Bloedige gevechten op 100 kilometer van Havanna KLM toch naar Calif ornië Razende twisten Angola in Kasavoeboe gooit roer om V.S. ontkennen steun aan vrijheidsstrijders Bij frontale botsingen vier personen gedood E1 Prins Philippe een jaar KORT GEDING OM ZUIGELING 'EINDELIJK DOODSTEEK VOOR HET REGIME VAN FIDEL CASTRO Schaduw van de galg over Eichmann Vele verwarde berichten Voorwaardelijk aanbod V.S. Samenwerking Kongo en VN. DAGBLAD VOOR ZEELAND Onderhandel innen De GauIIle met FLN te Evian Portugese luchtbrugwant: Opklaringen Twee vliegtuigen in botsing boven de Betuwe: doden geen Leninprijs voor Fidel Castro? Parijse politie doodt Algerijn Moord Loemoemba wordt onpartijdig onderzocht 101e JAARGANG No. 23651 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerland!» Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841. DINSDAG 18 APRIL 1961 Abonnementsprijs 7,per kwartaal 8,20 per post - 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) GROTE INVASIE VAN REBELLEN IN CUBA Dit is de leider van de „Cubaanse Re volutionaire Raad", José Miro Cardona Nadat de Israëlische rechtbank, die de joden-moordenaar Eichmann berecht, zich in de zitting van gisterenmorgen bevoegd had verklaard tot deze berech ting, (elders vindt de lezer hiervan een uitvoerig verslag), heeft de openbare aanklager, Gideon Hausner, zijn bijzon derheden ontvouwd over „een nieuw type moordenaar, die werkt achter een schrijfbureau". Tot vanmiddag zal Hausner bezig zijn met zijn uiteenzet ting. Op elk van de vijftien punten, die de dagvaardig telt, heeft Eichmann verklaard „onschuldig" te zijn. Nu de eerste grote aanval van Eich manns verdediger is afgewezen, is de schaduw van de galg over de man in de verdachtenbank gevallen. Dit heeft de openbare aanklager gisteren uitvoerig betoogd, zonder daarbij echter nieuwe juridische argumenten aan te voeren. Hoger beroep In een onderhoud van een verslagge ver van UPI heeft dr, Servatius, de raadsman van Eichmann, verklaard, dat hij voornemens is de beslissing inzake de competentie van de rechtbank te Jeru salem voor te leggen aan de hoge ra"5d van Israël. Een groep rebellen is Vctnuit zee en met vliegtuigen op 145 k.111 vsn Hcivsmici, niet het zwaartepunt in <le provincie Matan- zas, een aanval begonnen op het regime van Fidel Castro. Deze heeft de nationale noodtoestand afgekondigd. Een leider van de Cubaanse politieke vluchtelingen in Amerika, dr. José Miro Cardona, heeft te New-York verklaard dat de invallers afkomstig waren uit meer dan één land van Latijns-Amerika. Fidel Castro heeft gezegd, dat de invallers in Amerika en in Guatemala zijn opgeleid, en wapens en geld uit Amerika hebben gekregen. O Het zwaartepunt van de aanval lag in de Bahia de Cochinos (de Varkensbaai), op de grens van de provincies Matanzas en Las Villas. Uit de eerste berichten kan worden afgeleid, dat het aantal slacht offers groot is. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, heeft ontkend, dat de Verenigde Staten de rebellen steunen met wapens, maar ook gezegd, dat de opstand tegen Castro de sympathie van de Amerikaanse regering heeft. zenders deelde mee, dat Fidel Castro het opperbevel over de Cubaanse strijd krachten op zich genomen heeft. Andere Cubaanse radiostations riepen leden van de reservepolitie en de militie in het geweer, oi zonden oproepen uit voor zie kenauto's die naar een stad op 45 km van de kust moesten komen, waar zeer veel gewonden zouden zijn. De invasie werd ondersteund door