Russische olie-opmars na wereldoorlog II Pot (f 2029,07) bleef staan g Word één-twee-drie prijswinnaar! VAN BOER regionale in TOT TASSTR werkplaatsen ipasta 1 balastore r n Li Borgstellingsfondsen voor de middenstand bestaan kwart-eeuw Westen ligt nog wel voor ondanks Russische klim Nederland bij Britten het minst in trek DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 14 APRIL 1961 15 14 75 ringen na! ttsmóestm- memetmr mum? OEFENTERREIN Korte duur Huisvesting Russen aan spits Weinig auto's Opgave puzzel no. 131 Gemotiveerde oplossing 213313333333 i I kwartje per kolom 4 kolommen f I.- IV 1 A 1 B 1 C 1 F 1 H Geen vrijheid Euromarkt-commissie dient klacht in bij Hof van Justitie WERK VOOR IEDER BOUWVAKKEN HANDVAARDIGHEID verf; wast! verf i was- wonder IS fan- send vicht elen als de pasta tot ioeder is opgedroogd. genjassen en andere n 'AN DER STEEN Van 1898 tot 1901 bekleedde Rusland de eerste plaats in de wereld- produktie en export van aardolie. De Russische aardoplieproduktie was voornamelijk geconcentreerd te Bakoe. Deze stad was in die dagen een waar toevluchtsoord van allerlei Russische en buitenlandse fortuinzoe kers, die een ontstellende roofbouw pleegden op de olievelden van deze streek. De boortorens werden zo dicht opeen geplaatst, dat ze elkaar aan de bases raakten. Hele legers werkzoekenden uit alle windstreken trokken naar de olievelden van Bakoe, zodat de inheemse bevolking spoedig een minderheid in haar eigen stad begon te worden. In armoedige, vervuilde buurten leeften ontelbare ar beiders in erbarmelijke omstandigheden. Naast ontzaglijke rijkdom kende Bakoe uiterste armoede... Van hygiëne was in de armenbuurten geen sprake, zodat geregeld epidemieën uitbraken. Pe gebrekkige werkmethoden op -de olievelden veroorzaakten haast dagelijks bedrijfsongevallen. Het is begrijpelijk dat juist deze streek als het ware het oefenterrein werd van de Russische revolutionairen. In Bakoe kregen talrijke communistische leiders, zoals Jozef Stalin, hun opleiding in het organiseren van stakingen en relletjes. De Russische suprematie op het ge bied van de aardolieproduktie was ech ter van korte duur: reeds in 1901 begon de produktie van Bakoe te dalen, terwijl die van Amerika voortdurend steeg. De rumoerige perioden van de eerste we reldoorlog en van de daarop volgende Russische revolutie brachten voor Ba koe de verwoesting van de olie-installa ties. De „Essobron" meldt dat in een reeks vijfjarenplannen de Sovjetregering trachtte de aardolieproduktie van Bakoe weer op gang te brengen. Maar weer kwam een wereldoorlog roet in het eten gooien. Bovendien kwamen de Russen in die oorlogsjaren tot de teleurstellende ontdekking, dat de produktie van de olievelden van Bakoe niet verder kon worden verhoogd. Bakoe had geen toe komst meer en de produktie van Ame rika steeg ver boven die van Rusland uit. Na de tweede wereldoorlog, in 1946, konden de Amerikanen vaststellen dat zij elfmaal zoveel aardolie produceerden als de Sovjet-Unie. Dringend moest Rus land op zoek gaan naar nieuwe mogelijk heden. Reeds lang voor de tweede wereldoor log hadden enkele vooraanstaande Rus sische" geologen aangedrongen op een grondige exploratie van het gebied tus sen de Wolga en het Oeralgebergte, waar zij de aanwezigheid van veelbelovende olielagen vermoedden. Hoewel de Sovjet regering inderdaad enkele exploratiepo gingen in dit gebied ondernam, bleef zij toch het hoofdaccent van de booractivi- teiten leggen op de velden van Bakoe en enkele andere, vanouds bekende olie terreinen. De opmars van de Duitse troepen, die Bakoe dreigde af te snij den van de rest van Rusland, en de ont dekking van de beperktheid van de olie reserves van Bakoe waren blijkbaar no dig om de Sovjetregering ervan te over tuigen, dat een grondige exploratie van het gebied tussen de Wolga en het Oeral gebergte een dringende noodzaak was. Een intensieve exploratie volgde. De veronderstelling van de geologen bleek juist te zijn: in het gebied van Koeibisjef in de