Wanhopige passagiers in de nacht over boord gesprongen Meest bedroefde monarch' ter wereld Concordia Concordia Drenkelingen hadden met haaien te kampen Jouwe: samengaan van beide Nieuw-Guinea'^ Koning Zog: altijd vluchtend Vijf inzittenden van B-52 overleven ramp Tsjombe s huurtroepen slaags met de NU PAS EEN PAS... ZI.JN PLAAGGEEST SCHONK HEM 4 BRONZEN VAZEN Kogels nooit op rantsoen zegt Castro Fatale schot een raadsel Interdict tegen oud premier 14 Gitaarspelen riqnnï driekant 4 elegante vorm 4 chroom clip en sierband 4 Rigoni 3-kant ideaal handprofiel van f 2.50 tot f 12.50 DAGBLAD VOOR ZEELAND Crossrijder uit Breda vloog uit de bocht Explosies V S lanceren weer ruimtecapsule Voorbeeld Soekarno hard tegen nu hard Schooljongen bij bergtocht om het leven gekomen Veranderlijke bewolking Getroffen door raket Distributie Gevangenen: Iwee Belgen en 52 Zuidafrikanen AMERIKAAN IN ZAAK PEUGEOT BETROKKEN „Geef Frankrijk kerngeheimen J. at vrije tijd e zaterdagen. hobby voor bouwen met ogelijkheden: o-bouwdozen Ie gevorderde radio-afstem- n is moeilijk? deze Philips :en (afzonder en er ookmeel aart uw Philips oor inlichtingen) ■iteil, Eindhoven. Wilt u vóór de VAKANTIE nog vlot Vraag dan gratis inlichtingen bij TELEGITAAïl fostbus 341 - Bred» iïl ïr\4 geruisloos «a mechaniek 4 aparte kleur- dessins SWAN VULPFN IMP RÏSAM 4 Li in.. ijgDaar bij: JOS. KORTHOUT ZN- Hoge Ham 101. Dongen Nbr- S. A VERMIJS ZN. Leysenhoek 1 - Oosterhout ters zijn., maar zelfs naars.." Op het strand, enlse ie honderden meters van sloep verwijderd, ligt het ro loze lichaam van f rest0.Vi"er« omspoeld door de uitlop van de branding. 101e JAARGANG No. 23644 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandi* Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841. §lai|bïai> Sïeiti MAANDAG 10 APRIL 1961 Abonnementsprijs f 7,per kwartaal 8,20 per post - f 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.By contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. -ttttt ct steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bübureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsmgel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen. HULbi, bteensiraax i* Leiclu—=============-=-—=====: SCHEEPSBRAND ÏN VOLLE ZEE: 189 VERMISTEN In de Perzische Golf op on- schip Darakreeg brand zijn wanhopig over boord geneer 400 mijl ten oosten aan boord, die zich tijdens gesprongen en in de koken van de Bahrein-eilanden, de hevige storm welke in de zee terechtgekomenDe heeft zich het afgelopen de Perzische Golf woeddemeesten hunner konden weekeinde 'n scheepsramp bliksemsnel uitbreidde. In door te hulp gesnelde sche- voltrokken, die vermoede- paniek vluchtten passagiers pen worden opgepikt. Er lijk aan 189 mensen het le- en bemanning naar de rai- zijn nog 189 mensen ver ven heeft gekost. ling. Het was praktisch on- Uet 5000 ton metende mogelijk sloepen te strij- Britse vracht- en passagiers- ken. De 752 opvarenden mist. Men heeft geen hoop meer hen nog te vinden. Op het noodsein dat de „Dara" zaterdagmorgen uitzond werd ter stond gereageerd. Schepen van een dozijn nationaliteiten stoomden op volle kracht naar de positie welke de „Dara" had opgegeven. Drie Britse marinefregatten lieten de manoeuvres waaraan zij deelnamen in de steek en voeren naar de plek des onheils. Zij kwamen zaterdagmiddag om vijf uur bij het nog hevig brandende schip aan, doch konden weinig uitrichten. Eén der fregatten heeft zondag de nog smeu lende ,,Dara" op sleeptouw genomen, nadat de gezagvoerder, de Britse kapi tein Elson, met enkele officieren weer aan boord van het smeulende casco was gegaan. Later moesten de kapitein en zijn hel pers weer van boord worden gehaald, omdat de brand in de buurt van het ke telhuis opnieuw oplaaide. kreeg op de „Dara", zocht het vuur zich