Alternatief voor muitende generaals: ,4LGERIE RESERVES OPGEROEPEN E Caisson zeven STOCKHOLMSE HAVEN GEEFT STUK MARINE GESCHIEDENIS PRIJS Tien miljoen Fransen staakten uit protest Vandaag zal „staakt het vuren'in Laos afkomen Koelhuis in IJmuiden een prooi der vlammen Ortiz irt de gevangenis Legionnaires ook ontrouw Beroepsleger Orliz n .Bevel-beulen voor gerecht DAGBLAD VOOR ZEELAND \DECRETEN I Wostok" werd afgevuurd bij Kaspische Zee Amerika gelooft niet er nog m Servatius kruist de degen met Haussner Meer wind Hersenspoeling op Cubaanse gevangenen Bondsdaglid-spion voor gerechtshof HEKS ANNO 1961 BEHULPZAAM BIJ AANRANDING Vasamet groot vertoon begroet Landingsrecht voor de KLM? Sovjeteisen geformuleerd Ondanks blussing d la minute in de zilveren rol 101e JAARGANG No. 23657 Uitgave N. V. Uitg. My. Neerland!» Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Brun» Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reiger.traat 16, Tel. 22341 (3 Ujnen). Postgiro 278841. Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 25 APRIL 1961 Abonnementsprys 7,per kwartaal 8,20 per post - f 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers-15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.By contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. DEZE WEEK... OF NIETS PARIJS J Gezien de noodtoestand heeft De Gaulle de volgende maatregelen ge- nomen: I Blokkade van Algene; Verlenging: van de noodtoestand voor onbepaalde tijd; l Ontslag uit liun rang van de re- J I bellenleiders en rechtsvervolging J tegen hen; J J Ontslag aan officieren en ambte- naren, die Challe steunen; 9 Vorming van een reservedivisie in het moederland; Oproeping van 90 bataljons gen- I darmerie-reserves, waarvan dui- I zend man De Gaulle bewaken; J 1 Vorming van een politieleger van Z tienduizend man, alleen voor de hoofdstad; Instelling van een bijzondere ge- nerale staf, Over deelname van NATO-troepen in een eventueel defensief tegen een invasiestrijdmacht uit Algerië werd wel gesproken, doch officieel is dit Z een „loos gerucht" genoemd. Irt Oran werd een parade gehouden waarin o.m. deze met vlaggen ver sierde auto's meereden. Dit is de eerste foto van dit gebied na de opstand. (Telefoto) Het hoofdkwartier van het Vreemde lingenlegioen in de stad Sidi bel Abbes is naar de rebellerende generaals over gelopen. Generaal Perrotat, wiens com mando in de omgeving van deze stad is gevestigd, en die de regering trouw is gebleven, heeft echter met uitzondering van de stad de macht in zyn gehele ge bied nog in handen. (Advertentie) Prijs baadde gisteren in een vriendelijk len tezonnetje en het scheen alsof de alarmkreten van zondagavond - een landing door LUW parachutisten van het Franse rebellenleger in Algerië - een nachtmerrie betroffen. Maar gis teravond tverd de Franse hoofdstad weer bang. Hardnekkig gaan de geruchtendat de val- De Gaulle heeft ingrijpende besluiten genomen. Hij heeft een totale economische blokkade van Algerië afgekondigd. Tevens werd bekend gemaakt dat op elk vliegtuig dat uit Algerije komt zal worden gescho ten door de Franse straaljagers. Voorts heeft De Gaulle reservisten laten oproepen. Zij zullen de ordedienst in Frankrijk vormen. De pre sident en met hem het gehele volk maken thans de rebellen duidelijk dat hun idealen niet door het moederland worden gedeeld. Zelfs de communisten veroordelen de actie van Challe c.s. Er zal met de rebellen niet worden onderhandeld. Het wordt „buigen of breken", zei een Franse regerings woordvoerder. De blokkade is tweezijdig op te vat ten. De rebellen houden zes Franse oor logsschepen en veertien koopvaardij schepen in de Algerijnse havens vast. De indrukwekkendste gebeurtenis was gisteren een sympathiestaking van een uur door tien miljoen Fransen. Dit land, niet zijn enorme stakingstraditie, heeft iets dergelijks nog nimmer meegemaakt. Duizenden burgers hebben zich spon taan gemeld om bewapend te worden, teneinde