kend" is ontvangen. Mr. Toxopeus bleek bedroefd" over deze uitspraken. Hij deelde de socialistische inter pretatie echter niet omdat hij de heer Weijters onderschreef dit in deze motie geen ontkenning zag van zijn bevoegdheid de gemeenten op het stuk van de arbeidstijdverkor ting aan de teugels te houden. Dat minister Toxopeus uiteindelijk als enige met een motie huiswaarts keerde lag niet direct voor de hand. Minder juist was ook dat staatssecretaris Rool vink de volle laag kreeg van de kritiek op het regeringsbeleid ten aanzien van de arbeidstijdverkorting. Hij is slechts onwillig? uitvoerder geweest van een beleid, dat voornamelijk door de mi nisters De Pous en Zijlstra is bepaald. Prof* Zijlstra minister De Pous zit in Afrika zat niet achter de regerings tafel. Hij was echter wel in het kamer gebouw aanwezig. Met minister-presi dent prof. De Quay en minister Van Aartsen volgde hij in de ministerskamer via de luidsprekerinstallatie het debat. Achter de regeringstafel zat wel minis ter Van Rooy. Dc minister van Sociale Zaken leverde echter ook nu weer een weinig beduidende bijdrage aan het de bat. De oorzaak van de ontstemming over de gang van zaken rond de arbeids tijdverkorting is bekend. Om de inder daad lawine-achtige ontwikkeling op dit punt tegen te gaan heeft de regering m een algemene aanwijzing de arbeids tijdverkorting voor de bouwwereld tot 46i/2 uur beperkt, terwijl de Stichting van de Arbeid en het College van Rijks bemiddelaars akkoord waren gegaan met een 45-urige werweek. Bovendien heeft zij de raadsbesluiten van een aantal ge meenten en de provincie Noord-Holland betreffende de invoering van een vijf daagse werkweek geschorst, hoewel deze gemeenten op grond van eerdere toe zeggingen zich tot die raadsbesluiten gewettigd mochten achten. De Tweede Kamer concentreerde zich in haar kritiek op een en ander voor namelijk op het gebrekkige overleg, dat van regeringszijde terzake is gevoerd. ,.Zo maakt u het overleg kapot", waar schuwde men de bewindslieden. De heer Roolvink had hierop eigenlijk weinig te zeggen. Hij schermde wel met de eigen verantwoordelijkheid van de regering maar kon toch niet de indruk wegne men. dat de regering bij het overleg met de Stichting van dc Arbeid bepaald on tactisch is te werk gegaan. Voor de maatregel tegen de bouwwe reld op zich had de staatssecretaris ech ter wel sterke argumenten. De afspraak is dat een arbeidstijdverkorting zich zelf moet inverdienen. Korter werken mag niet leiden tot produktieverlies en prijsverhoging. In andere bedrijfstakken is de arbeidstijd verkorting gepaard gegaan met produk- tiebevorderende maatregelen. Deze ont breken echter geheel in de voorstellen van de bouwwereld. Toch zijn daar mo gelijkheden genoeg. Staatssecretaris Roolving citeerde ge gevens van de bouwwereld zelf waaruit blijkt, dat een bouwvakarbeider per dag één uur verliest met handenwassen, overall aan- en uittrekken, fiets wegzet ten en gereedschap halen en opbergen. Wat een dergelijk produktieverlies. op ruim 190.000 bouwvakarbeiders betekent realiseert men zich pas als men bedenkt dan één woningwetwoning rond duizend arbeidsuren vraagt. „Waarom zijn de Stichting van de Ar beid en het College van Rijksbemidde laars dan met de voorstellen van de bouwwereld akkoord gegaan? Hebben zij cr dan maar met de pet naar gegooid?", vroeg de socialist Baart. „Ik heb wel eens betere adviezen van de Stichting gehad" antwoordde staatssecretaris