yfvh Ticker Tape Parade" voor V.S.? Gagarin in Lovell: de druiven zijn te zuur..... ONRUST IN ANGOLA NEEMT STEEDS TOE: LEGER MOBILISEERT Arbeiders J Azote dreigen met staking Komiek Toon Hermans gaat schrijnend leed verzachten WERELD NOG IN BAN VAN RUIMTEREIS Joden herdenken zes miljoen doden PRINSES IRENE OP FLORA NOVA daiazar neemt spanen- om de aardbo1 is gc" ensie over defi in zijn cel „Niet eenzaam" mooi Tranen Soekarno niet naar Londen ligkundige ligkundige «igkundige DAGBLAD VOOR ZEALAND Vandaag intocht in Moskon GEEN TIJD Ontevredenheid over uitbetaling lonen en K.B. j Plaatselijk buien Niels mooiers op aarde dan kinderen Belgische frank keldert niet kunt u uitstekend terecht! J. S. MEUWSEN N.V. 16 Vqot God, Koningin en Vaderland 101e JAARGANG No. 23648 i ERTS-TANKERS APPIJ N.V. E N HAG E 25.000 TDW turbirve- ;elde dienst tussen Noord- singsmogelijkheden voor: ploma B. ipioma A. ipioma V.D. trzoeken om nadere "m- aan VINKE CO., afd. Rotterdam, Tel. 11 42 00, ron polyester kkenhuisjes en gsluiting, plaat- tailleband en louse 1275 Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandi» Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J J Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 27884 VRIJDAG 14 APRIL 1961 Abonnementsprijs 7,per kwartaal 8,20 per post - 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Goes Westsingel 9* - telefoon R2S2 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Biibureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2393) Bureau voor de Zeeuwse nu"'" Gisteren sat Adolf Eichmann alleen en bijna vergeten in i-ijn cel in Jeruza lem, terwijl het volk van Israël de 6.000.000 joden herdacht, die vielen onder „de aanpak" van het „pro- blecm" door Eichmann. was gisteren dodendag in Israël. Het ..-o pnsni- Biina alle Isiaëli's herdachten vrien den en familieleden die .stierven in de gaskamers, voor de vuurpelotons ol tijdens de transporten. Op alle scholen was net eerste uur ge wijd aan de betekenis van deze dag. In de kazernes werden defiles gehou- De belangrijkste plechtigheid werd ge houden in Jeruzalem. Op een ho^e heuvel, ten westen van de stad, is een tombe gebouwd, waarm de as is geplaatst van onbekende slachtoffers uit de Duitse concentratiekampen. Er werd een vlam ontstoken, die voortaan elke dag zal worden aangestoken door vertegenwoordigers van de joodse gemeenschappen, die door oe Duitsers werden uitgemoord. De eer ste die de vlam ontstak was de 86- iarige rabbi Mordechai Nurock, een van de weinigen die levend uit een concentratiekamp kwamen. Zijn vrouw en zeven kinderen kwamen om in de gaskamer. Op de herdenkingsheuvel werd ook een tentoonstelling geopend van pla ten, diagrammen, portretten e.d. waar in alle aspecten van de nazi-pogmg het jodenprobleem ,,op te lossen wei den getoond. jzn in zijn cel zat Adolf Eichmann. Hij was gekleed in een gemakkelijke trui, een oude pantalon en pantoffels. Het grootste deel van de dag bracht hij door met lezen. Dc meeste boeken die hij doorwerkte handelden over de ver schrikkingen van de vernietigings kampen van de nazi's. Een Israëlische wacht is steeds bij hem, houdt hem voortdurend in het oog, maar spreekt niet met hem. Vandaag zal in het proces-Eichmann nog gesptoken worden over de vraag of de rechtbank bevoegd is. Ook van daag zal dus nog geen begin gemaakt kunnen werden met de behandeling van de eigenlijke zaak. De wereld was gisteren nog lang niet uitgepraat over de ruimte- vlucht van Joeri Gagarin. En het ziet er naar uit dat het zover voor lopig niet komt. Daarvoor zorgen in dc eerste plaats de Kussen zelf, door het vuur van opwinding en enthousiasme op peil te houden. En dan zijn er altijd nog de kranten. De wereldpers put zich uit in het bedenken van nieuwe gezichtspunten. En ook de twijfel kwam los. Onder die sceptici is zeker niet prof. Lovell van Jodrell Bank. „Voor iedereen die zegt dat de Russen maar wat