Tartarenrepubliek en in Basjikirië werden belangrijke olielagen aange boord: Rusland had zijn nieuwe olievel den gevonden. Deze nieuwe olievelden behoren tot de rijkste op de wereld. Hoe snel de pro duktie in deze gebieden stijgt, blijkt wel uit het feit dat het Wolga-Oeralbekken in 1958 reeds bijna driemaal zoveel pro duceerde als alle olievelden van de Kau- kasus samen in hun beste jaren. Intussen gaan de Russen door met het zoeken naar nieuwe olievelden, vooral in Siberië en Centraal-Azië. On langs verklaarde de Sovjetminister voor energie dat zich in Sovjet-Cen- traal-Azië het grootste oliegebied ter wereld bevindt, waarvan de voorraden groter zouden zijn dan die van het na bije en Midden-Oosten tezamen. Deze opzienbarende mededeling zal echter nog moeten worden bewezen. Tussen de jaren 1945 en 1959 werd de aardolieproduktie van de Sovjet-Unie meer dan 7 maal groter en de gaspro- duktie zelfs 12 1/2 maal. De laatste tien jaar steeg de aardolieproduktie in Rus land met niet minder dan 15 pet. per jaar. Hoewel de Amerikaanse produktie eveneens steeg, is haar superioriteit ten opzichte van de Sovjet-Unie van 11 1 gedaald tot ongeveer 3 1. De Sovjets nemen aan dat hun produktie in 1960 tot 460.000 ton per dag zal stijgen. In 1965 hoopt men de 730.000 ton per dag te overschrijden. Zoals wij reeds hadden verwacht, kunnen de Russische raffinaderijen zich, wat betreft de omvang, de kwa liteit van de produkten, de bedrijfsvei ligheid en het efficiënte gebruik van materiaal niet meten met de Ameri kaanse. Dat is niet zo wonderlijk, wanneer men weet dat de Russische gebruiker niet vrij wordt gelaten in de keus van zijn brandstof en dat bovendien het aan tal personenauto's door de regering dras tisch beperkt wordt gehouden. De Rus sische raffinaderijen zijn voornamelijk ingesteld op de produktie van de zware brandstoffen voor vrachtauto's, diesello comotieven e.d. Het probleem, benzine soorten van uitzonderlijk hoge kwaliteit te vervaardigen, zoals Amerika en West- Europa met hun talrijke, veeleisende au tomobilisten dat kennen, speelt in Rus land nauwelijks een rol". „Op de Russische olievelden", ver volgde de heer Piercy, „kwamen wij echter diep onder de indruk van de moderne boormethoden die daar werden toegepast. Op talrijke plaat sen vonden wij elektrische en turbi neboorapparaten in bedrijf, die bij ons nog in een experimenteel sta dium verkeren. velden met de modernste middelen exploiteren en vast besloten zijn de prdtiuktie ervan zo hoog mogelijk op te voeren. Deze snel stijgende produktie van aard olie, het min of meer chronische tekort aan raffinagecapaciteit en het verzet van de Sovjet-regering tegen de produktie van privé-auto's, wijzen erop dat Rus land het toenemend aardoliesurplus zal moeten exporteren. Hierbij komt nog dat de Sovjet-regering in de export van aardolie een nieuw politiek wapen schijnt te zien. Deze politieke achter grond maakt het dan ook mogelijk het verloop van de Russische aardolie-export volgens onze economische regels te voor spellen. In verband met de Russische aardolie export is het van betekenis, dat de Rus sen een pijpleiding van het Wolga-Oeral bekken naar Oost-Europa gaan aanleg gen. Naar de Westeuropese markten is het dan maar een stapje verder. Het nut van het transport per pijpleiding hebben de Russen duidelijk ingezien. Zij bouwen zo snel mogelijk aan een uitgebreid net van pijpleidingen. In 1958 werd reeds 40 pet. van de aardolie en de aardolie- produkten per pijpleiding vervoerd. Het is wel duidelijk dat de enorme vlucht van de Russische aardolieindu strie in de komende jaren van grote be tekenis zal worden bij de industriële concurrentie tussen de Vrije Wereld en de Sovjet-Unie. Opvallend was ook de grote bekwaam heid van de technici en de wetenschap pelijk deskundigen in de oliegebieden. Over het algemeen waren zij, wat tech nische kwesties betreft, verrassend open hartig. Bij vragen over de toekomstige produktie en de inheemse behoeften toonden zij echter een grote terughou