Russische ruimteman doelwit van persoonsverheerlijking LUCKY... THE REAL INTERNATIONAL CIGARETTE LUCKYIN NEDERLAND F jéS»i MEVROUW GAGARIN WIST VAN NIETS... Amerikaanse space-men Wij sullen eer wreken LUCKY STRIKE PAASVAKANTIE Dagen van Belgisch beheer in Roeanda Oeroendi geteld op Tweede „Binge Loch"? .VOETBALREL" IN BOLIVIA Flink hapje voor rekende Churchill Juwelendief gearresteerd Een plezierige avond behoeft niet bedorven te worden door hoofdpijnNeem direct Rheumin Wroeging Verne-enthousiast De wereldpers Ode aan Joeri Twijfe griep? kou? pijn? Nederlander benoemd tot president van Ford Instrumenten met cle muziek mee Wdlem Barendss met twee doden in Kaapstad aangekomen Vlaggenparade ronne-energie Is aarde rond of ovaal 13 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 14 APRIL 1961 13 Drie Londense kranten twijfelden aan de juistheid van het verloop van Gagarins ruimtevaart. Zij citeren meningen van Britse deskundigen, dat de vlucht werd gemaakt op 'n tijdstip, gedurende de afge lopen zes dagen. De „Daily Telegraph" zei, dat er niets klopte met het door de Russen verstrekte tijdschema van Gaga- rins vlucht. Het blad was van mening, dat de astronaut onmogelijk vijftien mi nuten na zijn lancering in Rusland, bo ven Zuid-Amerika kon zijn. Het blad acht de gegevens „verzonnen terwille van de propaganda", doch koestert een grote bewondering voor het wetenschap pelijk onderzoek, opleiding en onderwijs in de Sovjet-Unie. 5? Na het bekendworden van het feit, dat de Russen de eerste „cosmo naut" ter wereld hadden voortgebracht, heerste er onder de Ameri kaanse kandidaten voor een ruimtevaart drie oergezonde kerels, die in Cape Canaveral worden opgeleid grote teleurstelling. Twee hunner zeiden: „Wij zijn vastbesloten om de eer van de Verenigde Staten te wreken in de wedloop om de verovering van de ruimte. Zij krijgen de eerste tijd daartoe echter nauwelijks een kans, want het eerste ruimtevaartproject waaraan zij deel zullen hebben, is een „sprongetje" buiten de dampkring en géén reis om de hele aarde heen. Joeri Gagarin, de eerste Russische ruimtevaarder, kon met wat minder grim migheid reageren want voor hem hangen de druiven niet te hoog meer. Hij zei „Ik ben bereid om andere opdrachten voor land en partij uit te voeren. Dit was slechts een begin". Hij voegde eraan toe, dat hij in de ruimtecapsule uitstekend op zijn gemak was geweest. Er waren nau welijks sporen van vermoeidheid opge treden. Vandaag wordt Gagarin in Moskou ver wacht en hem zal een ontvangst ten deel vallen die alles zal overtreffen wat de Russische hoofdstad op dit gebied ooit te zien heeft gekregen. Mèvrouw Gagarin en de twee kinderen van het ruimtepaar zullen de huldiging bijwonen. Valentina Gagarin, de vrouw van de ruimteman, wist totaal niets van het feit dat haar man in het heelal zweefde, Een buurvrouw kwam het haar vertel len, want zij had Gagarins naam door de radio gehoord. Mevrouw Gagarin wist wel dat haar man een belangrijke op dracht vervulde, maar welke het precies was, wist zij niet. Ook de ouders van Gagarin zullen de huldiging van hun beroemde zoon bij wonen. De woning van Gagarin wordt over stroomd met gelukwenstelcgrammen en brieven. Over Joeri's leven komen lang zamerhand ook meer feiten los. Hij schijnt als kind reeds veel belangstelling te heb ben gehad voor de boeken van Jules Verne. De Sovjet-pers, die in de nadagen van Stalin de persoonsverheerlijking in de ban dééd. gaat nu vooraan in het ca noniseren van Joeri Gagarin. Hij en zijn familie leggen schoon geformuleerde ver klaringen van trouw aan het communis me af en elke