snoeven, hangen de druiven kennelijk te hoog", zei hij. In Moskou zijn uitgebreide voorberei ,,Ik heb de maan niet gezien", ver volgde Gagarin. „De zon in de ruimte is tientallen malen helderder dan hier op aarde. Het gehele beeld van het fir mament is veel contrastrijker dan ge zien van af de aarde". Gagarin vertelde dat toen de gewicht loosheid intrad hij zich „uitstekend" voelde. ,,Ik zal niet meer in de stoel zoals van tevoren, maar ik hing in de lucht. In deze toestand van gewichtloosheid at en dronk ik en ik onderging dat alles precies zoals op aarde. Ik deed zelfs werk in die toestand, ik schreef mijn er varingen neer en mijn handschrift was niet veranderd, hoewel de hand niets woog. Ik moest alleen het notitieboek vasthouden, anders was het wegge zweefd". Talrijke regeringhsoofden hebben gis teren gelukwensen naar Moskou ge stuurd. Er waren er van Tsjoe En Lai, De Gaulle. Bourguiba en van de Japan se regering. Sommige felicitaties gingen vergezeld van een beroep op samenwer king en streven naar vrede. Een van de opmerkelijkste reacties was die van een Amerikaans lid van het Huis van Afgevaardigden, Fulton. „Nodig Gagarin uit naar de V.S.", zei hij, „en verwelkom hem als held. Hij is een zeer moedig man en we moeten hem een ticker-tape parade brengen". Hij zal dit voorstel schriftelijk aan Kennedy voorleggen, zei hij. Het ruimtevaartcongres in Florence heeft door de ruimtereis ook plotseling een stevige stimulans gekregen. Er" werd gisteren door de in feeststemming verkerende Russische delegatie een bij zonder boeiende film vertoond over de lancering van de ruimtehonden. Een van de Amerikaanse deelnemers liet zich in zijn enthousiasme al zo ver gaan dat hij met plannen kwam om van de maan een soort van hospitaal te maken. We moe- 'ten daar de hartpatiënten heenbrengen, zei hij. het hart hoeft daar lang zo hard niet te werken. Britse geleerden zien in hun gedachten de maan ook al bevolkt. „We moeten binnen enkele jaren met de Russen over eenstemming bereiken over internatio nalisatie van de maan", zeggen zij. Een tikkeltje bezorgdheid zal daar wel ach ter zitten dingen getroffen voor het „welkom van een held", dat Gagarin vandaag in de hoofdstad zal worden bereid. Allerwegen zijn versieringen en rode vlaggen en ba nieren aangebracht. Vanavond wordt in het Kremlin een grote ontvangst gehou den. Over het Rode Plein is een groot spandoek aangebracht met de woorden „eer en roem voor kameraad Joeri Ale- xeivitsj, de eerste veroveraar van de ruimte". De Russen werden gisteren verrast door een uitvoerig interview met de ruimtevaarder zelf. Gagarin vertelde in teressante dingen, doorspekt met nog la waaierig aandoende propaganda voor het communisme. „Ik voelde me helemaal niet een zaam", zo begon hij zijn verhaal, „ik wist immers dat de partij en de regering achter me stonden". Wat de partij er tegen had kunnen doen als zijn ruimteschip per ongeluk te gen een verdwaald meteoortje zou zijn opgebotst, vertelde hij niet. Sprekend over zijn gedachten tijdens de vlucht rond de wereld, zei hij: „Al mijn gedachten en gevoelens waren ge richt op de uitvoering van het program ma van de vlucht. Ik wilde alle taken die ik te verrichten had zo goed moge lijk volbrengen. Er was heel veel te doen. De gehele vlucht betekende werk". Over zijn indrukken van de aarde zei hij: ,.Dc aarde bij daglicht was duide lijk zichtbaar. De kusten der continen ten, eilanden grote rivieren, grote wa tervlakten en het reliëf waren duidelijk te onderscheiden". Toen hij over de Sovjet-Unie v.loog kon hij de grote akkers der collectieve boerderijen zibn. 55 „Ik was blij op aarde terug te keren. Ik kreeg een hartelijke verwelkoming van ons Sovjetvolk. Het telegram van Nikita Sergeyewitsj Kroestjev heeft mij tot tranen toe geroerd. Ik was geroerd door zijn bezorgdheid, aandacht, harte lijkheid". Gagarin kondigde aan dat hij thans zijn leven zou wijden aan „de