Terreur van Castro Stichting van de Arbeid uit haar teleurstelling Fries geschenk voor Koningin Iljoesjin-jr Gagarin vóór was V.N.-commissie naar Angola „En Hirosjima r Adolf Eichmann informeert El Akkoord CVP en BSP bekrachtigd Duizenden paaseitjes Conflict president V.S.- Dean Rusk DAGBLAD VOOR ZEELAND Vonnissen le Osnabrueck Nieuw record de X-15 van Goed ingelichte Fransman Maar zal het niet overleven Spoedig „staakt vuren in VERANTWOORDELIJK FORMEEL pn Wisselende bewolking het Laos verwacht Kosten Kongo wie zal dat betalen Op de pfennig nauwkeurig 101e JAARGANG No. 23655 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerl&ndi» Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hqotegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, TeL 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 ZATERDAG 22 APRIL 1961 Abonnementsprijs 7,per kwartaal 8,20 per post - 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. ZeeUwsë~Éüanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377L^-_JBijbureaus: Ter neuzen: IJsbaan.traat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) KENNEDY DOKTERT DOOR AAN President Kennedy heeft gisteren, tijdens zijn persbijeenkomst te Washington, verklaard, dat de Amerikaanse regering contact zal opnemen met andere Zuid- en Latijns-Amerikaanse staten, teneinde overleg te plegen inzake de Cubaanse ontwikkelingen. Verdere mededelingen wilde hij niet doen. Wel zei hij, dat de Amerikaanse regering, alsmede de regeringen van andere landen, bij de Cubaanse regering, trachten te interveniëren ten gunste van de op Cuba gevangen genomen en met de dood be dreigde Amerikanen. Kennedy weigerde in te gaan op vra gen over het Amerikaanse aandeel de V.S. zouden wapens, schepen en brandstof geleverd hebben voor de in vasiegroep cn ontweek ook het ant woord op vragen over de meningsver schillen welke ten aanzien van Cuba ge rezen zouden zijn tussen hem en de mi nister van buitenlandse zaken, Dean Rusk. In Washington verluidt namelijk, dat Kennedy, tegen het advies van Rusk in, tot steun aar. de rebellen besloten zou hebben. Daarentegen heeft dr. José Miro Car- dona, hoofd van de verbannen tegen standers van Fidel Castro in de V.S. gisteren in New York gezegd, dat de mislukte invasie was uitgevoerd zonder enige militaire hulp van de V.S. En in de politieke commissie van de assemblée van de V.N. ontkende de Amerikaanse afgevaardigde Stevenson opnieuw, dat de V.S. agressie in Cuba hadden gepleegd. „Als de V.S. militair hadden ingegrepen, zouden zij dan suc ces hebben gehad of niet?", zo vroeg Stevenson. Prestigeverlies Met dat al is echter wel sprake van een prestigeverlies voor Washington, vooral in de Aziatische landen. Volgend op het succes van de Russen met hun eerste bemande ruimtevaart, wordt van Pakistan tot Tokio gesproken over een tweede ernstige morele nederlaag van de V.S. Kennedy's waarschuwing heeft wel een schittering aan de overwinning van Castro ontnomen, maar in Azië spre ken de daden van de communisten dui delijker tot de verbeelding dan het woord van de Amerikaanse president. In Peking hebben gisteren 600.000 mensen deelgenomen aan demonstraties pro-Castro. Op Cuba zelf Op Cuba zelf heeft Castro weer een grote mond. Hij is nog in het gevechts- gebied van de provincie Las Villas, maar voor de radio heeft hij al ver klaard, dat Kennedy ,,een imbeciel is, bang voor de Russen". In de Cubaanse hoofdstad gaat het leven vrij normaal door, maar de sfeer is gespannen. De straten zijn vol gewapende