Bombardement op vliegveld door deserterende Cubanen qomlwill t wee jongens op bromfiets gedood Onthullingen van Gagarin Algerijnen willen onderhandelen Maak gratis proefrit Uoncoraia Concordia k NA SAMENZWERING VAN ENKELE CUBAANSE PILOTEN Castro: V.S. doet het ^eei/eM Op 21 april in Evian? Faas Wilkes opnieuw in Oranjeteam Wrakstukken vliegtuig gevonden FOTO WERD OBSESSIE... DAGBLAD VOOR ZEELAND Besluit V.N. Belgische troepen moeten uit Kongo Veel ophef in Havanna TE G1LZE: Vier mensen en 40 renpaarden verbrand en Ruimte-jas felicitatie Hammarskjoeld Rustig weer Toch gewonde Goes VRIJETIJDSVERF - KWALITEITSVERF Hebt u de geschiedenis van de jachtvliegef-, die zijn neergeschoten vijand bij testament vele miljoenen vermaakte, gemist? Jammerl Het stond in 101e JAARGANGNo. 23650 Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandi* Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C J. v. Hootegem, mr dr. A J J M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V M. Vercauteren, L. J v 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841. Voor God, Koningin en Vaderland flanWaP MAANDAG 17 APRIL 1961 Abonnementsprijs f 7,per kwartaal 8.20 per post - 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan- raag. Losse nummers 15 cent. 4 dvertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. 5^Iu voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bjjbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) GROTE OPWINDING OP CUBA Het Nederlandse elftal dat a.s. woensdag 19 april in het Olym pisch Stadion te Amsterdam zal uitkomen tegen Mexico is als volgt samengesteld: Doel: Pieters Graafland (Feijen oord; Achter: Wiersma (PSV) en Kuys (NAC); Midden: Muller (Ajax) van der Hart (Fortuna '54) en Klaassens (Feijenoord) Voor: Swart (Ajax), H. Groot (Ajax), Wilkes (Fortuna '54) Schuurman (ADO en van der Kuil (PSV). Reserves: Lagarde (DHC), Veld hoen (Feijenoord), Notermans (Fortuna '54), Bleyenberg (Blauw Wit) en Pronk (Ajax). Voor verdere bijzonderheden zie de sportpagina). Drie vliegtuigen hebben zaterdag een aanval gedaan op drie Cubaanse vliegvelden, onder meer ook op de grootste luchtmachtbasis van Cuba, die dertien kilometer ten westen van Havanna ligt. Daarbij, werd een opslagplaats van ammunitie getroffen. Een uur na de aanv al waren nog zware ontploffingen Ie boren. Zeven mensen werden gedood, 54 gewond. Fidel Cas'lro is, met zijn Cubaanse bladen, des Premier Fidel Castro heeft via de Cubaanse radio een nationale mo bilisatie afgekondigd. Hij zei, dat hij bij de V.N. een klacht zou in dienen over „deze rechtstreekse agressie door de V.S.". Hij verklaarde dat „verscheidene vliegtuigen van Amerikaanse makelij (type B-26) het eiland op verschillende punten gelijktijdig hadden aangevallen". Hij noemde Havanna, Santiago de Cuba, San Antonio, Delos en Banos. duivels. ,,Dc aanvallende vliegtuigen zijn uit de Verenigde Staten gekomen", zo weet iedere Cubaan te vertellen. Maarin Miami (Florida) zijn twee toestellen van de Cu baanse luchtmacht geland. De piloten daar van vertellen uitvoerig, boe zij uit de Cubaanse luchtmacht zijn gedeserteerd en dat zij hadden afgesproken bet vliegveld te bombarderen en te beschieten. FAAS WILKES N al 1/2 jaar toch weer in de nationale trui Door de algemene vergadering van de Verenigde Naties is zaterdag beslo ten, dat alle Belgische militairen en