Roolvink voorzichtig. Hij liet doorsche meren. dat de Stichting cn het College van Rijksbemiddelaars zich hebben la ten leiden door de gedachte, dat de bouwwereld zo een „moeilijke" bedrijfs tak is, waar men toch zijn eigen weg wel gaat. Voor de regering is een der gelijk standpunt echter onaanvaardbaar, betoogde dc heer Roolvink. In dit ver band hekelde hij ook de prijsstijging in de bouw. Sinds 1948 is de bouwprys van wo ningwetwoningen met dertig procent ge stegen. De staatssecretaris liet duide lijk doorschemeren, dat hij die prijsstij ging zeker niet ten volle gemotiveerd acht. Zyn woorden wekten de indruk, dat de regering van plan is dit probleem nu serieus aan te pakken. Het zal tijd worden! De gouverneur-generaal van Ceylon, Oliver Goonetileke, heeft bevel gegeven tot een algemene mobilisatie teneinde een eind te oSh»hh Anaeri£aa"se luchtvaart- tijdschijft hebben de Russen een atoom- vliegtuig dat .3600 km per uu, vliegt e„ dat 21 dagen aan een stuk in dc lucht kan blijven. Bij 23 van de 25 uitgevoer de schynaanvallen op Russische steden werd de atoombommenwerper niet dooi de radar ontdekt. WORMS heeft het rapport van de Hoge Autoriteit van de E.G.K.S. over de sphrootfraude, een „schandalig docu ment" genoemd. Het is onvolledig en misleidend en hij heeft aangekondigd het V ook nu niet meer bij te laten zitten. PRINSES IRENE zal op 8 juni namens Koningin en prins de huwelijksvoltrek king van de hertog van Kent en Catha rine Worsley bijwonen. ONDANKS de mislukking met de ruim- wl°bot;raket hopen de Amerikanen cn volgende week een mens een reis m de ruimte te laten maken. MAKARIOS heeft de uitnodiging aan JWus om lid van de Raad van Euro pa te worden, aanvaard. Weersverwachting van het K.N.M.I. i vanav°nd, opgemaakt gisteren- avond 23.15 uur: i Wisselende bewolking met plaatse- J ''ik enkele buien. Matige tot vrq J i krachtige westelijke wind. Middag- J temperaturen van 13 tot 16 graden. I l'ndaag: zon onder 19.55 uur, maan »P 15.02 „ur. J Morgen: zon op 5.19 uur, maan on- «er 4.19 uur. kunnen maken aan de campagne van burgerlijke ongehoorzaamheid, welke de oppositie ontketend heeft. Negen grote eenheden van leger, vloot en luchtmacht zijn in actieve dienst opgeroepen. Voorts heeft de gouverneur-generaal, onder de bepalingen van de wet op de noodtoestand, dc doodstraf gesteld op brandstichting, plundering, sabotage van wegen cn openbare vervoer middelen, en de inlevering gelast van alle vuurwapens, ook die waarvoor een ver gunning is afgegeven. Premier mevrouw Bandcranaike heeft via de radio een oproep tot het volk ge richt, waarin zij verklaarde dat de re gering over inlichtingen beschikt, waar uit blijkt dat de federale partij van de Tamils en andere organisaties, een kom plot tot ondermijning van de wettige regering hebben gesmeed. De ongehoorzaamheidscampagne is uit gegaan van de Tamils, die een eigen, autonome staat wensen, met hun taal als voertaal. Verscheidene andere politieke groeperingen hebben zich solidair ver klaard met de Tamil-federatie. Een van de activiteiten van de opstan delingen is een staking op de plantages. Ook bij de banken wordt gestaakt en volgens de premier wordt daarvan ge bruik gemaakt om het land grote econo mische schade te berokkenen. In een rede tot het Franse volk heeft premier Debré de waarschu wing uitgesproken dat de kort stondigheid van de opstand in Algerië niet behoefde te betekenen dat geen andere incidenten van dien aard, mogelijk