Walcheren Zeeuwsch-Vlaanderen Zuid-Beveland EL-MIOR Hoge prijzen voor goede Zeeuwse winterbloemkool De man vrij Zeeuws afdelingsvoetbal Te Breskens installatie middenstandscommissie kust west-Z.-Vlaan Dagblad De Slem Voorzitter Vissenberg gaat heen Ziekenliuisvcrpleging had goed jaar in Zeeuwsch-Vl, KRUIDENIERS IN WÖHLER BIIEEN Ongeval bij lossen van grijper Verzamelaars exposeren André Blanchet voor Alliance Fra^aise Glasaardbeiënlelers van Zuid-Beveland op excursie Fa. J. v. Dixhoorn en Zn. Verantwoording Bestuur ZOMERJURKEN Zandkreek wordt „schoongemaakt" Hoogwaterstanden Vandaag Morgen DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 12 APRIL 1961 MIDDELBURG In de bovenzaal van restaurant Wöhler hield de Middelburgse kruideniersver eniging haar jaarvergadering. Voorzitter Steynen stelde in zijn openingswoord de problemen aan de orde o.a de winkel sluiting in verband met de vijfdaagse werkweek, de nieuwe vestigingswet, waarvoor het advies uitging om, wanneer men tot uitbreiding van het assortiment over wilde gaan, de financiële en econo mische kant goed te bekijken. Ook de koffie- en zeepverkoop door textielza ken werd besproken Na de jaarverslagen stond de bestuurs verkiezing op de agenda. De aftredende leden werden herkozen. De overeen komst met de melkslijters werd na een heftige discussie weer voor een half jaar verlengd. Op korte termijn zullen maat regelen worden genomen om optredende uitwassen bij de melkslijters te verhin deren. Aan het Kleverskerkse Jaagpad had gistermorgen om half twaalf een ongeluk plaats, waarby Ph van D. uit Papen- drecht werd gewond Bij het lossen van een grijper stond van D op een aanhang, wagen en kwam daarbij van de auto te vallen. Jaarvergadering transportcolonnisten De vereniging van transportcolonnisten van het Ned. Rode Kruis hield in het Rode Kruisgebouw de jaarvergadering, Nadat de gewone agenda was afgewerkt, werd het bestuur aangevuld met de heer De Graan; de aftredende leden werden herkozen. Voorzitter Paauwe, die tevens hoofdbestuurslid is, bracht verslag uit over de met Pasen gehouden landelijke vergadering. NATURALISATIE. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp tot naturalisatie ingediend voor F. E. Kleeman en L. Monchgesang, beiden zónder beroep. VLISSINGEN In het Don Boscogebouvv opent wet houder Ch. Gillisen-Verschage zaterdag de eerste tentoonstelling van de ver eniging .,De Verzamelaar", die gehou den wordt ter gelegenheid van het vijf jarig bestaan van de vereniging. Naast de klassieke lucifersmerken stel len ook een bijzondere verzameling pop pen, afkomstig uit verschillende landen, en antieke voorwerpen tentoongesteld worden. Het ledental van de vereniging is van 5 in 1956 tot 80 gestegen. Scheepsbeweging Vlissingen aangekomen: 11-4 Spa. Vis- caya, Ned. Elbe. Vlissingen vertrokken. 10-4 Noor Torvanger', Noor Elisabeth Bakke. Gepasseerd naar Antwerpen (Ned. schepen) 10-4 Maarsbergen, 11-4 Axeldijk, Prins Casimir, Agamemnon, Musketier, Elda, Atlantide, Doni, Tjoba, Cumulus. Gepasseerd naar zee (Ned. schepen); 10-4 Valiant; 11-4 Tero, Peter Winsemius, Appingedam, Wonosobo, Finlandia, Jura. NATURALISATIE. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot naturalisatie van Casa- naf Mamed, gemeentewerkman. AXEL Motorrijder rijdt op doktersauto Een motorrijder uit Terneuzen die met verloofde op de duo, in volle vaart uit de Julianastraat l^wam gereden, min derde aan de Prins Hendrikstraat te weinig snelheid, en reed in volle vaart op de zijkant van de auto van de arts K., die juist dit kruispunt passeerde. Of schoon de arts krachtig remde, werden toch beide motorrijders geschept en te gen de grond gesmakt De arts verleen de onmiddellijk medische bijstand en oordeelde het nodig dat de beide bewus- GOES André Blanchet, professor aan het „Institut d'études politiques" te Parijs en specialist in kwesties betreffende Afrika, hield in de Korenbeurs een le zing voor de Alliance Francaise onder de titel: Zwart Afrika in de huidige wereld." Na een algemene inleiding over de recente ontwikkelingen in dit wereld deel, ging M. Blanchet in het tweede gedeelte van zijn lezing, aan de hand van de hem gestelde vragen, op enkele kwesties dieper in. Deze interessante lezing was de laatste van dit seizoen. Hansiveerl Polyhymnia experiment volledig geslaagd De muziekvereniging Polyhymnia gaf een uitvoering in het gebouw van Kunsten en Wetenschappen te Utrecht. De vereniging speelde voor de afgevaar digden van verschillende accordeon muziekverenigingen, aangesloten bij de Bond van Accordeonorkesten. De be doeling van deze uitvoering was om te bewijzen dat de gitaren en banjo's in deze vereniging samen kunnen spelen met accordeons. Tot 9 april was het een feit dat de gemengde orkesten niet werden opgeno men in deze Bond. Na het spel van Po lyhymnia is een stemming gehouden in de bijeenkomst over het al of niet aan gesloten kunnen worden van deze ver enigingen. De uitslag van deze stem ming van 28 stemmen voor, 2 tegen en 2 blanco. 