ft! Joden zullen noch vergeven noch vergeten.... Minister repliceert met dooddoeners Operatie Caisson Moskou en hele Sovjet-Unie volkomen ondersteboven van vreugde Ik zie de aarde, alles gaat goed' Oplaaiende ruzie bedreigt Kongo opnieuw met chaos varen Typiste Meisjes Alles normaal Triomftocht Volgende reizen Propaganda Hele K.V.P - voorstel genegeerd ^EEE3IE3 Londen belooft ons niets... Aanklager van Eichmann pareert fel DAGBLAD VOOR ZEELAND 's Werelds eerste ruimtevaarder FABRIEKEN EN SCHOLEN LEEG Minder zacht VERDEDIGING BOUWBELEID Steun voor N.-Guinea Rel in Blijdorp: struise struisen namen dc henen Gizenga wil Kasavoeboe afzetten 101e JAARGANG •No. 23647 Voor God, Koningin en Vaderland als ik mijn wasmachine jik? Neem dan juist Omo. is geknipt voor gebruik in asmachine. 't Poeder lost in koud of warm water, n heeft U een rijk sop. En ij heeft Omo een bijzonder ige schuimwerking. ard of zacht water trekt het niets aan. Daarom raden wasmachine-fabrikanten aan. Machinefabriek „Breda" een BACKER EN RUEB eda eling Personecls-Zaken. n het werk brengt mede, minimum-eis moeten stellen o-opleiding e-diploma ele jaren ervaring als ;te tijd circa 20 jaar. -opleiding. lende afdelingen, afhanke- tresse en ervaring zijn ^gelijkheden. ïtingen en sollicitaties te richten nst van genoemde N.V., Speel- da. Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandi» Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841. DONDERDAG 13 APRIL 1961 Abonnementsprijs f 7,per kwartaal 8.20 per post - 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,40 per mm (Ing. Med. 1.By contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zecuvse~Eilandën: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6282 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Biibureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) JONGE RUSSISCHE MAJOOR EERSTE MENS IN RUIMTE I)e eerste mens hcefl een ruimlevhicht ge maakt, En liet was een Kus. Pe 27-jarige ma joor Joeri Gagarin, getrouwd en vader van twee dochtertjes, heeft in ruim 89 minuten in het ruimteschip „Wostok" (oost) een vlucht rond de aarde gemaakt op een hoogte van 175 tot 302 knt. Gistermorgen in de vroegte werd de meer- Irapsraket die de „Wostok" omhoog stuwde op tie geheime lanceerplaats afgevuurd en en kele uren later, toen Gagarin veilig, zonder verwondingen en fris en monter, was terugge keerd naar de aarde, verkeerde heel Rusland in een roes van opwinding en dolzinnige vreug de die zelfs grotere hoogten bereikte dan bij hel beëindigen van de oorlog. Vijf voor elf, Moskou» tijd, landde de eerste ruimtevaarder. J^t.dde°?edlrS^ ke „Wees zo goed de partij, de regering en Kroestjev persoonlijk te melden dat de landing normaal is verlopen. Ik voel mij goed en heb geen letsel opgelopen". Op dat moment barstten radio en televisie pas goed los. Zij hadden sinds de lancering, toen duidelijk was dat de ruimtevlucht goed ge start was, al geregeld bulletins uitgezonden, waardoor de Russen aan hun toestellen van tijd tot tijd konden horen waar Gagarin zich ergens bevond en hoe hij het maakte. „Ik kijk naar de aarde. Het Maar toen de „Wostok" was geland verloor iedereen zijn zelfbeheersing. Ook de omroepers. Zij schreeuwden en juichten en op slag liet heel Rusland, waar de arbeid toch wel heilig is, het werk in de steek. De scholen stroomden leeg, de machines werden stilgelegd en de straten