standaard Engeland nodigt Soekarno uit voor officieel bezoek VAARWEL, VEERSE HAVEN! Equipage van Sovjet-schip roeit commandant..... naar asielhaven „Bedankt voor een opgepoetste noodwet Statistiek van het moderne nomadendom Londen: Nieuw-Guineaniet aan de orde Hel zal ons bijzonder verdrieten Bemiddeling door Y.S.? I Den Haag: KABELTJE SCHOOT LOS EN RAMP BIJ R.D.M. GING ZICH VOLTREKKEN Maatregelen tegen België verwacht TSJOMBE BEREID T ZICH OP OFFENSIEF VOOR Prins vertrok naar Mexico Terreurdaden in Frankrijk Sabre schiet B-52 omlaag Praatbezock Duiveltje in een doosje Ongerustheid KAB. en K.N.B.T.B.: VLIEGTUIG HAALT DE KLOK IN V A AA V ~n ombinatie welkom. Morgen al oratie petticoat wasmachine van DRU wasmachine »E LUXE I 395.- DAGBLAD VOOR ZEELAND Meisje gedood bij verkeersongeluk Tijdelijk regen Sclieepsbotsing op de Nieuwe Waterweg Scndwcmen wil ons uitroeien Zij waren sfuurloos doch gehoorzaam Z.-Afrika lijdt nederlaag in Y.N. .t) f. 40.- lient hem met ti naadloos t grondig iet wasgoed it). Cet water jebruike- jrkomen. r de centrifuge. te verplaatsen, litgesloten is. tel. 01140-2263 tel. 01140-2785 tel.01150- 682 tel. 01140-2491 tel.01176- 397 ezellige geritsel van een paper- lderjurk of petticoat kunt u her- :loor na het wassen het kleding- der te dompelen in een oplossing deel stijfsel en drie delen water daarna kletsnat te drogen te Niet wringen, want dat zou de weer kunnen doen verdwijnen, ken is onnodig. Ingezonden mededeling) tent kwaliteit voor U Dr verwarming f 60.- ir pomp f 35.- 101e JAARGANG No. 23643 Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A J J M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841. Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 8APRIL 1961 Abonnementsprijs 7,per kwartaal 8,20 per post - f 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,40 per mm (Ing. Med. f 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne versteekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bjjbureaus: Terneuzen: IJshaanstraat^J4_- Jeletoon 2601 OOSTBURG. NicuwstiaatjlltelefoonJ2893)_ Een Amerikaanse regeringsfunc tionaris heeft meegedeeld, dat de regering-Kennedy voornemens is, haar beleid ten aanzien van de kwestie Nieuw-Guinea te herzien. De aanleiding hiertoe is de vrees voor een oorlog tussen Nederland en Indonesië. Gepoogd zal wórden een compromis lot stand te brengen, waarvoor de V.S. het initiatief zullen nemen als mr. Luns de volgende week in Washington is. Ook tijdens het bezoek dat Soekarno, latei- in april, aan Washington brengt, zal de kwestie ter sprake komen. De Amerikaanse regering heeft lang geloofd dat Soekarno geen gebruik van geweld zou maken, doch de toenemen de agitatie tegen Nederland, alsook de wapenaankopen door Indonesië, hebben Washington van gedachten doen veran deren. Gisterenmiddag zijn op een kruispunt tussen Laren en Lochem twee auto's te gen elkaar gebotst. Een 12-jarig mei-je, Loes Waringa uil Bussum, is hierbij om het leven gekomen. Drie andere inzit tenden zijn zeer ernstig gewond. Het is nauwelijks een week geleden, dat de Ver. Staten, door te wei geren een afgevaardigde te sturen naar de installatie van de Nieuw- Guinearaad, Nederland „op het hart" hebben getrapt. Oezé week is de beurt aan onze andere grote bondgenoot in liet Westen, Engeland, dat president Soekarno van Indonesië voor een officieel bezoek aan Londen heeft uitgenodigd. De uitnodiging is nog niet aanvaard, doch liet iigt in de lijn der verwachtingen, dat Soekarno in mei van dit jaar als hij een wereldreis langs 17 landen gaat maken, ook Londen zal aandoen. De Nederlandse regering heeft Engeland ervan op de hoogte gesteld, dat een Londcns bezoek van Soekarno „haar bijzonder ver drieten" zou. SOEKARNO Engelse drop? De Rotterdamse rivierpolitie is er in samenwerking met de Arbeidsinspectie in geslaagd de reeks van gebeurtenissen te reconstrueren, die hebben geleid tot de ramp bij de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij. Een