de gevreesde invasie uit Alge rië te helpen tegenhouden. De Gaulles bewogen oproep: „Fransen, helpt mij", heeft bijna als een magische formule gewerkt. Eensgezind veroordelen de Franse partijen, de pers, de kerken en de organisaties van oud-strijders (een geduchte factor in de Franse politiek), de staatsgreep in Algerië. Maar gisterenavond, toen het duister viel, werd Parijs weer de belegerde stad die het zondag ook al was. De tanks en politiepatrouilles, die overdag uit het straatbeeld waren verdwenen, keerden terug. Het vliegverbod is welis waar opgeheven (de K.L.M. was de eer ste maatschappij die passagiers uit Pa rijs naar Amsterdam bracht), maar het is niet alles goud wat er blinkt. Onze ker is men op het Elysée over de rol die het Franse beroepsleger in het moe derland zal gaan spelen. De regering heeft dan ook nog geen beroep op deze groep gedaan, vermoedelijk omdat ge twijfeld wordt aan hun loyaliteit. De gevreesde luchtlanding schijnt méér dan een hersenschim van ang- scherm jagers „aan de overkant" gereed staan. Men leidt dit af uil de krasse maatregelen wel ke de regering heeft genomen en uit de omstan digheid dat militaire deskundigen hebben be weerd: „Als de rebellen deze week Parijs niet innemen, dan is hun zaak verloren!'' teerd. Ook in Frankrijk werden arresta ties verricht. stige regeringsleden te zijn geweest. Men heeft radioberichten van de re- be>llengeneraal Challe opgevangen, waarin hij zei: „Waarom zijn de para's niet vertrokken?" Challe heeft sprekend tot het moe derland de verzekering gegeven, dat hij geen politieke ambities heeft en dat zijn beweging alleen de pacificatie van Algerië beoogt. De guerrilla's van het F.L.N. heeft hij bloedige wraak beloofd voor de vernederingen die het Franse leger overzee zijn aangedaan. Alhoewel Challe een kundig en integer officier wordt genoemd, vreest men in Parijs dat heethoofden in zijn omgeving de zaken zullen gaan beïnvloeden. Een belangrijke figuur. Joseph Ortiz, die met een doodvonnis-bij-verstek in zijn zak loopt, is op Mallorca in de boei en geslagen, evenals enkele andere ex tremisten, wier optreden in 1958 de Franse regering nog heugt. De mannen waren op weg naar Algerië en werden letterlijk van de trap van het vliegtuig gehaald. Lagaillarde en andere oproer kraaiers uit de barricadenepisode, zijn evenwel ontkomen. Zij waren al weg voordat de Spaanse politie, die de hui zen van deze ballingen bewaakte, haar gelederen had kunnen versterken. Een Franse rechtbank bereidt, op bevel van De Gaulle, reeds een inbeschuldigingstelling tegen de rebellengeneraals voor. Zij moeten op de doodstraf rekenen. 1(1 Inmiddels heeft de regering vele be tuigingen van trouw, ook van legereen heden in Algerië, ontvangen. Er zijn zelfs negen vliegtuigen uit Algiers ont snapt en naar Frankrijk teruggekomen. De bevelhebber van de troepen in het gebied van Oran, generaal De Pouilly, schijnt zijn troepen nog onder de duim te hebben, met uitzondering van de de tachementen in de stad zelf. Het hoofd kwartier van De Pouilly is verplaatst. In het Algerijnse departement Tiaret 200 km ten zuidwesten van Algiers, heb ben de plaatselijke autoriteiten zich ook niet achter de Putsch geschaard. De Franse tioepen in West-Duitsland heb ben De Gaulle hun aanhankelijkheid be tuigd. In de Bondsrepubliek zijn echter wel generaal Vanoxem en kolonel Dufour. die onder de troepen propaganda voor Challe en de zijnen maakten, gearres- De M.N.A., een gematigd-nationalisti- heeft versterkingen naar de sche beweging in Algerië. heeft be kendgemaakt tegen de rebellen te zullen strijden. Het „geheime leger" van Chal le zal dan, behalve het F.L.N., ook de vroeger zo vreedzame M.N.A. tegenover zich vinden. Namens het F.L.N. heeft Ferhat Abbas zijn ondergronds leger, dat in Tunesië wordt opgeleid, tot de strijd opgeroepen. President Kennedy heeft De Gaulle van morele steun verzekerd, Spanje be tuigde zijn spijt over het gebrekkige toe