NOODTOESTAND IN FRANKRIJK, NA' PUTSCH IN ALGERIE Geen erbarmen met rebellen r PARIJS VREEST LUCHTLANDING Putsch der gepensioneerden Falende spionnen op het matje geroepen Geschonden vertrouwen GEHEIME DIENST FAALDE VOLKOMEN OF WAS CORRUPT Joxc en Olie uit en thuis Dagje uit met de BB DAGBLAD VOOR ZEELAND 5? Opklaringen Kennedy en het Cuba-echec Slachting onder de krijgsgevangenen in de zilveren rol „NON, JE NE REGRETTE RIEN," zingt Edith Piaf - ik heb nergens spijt van. Hebt u het aangrijpende verhaal over deze kleine, geniale „straatmus", bij wier optreden de dood voortdurend achter de coulissen loert, gemist? Jammer! Het stond in PANORAMA! 101e JAARGANG "No. 23656 Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandfc Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841. Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 24 APRIL 1961 Abonnementsprijs 7,per kwartaal 8,20 per post - 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,40 per mm CIng. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 8252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) DE GAULLE: „FRANSEN, HELP MIJ! President De Gaulle heeft de volledige vol machten om ]>er decreet te regeren, aan zich getrokken. Hij maakte dit gisteravond per radio en TV aan het Franse volk bekend, nadat in het afgelopen weekeinde geheel Al geria zich van hel Parijse gezag had losge maakt tengevolge van een perfect voorbereide militaire staatsgreep. Zaterdag kondigde De Gaulle de noodtoestand af. Gisteren nam hij ,,Ik zal hel wettig gezag dat (le natie in mijn handen heeft ge legd, handhaven, wat er ook gebeurt, tot het eind van mijn mandaat of tot mijn dood". „Wij zien de staat verbijsterd, onze macht gedegradeerd, ons internationaal prestige verlaagd, onze rol en onze positie in Afrika gecompromitteerd", zo vervolgde bij. „I Vn door wie? Door mensen wier plicht en eer hel was, voor het tegendeel te strijden! Ik zal geen medelijden hebben met de generaals die de opstand zijn begonnen. Ik zal artikel 16 toepassen!'' De Gaulles rede tros een hoogtepunt in een drama dat de kaarten in Europa en Noord-Afriku grondig door elkaar heeft gegooid. de volledige volmachten - praktisch die van een dictator - om de toestand te bezweren. „Fransen, Francoises, help mij!", riep hij uit. „Hel afschuwelijke en onzinninge Algerijnse avontuur kan alleen maar tot een nationale ramp leiden". Hij beval elke Fransman, elke soldaat, geen enkele order van de opstande lingenleiders op le volgen. Marsmuziek. En wéér een bulletin. „Generaal Pierre Bigot, bevelhebber van het luchtmachtdistrict Algerië, heeft zich onder commando van gene raal Challe geplaatst!" Zaterdagmiddag. Er was nog geen schot gevallen. Oran en Constantine wa ren nog rustig. De militaire bevelheb bers hielden de troepen in de kazernes en wachtten af. Zaterdagavond meldde Algiers: Oran is in onze handen! Eenheden van het leger hebben de openbare gebouwen bezet. Kolonel Argoult ver tegenwoordigt in Oran hel gezag". De bezetting van Oran schijnt te zijn „verzorgd" door twee bataljons van het vreemdelingenlegioen. Zondagmorgen verklaarde generaal Challe voor de radio: „Wij hebben het grootste deel van Algerië bezet. Alle vliegvelden zijn in onze handen. Gene raal Olie, de kersverse opperbevelheb ber voor Algerië. pas door De Gaulle benoemd. vlucht naar Frankrijk" (Marsmuziek). Toch (loden. 