hulptroepen uit Kongo dienen te wor den teruggetrokken. Voorts wordt er op aangedrongen dat het Kongolese parle ment onmiddellijk zal worden bijeenge roepen. zodat over de toekomstige re geringsvorm van de politiek zo verdeel de republiek kan worden beslist. Alle politieke gevangenen in Kongo dienen te worden vrijgelaten. Vijf lan den, waaronder ons land. stemden tegen terugtrekking der Belgische troepen. (Van onze correspondent) Toen de heer Van Liere, bedrijfslei der op het landbouwbedrijf van de heer P. S. Vis. in Zonnemaire, gisterenmid- lag op een stuk land aan de Oostwcg 4ing kijker, hoe de bieten er voor ston- len, ontdekte hij scherven glas. Even erder vond hij ook een helm. Direct ees bij de heer Van Liere het vermoe den, dat een en ander afkomstig, was v'ap de in de nacht van vrijdag op za terdag vermiste straaljager. O: middel lijk stelde hij de groepscommandant van de rijkspolitie te Zonnemaire op de hoogte. Deze waarschuwde op zijn beurt de vliegbasis Soesterberg. Daarna bracht de heer Van Liere, vergezeld door de rijkspolitie, opnieuw een bezoek aan het land, waarbij zij ongeveer tien meter van de weg een stuk metaal van on geveer een meter lengte vonden. Toen bekend weid dat ook in Rockanje wrak stukken warer. gevonden, werd een be paalde lijn getrokken waarlangs het on gelukkige toestel vermoedelijk moet hebben gevlogen. Gedurende het gehele weekeinde hebben een aantal rijkspoli tiemannen uit Schouwen de gehele om geving afgezocht, echter zonder verder resultaat De wrakstukken bleken inder daad van de vermiste straaljager. DE BETUWE is gisteren, hoewel de weersomstandigheden niet ideaal waren, door vele duizenden bezocht, die de bloe sem kwamen bewonderen. Het verkeei had een vlot verloop: Ook in de bollen streek was het druk. De Keukenhof had 40.000 bezoekers. EEN BELGISCHE toerist is gisteren te Parijs beroofd van twee kostbare ringen ter waarde van 30.000 gulden. Het slachtoffer was de heer Durand (41) uit Hoei. EMILE HENRIOT. president van de Al liance Frangaise en lid van de Acade mie Frangaise, is op 72-jarige leeftijd te Parijs aan een hartaanval overleden. DE SOVJET-UNIE heeft gisteren geant woord op de Britse voorstellen over Laos. Er zijn nog geen bijzonderheden bekend. PRESIDENT Soekarno van Indonesië is gisteren in Bangkok aangekomen, de eerste halte op zijn nieuwe wereldreis die hem naar 16 landen zal voeren, aan beide zijden van het ijzeren gordijn. BIJ TOKIO zijn door instorting van een tunnelgedeelte dertien mensen om het leven gekomen. Eén kon op tijd ontko men. DONALD NIXON, een broer van de voormalige Amerikaanse vice-president, heeft, met een schuld van 206.000 dol lar, zijn bankroetverklaring aange vraagd in Los Angeles. TUSSEN IRAK en de Verenigde Ara bische Republiek is de handel hervat. Een beeld van de ruimtevaart van ma joor Joeri Gagarin: reeds gekleed in zijn ruimlepak is de majoor-vlieger (toen nog luitenant) met de bus op weg naar de raket „Wostok", waarin hij een tocht om de aarde zou maken. (radiofoto) Toen gisteren honderden Cubanen langs de zeven opgebaarde lijken be waakt door militairen defileerden, hadden pers en radio in Cuba er al veel ophef over gemaakt, dat zes vrouwen en vijf kinderen door machinegeweervuur vanuit de lucht waren gewond. Er wa ren ook Cubaanse bladen, die een kaartje publiceerden volgens hetwelk de vlieg tuigen van Miami