Eerste Sovjet- astronaut DE GAULLE IN „TAMME" REDE: ..Wil Algerië los van Frankrijk, mij best" Tsjombe blokkeert alle banktegoeden van VN Nieuwbakken koning KOENE JOODSE AANVAL HOF OP K. op VP.: bouwbeleid toekomst richten Zelfbewuste verdachte hoort levenslang tegen zich eisen i dan ook hulp noch Maar geldnoch mensen meer Eichmann stram glazen Vierkante bekentenis VEEL PLEZIER DAN.... Poolse spion in Canada Ontploffing op Binnenhof .HALT" TOT VAN AARTSEN Voorstellen ter „ombuiging" MOORD JOKE VAN DAGBLAD VOOR ZEELAND BRITS BLAD: Ieren afgesloten het Belgisch weer" 5 penodlnde be™olking met zonnige Ontsnapte met zeer lijvig strafregister Wie is er morgen jarig? Geef n TOMADO cadeau! Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 12 APRIL 1961 lUie jnnimmiu Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerland!» Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C J. v. Hootegem, mr. dr. A. J J. M. Mes, rnr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841. Abonnementsprijs 7,per kwartaal 8.20 per post - 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 9« - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: TernSuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) Volgens de Britse communis' tische krant „Daily Worker' hebben de Russen (le eerste mens een vlucht in de ruimte laten maken en hem daarna levend naar de aarde terugge bracht. Dit sensationele nieuws, dat overigens vannacht nog steeds niet officieel be vestigd was. sluit volkomen aan bij de geruchten die al twee dagen door Moskou gonzen. Men kreeg gisteren in de Russische hoofdstad de indruk dat er iets tussen gekomen moest zijn. Volgens het bericht van de Daily Wor ker is de eerste Russische ruimtevaarder een invliegcr en zoon van een vooraan staande Russische vliegtuigontwerper. Hij zou te lijden hebben van de nawerking van de vlucht. De beste medische specialisten van de luchtmacht en vooraanstaande geleerden op het gebied van de ruimtevaart zijn voortdurend bij de ruimtevaarder en hou' den hem nauwlettend in observatie. De ruimtevaarder zou driemaal om de aarde gevlogen zijn op ongeveer 320 km hoogte alvorens naar de aarde terug te keren. Dr terugkeer van het ruimtevaartuig was door een signaal van de grond af teweeggebracht. Volgens de speciale correspondent in Moskou van het blad wordt een officiële bekendmaking over de vlucht, die vrij dag plaatsgehad zou hebben, vandaag ver wacht. (Van onze parlementair^, redactie) Het communistische dagblad De Waarheid trekt altijd fel van leer te gen groot-winkelbedrijven. Veel in druk blijkt die kritiek in eigen kring niet te maken. Mevr. E. Bakker- Ezerman de echtgenote van het communistische Tweede-Kamerlid, tevens hoofdredacteur van De Waar heid, Marcus Bakker, stuurde bij een wedstrijd van Simon de Wit tenmin ste de slagzin in: ,,'k Moet vierkant bekennen. S. de Wit maakt dat ik rond kom". Mevr. Bakker won met deze slagzin de tweede prijs, een bedrag van vijfhonderd gulden. Het bericht lekte echter uit. Daar ston den De Waarheid en Marcus Bak ker. Mevr. Bakker heeft nu maar te kennen gegeven dat zij van haar prijs afziet. De naam van mijn man en onze partij zijn mij meer waard dan vijfhonderd gulden, zei zij. Mevr. Bakker heeft in overweging gegeven haar prijs aan een kleuter school te schenken. President De Gaulle van Frankrijk heeft gisteren beloofd het Alge rijnse rebellenleider, Mohammed Ben Bella, vrij te laten wanneer een staking der vijandelijkheden in Algerië tot stand zou zijn gekomen. Zonder Evian te noemen, waar op 7 april de onderhandelingen tussen Frankrijk en de Algerijnse „regering in ballingschap" zouden zijn begonnen, zei De Gaulle op zijn persconferentie, dat hij de vrijheids beperking van Ben Bella zou verzachten, als de rebellenregering zou besluiten met Frankrijk te onderhandelen over vrede in Algerië. Wan neer een staking van het vuren tot stand zou zijn gekomen, zo be loofde hij, zouden Ben Bella en de andere vier rebellenleiders (sinds 1956 door Frankrijk gevangen gehouden) worden vrijgelaten. De rebellen weigerden op 7 april naar Evian te komen, omdat was aangekon digd dat Frankrijk tegelijk onderhande lingen zou voeren met de Algerijnse na tionale beweging, de M.N.A., waarmee de F.L.N. niets te maken wenst te heb ben. Men neemt aan dat Ben Bella van de gevangenis zou worden overgebracht naar een gewoon huis, waarschijnlijk dicht bij Parijs, als de onderhandelingen een bevredigend verloop zouden hebben. De Gaulle beloofde voorts dat Frank rijk geen hindernis in de weg zou leggen wanneer de Algerijnse bevolking zou be sluiten een onafhankelijke natie te wor den. Maar hij voegde er de waarschu wing aan toe, dat ingeval Algerië zich geheel van Frankrijk zou af scheiden, het niet meer hoefde te re kenen op Frankrijks hulpbronnen, zijn mensen en zijn geld. Frankrijk zou de één miljoen Europese kolo nisten in Algerië adviseren dat land te verlaten en de 380.000 in Frank rijk werkende Algerijnen verzoeken naar hun geboorteland terug te gaan. ..Men heeft gezegd dat als Frankrijk zich uit Algerië terugtrekt, het gebied in chaos en armoede zal vervallen, in afwachting van het communisme", aldus De Gaulle. „In zulk een geval hebben wij geen verplichtingen meer aan het ge bied. en kunnen er alleen maar mede lijden mee hebben". ,,Men heeft gezegd dat de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie zullen trachten voet aan de grond in Algerië te zetten. Wel, dan wensen wij hen beiden veel plezier". „Wenst Algerië aan Frankrijk „geas socieerd" te blijven", zo vervolgde hij, ,.zo kan het rekenen op economische, fi nanciële en culturele bijstand van Frankrijk, op voorwaarde dat er een „organische samenwerking" tussen de Europese en moslemse bevolkingsgroe pen in acht zou worden genomen en Frankrijk zijn bases „die voor onze de fensie van nut zijn", mag behouden". Een besluit voor een blijvende associa tie met Frankrijk moet door het Alge rijnse volk genomen worden en geratifi ceerd worden door het Franse volk, al dus De Gaulle. Hij verklaarde te kunnen begrijpen dat het moeilijk was voor een organisatie als de F.L.N., die „in wezen revolutio nair is", tot een „constructief stand punt" te komen. De rebellenleiders moesten maar bewyzen dat „zij in staat zijn tot een positieve actie te komen''. „Wij verlangen er naar dat de vrede snel kan worden gesloten en de open bare orde hersteld, zodat de Algerijnse bevolking haar eigen lot kan kiezen", voegde hij eraan toe. Een officiële reactie van de F.L.N. op De Gaulles verklaring is nog niet be schikbaar. doch op lager niveau van het voorlopig bewind werd de verkla ring betiteld als een „stap terug" die misschien maandenlang de kansen op vredesonderhandelingen nadelig zou be- invloeden. De Bier- Poolse immigrant Tomaz natski is in Montreal in Canada gevan gen gezet. De man wordt verdacht van spionage voor een vreemde mogend heid. Ofschoon de buitenlandse mogendheid niet werd genoemd, is uit betrouwbare bron vernomen, dat Biernatski er van wordt verdacht, tekeningen, plannen en documenten aan de Russen te hebben uitgetleverd. President Tsjombe van Katanga heeft gisteren alle banktegoeden van de V.N. in Katanga laten blokkeren. Bovendien zijn