ALGIERS IS GEVALLEN VLOOTESKADER STOOMDE OP RADIO ALGIERS WEER „FRANS" KERNPROEF IN SAHARA verliest Rebellenregime aanhangers bij zijn duizendtallen Druivenprinses Bewapening van burgers Parijs bleek gevaarlijk in Arrestatiebevel tegen Soustelle en Bidault? België heeft regering van verzoening Oran ontruimd Hamsleren Strijdbijl begraven Arrestaties Nieuw Guinearaad: Nederlanders; blijft (zolang)5 Uitgewekenen Afzwaaiers Cuba-fiasco MIJN schuld naar het forum DAGBLAD VOOR ZEELAND Vuurgevecht bij Mers el Kebir Mr Schurmann in hot van de leeuw Kennedy Oostelijke wind Geen uillevering Bolletje/' in de zilveren rol iOle JAARGANG No. 23653 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerland* Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. V. t Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841. WOENSDAG 26 APRIL 1961 Abonnementsprijs 7,per kwartaal 8.20 per post - 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 96 - telefoon 8252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Biibureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) ALGERIJNSE REVOLUTIE BEZWOREN De revolutie van tie vier genraals in Algerië is vannacht met duizelingwekkende snelheid in elkaar gestort. Nadat gistermiddag Oran geruisloos in handen van de rege ringstroepen viel, gevolgd door Constantine, kwam op eens radio Algiers, die tot middernacht in handen van de rebellen was, met.... Parijse programma's in de lucht. In de straten van Algiers, overvol met mensen die zich volgens een rebellenoproep naar het Forum spoedden, Dit nieuws kwam na een dag vol waarlijk wereldschok kende gebeurtenissen: een Franse A-hom-explosie in de Sahara (een vuistslag van De Gaulle?), het opstomen van een Frans vlooteskader naar Algiers, een schermut seling tussen Franse troepen hij Mers el Kebir. Het rebellenregime. had gereageerd door een algemene mobili satie in Algeric af te kondigen en de territoriale eenheden weder in te stellen. Beide partijen schenen hardnekkig en het gevaar van een broederkrijg uit te vechten op Algerijnse bodem werd met het uur groter. De rebellen verloren echter aanhang in hun eigen regionen. Dit heeft presi dent De Gaulle moed gegeven om de regeringsgetrouwe troepen overzee te bevelen „de opstand neer te slaan met alle middelen, met inbegrip van de wa pens". Sterke Franse eenheden zijn uit Duitsland teruggetrokken om het moe derland te helpen beveiligen dat aldus premier Debré nog steeds bedreigd werd. Het is echter mogelijk dat het invasieverhaal in stand werd gehouden als een soort boeman-historie welke de Fransen de nodige morele verontwaar diging moet schenken' om De Gaulle in deze noodlottige uren bij te staan. On dubbelzinnig zijn de ultimatums welke Parijs aan de rebellen stelde. Generaal Olie. die zondag j.l. tot bevelhebber van de Franse troepen overzee is benoemd, heeft zijn eerste legerorder eveneens aan de verwachte ondergang van de opstan delingen gewijd. braken gevechten uit. Kort 11a middernacht was Algiers weer in handen van De Gaulle. Challe, de leider van de opstand, heeft zich ter beschikking van de Justitie ge steld. Salan zou zelfmoord hebben gepleegd. Om één uur kwam het bericht dat geheel Algeric weer onder re- geringsconlrole was. Radio- en telefoonverkeer met Al giers werden hervat. l)e Franse regering zei vannacht: De eerste slag is gewonnen. Deze opperofficier heeft van het begin af aan geweigerd de zijde van de rebel len te kiezen. de ultra's te laten houden. Drie gene raals zijn onder toezicht geplaatst en zelfs heeft men het aangedurfd een ar restatiebevel uit te vaardigen tegen Jacques Soustelle, één der leiders van de beweging voor een Frans Algerië en een zeer invloedrijk iemand, en naar men zegt tegen Georges Bidault. Soustelle was verdwenen toen de politie bij zijn huis arriveerde. Wel blijktdat onder vele Franse politici en hoge officierendie in Frankrijk min of meer een „kaste" vormenloyaliteit met de regering slechts denkbeeldig aanwezig is. In de militaire sector openbaart zich het verschijnsel, dat De Gaulle vooral zal moeten steunen op de dienstplichti gen. Van het beroepsleger is hij niet zeker. De militaire autoriteiten hebben tien duizend reservisten