55 Zaterdagmorgen om 6.30 uur Neder landse tijd wist men in Parijs niet meer dan dat er een zorgwekkende ontwikke ling gaande was. Toen begonnen lang zamerhand alarmerende b wichten de meeste nog van vraagtekens voorzien binnen te druppelen, totdat in de loop van zaterdagmorgen de telexmachines op alle persbureaus en dagbladen ter wereld een stroom nieuws uit Algerië Parijs werd weer opgeschrikt door een serie bomontploffingen. Op Orly, de grote internationale luchthaven van Parijs, richtte de ontploffing van een plastic-bom grote schade aan. DR. OTTO Stalmann, hoofdambtenaar van het Westduilse ministerie van Voed selvoorziening, die verdacht werd van het aannemen van steekpenningen, is zaterdag vrijgelaten. DE BEWONERS van een huis in de Brcderodestraat te Amsterdam waren ge zellig aan het schilderen, toen hei »as- geverfde huis in brand vloog De ama teur-schilders hadden een peuk op de divan laten vallen... SCOTLAND YARD zoekt naar de oud ste oplichtster van het Verenigd Ko ninkrijk, de 81-jarige oma Madge Sokes Zij geeft zich uit voor sociaal werkster onder bejaarden en licht dan de zaak op. DE ARNHEMSE recherche heeft zes knapen tussen 15 en 18 jaar achter slot en grendel gezet. De lieverdjes maakten er een sport van om wandelaars in het park Sonsbeek te beroven. SERGE ILJOESJIN, die de eerste ruimtevaarder vóór Gagarin zou zijn geweest, is volgens de journalist die Iljoesjin als heelalpionier bekendmaak te, zondag overleden. Weersverwachting van het K.N.M.I. t tot vanavond, opgemaakt gisteren- J avond 23.15 uur: t Opklaringen, maar op enkele plaat- t sen ook een bui. Zwakke tot matige t wind tussen zuid en west. In het noordoosten van het land iets lagere f mlddagtemperaturen, elders weinig i verandering in temperatuur. t Vandaag: zon onder 19.52 uur, maan op 12.54 uur. f Morgen: zon op 5.23 uur, maan 011- i der 3.30 uur i begonnen uit te braken. Dit was te dan ken aan het feit dat de opstandelingen via radio-Algiers, dat herdoopt werd in ..Radio France" hun krijgsberichten de wereld konden insturen. Eén der eerste uitzendingen gold een proclamatie, gete kend door de generaals Challe, Zeiler, Edmond Jouhaud en Raoul Salan, welke luidde: Het leger heeft het gezag over het gebied van Algerië en de Sa hara in handen genomen. De operatie werd uitgevoerd zonder dlit een schot gelost werd. Alle eenheden en alle legerkorpsen zijn herenigd en eensgezind en de gendarmes en de politie heb ben zich met hen verbroederd. Aller burgerlijk gezag in Algerië is overgegaan in handen van de militaire autoriteiten" Het stond op dat moment (circa 10 uur, zaterdagmorgen) vast dat althans de stad Algiers in handen van de re bellen was De openbare gebouwen wa ren door parachutisten omsingeld of be zet. De staat van beleg was in geheel Algerië afgekondigd, terwijl vertegen woordigers van De Gaulles politiek ge vangen waren gezet. Ultimatum Tegen het middaguur zouden „de generaals' een ultimatum aan de Franse bevelhebbers van de gebie den Oran en Constantine. „Sluit u aan bij onze actie", luidde het ulti matum. „Wij redden Algerië". De generaals De Pouilly en Gouraud, die het gezag in Oran en Constantine vertegenwoordigen wezen het ultimatum echter af. „Wij hebben de situatie vast in de hand", meldden zij opgetogen aan Parijs. Intussen voegde zich een regiment Al gerijnse scherpschutters bij de opstan delingen Evenals de mannen van het eerste uur klampten zij zich vast aan hetgeen generaal Challe hen beloofde: te streven naar een onafhankelijk, maar met Frankrijk verbonden Algerië. „Het leger staat, vóór alles, in dienst van Frankrijk", zei Challe. Kort na de radioboodschap, waarin Challe zijn politiek program ontvouwde, gaf hij eer. dagorder uit. waarin gezegd werd: .Fik verzet, waar het ook van daan komt, zal neergesabeld worden". Radio Algiers hervatte zijn program ma met marsmuziek. Toen de muziek zweeg kwam er weer een officiële me dedeling van de rebellenleiding. Bevrijding „Wij hebben de kameraden, die door de regering-van-de-overgave (De Gaul le; gevangen waren gezet, bevrijdl" „Radio France", zoals de zender in Algiers zich blijft noemen, gaf in een nieuw bulletin een lijst van overgelopen Franse eenheden. Bij regimenten tege lijk kozen zij de zijde van de opstan dige