leuze wordt met gejubel begroet. In een gesprek dat Gagarin met Kroestjev had, schijnt de laatste te heb ben gezegd: „Laat de kapitalistische lan den maar eens proberen met ons gelijk te komen". De succesvolle reis van de eerste ruim temens heeft in de gehele wereld reacties opgewekt. President Kennedy verklaarde op een persconferentie, dat hij er genoeg van heeft de Verenigde Staten steeds op de tweede plaats te zien prijken in de race SÜ1 b,Ï ,rulPlte le veroveren. „Het feit, an.d e™ bemande raket heeft ge- de str M J .nlet in' dat hct Westen de strijd aan het verliezen is", aldus de rtiwl vT upresidcnt- Hij verzekerde, S si .ïij'j j mct Plannen op het gebied van de ruimtevaart en op ander technologisch gebied te verwezen- overtreöen. de V S' Rusland 2ulle" Adlai Stevenson, de Amerikaanse am bassadeur bij de Verenigde Naties, noem de de Russische prestatie „een groot we tenschappelijk succes". Hij drong aan op het spoedig sluiten van een akkoord over het vreedzaam gebruik van de ruimte. De Turijnse professor in de natuurkun de G. Wataghin, heeft tegengesproken dat de Russische gesprekken, die twee Turijnse radio-amateurs hebben opge vangen, uit de ruimte afkomstig waren. Een woordvoerder van het Amerikaan se bureau voor lucht- en ruimtevaart heeft verklaard, dat er geen reden is om te twijfelen aan de juistheid van de of ficiële Russische mededelingen over het tijdstip, waarop de ruimtevaart heeft plaats gehad. Het bureau kwam tot deze conclusie aan de hand van alle gegevens, die hen en andere bronnen van de Ame rikaanse regering ter beschikking ston den. Radio-Moskou heeft een gedicht uitge zonden. geschreven ter ere van de eerste Russische ruimtevaarder. Het gedicht ziri f®?c^reven zijn door een vrouw, die cn b]j de studio had vervoegd om „aan £GV°clcns in een gedicht uiting te Beven Het gedicht sprekt van „de ster van het remlin, brandend van rusteloosheid. Er zijn geen woorden op de wereld om de heldenmoed te eren. De wereld is ver bijsterd". De dichteres noemt de eerste ruimtevaarder „een waardig" zoon van Rusland". In een televisieprogramma, dat te Le ningrad werd uitgezonden werd eveneens een gedicht voorgedragen. Een zinsnede hiervan luidde: De Russische ruimtevaarder Gagarin, gefotografeerd met zijn echtgenote Ve- lentina en zijn dochtertje Lena. „Ik verlaat de aarde voor het heil van de aarde en mijn enige God is de mens". Het liberale Zweedse blad Dagens Nyheter vergeleek de Russische ruimte mens met een acrobaat in een circus. „Naar sterrenkundige maatstaven geme ten is het Russische succes onbeduidend. Op het moment, dat Gagarin zich het verst verwijderd van de aardbol bevond, was hij nog slechts 300 km in de ruimte doorgedrongen. Dit is een afstand, welke nauwelijks van belang is, vergeleken met de lichtjaren, welke de sterren van el kaar scheiden. Uit zuiver menselijk oog punt, technisch bezien, moet de reis even wel worden beschouwd als één van de grootste gebeurtenissen in dc geschiede nis der moderne beschaving", aldus het blad. De „Daily Sketch" verweet de Russen, dat zij het drama „Leugen in de ruim te", opnieuw hebben opgevoerd, enkele dagen nadat het in werkelijkheid had plaats gehad. Zij acht de hele ruimtereis te veel „pasklaar" De „Daily Mirror" ziet het Russische succes als „de belangrijkste gebeurtenis van deze generatie en het nieuws van deze eeuw". „The Gardian" ziet het be lang van deze ruimtereis niet zozeer op wetenschappelijk, als wel op technisch gebied. Zij acht de proef echter van geen belang voor de menselijke kennis der natuur. Zij voorspelt dat „ongetwijfeld een nieuwe golf van