opgeroepen en één infanteriedivisie op voet van oorlog ge bracht. Uit Duitsland komen de zware wapens, waaronder tanks en pantserwa gens naar het vaderland terug. De Gaulle heeft verder laten weten dat de blokkade van Algerië ook geldt voor buitenlandse schepen en vliegtui gen. Parijs had ook een nieuwe lucht machtcommandant voor Algerië be noemd en tevens nieuwe bevelhebbers aangesteld over de regeringsgetrouwe legeronderdelen in Algiers, Oran en Constantine. Van deze steden was Oran het bruggehoofd van waaruit De Gaulle zou trachten zijn gezag in Algerië te doen gelden. De stad is namelijk dooi de rebellerende parachutisten, die daar gelegerd waren, verlaten. PREMIER DEBRE ...rustig slapen... Het waren armetierige wapenfeiten. Toch blijft Parijs waakzaam. Sympto matisch was de hamsterwoede die zich van de huisvrouwen in de hoofdstad meester maakte. Veelzeggender was ech ter het stijgen van de beurskoersen. Het buitenland, met inbegrip van de Sovjet-Unie, steunt de koers- van De Gaulle. President Ken nedy heeft Frankrijk „elke hulp welke De Gaulle raadzaam of noodzakelijk acht"" aangeboden. Algiers meldde, dat de junta heeft be sloten alle dienstplichtigen, die achttien maanden in het Franse leger in Algerië hebben gediend, met groot verlof te zen den. Het desbetreffende besluit was door alle vier de opstandige generaals onder tekend. Vannacht zullen meer Franse troepen uit West-Duitsland naar Frankrijk over gebracht worden. De Franse politie heeft Roger Fichet gearresteerd, een rechtse extremist. Toen men hem kwam halen bleek, dat hy zich in priesterkleding gestoken had, met het doel zich te vermommen. De Gaulle scheen van zins de opstand te verpletteren. En dit letterlijk. De Middellandse Zeevloot, omvattend twee vliegdekschepen, een kruiser en twintig kleinere oorlogsschepen, kan een onge hoorde vuurkracht ontwikkelen. De re bellen kunnen hier niets tegenover zet ten. In het binnenland consolideerde De Gaulle zijn positie door razzia's tegen 55 De Indonesische minister van Buiten landse Zaken. Soebandrio, heeft in Washington gezegd, dat president Ken nedy een spoedige oplossing van het Nieuw-Guineaconflict voorstaat. Soebandrio wilde niet beloven dat In donesië af zou zien van geweld om Nieuw-Guinea in te lijven. Het antwoord hierop is gekomen van de Nieuw-Gruinearaad, die nog in de windselen liggend de onvoorwaarde lijke Nederlandse verzekering heeft ge vraagd, dat de eens begonnen taak in het gebiedsdeel wordt voortgezet. Te vens stelde de Raad vast, dat Neder land nu niet meer zonder instemming van de Raad de status van Nieuw-Guinea kan veranderen. „Het Papoeavolk ver langt graag een tijdelijke Nederlandse leiding in afwachting van de zelfbe schikking", aldus een boodschap van de N.G.R Een Nederlander, mr. Schurmann, is voorzitter geworden van de V.N.-som missie voor informaties over niet-zelf- besturende gebieden. Mr. Schurmann moet nu samenwerken met commissie leden die de Indonesische aanspraken op Nieuw-Guinea dat tot het werkgebied van de commissie behoort steunen. President Kennedy heeft een groep economische deskundigen beschikbaar gesteld om Indonesië bij te staan bij de uitvoering van zijn achtjarenplan. Steeds meer eenheden in Algerië had den hun trouw aan De Gaulle betuigd. Mert vraagt zich af of hun geweten is gaan spreken, nu de kaarten zo slecht lagen. Gisterenmorgen landden er weer zeventien militaire vliegtuigen, die uit Algiers waren ontsnapt, op Franse bo dem. Zij maakten de vlucht overdag. Bij nadering in de nacht zouden zij door Franse luchtafweer neergeschoten zijn. want nog steeds gold het nachtelijk groot alarm en een vliegverbod in Frankrijk. Uit hun verklaringen en uit andere be richten kon worden opgemaakt, dat de ontruiming van Oran door de rebellen is voorafgegaan door een schermutse ling tussen parachutisten, die de basis Mers el Kebir wilden veroveren, en een Franse lichte kruiser, die daar op de rede lag. De kruiser loste waarschu wingsschoten, waarna de aanvallers te rugtrokken. Er zijn ook achttien transporvliegtui gen uit Algerië in Frankrijk geland. Parijs herademde toen dit bekend werd, want met deze toestellen plegen de para's te worden vervoerd. Er