Ons geduld niet onuitputtelijk 2500 volkswoningen extra Baby van tien maanden bleek verkeerd beland tm- Meedogenloze strijd wacht vrije wereld El V.S NIET VAN PLAN CUBA PRIJS GEVEN AAN COMMUNISME En ook nog 80 miljoen/ voor industrie Harde les geleerd Export-Klassekleding 100 gulden kopen 50 gulden GRATIS uitzoeken DAGBLAD VOOR ZEELAND Vliegtuig Cuba in Amerika aangehouden Boedapest Veel bewolking Ontvangst door prof. De Quay Verdeling van Brits Kameroen Maar andere bouw afremmen Achtervolgde straaljager neergestort KORT GEDING IN ADOPTIE-TRAGEDIE Geforceerd Uitwijzing het nog kan nu Arbeidstijdverkorting Volgende week interpellatie Ruimtebotsing 580 miljoen jaar geleden Vorstelijk loon voor ..doe-"Kei ver uit Lcimbarene NU VERRASSEND VOORDELIG SERVICE-VERKOOP! 101e JAARGANG No. 23654 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: H. Broeders, dr. H. M. Houben, mr. J H.Jacobs, F. A..J. van Oers, A. J- van Putte, Deken M. Vos, ir. J- w Wellen. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 Sïcttt VRIJDAG 21 APRIL 1961 Abonnementsprijs 7.per kwartaal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. j^T^n^ENDAAL, Molenstraat 4». tel. 3581 - BERGEN OP ZOOM, Zuivelstraat 26, tel. 4780 - OOSTERHOUT, Arendstraat 14, tel. 3753 - WAALWIJK. Grotestraat 189, tel. 2861 - GOES, Westsingel 98. tel. 6252 - HULST, Steenstraat 14, tel. 2377 KENNEDY WAARSCHUWT MOSKOU Kennedy liet zijn landen zien President Kennedy zei de vol gende wijze lessen te hebben ge leerd uit de ontnuchterende episode" op Cuba De kracht van het commu nisme moet niet worden onder schat, op Cuba noch elders. De V.S. moeten met alle vrije landen van het westelijk halfrond „de dreiging van buiten landse communistische interven tie in en overheersing van Cuba" nog nauwkeuriger en realistischer bezien. Het is meer dan ooit duide lijk geworden dat de vrije wereld letterlijk overal een meedogenloze strijd moet voeren, van iieel groter omvang dan van legers of zelfs een oorlog met kernwapens. Het volk van Cuba heeft het laatste woord nog niet gesproken en het lijdt geen twijfel dat het zich zal blijven uitspreken voor een vrij en onafhankelijk Cuba. President Kennedy van de V. S. heeft gisterenavond in Washington vierkant te dal de Verenigde Sla- prijs te ge- verstaan ten niet van plan zijn Cuba ven aan hel communisme". „Ons geduld is niet onuitputtelijk", zo waarschuwde hij Moskou. De Amerikaanse president sprak op het jaarlijks congres van dag bladuitgevers. Hij zei: Eenzijdige Amerikaanse inmenging op Cuba na de invasie zou in strijd zijn geweest met de traditie en de inter nationale verplichtingen van de V.S. Maar wie de geschiedenis be studeert, zal zien dat ons geduld niet onuitputtelijk is. Ik wil iedereen duidelijk maken, dat wanneer ooit zou blijken, dat de inter-Amerikaanse leer van niet-inmenging slechts zou dienen om een politiek van niet-optreden te verhullen of te verontschuldigen wan neer de landen van dit halfrond hun verplichtingen communistische penetratie van buitenaf tegen te gaan niet zouden nakomen deze regering niet zal aarzelen haar primaire verplichtingen jegens de veiligheid van ons land na te komen". Even tevoren hadden de V.S. scherp ge protesteerd hij de regeringen van de Sovjet-Unie, Bulgarije en Roemenië, legen wat wordt genoemd „in scène zet ten van betogingen" tegen de Ameri- rikaanse diplomatieke vertegenwoordi gingen in die landen. Evenmin is het de laatste episode in de eeuwige strijd van vrijheid tegen tirannie die overal ter aarde, ook op Cuba, wordt gevoerd". ])e sterke blijft Een Cubaans lijnvliegtuig met 11 pas sagiers en 14 bemanningsleden aan boord is gisteren na de landing op de basis van de Amerikaanse luchtmacht te Hamilton op Bermuda, vastgehouden. Het toestel, van het type Britannia was op weg van Praag naar Havanna Het was gisterenmorgen van Santa Ma na op de Azorcn vertrokken. Het