en van de Amerikaan se basis Guantanamo zouden zijn ko men aanvliegen. De bombardementen Intussen waren echter te Miami twee van de drie vliegtuigen geland, die het bombardement hadden uitgevoerd. Het derde vliegtuig was. tijdens het uitvoe ren van het bombardement, in brand eschoten en neergestort. Een van de twee toestellen, die wel veilig landden op Amerikaanse bodem, vertoonde vele be schadigingen van de luchtafweer. De bommenrekken van beide toestellen wa ren leeg. De piloten vertelden, dat zij al maanden lang met hun collega van het derde toestel plannen hadden ge maakt om te vluchten. Toen zij er donderdag de lucht van kregen, dat hun plannen misschien verraden zou den kunnen worden, werd de uitvoe ring van hun besluit om te bom barderen en te vluchten bespoedigd. Zij zijn er o.m. in geslaagd op de vliegvelden Julian en dat bij San tiago zes toestellen te vernielen. In V.N. Zeer spoedig na het gebeuren heeft de politieke commissie van de assemblée van de V.N. zich met Cuba bezig gehou den. De Cubaanse minister van buitenland se zaken Raul Roa vertelde de commis sie, dat de aanvallen die op drie Cu baanse vliegvelden waren ondernomen, ongetwijfeld de proloog waren van een invasie-poging op grote schaal, die was georganiseerd en gefinancierd door Was hington". In antwoord op deze aantijging ver klaarde de Amerikaan Adlai Stevenson, dat hij de verklaring van president Ken nedy kon herhalen dat er onder geen omstandigheden enigerlei interventie op Cuba door Amerikaanse strijdkrachten zou plaats vinden. Stevenson liet persfoto's zien van twee 3INNENVERINGBED het beste bed ooit gemaakt SCHUIMRUBBERBED met versterkte middensector fabrieken Zevenbergen vliegtuigen die te Miami in Florida wa ren geland na aan de aanvallen te heb ben deelgenomen. Deze vliegtuigen droe gen duidelijk de kenmerken van de CU- baanse luchtmacht. (Van onze correspondent) Zaterdagavond, kort na achten, zyn twee 16-jarige jongens uit Bavel gedood toen zy in Gilze met hun bromfiets in botsing kwamen met een BB A-bus. De slachtoffers zijn de scholier Bart van Houten en de timmerman Jan Marijnis- sen. De beide jongens, die met nog drie vrienden de avond in Gilze doorbrach ten. kwamen met hun bromfiets uit de: Boslaan de Nerhovensestraat oprijden. Op datzelfde moment passeerde een BBA-bus uit de richting Rijen. De bot sing was niet meer te voorkomen. De scholier, die de bromfiets bestuurde, werd op slag gedood, zijn vriend over leed enkele ogenblikken daarna. De bromfiets werd volkomen vernield, de bus UeD slechts lichte schade op. De hevig geschrokken buschauffeur schijnt van de botsing niets te hebben gezien. Hij kreeg pas in de gaten wat er aan de hand was toen hij de botsing voelde. Vier mensen en naar schatting veertig renpaarden zijn gisteren gedood bij een brand op de terreinen van de renbaan van Maywood bij Chicago. Volgens de lijkschouwer waren de lij ken zozeer verbrand, dat identificatie niet mogelijk was. Men vermoedt, dat de omgekomen mannen allen als verzor gers in dienst van de renbaan waren. De omgekomen mannen en de paarden werden in de stallen Ingesloten door het zich snel verspreidende vuur. Dit werd gedurende meer dan drie uur bestreden door brandweerlieden die ook nog be lemmerd werden door een sneeuwstorm. Over de schade en de paarden spre kend, zei een woordvoerder van de di rectie van Maywood. dat