vliegtuigen, die in scheervlucht doelen in de omgeving met mitrailleurs aan vielen, alsmede twee kanonneerboten. Er is een „Cubaanse revolutionaire raad", waarvan José Miro Cardona, een voormalig Cubaans premier ui t de eer- Op het ogenblik is nog niet duidelijk jhoe groot de strijdmacht van de rebel len is en waar deze vandaan gekomen is. Uit de verwarde berichten mag men afleiden, dat „een paar duizend man" de invasie hebben gepleegd. Men hoopt De vedevoeringen die president Gaulle tijdens zijn tournee door zuid- west-Frankrijk gehouden heeft, hebben Guatemala is de laatste weken dikwijls vandaag 20.00U mar. aan land te zetten. bij de FLN-regering in Tunis de laatste bedenKingen weggenomen en thans zijn Ferhat AbL-as' aanhangers bereid naar Evian te komen, aldus wordt te Parijs vernomen. Het FLN zou 27 april als de vroegste en 5 mei als de uiterlijke da tum hebben aangewezen voor het be gin van de conferentie van Evian Bovendien neeft de verzekering, dat de Franse regering niet met het MNA zal onderhandelen alsof deze groepering een even belangrijk bevolkingsdeel ver tegenwoordigde als het FLN, een be langrijke rol gespeeld. genoemd als het land vanwaar de actie zou beginnen. De Cubaanse regeringsradio heeft ove rigens moeten toegeven, dat de rebel len een radiostation in de provincie Matanzas veroverd hebben. Vele gewonden Toen de aanval begon kwam een radio zender van de opstandelingen in de lucht. De Cubaanse bevolking werd op geroepen tot verzet tegen Castro. Alle Cubaanse radio- en tv-stations zijn door het leger overgenomen. Een van deze ste weken van Castro's bewind, presi dent is. Miro Cardona deed een oproep uitgaan „voor de bevrijding van het va derland uit het despotisme van Fidel Castro" Tegen middernacht is gemeld, dat Cardona New York heeft verlaten en zich naar zijn hoofdkwartier heeft begeven, Middeis de „Izvestia" heeft de Rus sische regering stopzetting van de agres sie geëist en radio-Moskou heeft ver klaard, dat „de vrijheidslievende landen niet kunnen toestaan dat de agressieve kringen van Amerika" een oorlog ont ketenen in het gebied van de Caraïbi- sche Zee. In de provincie Oriente waren zondag nacht „honderden soldaten van het be vrijdingsleger" aan land gegaan, vol gens de zegsman in New York. Radio Havanna berichtte, dat de regeringstroe- volgelingen van Castro zouden zich aan tenlandse zaken, Raoel Roa, zei, dat de de zijde der rebellen hebben geschaard en zelfs zouden die rebellen Colon, op 80 km van het bruggehoofd in Matanzas, hebben bezet. Het eiland Pines zou in handen der opstandelingen zijn en deze vrijheids strijders zouden gevangen tegenstanders van Castro hebben bevrijd. In V. N. Ook gisteren is de Cubaanse affaire in de politieke commissie van de algeme ne vergadering van de V.N. ter sprake gekomen. De Cubaanse minister van bui- FIDEL CASTRO Zijn de dagen van zijn regime geteld? pen de strijd hebben aangebonden met de invasietroepen en zeker zijn van de overwinning. Volgens Fidel Castro wa ren de invallers gekomen „om v-an ons de fabrieken van het volk, de suikerraf finaderijen van het volk en de mijnen van het volk weer af te nemen". Successen voor rebellen Hoe de toestand verder is kan niet worden beoordeeld, omdat de Cubaanse radiostations geen militaire berichten mogen vei spreiden en de telegraaf- en telefoonverbindingen van Cuba met de Verenigde Staten en omliggende landen verbroken zijn. Ook is Cuba gesloten voor de burgerluchtvaart. Berichten van het geheime