dromden vol opgewonden mensen die zongen en riepen. Zoals bij vorige ruimtevaartsuccessen liepen ook duizenden tc hoop op plaatsen waar ge leerden lezingen gaven. Er werden films vertoond, er werd midden op straat gedanst, kortom, niemand in Rus land kan zich herinneren ooit zo'n feest tc hebben meegemaakt. Radio en televisie gelastten alle nor male programma's af en deden prak tisch de hele dag niets anders meer dan Gagarin en zijn reis, de eerste ruimtereis in dc geschiedenis der mens- llfid, bejubelen. Zij lieten via de beeld buis een foto van de jonge ruimtevaar der zien en de radio reproduceerde stuk ken van gesprekken die Gagarin tijdens zijn sensationele vlucht met de basis had gehad. Arbeiders van een textielfabriek in Oost-Duitsland beweren een stuk van een gesprek tussen Gagarin en zijn jon ge vrouw te hebben opgevangen. Wat daarvan waar is, werd niet duidelijk. Mevrouw Gagarfti was, terwijl haai man in het ruimteschip rond de aarde snelde, thuis. Vele familieleden en vrien den waren bij haar. De gesprekken met Gagarin maakten duidelijk dat de ruimtevaarder de aar de tijdens zijn vlucht goed heeft kun nen zien. zicht is goed. Ik kan u goed ver staan'", zei hij. En even later ,.De vlucht verloopt goed, ik kijk naar de aarde. Het zicht is goed ik kan alles zien. Som mige stukken van de aarde gaan schuil achter wolken En enkele ogenblikken daarna: ,,Ik vlieg verder. Alles is nor maal. De vlucht gaat door. De machine werkt normaal" Tussen elk stukje van het gesprek, voor zover dat dan voor openbare re- produktie werd vrijgegeven werd mee gedeeld, waar Gagarin zich op dat mo ment bevond. Dat illustreerde de on voorstelbare snelheid van het ruimte schip. De astronaut bevindt zich nu bo ven Mexico'', zei de radio en slechts even later klonk de mededeling: „Ga garin is nu boven Afiika". B. J. VAN BUEL uit Oss is gisteren officieel benoemd verklaard tot lid van de Tweede Kamer in de vacature van prof. Romme. EEN OPVARENDE van de Nederlandse kustvaardei „Bloemgracht", de 23-jari- ge Gerrit van Zanen. is in het zieken huis van Turku in Finland bezweken aan de brandwonden die hij opliep bij de brand aar. boord van dit schip. Daar bij waren vier bemanningsleden om het leven gekomen. Van Zanen is de vijfde. IN KOERKS in de Oekraïne heeft weer eens een zuivering van de partijleiding plaatsgehad Dc eerste en tweede par tijsecretaris zijn van hun functies ont heven. IN DENEMARKEN staken sinds giste ren 140.000 arbeiders. Uit de metaal nijverheid hebben zich nl. 100.000 ar beiders aangesloten bij de 40.000 reeds stakende transportarbeiders. EEN AMERIKAANSE firma heeft een elektronisch paneel ontwikkeld, dat iets meer dan een centimeter dik is en waar van men verwacht, dat het de eerste stap is op de weg naar t.v.-aan-de- wand. KENNEDY heeft gisteren een persoon lijke boodschap laten overhandigen aan premier Nehroe van India. HET AMERIKAANSE 'leger in Wcst- Berlijn is gisteren driedaagse manoeu vres begonnen. J ^eersvcrwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisteren- iiv"nd, p IS uur: zwaar bewolkt met plaatse- J!,k en,fe regen. Matige tot krach- tige zuidwestelijke wind. Iets min. J «er zacht yei'wacht ing van het Belgisch weer- J kundig instituut: 5 J;5ISt J3ewo^t tot mooi, daarna t aa.r bewolkt, afgewisseld met een J a[Glni? ''egen. Hier en daar neer- t fY Maximumtemperatuur J van 12 tot 16 graden. J11,f: zon °nder 19.31^iur. Maan t onder 17.24 uur. J i -*?QRen: Zon op 5,47 uur* Maan op t -J.49 uur t Vandaag waarschijnlijk zal Gagarin in Moskou binnengehaald worden. Hij mag een welkom verwachten zoals nog nim mer iemand is te beurt gevallen. Bij het zien van de ruimtevaarder zullen de Russen ongetwijfeld hun zelfbeheersing verliezen Gisteren bereikte het enthou siasme al hoogtepunten. Mensen vielen pen te hoop en marcheerden door de straten. Gagarin is al ingeschreven in het gul den boek van het centrale comité van de communistische jeugdbeweging; hij zal vandaag de titel „Held van de Sov jet-Unie" krijgen en in Kisjinev is al een straat naar hem genoemd. Een grootse parade op het Rode Plein zal vandaag de ruimtevaarder officieel eren. Kroestjev stuurde direct na de landing een uitvoerig telegram aan Gagarin, waarin hij hem „met zijn grootse hel dendaad" gelukwenste. In het telegram beloofde de premier Gagarin spoedig te ontmoeten. De Sovjetgeleerde en andere functio narissen sloegen duchtig munt uit de grandioze stunt. Er werd gezinspeeld op een spoedige volgende ruimtevlucht| van een mens. „Voor net einde van het jaar zullen nog meer mensen een reis om de aarde gemaakt hebben", zei ra dio Moskou vol vertrouwen. „De Ameri kanen krijgen de gegevens over deze reis", zei de vice-president van de Aca demie in Moskou. Aan de ruimtevlucht koppelde de Sovjetregering gisteren een „boodschap over wereldvrede en ontwapening". Een groot aantal reacties kwam gis teren uiteraard binnen. Ze varieerden van openlijke bewondering (Lovell van Jodrell Bank) tot „het is allemaal maar propaganda" (Von Braun). De Ameri kaanse ruimtedeskundige wist daar zelfs (Van onze parlementaire redacteur) Het woningbouwdebat in de Eerste Kamer is uitermate onbevredigend ge ëindigd. Ir. Kraaijvanger (K.V.P.) mocht met nadruk zeggen, dat hij met zijn voorstellen inzake een ombuiging van het woningbouwbeleid de tolk was van de hele K.V.P., minister Van Aart- sen blijft voorlopig zijn eigen liberale koers varen. De K.V.P. moest genoe gen nemen met de mededeling, dat de bewindsman bij de indiening van de nieuwe begroting wel eens zijn visie op de K.V.P.-voorstellen zou geven. De bewindsman zou hij met poli tieke zelfmoordplannen rondlopen? liet ook de vraag onbeantwoord of de extra 2500 goedkope woningen, die bij de kabinetscrisis van december j.l. in het vooruitzicht zijn gesteld, inderdaad gebouwd zullei worden. Ook al zou ik deze vraag thans kunnen beantwoorden dan zou ik het nog niet doen, verklaar de minister Van Aartsen, want ik heb wat een formalisme! aan de Twee de Kamer het antwoord toegezegd. Mr. Van Aartsen liet doorschemeren, dat dat antwoord wel eens ontkennend zou kun nen luiden. De bouwmarkt vertoont overspanningsverschijnselen, zei hij. De minister zal zich echter nooit op een overspanning kunnen beroepen, zolang hij (aanwijzingen in die richting ont breken) niet bereid is andere bouwac tiviteiten omwille van de woningnood te beperken. Dat mr. Van Aartsen „met geen woord" reageerde op het pleidooi van de K.V.P. om het gehele volkshuisves tingsbeleid op de helling te plaatsen was meer dan onhoffelijk. Tenslotte is de wo- ningbouwcrisis van het vorige jaar, dank zij de interventie van de K.V.P., opge lost kunnen worden. Ir. Kraaijvanger liet blijken, dat de K.V.P.-senatoren ernstig ontstemd wa ren over de houding van de bewinds man. De K.V.P.