Spaak vice-premier Ontstemming bij vakcentralen Cals treedt af bij verwerping Nog toenemende onzekerheid omtrent gevechten op Cuba Soevanna Phoema niet naar de V.S. Cbncordia Concordi '"EZHDEZa Concordia Rebellen verslagen „Geen kans op nachtvorst" ij Arrestaties in Angola Arrestaties door Salazar Nog kritiek in kamp der C.V.P.-ers Mammoetwet in Eerste Kamer, STAKING IN FRANKRIJK Demonstraties pro Castro Manifest over Nieuw-Guinea OOK SPOEDIG AMERIKAAN DE RUIMTE IN DAGBLAD VOOR ZEELAND NASLEEP STAKING NOG KNELPUNT, MAAR TOCH: Nasleep Santa-Maria Besluit regering wei verkorting NIEUWSTE SPELLING Vals geld voor FLN Rechtbank bekeek apparatuur 101e JAARGANG No. 23653 Voor God, Koningin en Vaderland icona heht bt gegeven e Egberts! Ipot f 6,80 Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerland!» Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. V. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M- Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841. DONDERDAG 20 APRIL 1961 Abonnementsprijs f 7,per kwartaal 8,20 per post - 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm CIng. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Ba». t, Z—-, O— W.smng.l I» telefoon MM - Bur... .ote HOTST. IMM - ttM~. - IMbur.,,,,: T.m.,.,.n. M-M - OOSTBPRG: Nl.»»,lr„l <1 t.l.l.on iBM) ROOMS-RODE COALITIE In Carmona (Noord-Angola) zijn giste ren 68 opstandelingen onder wie enkele stamhoofden gearresteerd. Verder is in Loeanda vernomen, dat 24 opstandelingen zijn gedood in een niet- geslaagde aanval op het dorp Caxito' in Noord-Angola. In Novo Redono, eveneens in Noord- Angola zouden de leiders van een op standige groep, van wie sommigen zich „generaal" en „minister" noemden, gear resteerd zijn. Versterkingen Tegen eind mei zal de totale sterkte van de Portugese troepen in Angola tot circa 25.000 man gestegen zijn en zullen ook in de andere Portugese koloniën Guinea, Mozambique, de Kaap Verdische eilanden omvangrijke troepenverster kingen zijn aangekomen. Momenteel staan in Angola ongeveer 7000 man. Een Portugese anti-Salazar-groep ii Engeland, die zich „de democratische groep" noemt, verklaart „van betrouw bare zijde" vernomen te hebben, dat hon derd leden van de bemanning van de Santa Maria zijn gearresteerd. Voorts zouden 78 opvarenden van het Portugese fregat, dat werd uitgezonden om de Santa Maria te onderscheppen, zijn gearresteerd. Tenslotte verklaart „de democratische groep" dat de Portugese regering „van plan is alle vooraanstaande leiders van de Portugese oppositie te doen vermoor den". (Het Portugese passagiersschip Santa Maria is, zoals bekent!, in januari j. 1, door tegenstanders van de regering-Sala- zar overmeesterd. Het werd later weer ter beschikking van de Portugese auto riteiten gesteld). IN BELGIE Van onze Belgische correspondent). limlachend, doch innerlijk vermoeid door de Tevreden onderhandelingen die hij gedurende twee weken vrijwel onaf gebroken heeft geleid, heeft de C.V.P.