Cubaanse revolutionaire algemene hoofdkwartier zeggen, dat de sabotage reeds begonnen is. In Oriente zou een brug met dyna miet zijn opgeblaven en de verbindingen zouden zijn doorgesneden. Onbevestigde berichten van opstandelingen gewagen zelfs van straatgevechten in Havanna. Ook zou majoor Raoel Castro, de broer van Fidel, gevangen genomen zijn. Vele invasie v/as uitgevoerd door huursolda ten, die in de Ameriaanse staat Florida en in Guatemala gewapend en gefinan cierd werden door de V.S. De Ameri kaanse afgevaardigde, Adlai Stevenson, ontkende de geuite beschuldigingen op nieuw categorisch. De regering van Guatemala heeft een verklaring uitgegeven, waarin de Cu baanse beschuldiging, dat Guatemal- teeks grondgebied ter beschikking van de rebellen was gesteld als uitgangspunt voor de invasie op Cuba, van de hand werd gewezen. De V. S. hebben een voor waardelijk aanbod gedaan de K.L.M. een ronle naar Califor- nië le verlenen. Dit verneemt U.P.I. te Washington. Vernomen is, dat het aanbod afhanke- lijk is van instemming der Nederlandse regering met instelling van zekere be palingen betreffende de passagiers en vluchten op routes var de KLM tussen Nederland en de V.S. De Nederlandse minister van buiten- De 57-jarige vrachtauto-chauffeur IJ. Jansen uit Amsterdam, de 38-jarige automobilist H. Selle en zijn 37-jarige echtgenote mevr. A. F. Selle-Spielhoff uit Gevelsberg, bij Wuppertal (Duits- IN NOORD- en Oost-Ceylon is in ver band met een ongehoorzaamheidscam- Pëgne van de Tamils, die een eigen staat willen grondvesten, de noodtoe stand afgekondigd. IN NOORD-Scharwoude is een 37-jarige w°u«'- terwil1 ziJ een vuilnisbak in het Westfnese kanaal stortte, te water ge vallen en verdronken. Het slachtoffer was moedei van vier kinderen. P APRIL zat de Raad voor de Luchtvaart het onderzoek naar de oor zaken van de ramp met „Hugo de Groot", het K.L.M.-vliegtuig dat in augustus 1958 bij Ierland in zee viel, hervatten. DE REORGANISATIE van het Ethiopi sche kabinet, een groot stuk werk van Reizcr Haile Selassi, is thans voltooid. Vijfentwintig lagere regeringsposten zijn aan jongemannen tussen de 20 en 30 jaar gegeven. EEN STAKING van 4000 Deense kan toorbedienden, die gisteren zou worden gehouden, is tot volgende week uitge steld. Wel staken nog steeds meer dan loO.OOO havenarbeiders, metaalarbei ders en zeelieden. HET TURKSE hooggerechtshof heeft 43 personen, onder wie de oud-premier Menderes en ex-president Bayar, schul dig bevonden aan poging tot moord op de oppositieleider Ismet Inonu. Een von- nis is uog niet uitgesproken. Weersverwachting van het K.N.M.I. 0T vanavond, opgemaakt gisteren- J jvond 23.15 uur: S Iaatselijk opklaringen, maar op l sommige plaatsen ook een bui. Over- vegend matige wind tussen noord en l l ratuur^C'n'^ veranderin£ in tempe- Vandaag: zon onder 19.42 uur. Maan onder 23 21 uur. I l zon op 5.36 uur. Maan op 8.27 uur. J Prins Philippe, het zoontje van prins Albert en prinses Paola van België heeft zijn eerste verjaardag gevierd met een kinderpartij. De jarige had voor zijn gasten een grote ballon ter verhoging van de feestvreugde. Moe der Paola moest natuurlijk wel bij de uitdeling assisteren. land), zijn gisterenmorgen bij een bot sing om het leven gekomen. De echtgenote van de Duitser werd in levensgevaarlijke toestand in het zieken huis te Apeldoorn opgenomen, waar zij later overleed. De Duitser kwam in een personen wagen met grote snelheid uit de rich ting Arnhem. Op het moment, dat hij de