4 Verschillende dirigenten onder de toe hoorders verklaarden na afloop dat het orkest zeer gedisciplineerd speelde. Het topnummer was het Slavenkoor uit Na- bucco van Verdi, Het was zeer gedurfd van de dirigente om de gitaren de be geleiding van dit stuk in triolen te la ten spelen doch het werd uitstekend ge speeld. De dirigente van deze bloeiende ver- Kunstmest voor Kamerplanten 65°/o - 100 grs. 65 ets. Het is op het ogenblik bijzonder druk op de Zeeuwse tuinbouwbe drijven. Nu is dat een normaal ver schijnsel in het voorjaar wanneer de verschillende produkten, zoals sla en spinazie geoogst moeten wor den en alle voorbereidingen wor den getroffen voor de zomerteel- ten. De drukte welke wij echter op het oog hebben houdt verband met de oogst van winterbloemkool. Die is namelijk op het ogenblik in volle gang en elke veilingdag op nieuw zijn er vele duizenden stuks van deze kool te koop op de Zeeuw se veilingen en van hieruit gaan ze naar alle delen van het land en zelfs naar België. Zeeland is voor ons land namelijk het belangrijkste produktiegebied van win terbloemkool en het ziet er wel naar uit dat er dit jaar zo rond een miljoen stuks in onze provincie aan de veilingen zul len komen. Alvorens die echter weer verkocht zijn, is er heel wat werk ge daan. De tuinder die een goed produkt kan aanbieden, ontvangt er een bevredigende prijs voor. Mooie witte kool noteert a! gauw rond 50 cent per stuk. Wanneer er echter wat aan de kool mankeert of wanneer ze te klein is. komt de prijs belangrijk lager uit. Vlotte afzet Op het ogenblik kan echter over het algemeen worden gesproken van een vlotte afzet. Dit komt mede door het feit dat er nu een voldoende groot aan bod is. In voorgaande jaren was het soms zo dat er te weinig kool was voor de plaatselijke behoefte. Dit jaar ligt de situatie heel anders door uitbreiding van het areaal en een bevredigende stand van het gewas. Deze week maandag op Dagblad voor Zeeland Rayotikantuui voor Zeeuwsen-Vlaan deren; Hulst Steenstraat 14. telefoon 2377 Rayonredacteur: W de Leeuw RayonbeheerderL K. M. de Jong Rayonkantoor voor Walcheren en Z Beveland: Goes Wcstsingel 98 tele foon 6252. Rayonredacteur Fr v Dongen RayonbeheerderJ Fait Prijs vooi losse advertenties oestemu voor de editie voor Zeeland f 0 15 per mm. 1 mm Ingezonden mededeling 2V4 mir gewone advertenties Bij coo tract aanzienlijke reductie. Kleintjes": 8 regels oi minder t 0 90 elke regeJ meer t 0 15 Bij piaatsin* ook in Brabantse oplage f-esp f 1 50 en 0.40. Bh 4 achtereenvolgende onge wijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegeD hall geid. de veiling „Walcheren" in Middelburg was er een kwantum van 35.000 stuks winterbloemkool te koop en die dag had de veiling in Goes een kwantum van ongeveer 25.000 stuks. Het kwantum van Kapelie-Biezelinge is aanvankelijk klei ner. Er zijn dus zo tussen 60.000 en 70 000 stuks winterbloemkool per dag te koop op de gezamenlijke Zeeuwse veilingen. Van de zijde der Zeeuwse veilingen doet men wat mogelijk is om te komen tot een zo verzorgd mogelijk produkt. De presentatie is namelijk erg belangrijk en vooral beginnende telers moeten hier nog veel leren. Daarom verstrekken de veilingkeurmeesters dagelijks inlichtin gen aan de pas met deze teelt beginnen de tuinders en geven zü demonstraties in het sorteren en het verpakken van het produkt. We vernamen van de zijde der handelaren dat er over het algemeen een tamelijk goed produkt wordt aan geboden, waarmede goed gewerkt kan worden en vooral is ook belangrijk dat het produkt een verre reis kan door staan. Uitbreiding De teelt van winterbloemkool is in Zeeland de laatste jaren van steeds gro tere betekenis geworden No-g maar en kele jaren geleden werd dit produkt hier praktisch niet geteeld. Het bleek echter dat het Zeeuwse klimaat geschikt was voor deze teelt en