staan nu nog 36 van deze toestellen op Algerijnse iuchtbases. (Van onze Belgische correspondent) Gistermiddag hebben de minis ters van de nieuwe Belgische re gering de eed afgelegd in de han den van koning Boudewijn. De rooms-rode regering die werd ge vormd door Th. Lefèvre en door vice- premier Paul Henri Spaak, telt 20 minis ters, nl. elf leden van de Christelijke Volkspartij en negen van de Belgische Socialistische Partij. De regering is sa mengesteld uit elf Vlamingen en negen Walen. Nooit eerder had België een kabi net waarin Vlaanderen zo sterk verte genwoordigd is. Het kernkabinet dat in de schoot van de regering werd gevormd, omvat vijf "Vlamingen en vijf Walen. Voor de eerste keer in de geschiedenis van België werd het ministerie van open baar onderwijs, thans nationale, opvoeding en cultuur gedoopt, gesplitst in een Vlaams en een Waals departement. Vijf ministers van nieuwe ploeg maakten deel uit van de afgetreden regering Eys- kens. De samenstelling van de regering werd door de Belgische middagbladen over het algemeen met voldoening be groet, hoewel van conservatieve zijde voorbehoud wordt gemaakt omwille van het feit dat de departementen van eco- van justitie aan socialisten werden toe vertrouwd. De socialistische Vlaming Achiel van Acker werd tot voorzitter ge kozen van de kamer van volksvertegen woordigers. terwijl de christelijke Frans talige Gentenaar Paul Struye voorzitter werd van de senaat. President Kennedy lieeft de volle ver antwoordelijkheid voor het Cubaanse fiasco op zich genomen en zijn ambte naren bevolen de schuld niet op anderen te werpen. De Amerikaanse regering overweegt een handelsembargo in te stellen tegen Cuba. Uit berichten van Cubaanse radiozen ders blijkt, dat in de afgelopen 24 uur zeker drie schepen uit communistische landen in Havanna zijn aangekomen. Het .geheel gaf de indruk van een communis- nomische en van sociale zaken alsmede tische economische bijstand voor Cuba. f t Alle tekenen wezen erop, dat de J revolutie zou doodlopen, tenzy deze f ontaardde in een wanhopige actie, t De rcbellenrcgering had alle burgers t van Algiers opgeroepen zich naar het Forum, het grootste plein van J de stad, te begeven. Eenheden valschermjagers werden i eveneens bij Algiers samengetrok- J ken. Uit bevelen van de rebellen- J regering aan sulbalterne officieren 0 t van opstandige regimenten viel op 0 te maken, dat de hogere bevelvoe- rende commandanten van opstan- dige onderdelen, zich te elfder ure tot De Gaulle hadden bekeerd. t PRINS BERNHARD, op reis" in Ame rika, heeft gisteren een bezoek aan pre sident Kennedy gebracht. De prins zal ook nog andere belangrijke bezoeken af leggen. EEN CONFERENTIE die Kongolese politici hadden belegd, teneinde de co ördinatie te verbeteren, is een schip breuk nabij, omdat Tsjombe van Ka- tanga het aan de stok heeft gekregen met Kasavoeboe. BONDSKANSELIER Adenauer heeft op een CDU-congres in Keulen verklaard dat zijn partij nooit een coalitie met de socialisten zai nastreven. ,,Wij zouden nu al veiloren zijn. als wij hun denkbeelden hadden gevolgd", zei hij. J J^ersverwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisteren- avond 23.15 uur: J J Half tot zwaar bewolkt met plaatse- J J enige regen, voornamelijk in het zu'den en het westen van het land. Matige tot vrij krachtige wind uit J °°stelijke richtingen. Iets lagere t middagtemperaturen dan gisteren. J ^a"daag: zon onder 19.55 uur, maan i *P 15.02 uur. Morgen: zon op 5.19 uur, maan on- J J der 4.19 uur. i Engelse studenten in de vliegtuig- bouwkunde hebben hun eigen zweef vliegtuig gebouwd: de „Skimmer". Het apparaat werkt volgens het principe van de Hovercraften wordt aange dreven door c.en 40 pk buitenboord- bootmotor. Het is bedoeld voor een persoon, doch is in staat vijf volwassen mannen op te heffen. De besturing is simpel: mep/ leunt slechts in de richting welke men wil gaan. De ontsnappende luchtstroom zorgt dan voor de voortbeweging. Om te laten zien, dat het apparaat in derdaad goed werkt, hebben de ma kers een (prima gelukte) demonstratie voor de pers gegeven. Er is ook een schip uit Algerië in Marseille aangekomen. Het had afgezwaaide dienstplichtigen aan i