wroeging over de Verenigde Staten zal slaan, evenals na de eerste Spoetnik". Het gematigd-links blad „Paris Jour" meent „dat de Russen de grote slag op het psychologische vlak, waar zich in feite de koude oorlog afspeelt, hebben gewonnen. Zij verwijt de Amerikanen, dat zij nog steeds geen les getrokken hebben uit de duidelijke achterstand op het gebied van de ruimtevaart. Het links-onafhankelijke blad „Com bat" meent, dat de Amerikanen niet an ders kunnen doen dan ruiterlijk beken nen, dat de Russen een voorsprong heb ben behaald. De rechts-radicale „L'Eu- rope" spreekt de hoop uit dat „de fantas tische prestatie een menselijke overwin ning zal zijn". Het communistisch georiënteerde „Hu- manité" ziet het feit, dat de eerste ruim tevaarder een communist was als „wel licht van beslissende betekenis voor de toekomst van de mensheid". Deze pres tatie is geleverd door mensen „die leven in een maatschappij zonder religieuze vooroordelen, niet gebaseerd op persoon lijke winst, maar op het belang van de gemeenschap". De Londense dagbladen brachten de Russische primeur onder de kop: „Mens in de ruimte". De communistische „Daily Worker" had echter een kleine vhriatie aangebracht: „Communist in de ruimte!" Het nieuws over de eerste menselijke ruimtevaarder, de Russische majoor- vlieger Joeri Gagarin, heeft het Rus sische volk woensdagochtend enthou siast gemaakt. Met spandoeken liepen de Moskovieten door de straten van de Russische hoofdstad. (Advertentie) tUCKY STRIKE ...vliegt op haast alle internationale luchtlijnen mee. LUCKY STRIKE ...vaart op schier alle passagiersschepen ter'wereld me». tUCKY STRIKE ...wordt in practisch alle landen ter wereld gerookt Als 't vakantie is, voelt ge pas goed dat ge kinderen hebt. 't Is dan meteen de tijd van schoolrapporten en die wor den in ons meeste gezinnen „met ge mengde gevoelens" in ontvangst genomen. Hier met 'n papierke van twintig frank, daar met 'n pak slaag. En 't is usance geworden, dat de schoolmeesters met 'n kort woordje hun pedagogische aan- en opmerkingen op zo'n rapport schrijven, 't Zoontje van m'nnen gebuur komt met z'n Paasrapport thuis en z'n vader leest: „Uw zoontje praat te veel in de klas". Tja, hoe moet 'n vader daar nou op re ageren? Daarom pakt m'nnen gebuur z'n balpunt en schrijft er onder: „Dan moest ge z'n moeder thuis es horen". Maar weet ge wat plezant is? Als uw nageslacht met vakantie is, kunt ge dat kommissies laten doen, waarvoor anders moeder zelf mot uittrekken. Peterke van de smid wordt door z'n moeder met 'n korfke oudbakken pistolets naar de bakker gestuurd: „Astablief meneer, deez pistolets zijn zo hard, ze zijn niet te eten. zegt moeder". De bakker, die moe der kent als 'n eeuwige mopperaarster, wordt furieus: „Wat gij, snotpegel, wat hebt gij op mijn pistolets aan te mer ken? Ik bakte al pistolets toen gij nog in uw wieg laagt." „Oh, zegt Peterke, „dan zijn dit zeker dezelfde pistolets die ge ons gisteren verkocht hebt". En Peterke maakte dat 'm rap weer buiten stond. Wie goed attense doet, zal rap bemer ken, dat de moderne kinderen heel an ders denken en doen as die uit den ouwe tijd. Vroeger gingen ze naar school om hun naam te leren schrijven, op hun vin gers te tellen en het abc van buiten te leren. Soms van achter naar voor. De tijd staat echter nie stil en daarom moe ten zij er 'n hele hoop andere zaken bij leren. Zo geeft de meester les in wat de leerlingen moeten doen bij luchtaanval len. Als hij alles goed heeft uitgelegd, vraagt hij aan Mielke: „Zeg gij eens, Mielke, wat is het bij zonderste bij een luchtaanval?" „Tegenwoordigheid van