zicht op Lagaillarde en Salan, die nu naar Algiers zijn uitgeweken. Marokke grens ge zonden. Men veronderstelt dat de rebellen het hoogstens twee weken kunnen uithouden, nu hun aanvoerlijnen zyn afgesneden. Challe heeft echter gezegd dat hij 400.000 ton wapens en munitie achter de hand heeft. De effectenbeurs te Parijs reageerde scherp op de gebeurtenissen. Koersda lingen van 20 procent waren geen uit zondering. Het Russische blad „Isvestia" heeft tegengesproken dat Joeri Gagarin niet de eerste astronaut ter wereld zou zijn geweest. (Men herinnert zich, dat een Franse journalist onthulde dat Serge Iljoesjin de spits had afgebeten.) Over het ruimtevaartuig „Wostok" ver telt de ..Isvestia", dat Gagarin het er tien dagen in had kunnen uithouden. De ..Wostok" had drie patrijspoorten en twee nooduitgangen. Gagarin, aldus het blad, is gestart en geland in het Kaspi sche zeegebied. Gagarin zat in een schiet stoel. De capsule werd automatisch be stuurd. maar Gagarin kon ook zelf zijn richting bepalen. De landing werd inge zet met remmotoren, doch zonder deze zou de Wostok" ook zijn teruggekomen, namelijk door gebruik te maken van de remmende werking van de atmosfeer. De biologische proeven van de Sovjet-Unie, in verband met de ruimtevaart, gaan te rug tot 1951. De „Wostok" had twee ex perimentele voorgangers één met een dummy en één met twee honden aan boord. In het proces-Eichmann, waarvan wij op de binnenpagina's een uitvoerig re laas geven, is het gisteren tot een woor dentwist gekomen tussen dr. Servatius en de openbare aanklager. Servatius zei, dat de aanklager onvol ledig bewijsmateriaal uit de tijd van de Neurenberger processen gebruikte, het geen schadelijk was voor Eichmanns zaak. De aanklager reageerde hierop fel. Speciaal werd door dr. Servatius een verklaring van één van Eichmanns vroegere helpers, Wisliceny, aangevoch ten. Deze verklaring zou onder pressie afgelegd zijn. Pychiaters hebben Eichmann volko men toerekeningsvatbaar bevonden. Het moreel van de verdachte is, aldus zijn raadsman, zo goed als hij het zich maar kon wensen. Engeland en de Sovjet-Unie heb ben India verzocht de internatio nale commissie van toezicht voor Laos bijeen te roepen. Het verzoek werd aan premier Nehroe overgebracht door de Russische ambas sadeur in New Delhi, Benediktov, en de Britse hoge commissaris (ambassa deur bij het Gemenebestland) in New Delhi, sir Paul Gore-Booth. Op 12 mei zal in Genève de commissie bijeen moeten komen om de toekomst van Laos te regelen. De datum van de conferentie zal echter afhankelijk zijn van de mogelijkheden waarover de leden van de commissie beschikken. Vandaag zal de oproep tot beide par tijen in Laos worden gericht, met het verzoek het vuren te staken. Naar verluidt hebben de Russische en de Britse diplomaat beiden Nehroe ge vraagd de conferentie over Laos in Ge nève bij te wonen. MET INGANG van mei zullen de Ne derlandse bankkantoren op zaterdag ge sloten zijn Een proef met de vrije za terdag viel gunstig uit. DE PRESIDENT van de Utrechtse rechtbank heeft beslist, dat de gemeen te Utrecht geen zand meer mag zuigen uit het deel van de Maarsseveenseplas- sen die particulier eigendom zijn. I'll! IC FIJN... •n met de minste moeite schildert U met ver# DRIE organisaties van winkelpersoneel hebben hun boosheid gelucht over het feit dat sommige zaken in het zuiden en oosten van het land op de nationale feestdag (1 mei) de winkels gewoon open houden. OP EEN CDU-congres in Keulen is de verkiezingsleuze ..Adenauer, Erhard cn hun ploeg" gelanceerd. Hieruit blijkt, dat Erhard de (welgevulde) kroonprins van de Bondsrepubliek zal zijn. OP EEN verzetsmonument in Haarlem hebben dwaze lieden enkele hakenkrui zen aangebracht. De politie onderzoekt wie de daders zijn. t Weersverwachting van het K.N.M.I. i tot vanavond, opgemaakt gisteren- t avond 23.15 uur: Aanvankelijk opklaringen, in de loop t van de dag toenemende bewolking t maar op de meeste