snel doch ongemerkt een baan door de ruimen en dekken. Er klon ken enkele explosies, waardoor de pas sagiers werden gewekt. Toen het brandalarm werd gegeven stond het schip al in lichtelaaie. In het donker, gekleed in ijlings aangeschoten jassen en mantels, renden de passagiers naar boven. Machteloos zagen de opva renden toe, hoe het vuur hun de weg naar redding afsneed. Er hingen touw ladders langs de scheepsromp, maar uit de patrijspoorten lekten vurige tongen naar buiten. Niemand durfde zich om laag begeven, naar de donkere zee, waarop doelloos een inderhaast gestre ken sloep dobberde. Tijdens eer nationale motorcross té Sweijkhuizen öij Schinnen op de ,,Pe- pelsberg", is een ernstig ongeluk ge beurd, waarby tien toeschouwers werden gewond. Twee van hen zijn in het ziekenhuis van Sittard opgenomen. Het zijn me vrouw Meijers-Spronck uit Spaubeek en de jeugdige Gerrit van der Leest uit Puth. Het ongeluk gebeurde doordat de rij der Meierdres uit Breda in de 250 cc- klasse de macht over zijn stuur verloor Hij vloog uit de bocht en reed op het publiek in. Zes van de gewonde bezoe kers konden, na in de E.H.B.O.-tent te zijn verzorgd, naar huis terugkeren. Vier toeschouwers werden overgebracht naar het ziekenhuis van Sittard. De heren Van Rees uit Voorburg en Bens uit Puth keerden na behandeld tf zijn naar hun woonplaatsen terug. Mevr. Meyers Spronck bleek echter onder meer een gecompliceerde beenbreuk te hebben opgelopen. Zij is onmiddellijk geope reerd. Gerrit var der Leest had diepe vleeswonden aan beide benen. DINSDAG zullen de arbeiders ir. de Deense vervoersector zo'n 40.000 man in staking gaan. Woensdag volgen de (95.000) werknemers in de metaalin dustrie. Het gaat om looneisen, die niet voldoende werden ingewilligd. HET VOORARREST van Nic. den B, directeur van wijlen ..Socrates", is op nieuw met 30 dagen verlengd. DE SOVJETS hebben duikboten die van hun bases in de Sovjet-Unie ongezien tot onder de Amerikaanse kust kunnen komen. Dit verklaarde admiraal Burke chef-operaties van de Amerikaanse ma rine. AAN DE veiling te Arnhem zijn de eer ste tomaten geveild. Prijs: 41 cent per stuk. In de Betuwe bloesemen de fruit bomen dat het een lieve lust is. DE 46-JARIGE P van Grootel uit Grob bendonk (Ned.) is in België met zijn auto tegen een boom gereden en om het leven gekomen. DIT WEEKEINDE is het eerste straal vliegtuig op de lijn Amsterdam-Cuvagao gestart. De machine kwam na een uur terug, wegens motorstoring. Zondagmor gen in alle vroegte vertrok de machine opnieuw. IN FRANKRIJK gaat het gerucht dat de springstof welke gebruikt wordt voor het maken van bommen van extremis ten, afkomstig is uit legerdepots. Be voegde militaire kringen ontkennen ech ter de juistheid van het verhaal. De brand schijnt begonnen te zijn op het ogenblik dat de ,,Dara" op de rede van Dabai een kleine botsing had. Niemand bemerkte iets van de vuur haard in het binnenste van het schip. Pas in volle zee, toen de storm vat Van de luchtbasis Vandenberg is za terdag een ruimtecapsule van 136 kilo gelanceerd. De capsule is in een baan om de aarde gekomen en zal na vier dagen door de draagraket uitgestoten worden. Men zal haar dan trachten te bergen. De capsule zit in de neus van de tweede trap van een raket van het type ..Agena.B". Een dokter van de Amerikaanse mis sie in Bahrein, de heer Nykerk, cheeuwde zijn vrouw toe, de touwladder af te dalen om de wanhopigen op het dek een voorbeeld te geven. Mevrouw Nykerk daalde de ladder af, pal langs de hel van vlammen. Halverwege liet zij zich in het water vallen. In het schijnsel van de vlammen sprongen toen ook de andere passagiers in zee. Hierbij hebben zich vreselijke drama's afgespeeld, maar ook zijn er staaltjes van grote opofferingsgezindheid getoond. Eén van de geredden, P. J. Abraham, vertelde hoe hij