de Zeeuwse groente telersvereniging ging zich toeleggen op het zoeken naar rassen welke resistent waren tegen wintervorst. Dit werk heeft goede vruchten afgeworpen en de sterke uitbreiding van de teelt is voornamelijk een gevolg van het selectiewerk dat na mens de Zeeuwse Groentetelersvereni ging is verricht. Met name de heer M. Wattel hoofdassistent van de rijkstuin- bouwvoorlichtingsdienst, heeft op dat gebied bijzonder veel werk verricht. Hoewel nog altijd Walcheren het. belang rijkste gebied is voor de winterbloem- kool-in Zeeland, neemt ook buiten deze streek de belangstelling voor de teelt verder toe. Dat blijkt thans uit de zeer grote aanvoeren bij de veiling in Goes, terwijl dit jaar voor het eerst in Ka- pelle en omgeving een aantal tuinders met deze teelt zijn begonnen Verder worden et heel wat geteeld in Waarde omgeving welke via de veiling in Krabbendijke worden verkocht. Goede smaak Voor het welslagen hangt veel af van de weersomstandigheden in de winter maanden, maar wanneer deze meewer ken kan omstreeks april van de koude grond een voortreffelijke bloemkool wor den geoogst en dat terwijl de oogst van bloemkool uit de kassen en warenhuizen nog maar nauwelijks op gang gaat ko men Hoewel uiteraard smaken verschil len, kunnen we met een gerust hart zeggen dat de Zeeuwse winterbloemkool voortreffelijk van smaak is en de mees te huisvrouwen die er eenmaal mee heb ben kennis gemaakt, komen er op terug. Daarom gaat deze kool ook elke dag vanuit Zeeland tot naar Alkmaar, Am sterdam en zelfs naar Twente en dat met flinke vrachten tegelijk Wanneei de afzet in de komende dagen blijft ver lopen zoals tot op heden het geval is. mogen we zeker verwachten dat deze teelt zich in Zeeland zal uitbreiden, eniging mevr. Beenakker uit Biezelinge komt alle lof toe om in een tijd van nog geen twee jaar dit orkest op een derge lijk peil te brengen. 's-Heer Arendskerke RAADSAGENDA De raad komt vandaag in openbare vergadering bijeen voor de afhandeling van een korte agenda. Onder meer zal aan de orde komen de verhuur van zes woningwetwoningen, twee te Nieuwdorp en vier te Lewedorp. Daarnaast ligt er een voorstel bouwgrond, over te dragen aan het bestuur van de chr. school te Nieuwdorp voor het stichten van een nieuw schoolgebouw. Tenslotte is er een voorstel de heffing van rechten voor de keuringsdienst voor vee en vlees nader aan te vullen met tarieven voor her keuring. Van Gedeputeerde Staten van Zeeland is een brief gekomen, waarin mededeling wordt gedaan van het feit dat aan 's-Heer Arendskerke voor 1961 geen bouwvolume voor gemeentewoningen is toegewezen. BOERENLEENBANK In de spaarbank Van de Coöperatieve Boerenleenbank Goes, alhier gevestigd, werd in maart gestort f 359.402,82. Door de spaarders werd opgenomen in dezelfde periode f 393.190.43, zodat uiteindelijk f 33.787,61 meer werd opgenomen dan gespaard. Tot nog toe werden in 1961 103 nieuwe spaarders ingeschreven. s-Heer Hendrik skin deren Goede prestatie met „Terugkeer" Voor een zeer talrijk publiek, beslaan de uit donateurs en belangstellenden, heeft de toneelvereniging Heer Hendrik het winterseizoen besloten met de opvoe ring van het toneelspel Terugkeer van Warren Chetham Strode. De regie voor deze voorstelling berustte bij Lettie van der Linde-Reeders, terwijl de raamregie werd gevoerd door Toine van Bergen. Over het algemeen mag worden gesteld dat Heer Hendrik zijn oude peil hand haaft wat spelprestatie betreft, doch over de keuze van de stukken kan men van mening verschillen. Het toneelspel dat ten tonele werd gebracht had bepaald verdiensten voor de periode van na we reldoorlog twee, maar het blijft een vraag of de problemen, die er in aan de orde worden gesteld, voor de toeschou wers van vandaag nog belangstelling hebben. Ondanks bezwaren dus, die men ook bij Heer Hendrik terdege heeft beseft, werd het spel dermate enthousiast op de planken gezet, dat men niet te veel bij de inhoud van het stuk bleef. Van de spelers, die zonder uitzondering het ge heel tot een goede uitvoering brachten, vielen zeker op Lettie van der Linde- Reeders als de wervelende beredderende huismoeder, Hubi Janse-Glerum als haar dochter en Nanny Bruijnooge als de on stuimige teenager Peggy. Johan Linden- bergh en Truus Lindenbergh-Lobbezoo deden als de conflictpersonen van het drama niet onder, terwijl de kleinere rollen bij Piet Meerman, Hanny Brandt- de Schipper, Paul Proost en Bram