-partijvoorzitter Th. Lefèvre gisterenavond de journalisten meegedeeld, dat er een akkoord tot stand is gekomen tussen de onderhandelaars van de C.V.P. en van de Belgische Socialistische Partij (B.S.P.) om samen een regering te vormen. De onderhandelingen hebben veel meer tijd in beslag genomen en zijn veel moeizamer verlopen, dan men zich twee weken geleden had kunnen inbeelden. Toen infor mateur P. Harmei door de koning van zijn functie werd ontheven en Th. Lefèvre als regeringsformateur werd aangesteld, leek het er op als of het terrein tussen de twee groot ste partijen van België voldoen de geëffend was om vlug tot een regering te geraken. Men was er des te meer van over tuigd, daar politieke leiders van beide partijen hun wens van samen de rege- ringsverantwoordelijkheden op te ne men, niet onder stoelen of banken sta- Naar het Overlegorgaan van de drie vakcentralen mededeelt, heeft liet met ontstemming kennis geno men van de beslissing van de re gering een algemene aanwijzin; aan het College van Rijksbemid delaars te geven, inzake de a NA AFLOOP van de zitting van giste ren op de conferentie te Genève over het staken van kernproeven waar het Westen, zoals elders in deze editie uit voerig gemeld, nieuwe voorstellen op tafel heeft gelegd verklaarde de Rus Tsarapkin, dat de Westelijke voorstellen „mets nieuws" bevatten, wat als een af wijzing wordt beschouwd. TIJDENS stormweer is de Noorse vis sersboot ,,God' Haab" voor de Noorse kust vergaan. De negen opvarenden worden vermist. DE TWEEJARIGE Jeffrey Rooze uit de Ploegstraat in Amsterdam. is bij zijn ouderlijk huis in een vijver gevallen en verdronken. IWAN GANENK. eerste partijsecretaris in het Sovjetrussische district Astrakan, is ontslagen uit zijn functie, die hij ze ven jaar heeft bekleed. „Het is een bu reaucraat en hij heeft geen zelfkritiek", aldus de Pravda. EEN VEEL gelezen communistische schrijver in Brazilië, Jorge Amado, is benoemd tot ambassadeur van Brazilië in Cairo. DE GEMEENTERAAD van Amsterdam heeft een krediet van f 108.000 beschik baar gesteld voor het doen vervaardigen en plaatsen van een standbeeld van de architect dr. H. P. Berlage. De op dracht wordt uitgevoerd door de stads beeldhouwer Hildo Krop. DE FILMSTER ernstig ziek Gary Cooper is zeer Zuidelijke wind J Weersverwachting van bet K.N.M.I. J tot vanavond, opgemaakt gistere®- J avond 23.15 uur: .het algemeen veel bewolking 7nijP aatselijk wat regen. Matige 1 teren wind- Iets zachter dan gis- ™n onder 19.45 uur. 2 2 io oi 70n °b 5 32 uur. Maan op J 10 01 'Uir. Maan onder 1.09 uur. beidstijdverkorting voor nog lo pende collectieve arbeidsovereen komsten of loonregelingen, waar omtrent gesanctioneerde afspra ken bestaan. Die aanwijzing houdt, zoals bekend, een beperking in van de arbeidstijdver korting in deze bedrijfstakken tot 4612 uur per week. Deze ontstemming spruit in de eer ste plaats voort zegt het orgaan uit het feit, dat de regering deze nieu we algemene aanwijzing heeft uitge vaardigd, nadat met betrekking tot de in het bouwbedrijf overeengekomen ar beidstijdverkorting een unaniem gunstig advies van de Stichting van de Arbeid op basis van de bestaande aanwijzingen, reeds was uitgebracht. In dit verband wijzen de vakcentralen op de in overleg met het College van Rijksbemiddelaars, op 9 januari 1961 vastgestelde gedragsregels, ten aanzien van aroeidstijdverkorting, waarin o.a. bepaald is, dat daar waar gesanctioneer de afspraken bestaan, het mogelijk de arbeidstijd tot 45 uur per week te verkorten. Daarenboven heeft de regering, in af wijking van de tot nu toe gevolgde weg het in de Stichting van de Arbeid ge organiseerde bedrijfsleven slechts op formele wijze ingeschakeld, alvorens deze algemene aanwijzing uit te vaar digen. In afwijking van de tot dusver gevolg de procedure, waarbij zowel over de strekking als over de feitelijke inhoud van de aanwijzingen uitvoerig overleg werd gepleegd, wordt het bedrijfsleven thans geconfronteerd zegt men met een door de regering