generaals. De val van Constantine kon niet lang meer uitblijven. Gisteren om twaalf uur maakte Radio France" het nieuws be kend. Tegelijkertijd nam het garnizoen van Mostaganem in west-Algcrië, de macht in de stad over. De afdelingen van het vreemdelingenlegioen in Sidi bel Abbes hielden zich nog afzijdig Bone en Batna behoorden ook nog tot dc Gaullistische vleugel. Inmiddels werden rebellenofficieren tot bevelhebbers over Je bezette steden benoemd. Als er al gevuurd werd tijdens deze acties, dan gold dit guerrillastrijders van de Alge rijnse verzetsbeweging, die o gruwe lijke humor! bij tientallen gevallen zijn in hun strijd tegen de rebellerende troepen, daarmee hun leven gevend voor de politiek van.De Gaulle. De Franse eenheden hebben niet op elkaar gevuurd. De zonecom mandanten wensten tot elke prijs gevechten tussen hun onderge schikten te voorkomen. De Gaulle pareert Donderende echo's van het gebeuren in Algerië klonken in het Franse moe- jderland, waar president De Gaulle de noodtoestand heeft moeten afkondigen. 'Bomaanslagen, gepleegd door „ultra's", die op deze wijze hun instemming met de staatsgreep van Challe c.s. wilden betuigen en arrestaties van ruim 100 rechtse extremisten markeerden de for mele besluiten. Zaterdag bepaalde de Franse regering zich nog tot geruststel lende mededelingen, oproepen tot natio nale solidariteit en wraakbeloften voor de opstandelingen. Naarmate de toestand in Algerië meer ging spannen, zond het Elysée vervaar- lijker impulsen uit. De Gaulles eerste daad was het zenden van de Franse mi nister van Staat voor Algerië, Louis Joxe, naar het bedreigde gebied. Hij kreeg praktisch blanco volmacht. Zater dag om vijf uur kwam de Franse mi nisterraad in buitengewone zitting bij een. Daarna begonnen de arrestaties van staatsgevaarlijke lieden. Vervolgens werden de zendvergunningen voor radio amateurs opgeschort en werd deze ama teurs bevolen hun apparaten te slopen! De Franse vakbonden stelden zich als êen man achter De Gaulle, hem bij wijze van sympathiebetuiging een sta king van één uur belovend. Premier De- bré maakte de benoeming van generaal Olie tot nieuwe bevelhebben voor Alge rië bekend, onwetend als hij was van het feit dat Olie praktisch al weer op de terugweg naar Parijs was, evenals minister Joxe. Terecht kon Debré spreken van „een krankzinnige situatie". Vervolgens maakte hij de regeringsmaatregelen bekend, die bestonden uit o.a. het in trekken van de militaire verloven en het stopzetten van alle verkeer met Alge rië. (Bij geruchte werd vernomen, dat de regering Algerië wilde isoleren door geen soldij en voorraden, be halve medicamentenmeer te zen den). GENERAAL SALAN ...uur geslagen... rijkste deel van het Franse leger 450.000 man staat in Algerië en het is nu op grond van de mili taire situatie mogelijk dat de rebellen valschermtroepen naar Frankrijk overbrengen om zodoen de in het moederland de complete burgeroorlog te ontketenen. Hoe leeft Algerië op het ogenblik? „Geheim leger" Passagiers, die zaterdag met het laat ste verkeersvliegtuig uit Algerië kwa men, vertelden dat de meerderheid van de bevolking normaal aan het werk is. Bij de Kasbah van Algiers staat een sterke troepenmacht en er zijn overi gens veel militairen op straat. In som mige winkeletalages staan portretten van Challe en Salan en de initialen van „het geheime leger", zoals de rebellen genoemd worden. Men ziet jongelui met armbanden in de Franse nationale kleu ren en er wapperen veel vlaggen in de Europese buurten. Automobilisten claxonneren op de maat van „Algerië Frans. Hevige onrust ivas slechts merk baar in kringen van hen die vrezen voor een tribunaal te zullen worden gedaagd wegens hun steun aan de politiek van De Gaulle. Vele gene raals en burgerautoriteiten zouden al zijn gearresteerd. Ferhat Abbas, het hoofd