Janse in goede handen waren. Truus Vermeu len was weer bijzonder op dreef. De grime van Henk Beeke en het decor waren zoals gewoonlijk zeer verzorgd Heinkenszand Derde lustrum gevierd van Guy de Fort-Galland Groep De padvindersgroep Guy de Font-Gal land heeft haar 15-jarig bestaan gevierd met het geven van een bonte middag voor de kinderen en een bonte avond voor ouders en genodigden in zaal Hoon- dert. Ingezet werd met het verkenners lied Hoort zegt het voort. Daarna traden als gasten de padvinders van de Karei Doormangroep op. Na de gasten kwamen de welpen met De klucht van nog meer, en Het testament van oom Klaas. In de pauze, die hierna volgde, werd een ver loting gehouden voor hot instandhouden van de jeugdbeweging. Door de midden stand waren voor deze verloting aanlok kelijke prijzen beschikbaar gesteld. De pauzes en dccorverwisselingen werden goed opgevuld door accordeon- en mond- harmonicamuziek. Na do pauze werd door de welpen opgevoerd Voor het kan tongercchA on Do dans van Baloe. De welpen besloten hun optreden met het liedje De jachtroep weerklinkt. De oudere verkenners, die toen aan de beurt waren, brachten Spoken voor het voetlicht, dat bijzonder goed in de smaak viel bij het publiek. Als laatste kwamen het drama tische stukje Pyramus en Thisbe. Bij de sluitingsrede werd er nog eens op gewe zen, dat het goed is verkenner te zijn. (Advertentie) HENNESSY V.S.op. Grande fine champagne f Imp. Wilmerink Muller N.V., A'dam Dc telers van glasaardbeien op Zuid- Beveland hebben dinsdag een excursie gemaakt naar het teeltgebied van glas- aardbeien in de Bommelerwaard en in de Betuwe. Dc teelt van glasaardbeien heeft de laatste jaren 'een zeer grote vlucht genomen en in verband met de toenemende belangstelling voor deze teelt in Zeeland en met name op Zuid-Beve land. werd deze excursie door de pas met deze teelt beginnende tuinders ge organiseerd. In de morgenuren werd een bezoek gebracht aan de proeftuin voo' de glas- aardbeienteelt in Zaltbommel en vervol gens aan enkele stookbedrijven in dit gebied, terwijl 's middags het gebied rond Kesteren werd bezocht. Dc oogst van glasaardbeien uit de ver warmde kassen begint thans op gang te komen. teloze motorrijders naar het ziekenhuis te Sluiskil werden vervoerd. Van de auto werd de zijkant geheel ingedeukt. Biervliet Schieting liggende wip Een 29-tal schutters lieten in café Het wapen van Biervliet van P. Doens de pij len snorren. Het was C. de Baere uit Waterlandkerkje, die de hoogvogel voor zijn rekening nam. De le zijvogel was voor L. de Vilder uit IJzendijke. De café baas zelf ontfermde zich over de 2e zij vogel. Kleine vogels werden geschoten door J. Rentmeester sr., 's-Heerenhoek; P. van Vooren, Em. de Boevere en Aug. Janssens (allen Biervliet); P. van Hecke Watervliet; en J. van Vooren, IJzendijke. Een extra-hoogvogel haalde scherpschut ter A. Janssens neer, terwijl de extra kleine vogel in het bezit van A. Groos- man, IJzendijke, kwam. Breskens Bij opening nieuw gebouw voor Wit-Gele Kruis De Breskense afdeling van het Wit- Gele Kruis heeft een algemene jaarver gadering gehouden ter gelegenheid van de opening van het nieuwe wijkgebouw. De voorzitter, de heer C. Vissenberg, verwelkomde dertig nieuwe leden; hij memoreerde de groei van de afdeling, die eerst een onderdeel was van de Oostburgse afdeling. Ook de secretaris, de heer G. van Schaick, liet zijn gedachten gaan over de gebeurtenissen sinds de oprichting. De voorzitter vertelde iets over het gebruik van het nieuwe wijkgebouw, dat voor de leden bestemd is. De heer Vissenberg betreurde het dat bij afscheid moest nemen van de afde ling, wegens zyn vertrek naar Steen bergen. „Met enige weemoed ga ik nu de vereniging verlaten." Hij maakt be kend, dat het bestuur als nieuwe voor zitter de heer J. Loonen gedacht had, die vanaf de oprichting er bij geweest is en weet hoe alles reilt en zeilt. Een daverend applaus bevestigde de benoeming van de heer Loonen. In de vacature van de heer Loonen werd voor zien door de benoeming van de heer J. Steyaart als bestuurslid. Ondanks de „karige financiële posi tie" heeft men toch gemeend, zei de heer Blaakman, de penningmeester, de scheidende voorzitter iets te moeten aanbieden. Daarom bood men hem. als visliefhebber, een ets aan van de Bres kense duinen met de Schelde erachter. Ook zuster Vernimmen, de distriets- zuster, vond het prettig de opening van het gebouw mee te mogen