had echter geen toestemming gekregen voor het vertrek^ cn de luchtvaartautoriteiten van de „New York overseas control" hadden de piloot opdracht gegeven naar een landingsplaats te zoeken. Hij had op het ogenblik dat hij dit bevel had ontvangen nog kunnen terugkeren, aldus de Amerikaanse autoriteiten op de lucht machtbasis Kindley op Bermuda. In plaats van te landen op de burger luchthaven had de piloot de militaire basis gekozen. Van de zijde der lucht machtleiding werd nog meegedeeld, dat in het verleden lijnvliegtuigcn wel van de faciliteiten op de basis Kindley ge bruik hadden mogen maken, maar dat dan bepaalde garanties werden geëist. Onder meer zou de maatschappij een speciale verzekering hebben moeten af sluiten. Toen de Cubaanse luchtvaartmaat schappij onlangs niet meer aan de voor waarden van de Amerikaanse lucht macht wilde voldoen, werd de vergun ning om haar toestellen er te laten lan den, ingetrokken. Het is nog niet bekend wat met pas sagiers en bemanning zou gebeuren. De Amerikaanse president sprak op het jaarlijks congres van dagbladuitge vers. Hij zei, dat wanneer de tijd zou komen dat Amerika alleen zijn veilig heid zou moeten beschermen, het geen lezingen over interventie nodig zou heb ben ,,van hen. wier geweten voor altyd besmeurd met het bloed uit de stra ten van Boedapest". DE OEFENINGEN van de Amerikaan se vloot die 22 en 23 april aan de oost kust van Florida zouden worden gehou den, gaan niet door. ZONDAG LOOPT Stockholm half leeg; 300,000 inwoners moeten namelijk mee doen aan een evacuatieoefening van de Zweedse B.B, Stockholm telt 700.000 in woners. BIJ ZWOLLERKERSPEL is een vracht auto op een met knipperlichten bevei ligde overweg door de trein gegrepen. De chauffeur, een 26-jarige man, kwam om het leven. SPOORWEGPERSONEEL dat op kor date en snelle wijze de baanvakken, die na ongevallen vernield zijn, weer in or de brengt, zal in het vervolg een gra tificatie kunnen krijgen. HET AANTAL slachtoffers van de me- jnyl-alcoholvergiftiging in Zweden is tot twee gestegen. Zoals wij al meldden, wercl het vergift door een Nederlandse Kustvaarder naar Zweden gebracht. Weersverwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisteren- avond 23.15 uur: Veel bewolking met nu dan wat 5 reven. Overwegend matige zuidelijke 2 wind. Dezelfde temperaturen als gis- 1 teren of iets lagere. znn onder 19.47 uur. Morgen: zon op 10.55 uur. Maan 5.30 uur. Maan op onder 1.52 uur. Kennelijk naar aanleiding van pre mier Castro's mededeling dat de inva siestrijdmacht is verslagen, zei Kenne dy: ..Evenmin zullen wij ditzelfde resul taat verwachten of aanvaarden. De klei ne groep moedige Cubaanse vluchtelin gen moet hebben geweten dat zij het ri sico liep te worden verslagen, maar niettemin was zij vastbesloten ondanks de grote risico's de moedige poging te doen om de vrijheid van hun eiland te herwinnen. Het is niet de eerste maal dat communistische tanks over moedige mannen en vrouwen zijn gerold die streden om de onafhankelijkheid van hun vaderland te herwinnen. Kennedy vervolgde: De V.S. zullen le ring trekken uit de gebeurtenissen op Cuba, in Laos „en het steeds luider wordende koor van communistische stemmen in Azië en Latijns-Amerika". De boodschap uit deze plaatsen is dat de meegaande, toegevende, de zachte maatschappijen zullen ondergaan. Slechts de sterke, nijvere, vooruitziende maatschappijen zullen overleven. Dit is de grootste taak voor dit land en deze regering. Niet één andere uit daging vraagt meer inspanning en ener gie, Wij hebben ons te lang blind ge staard op gebruikelijke militaire be hoeften, op legers die klaar moeten staan grenzen te overschreden en op raketten die startklaar worden gehou den. Nu moei het duidelijk zijn dat dit niet langer voldoende is dat onze veilig heid verloren kan gaan zonder dat een enkele raket wordt afgeschoten en zon der dat een leger