Voor het eerst: Vlaams-Waalse visie Formateur Lefèvre: kabinet met edurfd program Vier doden bij autobotsing Beledigde Sagan is alleen met (veel) geld te troosten Brede peilin van meningen Ramp bij RDM kwestie van minuten MOORDAANSLAG DOOR ALGERIJNEN IN EEN PARIJS ZIEKENHUIS Spoedig beroep op de strijdenden in Laos g Nfjj&ll 7? Tèakker ROOMS-RODE COALITIE ZEER WAARSCHIJNLIJK KERNWAPENS VOOR NATO: AFWACHTEN Twee inbrekers: 20 inbraken 100 gulden kopen 50 gulden GRATIS uitzoeken DAGBLAD VOOR ZEELAND Onderzoek naar de oorzaak begonnen Amnestie voor stakers Programma Evian. Geruchten in New Delhi Praktische punten in bespreking Boven Bonn dooi de geluidsmuur ENGELAND VOOR RESOLUTIE TEGEN APARTHEID V.S. EN ENGELAND NIET EENSGEZIND I Minder zacht NU §Éf VERRASSEND VOORDELIG SERVICE-VERKOOP Kwetsbaar 101e JAARGANG No. 23642 Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG APRIL 1961 Uitgave N. V. Uitg. My. Neerland!» Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lünen). Postgiro 278841. Abonnementsprijs 7,per kwartaal 8,20 per post - f 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,40 per mm (Ing. Med. 1.By contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen. IJsbaanstraat 24 - telefoon -601 OOSTBURG. Nieuwstraat 41 2893) (Van onze Belgische correspondent) Koning Boudewijn heeft gistermiddag de kabinetsformateur be noemd, die men in België algemeen had verwacht: minister van Staat, Theo Lefèvre, voorzitter van de Christelijke Volkspartij. Eveneens ligt het in de lijn der verwachtingen, dat deze een rege ring zal vormen met de Belgische Socialistische Partij en dat Paul Hen ri Spaak vice-cerste-minister zal worden. De aanduiding van een for mateur volgt na een week van zeer drukke besprekingen onder de drie traditionele partijen, en van talrijke terreinverkenningen van Pierre Harmel, die gisteren een eindverslag heeft uitgebracht aan koning Boudewijn en wiens informatie-opdracht thans beëindigd is. Hoewel er van bepaalde socialistische zijden wel kritiek werd geuit op de per soon van de informateur, is men alge meen onder de indruk gekomen van de grote ernst, waarmee Harmel zich van zijn taak gekweten heeft. Zelden werd in België een regeringsvorming voorafge gaan door zo'n brede peiling, niet al leen in politieke kringen maar ook in kringen van vakbonden en werkgevers, financiële en economische kringen, mid denstandsorganisaties, Vlaamse en Waal se belangengroepen. Opmerkelijk was de aandacht, die door de informateur aan de Vlaams- Waalse problemen is geschonken. Voor de eerste keer werd ook de Volksunie in die informatiewerk zaamheden betrokken. Tijdens de voorbije dagen hebben con tactcommissies der drie grote partijen onderzocht in hoeverre de programma's enerzijds van C.V.P. en B.S.P., ander zijds van C.V.P. en liberalen met elkaar in overeenstemming te brengen zijn. Zo heeft de verklaring van de socialistische woordvoerder Spinoi, dat de program ma's van C.V.P. en B.S.P. voor tachtig procent identiek zijn, nogal opzien ge baard. Voegt men daarbij de herhaalde vriendschapsverklaringen van Paul Hen ri Spaak en van de socialistische partij voorzitter Leo Collard aan het adres van de C.V.P. plus de duidelijke pro-socia listische tendens bij de sterke christen democratische vleugel van de C.V.P. dan blijft er weinig twijfel over de poli tieke kleuren der komende regerings coalitie in België. Ook de thans door de koning aange wezen formateur Lefèvre behoort tot degenen, die actief voorstander zijn van een dergelijke coalitie. Over epn regering van nationale een- DE BELGISCHE hoogleraar Jules Bor- det, die in 1.919 de Nobelprijs voor ge neeskunde won, is donderdagmiddag in zijn woning in Elsene bij Brussel over leden. Hij is o.a. de ontdekker van de microbe van de kinkhoest. BIJ WERKZAAMHEDEN aan de uit breiding op het terrein van de Hoog ovens te IJmuiden is de 23-jarige L. A. Hinderijkx uit St. Michiels (België) ge vallen van een hoogte van 27 meter, waardoor hij het leven verloor. Zijn