monteur van een firma in brand blusapparatuur, die met een collega in de dekhuiscabine van de „Mathieson" aan de installatie werkte, heeft bij het ontkoppelen van een der twee zgn. start- flessen teveel druk uitgeoefend op een kabeltje, dat de hoedjes van beide fles sen verbindt. Daardoor werd de afsluiter van de tweede fles geopend en trad de gehele installatie in werking. Het pro ces was niet meer te stuiten. De monteur rende naar de machineka mer om de arbeiders te waarschuwen en heeft daarna zelf zeer actief deelgeno men aan de reddingswerkzaamheden. Daarbij is hij zelf bedwelmd geraakt. De man wordt op «het ogenblik verpleegd in een der ziekenhuizen. Zijn collega is na de ramp in paniek van het schip ge rend en was enige tijd onvindbaar. Engeland heeft van tevoren de me ning van onze regering over een moge lijk bezoek van Soekarno aan Engeland gepeild. Daarbij is duidelijk gebleken, dat Den Haag allesbehalve opgetogen over het bezoek is. De Britse regering heeft bepaalde toezeggingen gedaan om trent hetgeen met de Indonesische pre sident zal worden besproken, doch dit heeft de onaangename indruk niet kun nen wegnemen. Op de officiële reactie, welke beslist teleurgesteld klonk, heeft Engeland nauwelijks iets gezegd dat de pil zou kunnen vergulden. Engeland heeft Soekarno niet in de eerste plaats uitgenodigd om hem eer te betuigen. In dat geval had men de vorm van een staatsbezoek voorgesteld Het is integendeel de bedoeling, dat er tussen de Britse regering en Soekarno ruimschoots geconfereerd zal kunnen worden over kwesties betreffende de vei ligheid in Zuidoost-Azië. Engeland heeft met Indonesië een gemeenschappelijk belang door beider deelneming aan het Colomboplan een economische ge meenschap. Een Britse woordvoerder zei, dat Engels-Indonesische onderhan PRINS Max von Baden (28) en prinses Beatrix zu Hohenlohe-Langeburg (24) hebben zich donderdag verloofd. Het paar is momenteel op vakantie in Span je. De huwelijksdatum is nog niet be kend. DE JODEN in West-Duitsland vrezen dat het proces Eichmann aanleiding zal zijn voor nieuwe anti-semitische acties in de Bondsrepubliek. PRESIDENT Kennedy en premier Mac- Millan van Engeland zijn overeengeko-| men, voortdurend overleg te plegen over de kwestie Berlijn. Aan vroegere con cessies aan de Russen achten de staats-1 lieden zich niet langer gebonden. Voor dreigementen zullen zij geen duimbreed wijken. DE KATHOLIEKE stichting voor vluch telingen en ontheemden, gevestigd in Den Haag, gaat een fusie aan met het r.-k. Huisvestingscomité in Den Bosch. De stichting heet voortaan Mensen in nood". DE AMSTERDAMSE kinderpolitie heeft nog twee boefjes van 15 jaar aangehou den, die deel uitmaakten van een dicf- jeskomplot dat zich aan een hele reeks kleinere inbraken heeft schuldig ge maakt. DE 285e zitting van de kernstopconfe rentie in Genève heeft gisteren precies 3 minuten geduurd. Het was de kortste zitting in de historie. Weersverwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisteren- avond 23 15 uur: Veel bewolking met tijdelijk regen of motregen. Later vanuit het westen enkele opklaringen. Overwegend ma- l tige noordoostelijke wind. Dezelfde .m,ddagtemperaturen als gisteren of iets lagere. yervf.achting van het Belgisch weer- kundig instituut: Betrokken hemel met lichte regen. ™aar ook hier en daar opklaringen. Maximumtemperaturen 1016 gra- den. Vandaag: zon onder 19.25 uur. Morgen: zon op 5.58 uur, onder 19.26 uur. Maan op 3.04 uur, onder 12.17 uur. Maandag: ztn op 5.56 uur, maan op J 3.46 uur. delingen over de problemen in Zuid oost-Azië voor het gehele Westen van bC' lang kunnen zijn. Engeland heeft een vrij vage ver zekering gegeven, dat het zich niet zal bemoeien met het geschil in zake Nieuw-Guinea, doch diploma tieke waarnemers wijzen erop, dat Soekarno waarschijnlijk alleen be reid is naar Londen te komen, als hij er zeker van kan zijn, in Enge land gehoor te vinden voor zijn standpunt dat Nieuw-Guinea