alle verbindingen tussen de door In dische troepen bezette basis Kamina af- de elektrische centrale van Kalubi ver broken. Behalve de telefoonlijnen is ook de spoorwegverbinding onbruikbaar ge maakt, terwijl de hoofdweg ondermijnd is en Katangaanse troepen een wegver sperring hebben opgericht, die voortdu rend bewaakt wordt. PER DAG vallen er over de gehele we reld duizend doden in het verkeer, zo blijkt uit statistieken van de Wereldge zondheidsorganisatie. BRIGITTE BARDOT gaat er mee ophou den; als de drie films waarvoor ze getekend heeft klaar zijn, stopt ze ermee. Tenminste, dat zegt haar agent. Zo komt ze weer eens in de krant. LEVENSLANGE gevangenisstraf kreeg Karl Chmielewski, een beruchte SS-offi- cier, die ook commandant van het con centratiekamp Vught is geweest, toen gisteren zijn proces in Ansbach eindigde. EEN HEVIGE sneeuwstorm die half maart in West-Mongolië heeft geheerst, heeft volgens de autoriteiten meer dan hon derdduizend dieren het leven gekost. DE BANKEN zullen vanaf 1 mei alle zaterdagen gesloten zijn, in, plaats van éénmaal per maand. VERWOERD heeft in de nationale ver gadering van Zuid-Afrika te verstaan ge geven dat zijn partij niet van plan is ook maar de geringste verandering in de apartheidspolitiek aan te brengen. DE VERKIEZINGEN in Togo hebben president Svlvanus Olympio op zijn zetel behouden. Ook de nieuwe grondwet werd aanvaard. Toenemende bewolking 5 Weersverwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisteren- t avond 23.15 uur: i "p.de meeste plaatsen droog weer J aanva,ikelijk zonnige perioden. I d<;er van het westen uit toenemen- i mav?lkinS- Zwakke tot matige 7elffif>7U1?w.est krimpende wind. De- 'Ln Bisteren'* h°gere temPeraluren van P i„t ,_Maxlmumtemperaturen Vandaag- g"d™- J J onder 16.06 Su?" 19 31 UUr' maa" Z°n °p 5'49 u«r. maan op J De centrale van Kalubi levert elek trische stroom voor Kamina. Ongeveer veertig Ierse VN-militairen bewaken de centrale. Zij zijn reeds tien dagen van de buitenwereld afgesloten en worden per helikopter bevoorraad. Gepoogd zal wor den deze Ieren terug te trekken. Een VN-woordvoerder vertelde dat de blokkering van de banktegoeden volko men onverwacht is uitgevoerd. De VN beschikken nog over enige reserve fondsen. „Maar de toestand zal ernstig worden en de VN kunnen gedwongen zijn tot optreden", aldus een woordvoerder. Gesnapt De omgeving van het Haagse Binnen hof is gisterenavond opgeschrikt door een luide ontploffing. Aanvankelijk wist niemand waar de klap precies vandaan kwam. Voor alle zekerheid werd echter meteen de brandweer gewaarschuwd, die binnen enkele minuten met groot materieel voor de Ridderzaal verscheen. Brandweerlieden doorzochten hierna de Ridderzaal en aangrenzende gebouwen. Het Vv. len bestaat dat ergens een gaskachel is ontploft. Zoals wij gisteren al vertelden heeft Kalondji, die hoofd is van de mijn- staat Zuid-Kasai in Kongo een van de vele „autonome" staten die sinds de onafhankelijkheid hij bosjes ont staan zichzelf tot koning uitge roepen. Mooi uitgedost ging hij op de foto. Zijn onderdanen dragen hem rond, terwijl de nieuwbakken vorst op z'n Churchills het V-teken maakt. Als die V vrede betekent, is koning Kalondji wel wat voorbarig... Drie rekruten van het federale leger van Zuid-Rhodesië zijn op heterdaad be trapt bij een poging om de grens van Katanga over te steken en zich aan te melden als huursoldaten voor president Tsjombe. Momenteel worden 29 leden van een bataljon lichte infanterie, waarbij ook de drie aangehouden rekruten waren ingedeeld, vermist, dat wil zeggen: zij zijn afwezig zonder opgave van