dendheid en in vele gevallen gaven zij op dergelijke vragen zelfs geen ant woord." Hoe spectaculair deze Russische cijfers zijn, toch moet men hierbij steeds bedenken dat de Amerikaanse produkti met nog 460.000 ton per dag zou kunnen worden verhoogd indien dit nodig mocht zijn. De regering van de Verenigde Staten beperkt de produktie echter in het belang van de reserves. De Verenigde Staten hebben een capaci teit die de huidige produktie ver over treft, terwijl men kan aannemen dat de Sovjet-Unie op volle toeren produceert. De Russische voorspelling dat het land de Verenigde Staten in 1972 op het ge bied van de olieproduktie voorbij zal streven, klinkt dan ook wat onwaar schijnlijk. In elk geval is de Vrije Wereld niet af hankelijk van de oliewinning in de Ver enigde Staten, aangezien dit land zijn eigen produktie volkomen gebruikt. De grootste olieproducenten in de Vrije We reld zijn de landen van het Midden-Oos ten en Venezuela. De opkomst van de Russische aardolie-industrie blijft ech ter een spectaculaire ontwikkeling die stellig met grote oplettendheid dient te worden gevolgd. Over de economische kant van de Russische aardolie-industrie vertelde de heer Piercy: „De Sovjet-methoden ten aanzien van de bedrijfseconomie der aardolie-industrie zijn nogal ingewikkeld Zij gaan er van uit dat voor een gegeven produkt niet een bepaalde met de kos ten verbonden prijs moet worden geno teerd, maar een prijs die afhangt van de wens, de consumptie aan te moedigen of af te remmen. Deze gedachtengang kan ook wordwen teruggevonden in de me thoden die de Russen toepassen bij hun pogingen een plaats veroveren op de we- reldoliemarkt". Tijdens het interview maakte de heer Piercy ook nog enkele interessante op merkingen over het leven in Rusland. „Vergeleken bij de Amerikaanse le vensstandaard maakt de Russische een zeer sobere indruk. Men krijgt echter niet het gevoel dat dit de Russen bij zonder verontrust. Zij zijn ervan over tuigd dat hun land grote vorderingen maakt, waarbij zij steeds kunnen terug blikken op vroegere perioden toen hun levensomstandigheden aanmerkelijk slechter waren. De behuizing is in Rusland bepaald slecht te noemen. Overal ziet men nieu we woongebouwen verrijzen, maar het peil van deze nieuwe behuizingen ligt beslist nog ver onder dat van de Ver enigde Staten. In een oliestad troffen wij als eis voor de behuizing een vloeropper vlak van 8 m2 per persoon. Er zijn ech ter voldoende aanwijzingen dat in vele gevallen zelfs aan deze minimale eis niet wordt voldaan. Vele Russische ge zinnen van vier of zelfs meer personen ln e.én kamer, wa,arbij het ge- ^van en toilet nog moet worden gedeeld met andere gezinnen. aïl Rusland helemaal niet onge woon dat men wordt gedwongen nog mlT 'n huis te nemen, wanneer 21 JfL.eJÏÏ wo°nruimte beschikt die de vastgestelde grootte overschrijdt". „Het inkomen van een gemiddeld arbeidersgezin", vertelde de heer Pier cy, „wordt bijna geheel besteed aan de aankoop van levensmiddelen Een ge zin van man, vrouw en twee kinderen moet voor zijn levensmiddelen maande lijks een bedrag van ongeveer 1500 roebel (plm. f 550,—) uittrekken De gemiddelde arbeider verdient in Rus land echter niet meer dan 1200 roebel (plm. 450,per maand, zodat in de meeste huishoudens zowel de man als vrouw een betrekking moeten aanvaar den om hun gezin in stand te houden. De kinderen groeien op en ontvangen hun onderwijs in staatskinderbewaar- plaatsen en -scholen. De gemiddelde Russische arbeider werkt 36 tot 40 uur per week. Hij heeft dus over het algemeen meer vrije tijd dan een Amerikaan of Europeaan. De vrije tijd schijnen de Russen door te brengen met het wandelen door de stra ten of het bezoeken van musea en bi bliotheken." Het is interessant de indrukken te ver nemen die het hoofd van Jersey's Coor dination Petroleum Economies De partment, G. T. Piercy. opdeed geduren de zijn reis met negen andere vertegen woordigers van de Amerikaanse aard olie-industrie langs verschillende Russi sche olie-installaties. Een