zijn vrouw die een kind verwacht, een uur lang boven water heeft weten te houden, tot dat de reddingsschepen hen oppikten. Anderen hadden te kampen met haaien, die in de Perzische Golf veelvuldig voor komen. De ..Dara''. die thans voor anker ligt om af te koelen, nadat de drie Britse fregatten het vuur hebben bedwongen, werd in 1948 gebouwd. Het schip is eigendom van de „British India Steam Navigation." De bestemming van het schip was India. Het merendeel der op varenden bestond uit mohammedanen. In de thans kalme wateren van de Perzische Golf wordt door een aantal schepen nog gezocht naar de vermisten De lijken van een aantal slachtoffers zijn inmiddels geborgen. Een juist do dencijfer was nog niet bekend. „De Papoea's zouden graag zien dat er een overeenkomst tussen Nederland en Australië tot stand kwam over een uiteindelijk sa mengaan van de Papoea-bevolking van Nederlands Nieuw-Guinea met die van Australisch Nieuw- Guinea". Dit verklaarde de heer Jouwe, lid van de commissie welke het uitvoerend or gaan van de Nieuw-Guinearaad vormt. Jouwe gaf toe dat hij wel wat vroeg met zijn verlan gens kwam. want de Nieuw-Guinea raad is de kinder ziekten nog niet te boven getuige het feit dat één der raadsleden, Bonay, die zich een commissie baantje zag ont glippen, zijn ont slag heeft aange vraagd. Vandaag komt in Port Moresby, op Austr. Nieuw-Gui nea, de pas ge vormde wetgevende raad voor dit ge biedsdeel bijeen. In de raad werken blank en bruin samen, doch het schijnt dat de groep van blanke planters te zeer de toon aangeeft, dat men zou kun nen spreken van ,,een eerste stap naar zelfbestuur" door de Papoea-bevolking. De Indonesische regering roert zich thans heftiger dan ooit in haar cam pagne om Nieuw-Guinea nog tijdig als kxijgsbUit binnen te halen. Minister van Buitenlandse Zaken, dr. Subandrio, heeft als officieel persoon sprekend minister Luns op een Goebbelsach- tige manier beschuldigd van politieke kuiperij, met het doel de kwestie Nieuw- Guinea zo ingewikkeld te maken, dat niemand haar meer begrijpen kan. Subandrio verklaarde ook, dat de In donesische wapenaankopen in de Sovjet- Unie alleen dienen om de nationale vei ligheid zeker te stellen. „Wij worden niet agressief", zei hij. Deze woorden klonken direct na het moment, dat het protocol was ondertekend, waarbij Rus land voor een half miljard aan wapens aan Djakarta slijt. Soekarno heeft in een felle rede ge zegd: „Indonesië voert thans tegen Ne derland een politiek van macht-tegen macht. Wij zijn bereid tot elke confron tatie op het terrein van de economie, de politiek en zelfs dat van de militaire kracht", verklaarde hij. Het Nederlandse ongenoegen over de Britss uitnodiging aan Soekarno voor een officieel bezoek, wordt door de Engelse pers gedeeld. Men vreest, dat Nederland zal reageren op het terrein van de E.E.G. of de NATO. JOUWE ..liever „onze" Een 14-jarige Britse schooljongen, die op zijn eentje de Oostenrijkse Alpen wilde beklimmen, is zaterdag dood aan getroffen. Adam Rodney, een scholier uit Edin burgh, werd gevonden nadat Oostenrijk- gidsen al sinds vrijdag naar hem hadden gezocht. Hij wilde de 1650 meter hoge Schober alleen beklimmen. Ex-koning Zog van Albanië is zijn laatste reis begonnen. De mo narch, sinds 1939 een opgejaagd mens, heeft in Parijs het hoofd neer gelegd. Hij werd 66 jaar oud. Slechts een handvol Albanese vluch telingen, die sinds het begin van de tweede wereldoorlog in Parijs wonen vormen zijn treurend volk. Zij hebben de 22-jarige zoon van koning Zog, Leka, tot troonopvolger uitgeroepen. Zogs val begon op de dag die hij „de gelukkigste van mijn leven" had genoemd: 5 april 1939, toen zijn zoon werd geboren. Enkele uren na de geboorte van de kleine Leka moest het gehele konings huis vluchten voor de fascistische horden van Mussolini. Het