leden van de Castro- De jury die in onze paasci-kleurwed- strijd het beslissende woord moet spreken, is nu bijna met haar werk klaar. Gelukkig, want zij begon ook tegen het plafond paaseieren te zien! Duizenden inzendingen hebben we binnengekregen, de een al origineler dan de andere. En die moesten alle maal worden bekeken. Over enkele dagen kunnen we bekendmaken aan wie de prijzen zijn toegevallen. CUBA militie en overal ziet men zandzak ken. Er zijn honderden arrestaties verricht. Onder meer bevinden zich nog een aantal Amerikanen in arrest en ook worden vier Britten vastgehouden. Vol gens radio-Havanna hebben Castro's soldaten 400 rebellen gevangen geno men. Deze „huurlingen" zijn overge bracht naar Havanna. Onder hen be vindt zich een zoon van Cardona, voor zitter van de Cubaanse revolutionaire raad. Nieuwe landingen Een radiozender van de Cubaanse op standelingen heeft gisteren gezegd, dat opnieuw op kleine schaal opstandelingen naar Cuba zijn overgebracht. Ook zijn nog nieuwe afdelingen gewa- In het internationale valsemunterspro ces te Osnabrueck zijn gisteren de von nissen geveld. De 48-jarige Nederlandse chemigraaf en lithograaf A. O. uit Haar lem, die de ziel van de voorgenomen on derneming ten gunste van de Algerijnse opstandelingen was genoemd, is veroor deeld tot twee en een half jaar gevan genisstraf, de 58-jarige Duitser H. S. en en de 38-jarige Algerijnse zakenman A. A. kregen ieder twee jaar gevangenis straf. Voor alle drie geldt aftrek van voorarrest. De kosten van het proces ko men voor rekening van de veroofdeel- den. De in beslag genomen machines van de drukkerij in Osnabrueck zijn verbeurd verklaard. pende opstandelingen per schip naar Cuba, aldus deze radio. In V. N. De grote politieke commissie van de algemene vergadering van de V.N., heeft met 61 stemmen voor, 27 tegen en 10 onthoudingen een Latijns-Amerikaan se resolutie aangenomen, waarin de or ganisatie van Amerikaanse staten wordt gevraagd eer. verzoening tussen Cuba en Amerika te verwezenlijken. Het raketvliegtuig X-15 heeft boven de vliegbasis Edwards, in de Ameri kaanse staat Californië, gisteren bij een proefvlucht een snelheid van ongeveer 5050 km per uur bereikt, ofwel 4,f mach (4.8 maal de geluidssnelheid). De X-15 beschikt thans over een ra ketmotor, welke het experimentele ketvliegtuig een snelheid van 6400 km per uur kan geven, doch de motor heeft deze keer slechts 67 seconden op vol vermogen gewerkt. (Van onze Haagse redacteur) De Stichting van de Arbeid beeft in een aan de minister-president gericht schrijven de vraag opge worpen of door dc regering aan de Stichting nog wel de plaats en be tekenis wordt toegekend, waarop zij als adviesorgaan van het geor ganiseerde bedrijfsleven aanspraak meent te mogen maken. De Stichting stelt deze vraag, om dat ze meent, dat niet voldoende overleg met haar is gepleegd over de inhoud cn de wijze van totstand koming van de jongste algemene aanwijzing inzake de arbeidstijdver korting van de regering. De Stich- ting van de Arbeid is hierover „te leurgesteld". Het bestuur van de Stichting herin nert er in zijn brief aan de minister president aan. dat maandag j.l. uitvoe rig van het standpunt van de Stichting inzake de verkorting van de arbeidstijd aan de staatssecretaris van Sociale Za ken en Volksgezondheid mededeling is gedaan. De Stichting meende toen te moeten adviseren tot invoering van de 45-urige werkweek in het bouwbedrijf. Niettemin werd daags daarna een alge mene aanwijzing aan het College van