eenzijdig vast gestelde algemene aanwijzing. Naar cic mening van het overlegor gaan schept dit overheidsbeleid een grote mate van onzekerheid voor het be drijfsleven, en leidt dit noodzakelijker wijze tot discriminerende beslissingen. Het Overlegorgaan acht het daarom noodzakelijk, dat de Stichting van de Arbeid, gezien deze gewijzigde verhou ding. zich op korte termijn nader be raadt op haar positie als adviesorgaan in loon-politieke aangelegenheden. Been strak Ook de werkgevers- en werknemers organisaties in het bouwbedrijf zijn te leurgesteld. Beide partijen hebben een gezamenlijk communiqué uitgegeven, waarin zij van die teleurstelling gewa gen cn zeggen ..onveranderd het voor nemen te handhaven de vijfdaagse werkweek met ingang van 5 juni a.s te verwezenlijken". Eind volgend jaar hoopt minister Cals een doceerbare eenheidsspelling te in troduceren. Dit heeft hij gisteren in de Eerste Kamer meegedeeld. ken. In den beginne kenden de bespre kingen inderdaad een vlot verloop. Men raakte het in grote trekken vlug eens over kwesties van financiële, sociale en economische aard en ook de kwestie van de Vlaams-Waalse verhoudingen bleek geen grote moeilijkheden op te leveren. Het gunstige klimaat werd echter ernstig verstoord, toen de nasleep der jongste stakingen ter sprake kwam. Men zal zich herinneren, dat de socialisten in hun verkiezings campagne volledige amnestie had den beloofd aan al degenen die sanc ties of zelfs veroordelingen opgelo pen hadden wegens stakingsfeiten. Omdat de C.V..P harerzijds haar ver kiezingscampagne in het teken had ge steld van een revanche tegen de sta kingsbaldadigheden, is het duidelijk dat beide partijen weinig geneigd gevonden werden om terzake toe te geven. Er is dan ook lange tijd gedokterd aan een Hoge functionarissen van <Ie Cubaanse rebellenbeweging hebben legen middernacht te Miami, in de Amerikaanse slaat Florida, erkend dal de .>000 tegenstanders van Castro, die maandagochtend Cuba bin nenvielen, vermoedelijk ver slagen werden. De radioverbinding met de invasiemacht viel woensdag avond 0111 half tien (onze tijd) uit. De socialist Paul Henri Spaak, thans naaste medewerker van de CVP'er Theo Lefèvre. compromis, dat er in zou bestaan dat enerzijds amnestie zou worden verleend aan ambtenaren, die wegens werkver zuim tuchtmaatregelen opliepen, maar zonder afbreuk te doen aan de door de rechtbanken uitgesproken vonnissen, ter wijl anderzijds de ordemachten waarover België kan beschikken om het hoofd te bicden aan subversieve handelingen, zouden worden uitgebreid. Toen men zover gevorderd was, verstrakten de socialistische onder handelaars plotseling hun houding, en maandag leek het er zelfs op, dat de onderhandelingen op een misluk king zouden uitdraaien. Van C.V.P.- zijde nam het wantrouwen toe. Men ging aannemen, dat de socialis ten bewust de pogingen van Th. Lefèvre wilden laten mislukken, opdat Paul Henri Spaak, als formateur zou worden aangeduid. Toen heeft de formateur de socialisten voor de keuze gesteld: hij zei zonder meer zijn voorstellen te nemen of te verwerpen. Spaak ten tonele Toen de socialisten merkten, dat het ernst werd. bonden zij in. en zij scha kelden zelfs Paul Henri Spaak, die zij tot dan toe in reserve hadden gehouden, bij de onderhandelingen in. Nu is de kogel door de kerk. Formateur Lefèvre heeft de journalis ten meegedeeld, dat Spaak eerste minis ter in zijn kabinet zal zijn, en dat hij samen rr.et zijn socialistische adjunct zal overgaan tot de