alleen al aan de schuren een schade van 75000 dollar was berokkend. ,.Het is niet mogelijk op dit ogenblik te schatten wat voor ons het verlies van de paarden betekent", zei hij. Gelukkig is geen van de favo rieten omgekomen". De Russische ruimtevaarder, Joeri Gagarin heeft saterdag ver klaard, dat Rusland bezig is spe ciale ruimteschepen voor reizen naar de maan te bouwen. Het leek dat Gagarin bemande vluchten be doelde. Op een persconferentie van twee uur met naar schatting duizend verslagge vers, de grootste persconferentie die ooit jas" heeft gestuurd, die een waarde in Moskou is gehouden, deed Gagarin nog deze onthullingen: Het ruimteschip ..Wostok" (oost) keer de intact naar de aarde terug, de instru menten onbeschadigd, en zou opnieuw kunnen worden benut voor een ruimte- vlucht. Weersverwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisteren- l avond 23.15 uur: f'laatselyk opklaringen, maar hier of daar ook wat regen. Zwakke tot matige wind, overwegend uit oostc- lijke richtingen. Dezelfde temperatu- ren als zondag of iets hogere. Vandaag: zon onder 19.40 uur. Maan onder 22.17 uur. Morgen: zon op 5.38 uur. Maan op 7.48 uur. Gagarin vloog op zijn ruimtereis op hoogten tussen de 175 en 300 kilometer en.kon de aarde steeds duidelijk waarne men, dank zij een „kijkvenster". Hij moest een schakelaar omzetten, waar door aan de buitenzijde een klep open schoof en een lichtfilier werd ingescha keld. Men zou zich bij reizen in banen om de aarde goed kunnen oriënteren op de aarde, omdat de topografische bijzon derheden als bergruggen, grote rivieren, oceanen, eilanden, meren en kustlijnen duidelijk zijn te onderscheiden. De waar neming was vanaf zijn baan even goed als ze zou zijn uit een hoogvliegend straalvliegtuig. Het fotograferen van de aarde vanuit een ruimteschip als de Wostok zou geen oroblemen scheppen, doch op zijn reis had Gagarin geen fototoestel bij zich. Rusland heeft verscheidene werkwij zen opgezet voor landingen uit de ruim te, zoals het gebruik van parachutes. Maar Gagarin ontweek de vraag hoe de Wostok was teruggebracht. Rusland heeft genoeg ruimtevaar ders beschikbaar om zijn ruimteprogram en andere vluchten uit te voeren. Gaga rin hoopte nog zulke vluchten te maken, zoals naar Venus en Mars zowel als de maan. Nog steeds wekt de ruimtevlucht van Gagarin alle mogelijke reacties. Zo is er een Italiaanse kleermaker, toevallig de man, die de kleermaker is van Krocst- jev, die Gagarin een „kosmonautenover- heeft van 300.000 lire. i De vraag is alleen, zal de majoor nog moed genoeg over hebben om hem aan te trekken „Inderdaad, ik geef toe dat hij wat exclusief is", aldus Angelo Litrico, „maar dat moet hij zijn. Daarvoor is het een kosmonautenjas." De Romeinse kleermaker had zijn wa tervrije kameelharen jas al drie jaar geleden in het hoofd zitten en hem in mottenballen bewaard voor de eerste mens die een baan om de aarde zou be schrijven. De jas, met een kleine donkerbruine cape die weinig meer dan de schou ders bedekt, heeft'ronde knoopsgaten op de revers die er uitzien als vensters van een vliegtuig. Het front is gesne den in de vorm van een vliegtuigstaart. Drie knopen zijn miniaturen van vliegtuigmotoren, twee op de rug kun ne?! worden vervangen door kleine rode en groene flikkerlichtjes. Litrico zei, dat alleen al de stof voor de kosmonautenjas hem 100.000 lire per meter had