-woordvoerder liet het echter by woorden. Ik had een motie verwacht, riep de socialist Broeksz. De socialistische woordvoerder plaag de de K.V P. dat zij het bij „onverbin dendc verklaringen" had gelaten. Ze) kwam de heer Broeksz echter ook nicJ nog aan toe te voegen dat de V.S. toch beslist geen achterstand op de Sovjet- Unie hebben... Kennedy stuurde een royale geluk wens naar Moskou. „Wij zullen nu eens moeten gaan opschieten", vonden som mige Amerikaanse senatoren. Lovell gelooft dat de Russen er nu in zullen slagen binnen vijf jaar een man op de maan te zetten. „Dat de Amerikanen hen nu nog inhalen is nauwelijks nog denkbaar", zei bij. En onze eigen Nederlandse prof. mr. dr. Van den Bergh, die in radiopraatjes al meermalen betoogd heeft dat er van bemande ruimtevaart nooit ofte nimmer iets kan komen, zei: „Het is allemaal maar propaganda. Het betekent eigenlijk helemaal niets. Gagarin heeft zich ternauwernood van de aarde verwijderd. Dit i s helemaal geen ruimtevaart". Advertentie) xelf 'Het WASBARE MUURVERF IN MODERNE KLEUREN. OOK OVER BEHANG ALLE KLEUREN Z'JN MENGBAAR. "CECO VENLO Engeland heeft geen verplichtingen aanvaard inzake militaire steun aan Nederland om Nederlands Nieuw-Gui- nea te beschermen, zo heeft de Britse onderminister van buitenlandse zaken, Heath, gisteren gezegd. De Labourwoordvoerder voor buiten landse zaken had gevraagd: „Is u be kend dat de Nederlandse staatssecreta ris voor Nieuw-Guinea onlangs ver klaard heeft dat de Nederlanders mili taire steun verwachten van Engeland, de V.S. en Australië bij een grote aan val van Indonesië op Nederlands Nieuw- Guinea?" Heath antwoordde: „Ja. Ik heb het bericht gezien van de ontkenning van mr. Bot dat hij die verklaring had af gelegd. Gelijkertijd moet ik duidelijk maken dat wij vast geloven dat als er een geschil over dit gebied is, in geen i geval geweld moet worden gebruikt". Gideon Hausner, de openbare aanklager in het proces-Eichmann, dat eer gisteren in Jeruzalem begonnen is, is gisteren voortgegaan met zijn antwoord op de stelling van de verdediging, dat de rechtbank niet bevoegd is deze zaak te behandelen. Hausner zei, dat het internationaal erkende handvest van Neu renberg op grond waarvan de Duitse oorlogsmisdadigers zijn berecht het optreden van de nazi's als misdadig definieert. Om de geldigheid aan te tonen van de Israëlische wet van 1950 inzake de bestraffing van nazi's en collabo rateurs, citeerde Hausner passages uit de door de V.N. aangenomen univer sele verklaring betreffende de rechten van de mens. L "li het joodse volk, ons eigen vlees In deze verklaring, zei hij, hpeft de gemeenschap van naties op zich geno men te straffen wegens misdaden tegen het internationale recht. Het enige nieu we in de Israëlische wet is de bepaling over misdaden tegen het joodse volk. Dit is volgens de openbare aanklager; gerechtvaardigd, omdat er maar één volk is dat de nazi's volledig wilden uit roeien: het joodse volk. De wetgeving aangaande nazi-misda den had ook in vele andere landen te rugwerkende kracht, zo stelde hij. „Wij zullen trachten te bewijzen", al dus Hausner, „dat Eichmann de uitroei ing van joden in Europa beraamde, or ganiseerde en uitvoerde". (De verdedi ging heeft gesteld, dat Eichmann per soonlijk niet verantwoordelijk is). In de muisstille rechtszaal zei Hausner met stemverheffing: „Er is geen vergeving voor deze misdaden en zij kunnen