Rijksbemiddelaars verstrekt, -waaruit bleek, dat de regering inzake de ar beidstijdverkorting niet verder wenste te gaan dan 46,5 uur en dit dan nog slechts in die gevallen waarin bij de totstandkoming van de betrokken c.a daartoe de mogelijkheid was opengela ten. De Stichting van de Arbeid zegt hier over: ..Wij erkennen uiteraard de eigen verantwoordelijkheid van de regering voor het sociaal-economisch beleid in ons land, die van een andere orde is dan de verantwoordelijkheid, die de Stichting van de Arbeid draagt. Het is duidelijk, dat de regering op grond daar van een afwijkend standpunt kan inne men. Intussen is ons bestuur van oor deel, dat zoveel mogelijk er naar gestreefd dient te worden in geza menlijk overleg tussen regering en Stichting tot eenstemmigheid tc ko men over de algemene grondslagen en dc gedragsregels voor het te voe ren beleid op loonpolitiek terrein, j Bij zulk een gezamenlijk overleg past Ge piocedure waarbij aan de we- j derzijdse opvattingen in een vol- i waardige gedachtcnwisseling volle- i dig recht wordt gedaan, i Ons bestuur is van mening, dat het overleg over de inhoud van de alge- mene aanwijzing van 18 april niet ten volle aan deze voorwaarde heeft vol daan". De brief van de Stichting eindigt met de opmerking, dat zij van de zienswijze van de regering op dit alles gaarne na- der op de hoogte zou worden gesteld. „Joeri Gagarin was niet de eerste ruimteman". Dit is in Parijs ver klaard door een correspondent van de Franse radio en t.v., na een bezoek aan Rusland. Deze correspondent. Edouard Bo- brovski, vertelde vandaag voor de ra dio dat de eerste Rus die een ruimte vaart maakte, de zoon was van Serge Iljoesjin, de'bekende vliegtuigontwerper. De zoon. die ook Serge heet. ligt bui ten bewustzijn in een ziekenhuis te Mos kou. Hij ging driemaal de aarde rond en verloor volkomen zijn evenwichtsge voel. De reis van Iljoesjin werd drie of vier dagen voor die van Gagarin ge maakt. ..Ik kan mijn bronnen niet ont hullen, maar kan u garanderen dat ze volkomen betrouwbaar waren", vertelde Bobrovski aan de luisteraars. Merkwaardig genoeg werd een soort gelijk verhaal op de dag, voor dat Ga- TEGEN een Surinaamse bankwerker die betrokken is geweest in een nachtelijke steekpartij op de Amsterdamse walletjes is gisteren drie jaar geëist. H Sigaren,fabriek in Duizel zij" de 300 sigarenmakers een wilde staking begonnen. Ondanks onderhandelingen ziet het er naar uit, dat de actie nog even zal duren. NET OP TIJD hebben de Rotterdamse politie en brandweer 16 bussen verf die op het punt stonden te ontploffen' (er was een verkeerde stof bijgemengd) on schadelijk kunnen maken. De bussen wa ren al heet aan het worden. IN DEN HAAG heeft men het stoffelijk overschot van een 71-jarige vrouw ui\ het water gehaald. Vermoedelijk is de oude vrouw in het donker te water ge raakt. IN IERSE kringen is gisteren verklaard dat Ierland waarschijnlijk eveneens aan sluiting bij de Europese Economische Ge meenschap zal zoeken, als Engeland tot een akkoord met „de zes" zou komen. HET AANTAL doden tengevolge van het drinken van methyl-alcohol in Zweden is tot vier gestegen. Het vergift was dooi opvarenden van een Nederlands schip naar Zweden gebracht. DE GAULLE heeft een voorgenomen rondreis door het land uitgesteld. Men neemt aan, dat dit in verband staat met de mogelijkheid van onderhandelingen met de Algerijnse rebellen. HM. Koningin Juliana heeft giste ren een bezoek aan noord-oost- Friesland gebracht. Op de bijgaande foto zien we de