Kennedy moet van Moskou einde maken aan agressie Scherpe nota V.N. aan Katanga i §f fel. 01150-2151 Getuigen verhoor begonnen Gekleurd nieuws over succesvolle acties „Oorlog om N.-Guinea begint niet door ons Duitsers sloegen taxichauffeur met ijzeren staaf om hem te beroven HANDEL Mr. Stikker aangezocht HELE WERELD VOLGT MET SPANNING GEBEURTENISSEN OP EN ROND CUBA Russische tanks tegen rebellen Nasoetion in Australië iTsjombe moet gehoorzamen DAGBLAD VOOR ZEELAND Vijfdaagse werkweek Raadsbesluiten voor schorsing voorgedragen Treinramp in Engeland Eichmann Kard. Alfrink ontving Roemeen Zonnige perioden doch conflict is snel geboren Weer Kamerleden naar N.-Guinea Nog steeds felle strijd in Angola 'S N'P' Wie is er morgen jarig! Geef n TOM A DO cadeau! Kind overleden na trap van paard Lucifer trekken moest slaan wie Secr.-gcn. van tic NA TO at 'lugger gedaan. met schuim t tweede spoel- vezels gespoeld, hoon gespoeld! een doekje en SUNLIGHT PRODUKT tl i~. louche, voor En boven- g voordelig: n voor nog koelen, douche huren! Vraag inlichtingen aan de depothouder! tel. 01180—3761 ENÏ 101e JAARGANG No. 23652 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerland!» Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J J M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841. WOENSDAG 19 APRIL 1961 Abonnementsprijs 7,per kwartaal 8,20 per post - 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 telefoon 62S2 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 telefoon 2377 - (Bjjbureaus: Ternereen: TJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) KROESTJEV BELOOFT CASTRO STEUN De minister van Binnenlandse Zaken wil op zeer korte termijn de raadsbeslui ten van Amsterdam, Den Haag en Rot terdam en het besluit van Gedeputeer de Staten van Noordholland, tot invoe ring van de vijfdaagse werkweek, waar bij tevens de werktijd wordt verkort, aan de Kroon ter schorsing voordragen. Amsterdam en Rotterdam hadden beslo ten om met ingang van 1 mei over te gaan tot invoering van de vrije zater dag voor het gemeentepersoneel. Nijme gen wil per 1 mei de vrije zaterdag om de veertien dagen invoeren. Indien mo gelijk wil men reeds in oktober met een volledige vijfdaagse werkweek beginnen. Bij Pitsea in zuidwest-Engeland is gis teren een trein ontspoord. Drie mensen zijn daarbij om het leven gekomen en 43 mensen werden gewond. De locomo tief en drie van de negen wagons liepen uit de rails op nog geen honderd meter van de hoofdstraat van Pitsea. Met een gezicht als dat van een wassen beeld heeft Adolf Eich mann tien uren lang geluisterd naar de aanklacht die de openbare aanklager, Gideon Hauser, tegen de massamoordenaar heeft inge bracht. „Wij zullen zijn schuld als plannen- maker, organisator en uitvoerder van de misdaad die bekend staat als „de oplos sing van het Joodse vraagstuk" bewijzen", aldus sprak Hausner. „Hij geniet daarmee een voorrecht zoals hij aan geen van zijn slachtoffers toestond. Hij zal zich voor de rechtbank kunnen verdedigen. De rech ters van Israël zullen een rechtvaardig vonnis vellen". Gistermiddag werd begonnen met het horen van de eerste van de 39 getuigen. Het getuigenverhoor Zal circa twee maanden vergen. Een politieman, de eerste getuige, ver klaarde dat Eichman vrijwillig een op de tape-recorder vastgelegde verklaring heeft afgelegd. Ook zijn levensgeschie denis vertelde hij. Dit deed hij om de politie van dienst te zijn. De uitgetypte verklaringen had Eichmann zelf gecorri geerd en ondertekend. Een tweede ge tuige noemde de documenten waarover het openbare ministerie beschikt. (Voor een uitvoerig verslag verwijzen wij de lezer naar de binnenpagina's). „Wanneer de agressie tegen Cuba niet onmiddellijk wordt gestaakt, dan zal de