niet worden vergeten. Wij kunnen slechts hopen en ver trouwen, dat de kinderen anders zullen zijn dan hun ouders en dat de zoon niet zal worden gestraft voor de zonden van zijn vader". Wie anders? „Wie kan er dieper dan het joodse volk voelen, welk een verschrikkelijk hiaat er in de joodse natie is ontstaan als gevolg van deze misdaden?", aldus Hausner. „Wie zou er meer bevoegd kunnen zijn dan wij om een oordeel te vellen over wat er gebeurd is?" „Wij hebben zowel moreel als juri disch'het recht om een man voor de rechtbank te brengen, die gepoogd heeft en bloed, te verdelgen, en niemand zal ons dat recht ontzeggen". Hausner verzeker de, dat indien Israël Eichmann niet berecht, deze man waarschijnlijk in het geheel niet terecht zou staan. „In dat geval zou hij vrijuit kunnen gaan". De procureur-generaal voegde daar nog aan toe, dat geen enkel land de wens te kennen had gegeven om Eichmann te berechten en hij vroeg zich af, welk in ternationaal lichaam daartoe in staat zou zijn. Met bet oog op de spanningen van de koude oorlog, aldus Hausner, zal het waarschijnlijk onmogelyk zyn om over de samenstelling van een internationaal tribunaal overeen stemming te bereiken. „De Israëli sche staat heeft tegenover zyn bur gers en tegenover de hele wereld reeds bewezen, dat het een recht vaardig rechtsstelsel bezit". Vliegers De twee vliegers, die mee hebben ge daan aan de ontvoering van Eichmann, gezagvoerder Zvi Tohar en chef-vlieger Jap Sjimoni van de Israëlische lucht vaartmaatschappij El Al, hebben giste ren even in de getuigenbank plaatsge nomen. Rechter Landau deelde hun slechts mede, dat zij zich ter beschik king moeten houden. Na telefonische waarschuwing moeten zij binnen drie uur in de rechtszaal kunnen zijn. De verdediging wil hen horen ter staving van het argument, dat beklaagde op on wettige wijze naar Israël is gebracht. Eichmann zelf verried in zijn kogel vrije verdachtenbank geen enkele emo tie. Aanvankelijk maakte hij druk aan tekeningen, maar langzamerhand ver slapte zijn aandacht. Met nadrukkelijke correctheid sprong hij echter in de houding, telkens wan neer de rechters de zaal binnenkwa men en verlieten. Vandaag is er geen zitting. Het Is nl. een officiële herdenkingsdag voor de slachtoffers van het nazi-regime. met een motie. De P.v.d.A. houdt ken nelijk rekening met de mogelijkheid, dat zij straks na een bepaald niet on waarschijnlijke kabinetscrisis over de kinderbijslagverzekcring, met de K.V.P. aan het bewind zal komen. In die ge- dachtcngang past geen motie, die de K.V.P. voor een moeilijke keuze zou plaatsen. ONBEGRIJPELIJK Over dc verdere mededelingen van mr. Van Aartsen is niet veel te vertel len. De minister beloofde een onderzoek te zullen doen instellen naar mogelijk-' heden om de geluidshinder in flats te- j gen te gaan. Hij stond zeer gereserveerd1 tegenover de door ir. Kraaijvanger ge vraagde prijsbeheersing in de vrije sec tor. Allerlei andere problemen deed hij af met de nietszeggende verklaring dat zy zijn aandacht, c.a. bijzonde re aandacht zouden krijgen, c.q. zou den olijven behouden. Ir. Kraaijvan ger sprak een waar woord toen hij opmerkte dat ons volk dit woning bouwbeleid niet kan begrijpen. De twee nandoes (een soort struis vogel) in diergaarde Blijdorp kregen gisteren opeens de zomer in het hoofd Op het drukste uur van de middag werkte eerst een van hen zich over de omheining van