redenen. Aangenomen wordt dat zij naar Katanga zijn vertrokken. In verband hiermede worden de grensovergangen tussen Zuid- Rhodesië en Katanga scherp bewaakt, terwijl ook op de vliegvelden in Zuid- Rhodesië een strenge bewaking is inge steld. Adolf Eichmann, een gebroken man met een grauw gezicht en geplaagd door een hevige verkoudheid, heeft op de eerste dag van zijn proces voor een Israëlische rechtbank het recht van die rechtbank aangevochten om hem voor zijn daden ter verantwoording te roe pen. Zijn aanval op de bevoegdheid van de drie Israëlische rechters werd op energieke wijze uitgevoerd door de Duit se advocaat Robert Servatius, die als Eichmanns voornaamste verdediger op trad. De Israëlische procureur-generaal Gi deon Hausner repliceerde echter, dat de naar voren gebrachte argumenten „niet ter zake dienende" waren. Ondanks de vloed van juridische ar gumenten, die over en weer gingen op de eerste dag van dit unieke proces, dat door de gehele wereld met spanning wordt gevolgd, bleef toch het eigenlijke drama voor ieder duidelijk: hier stond een man, die door de jonge joodse natie in de beklaagdenbank was gezet op beschuldiging Hitiers voornaamste werktuig te zijn geweest in de massa moord op ongeveer zes miljoen joden. De zitting was om acht uur 's och tends begonnen en de discussie tussen verdediger en aanklager over het recht van Israels jurisdictie duurde vrijwel de gehele dag. uitgezonderd de 75 minuten, die het hof nodig had om de akte van beschuldiging voor te lezen. De foto toont Eichmann, bewaakt door twee politiemannen, in zijn door kogelvrij glas omgeven be klaagdenbank in het Beth Ha'am. Gespannen De gehele dag zat Eichmann gespan- nen te luisteren naar het juridische dis puut, dat zich rondom zijn zaak ontspon nen had. Tijdens het voorlezen van de akte van beschuldiging stond hij echter kaarsrecht met de pink op de naad van de broek alsof hij nog de SS-kolonel was en zijn troepen inspecteerde. Zijn ver koudheid hinderde hem zichtbaar en et telijke malen moest hij niezen of zijn neus snuiten. Servatius, een korte, gedrongen man met een vierkante lijn, die als jurist een internationale reputatie geniet, gaf er blijk van zich volkomen thuis te voelen op deze eerste proces-dag. Zijn koene aanval op de bevoegdheid van het hof om zijn cliënt te berechten, maakte ken nelijk indruk op de procureur-generaal, dié alle ammunitie te voorschijn haalde om te trachten Servatius' scherpe betoog te vernietigen. Er hing een dramatische atmosfeer in de als een fort bewaakte rechts zaal en daarbuiten. Honderden men sen, mannen, vrouwen en kinderen, hadden zich voor het gebouw verza meld, waar zij in bedwang werden gehouden door een klein legertje po litiemannen te voet en te paard. In de menigte zag men mannen, die de gehate „ster" op hun jasje hadden gespeld het gele embleem met het woord „Jude", gevat in een Davids ster, dat zij in de door Duitsland bezette landen hadden moeten dra gen. TWEE MONTEURS van een telefoontoe- stellenfabriek in Rotterdam mogen niet, zo vonniste de kantonrechter gisteren, in Duitsland gaan werken, ondanks de zeer aanlokkelijke aanbiedingen die zij van daaruit gekregen hadden. Het zeer hoge loon was volgens de rechter geen „ge wichtige reden" om ontslag te nemen. ZIND. die negen maanden geleden in Napels werd gearresteerd, is gisteren vrijgelaten. De Duitse antisemiet, die kampcommandant is geweest in de oor log, zal niet worden uitgeleverd aan West- Duitsland. Men had uiterst strenge maatregelen genomen en iedereen, die het gebouw binnenging, moest een controlepost pas seren om dan daarna door een