broer, die op de grond werkzaam was, zag het ongeluk gebeuren. EEN 32-JARIGE Haagse lasser kwam zich woensdagavond totaal ontsteld bij de politie melden. Ik heb mijn vrouw met een bikhamer doodgeslagen", zei hij. De vrouw bleek slechts gewond te zijn. De man is vastgehouden wegens poging tot doodslag. IN EEN schuirnplasticfabriek in Old ham heeft een brand gewoed, die een schade van 2,5 miljoen gulden heeft aan gericht. Ruim 100 brandweermannen, gewapend met zuurstofmaskers, werden bij de blussing ingezet. IN FRANKRIJK is onlangs een Ameri kaanse legerauto, die met tien ton bom men geladen was, omgeslagen. De bom men rolden over de weg en benzine uit de tanks van de auto stroomde er over heen. Maar géén explosie! IN DE Engelse treinen rijden sinds gis teren als reizigers vermomde recher cheurs mee. Dit is nodig gebleken om dat jonge reizigers de treinen herhaal delijk vernielen. Na de paasdagen moes ten 30 rijtuigen wegens beschadiging in de revisie. De justitie en de havenarbeidsinspectie zijn begonnen met een uitgebreid onder zoek naar de oorzaken van de ramp, die. eergisteren is gebeurd aan boord van de Liberiaanse tanker ,.Mathieson", die voor reparaticwerkzaamheden in het dok ligt bij de R.D.M. Het onderzoek is nog niet voltooid. De RDM heeft, in samen werking met de arbeidsinspectie maat regelen getroffen die herhaling van een dergelijk uniek en triest ongeluk moeten uitsluiten. De werkzaamheden in de dekhuiscabi ne, waarin op de „Mathieson" de fatale koolzuurgas-brandblusinstallatie staat opgesteld, werden woensdag verricht door personeel van een in dergelijke in stallaties gespecialiseerde firma. De af sluiter van een der flessen met koolzuur gas is opengegaan het is nog niet dui delijk door welke handeling. De ramp moet zich in één tot twee mi nuten hebben voltrokken. Waarschijnlijk is het aan een snelle reactie van het RDM personeel, dat een persluchtslang in de ruimte wierp, te danken, dat de gevol gen niet nog veel ernstiger zijn geweest. Bij een normale bediening van de ap paratuur door het machinekamerperso- neel gaat op het schip een bel luiden. Dit is woensdag niet geschied aan boord van de „Mathieson". heid, een regering dus die de drie tra ditionele partijen zou omvatten, wordt vrijwel niet meer gesproken en degenen die de coalitie tussen C.V.P. en libera len hernieuwd willen zien, verkeren dui delijk in een minderheid. Een coalitie tussen socialisten en libe ralen is onmogelijk, omdat beide linkse partijen geen meerderheid kunnen vor men in de kamer van volksvertegen woordigers. Met belangstelling wordt thans uitge keken naar de eerste stappen van de formateur. Een moeilijkheid, die zeker nog overbrugd zal moeten worden, is de formele verkiezingsbelofte van de socia listen, amnestie te zullen schenken aan al degenen, die wegens de jongste sta kingswanordelijkheden veroordeeld zijn. Wat de persoonlijkheid van de forma teur betreft, mag worden aangenomen, dat zijn karaktereigenschappen hem ge schikt maken om België door de lastige omstandigheden van het ogenblik te loodsen. Vormelijkheid en zin voor di plomatie zijn stellig niet zijn sterkste kanten, maar daartegenover is hij bui tengewoon dynamisch en temperament vol en naar het zich laat aanzien in staat om de vernieuwing te verwezenlijken, waaraan België brandende behoefte heeft. De kabinetsformateur heeft verklaard te zullen streven naar ,,een regering met zoveel mogelijk nieuwe figuren en een gedurfd programma". Hij weigerde in te gaan op vragen over de formule, die hij tot basis zal nemen bij zijn po gingen België een nieuwe regering te geven. Drie punten van het programma van het te vormen kabinet, die in het bijzon der een ..gedurfde'' aanpak zullen be hoeven, zijn: de sanering van 's lands financiën en de bestrijding van de wijd verspreide belastingontduiking, herzie ning van de overheidsapparaten om het Belgische volk het vertrouwen in de de mocratie terug te geven en de Waals- Vlaamse tegenstellingen, die tijdens de sociale onrust in België van de afgelo pen maanden een nieuw dieptepunt be reikten. In politieke kringen in Brussel wordt verwacht, dat de formatiepogingen van de C.V.P.