waren. Indien de regering in de komende maanden, met betrekking tot be paalde faciliteiten of belangen, strenger schijnt op te treden, kunt u er van verzekerd zijn, dat zij dit doet om, het land die krachtige positie te hergeven, die de tijd tuaarin toij leven vereist," zei hij. Verklaard werd ook dat nog twee generaals naar Parijs zijn over gebracht: Pierre Bigot, de vroegere commandant van de luchtmacht in Algerië, en generaal André Petit. Beiden waren door president De Gaulle van hun post ontheven. Staatssecretaris Roolvink kreeg het bij dit debat weer geducht aan de stok met de socialisten. Hij hield de P.v.d.A.- fractie voor. dat men van die zijde reeds twee maal eerder geïnterpelleerd heeft over de loonvorming. In beide ge vallen is achteraf het gelijk aan rege ringszijde gebleken. Zo is er niets te rechtgekomen van de voorspelling van oud-minister Suurhoff. dat het „loonko- nijn" een „mager scharminkel" zou worden. De heer Suurhoff werd kwaad toen hij aan die voorspelling herinnerd werd. Hij werd nog bozer toen de heer Roolvink hem herinnerde aan zijn be schikking van 1958 waarin aan de bouw wereld eer, c.a.o werd opgelegd. „Dat was een wel zeer gedetailleerde in greep, waarover geen enkel overleg met de Stichting van dc Arbeid is gepleegd" riep de heer Roolvink. Bovendien, zc zei hij, was die aanwijzing in wezen niet rechtsgeldig. Het buitengewoon besluit arbeidsverhoudingen laat niet toe voor één bedrijfstak een maatregel als deze voor te schrijven. (Daarom moest ook thans bij de bouw met een algemene aanwijzing gewerkt worden). „Waarom is de heer Suurhoff in 1958 niet op het matje geroepen?", vroeg staatssecretaris Roolvink zich af. Het antwoord kende hij zelf ook wel: „Wij leven nu onder andere po litieke verhoudingen", zuchtte hij. President Moise Tsjombe van de Kon golese staat Katanga en een groep van zijn Europese adviseurs, zyn gisteren gearresteerd op het moment dat zfj van het vliegveld van Coquilhatstad naar Elisabethstad wilden vertrekken. De ar restatie werd verricht door soldaten van het centrale Kongolese leger. Na enkele uren werd het gezelschap op een even plotselinge wijze weer vrijgelaten. Ook Tjosmbe's minister van Buiten landse Zaken, Kimba, werd gevankelijk Gisternacht om twee uur doofden de lichten in het Elysée. President De Gaulle wasnaar bed gegaan. Er was weer een opstand bezworen. Gisterenmiddag viel De Gaullcs grootste tegenspeler, cx- generaal Maurice Challe, van de trap van het vliegtuig dat hem ui Algiers naar Parijs had gebracht. Challe lag op handen en knieën op Franse bodem. Politiemannen hielpen de gearresteerde cx-gcne- raal op de been cn verhonden zijn handen. Daarna werd de gevan gen rebellenleider naar de Santé-gevangenis gebracht in afwachting van de behandeling van zijn zaak door de krijgsraad. Rechter The- rez, hiervoor speciaal door De Gaulle aangesteld, nam Challe het eerste verhoor af en las hem de aanklacht, waarop de doodstraf kan worden gegeven, voor. „Hoogverraad. Gewapende rebellie Het startsein is gegeven voor een grootscheepse ketterjacht in Frank rijk en Algerië. In Algiers is de ge meenteraad ontbonden. Alleen in Pa rijs werden 117 mensen aangehouden en verhoord. In de Algerijnse steden worden dc staven van dc Franse over heidsdiensten uitgekamd door militai ren die het etiket „regeringstrouw" dragen. Na dc vier dagen van angst volgen er voor honderden, misschien duizenden Fransen nieuwe dagen van vrees. De