aan Indonesië behoort. De wereldreis van Soekarno heeft dan ook voornamelijk ten doel medestanders in de Indonesische zenuwenoorlog tegen Nederland te winnen. Het terrein wordt al bouwrijp gemaakt door de stafchef van het Indonesische leger, die India, Birma en Pakistan heeft bezocht en die van de leiders van deze drie landen te horen heeft gekregen dat zij de Indone sische aanspraken op Nieuw-Guinea steunen. Een feit is ook, jlat de Britse ■premier, MacMillan, uitermate ongerust 'is over de mogelijkheid van een nieuwe crisis in Zuid oost-Azië, waarin Nederland de onprettige rol van kolonisator- tegen-wil-en-dank zou hebben te spelen. In Indonesië gaan intussen berichten, dat Djakarta de diplomatieke banden met België wil verbreken. In de ..strijd tegen het imperialisme", heeft de poli tie op West-Java gisteren weer vier Belgische ondernemingen „overgeno men". (Van onze parlementaire redacteur) De KAB en de KNBTB voelen om verschillende redenen heel weinig voor een „opgepoetste Noodwet Kinder bijslag kleine zelfstandigen" waarmee het kabinet, naar in politieke kringen ver luidt, de niet haalbare algemene kinder bijslagverzekering wil vervangen. In „Boer en Tuinder", het weekblad der KNBTB wordt een opgepoetste nood maatregel „beneden de maat" genoemd. „Ruim Zicht", het kaderblad der KAB uit „levensgrote bezwaren" tegen een noodregeling voor zelfstandigen, die, zo als in de bedoeling schijnt te liggen, uit Op een speciaal voertuig is een hou der van 20 m lengte voor een Minute- man-raket aangebracht. De Minute- man wordt door de Amerikaanse lucht macht gebruikt. De rakethouder kan hydraulisch omhoog worden gedraaid, waarna de raket op eenvoudige wijze in zijn ondergrondse af vuur inrichting aangebracht kan worden. Gisterenavond is prins Bernhard gezelschap van zijn particulier secre taris cn het hoofd van de veiligheids dienst van het koninklijk huis, per K.L. M. naar Mexico vertrokken. Op zijn programma staan voorts bezoeken aan Los Angeles en Washington. Van 20 tot 23 april zal de prins als voorzitter de tiende Bilderberg-conferentie in Cana da leiden. De ruim 15.000 br. reg. ton metende Noorse tanker „Hoegh Eagle" is gister middag op de Nieuwe Waterweg bij de Poortershaven, in aanvaring gekomen met het binnenkomende Zuidslavische schip „Jajce" De Noor is met schade aan de voorstevên voor anker gegaan en is later weggesleept: De „Jajce" heeft de reis naar het Botlek-gebied voortgezet. Gisteren werd te Elisabctlistad verno men dat sterke eenheden van het Katan- gaanse leger in de komende 24 uur het spoorwegknooppunt Kabalo, in Noord- Katanga, dat in handen van Baloeba- opstandelingen is, zuilen aanvallen. Tezelfdertijd zullen andere eenheden naar de in Oost-Katanga gelegen stad Nioenzoe oprukken. Men voorspelt thans te Elisabethstad dat hiermede de laatste fase is aange broken van Tsjombes militaire campag ne om het door hem vijandig gezinde Baloeba's bewoonde Noord-Katanga weer onder zijn bewind te krijgen. Jason Sendwe. de leider van de Baloe- bastam in Noord-Katanga, heeft de Ver enigde Naties gevraagd troepen te stu ren om een einde te maken aan de „bur geroorlog" die president Tsjombe van Katanga volgens hem tegen de Baloeba voert. Sendwe, die zich zelf heeft uit geroepen tot hoofd van de staat Loea- laba, in Noord-Katanga, heeft tegelij kertijd zijn volk opgewekt de wapens tegen Tsjombe op te nemen. Volgens Sendwe zijn in Manono na da genlange gevechten enkele honderden mannen, vrouwen en kinderen gedood. De staatssecretaris van O.. K. en W. heeft een commissie ingesteld welke de regering van advies moet dienen over een aantal vraagpunten met betrekking tot radio cn televisie in Nederland. Voorzitter is prof. mr. L. W. G. Schol ten te Utrecht, lid van de Radioraad. Vele leden van de commissie hebben tevens zitting in de Radioraad. Volgens hem hebben Zuidafrikaanse huurlingen, die Tsjombe in dienst heeft, gebruik gemaakt van tanks en mortie ren. terwijl Manono ook is