Sovjet-Unie de regering van Fidel Castro alle mogelijke steun verlenen Dit slaat in een Russisch regeringscommnniqué, waarvan radio-Moskou de tekst gisteren uitzond. Even daarna zond de Russische premier, Nikita Kroestjev, een telegram aan president Kennedy van de Verenigde Staten, waarin liij deze verzoelit „een Hoe het precies met de krijgsverrichtingen op Cuba staat, was ook gisteren op geen enkele wijze te controleren door het uitvallen van alle verbindingen met Havanna. De berichten zijn zowel van de kant van Fidel Castro als van de zijde der tegen hem in opstand gekomen vrijheidsstrijders dusdanig gekleurd, dat men er beiderzijds zeker van is zeer binnenkort een overwinningsfeest te kunnen vieren. einde te maken aan de agressie tegen de republiek Cuba". Kroestjev heeft ver klaard, dat „de henden, die Cuba hebben aangevallen in de V. S. zijn georgani seerd". Te Washington wordt verwacht, dat Ken nedy het „dringende verzoek" van Kroestjev dat als een eis te verstaan is zeer spoedig en belist van de hand zal wijzen. Intussen staat wel vast, dat de ge- wchten op het eiland zeer verbitterd zijn en dat er zwaar materiaal in de strijd is geworpen. Zo worden de rebel lentroepen in Las Villas zeer zwaar be stookt door Mig-straaljagers. Op die plaats zijn ook grote aantallen tanks van Russisch fabrikaat tegen de rebellen in de strijd geworpen. Castro meldt daar successen van zijn „dappere strijders", maar de „bevrijdingstroepen'' zeggen, dat zij onder meer een vliegveld hebben veroverd, waar hun vliegtuigen al ge land zijn. Volgens dit anti-Castrofront zou bijna de helt provincie Pinar del Rio in handen der vrijheidsstrijders zijn. Vele arrestatie Hoewel namens Castro via de Cubaan se radio werd beloofd dat „binnen en kele uren" bijzonderheden zouden vol gen over de successen van het leger, verstreek uur na uur zonder dat die bijzonderheden kwamen. Wel vertelde de radio, dat 20 mannen en 9 vrouwen waren gearresteerd op ENGELAND HEEFT zijn ambassadeur te Moskou nieuwe instructies inzake Laos gezonden. De ambassadeur moet de Sovjet-regering ertoe bewegen, het tijdschema aangaande Laos te aanvaar den. ZEVEN JOODSE caféhouders in het Duitse dorp Lautzcnhausen hebben hun zaken gesloten uit protest wegens het feit dat één hunner door belastingamb tenaren onbehoorlijk zou zijn behandeld. IN VOORBURG liepen zeven twaalfja rige jongens aan de huisdeuren om brood te bedelen. Zij bleken weggelopen te zijn uit een gesticht in Delft. De honger had hen de voorzichtigheid doen vergeten. Zij kregen hun brood, plus,... politiegeleide tot Delft. IN DE MAAS bij Grubbenvorst (Lim burg) is een roeiboot aangetroffen, waarin de fiets lag die heeft toebehoord aan de 22-jarige Jan Toekook uit Wel- lerlooi. De jongeman wordt sinds zondag vermist. NA ZIJN zesdaags bezoek aan Washing ton is bondskanselier dr. Adenauer gis teren op het vliegveld van Düsseldorf aangekomen. EEN SCHIPPER die teveel gedronken had, is maandagavond, toen hij per roei boot van een café naar zijn schip terug voer, te water gevallen cn verdronken. ^ersverwachting van het K.N.M.I. rot vanavond, opgemaakt gisteren avond 23.15 uur: t (W°°c weer met zonnige perioden. enCnv-egend matige wind tussen oost tPJLUul' ^n£eveer dezelfde middag- VaJjera*urcn a's gisteren. mS* zon nndcr 10 43 uur- 911 „J1" 7,on °P uur- Maan op Ur- Maan onder 0.18 uur. beschuldiging van samenzwering tegen het leven van Castro, doch de mede delingen over deze zaak waren vaag. Als arrestant werd met name genoemd majoor Humberto Sori Marin, een voor malig minister van landbouw. In decem ber van het vorig jaar was gemeld dat hij huisarrest had. Ook meldde de Cu baanse radio, dat acht tegenstanders van Castro door een vuurpeloton waren