vorstin, die bij haar bezoek aan een kinderwagenfabriek in Surhuisterveen een kinderwagen kreeg aangeboden om deze te bestemmen voor een charitatief doel, met het geschenk. De algemene vergadering der Verenigde Naties heeft gisteren besloten een commissie van vijf leden te benoemen om een onder zoek in te stellen naar de toestan den in Portugees Angola en „zo j Weersverwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisteren- 5 «M°nd, 23,15 uur: ~iss.ejend bewolkt met enkele buien. fwakke tot matige wind uit zuide- 1 ,l|ke richtingen. Ongeveer dezelfde J ïfniPeraturen als gisteren. *andaag: zon onder 19.48 uur. 'in t5enzon °P 5.28 uur, zon onder uur. Maan op 11.53 oyder 2.30 uur. ï?aïta*: zon °p 5.26 3.01 uur. uur, maan 26 uur. Maan on- De Britse ambassadeur in Moskou, sir i' rank Roberts, heeft na een onderhoud met de Sovjet-minister van buitenlandse zaken, Gromiko, verklaard, dat naar zijn mening een overeenkomst over een gezamenlijke Brits-Russische oproep tot staken van het vuren in Laos „zeer nabij' is. J Al in Vientiane Het Russische persbureau Tass heeft gemeld, dat linkse gewapende afdelingen („patriotten" voor Tass) al gewapende acties hebben uitgevoerd binnen de stadsgrenzen van Vientiane. Ook de militaire basis Tsjinaimo, in de buurt van Vientiane, zou voortdurend door de Pathet Lao worden bedreigd. De begrotingscommissie van de alge mene vergadering der Verenigde Naties heeft een resolutie goedgekeurd, waarbij alle leden van de V.N. moeten worden aangeslagen voor dc kosten van cje V.N operatie in Kongo. De resolutie kreeg echter niet 'de tweederde meerderheid die in de assemblee nodig is. In de reso lutie wordt ook voorgesteld 100 miljoen dollar toe te wijzen voor de eerste tien maanden van het jaar. Het totale bedrag moet door de 99 leden worden betaald volgens de gewone schaal. „Niet iedereen die ik evacueer de is om het leven gekomen. Ten- slotte zijn er nog 2.400.000 Euro pese Joden in leven gebleven." Deze cynisch klinkende uitspraak deed Adolf Eichmann tegenover de Israëlische politiekapitein die hem tijdens het vooronderzoek verhoord heeft. Grote fragmen ten van de verhoren werden gis teren voor het Hof in Jeruzalem door middel van geluidsbanden weergegeven. Op zijn laconieke verontschuldiging antwoordde Eichmanns verhoorder: „U wilt dit toch niet als een verdienste van uzelf beschouwen? Het feit, dat niet alle .Joden omgekomen zijn is te danken aan de gealli eerden, die de overwinning be haalden." Eichmann vertelde ook iels over zijn relaties tot een Duitse predikant die partij h-A gekozen voor de onder- drukte joden. ,,De geestelijkheid moest zich buiten joodse zaken hou den, op bevel van Himmler". zo ver telde Eichmann. Hij had de bewuste predikant driemaal tevergeefs ge waarschuwd. waarna hij hem mede deelde dat de Gestapo zijn arrestatie had bevolen. De geestelijke kreeg be scherm ingsarrest" hetgeen bolckc'nde dat hij in een concentratiekamp be landde. Eichmann vertelde ouk hoe zijn bu reau voor deportatie van joden tot op de pfennig nauwkeurig te werk ging waar het zijn kasmiddelen betrof. Het geld van gedeporteerde joden werd, aldus Eichmann, niet door zijn bureau beheerd. Ook zou zijn afdeling niet verantwoordelijk zijn geweest voor joods bezit dat geconfisqueerd was. Geloof in God Eichmann werd o.m. ondervraagd over een artikel dat hij eens geschre ven had en dat in I960 door een Duits weekblad was aangehaald. Eichmann prees in het bewuste stuk .,het ge loof in God" van het nationaal-socia- lisme, dat