plaatsen droog i weer. Zwakke tot matige, later ma- tige tot vrij krachtige wind tussen i zuid en zuidoost. Dezelfde middag- temperaturen als gisteren of iets hogere. Vandaag: zon onder 19.54 uur, maan t op 13.57 uur, Morgen: zon op 5.21 uur, maan on- t der 3.56 uur. Zendamateurs melden In Guatemala zijn radioberichten van zendamateurs op Cuba opgevangen, volgens welke de krijgsgevangenen van Fidel Castro op barbaarse wijze wor den gemarteld om hen fantastische be kentenissen te ontlokken. De folteringen zouden het werk zijn van de Chinese „adviseurs'' die Castro zich heeft aangemeten sinds hij rood werd. De Chinezen, aldus de radiobe richten, hebben een plan voor het ver richten van hersenspoelingen op gevan genen uitgedacht. De bekentenissen" zullen worden gebruikt in de anti-Ame rikaanse propaganda. „Bid tot God voor deze arme patriotten", riep een zend amateur. President Kennedy neemt de gebrek kige informatie, die zijn geheime dienst hem omtrent Cuba heeft verschaft zó hoog op, dat hij nu zijn broer Robert, minister van Justitie, heeft verzocht de centrale inlichtingendienst eens op de korrel te nemen, samen met legerstaf chef Taylor. ..Operatie caisson zenen" heette de druk bezochte en veel bejubelde actie die Rijkswaterstaat gisteren in het Veerse Gat heeft gevoerd. De zevende en tevens laatste caisson in de afsluit dijk tussen Walcheren en Noord-Beve land werd ingevaren en daarmee werd het Drie Eilandenplan een feit. Dat wil zeggen, er resten nog enkele dagen en nachten van zware strijd tegen het water vooraleer de technici zekerheid hebben dat de dam stevig ligt en blijft liggen. Donderdag zal het zover zijn. Niettemin was „Operatie caisson ze ven" van zo grote betekenis in het gehele verband van de afsluiting van de zeegaten, dat de koningin er zelf bij aanwezig wilde zijn en als eerste de technici van Rijkswaterstaat geluk wenste met hvn succes. 55 Gisteren is in Aurich (Nedersaksen) een proces begonnen tegen twee voor malige S.S.-lieden en drie anderen we gens moord op 220 joden in juni 1941 in Litauen. Een der hoofdverdachten is de 51-jarige arts dr. Werner Scheu. Hij zou zonder speciaal bevel opdracht ge geven hebben joden met een nekschot om te brengen en zelf ook aan het dood schieten deelgenomen hebben. Alle be schuldigden verklaarden ,,op bevel" ge handeld te hebben. In Kassei is gisteren vijf jaar dwang arbeid geëist tegen de vroegere nazi- politie-officier Franz Lechthaler. die be schuldigd wordt van medeplichtigheid aan de moord op ten minste 550 joden in Rusland. Het internationale Auschwitzcomité heeft de Westduitse regering gevraagd om „Interpol" in te schakelen bij de op sporing van oorlogsmisdadigers. Daarvoor moeten de oorlogsmisdaden worden geklassificeerd als misdrijven" en niet meer als politieke delicten. De Verenigde Staten zullen niet deel nemen aan een conferentie van veertien landen over Laos, zolang niet werkelijk vaststaat dat het vuren in Laos is ge staakt. Sinds zaterdag worden in Laos drie en waarschijnlijk zelfs vier Amerikaanse militaire raadgevers vermist. Zij zouden zijn verrast door een offensief van de Pathet Lao-rebellen. De actie van de com munisten was erop gericht zoveel moge lijk terrein te bezetten voordat een wa penstilstand zal worden afgekondigd. De regeringstroepen zijn van dezelfde wens bezield. Alfred Frenzel, voormalig Bondsdag lid cn daarvoor leider van een bureau dat tijdens de oorlog slachtoffers van het nazi-regime uit het Derde Rijk smokkelde, staat thans voor het ge rechtshof van Karlsruhe terecht op be schuldiging van spionage voor het Oost blok. Tegen betaling van 27.000 D.