Gaulle, die zijn dictatoriale bevoegdheden nog voor onbepaalde tijd zal behouden, heeft een groot- Dit is één van de eerste telefoto's wel ke ons uit Algiers bereikten. Eén van de opstandeling en-generaals, Edmond Jouhaud, tijdens een toespraak tot een grote menigte op het Forum in Algiers. Achter Jouhaud staat Raoul Salan. scheepse zuivering op het oog. Hij heeft het teken aan de wand ver staan. Voorzover de toestand is te over zien kan worden vastgesteld, dat drie regimenten in Algerië het breekijzer van de ontrouwe generaals hebben ge vormd. Of de regimenten zullen wor den ontbonden wist men nog niet. De regimenten maakten deel uit van het Vreemdelingenlegioen en van de para chutistendivisie. Onder Legionaircs die bij de Putsch hebben geholpen, bevin den zich veel Duitsers. De overgrote meerderheid de 200.000 dienstplich tigen in de voorhoede bleef Parijs trouw cn boycotte de actie van Chal le c.s. zoveel mogelijk. De marine was in haar geheel tegen de opstand gekant. De Franse minister voor Algerijnse Zaken, Joxe, dc minister van Defen sie, Messmer, en generaal Olie, opper bevelhebber voor Algerië, zijn gisteren in Algiers aangekomen. Het normale leven hernam daar zijn lopp cn het F.L.N. liet zowaar al weer blijken dat het goede moed heeft gekregen aangaande de onderhandelingen over Algerijns zelfbestuur. Het Franse kabinet was gisteren in overwinningsstemming bijeen. Buiten het gebouw zongen jonge Parijzenaars de Marseillaise. Maar minder gerust stellend zijn de mededelingen over een grandioos falen van het gehele amb telijke apparaat van Frankrijk toen het er voor de regering en voor het land op aan kwam. De Gaulle heeft beloofd alle verzetshaarden tegen zijn politiek te zullen uitroeien, doch tege lijkertijd zei hij, dat tijdens dc drie bange dagen niet alle tegenstanders van zijn politiek en van zijn persoon zich blootgegeven hebben. Bij een opi niepeiling heeft gisteren 3 procent van de ondervraagden verklaard, dat de rebellen groot gelijk hebben gehad Nog lang niet alle leiders van de rebellen zijn gearresteerd. Salan, die in tegenstelling tot de eerste berichten, geen zelfmoord heeft ge pleegd, Jouhaud.Zeiler en tiental len lagere goden van de revolutie zijn spoorloos. Men houdt het voor mogelijk dat zij naar Gibraltar zijn uitgeweken. Soustelle, de vroegere gouverneur-generaal van Algerië die sinds zondag zoek was, is weer terecht. Hij verbleef bij vrienden in Louveciennes. Voor acht hunner liggen de formele aanklachten al klaar. De andere on trouwen. die nog zullen worden ont dekt. kunnen eveneens op vervolging rekenen. Men verwacht in Parijs ook politie ke gevolgen, in deze zin. dat de com munistische partij, die een kwart van het Franse kiezersvolk achter heeft, onder de loep zal worden keken. Frankrijk weet ïlu wat vijfde kolonne is. «Uitvoerige bijzonderheden vindt de lezer op onze binnenpagina's). weggevoerd. In Katanga werd in ver band met het gebeurde de burgerlijke cn militaire alarmtoestand afgekondigd. De politieke ontwikkeling in Kongo, welke sinds een conferentie van politie ke leiders in Tananarive hoopgevend was geworden, is door de arrestatie ach teruitgezet. In Coquilhatstad was een nieuwe conferentie gaande, welke be loofde voort te bouwen op de resultaten van de eerste bespreking. Tsjombe kon echter anders dan in Tananarive in Coquilhatstad niet tot zaken komen. De aanwezige leiders, waaronder er zeer schilderachtige wa ren, gekleed in