maken. De film, „Van mens tot mens", die vervolgens vertoond werd, ging over het Kruiswerk van vroeger en nu. De voorzitter sprak een slotwoord tot de aanwezigen en spoorde hen aan pro pagandist voor hun vereniging te zijn. Clinge Priesterwijding In de kapel van het Groot Seminarie te Gent (België) zijn vier priesterstuden ten door mgr. Callewaert, bisschop van Gent, tot priester gewijd. Onder deze wijdelingen bevond zich onze dorpsge noot Emiel Blommaert, die op tweeënder tig jarige leeftijd het priesterschap heeft mogen ontvangen. Hij is zijn opleiding begonnen aan de Latijnse school voor late roepingen te Gemert. Hoewel deze studie ongeveer twee jaar zou duren, heeft hij hierover een kortere tijd gedaan. Na deze eerste studietijd moest hij zijn militaire dienst plicht vervullen in het Belgische leger. Hij was gelegerd te Aalst (B.). Deze diensttijd duurde achttien maanden. Na deze diensttijd ging hij naar het semi narie te Drongen (B.) om vervolgens naar het Groot Seminarie te Gent te gaan voor vier jaar. In het dorp is hij voor velen een goede bekende. Onder zijn leiding werd het patronaat voor de jongens voortgezet. Hij was leider van de kajotters en van de verkenners. In de Katholieke Actie ver vulde hij een belangrijke rol. terwijl hij ook enige tijd het secretariaat van het Wit-Gele Kruis op zich nam. Voor het zangkoor was hij een grote steun. Zondag a.s. zal hij zijn eerste h. mis met assistentie te Clinge opdragen in de parochiekerk van de H. Henricus. On der deze h. mis zal kapelaan Van Osta, thans kapelaan te St. Willebrord, de feestpredikatie houden. Na het lof zal er in het r.-k. vereni gingsgebouw een receptie gehouden wor den. Kloosterzande Elfjarige werd koning on prins Bij dc tweede koningsschieting van de vereniging „De Portiekschutters" te Groenendijk wist de elfjarige Huub de Guytenaer zich voor de tweede keer tot koning te schieten. Hij eiste ook de titel kroonprins op Prins werd de eveneens elfjarige Jackie Joos van het Pools Plein. Tijdens de gewone schieting die daarop volgde, schoot Huub de Guytenaer weer de hoogvogel De meeste kleine vogels (vier) werden door D. de Guytenaer af geschoten. Sas van Gent Onderwijsexpositie Vanmiddag om kwart voor vijf wordt de onderwijstentoonstelling „Nederland maakt het" geopend. Deze expositie wordt gehouden in de voormalige open bare lagere school aan de Wilhelmina- laan en is speciaal bestemd voor de leerlingen van de hoogste klassen der lagere school alsmede voor de leerlingen van het voorbereidend en uitgebreid la ger onderwijs, kweekschool- en nijver heidsonderwijs. Aan deze tentoonstel ling die een bijzonder karakter heeft is een deskundig instructeur verbonden die aan de klassen een toelichtende les geeft. Negen stands staan opgesteld welke on der meer de leerling de metaalnijverheid tonen gegroepeerd om een stand van de Hoogovens, de scheepsbouw, kunststof fen, verffabricage, rubber-industrie, lino- leumfabricage, automobielindustrie en het scheppend ambacht. De tentoonstel ling blijft veertien dagen in onze stad. Sluis Diploma-uitreiking K.A.Iï. In het nieuwe gebouw van de r.-k Jeugdraad te Sluis werden de diploma's uitgereikt aan de leden van deze orga nisatie. die een tweejarige cursus had den gevolgd voor Algemene Ontwikke ling. De algemeen voorzitter van de Diocesane Bond te Breda, de heer H Jacobs, sprak een welkomstwoord tot de aanwezigen, w.o. pastaor Laurijsse, wethouder J. Gevaert namens het ge meentebestuur, de beide docenten van de cursus, mej. J. Berkers en pater van Elderen. Hij sprak zijn waardering uit toot de energie, die men had opgebracht en de moed waarmee de cursisten tot het eind toe hadden volgehouden. In de- zelfde geest werd het woord gevoerd door pastoor Laurijsse, wethouder Ge vaert en pater van Elderen, die o.m. aandrong op voortzetting van de begon nen studie. Namens de cursisten bood de heer J. van den Neste aan de beide docenten een geschenk aan. tAan het slot van deze geanimeerde bijeenkomst sprak de heer Jacobs nog over de actie Wij en Zij" van de KAB, waarin hij wees op het grote belang van een goed georganiseerde Christelijke Vakbeweging in de onderontwikkelde gebieden. In de pauzes werd door enige dames koine aangeboden met cake. De namen der geslaagden zijn; N. Andries, F. Claer- houdt. W. Ide, S. Kloosterman, F. van den Neste, A. de Clerck, J. de Clerck, R. de Clerck, H. Coppens, O. Ide en P. van den Neste. St.