even groot aan tal Russische olietechnici zal binnen kort een tegenbezoek brengen aan ver schillende Amerikaanse aardolie-instal laties en bedrijven, waaronder het Esso Research Center te Linden (New Jersey) In een speciaal interview met de re- oacteur van de Esso Manhattan (perso- ïv rXlgaan van de Standard Oil Compa ny (N.J.)f vertelde de heer Piercy: (Advertentie) UW HUIS EEN HOME MET BALASTORE De laatste hand aan een goed huis is de hand die balastore ophangt. Zo gebeurd, want balastore koopt u pasklaar voor elk raam. U vindt het bij de woninginrichter. Voor weinig geld. 1. Licht-filterend Balastore tempert zon en schel daglicht tot vrien delijkheid. 2. Intiem Leuk zig-zag patroon en zachte kleur - intieme ge zelligheid in alle vertrekken. 3. Vochtbestendig Balastore is bestand tegen vocht. Uw fluitketel kan dus stomen en zingen zonder bezwaar. ...en win Deze week zag geen der deelnemers kans een juiste kolom samen te stellen. Wel waren sommigen er dicht bij. We beginnen dus nr. 131 met een bedrag van 2.029,07, een goede stimulans om nu eens extra uw best te doen. De sociale pot werd vermeerderd met een bedrag van 676,35, to taalbedrag thans 223.418,22. afz. Hier Uw naam en adres invullen EEN, TWEE OF DRIE POSTBUS 2500 AMSTERDAM BELANGRIJK Deze puzzel „Eén, twee of drie'' verschijnt elke vrijdag. De inzendingen moeten uiterlijk de volgende dinsdag om 24 uur in het be zit zijn van „Eén, twee of drie", postbus 2500, A'dam. Alleen door de P.T.T. gestem pelde briefkaarten zijn gel dig. De prijswinnaars krijgen direct bericht. De uitslag en toelichting worden in de vol gende publicaties bekendge maakt A De man is in elk geval wakker (hij slaapt niet). Slapeloos wil zeggen: zonder slaap, van slaap beroofd, (slapeloze nacht, enz.). Daar het goed mogelijk is, dat de man juist op normale wijze is wakker ge worden na een uitstekende nachtrust, biedt wakker méér zekerheid (2). B Helling is beter. Als men het geheel zag, zou ook heuvel in aanmerking komen, maar dit gedeelte is juist de helling (1). C Een tabbaard is een wijd, in de regel tot op de voeten neerhangend, mansboven- kleed met wijde mouwen, als ambtsgewaad van magistraten, enz. Toga heeft dezelfde betekenis. Tabbaard is het oude woord en toga het nieuwe woord, doch taalkundig zijn beide woorden juist (3). D Ontglippen is: glippend ontsnappen (aan de greep van de vingers). Vallen is: uit een hoger gelegen punt, tengevolge van de werking der zwaartekracht, in verti cale richting vrij naar beneden komen (al les laat zij vallen). Er is geen voorkeur mogelijk (3). E Men kan de zon met verschillende midde len weren. Wat hier is afgebeeld is speci fiek een zonnescherm (1). F Bescherming en beveiliging zijn met be trekking tot de afbeelding beide juist (3). G Pech is: tegenspoed, ongeluk. Ongeluk is o.a.: ongunstige loop der omstandigheden, het feit of de omstandigheid dat er iets onverwachts gebeurt dat schade veroor zaakt. Beide woorden zijn juist (3). H Afrastering rasterwei'k. Rasterwerk omheining met een raster (netwerk van lijnen zoals afgebeeld hek). Beide woorden zijn dus juist (3). I Loven betekent: prijzen, roemen èn een prijs vragen (loven en bieden). Prijzen is óók in twee betekenissen van toepassing, nl. „op waarde of hoedanigheid schatten, taxeren, keuren, waarderen" èn „gunstig spreken over, loven, roemen". Er is dus geen voorkeur mogelijk (3). J De bovenste gedeelten van duinen, heu vels en bergen worden zowel aangeduid met toppen als met kruinen (3). K Wassen betekent niet alleen „door middel van water al wrijvende schoonmaken", doch ook „met water behandelen, spoelen, waarbij het begrip van schoonmaken op de achtergrond treedt". Aangezien men de vrouw niet ziet ..wrijven", maar zij toch in elk geval aan het spoelen is, zijn zowel de tweede betekenis van wassen als spoe len van toepassing (3). L Een knipperlicht is een licht, dat telkens aan en uit gaat, bepaaldelijk als verkeers- signaal (waarschuwingsteken). Een rich tingaanwijzer is een wettelijk