een enkele grens overschrijdt". En de Amerikaanse president besloot: ..Wij zullen onze inspanning voor een strijd die in veel opzichten moeilijker is dan een oorlog vergroten. Laat mij li als uw president duidelijk maken dat ik vastbesloten ben dat ons stelsel zal overleven en zal slagen, onverschillig de offers en de gevaren". Frankrijk en de leden van de Franse gemeenschap hebben gisteren de zitting van de beheerschapscommissie der V. N. verlaten uit protest tegen een door twaalf landen ingediende resolutie waar in de verdeling van Brits Kameroen werd gevraagd. De commissie aanvaardde de motie korte lijd later. De bewoners van het noordelijk deel van Kameroen willen aansluiting bij de federatie van Nigerië. De bevolking in het zuidelijk deel voelt meer voor een samengaan met de republiek Kameroen (voormalig Frans bezit). Nieuwe leden V.IV. De algemene vergadering heeft de vei ligheidsraad der V.N. aanbevolen Mau- retanië en Buitcn-Mongolië als lid van de V.N. toe te laten. Een desbetreffen de resolutie werd met 48 tegen 13 stem men aangenomen. Premier De Quay lieeft gisteren op zijn kabinet de Surinaamse minister n Sociale Zaken en Volksgezond heid ontvangen. De bijgaande foto toont dc premier (r.) met zijn gast, de heer E. M. L. Ensberg (l.) en in het midden dr. Einaar, plaatsvervangend gevolmach- tig minister van Suriname in ons land. Ecu Sabre-straaljager van de Zuidko- reaanse luchtmacht is gisteren op 150 km ten zuiden van Seoel neergestort. Het toestel werd achtervolgd door drie communistische Mig-straaljagers. On middellijk is in het gehele land de staat van paraatheid afgekondigd. Functionarissen van het opperbevel van de V N. in Zuid-Korea zeiden, dat de straaljager was neergestort op dc Amerikaanse luchtbasis Koensan in het zuiden van het land. In Koreaanse kringen verluidde, dat de drie communistische toestellen de Sa bre hadden aangevallen nadat het vlieg tuig via de gedemilitariseerde strook boven Noord-Korea was beland. (Van onze parlementaire redacteur) De bij (Ie kabinetscrisis van december j.l. in het vooruitzicht ge stelde 25(H) extra volkswoningen worden dit jaar inderdaad gebouwd. Als tegenhanger zullen echter ter voorkoming van een overspan ning van de bouwmarkt andere bouwactiviteiten „ingrijpend" wor den afgeremd. Zo zal met ingang van 21 april a.s. voor dc bouw van duurdere woningen in de vrije sector voorlopig een rijksgoedkeuring worden vereist, welke alleen gegeven zal worden in gemeenten, waar zich geen spanning op de bouwmarkt voordoet. De industriële bouw kan echter met 80 miljoen worden uitgebreid. Een en ander heeft tot gevolg, dat het totale bouwprogram voor dit jaar met 200 miljoen wordt verhoogd tot 2900 miljoen. In 1960 is er voor 2760 miljoen gebouwd. gen. Tussen oktober 1960 en maart 1961 zijn er in deze sector dikwijls voor zuiver speculatieve doeleinden 15.890 woningen gebouwd. Zou hier geen rem worden gelegd, dat zouden er dit jaar minstens 30.000 van deze woningen ge bouwd worden. De volkswoningbouw zou dan gevaarlijk in het gedrang komen. Andere beperkingen Het voor de scholenbouw geplande produkticbedrag wordt met vijf miljoen verlaagd. Dit bedrag komt in mindering van het wetenschappelijk onderwijs. Ver der is de bevoegdheid van de gemeenten tot het afgeven van rijksgoedkeuringen voor scholenbouw voor werken met een bouwsom tot 100.000 gulden ingetrokken, behalve voor de drie grootste gemeenten. Op de gemeenten wordt voorts een beroep gedaan grote zelfbeperkingen te betrachten bij het verlenen van goed keuring voor bouwwerken met een bouwsom tussen 2.000 en 10.000 gulden. Als richtlijn hiervoor wordt aanbevolen dat per maand niet meer wordt toege staan dan de helft van de goedkeuringen in de overeenkomende maanden van het vorige jaar. Tenslotte zal het contingent dat voor de eerste zes maanden van 1961 aan dc hoofdingenieurs-directeuren der