gebombar deerd. Sendwe beschuldigde Tsjombe ervan de Baloeba te willen uitroeien, om het rijke mijngebied in Noord-Katanga in handen te krijgen. De guerrilla in Algerije verplaatst zich meer en meer naar het moederland Frankrijk. In Saint Quentin werd ge schoten op een burgerwoonhuis, waar een voorstander van een Frans-Algerijn se vredesconferentie woont. Het achtja rig dochtertje van de man werd door twee kogels in het been getroffen. In Parijs overviel een groep jongelui de uitgever van het katholieke weekblad „Témoignage Chrétien", Mont Aron, die juist in een deftig eethuisje een souper- tje had. Mont Aron werd geslagen en geschopt en tenslotte van de trap ge gooid, waardoor hij een sleutelbeen brak. In heel Frankrijk voert de politie raz zia's uit om de daders te vinden van de moordaanslag in een ziekenhuis te Pa rijs, waarbij twee doden vielen. In Boulogne sur Seine, een voorstad van Parijs, heeft een Algerijnse natio nalist gisteren een taxichauffeur en een politieman doodgeschoten. In noordoost-Parijs overviel een groep met machinepistolen bewapende natio nalisten een café, dat door Algerijnen wordt bezocht. Zeven personen werden gewond. „Dit is het eindeof het be gin!" sprak een Russische marine officier, commandant van een onderzeebootverzorgingsschip dat donderdagavond meerde in de Zweedse haven Hemse. „Ik vraag hierbij om politiek asiel in Zwe den", zei de officier, nadat hij bliksemsnel afscheid had geno men van de negen Russische va rensgasten van zijn schip, die hem met een sloep naar de wal had den geroeid. De gezagvoerder van het schip dat de nogal zakelijke naam „MBSS 136150" draagt, zal waarschijnlijk het gevraagde asiel wel krijgen. Hij is een Litauwer van geboorte en veertig jaar oud. Hij. is Rus geworden doordat de machtheb bers in Moskou van Litauwen eenvoudig een provincie hebben gemaakt. De vlucht-met-vlag-en-wimpel van de marine-officier verliep zonder slag of stoot. Hij kreeg bij wijze van spreken een eervol uitgeleide van zijn beman ning. Geen navigatie De equipage was evenwel allesbehal ve verguld over de vlucht van de com mandant, want zonder kapitein kon het schip niet varen, zoals de bemanning laconiek vertelde aan een officier van de Zweedse kustwacht, die een kijkje aan boord kwam nemen. „Toch moet ik u gelasten de Zweedse territoriale wa teren te verlaten", sprak de kustwacht officier. Hierna stoomde de MBSS - 136150 op goed geluk de haven van Hemse uit om naar vermoed werd ligplaats te gaan zoeken in een dou anehaven op Noz Fagotland. Duikboot Een realistisch tintje heeft deze ge schiedenis gekregen, doordat er hard nekkigc geruchten gingen, dat het Sov jetschip zou zijn gevolgd door een Rus sische duikboot. Deze zou zelfs in de haven van Hemse gezien zijn. Men neemt aan, dat de bemanning van het marineschip niet op de hoogte was van het feit, dat haar schipper de wijk wilde nemen en het is zelfs denk baar. dat de opvarenden nauwelijks hebben beseft, dat zij in een Zweedse haven waren. Het Russische schip voer de geen geschut, maar de bemanning was wel gewapend. De equipage heeft aan de Zweedse havenautoriteiten ver teld. dat zij het liefst naar Rusland wil terugkeren. de algemene middelen gefinancierd zou worden. „Ruim. Zicht" acht een dergelij ke bevoordeling van de zelfstandigen boven de loontrekkenden niet gemoti veerd. Als de premie voor de zelfstandi gen uit de schatkist wordt betaald, dient dat ook met de premie van de werkne mers te gebeuren. De KAB ziet geen probleem in de' vraag of zelfstandigen ook vanaf het j eerste kind premie moeten ontvangen. De KAB heeft daartegen geen bezwaar, mits de zelfstandigen de hogere premie uit eigen inkomen betalen. Voor de KNBTB is „het eerste of der de kind" een kwestie van opportuniteit. Het enige wat de KNBTB verlangt, is een „bevredigende" regeling en wet op korte termijn. Voor onze boeren cn tuin ders is de grens van de lankmoedigheid bereikt, verklaart het orgaan der KN BTB. Luisterrijk, maar