-mark heeft hij de Tsjechoslowaakse geheime dienst informaties verstrekt over het Duitse leger en de politiek in West- Duitsland. Het Hof kan Frenzel tot maximaal 15 jaar veroordelen. In Amsterdam heeft een 27-jarige man een zestienjarig meisje aangerand, na dat het slachtoffer door de vrouw van de aanrander mee naar huis was ge lokt. De koppelaarster ontmoette de 16- jarige E. D. en vertelde dit kind dat zij zich niet goed voelde. Het meisje bood toen aan. de vrouw naar huis te bren gen. Vervolgens liet zij het kind achter in de „hoede" van haar man, die het meisje onder bedreiging met een mes aanrandde. De duizenden kijkers op de kade van de Stockholmse haven zwegen gisteren bijna eerbiedigom daarna te gaan juichen, toen boven de waterspiegel een klein stukje van een scheepswrak zichtbaar werd. Een marinekapel speelde een triomfmars Al deze vreug de gold het feit, dat in de hyper moderne haven van Stockholm een stuk maritieme geschiedenis uit de 17e eeuw naar boven is gekomen. Het wrak dat de toeschouwers zagen is dat van de „Vasa", een oorlogsschip dat 333 De V.S. hebben volgens het tijdschrift „Aviation Week" besloten, de K.L.M. een poolroute naar de Amerikaanse westkust toe te staan als de Nederlan ders akkoord gaan met een aantal voor waarden, waaronder beperkingen ten aanzien van de passagierscapaciteit. Kernstopconferentie De Russen hebben op de kernstopcon ferentie te Genève hun eisen voor een akkoord over het staken van de atoom- bomproeven bekendgemaakt. De Russen wensen maximaal drie in specties per jaar op hun grondgebied toe te staan. Zij laten slechts 15 con troleposten in de Sovjet-Unie toe. (het Westen eist de vestiging van 19 stations), en het toporgaan voor de uitoefening van toezicht moet volgens de Russische eisen uit drie personen bestaan. Het Westen wil een administrateur, aan te wijzen door een neutraal land. Hierop zeggen de Russen: ..Dan bezorgt gij ons wéér een Hammarskjoeld! 55 Met behulp van twee hogedrukspuiten en zes lagedrukspuiten en de daaraan gekoppelde tientallen slangen is de Vel- sense brandweer er gisterenmorgen in geslaagd binnen een uur tijds een grote brand in het koelhuis „Frigo" in IJmui den te bedwingen. Het feit, dat men de uitslaande brand snel heeft weten te lokaliseren is vooral te danken aan het snel ter plaatse zijn van de brandweerauto's. Zowel reserve als beroepsbrandweer waren binnen drie en een halve minuut na de brandmel ding in actie bij het koelhuis aan de Trawlerkade. De brand ontstond omstreeks elf uur op de tweede verdieping van een opslag silo voor ys, die in aanbouw is. Bij het aanbrengen van isolatiemateriaal vatte dit vlam bij het uitvoeren van laswerk- zaamheden in de dichte nabijheid. Per soneel trachtte het vuur met emmers water te doven, maar toen men met de eerste emmers terugkwam, sloegen de vlammen reeds uit het gebouw. Een aan tal gas. en zuurstofflessen wist men nog te verwijderen. Groot gevaar bestond, dat de vlammen een nieuwe moderne ammoniakapparatuur van het koelhuis zouden bereiken, maar het snelle optre den van de brandweer heeft dit verhin derd. De schade aan het koelhuis is groot. Het dak is ingezakt. Een raming van de schade is nog niet te maken. Eén van de brandweermannen, A. Bos man, liep brandwonden aan beide ar men op. jaar geleden van Stockholm was uit gevaren, doch door een ongeluk kap seisde en zonk. r" 1956 ontdekte de kikvorsman Anders Franzen het wrak en sinds die tijd is men bezig geweest met de ber ging. Enorme drijvende bokken, pomp- schepen en zandzuigers hebben nu de „Vasa" weer aan het daglicht terug gegeven. Het is een verzonken museum, want in 1628 verging het schip zó snel, dat men praktisch niets heeft kunnen red den. Geschiedvorsers zeggen dan ook, dat zij wel tien jaar werk zullen heb ben, eer men een volledig beeld heeft van het zeeleven in de 17e eeuw een beeld dat de „Vasa" nu onder modder en slik nog verborgen houdt. Kikvorsman Franzen was de eerste die aan dek van het wrak stapte. De hoogste autoriteiten van Zweden woon den het „opduiken" bij. De „Vasa" zal geheel gerestaureerd worden en dan als drijvend museum dienst gaan doen. (Advertentie) halfzwaar die lekker» shag in de handige doos 95 ct ,'ikwi Bolletje/' N\\UUf ''m mu\NN

de Stem | 1961 | | pagina 1