gekost. De klecdkunstenaar loopt reeds met een nieuw idee rond. Een ruimtejas voor de eerste Amerikaanse astronaut. Het ontwerp zal anders zijn en gebaseerd op een stof die de naam draagt „rendez vous". Hammarskjoeld Een meer gewone, maar niettemin op merkelijke reactie is gekomen van Dag Hammarskjoeld. secretaris-generaal van de V.N. Hij heeft de leider van de Sov jet-delegatie bij de V.N.. Zorin, een schriftelijke gelukwens doen toekomen voor de eerste ruimtevaart. Het is niet bekend, of Zorin die felicitatie heeft aanvaard, want.... de communistische landen erkennen Hammarskjoeld niet meer als functionaris van de V.N. en werken niet meer met hem samen. 5? Een Sovjet-Russische deskundi- 2 ge op het gebied van de ruimte- vaart heeft meegedeeld, dat er l één gewonde is geweest bij de lancering van kosmonaut Gagarin: een man met een geschramde kaak. De natuurkundige Wassili Parin zei in een vraaggesprek met de „Lite rato er na ja Gazetadat hij zich de kaak had geschramd aan J Gagarins ruimtehelm, bij de af- l scheidsomhelzing Dit is een der Cubaanse piloten, die deelgenomen heeft aan het bombarde ment op bases in Cuba. Om veilig heidsredenen wenste hij zijn naam niet te noemen, bang voor represailles. De Cubaan is hier te Miami in gesprek met een journalist. In de officiële spreekbuis van de voorlopige Algerijnse regering „El Moudjahid" is een hoofdartikel op genomen waarin onder meer wordt geschreven: „Onze regering heeft zich bereid verklaard te onderhandelen met de Franse autoriteiten. (Advertenties) Vraag de dealer of schrijf aan Daf Eindhoven De dertien ministers zijn gereed om hun verantwoording te aanvaarden ten einde de terugkeer van de vrede in Al gerije te vergemakkelijken, door middel van ernstig gemeende onderhandelingen. Het is niet onwaarschijnlijk, dat deze ondei handelingen op 21 april in Evian zullen beginnen. President De Gaulle van Frankrijk heeft gisteren zijn vijfdaagse rondreis door het zuidwesten van het land te Bor deaux besloten met nog eens de nadruk te leggen op zijn aanbieding, dat, in dien Algerië dit wenst, het als souve- reine staat Franse hulp kan krijgen. De Gaulle sprak voor een menigte van tienduizend mensen voor het gebouw van hel regionaal bestuur in Bordeaux. Ondanks de vooruitzichten op een mo gelijke verzoening, zijn de Algerijnse na tionalisten ook in het weekend te Parijs doorgegaan met daden van terreur. Zo wierpen Algerijnen een granaat naar het politiebureau op de Place Dancourt. Een der Algerijnen werd gedood, twee agenten werden gewond. Een auto die voor het bureau stond geparkeerd, ging in vlammen op. In Algiers en Constan tino deden zich de gebruikelijke bom ontploffingen voor. De schade, bleef be perkt tot enkele gewonden. Dealer voor: Land van Hulst: GARAGEBEDRIJF A. BIESBKOECK KI. Bagijnestraat 25 - Hulst - Tel. 2600 Axel, Schoondijke en omstreken: GARAGE CITO GEBR. ESSELBRUGGE N.V. Axel - tel. 651 Schoondijke - tel. 369 Strijk en zie: glanzend strak vloeit de lak. Eén Flexa schilderfeest geeft jarenlang voldoening! Walcheren: Fa. GEBR. VAN FRAASSEN Scheldestraat 9698 Telefoon 2175 Vlissingen Zuid- en Noord-Beveland: Fa. W. A. DE GROENE ZN Anjelierstraat 57 Telefoon 6810 Voor Uw levensverzekering ijnuvw L" heeft rotsvaste zekerheid U betaalt lage premies U deelt mee in de winst HOOFDKANTOOR: OUDENOORD 10 UTRECHT r

de Stem | 1961 | | pagina 1