geest, mees ter" is 't antwoord. „Heel goed, Mielke. En gij, Flupke, wat nog meer?" „Afwezigheid van lichaam, meester". En dat vond de meester eigenlijk nog beter. Maar, ge hoeft nie verwonderd te zijn dat de kinderkes zo ad rem kunnen ant woorden. Ze leren het van de ouwere mensen. Daar hebt ge meneer Jean, 'nnen ouwe rentenier, die daarenboven ook nog weduwnaar is. Hij heeft 'n meid èn 'nne papegaai. De papegaai heeft hij kunnen temmen en die vliegt vrij in 't huis rond maar de meid heeft meneer Jean, ondanks z'n geduld, nog lang niet getemd, want ze steekt overal haar neus in. De meid kan 't beest nie luchten en ziet, op 'n middag als meneer z'n soep zit te eten, dat 't dier op de rand van z'n meesters taloor zit en iets in de soep laat vallen, wat er helemaal niet in thuis hoort. Ma rie begint seffes op de papegaai te sak keren. „Nou, nou, nou", zegt meneer Jean kalm, „daar moet ge u zo kwaad niet om maken. Dat is toch niets!" „Niets?" zegt Marie, „moest ik da ge daan hebben, 't zou wél iets geweest zijn". Van ad rem gesproken: 't Is les in aardrijkskunde, en Jefke, die, in plaats van naar de meester te luisteren, aller lei kattekwaad heeft uitgestoken, hoort zich opeens de vraag stellen: „Wie was Columbus?" „Columbumbus stottert hij, „dat was dat was 'nne vogel". „Hoezo?" vraagt de meester, 'nne vo gel? En waarom?" „Awel, ja, 'nne vogel.die heeft toch 'n ei gelegd!" En de mensen weten op de dag van vandaag 't verschil niet tussen hoogver heven en ordinaire zaken. Onze Pastei- wandelt na de Hoogmis op z'n gemak naar de pastorij. Onderweg vindt 'm Tieste, die zat aan de kant van de weg ligt. „Schaamt ge u niet, Tieste", zegt de paster, ,,'t is 'n echte schande u zo te be drinken". „Jamaar jamaar," antwoordt Tieste met 'n dikke tong, „dat hebt gij me geleerd". „Maar Tieste, hoe komt ge daar bij? Weet ge niet dat de alcohol de vijand is van de mens?" ,,'t Doet, meneer de paster, maar gij hebt toch gezegd, dat wij onze vijanden moeten beminnen". Wat moet er van de kinderen van zul ke zattekullen worden? Z'n oudste zoon tje, Jules, geeft daar 't antwoord op. Die heeft bij 't voetballen de ruit van notaris Verweer ingeschopt. Hij is er natuurlijk, lijk de wind vandoor gegaan. Maar, en kele dagen later ziet de notaris hem per toeval op de dorpel van 'n huis zitten. „Aha, ventje", zegt hij, nu héb ik u. Is uw moeder thuis?" „Ja, ja", zegt Jules, „die is thuis". „Uitstekend, dan zal ik bij haar over u eens 'n boekske openleggen". En hij beltbelt nog 'nne keer en nog eens. maar niemand komt open doen. „Schavuit" moppert de notaris furieus, „ik dacht dat uw moeder thuis was?" „Ze is ook thuis", 'zegt Jules, maar h i e r woont ze nie". In 'n warenhuis in Kortrijk wordt 'n bengel aan z'n oor naar d'n bureau ge trokken: „Ge bent hier gekomen om te stelen, rakker!" „Ja, ja", zegt de bengel, „er hangen overal bordjes: „Kopen nie verplicht". SUSKE VAN TESTELT cAdvertentie) Regeringsgezinde betogers hebben voor de tweede achtereenvolgende dag in de straten van La Paz, hoofdstad van Bolivia, gevochten met oppositiegroepen. Als vergelding voor de aanvallen van studenten op regeringsgebouwen en ge bouwen van regeringsgezinde kranten op dinsdag, vielen aanhangers van de of ficiële nationale revolutionaire beweging de gebouwen aan van het katholieke dagblad ..Presencia" en vernielden zij de kantoren van de Boliviaanse socia listische Falanx. President Victor Paz Estenssoro heeft zware straffen" in het vooruitzicht ge steld voor diegenen die anti-regerings acties uitlokken. Zij spruiten voort uit een speelverbod voor leden van de mili tie op een