dierevellen en voorzien van een aanhang in de vorm van die naren cn frivole dames, waren er op uit om het resultaat van de eerste confe rentie te niet te doen. Zoals bekend, werd op deze conferentie besloten tot de vorming van een Kongolese staten bond. Sindsdien schoten in Kongo echter de deelstaten als paddestoelen uit de grond, ten faveure van ambitieuze stam hoofden. Tsjombe doorzag deze toestand en verliet met zijn delegatie de confe rentie welke in een turnzaal werd ge houden. zich be- een MOISE TSJOMBE ...mij niet gezien!... Insluiper Tsjombe maakte zich vooral kwaad over de aanwezigheid van Jason Sendwe, die de Baloebastam in noord-Katanga heet Ie vertegen woordigen en dus in feite een rebel tegen Tsjombe is. De conferentie liet Sendwe echter rustig deelnemen als volwaardig premier. Voorts was Tsjombe kwaad op presi dent Kasavoeboe. omdat deze een over eenkomst met de UNO had gesloten, aangaande de reorganisatie van het le ger. Gisteren werd bekendgemaakt, dat de centrale Kongolese regering het met de UNO eens was geworden over de terug keer van het UNO-personeel naar de havenstad Matadi. vanwaar de VN-troe- pen door Kongolese soldaten waren ver dreven. Tsjombe's arrestatie, hoe kortstondig ook, heeft grote wrevel in Katanga gewekt. Vandaag is er een nationale feestdag om Tsjombe's behouden terug keer te vieren. Vooral wordt het pre sident Kasavoeboe en premier Ileo kwalijk genomen, dat zij Tsjombe aan zijn lot hebben overgelaten. DE 38-JARIGE mej. 5. Stam uit Am sterdam wordt sinds dinsdag, toen zij een tocht in de Franse Alpen maakte, vermist. Men vreest dat zij onder een lawine is bedolven. Op de foto zien we de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer Van Rooy, tijdens zijn antwoord aan de heer Baart, Zowel de communistisch gezinde rebellen als de regering in Laos hebben zich bereid verklaard het vuren te staken. Het staat nog niet vast wanneer het bestand zal in gaan. De regeringstroepen lijden evenwel zware verliezen en zij hebben zich op vele plaatsen in het noorden moeten terugtrekken. Pro-communistische troepen van Pat- het Lao hebben namelijk aanvallen ge daan op de regeringstroepen. In afwach ting van een overeenkomst inzake het staskt-het- vuren hebben zij nog een groot offensief op vier fronten geopend. De internationale commissie van toe zicht voor Laos zal morgen voor het eerst bijeenkomen. Gisterenmorgen zijn 130 personeelsle den van een staalconstructiebedrijf iri Amsterdam in staking gegaan. Zij zijn ontevreden over de winstdclingsregeling, waarover de werkgevers- en wernemers- organisaties «in de metaalindustrie vorig jaar overeenstemming hebben bereikt. Er is reeds twee maal anderhalf pro cent van het loon uitgekeerd. Volgende week zou de slotuitkering van drie pro cent volgen. De arbeiders vonden dit niet voldoende. In de loop van de mid dag gingen 40 arbeiders weer aan het werk. Een 14-jarig Amsterdams meisje is gisteren door een teerwagen overreden en korte tijd later overleden. Het meisje fietste met twee vriendinnen van school naar huis. Het is niet bekend of het drietal naast elkaar reed. Toen de door een truck voortbewogen teerwagen pas seerde. kwam het meisje te vallen. Zij kwam onder de wielen terecht. Een 26-jarige automobilist uit Roer mond is overleden nadat hij met zijn bestelauto in botsing was gekomen met een vrachtauto. (Advertentie) Nii een Arisona kopen want IN ÉÉN WOORD: FANTASTISCH!

de Stem | 1961 | | pagina 1