hi., tegenover „het materia lisme van het communisme" stelde. In hetzelfde artikel betreurde hij de geestelijke luiheid en onwetendheid van zijn drie zonen. Toen men Eichmann vroeg of hij 'in dat artikel ook zelf geschreven had: ..Het maakt geen verschil of twee. drie. vijl of zeven miljoen joden zijn verdelgd", zei hij: ..Ja, dat is moge lijk. heel wel mogelijk". Hij voegde eraan toe, dat na zijn arrestatie zijn huis in Argentinië moet zijn doorzocht en dat daarbij zijn artikel was gevon den. Grynzspan Toen Eichmann gevraagd werd of hem iets bekend was van het lot van Herschel Grynzspan, een jonge jood, die in 1938 een nazi-diplomaat in Pa rijs doodschoot, antwoordde de ver dachte: „Ik weet alleen dat hij in 1943 of 1944 nog gevangen werd gehouden op net hoofdkwartier van de Gestapo in Berlijn. Wat er later met hem ge beurd is weet ik niet". (Dc aanslag van Grynzspan gaf het nazidom een gereed motief om dc eerste grote pro- grom tegen de joden, de zgn. „Kris- tallnacht", in te zetten). Sprekend over zijn verantwoorde lijkheid als „reisleider van de dood" zei Eichmann, dat hij deze verant woordelijkheid alleen wilde delen, als zij die op bevel Duitse burgers heb ben geëxecuteerd en gedeporteerd, ook zouden toegeven dat zij de ver antwoordelijkheid voor moord deelden en ervoor bestraft zouden worden. (Eichmann doelde hiermee op de ge allieerden tijdens de tweede wereld oorlog, in welk verband hij de atoom- aanval op Hirosjima en Nagasaki aan haalde) „Vae Victis „Volgens de wet, die bij het proces in Neurenberg is gesteld, ben ik uiter aard formeel, gedeeltelijk verantwoor delijk voor moord. Maar dit is een eenzijdige interpretatie van recht namelijk bestraffing van misdaden vol gens het principe van „vae victis" (wee de overwonnenen!)" Eichmann vertelde zich vaak te heb ben afgevraagd wie het eerst had be volen de joden te vergassen, in plaats van hen dood te schieten. Volgens ver dachte kwam het vergassingsidee niet uit de koker van de Gestapo, doch was het afkomstig van iemand in het mi nisterie voor de bezette gebieden in het Oosten, een ministerie dat door Ro senberg werd beheerd. „Ze zullen daar wel hebben gezegd dat het doden van de joden eleganter moest gebeuren. Dat wil zeggen: zij wensten geen schietpartijen meer (Voor dc overige verklaringen van Adolf Eichmann verwijzen wij de le zer naar de binnenpagina's). te spoedig mogelijk rapport uit brengen". De uitslag van de stemming over de desbetreffende resolutie was 72 voor, 2 tegen, en 9 onthoudingen. Alleen Spanje en Zuid-Afrika stemden tegen. Austra lië, België. Brazilië, Nederland, de Do minicaanse Republiek, El Salvador, Frankrijk, Thailand en het Verenigde Koninkrijk onthielden zich van stem ming. In de resolutie wordt Portugal ver zocht bestuurshervormingen in Angola in te voeren opdat de weg naar onaf hankelijkheid wordt vrijgemaakt. Er wordt in opgemerkt, dat de recente ongeregeldheden in de kolonie de we reldvrede in gevaar kunnen brengen en er wordt herinnerd aan de in december verleden jaar aanvaarde resolutie in zake onafhankelijkheid voor alle gekolo niseerde volken. Portugal zelf heeft niet aan het debat deelgenomen en voerde aan, dat Angola een „overzeese provincie" is en dat de V.N. niet het recht hebben de kwestie te bespreken. Dit is Serge Iljoesjin, van wie ver klaard wordt, dat hij enkele dagen voor majoor Gagarin driemaal om de aarde is gecirkeld in een ruimte vaartuig. garins reis plaatsvond, gepubliceerd door de Londense „Daily Worker" (communistisch). De