verove ring van de ruimte" en sprak de hoop uit dat hij eens naar Venus, Mars en de maan zou vliegen. „Ik vond deze vlucht naar de ruimte erg leuk" zei de jeugdige vlieger, er aan toevoegend dat hij ook hield van vliegen in een gewoon vliegtuig. Deze vlucht was voor hem van nóg meer betekenis dan de andere „hoogst belangrijke gebeurtenis" in zijn leven. Die andere gebeurtenis was toen hij in juni vorig jaar het volle lidmaatschap van de communistische partij verkreeg. Tevoren was hij lid van de communisti sche Jeugdliga (Komsomol). (Ook vandaag geven wij elders in ons blad nog een uitvoerig artikel over de reacties op de eerste ruimtereis). ER WORDT een studie gemaakt van de bouw van een atoomschip voor geza menlijke rekening van enkele Europese landen. 55 55 Soekarno gaat niet naar Engeland. In Londen is gisteren als reden daarvan opgegeven dat de Indonesische president „geen tijd" heeft. Het programma van zijn aanstaande wereldreis is zo overla den dat een bezoek aan Engeland niet mogelijk bleek. Engeland had de president voor een officieel, en niet voor een staatsiebe- zoek uitgenodigd. Hij zou dus niet door de koningin ontvangen zijn. Het is be paald niet onwaarschijnlijk dat Soekar- nog hierover gepikeerd is. Zoals men weet had Nederland ern stig geprotesteerd tegen de uitnodiging van Londen aan Soekarno. Tijdens zijn persconferentie heeft Ken nedy, toen hem gevraagd werd naar de kwestie Nieuw-Guinea, gezegd dat de 'V.S. geen plannen hebben om tussen Ne derland en Indonesië te bemiddelen, omdat geen van beide partijen daarom gevraagd heeft. Een uit Nieuw-Guinea gevluchte re bel heeft in Indonesië rondverteld dat de opstandelingen enkele dorpen aan de Geelvinkbaai bezet hebben en dat zij nu op mars zijn naar Manokwari. Het gou vernement in Hollandia heeft dit be- richt bestempeld als een verzinsel. Prinses Irene heeft gisteren in de Floridahal in Boskoop de tentoon stelling Flora Nova geopend. Foto: Prinses Irene plantte een azalea, die de naam Prinses Irene draagt. (Eigen bericht) Op de Compagnie Néerlandaise de l'Azóte te Sluiskil heeft gisterenmorgen om tien uur een groep van ongeveer honderd arbeiders, die weldra uitgroei de tot ongeveer tweehonderd vijftig, ge durende ruim een uur het werk neer gelegd omdat er ontevredenheid bestaat over de uitbetaling der lonen. Sedert 1 januari werd met een nieuw uitbetalingssysteem begonnen, waarbij EEN JONGEN van 15 jaar uit West woud werd bij Gent gedood toen de Uj met oplegger, waarin hij mee reed, tegen eeif onverlichte vrachtwa gen botste. EEN MAN van 34 jaar in Groningen werd gisteren veroordeeld tot een jaar gevangenis wegens opzettelijke brand stichting in zijn huis om verzeke- ringsgcld te ontvangen en zijn 23- jarige vrouw (wie hij de schuld van de brandstichting h^d gegeven) kreeg zes maanden wegens diefstallen. EEN OVERWEGWACHTER in Borculo die. toen hij de afsluitbomen moest neer laten voor een naderende trein, aan een visauto een visje ging kopen, kreeg gis teren een boete van 200 gulden. DE FRANSE recherche is nog steeds druk bezig uit te zoeken hoe de ont voerders van Eric Peugeot het losgeld hebben kunnen wisselen. Een Westduit ser is aangehouden als verdacht van medeplichtigheid. DOOR DE staking in Denemarken de grootste van deze eeuw ligt de hele ei). uitvoerhandel stil. De regering doet ijverig pogingen om een vergelijk tussen vakbonden en werkgevers te be werkstelligen. Weersverwachting van het K.N.M.I. i avr,„jalioVi°.nci' "Pgemaakt gisteren- t «vond 23.15 uur: i Half tot zwaar bewolkt met op de t leeste plaatsen enkele buien. Iets f minder zacht. Matige tot vrij krach- ÏÏJe /^westelijke wind. ««3?aa,fhïon onder W-35 uur, maan jnder 18 ,10 uur. t 41°Jg,en: zon OP 5.45 uur, maan op t *.16 uur „Voor het eerst zagen mijn ogen de ronde vorm v»an de aarde", zei hij. „Je kunt haar kromming zien als je naar de horizon kijkt. Het gezicht op de horizon is werkelijk uniek en zeer schoon". ..Het is mogelijk de opmerkelijke kleurrijke overgang te zien van het lichte oppervlak van de aarde naai de volkomen zwarte lucht waarin w ™cn de sterren kan zien. Deze schei- XT /T c^XT V IT x?X)fm is zeer dun, net als een ••Het is zachtblauw van kleur en de gehele overgang van blauw naar zwart is uiterst vloeiend en mooi. Het is nau welijks in woorden te vatten. Toen ik! va" de schaduw van de aarde opsteeg, scheen de horizon anders. Zij had een nelder oranje streep, die in blauw en vervolgens in zwart overging". 