volkshuisvesting in de provincies en aan Uit deze mededelingen, vervat in een nota aan de Tweede Kamer blijkt dat minister Van Aartsen (Volkshuis vesting) en de liberale bewindslie den in het kabinet eindelijk geca pituleerd zijn voor de algemene wens de volkswoningbouw de voorrang te verlenen op andere bouwactiviteiten. De bittere pil van deze capitulatie is intussen wel wat verzoet door de ruimere armslag voor de industriële bouw. De industrie dient van de gunstige con junctuur te profiteren ten behoeve van ie structurele industriële ontwikkeling, verklaart mr. Van Aartsen. De 2500 extra volkswoningen bestaan voor de ene helft uit woningwetwonin gen, voor de andere helft uit goedkope premiewoningen. Met deze verhoging, die bijna 125 miljoen kost, komt de to tale gesubsidieerde woningbouw voor '61 op 70.000 woningen. De beperking van de bouw van duurdere woningen in de vrije sector geldt (afhankelijk van de gemeente waar gebouwd wordt) voor wo ningen waarvan de bouwsom hoger ligt dan resp. 23.000, 21.000 en 19.000 wonin- te Klagenfurt wel geschrokken zijn", zo zei de rijksadvocaat. 55 Het al of niet in Nederland blij ven van de tien maanden oude Oostenrijkse baby Adèle Paul was gisteren de inzet van een kort geding voor de vice-president van de Haagse rechtbank. Het meisje werd verleden zomer via een pleegouder-overeenkomst door het stedelijk bureau voor jeugd zorg in Klagenfurt aan de zor gen van echtpaar de L. te Oegst- geest toevertrouwd. De bedoeling van de familie de L. is om Adèle Pau.1 te adopteren. Het kind kreeg landse voogd over het kind benoemd. Voor de pleegouders, die zich tegen het uitwijzingsbcvel verzetten, pleitten dc Haagse advocate mevrouw N. Nan- ning-Groenemeyer en mr. Kalkman. De staat liet zich vertegenwoordigen door de rijksadvocaat Drooghleever Fortuyn. Gesteld werd, dat het uitwijzingsbevel op grond van de vreemdelingenwet een n - onrechtmatige daad is omdat het kind een Uostenrijks paspoort en werd - ..niet zonder middelen van bestaan is cn -- - de publieke rust niet verstoort", al is de minister van oordeel, dat de plceg- Advertentie) IMIIK FIJI •n met de minste moeite schildert U met verf Brede naar Nederland gebracht. Hier werd een verblijfsvergunning ge vraagd en verkregen. De raad voor de kinderbescherming in Nederland bleek echter van mening dat de pleegouders niet in staat zoudcii zijn Adelc een goede opvoeding te ge ven. Gezien de lange procedure voor adoptie in Nederland werd het wense lijk geacht de baby zo spoedig mogelijk naar de voogd, het Klagenfurtse Stadt- jugendamt, terug te sturen. Deze gegevens kwamen naar voren tijdens de pleidooien, die in kort ge ding werden gehouden tegen het op grond van de rapporten gegeven uit wijzingsbevel van de minister van Justitie aan Adèle Paul. Bij kantonrechtelijk vonnis werd mr. W.M.A. Kalkman uit Katwijk tot Neder- ouders het kind niet behoorlijk kunnen opvoeden, dan nog is er geen reden om het kind uit te wijzen. Men wil echter adoptie voorkomen en daarom is het uitwijzingsbevel gegeven. Namens de pleegouders werd verder aangevoerd, dat de Raad voor de Kin derbescherming zich tegen hen richt cn dat daarom het uitwijzingsbevel werd uitgelokt. De overheid zou haar be voegdheid voor een ander doel hebben gebruikt dan 'waarvoor deze gegeven is. Van de zijde van dc Staat werd ge steld, dat beroep tegen uitwijzing al leen mogelijk is voor „toegelaten vreemdelingen" cn onderdanen. Adèle Paul, zo werd gezegd, is geen van beide. Het „Jugendamt" van Klagenfurt heeft het kind lichtvaardig meegegeven „Toen de rapporten kwamen zal men Hü achtte het onaanvaardbaar, dat een buitenlands kind in een ongeschikt Nederlands gezin komt. Strenge maat staven moeten worden toegepast. Aan staande pleegouders mogen dc zaak niet forceren. Reeds zijn moeilijkheden ge rezen met Griekse kinderen, die daar op gemakkelijke wijze door Nederland