-Jansteen Druk bezochte schieting Aan de schieting op de liggende wip bij J. Boussens in café Het Kuipken werd door 50 schutters deelgenomen. De hoge vogel was voor W. de Schrijver, Kapellebrug en de beide zijvogels voor resp. Alf. de Kind en Alf. Ongenae, bei den te Kapellebrug. De meeste kleine vogels, 4 stuks, werden afgeschoten door B. Audenaerde te Heikant. (Advertentie) Vrij in de makkelijke sportshirts met de nieuwe mannelijke tinten vanaf 15.90 bij: NOORDSTRAAT 23 TERNEUZEN Telefoon (01150) 2692 Een belangrijke wijziging in het regle ment van de vereniging „Ziekenhuisver- pleging in Zeeuwsch-Vlaanderen" werd door de algemene vergadering, die in „Hotel Rotterdam" te Terneuzen werd gehouden, goedgekeurd, n.l. de afschaf fing van de zes maanden wachttijd als een nieuw lid zich meldt of wanneer een lid zich naar een andere klasse laat overschrijven. Daartegenover echter zag de voorzit ter, de heer M. Maas uit Biervliet, zich ook verplicht in verband met een in de lucht hangende stijging van ziekenhuis- en specialistenkosten de vergadering te vragen een tariefsverhoging te mogen toepassen van maximaal 10 cent per be talend lid per week voor de klassen B en E en 15 cent voor de C-klasse. Deze verhoging zal echter alleen dan worden toegepast als de kosten in de naaste toe komst zouden stijgen. Met 19 leden steeg het aantal van 5579 tot. 5598. Maar ook het aantal verpleeg- dageri steeg van 10210 in 1959 tot 10984 in 1960 en de totale kosten hiervan be droegen in 1960 f 315.138,99 tegen 286.254,68 in het vorige jaar. Dank zij de per 1 april 1960 ingevoer de contributieverhoging sloot het jaar 1960 met een batig saldo van 16.228,47 tegen ƒ20.163,26 in 1959. Voor de heer Maas was een en ander aanleiding de leden op te wekken zoveel mogelijk nieuwe leden te werven. Hij wees er daarbij op, dat de vereniging geen winsten maakt en dat de ziektege vallen met de nodige souplesse worden behandeld. Uit een overzicht van de ad ministrateur, die een pluim kreeg voor zijn accuraat werk. bleek, dat er in het voorbije jaar patiënten niet minder dan 175 dagen in een ziekenhuis verbleven. Dit Rost de vereniging natuurlijk veel Stoppeldijk DANSAVOND HL. Het plaatselijk comité Herwonnen Le venskracht organiseerde in de boven zaal van café Compiet een dansavond. De dansmuziek, een verloting en een ge zellig publiek zorgden voor een goed verloop van deze geslaagde avond. Vogelwaarde INENTING TEGEN POLIO De in 1960 geboren kinderen, woonachtig te Boschkapelle, Stop peldijk en Hengstdijk, krijgen van daag hun eerste polio-prik. De inenting vindt plaats in het wijkgebouw van het Wit-Gele Kruis te Boschkapelle. De kin deren van Ossenisse worden ter plaatse ingeënt op woensdag 19 april. TERNEUZEN Eerste (bridge) nederlaag van „Luctor" Het Zeeuwse kampioensviertal van Luctor alhier heeft dit seizoen zijn eerste nederlaag geleden door in de wedstrijd om het districtskampioenschap tegen Bra bant te Eindhoven zeer eervol met 56 tegen 63 punten te verliezen. Met bromfiets gevallen Politie en dokter Th. Bos werden ge roepen bij een slachtoffer van een val partij op de Axelse brug. Het bleek een jongeman uit Biervliet, D. S. te zijn, die enkele niet ernstige verwondingen had opgelopen en verklaarde te zijn gevallen, doordat hij plotseling zeer krachtig moest remmen voor een tegemoetkomende auto. Daarbij was zijn voorrem defect geraakt en het wiel geblokkeerd. De brommer was zeer ernstig beschadigd. geld maar juist in die gevallen bewijst zij haar waarde, aldus de voorzitter. In zijn openingswoord had de voorzit ter enkele woorden gewijd aan de nage dachtenis van wijlen de heer F. A, van Rosevelt, burgemeester van Schoondijke, die op 5 juni 1960 overleed. Hij was een uitstekend bestuurslid, zo zei de heer Maas. en gedurende de 20 jaren, die hij in het bestuur zat, heeft hij zeer veel goed werk gedaan. Hij was een goede vriend, die een eigen sfeer om zijn per soon wist te scheppen. Er werden enkele ogenblikken stilte voor zijn nagedachtenis, in acht geno men. Nadat de heren M. Maas (voor zitter). J. Simons (secretaris-Terneuzen) en J. Blok (Axel) met algemene stem men waren herkozen, werd voor wijlen de heer van Rosevelt, de heer P. Oos terling uit Breskens gekozen en voor de heer W. van Sluys (Terneuzen), die als bestuurslid bedankt heeft, de heer M. van Kerkvoort (Terneuzen). (Advertentie) IN GROTE MATEN Steeds een grote collectie EEnaDawZooM De