samenstelling van zijn regering. Vrijdag beslissing Vooraleer het zover is, moeten beide partijen echter nog hun goedkeuring hechten aan de conclusies van hun resp. onderhandelaars. Die beslissende bijeen komsten hebben allebei vrijdag a.s. plaats. Verwacht wordt, dat die bekrach tiging wat de B.S.P. betreft slechts een formaliteit zal zijn. Hoewel niet getwijfeld wordt aan het uiteindelij ke besluit van de C.V.P., wordt toch aangenomen dat in het christelijke kamp toch nog wel een hartig woord je zal worden gepraat. Vooral van Waalse en van conserva tieve zijde is er de jongste weken harde kritiek uitgebracht op de persoon van Th. Lefèvre cn wordt een rooms-rood bondgenootschap argwanend onder ogen gezien. De strenge veiligheidsmaatregelen om het proces tegen de drie mannen, die ervan worden verwacht Frans geld voor de Algerijnse verzetsbeweging te hebben vervalst, zijn gisteren nog ver zwaard. Dit geschiedde toen de rechtbank met verdachten naar de drukkerij te Osna- brück ging, waar de mannen hun prak tijken zouden hebben uitgevoerd. Een getuige-deskundige voor de aan klager zei: ..In de jaren dat ik in dit vak zit heb ik nimmer een modernere techniek gezien om vals geld te ma ken". Een deskundige zou de machinerieën slechts met moeite herkennen als een drukpers, meende hij. Op de vraag hoe lang het naar zijn mening zou duren om vals geld ter waarde van 96 miljoen francs te ver vaardigen, gaf hij ten antwoord: „Drie of vier dagen". Tc Osnabriick is vernomen dat S. S. cn M. R., die in Amsterdam op hun berechting wachten, dc feitelijke leiding van dc gehele valsemunterij zouden heb ben gevoerd. Een officiële bevestiging van dit gerucht kon niet verkregen wor den. (Van onze parlementaire redactie) Onomwonden heeft minister Cals (O.K. cn W.) gistermorgen in de Eerste Kamer te kennen gege ven, dat hij zal aftreden wanneer de mammoetwet in de staten-ge neraal de eindstreep niet mocht halen. Minister Cals zei letterlijk: ..Ik be schouw de regeling van het voortgezet hoger en middelbaar onderwijs, zoals vervat in de mammoetwet, bepaald niet als een vrije kwestie. Het is de hoogste tijd dat op dit gebied een regeling tot stand komt. De regeling is belangrijker dan de minister die haar ontwerpt. Als de mammoet dan ook verworpen wordt, zal terstond een andere minister van Ongeveer 20.000 stakende personeels leden van genationaliseerde bedrijven zijn gisteren bijeengekomen op de Place de l'Opera in Parijs. Via de Avenue de l'Opera begaven zij zich vervolgens naar het ministerie van financiën om verho ging van salaris en pensioen te eisen. Bovendien wilden zij de werktijd zien teruggebracht tot 40'uur. De betoging droeg een rustig karakter. Op vele plaatsen in de wereld, neergeschoten, vier in totaal. In een vooral in de communistische lan den, is geprotesteerd tegen de in vasie op Cuba. In Kairo waren 100.000 mensen op de been, in To kio 20.000, in Warschau 10.000. Het felst echter waren de demonstra ties in de Zuidamerikaanse lan den. Er deden zich hier en daar in cidenten voor, doch tot calamitei ten is het nergens gekomen. Over de gevechtshandelingen ontbre ken nog steeds betrouwbare berichten. Castro heeft laten bekendmaken, dat hij ook gisteren weer vliegtuigen heeft daarvan zat een Amerikaanse piloot, Leo Francis Berlitz uit Boston, die werd gedood. In Havanna zijn vele arrestaties ver richt, ook onder katholieke priesters. De revolutionaire raad der verzets strijders wijst op successen bij bombar dementen