van de „voor lopige Algerijnse regering", is met de opstand verlegen. Hij heeft zijn politieke medestanders opgeroepen zich te orga niseren om de provocaties af te slaan. „Op het moment dat wij Parijs hadden gedwongen tot onderhandelen over de Algerijnse vrede, trachtten officieren in dienst van het kolonialisme, de klok te rug te zetten", verklaarde hij bitter. De regering in het naburige Tunesië is bezorgd voor een Franse invasie in het gebied dat vroeger eveneens bij Frankrijk behoorde. Bovendien bevinden zich in Tunesië de bases van waaruit de Algerijnse opstandelingen opereer den. Dat deze bases nu bedreigd wor den, spreekt vanzelf. Lagaillarde Het nieuws waarop men zowel in Frankrijk als in Algerië wacht, geldt de grote mannen van de revolte van 1960 (de barricadenopstand) generaal Salan, Joseph Ortiz, Lagaillarde en de anderen, die in Spanje als ballingen le ven. Van Ortiz en Salan staat vast dat zij naar Algiers zijn gegaan. Lagaillar de is ..met onbekende bestemming" uit Madrid vertrokken. Salan ontkwam, on danks dat zijn bewaking verscherpt was. Men zal onderzoeken hoe dat kon. Zoals bekend is, zouden op 7 april vredesonderhandelingen tussen de Franse regering en de Algerijnse Weinig Parijzenaars hebben vannacht geslapen. Gis teravond had premier Debré in een radioboodschap bekendgemaakt, dat een gewelddadige en verrassen de luchtlanding van troepen die zich achter de mili taire junta in Algerië hebben geschaard, op de Parijse vliegvelden werd verwacht. Vliegtuigen zouden in Algerië klaar staan om te starten. De Franse T.V. en de radio bleven tot vanmorgen permanent in de lucht om bet contact met de bevolking in stand te houden. De regering heeft namelijk een beroep op het volk gedaan om op het eerste alarmsignaal naar de vlieg velden le gaan om de gelande parachutisten te bewe gen lot het staken van hun acties. Bij het begin van de landingen zullen de sirenes gaan loeien, alsof het een luchtaanval gold. Er mocht na middernacht geen vliegtuig meer opstijgen en landen. Alle Franse lucht havens zijn geblokkeerd. Debré zei dat Parijs het voornaamste doel van de invasie zou zijn. De troepen zijn geconsigneerd en bewapend. Onbevestigde ge ruchten brachten Parijs in opschudding. Er zouden parachutisten hij Rambouillct, waar De Gaulle ver blijft, geland zijn. Rambouillet ligt 34 km buiten Parijs. Vannacht reden er lichte tanks door Parijs. De politie was bewapend met machinegeweren. President Kennedy heeft de vroe gere chef-staf van het leger, gene raal Taylor opgedragen, een rap port uit te brengen over de oor zaken van de foutieve informaties, welke de Amerikaanse inlichtin gendienst over Cuba heeft ver strekt. Washington ontving volstrekt onjuiste informaties over de toestand op Cuba (er voorlopige" regering zijn begonnen. De conferentie werd door toedoen vctn de Algerijnen, die alleen het FLN als representant van het Alge rijnse volk zagenen andere Alge rijnse groepen buiten de deur wilden houden, uitgesteld. werd zelfs niet gerept over de aanwe zigheid van Mig-straaljagers en tanks). Kennedy handelde ten aanzien van Cuba echter op grond van de informaties, waardoor het „echec" is ontstaan, ten gevolge waarvan Kroestjev nu met een schijn van waarheid achter zich kan be weren dat de Amerikanen de invasie op Cuba hebben voorbereid. „Het was ban ditisme", zegt de Sovjetregeringschef nu verwijtend. Kennedy heeft het weekeinde besteed aan besprekingen over de nare toestand waarin hij verzeild is geraakt. Hij ont moette o.a. Eisenhower en Truman, zijn voorgangers, die daarna het Amerikaanse volk hebben opgeroepen de tegenwoor dige president te steunen. Fidel Castro kraait victorie over de lijken van 500 tegenstanders die bij de invasie zouden zijn omgekomen. Vijfhon derd anderen zijn gevangen genomen. Er gaat een gerucht