voetbalveld van een middel bare school. Niettemin namen de leden van de eigen partij van de president het recht in eigen handen door het gebouw van „Presencia" aan te vallen en de kanto ren van de rechtse en nationalistische Falanx te vernielen. (Advertentie) Imp. Wilmerink Muller N.V., A'dam De Amerikaanse luchtvaartmaatschap pij Pan American Airways, die de eer genoot gisteren Sir Winston Churchill te mogen overbrengen van New York naar Londen, heeft woensdagavond onthuld wat de bejaarde staatsman voor zich en zijn gevolg had besteld om de overtocht plezieriger te doen verlopen. De bestelling luidde: twee pond Stil ton kaas, een pond Ceylonese thee, im portjam, jam en ..crumpets" warm gegeten gebak, acht flessen rode wijn (Chateau Laite Rothschild 1952), een fles cognac bisquit, een fles cognac Re- né Martin, een fles likeur quozo en een doos Romeo en Julia-sigaren. Churchill was dinsdag aan boord van het jacht Christina van Aristoteles Onas- sis in New York aangekomen na een zwerftocht in het Caraibische gebied. De politie te Delft heeft de ?6-jarige G. van der B. uit Delft aangehouden on in arrest gesteld. De man heeft bij vijf juweliers ter plaatse voor een bedrag van ongeveer 1.300 gulden aan sieraden gestolen. In de voering van zijn jas werd een aantal gouden en zilveren rin gen gevonden. De man liep tegen de lamp, toen hij in een parfumeriezaak een flesje dure parfum in zijn zak stak wat door de winkeljuffrouw werd gezien. John Dykstra, een Nederlander van geboorte, is als opvolger van Henry Ford de Tweede benoemd tot president van de Ford Motor Company. Hij was vice-president en hoofd van de fabrica- ge-afaeling. Henry Ford de Tweede, kleinzoon van de oprichter der maatschappij, nam tij delijk de functie van president over, na het aftreden van Robert McNamara, die, zoals bekend, thans minister van defensie der Verenigde Staten is; Henry Ford blijft president-commissaris en hoofd van de directie. Het Berlijns Filharmonisch Orkest is in Londen aangekomen, zonder de zwaardere instrumenten. Dr. Wolfgang Stresemann. zakelijk leider van het or- kest, zei, dat in Berlijn „grote verwar ring" had geheerst en dat een vracht auto met zestig instrumenten per abuis een doorlaatpost aan de Duits-Neder landse grens had opgezocht, die geslo ten was. Stresemann zei, dat de instrumenten nu met een latere boot uit Nederland in Londen werden verwacht, hopelijk op tijd om nog te kunnen repeteren voor het eerste van vier concerten, die van daag uitgevoerd zullen worden. Het Nederlandse fabrieksschip Willem Barendsz is met twee doden aan boord, na een verblijf van vier maanden in het Zuidpoolgebied, in Kaapstad aangeko men. De overledenen hadden behoord tot de bemanningen van twee jagers. De mannen waren afkomstig uit Kaap stad. Zij waren naar de Willem Ba- Tendsz overgebracht, die hen naar hun woonplaats terugbracht. De eerste man was in december over leden door een ongeluk aan boord van de jager ,Am-5". Hij kreeg een zwaar blok op het hoofd. Het tweede slachtoffer overleed vori ge week aan de gevolgen van een steek partij aan boord van de jager „Am-7". Het fabrieksschip keerde terug met een buit bestaande uit 140.000 vaten wal vistraan. Op de verscheidene schepen van de vloot hebben 350 Zuidafrikanen dienst gedaan. (Advertentie) Rheumin - iabletten helpen snel, zeker en bovendien veilig! Ook door de gevoelige maag uitstekend te verdragen. 