heuvel „De Stoppelberg" op kwam, naderde uit tegenovergestelde richting, eveneens tegen de heuvel op, een tank wagen. Achter deze tankwagen reed de Amsterdammer met een met stenen pla ten beladen vrachtauto. Hoewel de weg daar ter plaatse voorzien is van een on onderbroken witte streep, trachtte de Amsterdammer de tankwagen te pas seren. Nog tijdens het inhalen, ver scheen boven op de heuvel de Duitse personenauto. Er volgde een frontale botsing, waarbij de vrachtwagen en de personenauto met grote kracht op el kaar sloegen. De gevolgen van de botsing waren verschrikkelijk. De beide bestuurders moeten op slag zijn gedood. De bestuur der van de vrachtwagen moest door mannen van de Alpeldoornse orandweer uit zijn cabine worden verlost. Ir. de personenauto bevond zich het lichaam van de heer Selle en de ernstig gewonde mevrouw Selle. Het echtpaar laat drie kinderen achter. Gisterennacht is te Geleen een door de heer J. Visser uit Geleen bestuurde personenauto in frontale botsing geko men met een vrachtauto met aanhanger, bestuurd dooi de heer G. P. uit Geleen. De bestuurder van de personenauto werd bewusteloos uit zijn auto gehaald en is op weg naar het ziekenhuis te Sit- tard overleden. De heer Visser was 30 jaar, gehuwd en vader van een kind. De bestuurder van de vrachtauto liep vrijwel geen letsel op. Het ongeluk ge beurde toen de vrachtauto de weg op draaide, juist toen de personenauto met grote snelheid uit de tegenovergestelde richting naderde. landse zaken, Luns, had de aangelegen heid aan de orde gesteld toen hij presi dent Kennedy verleden week op het Witte Huis ontmoette, en nog een be spreking haa met zijn Amerikaanse ambtgenoot Dean Rusk. Het aanbod wordt thans zorgvuldig be studeerd door de Nederlandse regering. Haagse reactie Onze Haagse redacteur heeft van een zegsman van het ministerie van buiten landse zaken vernomen, dat er nu een reële mogelijkheid is, dat de afgebro ken onderhandelingen op korte termijn worden hervat. Zodra de Amerikaanse nota is beantwoord, hoopt men een da tum te kunnen vaststellen waarop de be sprekingen worden hervat. Vecwacht mag worden, dat de Nederlandse onder handelingsdelegatie wederom onder lei ding zal staan van staatssecretaris Stij- kel (Verkeer en Waterstaat). Van offi ciële zijde in Den Haag#was nog geen reactie te verkrijgen over de inhoud van de nota. De Portugese regering heeft een intensieve luchtbrug ingesteld, waarlangs met spoed troepen en goederen naar Angola worden ver voerd, om daar de opstand neer te slaan. Uit Angola is opnieuw gemeld, dat vluchtelingen uit het door de rebellen geteisterde gebied voortdurend werden aangevallen tijdens hun vlucht door dor pelingen, gewapend met messen en ge weren. Het dagblad „Diario Popular" meldde, dat een groep vluchtelingen tij dens een tocht van 55 km vijfmaal werd aangevallen. Verdoofd „Zelfs de Afrikaanse jongens en meisjes komen als razenden op ons af', zo vertelde een Portugese kolo nist. „Het was of zij dronken of krankzinnig waren. Zij sloegen om zich heen zonder erop acht te slaan dat wij terug schoten". Gisterenmorgen even over half twaalf zijn in de buurt van Zetten in de Be tuwe twee Deense straaljagers met el kaar in botsing gekomen cp neerge stort in de buurt van Eist. De piloten van beide machines zijn met hun val schermen veilig geland. Eén van hen liep daarbij l'chte verwondingen op. De twee toestellen van het type F 86-K waren voor een paar dagen gestatio neerd op de vliegbasis Twenthe. De