1 In noordelijk Angola hebben de opstandelingen nieuwe aanvallen gedaan. De gouverneur van Angola heeft alle dienstplichtige onder officieren en soldaten van infan terie, artillerie, cavallerie en genie van de lichting 1959 opgeroepen alsmede alle in Angola wonende dienstplichtigen van de lichting 1960. Bij het vissersdorp Aldeia Vicosa heb ben Portugese militairen een gevecht ge leverd met een grote groep opstande lingen, die een aanval op Locanda wilde ondernemen. Twintig opstandelingen wer den gedood. De politie te Locanda heetf vier kato- lieke geestelijken Van inheemse afkomst aangehouden, op verdenking dat zij be trokken zouden zijn bij een anti-Portu- gese samenzwering. De gouverneur-generaal van Angola, dr. Silva Tavares, heeft in een procla matie, die gisteren overal in Angola bekendgemaakt werd, alle opgeroepen dienstplichtigen bevolen zich onmiddel lijk bij hun onderdelen te melden. Het gouvernement is kennelijk bevreesd dat de tweede actie van de opstandelingen omvangrijker en krachtiger zal zijn dan de eerste. Premier Salazar heeft een herziening van de samenstelling van de minister raad uitgevoerd. De premier nam in het kader van deze veranderingen de portefeuille van defensie over van ge neraal Julio Botelho Moniz. Ook de minister van het leger, Almei da Fernandes, en de minister van zaken overzee, admiraal Vasco Lopes Alves, werden ontslagen. De plaats van minister van het leger werd ingenomen door generaal Mario Silva: die van de minister van zaken overzee door dr. Adriano Moreira, die momenteel onderstaatssecretaris is bij dit ministerie. een voorschot op het verdiende loon werd uitbetaald en het resterende aan het einde der maand werd verrekend. Voor de werknemers schijnt deze me thode te moeilijk te zijn geweest, want velen klaagden er over, dat zij niet meer wisten hoe het bedrag, dat zij ont vingen, was samengesteld. Bovendien moesten zij vaak veel te lang wachten op de dag der uitbetaling zelf en ook de uitbetaling van de kinderbijslag duurde te lang naar hun zin. Om hun protest kracht bij te zetten verzamelden zij zich voor de ingang van het hoofdkantoor en gingen eerst om ruim elf uur terug aan het werk, toen van dc zijde van de directie de formele toezegging was gedaan, dat de nog te verrekenen lonen donderdag en vrijdag zouden worden uitbetaald en oat onver wijld tot 't vroegere uitbetalingssysteem zou worden overgegaan. Later is bekend geworden dat de arbeiders nieuwe eisen zullen stel len. Er werd n.l. besloten op zater dag 22 april a.s. te Axel een ver gadering te heieggen om de volgen de eisen te bespreken: 1. een produktietoeslag van 35 pro cent in plaats van 20 procent op het uurloon voor de arbeiders, werkzaam in de zwavelzuurfa- brieken; 2. volledig vry vervoer per autobus en betaling van fietsgeld; 3. een herziening van de pensioen uitkering. Wanneer binnen drie dagen na de ze vergadering geen gunstige beslis sing van de directie is ontvangen zullen zij in staking gaan. Er werden reeds geruime tijd sympto men van arbeidsonrust op de C.N.A. waargenomen, o.a. door het feit, dat aannemers op de fabriek werken die voor hun mensen een loon uitbetaald i krijgen dat hoger ligt dan dat van een groot aantal vaklui, die rechtstreeks in i dienst van de fabriek staan, j Ook de ongunstige loonsverhouding tot de Zeeuwsch-Vlamingen die pende len, schijnt hierop van invloed te zijn. Toon hoekte een daverend succes op de markt in Nijmegen, toen hij daar een stukske one-man-show weggaf. En natuurlijk ging het hoekje met zijn kolderliedjes, waarvan de haten ten goede ko men aan de polio-patiëntjes van de St. Maartenskliniekvlot van de hand. onze verslaggever) Toon is gebleven. En daarmee is dan verklaard hoe het komt dat de grote artiest Toon Her mans zich volkomen belangeloos beschikbaar heeft gesteld voor een actie, waarvan de baten ten goede komen aan de St.