tweede politieman in een afzonderlijk hokje te worden gefouilleerd op wapens of came ra's. Er is een strikt verbod om tijdens het proces in de rechtszaal te fotogra feren. Een Oostberlijnse krant wist giste- teren te melden, dat 15 voormalige nazi's in Beiroet een organisatie hebben opgericht om mede-nazi's te helpen ontsnappen, als dit voor hen noodzakelijk zou worden, naar aan leiding van onthullingen in het pro ces tegen Adolf Eichmann. De organisatie zou onder leiding staan \an Alois Brunner, een adju dant van Eichmann, die thans de naam „dr. Smith" zou hebben aan genomen en in Damascus zou wo nen. (Van onze parlementaire redacteur) Ir. Kraayvanger, een bekend Rotter dams architect, heeft gisteren bij de be grotingsbehandeling van volkshuisves ting in de Eerste Kamer, namens de K. V.P.-fractie in een zevental uitgewerkte voorstellen een ombuiging van het wo ningbouwbeleid voorgesteld. Deze voor stellen beogen een snellere aanpak van de huidige woningnood en tevens e woningbouwbeleid, dat meer gericht is op de woonbehoeften in de toekomst. De K.V.P. geeft er ipso facto mee te kennen, dat zij niet langer bereid genoegen te nemen met het woning bouwbeleid van minister Van Aartsen. (Van onze verslaggever) Tegen Karei Muys, de moorde naar van het knappe zestienja rige Venlose meisje Joke van Groenendaal, dat verleden jaar mei in de bossen van Tegelen door wurging om het leven is gekomen, is levenslange gevan genisstraf geëist wegens moord met voorbedachten rade. In een zes en een half uur durende zit ting diende deze geruchtmakende zaak gisteren voor de Roermond- se rechtbank achter gesloten deuren. Het Openbaar Ministerie, dat werd vertegenwoordigd door de officier van justitie, mr. W. Uiterwaal, had voor deze zaak zeventien getuigen en ge- tuigen-deskundigen gedagvaard. De verdediger van de moordenaar, mr. R. van Boven uit Roermond, achtte de moord met voorbedachten rade niet be wezen. De raadsman kwam aan de hand van de feiten uit de proces-ver balen tot de conclusie, dat hier hoog stens sprake is van zware mishande ling, de dood tengevolge hebbende. Bovendien meende de verdediger, dat het aantal gebeurtenissen verdachte uit de hand is gelopen. De rechtbank, die gepresideerd werd door mr. E. Franquinet met als secondanten mr. J. v. d. Biesen en mr. P. Geradts, zal over veertien da gen in deze zaak uitspraak doen. Even na tien uur gisterenmorgen begon de rechtbank met de behande ling van deze zaak tegen de 25-jarige jongeman, geboortig uit Kerkrade, die wegens vroeger gepleegde delicten ter beschikking gesteld was van de rege ring en net voor zijn ontsnapping ge plaatst was in de psychiatrische in richting te Heiloo. Hij is een man van vele ambachten, o.a. glas-in-loodschil- der en stalmeester in een circus. Zijn strafregister besloeg vier bladzijden. Na afloop van de zitting deelde de officier van justitie op een persconferentie van enkele minu ten mee, dat het onderwerp te delicaat was voor een openbare behandeling. De zaak bevatte te veel punten die de openbare eer baarheid zouden treffen. Voor de tenlastegelegde diefstallen van twee fietsen en de diefstal met braak in een woning te Haelen, had mr. Uiterwaal twee maanden gevan genisstraf geëist. Vanzelfsprekend heb ben deze twee maanden niets te bete kenen in de levenslange gevangenis straf. Bij het vorderen van de zware eis betoogde de officier, dat hij de man te gevaarlijk vond om deze nog vrij in de maatschappij te laten. Volgens de mededelingen van de of ficier erkent verdachte Muys het meis je gedood te hebben, doch alleen ten gevolge van een zware mishandeling. Kaarsrecht