de loopweide. Het flink uit de kluiten gewassen dier mengde zich energiek tussen het pu bliek op de paden. Toen het merkte dal een van de oppassers dit niet kon appreciëren, begon een kat-en-muis- achtige wedloop. De groeiende publie ke belangstelling maakte het dier ech ter even onzeker. De oppasser maakte van dit ogenblik gebruik en greep het dier in zijn grijze veren pak. Hierop ontstond een waar gevecht. Nandoes zijn sterk, hebben grote nagels en bij' ten als ze boos of bang zijn. De op passer moest het beest loslaten. Eerst nadat versterking was ingeroepen werd de strijd beslecht Vastgehouden door drie mannen kon de voortvluch- 'ige tenslotte naar zijn verblijfplaats corden gebracht. Toen bleek, dat ook ie andere nnndoe de (lange) benen 'ad genomen... naar een heel andere out van de tuin. waar zich inmiddels veneens een opstootje gevormd had.l iet zat de mannen van Waterstaat gisteren heel wat meer mee dan de dag daarvoorde eerste caisson van de recks van zeven die het Veersche Gat zullen afsluiten, is zonder moei lijkheden geplaatst. Zoals men weet was het dinsdag mislukt, toen de cais son op een onvermoed zandplaatje liep. Maar gisterenavond om half ze ven zat het gigantische betongevaarte op zijn plaats. Voor een uitvoerig verslag van de operatie-caisson ons blad. zie men elders in Door de gebeurtenissen van de laatste dagen is er opnieuw een wending gekomen in het Kongo lese drama. Het scheen de goede kant uit te gaan; nu schijnt Kongo zijn weg naar de afgrond weer ingeslagen te hebben. Antoine Gizenga heeft, na een lang zwijgen verklaard dat hij niet alleen eer ste minister van de enige wettige Kon golese regering is, maar ook dat hij de taak van het staatshoofd, president Ka savoeboe, zal overnemen. Generaal Moboetoe, die naar Boemba was gegaan voor een ontmoeting met zijn opponent uit Stanleystad, generaal Locndocla. heeft vergeefs gewacht en de militaire conferentie tussen Leopoldstad en Stanleystad viel dus in het water. De regering in Leopoldstad schijnt niets meer te zien in een politiek overleg met het bewind van Gizenga. En de betrek kingen met de VN. die beter leken te worden er was zelfs sprake van een terugkeer van de VN-soldaten naar Matadi zijn evenmin opgebloeid. De eerste twee schepen levensmiddelen die uit Leopoldstad over de Kongo naar Stanleystad zouden worden geVaren, zijn ook niet vertrokken. En dat, terwijl Leo poldstad zijn blokkade tegen Stanleystad die de economie in beide steden zeer in het nauw bracht heeft opgegeven... „Elke keer dat het lijkt of het goed gaat, gaat er iets mis met ons", zei een Kongolese regeringsfunctionaris. In krin gen van Westerse diplomaten heeft men nog steeds hoop, maar begint men zijn optimisme te verliezen. Treffen In Kabalo zijn bij het treffen tussen Katangese strijdkrachten en Ethiopische leden van het VN-Ieger 60 Katangezen gedood en 20 gewond. Velen worden ver mist. De meeste gesneuvelden bevonden zich in een boot, die door een Ethiopi sche mortiergranaat werd getroffen. „Wapensmokkel" Gisterenavond hebben V.N.-functio narissen in Leopoldstad een vliegtuig in beslag genomen dat wapens smok kelde voor Katanga. Het toestel had een tussenlanding gemaakt om ben zine in te nemen, toen het werd ge snapt. De V.N. wilden niet zeggen waar het vliegtuig vandaan kwam, maar men kwam er achter dat het ir Brussel zou zijn opgestegen.

de Stem | 1961 | | pagina 1