spanning in de eerste klas A van het Zeeuwse afdelingsvoetbal is tot kook punt gestegen, want na de nederlaag van Walcheren vorige week, was het dit maal Patrijzen dat in en tegen Hoofdplaat een kostbare steek liet vallen (3-3). Het verschil is daardoor tot twee verliespun- ten teruggebracht en met de wedstrijd WalcherenPatrijzen nog voor de boeg hebben beide rivalen de kans dus nog volledig in eigen hand. Walcheren kwam zover door de lastige uitwedstrijd tegen Hansweertse Boys met 1-2 te winnen. Onderaan gaat 's-Heer Arendskerke zich lagzaam maar zeker aan het gevaar ontworstelen en de 3-1 zege op Robur is weer een flinke stap in de goede richting. Daardoor ziet het er vooral voor Sluiskil en Noormannen somber uit. Aardenburg won gemakkelijk van het totaal van slag zijnde Vogelwaar de (6-1) en Groede sloeg een ferme slag door Schoondijke te bedwingen (2-5). De stand toont duidelijk hoe de span ning aan kop en staart is gestegen: Patrijzen 17 14 2 1 30 65-20 Walcheren 18 15 0 3 30 81-31 Aardenburg 19 12 1 6 25 76-61 Hansw. Boys 18 8 2 8 18 45-37 Vogelwaarde 16 7 1 8 15 41-40 Hoofdplaat 18 6 3 9 15 45-51 Groede 18 6 3 9 15 35-51 Robur 19 6 2 11 14 40-63 Schoondijke 16 .5 3 8 13 27-60 Sluiskil 16 3 5 8 11 37-47 's-Heer Arendsk. 16 4 3 9 11 34-46 Noormannen 15 3 3 9 9 32-40 In de reserve eerste klas won Terneu zen 2 gemakkelijk van Luctor 2 (6-0). waardoor leider Clinge 2 tot op één punt werd benaderd. Zeeland Sport 3 liet de kans om gelijk met de leiders te komen glippen door tegen Biervliet 2 niet ver der te komen dan 3-3. Ook Zeelandia 2 stelde ernstig teleur door van hekke- sluiter Hansweertse Boys 2 te verliezen (3-1), waardoor laatstgenoemde de rode lantaarn aan Oostburg 2, dat met 4-5 door RCS 2 werd geklopt, kon overdra gen. De stand is: Clinge 2 15-23. Zeeland Sport 2 15-22, Terneuzen 2 16-22, Zee landia 2 15-20. Breskens 2 17-17, RCS 2 17-16. Luctor 2 17-12, Biervliet 2 15-10, Hansw. Boys 2 15-8 en Oostburg 2 16-8. In de 2e klas A bleef kampioen IJzen dijke met 1-7 baas over Corn. Boys 3. Jong Ambon versloeg Schoondijke 2 met 4-6. maar Domburg liet zich door Phi lippine de buit afhandig maken (0-4). Retranchement had geen moeite met Aar denburg 2 (7-2) en Vlissingen 5 stelde zich in veiligheid door hekkesluiter Zuid- zande nog vaster aan de laatste plaats te nagelen (4-6). De stand luidt hier: IJzendijke 17-30. Retranchement 17-24. Jong Ambon 16-23, Domburg 17-21. Philippine 17-18. Corn Boys 3 17-14, Schoondijke 2 16-12, Vlis singen 5 16-8, Aardenburg 2 14-6, Zuid- zande 14-2. In de tweede klas B he.eft Terneuzen 3 de leiding van Kruiningen overgenomen door de 4-2 zege op Volharding 2. Krui ningen speelde echter 2 wedstrijden min der en heeft nog de beste troeven in han den. Kwadendamme behield de derde plaats via een 5-1 uitslag tegen het met degradatie bedreigde Robur 2. Patrijzen 2 en Zeeland Sport 4 deelden de winst (2-2), waardoor de stand er als volgt uitziet* Kruiningen 15-24. Terneuzen 3 17-26. Kwadendamme 17-23, Steen 2 16-18 Volharding 16-15. Zeeland Sport 4 15-14, Patrijzen 2 15-12. Cortgene 17-11, Yer- seke 2 15-10 en Robur 2 13-3. In de derde klas A behield Walcheren 2 zijn voorsprong van vier punten op Groe de 2. De Vlissingers namen tegen Hoofd plaat 2 geen halve maatregelen (9-0). maar ook Groede 2 schoot er tegen Dom burg 2 lustig op los (10-3). Jong Am- bon 2 veroverde een kostbaar puntje op Breskens 3 (4-4), waardoor Domburg 2 in wat gevaarlijker water is terechtge komen. Noormannen 2 kwam tegen IJzen dijke 2 juist met de hakken over de sloot (4-3). De stand is nu: Walcheren 2 13-24, Groede 2 13-20, IJzendijke 2 14-18, Hoofdplaat 2 14-16, Noormannen 2 13-11, Breskens 3 14-9, Retranchement 2 14-8, Jong Ambon 2 14-6 en Domburg 2 13-4. In 3B is de spanning in de kopgroep door overwinningen van alle kanshebbers niets verminderd. Lewed. Boys 2 versloeg Kwadendamme 2 (4-1), Middelburg 4 klopte Luctor 3 (3-7) en Middelburgse B. bleef met 6-2 baas over 's Heer Arends kerke 2. Patrijzen 3 moest in Zeeland Sport 5 zijn meerdere erkennen (0-3) en Walcheren 3 verloor met 3-5 van Goes 4. Volharding kreeg geen schijn van kans zijn bijna hopeloze situatie tegen Kruinin gen 2 te verbeteren (1-10), getuige de stand: Lewed. Boys 2 17-19, Middelburg 4 15-24, Middelb. Boys 16-24, Goes 3 17-21, Kruiningen 2 15-20, Zeeland Sport 5 17-19, Walcheren 3 16-16, Arendskerke 2 18-16, Luctor 3 17-11, Patrijzen 3 