toestellen horen thuis op de Deense vliegbasis Aalborg. Het ene toestel is brandend neerge komen achter een boerderij te Herveld, gemeente Valburg. De tweede machine kwam eveneens neer in de gemeente Valburg. De brandweer van Valburg bluste de wrakken. Er is geen materiële schade aan derden toegebracht. Gelijksoortige verhalen deden andere reizigers die van Loeanda naar Lissabon, waren teruggekeerd. Het wilde fanatis me dat de Afrikanen ten toon spreidden had zelfs de politie verbijsterd. Volgens onbevestigde berichten zullen „zeer binnenkort" 10.000 man in Loeanda de hoofdstad van Angola, arriveren. Gisteren is Loecoenga, in het noorden van Angola door terroristen volkomen verwoest. De aanvallers gooiden benzine over de huizen in dit dorp en staken ze vervolgens in brand. Het aantal slacht offers werd niet genoemd, doch dit was de tweede aanval op Loecoenga in vijf dagen. Vorige week donderdag werden daar, zoals we hebben gemeld, enkele Europeanen door opstandelingen gedood, die het dorp plunderden en enige hui zen in brand staken. Volgens in Loeanda aangekomen vluch telingen zouden de aanvallers zwaar on der invloed van verdovende middelen hebben gestaan Vele doden Voorts is een legerpatrouille op enkele kilometers van Bembe door „honderden rebellen, gewapend met automatische wapens" aangevallen. Vijf militairen wer den gewond, veertig terroristen vonden de dood. Vliegtuigen van de Portugese lucht macht hebben, volgens het Portugese persbureau Lusitania, rebellenconcentra- ties in het Candagebergte gebombardeerd en de rebellen zware verliezen toege bracht. Deze aanvallen zouden het mo reel der rebellen zwaar hebben geschokt zodat zij zich aan patrouilles overgaven. Overigens is men te Lissabon vrij alge meen de mening toegedaan, dat de re bellen in Angola steun hebben gekregen van Kongolese strijdkrachten. De terro risten bleken n.l. goed voorzien van wa pens. Van doorgaans goed ingelichte zijde in Moskou is vernomen, dat premier Fi del Castro van Cuba zaterdag de her denking van de geboortedag van Lenin met de Leninprijs zal worden onder scheiden. Twee Parijse politiemannen hebben bij het „Mont Valerien"-monument in de Franse hoofdstad een Algerijnse terro rist doodgeschoten, die tezamen met twee landgenoten het vuur op de gendarmes had geopend. Twee ter roristen gaven zich over. Op de weg, die president De Gaulle dit weekeinde volgde, toén hij zich naar Bordeaux begaf, hadden extreme ele menten spijkers gestrooid, met de be doeling dat deze de banden van De Gaullcs autc zouden vernielen. De toe leg mislukte, want de politie ontdekte het „spijkerpad" net op tijd. President Kasavoeboe van Kongo heeft gisteren formeel ver klaard, dat liij er in heeft toegestemd met de V.N. samen te werken. In een verklaring, die een keerpunt zou kunnen betekenen in de betrekkingen tussen de volkerenorganisatie en Kongo, brak Kasavoeboe een lans voor hulp aan de V.N. op diverse terreinen. Hij zei echter tevens te hopen, dat de troepen van de V.N. over een aantal maanden zouden kunnen vertrekken uit Kongo. Samen met de V.N. zullen buitenlandse technici worden geworven en zal het Kongolese leger worden gereorganiseerd. De bereidverklaring tot samenwerken is de eerste verklaring van deze aard sinds de V.N.