boord. Zij waren ondanks de op-! stand, normaal gemobiliseerd. Zij j vertelden dat de dienstplichtigen j zich afzijdig hadden gehouden en dat de Putsch tot dusverre slechts twee mensenlevens had geëist. Óok werd gezegd dat naar schatting duizend leden van het Franse lucht- machtpersoneel in Algerië hadden ge demonstreerd tegen Challe en zijn hel pers, die inmiddels officieel uit hun rang waren ontzet. De Franse radio spreekt over de re bellenleiders nu als over ex-generaal" 'en ex-kolonel". eD omroepers lazen ook iange lijsten van trouw gebleven leger onderdelen en militaire districten in Algerië voor. Radio Algiers (in rebellcnhanden) ant woordde met hoongelach. Gisteren reeds gezegd dat een lichting dienstplichtigen uit Algerië mag repatriëren ,,als Parijs de schepen maar wil sturen". Ook maakte radio Algiers bekend dat generaal Dc Pouilly was gearresteerd. De Venetiaanse gondeliers zijn in op stand gekomen tegen wat zij noemen de ondermijning van de huizen en het ontsierende gezicht" door het gebruik van motorboten en andere vaartuigen welke geen gondels zijn in hun stad. Zij hebben een proteslvaart gehouden door het ..Grand Canal" uiteraard per gondel waarbij zij plakkaten met zich voerden, waarop hun wensen en grieven vermeld stonden. (Eigen buitenlandse dienstI De Parijse autoriteiten hielden gisterenavond laat, nog het oog zeer concreet gericht op de mo gelijkheid van subversieve acti viteiten van kernen van mede standers der muitende generaals in Frankrijk zelve, zodat dc vei ligheidsmaatregelen onvermin derd van kracht bleven. Ze waren alleen wat minder ge ïmproviseerd dan in de eerste uren van het groot alarm. Men zegt nu, dat minister-president Debré in de nacht van zondag op maandag te paniekerig is opgetreden, maar dit verwijt is vol komen misplaatst. Op dat moment be schikte de regering niet over voldoen de troepen in en rond Parijs om in de uitgebreide Banlieu op alle mogelijk heden bedacht te zijn. Daarom werd de burgerij in de actie betrokken. Men heeft echter in het begin niet te nauw kunnen toezien wie men alle maal een wapen gaf. Er kwamen veel gesloten groepen bij de aanmeldings bureaus opdagen. Dit wees er op, dat bepaalde groeperingen als zodanig wa pens wensten te krijgen om te opere ren. Het gevaar van een twijfelachtige activiteit van links onderkennende, stopten de autoriteiten spoedig met de bewapening. O De slogans waarvan vele mani festanten zich bedienden bij de so- lidariteitsstaking van maandag avond, wezen er op, dat de commu nisten niet alleen in groten getale „erbij" waren, maar ook een be paald stempel op het gebeuren wil den drukken. Het was ook maandagavond weel een dreigend gezicht hoe de toegangs wegen tot Parijs en de bruggen over de Seine werden afgegrendeld. De vervoermaatschappijen en vele parti culiere transportfirma's leverden hun autobussen en zware opleggers daar voor in. Deze vormden, dwars over de wegen geplaatst, inderdaad versper ringen. Inmiddels gaan bomaanslagen, zo wel als arrestaties aan dc lopende band voort. Natuurlijk worden er by die arrestaties tragische vergissingen begaan. Zo heeft men een aantal op per- en andere officieren in arrest ge steld onder verdenking van heulen met de muiters, terwijl zy integendeel niets met lien gemeen hadden. De geraffineerde misleiding door radio-uitzendingen vanuit Algiers, waarin mededelingen en bevelen wer den verstrekt aan met name genoem de commandanten van legereenheden in Frankrijk en zelfs van de troepen n Duitsland gelegerd, heeft schijnbaar bchoord tot het wapen van de mystifi catie, waarvan de muitende generaals zich rijkelijk bedienden. In Naaldwijk heeft de druivenprinses 1961 zich met haar hofdames voorge steld. Foto v.l.n.r.: hofdame Ans Vis, druivenprinses Edith v. <L Wal en hof dame Amy Lange. De officier van justitie bij de recht bank te Maastricht heeft een verzoek van de Zwitserse regering tot uitleve ring van de Duitser R. W. Arndt, be schuldigd van moord op de wapenhan delaar Marcel Leopold in 1957 te Genè- ve. afgewezen. Leopold werd in een wa renhuis vermoord. Hy verzorgde illegale transacties met het F.L.N. (Advertentie) K\\\\\\Ull//// ''m 11 m v\sS

de Stem | 1961 | | pagina 1