14-7, Kwaden damme 2 17-6 en Volharding 2 17-3. In de derde klas C tenslotte is er wei- ning aardigheid meer aan nu kampioen en degradant bekend zijn. Philippine 2 bezegelde het lot van Ria 2 door Hulst 3 met 4-2 te verslaan, waardoor de ploeg uit Westdorpe de laatste plaats definitief in bezit kreeg, mede als gevolg van hun eigen 1-7 nederlaag tegen Sluiskil 3. De stand is hier; Vogelwaarde 2 (kampioen) 15-17, Graauw 15-18, Hulst 3 16-17, Sluis kil 2 12-14. Sluiskil 3 15-14, Hontenisse 3 16-13. Clinge 3 15-12, Philippine 14-10 en Ria W 2 14-3. is Getrokken door twee sleepboten het in de Zandkreek opgelegde Franse vrachtschip „Rabelais" gisteren naar Vlissingen gesleept, waar het by de Kon. Mij. „De Schelde" vaarklaar ge maakt zal worden. De eigenaar, de Franse rederij Chastclain uit Rouen, heeft besloten het schip te laten repa reren. Wat er verder met het schip zal gebeuren is nog onzeker. Vermoedelijk zal het worden verkocht. Ook wordt er gefluisterd dat het, na in Vlissingen te zyn gerepareerd, een lading oud yzer zal innemen. Bij het passeren van de Stationsbrug in Middelburg was er veel belangstel ling; tenslotte komt niet iedere dag een dergelijke kolos door het Kanaal. Ver schillende automobilisten die noodge dwongen moesten wachten tot het ge vaarte was gepasseerd vonden het min der leuk. Zowel uit de stad als op de Kanaalweg vormde zich een grote file wachtende auto's. De politie, die de ver keerslichten met de hand bediende, wist het verkeer vlot weg te werken. Binnen een kwartier was alles weer „schoon". Morgen, donderdag 13 april, gelden voor de provincie Zeeland de volgende hoogwaterstanden Hansweert 3.11 en 15.43 uur; Hansweert 1.24 en 14.08 uur; Terneuzen 0.50 en 13.22 uurVlissingen 0.18 en 12 54 uur. Tal van middenstanders uit de kust streek van west-Z.-Vlaanderen - hotel Het Wapen van Breskens heette gister avond een uitverkocht huis - hebben ac te de présencc gegeven en buitengewone belangstelling getoond voor de instal latie van een „middenstandscommissie kuststreek west-Z.-Vlaanderen'' door de heer A. Korstanje, rijksmiddenstands- consulent in Zeeland. De commissi/) heeft tot voorzitter de heer Tom H. van Laarhoven uit Bres kens. Mevr. M. S. Tienstra-v. d. Peyl is er secretaresse van. De commissie heeft verder acht middenstanders tot Leden Het ligt in de bedoeling dat deze com missie gaat samenwerken met de (bur gemeesters) commissie samenwerkende kustgemeenten en dat in het najaar van 1961 een inventarisatie wordt gemaakt van wat tot ontwikkeling van dit gebied van de recreatie gedaan moet worden In zijn openingswoord merkte de heer van Laarhoven op, dat het logisch is dat de verschillende gemeente ieder voor zich en stuk voor stuk iets ondernemen Hij noemde het typisch, dat daarvan ech ter de meeste inwoners niet op d.e hoog te zijn. De plannen van de gemeentebe sturen dienen echter ondersteund en uit gebuit te wroden door het particulier initiatief. Achtereenvolgens gaven daarop de burgemeester van Groede en Nieuwvliet Cadzand en Retranchement, Zuidzande en Breskens e entoelichting op de be staande plannen om de recreatie in de kuststreek tot verdere ontwikkeling te brengen. Behalve dat zij hun vertrouwen uitspraken in h.et werk van de commis sie kustgemeenten beklemtoonden zij stuk voor stuk. dat er voor de midden stand heel wat valt aan te pakken. Zij attendeerden daarbij op de noodzake lijkheid van een middenstand, die ook samenwerkt. D.e heer Korstanje beklemtoonde ook nog, dat de middenstanders er verstan dig aan doen samen te werken. Hij acht te het zeer wel mogelijk dat straks de middenstandscommissie namens alle mid. denstanders samenwerking zoekt en vindt met de commissie ontwikkeling w.-Z.-Vlaanderen. SAS VAN GENT Oiympia 8 uur Ruiters van de Missis sippi TERNEUZEN Luxor 8 uur Psycho, 18 j. OOSTBURG Ledei 8 uur IJsparade, a.l. BIERVLIET Raadsvergadering GOES Grand 8 uur Nooit op zondag, 18 j. VLISSINGEN Alhambra 8 uur Nooit op zondag, 18 j. Luxor 8 uur Laredo, stad zonder wet, 14 jaar MIDDELBURG City 8 uur Nooit op zondag. 18 j. Electro 7.30 uur De nieuwe avonturen van captain Blood, 14 j. SAS VAN GENT Oiympia 8 uur Tosca VLISSINGEN Luxor 8 uur Laredo, stad zonder wet, 14 jaar Alhambra 8 uur Roman holiday, a.l. GOES Grand 8 uur Hiroshima, mon amour, 18 jaar MIDDELBURG Electro 7.30 uur De nieuwe avonturen van captain Blood, 14 j. GENT KNS 7.30 uur De rinoceroj

de Stem | 1961 | | pagina 2