verplichte installatie aan auto's waardoor men een voorgenomen verandering van richting moet aankondigen. Beide woorden zijn hier dus van toepassing (3). (Zie de voorwaarden in ons blad van vrijdag 7 april jl.) 1 St' 1 St. I li ui D B 1 K —J Aan het slot van het vraaggesprek merkte de heer Piercy op: „Zoals ik reeds zei, is het Russische volk ervan overtuigd dat zijn lot aanzienlijk is ver beterd en het moet worden gezegd dat dit ook inderdaad het geval is.Men moet hier echter steeds bij bedenken dat dit volk op generlei gebied de vrijheid ge niet die wij' in het Westen kennen. Dit feit hebben wij op vele plaatsen duidelijk kunnen vaststellen." Uit het interview met de heer Pier cy blijkt wel dat de Russen hun olie- De commissie voor de gemeenschap pelijke markt van de Europese gemeen schap heeft een klacht ingediend bij het Europese hof van Justitie, naar aanlei ding van de Italiaanse invoerbepalingen voor radio-buizen. In 1959 stemden de landen van de gemeenschappelijke markt gezamenlijk in met een tariefverlaging voor deze artikelen. De Italiaanse republiek had echter in 1958 een nieuwe regeling in het leven geroepen en bracht de ver mindering aan op deze nieuwe rege ling. Volgens de commissie echter bepaalt het verdrag, dat tariefverminderingen moeten worden ingesteld op de tarieven van 1 januari 1957. Artikel 12 verbiedt de leden van de Euromarkt de douane tarieven te verhogen. (Van onze verslaggever) Op een „automobielbedrijf in het zui den des lands" werken vyf boerenzoons. De boerderij brandde in de oorlogsjaren af en zo zijn ze in de industrie verzeild geraakt. Trouwens, de koek kon niet in vyven worden gedeeld... Twee van de vyf hebben een opleiding gehad op een regionale werkplaats, de een leerde er lassen en de ander bankwerken. Ze zyn de enigen niet, die via de rijkswerk plaats een vak hebben geleerd. Sinds 1946 hebben de regionale werkplaatsen ongeveer 55.000 mannen opgeleid. In onze tijd is het onvermijdelijk, dat een aantal mensen nog op latere leef tijd van beroep verandert. In de indu strie wordt steeds meer geautomatiseerd, de landbouw werkt met machines en verschillende oude bedrijfstakken (zo als de klompenmakerij) verdwijnen he lemaal. Wat gebeurt er met de mensen wier werk nu wordt overgenomen door machines? Daarnaast is er een groot aantal mensen die in hun jeugd een „verkeerd" beroep hebben gekozen of op latere leeftijd door ziekte of invali diteit noodgedwongen een ander vak moeten leren. En tal van ongeschoolden die vroeger eenvoudig niet aan een vak opleiding zijn toegekomen, willen nu een vak leren. De regionale werkplaatsen (Bergen op Zoom, Breda, Den Bosch, Zierikzec, Mid delburg, Terneuzen. om ér enkele te noemen) voorzien in deze opleidingen. Voor de industrie, die om vakarbeiders schreeuwt fungeren zij evenals de tech nische scholen als ..toeleveringsbedrij ven". De op volle toeren draaiende fabrie ken komen mensen tekort. Noordbra bant boekte in maart de minste werklo zen van alle maartmaanden sinds de oorlog (4061), en dit ondanks het grote aantal minder geschikten die men thans in dienst neemt. Van echte spanning is bijna in alle bedrijfstakken sprake. We beleven een tijd van „full employment". Vooral in oost- en midden-Brabant zyn vele boerenzoons via de regionale werkplaatsen de industrie in getrokken. Meer dan 3000 kregen een opleiding in de metaalvakken, maar meer nog wer den bouwvakker omdat het buitenbe werkplaatsen met succes werken, blijkt als men weet dat 85 procent van de cursisten een jaar later nog steeds werkten in hun nieuwe beroep. In werkgeverskringen draagt men de ze vorm van beroepsscholing een goed hart toe. Op verzoek van enkele on dernemers in het rayon Eindhoven bij voorbeeld werd er in 1959 een „gerich te cursus" betontimmeren ingesteld, om dat juist voor dit vak in dit gebied ar beiders tekort waren. Binnen het jaar voltooiden 72 cursisten hun opleiding. Behalve een volledige beroepsopleiding roep hun beter ligt dan het werk in de j wordt op sommige