was niet zijn eerste nederlaag. Weersverwachting van het K.N.M.I. J tot vanavond, opgemaaKt gisteren- J avond 23.15 uur: t Veranderlijke bewolking en plaatse- lijk enige regen. Matige tot vrij krachtige oostelijke wind. Iets hoge- t re temperaturen. t Vandaag: zon onder 19.28 uur, maan i onder 13.31 uur. J Morgen: zon or 5.54 uur, maan op 4.22 uur. In 1923 was hij premier geworden, Zijn programma was volgens Balkan normen vooruitstrevend. Eens moest hij vluchten, maar hij keerde terug om zijn rechten te hernemen. Hij was toen pre sident. doch hij wist te bewerkstelligen dat hem zoon van een vooraanstaan de familie, doch zonder titels de titel van koning werd verleend. Hij was toen 33 jaar. De periode van opgang begon. Zog örak de macht van de Albanese fami lies die het land feitelijk hadden gere geerd. Zijn zes jongere zusters maakte hij tot generaals van zijn leger. Hij deed afstand van zijn vrouw, vant hij wilde blauw bloed in de familie hebben. Hij koos de Hongaar se gravin Hannah Mikes, die hem haar jawoord gaf, op voorwaarde dat Zog de Albanese vrouwen zou ver plichten de sluier af te leggen. Zog gaf gevolg aan deze eis, maar hij huwde Hannah toch niet. Hij maakte een andere Hongaarse gravin, Geraldine Apponyi, een erkende schoonheid, tot vorstin van Albanië. De vlucht In 1938, toen Europa op de rand van oorlog leefde, trouwden koning Zogen koningin Geraldine met alle pracht en praal die maar denkbaar was. Het was een laatste opflakkering van de glorie 55 55 De in Amerika opgerichte „revolutio naire raad voor Cuba" heeft een oproep tot alle Cubanen gericht om de wapens tegeii het bewind van Castro op te ne men en een tweede bevrijdingsoorlog te beginnen. Het regime van Castro bevindt zich op het economische vlak in grote narig heden In een rede van 2,5 uur heeft Castro gezegd: „Allen die klagen over de goederenschaarste zijn contra-revo lutionairen. Wij zullen alle ontberingen lijden, maar ons nooit aan het Yankee- juk onderwerpen. Kogels zullen nooit ge rantsoeneerd worden". Terwijl hij sprak, ontplofte er een bom op een waterwerk, waardoor som mige voorsteden van Havanna van wa ter verstoken bleven. .Valschermen tellen!, dat was myn eerste gedachte toen ik merkte dat één van onze raketten de B-52 in de linker vleugel had getroffen". Zo begint het re laas van le luitenant James van Scyoc van de Amerikaanse luchtmacht, de pi loot van de „Super Sabre", die vrijdag avond bij vergissing een Amerikaanse luchtreus van het type B-52 neerhaalde. De Sabre had toestemming gekregen om een serie van zes schijnaanvallen op de grote straalbommenwerper uit te voeren. Bij de laatste duikvlucht op de B-52 suisde er een Sidewinder-raket (een doelzoekend projectiel.) naar het grote vliegtuig, dat na anderhalve seconde een brandend wrak was. Van de acht in zittenden hebben er vijf zich weten te redden, door direct na de treffer met de springstoel het toestel te verlaten. De eerste schok ontving de buiten wereld toen zij vernam dat het neer gestorte vliegtuig een B-52 was. De ze machines vliegen volgens een vast programma boven Amerika met atoombommen aan boord, om in geval van een bliksemoorlog di rect het vergeldingsoffensief te kunnen beginnen. De getroffen B-52 bleek echter geen kernwapen te hebben vervoerd. In luchtvaartkringen maakte men zich toen terecht zorgen over het feit dat de vei lige Sidewinder-raket blijkbaar gelan ceerd kan worden, zonder dat de piloot het wil. De vier veiligheidsschakelaars in de Sabre-straaljager stonden op Een Sabre-straaljager van het type. dat de noodlottige schijnaanval op een B-52 van de Amerikaanse luchtmacht uitvoerde. De machine op deze foto behoort aan de Westduitse luchtmacht safe". Piloot Van Scyoc, die ten diep ste geschokt was, is bovendien een voor treffelijk kenner van de