dat, ondanks de zware verliezen, de revolutionaire raad toch een nieuwe poging wilde ondernemen om het regime in Cuba omver te werpen. De Cubaanse opstandelingenleider Cardona heeft de hulp van de H. Vader ingeroe pen. Hij verzoekt diens interventie om een massale afslachting van Castro's krijgsgevangenen te voorkomen. generaals hebben toegeslagen Op de boulevards in Algiers wap pert de tricolore en strijdmuziek davert door de straten. Algerië zal Frans blijven. Tragische illusie. Het leger, dat zijn trouw aan De Gaulle heeft opgezegd en de vuurmonden van de tanks drei gend heft, kan voor een ogenblik 'de illusie wekken van kracht en onover winnelijkheid. Het kan de colons, die in januari van vorig jaar voor de mo rele kracht van de Franse president moesten buigen, doen geloven dat nu het pleit is beslecht en dat er geen sprake meer zal zijn van onderhande lingen met het FLN. Een drieste overwinningsroes. Maar de werkelijkheid? In Algerië, dat een bevolking telt van tien miljoen, wonen acht miljoen mohammedanen. Een deel van hen zweert bij Abbas, een ander deel had zijn vertrouwen gegeven aan Frank rijk. Niet aan het Frankrijk dat de moslims in het verleden heeft onder drukt, maar aan de regering van De Gaulle, die Algerië economisch op ho ger plan wilde heffen en de bevolking zelfbeschikkingsrecht had beloofd. Het Franse leger vertegenwoordigde voor de Algerijnen de wil en de macht van de Franse president. Vandaar dat zij juichten toen de opstand van 1958 door het leger werd onderdrukt en uit de kasbah te hoop liepen, toen be gin 1961 een aantal drieste Europe anen een nieuwe opstand trachtten te ontketenen. Geleidelijk aan kregen de militairen het vertrouwen van de ge matigde moslims. Nu is dit vertrouwen geschonden. De generaals hebben de zijde van de colons gekozen en op mis dadige wijze verraad gepleegd tegen over De Gaulle. QROOT moet de verbittering zijn bij de Algerijnse bevolking, onherstel baar de schade die wordt toegebracht aan hetgeen er de laatste jaren werd bereikt. Dat dit niet weinig is, hebben we enkele weken geleden betoogd na een studiereis door Algerië. Dat De Gaulle met het FLN wilde spreken, betekende niet dat hij Algerië zonder meer overgeleverd zou hebben aan de rebellenleiders. Hij hoopte nog altijd dat de redelijkheid zou over winnen en de Algerijnen hun verbon denheid met Frankrijk als een levens belang zouden zien. Kiezen voor een vrij Algerië hoefde geen stellingname tegen Frankrijk te zijn. J^EBELLIE om het gevaar van een tweede Kongo te bezweren? Laten we voor een ogenblik in dit idealisme geloven. Maar wat zal het nu worden? Een Algerië waar de angst regeert en dat ingekneld zal zijn tussen twee vijandige machten, Tunesië en Marok ko. Een Frankrijk dat aan de rand staat van burgeroorlog en zijn part ners in verlegenheid brengt. De Gaulle zal niet buigen voor het verraad van de generaals. Misschien mag men het een moedige daad noemen die de militairen hebben gesteld. Maar dan toch even moedig als onberaden. V*) Bomaanslagen De opstandige generaals, aldus de re geringsverklaring, zullen voor de krijgs. raad worden gebracht. Zij kunnen ter dood veroordeeld worden. Onderwijl klonk het geluid van ont ploffende bommen in sommige Franse steden, waarbij merendeels onschuldige personen gedood of gewond werden. Er ontploften ook bommen op het Parijse vliegveld Orly en in het Gare du Lyon. Volgens de bevoegdheden welke de president heeft tijdens de twaalf dagen dat de noodtoestand van kracht blijft (daarna is verlenging mogelijk) kunnen bijeenkomsten worden verboden en ver dachte personen worden vastgezet, zoals ook de censuur kan worden ingesteld. De regering wist vrijdagnacht, dat Al gerië de chaos zou ingaan. De staats greep was voorgenomen op de dag van heden. Toen echter uitlekte dat Parijs op de hoogte