regionale werkplaat besloten fabriek. Isen een handvaardigheidscursus gege- De cursisten worden na de opleiding!ven, speciaal voor boerenzoons en voor niet aan hun lot overgelaten. Dat del landarbeiders. Doel is fundamentele ar- Op regionale werkplaatsen zijn sinds de oorlog 55.000 mannen opgeleid tot vak lieden. Op deze foto is een van de cur sisten aan het werk. De industrie, die niet aan arbeidskrachten weet te ko men, ziet uit naar def dag dat deze vak man zich aanmeldt. beidstechniek aan te leren, zodat de cursisten straks op de landbouwbedrij ven in de winter zelf reparaties en on derhoudswerk kunnen uitvoeren. De laatste tijd wordt op enkele RWP's zoals de regionale werkplaatsen in onze tijd van afkortingen genoemd worden, een proef genomen om de cursisten een korte praktijkperiode te laten doorma ken ter afronding van hun opleiding. (Advertentie) terwijl U met cOJPi osOJgtcNOifglC/g Vraag Uw drogist! per pakje (Van één onzer redacteuren) Wat in de crisisperiode van de der tiger jaren begonnen is als een uiter mate bescheiden hulp aan in verdruk king geraakte middenstanders, is in de 25 jaar, welke sindsdien zyn verlopen, uitgegroeid tot een stelsel van reële middenstandskredieten, waarvan nog voortdurend en thans ook door geves tigde zakenmensen een nuttig ge bruik wordt gemaakt. De snelle veranderingen in de struc tuur van het bedrijfsleven nopen ook de middenstander vaak op korte termijn tot het doen van investeringen welke aanzienlijke bedragen vorderen. En hierbij verlenen de borgstellingsfondsen, hetzij direct, hetzij indirect hun waar devolle diensten. Er is in de afgelopen decennia een schat van ervaringen opgedaan ten aan zien van de feitelijke situatie in grote delen van het middenstandsbedrijfsle ven. Er zijn daarbij vele grote tekort komingen aan de dag getreden. Aller minst ontbreekt het in de regel aan ijver. Maar omgekeerd evenredig daar aan is in heel veel gevallen het inzicht in het reilen en zeilen van de zaak. Speciaal het ordentelijk voeren van de administratie is dikwijls een zwak punt. Daarnaast is gebleken, dat menigmaal de boekhouding in handen is gegeven van een zich deskundig noemende, met alle nare gevolgen van dien. Deze zaken kwamen als het ware vanzelfsprekend aan het licht als een onderzoek werd (en wordt) ingesteld naar aanleiding van een kredietaanvra ge. Van de bijkans 91.000 verzoeken, welke in de afgelopen 25 jaar werden behandeld, werden er 31.759 zijnde 34,9 pet. toegewezen tot een totaal bedrag van bijna f 48 miljoen. In 18.568 gevallen kon de aanvrager uit zijn moeilijkheden worden geholpen door hem aanwijzingen te geven, welke tot sanering en verbetering van zijn be drijfsvoering leidden. Uiteraard is het ook voorgekomen, dat de raad: werd ge geven het eigen zaakje maar aan de Kant te doen en in loondienst te gaan or^ m bet onderhoud te voorzien. Met medewerking van provincies en gemeenten en kamers van koophandel en met instemming en hulp van de middenstandsorganisaties is over bijna het gehele land de mogelijkheid gescha pen om kredieten te verkrijgen. De door het borgstellingsfonds gegeven des kundige adviezen, waarbij de solvabili teit en de bekwaamheid van de betrok kene een grote rol vervullen, hebben, zo leert de ervaring, velen tot groot voordeel gestrekt. Op woensdag 26 april a.s. zal er in het Rijnhotel in Rotterdam een congres worden belegd, waar drs. H. Jansen al gemeen secretaris van de SER, zal spreken over de structuurveranderingen. De Engelse reisvereniging in Londen heeft meegedeeld dat bijna dertig mil joen Britten of 58 procent van de to tale bevolking, 550 miljoen Pond Ster ling heeft besteed aan vakantiereizen in 1960. Het aantal Engelsen dat zijn vakantie buitenslands hield bedroeg drie en een half miljoen. Frankrijk was het meest in trek. Daarheen ging vijftien procent, Italië en België volgden met elk 12 pro cent. Spanje en Zwitserland met 11 pro-, cent. Duitsland met 10 procent Oosten rijk met 8 en Nederland metA

de Stem | 1961 | | pagina 9