-Maar- tenskliniek in Nijmegen. Daar worden 180 polio-patiëntjes ver pleegd. Misschien vindt ge het vreemd, dat de grootfabrikant van de humor de aandacht gaat vestigen op het leed „Een doodgewone menselijke ontroe^ ring heeft mij daartoe gebracht", zo vertelde Hermans gisteren op een pers conferentie, die in Den Haag werd ge houden. „Er is niets mooier op aarde dan kinderen. Mensen die zich het bestaan van engelen niet kunnen voor stellen hebben nooit goed gekeken naar kinderen. Gevoelsuitingen worden maar al te gauw veroordeeld en ge rangschikt onder sentiment maar als ik het mag zeggen geef dan die harde wereld van stoer doen. vlot, hard, zakelijk en „bigg boss-spelen" maar aan Fikkie, en geef mij dan die wereld maar waarin je een traan ook aan de buitcn- kant van het oog mag dragen en waar in je voluit mag stralen van geluk bij het zien van de mooiste mensengroep: de kinderen". Het is de komiek Toon Hermans, die dit zegt en het is deze zelfde ko miek, die een traan heeft weggepinkt toen hij het lot zag van 180 polio-pa tiëntjes in Nijmegen. Zestien bedjes in een houten barak op een opper vlakte van een paar vierkante meter. Door dezelfde ontroering was eerder Nico Gryping, zeven jaar lang Prins Carnaval van Nijmegen, gegrepen. Ieder jaar van zijn prinsschap was één middag van de carnavalsdagen gere serveerd voor een bezoek aan de St.- Maartensklinick. Nico is bij Toon gekomen en Toon werd ge- en heeft het be-grepen. Van daar...» Elf van zijn liedjes uit zijn shows heeft hij beschikbaar gesteld voor de poliopatiëntjes. In boekvorm, compleet met muziek, zijn ze uitgegeven. Er staan aanwijzingen bij, hoe ze te zin gen: „een beetje franserig", zoals het koldcrliedjelijke „Boum", en „Oudhol lands met een korrelje zout" voorCon- stantineke. Kolder is het, heerlijke kolder, zoals Toon zelf de personifi catie van de kolder is. Het is dit boekje, dat via een groot warenhuis en nog andere adressen voor 3,verkocht wordt ten be hoeve van de St.-Maartenskliniek. Eergisteren heeft Toon op de markt in Nijmegen een stukje one-man-show weggegeven voor dit doel. Gisteren vlo gen zijn boekjes de deur uit, bij dui zenden. En het mooie: alle medewer kenden doen dit gratis. Toon en car navalsprins Nico en Toon's pianist Go- v«rt van Oest. „Grijping kwam bij me", zo vertelt Hermans. „Niet om een comité te vor men (ten bate van het oprichten van een comité), maar om doodgewoon spij kers met koppen te slaan". We gunnen het Nico en Toon. En het is daarom dat we hopen, dat heel' wat van die boekjes (een kwartje voor verzendkosten extra) via giro 891389, ten name van het Hoofd van de lichamelijk gebrekkige kinderen. Hengstdal 3 te Nijmegen, besteld zul len worden. Lente-lichte NIEUWSEN-colberts" Het Belgische ministerie van finan ciën heeft gisteren meegedeeld, dat „al le geruchten over een devaluatie van de Belgische frank van alle grond zijn ontbloot". Naar aanleiding van deze geruchten, die in het buitenland de ronde hebben gedaan, verklaarde het ministerie, dat „de stabiliteit van de frank op geen en kele wijze wordt bedreigd". (Advertentie) va. 49.75 •'Men" heeft tegenwoordig een speciale light weight -garderobe: lentelichte zo- mercolberts, sportief en vlot, met prima pasvorm. Te combineren met moderne pantalons, licht van gewicht, in nieuwe modieuze stoffen en kleuren v.a. 32.50 Bindstraat 19, Breda., Tel. 35673

de Stem | 1961 | | pagina 1