o.a. op het vliegveld van Havanna. „Ondanks de voortdurende aanvallen van Russische Mig-vliegtuigen, zware tanks en artillerie, heeft het revolutio naire commando de eerste fase van de militaire operaties in het zuiden van Cuba met succes voltooid. Deze fase was het leggen van con tact met groepen guerrilla-strijders in het Escambray-gebergte", aldus een officieel communiqué der rebel len. De foto toont een van de protesten tegen de invasie op Cuba. In Minsk Sovjet-Uniehield het personeel van een tractor fabriek een protestbijeen komst. Over de landingen van de anti-Castro troepen bestaat overigens nog steeds on zekerheid. De berichten, dat de actie niet een invasie op grote schaal is ge weest door duizenden goedbewapende rebellen, worden steeds veelvuldigcr Het schijnt intussen wel vast te staan dat grote opstanden in het binnenland, waar de rebellen op gerekend hadden zijn uitgebleven. onderwijs zich er aan moet'en wijden". Met deze woorden diende minister Cals gisteren de christelijk-historische senator Van Hulst van repliek, die eer gisteren had gezegd, dat de C.H.-frac tie der Eerste Kamer de mammoetwet op fundamentele gronden verwerpt. Mi nister Cals zei, dat door senator Van Hulst onmogelijk een dergelijke opmer king gemaakt kon worden, waar in de Tweede-Kamerfractie der C.H.U. nog geen eensluidend oordeel is uitgespro ken. Minister Cals betreurde de opmerking van senator Van Hulst dan ook en zei dat men liever eerst met positieve sug gesties er amendementen moet komen alvorens a priori een dergelijk stand punt op deze wijze naar voren te bren gen. Minister Cals weerlegde op klare wijze de verwijten van niet-katho- lieke zijde, dat zich aan de top van het departement te veel rooms-ka- tholieke functionarissen zouden be vinden. Hij zei voorts de salarissen van dc kleuterleidsters en de inspecteurs bij het v.h.m.o. niet te kunnen wijzigen alvo rens algemene salarisherzieningen voor het onderwijzend personeel tot stand zijn gebracht. Stubenrouch Staatssecretaris Stubenrouch gaf dc senaat te verstaan, dat bij de huidige stand van zaken geen wettelijke ver lenging van de leerplicht, zich uitstrek kend over 14- en 15-jarigen, kan wor den verwacht. Over het probleem van de vijfdaag se schoolweek merkte de staatssecreta-1 ris op, dat het onderwijs zeker niet ge baat zal zijn met overhaaste beslissin gen. Hij is echter doende deze materie te laten onderzoeken, evenals het pro bleem van de vakantiespreiding. Van de schooltelevisie hoopte hij, dat spoedig het experimentele stadium 'zal zijn bereikt. Hij liet er ten slotte geen twijfel aan'bestaan dat hij het gecom mitteerdensysteem bij de eindexamens wil handhaven. De begroting werd na een behandeling van ruim 30 uur zonder hoofdelijke stemming alleen de communisten wa ren tegen aanvaard. Fruitkweker Crombach uit Horst (Lim burg) is niet bang voor nachtvorstdie in zijn in volle bloei staande boom gaard schade zou kunnen aanrichten* De heer Crombach heeft, nadat hij vo rig jaar proeven had genomen, zijn bo men de nodige bescherming gegeven. Tussen elke rij bomen, op 15-20 m van elkaar, kan de kweker vuurtjes aan leggen. Keurig verpakt in plastic zak ken ligt de brandstof (olie-turf-zaag sel) gereed voor gebruik. De zakken liggen op ijzeren schalen. Wageningen zou grote belangstelling hebben voor het werk van de heer Crombach ..Nederland moet de kwestie Nieuw- Guinea onverwijld aan de Verenigde Naties ter beslissing voorleggen en bij voorbaat verklaren zich bij