was. besloot men de Putsch zaterdag te organiseren. De Gaulles voornaamste zorg is, te voorkomen dat de rebellie over slaat naar Frankrijk. Het belang- De leiders van de opstand in Al gerië zijn vier gepensioneerde generaals. Zij hebben echter geen van vieren de leeftijd die wij „pensioengerechtigd" noemen, nademaal zij na een prachtige staat van dienst ontslag heb ben genomen omdat zij het met De Gaulles Algerië-politiek niet eens waren. Het zijn Raoul Sa lan (61), Maurice Challe (65, luchtmachtgeneraal), Edmond Jouhaud (56, eveneens lucht machtgeneraal) en André-Marie Zeiler (63). Salan was tot 1958 Frans opperbe velhebber in Algerië. Hij is een open lijk voorvechter voor een Frans-Alge- rië. Salan vertoefde in ballingschap in Spanje, samen met Lagaillarde en Joseph Ortiz bekende mannen van de „barricadenopstand". Challe, die na als eerste man de le gerorders voor Algerië ondertekent, was tot januari 1960 commandant van de NATO-strijdkrachten in midden- Europa. Hij was tijdens de tweede wereldoorlog door dik en dun ver knocht aan Dc Gaulle, die hij nu ver raden heeft. Na zich achter Salan te hebben geschaard, werd Challe de laan uitgestuurd, maar de generaal kreeg toestemming zich metterwoon in Al gerië te vestigen. Jouhaud heeft een belangrijke staat van dienst: Europa, Indo-China en wéér Europa. Hij was laatstelijk chef van de Franse luchtmachtstaf. In sep tember 1960 nam hij kwaad op De Gaulle ontslag, om zich als ambte loos burger in Algerië te vestigen. Zeiler nam in 1956 ontslag als staf chef van het Franse leger. Hij was een voorvechter van een politiek van geweld tegen de Algerijnse FLN-be- weging. Ook hij ging in Algerië wo nen Een andere figuur die uit de Al gerijnse stofwolken opduikt is ko lonel Godard, een 49-jarige para chutistenofficier, een echte ijzer vreter, die nauw met generaal Massu wiens initiatief tot een opstand in 1958 men zich nog wel herinnert heeft samengewerkt. Hij heeft lang in de geheime dienst gewerkt en men mag aannemen dat zijn relaties de rebellen goed van pas zijn gekomen. Al was het alleen maar doordat de geheime dienst pas op het laatste moment rappor teerde dat Algerië de opstand in ging. Deze groep opstandelingen beschikt over machtige vrienden in Frankrijk, Vrienden waarnaar de politie ijverig zoekt, omdat ergens de vrees is uit gesproken dat medestanders van de rebellen zouden proberen de macht in Parijs over te nemen. Wellicht moet men dit bericht echter verstaan als iets uit „de stroom van vals nieuws", zoals Parijs het noemt, waarmee de rebellen Frankrijk in paniek trachten te brengen. In Algerië zelf hebben de rebellen verbindingen met de burgergroeperin gen die een Frans Algerië voorstaan. Hieronder bevinden zich vele opge wonden standjes en het baart enige zorg dat volgens alwéér radio-Al giers vele van deze figuren bewa pend v/orden. De officiële reacties in de wereld klinken bezorgd. Men voorspelt Ame rikaanse interventie als de rebellie in Algerië overslaat naar b.v. Tunesië of Marokko. Gebeurt dit niet, dan be schouwt Washington de Putsch als een binnenlandse aangelegenheid van Frankrijk. Ook Londen zal dat doen. 55 Zevenhonderd leden van de Zweedse BB en vijfhonderd politieagenten hebben gisteren de evacuatie van Stockholm geregeld. Een kwart miljoen mensen, uit de slaap geschrikt door sirenegeloei en klokgelui, verlieten de stad vol gens voorschrift. Stockholm hield namelijk een evacuatie-oefening. Men kon gratis met de onder grondse of de bus de stad uit komen en automobilisten kregen 15 liter benzine cadeau. De deel nemers kregen bovendien versna peringen. Koning Gustaaf was als één der eersten de stad uit. Hij verliet Stockholm per onder grondse, om er gisteravond weer terug te keren. (Advertenties) ,ikid Bolletje/ V\\\U:1TI'»///// ///n i\\ w\vN

de Stem | 1961 | | pagina 1