-troepen en Kongolese troe pen begin maart in de havenplaats Ma- tadi met elkaar in botsing kwamen. De Kongolese regering heeft zich eveneens bereid verklaard de resolu tie van 21 febr. na te leven. Op die datum besloot de Veiligheidsraad dat een onpartijdig onderzoek zal plaats hebben om de omstandigheden vast te stellen van de moord op Loemoem ba en zijn metgezellen en dat de da ders zullen worden gestraft. De raad beval toen aan, dat de V.N. al le nodige maatregelen zouden nemen om het ontstaan van een burgeroorlog in Kongo te verminderen en eiste de on middellijke terugtrekking uit Kongo van alle militair en paramilitair personeel, buitenlandse politieke raadgevers en huurlingen. De desbetreffende door de Veiligheids raad goedgekeurde reslotuie bevat ten slotte de bepalingen, dat de V.N., in laatste instantie, geweld kunnen gebrui ken om een burgeroorlog in Kongo te vermijden of het gevaar ervan te ver minderen. Die resolutie wil Kasavoeboe dus nu aanvaarden, echter met dien verstande, dat de Kongolese souvereiniteit en zijn eigen prerogatieven als president zouden worden erkend. Inmiddels liet men in ingelichte krin gen doorschemeren, dat de volgende bij eenkomst van de staatschefs van de op de conferentie van Madagascar opgerich te Kongolese statenbond misschien op 20 april zou beginnen te Kamina in Katan ga. De president van Katanga. Tsjombe. zou zich bereid hebben verklaard aan die bijeenkomst deel te nemen, hoewel ook de leider van de Baloebakat-opposi- tie, Jason Sendwe, voornemens zou zijn te komen. Gizenga en Moskou De verzoeningscommissie van de V.N. voor Kongo heeft de tekst van een ver- drag gepubliceerd, dat Antoine Gizenga vice-premier van de regering Loemoem- ba en thans leider van de Oostprovincie, volgens president Kasavoeboe met de Sovjet-Unie heeft gesloten. Het document draagt de titel „Over eenkomst tussen de Sovjet-Unie en de republiek Kongo". Het is niet gedateerd en ondertekend door Gizenga en een Rus wiens functie niet wordt genoemd, Jako- blef. De Sovjet-Unie zegt toe „in het derde kwartaal van 1960" gedurende een jaar een „gemengde luchtvaart-eenheid" ter beschikking van Kongo te zullen stellen. Deze eenheid bestaat uit 10 IL-14, 5 AN-12 10 AN-2A toestellen en 5 IL-4 helikopters met bijbehorende bemanningen. De Sovjet-Ünie verplicht zich tevens reser ve-onderdelen, onderhouds- en verbin dingsmateriaal en brandstof te leveren. Voorts zal Kongo 30 radio-apparaten met reserve-onderdelen ontvangen. Kongo belooft harerzijds medewerking bij het onderbrengen en verzorgen van de Sov jet-deskundigen. (Advertentie) IMI.KIIJM. •n met de minste moeito «childert U met VBlf Breda Kan een zuigeling van een half jaar oud als een ongewenste vreemdeling worden beschouwd afgezien van het feit dat een baby van die leeftijd weieens een „las tige" vreemdeling van zijn? Deze uraag zal de president pan de Haagse rechtbank donderdag moeten beantwoorden. Een echt paar uit Oegstgeest heeft namelijk de staat gedagvaard, omdat de mi nister van Justitie geweigerd heeft de verblijfsvergunning van een Oostenrijkse baby welke door het echtpaar uit Oegstgeest is geadop teerd, te verlengen. Er is sprake, zo zeggen de pleeg ouders, van ministerieel machts misbruik. De bewindsman past op de baby de vreemdelingenwet ver keerd toe. aangezien de betrokken „buitenlander" niet als ongewenste vreemdeling kan worden be schouwd. Minister Beerman heeft de Oostenrijkse ambassade al ge vraagd maatregelen te treffen vopr de repatriëring van het kind. Vrij dag a.s. loopt de verblijfsvergun ning van de baby af. Tenzij don derdag de president van de Haagse rechtbank beslist dat de minister zijn boekje te buiten is gegaan.

de Stem | 1961 | | pagina 1