se pleegouders zijn verkregen. Nu de familie de L. niet geschikt ge acht wordt is het beter, dat de tien maanden oude baby naar Klagenfurt terug gaat, hoeveel verdriet het af scheid de pleegouders ook zal doen. Voor het kind bestaan thans nog geen bindingen. „De heer en mevrouw de L. hebben zich risico's op de hals gehaald door overijld te handelen. Zij moeten de gevolgen daarom dragen, hoe hard het ook is", zo besloot hij. De president van de Haagse recht bank zal op dinsdag 2 mei uitspraak in kort geding doen. Hij nam daarbij aan, dat de staat ondertussen geen gevolg aan het bestreden uitwijzingsbevel zal geven, hetgeen door de landsadvocaat werd toegezegd. de besturen der drie grote gemeenten is toegestaan voor werken met een bouw som tussen 10.000 cn 100.000 gulden in- plaats van zes, voor zeven maanden moe ten dienen. Tegen de verwachting in wordt in de nota niets gezegd over de regeringsbeslis sing inzake arbeidstijdverkorting in de bouwvakken. Misschien wil minister Van Aartsen op dit punt zijn kruit droog hou den tot de interpellatie, die terzake de komende woensdag in de Tweede Kamer wordt gehouden. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft de socialisten Blom en Baart verlof verleend de mi nisters van Binnenlandse Zaken en So ciale Zaken te interpelleren over de re cente regeringsbeslissingen inzake de arbeidstijdverkorting bij de gemeenten c.q. het bedrijfsleven. Deze interpellatie zal niet voor woensdag 26 april a.s. ge houden worden. De Kamer kan dan re kening houden met de komende nota in zake de woningbouw en het beraad, a.s. vrijdag, van de Stichting van de Arbeid. Twee Amerikaanse geleerden. Hcy- mann en Schaeffer. hebben verklaard, dat zich ongeveer 580 miljoen jaar ge leden een geweldige botsing in de ruim te moet hebben voorgedaan. Zij zijn tot deze theorie gekomen door metingen van radioactief matèriaal in meteorieten. Gewapend met een honkbalknuppel is gisterenmiddag een klein Afrikaans ne gerjongetje op Schiphol aangekomen. Het was de 11-jarige Sarturnin Auna. Hij maakt een reis met de Amerikaan se journalist Marty Gershan, die het leven van Sarturnin ingrijpend beïn vloed heeft. Gershan zag de jongen voor het eerst in de omgeving van het hos pitaal van dr. Albert Schweitzer in Lam- barene. Sarturnin had een zelf gemaakt model van een C-130 (een vrachtvlieg tuig) bij zich. Dé journalist verbaasde zich erover dat een 10-jarige een zo getrouwe kopie kon maken van een vliegtuig. Het artikel dat Gershan over Sartur nin schreef, werd gelezen door Ralph Smith, een rijke Amerikaan, die de jon ge Afrikaan wilde adopteren. Sarturnin, die had verteld graag eens naar Ameri ka te willen, zag zijn wens in vervui ling gaan. In het begin van deze maand kwam Gershan Sarturnin halen om hem naar Amerika te brengen. Zo was hij gisteren op doorreis in Amsterdam. In Amerika zal hij op een lagere han delsschool voor negerjongens gaan. ..Mijn vader is timmerman, maar dat wil ik nooit worden", zei Sarturnin en met een brede lach, die zijn grote witte tanden zichtbaar maakte, verdween hij in een DC-3 toestel van de KLM dat hem naar New York voerde. De foto toont de gelukkige Saturnin Onah bij zijn aankomst op Schiphol (Advertenties) er van! paradiso 22 ct SALVATORE 27 ct CAPRINO 31 ct In doosjes van 5 en 10 stuks Door middel van een unieke UITSLUITEND DE BEPROEFDE „BORONET" KLEDING 1 jaar schriftelijke garantie j jaaj. gratis onderhoud ALLEENVERKOOP firma LEIJGRAAF Breda: san Coothpleln- hoek Gimiekenstraat Eindhoven Grote Berg 16 Arnhem Kortestraat 3 Nijmegen Lange Burchtstr. 60 Venlo Parade 40 "til njyyjrtrozên- Meestérs, planten, ms fwmlaa£4v gladiolen, dahlia'S, enz. enz. GLADIOLEN, DAHLIA's, enz. enz. Wij verzenden ook geschenkpókkëtten bloembollen n^pr het buitenland. Bel ev*n of stuur een kaartje aan: POSTBUS 218 HILLEGÖM TIL. (Q252Ö) 6388*

de Stem | 1961 | | pagina 1