Super-Sabre. Het mag een wonder heten, dat vijf van de acht inzittenden van de B-52 er het leven hebben afgebracht. Zij kwa men met hun parachute terecht in een gebied dat onbegaanbaar was door mod der en sneeuw. Kort na het ongeluk be gon een sneeuwstorm te woeden, waar door het reddingswerk, waarbij o.a. he likopters werden iiagezet, sterk werd be moeilijkt. Enkele Amerikaanse senatoren wensen een uitgebreid onderzoek, omdat zo zeggen zij op deze manier „per on geluk" een oorlog zou kunnen uitbre ken. Het kleine, voor een deel uit huur lingen bestaande leger van presi dent Tsjombe van Katanga, is voor het eerst sinds het begin van de actie welke de onderwerping van het door Loemoemba-gezinden be heerste Noord-Katanga, op tegen stand gestoten. Bij een poging tot verovering van het spoorwegknooppunt Kabalo, zijn de Ka- tangese troepen slaags geraakt met een VN-detachement. dat voor het meren deel uit Ethiopiërs bestond. Vrijdag waren Tsjombe's troepen door de lucht en over weg aangevoerd en het leek erop dat zij de stad zonder slag of stoot zouden kunnen innemen. Bij het vliegveld van Kabalo rukte echter een Ethiopische eenheid op, die zich niet liet afschrikken. Wie er het eerste schoot is niet bekend. Toen de scher mutselingen waren afgelopen bevonden zich 32 gevangenen in handen van de VN-troepen. Het waren... twee Belgen en 30 Zuidafrikanen, huurlingen van Tsjombe. Eén VN-soldaat werd gedood. De onrust is door dit wapenfeit weer toegenomen, temeer nu men ook vreest voor een Katangese aanval op de vroe gere basis Kamina, waar een groot de tachement Indiase Gurka-troepen ge legerd is. Er is sprake van, dat er Gurka's naar Kabalo zullen worden ge stuurd om het detachement aldaar te versterken. Het vliegveld van Kabalo is nog in VN-handen. Intussen wordt er naarstig tussen officieren van Tsjombe's leger en de VN-leiders in Kabalo on derhandeld over een status quo. KONING ZOG, kort nadat hij op de troon kwam dor koningshuizen op de Balkan. Van Mussolini kreeg koning Zog vier bron zen vazen als huwelijksgeschenk. Van Hitler kreeg hij een auto. Een jaar later vielen de fascistische troepen Albanië binnen en verpletterden het. Leka was nog maar enkele uren oud. De koning droeg zijn vrouw naar een wachtende auto. Een Weense arts ontfermde zich over de baby. Zo vluchtten zij naar Griekenland, vanwaar zij weer weg moesten toen de Duitsers dat land bin nendrongen. Zij kwamen in Parijs terecht, doch wederom joeg de oorlog hen voort. Zij brachten de oorlogsjaren in Engeland door. Na 1945 kozen zij Egypte als hun nieuwe vaderland. Zog was nog rijk. Hij had een complete hofhouding, doch toen kwam Zogs vriend koning Faroek ten val. Er werd beslag gelegd op Zogs be zittingen. Met grote moeite wist hij te ontsnappen naar de Franse Rivièra. Glorie voorhij De glorie was voorgoed voorbij. De zusters eens koninklijke generaals kookten de pot in een saai huis, waar geen personeel meer was. Geraldine verdiende als schrijfster van mysterie- verhalen onder een pseudoniem de kosi voor de koninklijke familie. Tenslotte verhuisde Zog naar Parijs Zonder medailles; maar nog wel met zijn krulsnor. Een geladen revolver droeg hij altijd bij zich. Een enkele krant schreef nog eens wat over hem Zijn bijnaam was; „De meest bedroef de koning". Nooit werd hij het moe over zijn glorietijd le spreken. Alleen het verleden leefde voor hem en hij geloofde stellig in een terugkeer van de monarchie in zijn vaderland. Koning Zog zal het, zo het ooit mocht gebeuren, niet meer meemaken. De inwisseling van een gedeelte van het voor Eric Peugeot ontvangen losgeld is te Frankfort geschied door een Ame rikaan en niet door een Duitser, zoals eerst werd aangenomen. De Amerikaan, Stephan Andrews geheten, is door twee Franse politiemannen en hun Duitse col lega's verhoord. Hij zou Rolland, een der bij de ontvoering betrokkenen, reeds voor de ontvoering gekend hebben. De aartsbisschop van Malta, in gr. Gonzi, heeft tegen Dom Mintoff, voor malig premier van Malta en leider van de socialistische partij op het eiland, een „interdict" uitgevaardigd. Dit is een kerkelijke strafmaatregel welke Mintoff verbiedt r.