met een diplomaten- tas onder zijn rechterarm was de moordenaar de rechtszaal binnen gekomen. Op het verdachtenbank je legde hij zijn tas neer, onderwijl van achter zijn bril met donker montuur strak naar het schaarse publiek kijkend. Met een lichte bui ging begroette hij het hoge college. Met zijn zwart kneveltje maakte hij op het eerste gezicht een pret tige indruk. Na zijn ontsnapping op 5 mei, sa men met een vriend, begon een zwerf tocht. Men belandde in Waalwijk, waar bij de ouders van de metgezel werd ingebroken. Verder naar Hilvaren- beek, waar het tweetal afscheid nam. Via Rotterdam, Breda en Tilburg zak te Karei Muys vervolgens af naar Venlo, waar hij op 9 mei arriveerde. In de omgeving van hotel De Boven ste Molen poseerde op 10 mei Joke van Groenendaal als model voor de pseudo-persfotograaf. Vanaf het hotel heeft de moordenaar Joke meegelokt naar het oude kasteel De Holtmühle te Tegelen, zogenaamd om nog enkele foto's te maken. In de bosrijke omge ving van „De Snelle Sprong" verricht te de moordenaar zijn gruwelijke mis daad met een pas gekochte zijden sjaal. Haar lichaam werd twee da gen later gevonden op aanwijzing van de moordenaar, aan handen en voeten gebonden met haar eigen kousen. „Met dit beleid zijn wij niet op de goede weg" constateerde ir. Kraayvanger. Mr. Van Aartsen is tot dusverre voor kritiek Oostindisch doof gebleven. Zal hij ook het hernieuwde vermaan van de K.V.P. negeren? Toetssteen voor zijn be doelingen .zal het antwoord zijn, dat hij vandaag geeft op het verlangen van de Eerste Kamer, dat de 2500 extra volks woningen, die bij de kabinetscrisis van december j.l. in het vooruitzicht zijn gesteld, dit jaar gebouwd worden. De Eerste Kamer is in meerderheid bereid voor deze woningen desnoods een inperking van andere bouwactiviteiten te aanvaarden. „Wat het zwaarst is moet het zwaarst wegen", zei onder meer ir. Kraayvan ger (K.V.P.). Hij verwierp het argu ment van de A.R.-minister, dat eerst moet worden nagegaan of de gespannen situatie op de bouwmarkt de bouw van 2500 extra goedkope woningwetwoningen wel toelaat. Als mr. Van Aartsen vandaag een uit spraak over de 2500 woningen weigert, behoeft er nog geen crisis te ontstaan. De minister zou kunnen zeggen dat hij pas over enkele weken de situatie op de bouwmarkt kan overzien. Ir. Kraayvanger presenteerde de K.V. P.-visie op het woningbouwbeleid overi gens niet als een uitnodiging aan de P. v.d.A. Onze voorstellen passen in het huidige kabinetsbeleid, oordeelde ir. Kraayvanger. Heel duidelijk was dit niet. Zij lijken eerder aan te sluiten bij de motie-Van Eibergen (A.R.), waardoor het vorig jaar in de Tweede Kamer een kabinets crisis is ontstaan. Een belangrijk punt bij dit debat was ook de spreiding van het wo- ningbouwcontingent. De Senaat was het er over eens, dat er veel meer gebouwd zou kunnen worden, als de woningbouw beter zou zijn afge stemd op de plaatselijke bouwcapa citeit. Doordat er in Limburg te weinig gebouwd kan worden, gaan Limburgse bouwvakarbeiders naar Duitsland. Limburg probeert dan weer Brabanders aan te trekken. En Brabant Zeeuwen, zei ir. Geuze (C. H.U.). De toewijzing waarmee Zeeland het moet doen is slechts een druppel op een gloeiende plaat, klaagde de heer Reijers (C.H.U.). Van A.R.-zijde werd bij dit debat niets opmerkelijks gezegd. Geen wonder. In de A.R. is men nog steeds de schok niet te boven van de botsing tussen de A.R.- Tweede-Kamerfractie en de A.R.-minis ters. (Advertentie) Tornado biedt u zo'n rijke keus uit leuke geschenken dat u al tijd een hartewens kunt vervullen.

de Stem | 1961 | | pagina 1