elke beslis sing van de Verenigde Naties te zullen neerleggen". Deze mening hebben bijna honderd Nederlanders neergelegd in een manifest. Tot de ondertekenaars behoren bekende professoren en voorts vele kun stenaars, voornamelijk letterkundigen. Brief aan Kennedy S. B. Hindom, de voorzitter van „Ko be Oser'\ de Papoea-studentenvereni ging in Nederland, heeft in een brief aan president Kennedy namens alle le den van deze vereniging verzocht „geen enkel besluit tijdens het bezoek van pre sident Soekarno over Nieuw-Guinea te nemen, zonder erkenning van onze eigen wensen". Een mobiel televisiestation, dat is uit gerust met tal van bijzondere apparaten is gisteren binnen gerold in het ge heime hart van Cape Canaveral, ter voorbereiding van de lancering van de eerste Amerikaanse bemande raket in het project Mercury". Als uitvloeisel van de Amerikaanse politiek van „open" berichtgeving, zal de lancering van de raket volledig wor den opgenomen en uitgezonden door de drie Amerikaanse televisie-omroepgroe- pen. Men verwacht, dat nog deze maand de lancering zal plaatshebben. Soevanna Phoema, de neutralis- nistische Pathet T erin geslaagd tische premier van Laos die op we reldreis is, heeft afgezien van zijn voorgenomen bezoek aan Washing ton. Als gevolg van zijn bezoek aan Sotsji aan de Zwarte Zee, waar Kroestjev met vakantie verblijft, raakte zijn tijdsche ma in de war. Hij zou een dag later dan was voorgenomen in de V.S. arri veren, doch de Amerikaanse functiona rissen, met wie hij besprekingen wilde voeren, hadden reeds dringende afspra ken voor die dag. Van iets langer uitstel wilde Soevanna niet weten en hij zei zijn bezoek af. Britse voorstellen Intussen is de Britse ambassadeur in Moskou door het Sovjetrussiche ministe rie van buitenlandse zaken ontboden. Men neemt aan, dat de Brit daar het Russische antwoord in ontvangst zal ne men op de Engelse voorstellen met be trekking tot Laos. Engeland heeft o.m. voorgesteld op 5 mei een 14-mogendhe- denconferentie inzake de toekomst van Laos bijeen te roepen. Opmars gestuit In Laos zelf is de opmarst van de Pathet Lao-rebcllen (voorlopig?) ge stuit. Ongeveer 400 valschermsoldaten van het koninklijk leger van Laos zijn ge land achter de linies van de commu Lao-strijders. Zij zijn de communistische op mars tegen de stad Tjakjek, dicht bij de grens van Thailand, te stuiten. De landing werd zondag j.l. uitge voerd. De plotselinge verschijning van de keurtroepen heeft een einde gemaakt aan de dreigende splitsing van Laos in twee delen. De actie van de valschermspringers werd niet eerder dan gisteren onthuld, ofschoon eerder was aangekondigd, dat de regering „afdoende maatregelen heeft genomen om Tjakjek te verdedi gen". Van Thaise zijde werd vernomen, dat op ruim 13 km van Tjakjek gevechten woedden. Indien de communisten zouden slagen in de verovering van deze stad, zou dit betekenen dat zij een eerste voet aan de grond zouden hebben gekregen in Thailand. Van de zijde van de Laotiaanse staats secretaris voor buitenlandse zaken, Tjao Sopsaisana, is intussen meegedeeld, dat Laos aan de V.S. om meer militaire hulp heeft verzocht. Washington heeft al toegezegd in Laos een militaire ad viesgroep te vestigen. (Advertenties) Voor Uw levensverzekering TJ heeft luis vaste zekerheid U betaalt lage premies WASBARE MUURVERF IN MODERNE KLEUREN. OOK OVER BEHANG. ALLE KLEUREN Z'JN MENGBAAR. GECO VENLO U deelt mee in de winst HCOFBKANTOOR; OUDENOQRDtO UTRECHT.

de Stem | 1961 | | pagina 1