-k. godsdienst oefeningen bij te wonen of op een katho lieke begraafplaats volgens de kerkelijke riten te worden begraven. Het „inter dict" is een minder ernstige maatregel dan de excommunicatie, beter bekend als „de ban". Iemand die door de ban getroffen is worden ook de sacramenten der stervenden onthouden. De meningsverschillen tussen Mintoff en de Kerk gaan terug tot 1956, het jaar waarin het Vaticaan Mintoff een brief toezond over de betrekkingen tussen Kerk en staat. In mei 1957 werd Min toff beschuldigd van ketterse uitspraken, welke van Lutherse aard waren. Mintoff zei namelijk in een redevoering dat ,.de godsdienst niemands monopolie is. De godsdienst behoort toe aan onze Heer Jezus Christus en alleen aan Hem! Wij weten zeker dat wij zijn leer volgen en wat de mensen zeggen zal ons daarom niet bang kunnen maken". De bisschop van Gozo en de aartsbis schop van Malta verklaarden dat deze uitspraak neerkomt op niet-erkenning van het leergezag van de rooms-katho- lieke kerk. Verscheidene door socialisten geredi geerde bladen hebben nadien aanvallen gedaan op de Kerk en kortgeleden heb ben de bisschoppen de hoofdredacties van deze kranten gewaarschuwd voor de mogelijkheid van kerkelijke sancties. t Advertentie) Het was gisteren een onvergetelijke dag voor de 53-jarige Dimitri Si- menovich Nedbairoff, want hij heeft een Zwitsers paspoort ge kregen. Deze Rus van geboorte heeft sinds 1922 de aardbol rond gezworven om dit document te bemachtigen. Vorig jaar kwam hij op 24 juli als verstekeling op het Zwitserse schip Silsin de Rot terdamse haven aan. De vreem delingendienst heeft intussen de Zwitserse regering bereid gevon den hem een ureemdelingenpas- poort. te geven. De strijd van Nedbairoff is begon nen, toen hij in 1922 met een Wit- Russische legerafdeling in China terechtkwam en hij via Birma in het toenmalige Brits-Indië bij de aanleg van elektrische installaties terechtkwam en geïnterneerd werd. Na acht jaar kwam hijin 1949, vrij. Zonder paspoort. De statenloze vertrok naar Lhasa in Tibet en kreeg emigratiepapie ren voor Australië. Daar probeerde hij tevergeefs een paspoort te krij gen. Met een eigen gebouwd zeil bootje is de man toen in 1953 van Australië vertrokken naar hido- nesië. Malakka, Birma en India. Een tocht van vijf jaar. In India werd hij weer geïnterneerd. Twee jaar later week hij uit naar Goa in Portugees India. Daar vandaan kwam hij als verstekeling naar Nederland. MacMillan adviseert: President Kennedy van de V.S. en de Britse premier MacMillan hebben be vestigd, dat de Nato de kern moet blij ven van de Westelijke weerstand tegen agressie. Daarom hadden beide staatslieden maatregelen overwogen om de samen hang van de Atlantische gemeenschap te verstevigen. Deze maatregelen moe ten dan samen met de bondgenoten uit gevoerd worden. Men verwacht in Washington dat de kwestie van het „kernzwaard" voor de Navo door Kennedy aan de orde ge steld zal worden bij de komende be sprekingen tussen hem en president De Gaulle. Sommige waarnemers menen dat MacMillan Kennedy heeft voorge steld Frankrijk geheime gegevens op kerngebied te verstrekken. Dit zou betekenen dat Frankrijk zijn zeer kostbaar kernonderzoek kan staken. De Nederlandse minister van Buiten landse Zaten, mr. J. M. A. H. Luns, zal vanochtend door president Kennedy ont vangen worden. I heeft rotsvaste zekerheid U betaalt lage premies U deelt mee in de winst HOOFDKANTOOR: OUDENOORD 10 UTRECHT

de Stem | 1961 | | pagina 1