volgende dag bood de redactie haar verontschuldigingen aan bij de lezers. Toen heette het dat de inlichtingen over de eerder gehouden vlucht door de ruimte „volkomen fou tief" waren gebleken. (De dag vóór Ga garins reis hebben wij het bericht van de Daily Worker aangehaald). Bobrovski zei, dat Gagarin op 12 april aan zijn reis door de ruimte was begon nen zonder te weten dat de jonge Iljoe sjin er al was geweest, en óók was teruggekomen. Iljoesjin had men de eer gelaten om de eerste ruimtevaarder te zijn, om het aanzien dat zijn vader genoot. De jonge Iljoesjin had echter niet de zware op leiding gevolgd als de andere ruimte piloten. Iljoesjin zou tijdens de ruimtereis zo ernstig gewond zijn geraakt, dat hoop op genezing niet meer bestond. Ongelovig De Amerikaanse reizende ambassa deur W. Averell Harriman, gelooft van de hele zaak geen snars meer. Hij heeft gezegd dat de Amerikaanse ruimtevaart deskundigen bewijzen moeten vragen van Ruslands eerste vlucht door de ruimte. Hij achtte het „een grote domheid" indien men voetstoots zou aannemen wat de Russen beweren. President Kennedy heeft de vraag overwogen of er een „spoedprogram" moet worden uitgevoerd om de Russen op ruimtegebied te kunnen inhalen. Een en ander wordt nu bestudeerd onder leiding van vice-president Lyndon Johnson. (Advertentie) PII-ICFIJM. •n met de minste moeite schildert U met ppfö WtólnAKEIS Breda (Van onze Belgische correspondent) In België hebben de hoogste in stanties van de Christelijke Volks partij en van de Belgische Socia listische Partij gisteren hun goed keuring gehecht aan het regerings akkoord tussen beide partijen. De twee partijvoorzitters hebben voor hun wederzijdse politieke vrienden alle bei beklemtoond, dat een rooms-rode coalitie de enige praktische mogelijkheid was, die uit de stembus te voorschijn is gekomen. Zij schetsten in grote trek ken de gesloten overeenkomst, die een economische opleving, verdere sociale vooruitgang en een regeling van de Vlaams-Waalse problemen voorziet. Th. Lefevre zei. dat er geen sprake kan zijn van amnestiemaatregelen voor de ver oordeelde stakers, maar dat elk geval afzonderlijk het voorwerp kan uitmaken vannen onderzoek tot het verlenen van genade. Uit de besprekingen is gebleken, dat in beide partyen de Walen meer weigerig tegenover de B.S.P.-C.V.P.- coalitie staan dan de Vlamingen. Van de vijf arrondissemcntele af vaardigingen van de C.V.P., die zich tegen het akkoord uitspraken, waren er vier Waalse, terwyl een vijfde Waals arrondissement intern verdeeld bleek. Het buitengewoon congres van de B. S.P. schonk in grote meerderheid zijn vertrouwen aan het akkoord. De tegen stemmen kwamen hoofdzakelijk van drie Waalse arrondissementen. Hun woord voerders verklaarden dat in het rege ringsakkoord nauwelijks een vierde te rug te vinden is van het B.S.P.-kiespro- gramma, dat de maatregelen die voor de gestrafte stakers voorzien zijn, onvol doende zijn en dat de socialisten door hun huidig akkoord, de mede-uitvoer ders zullen worden van de eenheidswet, waartegen de socialisten tijdens de sta king en tijdens de kiescampagne zo hef tig hebben gestreden. Wat de Vlaamse vleugel van de C.V.P.-parlementairen betreft; deze heeft gisterenmiddag voorbehoud ge maakt inzake het partijenakkoord betreffende de taalgrensregeling. De Vlaamse C.V.P.'ers hebben de for mateur gewaarschuwd dat zij zich zul len verzetten tegen het oprichten van Franse scholen in de Nederlandstalige randgemeenten van Brussel.

de Stem | 1961 | | pagina 1