geëxecuteerd. Inmiddels werden razzia's gehou den onder Cubanen die ervan wer den verdacht Castro ontrouw te zijn. De kustplaats Varadero aan de noordkust meldde per radio aan Ha vanna dat alleen al in Varadero en omgeving 200 arrestaties waren ver richt. De gevangenen waren naar de proyinciale hoofdstad Matanzas ge stuurd. Demonstratie in Moskou In Oost-Europa roerde alles wat pro- Castro is flink de trom. In Moskou de monstreerden 4000 jonge, tierende Rus sen, dreigend de vuist geheven, voor de ambassade van de V.S. Er werd met stenen gegooid, maar dank ztj het in grijpen van de Russische politie, verliep de demonstratie over het geheel vrij or delijk, een twintigtal gebroken ruiten niet meegerekend. Een keer slaagden de betogers erin door de afzetting heen te breken. Zij renden de trappen op, aan de zijkant van het gebouw, en wierpen een grote kei door een glazen deur. De Cubaanse ambassade in de Russi sche hoofdstad had intussen verteld, dat de soldaten van Castro vijf bommenwer pers der rebellen hadden neergeschoten, waarbij een Amerikaanse toestel. In Bogota (Colombia) werd het Colom- biaans-Amerikaans centrum door dui zend Castrogezinde lieden met stenen bekogeld. „Cuba si. Yankees no", schreeuwden de betogers. Ook voor het gebouw van de Ameri kaanse VN.-missie in New York de monstreerden aanhangers van Castro. Maar de leider van de opstande lingen. dr. José Miro Cardona, zat evenmin stil. Hij heeft een voorlo pige Cubaanse regering gevormd. En in Miami hebben honderden Cu banen zich verdrongen voor de wer- vingsKantoren van de revolutionaire strijdkrachten van de anti-Castro- organisatie. De mannen, die in leeftijd varieerden ivan 16 tot 50 jaar, verzamelden zich 'met honderden op minstens vijf punten in de stad. Het was voor het eerst, dat de revolutionaire raad de werving open lijk liet plaatsvinden. Het was bekend, dat reeds maanden „ondergrondse" kan toren bestondén voor de werving. Generaal Nasoetion, de Indonesische minister van Defensie en stafchef van het leger, maakt op het ogenblik een bekeringsexpeditie naar Australië. Naar hij op een persconferentie ver telde, wil hij de Australische regering ervan overtuigen dat de vrede in Zuid- oost-Azië alleen maar gebaat kan zijn bij een Indonesisch beheer over Nieuw- Guinea, waaraan hij onheilspellend toe voegde: „Onder de huidige verhoudin gen kan uit elk incident in West-Nieuw- GUinea oorlogsgevaar ontstaan" en „Hoe gauw kan een incident voorkomen in een gebied waar de spanning met de dag toeneemt. Volgens Nasoetion was het de bedoe ling van Nederland om door het geven van het zelfbeschikkingsrecht aan de in heemsen, het gebied te behouden als vestigingsgebied voor Indo-Europese ko lonisten. Nasoetion zei bij herhaling, dat In donesië geen oorlog om Nieuw-Guinea zou beginnen. Deze verzekering mocht hij ook wel geven, want de Indonesische regering wil militaire uitrustingsstukken in Australië kopen. Engeland heeft na vijf weken te hebben gepiekerd de Indonesische nota, waarin Engeland werd gevraagd de behartiging van de Nederlandse be langen in Indonesië te staken, aanvaard. Hiermee is de diplomatieke breuk tus sen Indonesië en Nederland formeel een feit. Deze joto werd enige dagen geleden op Cuba gemaakt: regeringstroepen, de zgn. militiein gevecht met anti- Castro-reebllen in het bergland van Escambray. (Telejoto) (Van onze parlementaire redactie) In de tweede helft van mei zal een delegatie van de Staten-Generaal, op uit nodiging van de Nieuw-Guinearaad, een bezoek brengen aan dat land. Zij be staat uit de heren In 't Veld (P.v.d.A.), Reyers (C.H.), Van de Wetering (C.H.), De Graaf (K.V.P.), De Gou (K.V.P.), Van Doorn (K.V.P.), Kieft (A.R.), Wier- da (P.v.d.A.). Kranenburg (P.v.d.A.) en Couzy (V.V.D.), In V. T\. In de algemene politieke commissie van de assemblée van de V.N. noem de de Russische afgevaardigde Zorin de aanval op Cuba een uitdaging der vre delievende landen en minachting van het internationale recht. De ambassadeur van Ecuador, eerste spreker van het Latijns-Amerikaanse blok, prees president Kennedy's verkla ring van neutraliteit in de kwestie Cu ba, maar hij voegde hieraan toe, dat zou moeten worden vastgesteld, dat de invasietroepen inderdaad niet vanaf Amerikaans grondgebied opereerden. De houding van de Ecuadoriaanse spreker was toonaangevend voor de an dere Latijns-Amerikaanse delegaties, die hun voornemen hebben laten varen om een ontwerp-resolutie van verzoenende aard in te dienen. NASOETION bekeringsreis Volgens in Lissabon ontvangen pers berichten houdt de terroristische activi teit in Angola aan. In de omgeving van Loeanda had een vuurgevecht plaats tussen terroristen en troepen, waarbij aan beide zijden slachtoffers vielen. De zwaarste aanval der rebellen was gericht tegen Damba, een belangrijk handels- en landbouwcentrum op ruim 500 km ten noorden van Loeanda. De Europeanen uit Damba boden hef tige tegenstand. De aanvallers zouden zich toen teruggetrokken hebben en man nen, vrouwen en kinderen in de omlig gende dorpen vermoord hebben. Hammerskioeld, secretaris-gene raal van de V.N., heeft in een nota aan president Tsjombe scherp ge protesteerd tegen het optreden van de Katangese autoriteiten tegen de Verenigde Naties. Hij verlangt dat de Katangese troepen uit Kabalo worden teruggetrokken en dat vliegtuigen van de V.N. toegang wordt verleend tot alle vliegvelden in Katanga.. Enige tijd geleden is het in Kabalo tot een treffen gekomen tussen Ethiopische V.N.-troepen en Katangese eenheden die deze stad waren binnengetrokken. Tsjombe verzocht een week geleden de Ethiopische troepen te vervangen door Nigerianen. In de nota van Hammars- kjoeld wordt dit verzoek genegeerd. Katanga heeft de vliegvelden van Manono en Albertstad voor de V.N. ge sloten. De V.N.-troepen worden thans be voorraad via Dar es Salaam. Tanganyi ka. De afgelopen dagen hebben Maleise V.N.-troepcn het dorpje Joenzoe, tussen Kabalo cn Albertstad bezet, om de Katangese troepen te verhinderen het vliegveld te gebruiken. V.N.-Dakota verongelukt Nabij Canzar, in het noorden van Portugees Angola, is het wrak waarge nomen van de Dakota van de V.N., die sinds maandag vermist wordt. Twintig minuten na het vertrek van de Dakota uit Loeloeaburg, met bestemming Leo- poldstad, was het laatste radiobericht van het tweemotorige V.N.-vliegtuig ontvangen. Het toestel blijkt ongeveer 200 km van zijn koers te zijn afge dwaald. Aan boord bevonden zich drie Argentijnen en drie Grieken. Omtrent hun lot is niets bekend. De wrakstukken van de Dakota zijn waargenomen door de piloten van enkele V.N.-vliegtuigen, die waren opgestegen om het vermiste vliegtuig te zoeken. - - 'w fAT (Advertentie) Tornado biedt u zo'n rijke keus uit leuke geschenken dat u al tijd een hartewens kunt vervullen. Kardinaal Alfrink heeft gisteren de Roemeense prelaat mgr. Basilio Cris- tea ontvangen. Mgr. Cristea is de enig overgebleven-Roemeense bisschop. De ze foto van de kardinaal en zijn gast werd gemaakt in de tuin van het aarts bisschoppelijk paleis te Utrecht. Een driejarig zoontje van de familie Holten uit Bierick is gisteren door de trap van een paard gedood. Het jongetje was onder dr afrastering van een wei land door gekropen en was dicht in de buurt van het paard gekomen. Dit gaf het knaapje een trap tegen het hoofd. Het kind overleed vrijwel onmiddellijk. Weer een geweldmisdrijf kreeg de rechtbank in Rotterdam giste ren te behandelen toen twee Duitse zeelieden terecht stonden, die ter uitvoering