20 tabletten 63 ct. Een Brocades-product, dus: vertrouw er op! Met 82 stemmen voor, drie onthoudin gen, 13 afwezigen en één tegen is woens dagavond goedkeuring gegeven aan een aanbeveling van de beheerschapscom- missie van de V.N. om in augustus ver kiezingen te doen houden in Roeanda- Oeroendi, ter beëindiging van het Bel gisch beheer in dit gebied. De verkiezingen zouden onder toezicht van de V.N. moeten worden gehouden. De maatregel had tweederde van het aantal stemmen nodig om te kun nen worden aanvaard, maar kreeg veel meer. België was de enige tegenstemmer. Frankrijk. Portugal en Spanje (drie lan den die Afrikaanse gebieden besturen) onthielden zich van stemming, 13 lan den waren afwezig (tot deze behoorde Zuid-Afrika)De V.S. en Engeland stemden vóór. België had reeds eerder bezwaren tegen de aanbêveling inge diend. De beheerschapscommissie aanvaard de bij acclamatie een Latijns-Ameri kaans verzoek voor een bestudering door een deskundige van de V.N. van de economische en sociale omstandighe den in het beheerschapsgebied, en het doen van aanbevelingen over corrigeren de maatregelen. De Verenigde Staten. Zuid-Slavië. Noorwegen, Cuba en Mexico sloten zich De verbindingsdienst van het Ameri kaanse leger heeft woensdag met be hulp van de zon de „stars en stripes" gehesen en gestreken. Voor het experiment werden dezelfde zonnecellen gebruikt die aangewend worden bij het verlenen van energie aan satellieten in de ruimte. aan bij 21 Afro-Aziatische landen die een resolutie hadden ingediend waarin de maatregelen werden betreurd die Bel gië in het aan Kongo grenzende gebied had genomen. De resolutie droeg de commissie op. zo spoedig mogelijk naar Roeanda- Oeroendi terug te keren. Zij had in maart bericht dat het plaatselijk be stuur haar werk had verhinderd. Eind maart is per vliegtuig uit Au stralisch Nieuw-Guinea te Hollandia een Amerikaan, de heer T. Laudon. aange komen. Doordat voor de installatie van de Nieuw-Guinea-Raad alle hotelruimte voor de officiële gasten was besproken, verleende een Hollandse familie hem gastvrijheid. De heer Laudon is een geoloog, die juist een bezoek aan de Zuidpool heeft gebracht. Zijn taak is lang niet alle- Op grond van de gegevens, die met behulp van aardsatellieten zijn verkre gen. is de theorie ontwikkeld, dat de aarde niet rond is. zoals altijd werd aangenomen, maar ellipsvormig. De Universiteit van Wisconsin (V.S.) wilde hier zekerheid over hebben en stuurde de geoloog Laudon uit om op een zeer groot aantal plaatsen over de gehele wereld metingen te doen. De heer Laudon heeft daarvoor een aantal vrij gemakkelijk te vervoeren in strumenten bij zich en trekt van de ene plaats naar de andere. Dezer dagen wilde hij nog even naar Genjem om daar in 15 a 20 minuten een meting te doen. Daarna gaat hij om dezelfde reden naar Wakde, het klappereilandje nabij Sarmi. Op 10 april is hij uit Biak naar Ma nila vertrokken. In W est-Duitsland bestaan plannen om in de rotsbarrière in de Rijn tus sen Ruedesheim en Assmannshausen, waarin een dertig meter doorgang (voorgrond), het Binger Loch", de scheepvaart doorgang verleent, een tweede dergelijke doorvaart (onder pijl) te maken. Voor de uitvoering van dit plan, dat de gevaren voor de scheepvaart ter plaatse aanzienlijk zou verkleinenworden op het ogenblik met modellen op schaal proeven geno men. Vast staat nu al, dat in geval van het maken van een tweede „Binger Loch", de barrière op andere plaatsen zal moeten worden opgehoogd om te voorkomen dat het water van de Rijn te snel afvloeit, waardoor het peil van de Rijn tussen Bingen en Mainz te laag zou worden. Het z.g. „nieuwe vaarwa ter" op de achtergrond aan de linker- Rijnoever is de derde doorvaart in de barrière. Deze doorvaart werd al in de vorige eeuw gemaakt.

de Stem | 1961 | | pagina 7