droevig is het af scheid geweest van de vissers van Vee- re. Televisie en film legden dit histo risch moment vast als romantische her innering aan een voorbije periode. Veere vlagde, maar het was zich van de ernst van het moment bewust: de vlaggen hin gen in het hele stadje halfstok. Terwijl Veere aan de horizon blauwig vervaag de in de lichte zeenevel, haalden de schippers de vlaggetjes tevoorschijn, waarmee ze hun schepen pavoiseerden voor de triomfantelijke intocht in Co- lijnsplaat. Om middernacht is de zee arm geen zee meer. Het is verboden vaarwater geworden in afwachting van de grote operatie, die de bruisende slag ader van de zee voorgoed zal afsnijden. Een Amerikaanse F-100 „Super Sa bre" heeft gisteren nabij de stad Grants in de staat Nieuw-Mexico met een ra ket van het type .Sidewinder" een B-52- straalbommenwerper neergeschoten. De B-52 is een lange-afstandsbommen- werper. Het toestel sleepte een vliegend doel wit mee. De „Sabre" schoot op het doel-l wit, doch de raket miste dit en trof de B-52. De UNO-assemblée heef met 84 stem men voor. geen tegen, en acht onthoudin gen, een resolutie aangenomen waarmee de commissie voor Zuidwcst-Afrika wordt opgedragen een onderzoek in te stellen in het onder Zuidafrikaans be heer staand gebied. Ook als de rege ring-Verwoerd het niet goedkeurt moet het worden doorgevoerd. O.a. Australië, België. Nederland en Engeland onthiel den zich van stemming. De speciale politieke commissie van de V.N. zal binnenkort stemmen over de resoluties waarin apartheidspolitiek in de Unie zelf worcu veroordeeld. De dienstregeling op de nieuwe luchtlijn, die Pan American World Airways op 21 april openen tussen New York en Scandinavië, vertoont verrassende aankomsttijden, die ogenschijnlijk op drukfouten be rusten en die de indruk wekken, dat de klok terugloopt. Er is ech ter geen vergissing begaan. Als gevolg van een unieke com binatie van straal-snelheid, tijd zones en Noorse zomertijd arrive ren de passagiers, die om 4 uur 's middags uit Helsinki vertrekken, dezelfde middag om 3.55 uur reeds in Stockholmdus 5 minuten vóór zij uit Helsinki vertrokken. Merkwaardig genoeg doet zich dit verschijnsel op de lijn naar Scan dinavië ook in oostelijke richting voor. De straalmachines van PAN AM vertrekken op de heenreis vaar Helsinki om 10.15 uur uit Oslo en komen om 10.10 uur in Stockholm aan. De oplossing van dit probleem is ■simpel: In Oslo is eind maart de zom.ert.ijd ingegaan, hetgeen bete kent, dat het daar eev uur later is dan in Stockholm. Finland be vindt zich met Helsinki in de vol gende tijdzone en daar is het altijd een uur later dan in Zweden (Stockholm en Helsinki kennen geen zomertijd). Dus in welke richting men ook vliegt, de Boeing- machines komen in Stockholm aan 5 minuten vóór zij uit Helsinki of Oslo vertrokken, omdat de reis slechts 55 minuten duurt. DE POLITIE te München stelt een on derzoek in naar de activiteiten van een communistische, ondergrondse cel, wel ke vanuit Beieren heet te opereren. De cel pleegde vooral (verboden) propagan da voor Moskou. WOtA <IOOC I too 700 600 500 too 300 200 100 W H w -T AANTAL NEDER- V- ^NDSE KAMPEERDERS/ 1915 '56 'tl '48 '49 '50 '51 '52 '53 5t '5 5 '5 6 *5 7 *58 '59 '60 Dit is de statistiek vav het mo derne Nederlandse nomadendom. Het kamperen behoort tot de ge vestigde vakantiegewoonten. In 1945 bra,chten nog geen 30.000 men sen hnn vakantie in een tent. cara van of bungalow door. In 1960 wa ren er al een miljoen Nederlan ders die het linnen dakje verko zen boven een gerieflijke hotelka mer. Deze statistiek werd gemaakt ter gelegenheid van de tentoonstel ling „Goed Kamp", welke de AN WB van 7 tot en met 11 april in de Haagse Houtrusthallen houdt. Er zijn meer dan 150 standhouders, die een totale ruimte van 25.000 vierkante meter in beslag nemen. Een overdekt kampeerterrein dus, waar men kan zien wat er in ons land op kampeergebied de kam pte rmode meegerekend te koop is.

de Stem | 1961 | | pagina 1