van hun voor nemen om een taxichauffeur te .beroven, hem met een ijzeren staaf op het hoofd geslagen had den. De Duitsers zijn de 19-jarige mess- bediende H. S. uit Hamburg en de 17-jarige dekjongen S. T. uit Altena. Zij waren op 5 maart met een Duits schip in de Merwehaven in Rotterdam aangekomen. Op 7 maart wilden ze 's avonds graag aan de wal, maar had den geen geld. Ze spraken er toen samen over iemand neer te slaan en te beroven. Over de vraag wie wat zou doen, werden een korte en een lange lucifer getrokkenT. trok de korte en moest slaan. Het tweetal nam van tingen aan lopen. boord vast een zware ijzeren staaf mee. In de stad zagen ze een taxi vrij staan. S. sprak de chauffeur in het Engels aan en vroeg of hij een bepaald schip wist te liggen. Dat wist hij niet. Dan naar de gasfabriek, luidde de op dracht. Toen ze op een stil plekje kwamen liet S. de taxi stoppen. Hij gaf een teken aan zijn vriend en toen sloeg deze de chauffeur enkele keren met de staaf op het hoofd. Het was de bedoeling dat de man bewusteloos zou raken, maar dat gebeurde niet. Hij riep luidkeels om hulp. En de politie kon niet lang daarna de Duitsers pak ken, echter niet dan nadat ze hevig tegengesparteld hadden. De chauffeur had een hersenschud ding, een hoofdwond en bloeduitstor- een van de slapen opge- Van goeden huize Uit het verhoor bleek, dat de Duit sers van goeden huize kwamen. Dc vader van een van hen, een tandarts, was naar Rotterdam overgekomen voor de zitting. Hij vertelde dat zijn zoon erg wilszwak was en vele moeilijk heden veroorzaakt had. Op zijn verzoek had de kapitein van het schip de jongen financieel strak gehouden, om dat hij nog schulden moest afbetalen. Het leek de vader het beste dat zijn zoon psychiatrisch behandeld zou worden en hij verzekerde de rechtbank hem bij zijn terugkeer op te zullen vangen. De andere verdachte had vier jaar gymnasium en een diploma zeevaart school. De officier van justitie, mr. J. D. de Jong, zei nog eens, dat beiden, opge groeid in het na-oorlogse Duitsland, thuis moeilijkheden hadden cn het goede pad niet op wilden. Hij eiste, rekening houdend met alle omstandig heden. acht maanden gevangenisstraf met aftrek. Uitspraak 2 mei. De regering-Gizenga zou hebben tegengesproken, dat een militaire overeenkomst tussen de regeringen in Stanleystad en Leopoldstad zou zijn gesloten. In een deel onzer editie maakten w j gisteren onder „Laatste nieuws" nog van dit akkoord gewag. Twee soldaten van het leger van Kalonji zijn om het leven gekomen bij een incident nabij Ksai. Een detache ment militairen hield een door V.N.- militairen beschermde trein aan, die van Loeloeaburg onderweg was naar Loc- poeta. Er ontstond een vuurgevecht, waarbij twee Kongolese soldaten sneu velden. De regeringen van de 15 NAVO-landen hebben eenstemmig besloten de Neder landse permanente vertegenwoordiger bij de NAVO en de OEES, mr. D. U. Stikker, de post van secretaris-generaal van de NAVO aan te bieden, aldus is gisterenavond officieel te Parijs bekend gemaakt. Mr. Stikker is van 1948 tot 1952 mi nister van buitenlandse zaken geweest. Van 1952 tot 1958 was hij ambassadeur te Londen en sedertdien permanent ver tegenwoordiger bij de NAVO en dc OEES te Parijs. Mr. Stikker is van 1950 tot 1952 voor zitter geweest van de OEES. Hij is op 5 februari 1897 te Winschoten geboren. Hij is gehuwd en heeft twee kinderen. Voordat hij minister werd is hij werk zaam geweest in het bankwezen en was hij sedert 1935 directeur van een bier brouwerij.. Van 1946 tot 1948 was hij lid van de Eerste Kamer, eerst voor de Partij van de Vrijheid en daarna voor de Volks partij voor Vrijheid en Democratie. Mr. Stikker. \generaal de nieuwe van de NAVO secretaris-

de Stem | 1961 | | pagina 1