-voorzitter niet veel tijd in be slag zullen nemen en dat voor het ein de van de volgende week of een nieuw kabinet zal zijn gevormd of dat hij zijn opdracht zal hebben teruggegeven. Politiemannen en Algerijnse terroris ten hebben gisteren in een ziekenhuis te Parijs een vuurgevecht geleverd, waar bij een politie-sergeant werd gedood. Twee andere politiemannen, vier pa tiënten, een employé van het ziekenhuis en zeven bezoekers werden door kogels uit de vuurwapens der Algerijnen ge wond. De schoten werden gelost door vier Algerijnen die tijdens het bezoekuur vroegen of zij een Algerijnse patiënt mochten bezoeken. Zij werden naar de eerste etage gezonden, waar zij op de patiënten begonnen te schieten. Onder de gewonde patiënten was een Alge rijn. Hij was een van enkele Algerijnen die in het ziekenhuis verpleegd worden voor verwondingen die zij tijdens recen te straatgevechten tussen Algerijnse ben den hadden opgelopen. De man was do delijk gewond. Een politie-sergeant die de patiënten te hulp snelde werd gedood. Na de schietpartij wisten de terroris ten te ontkomen. De politie vermoedt dat zij op wraak uit waren. Voor het Amerikaanse consulaat in Al giers is donderdagavond een plasticbom ontploft. De deuren van het consulaat werden weggerukt. Het is nog niet be kend of er doden of gewonden zijn. De Franse ministerraad heeft donder dag slechts een kwartier lang gespro ken over de onderhandelingen met het F.L.N. en na afloop door de minister van voorlichting, Terrenoire, laten mee delen, dat er, voor de Franse regering, nog steeds niets veranderd is. Met deze verklaring, welke voor Ferhat Abbas en de Algerijnse delegatie naar Evian een teleurstelling moet zijn, is de toe komst van het Frans-Algerijnse overleg nog duisterder geworden. Minister Ter renoire deelde ook mee dat de Franse regering op 7 april niet in Evian ver tegenwoordigd zal zijn. Als er een doorbraak uit deze impasse mogelijk is. zal die vermoedelijk op 11 april aangekondigd worden door presi dent De Gaulle President Bourg.uiba van Tunesië heeft donderdag nogmaals op beide zijden een beroep gedaan de onderhandelingen niet te laten verzanden voor zij begonnen zijn. In Nieuw-Delhi wordt verwacht dat Engeland cn de Sovjet-Unie „zeer bin nenkort" een beroep op de strijdende partijen in Laos zullen doen, het vuren te staken. De onderhandelingen over de twee eerste fasen van het Britse plan een gezamenlijke oproep een wapenstilstand te sluiten en een verzoek aan India om de internationale controlecommissie weer bijeen te roepen maken goede voort gang. De commissie zal wellicht reeds binnen een week bijeenkomen. De recht se regering in Laos is bereid een wapen stilstand af te kondigen zodra de Pathet Lao een dergelijke oproep heeft gedaan. De rechtse regering is nog steeds be reid tot een gesprek met de Pathet Lao over de vorming van een regering van nationale eenheid. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft gezegd, dat Engeland en de Sovjet-Unie is Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft meegedeeld dat het door president Eisenhower gedane voorstel om de NATO de beschikking te geven over eigen kernwapens, op het ogenblik door de Amerikaanse regering bestudeerd wordt. In Oslo, waar de mi nisters van Buitenlandse Zaken der NATO-landen de volgende maand zullen vergaderen, zal de kwestie aan de orde komen. In de laatste weken van zijn ambtster mijn heeft Eisenhower voorgesteld de NATO de beschikking te geven over een groep met ,,Polaris"-raketten uitgeruste atoomonderzeeërs. Vijf onderzeeërs en 80 raketten elk. plus nog honderd Pola- ris-rakettcn die als reservevoorraad aan de NATO verkocht konden worden voor gebruik van bases te land al dan niet mobiel zouden voor dit doel ge reserveerd worden. Woensdagochtend heeft een nog niet geïdentificeerd straalvliegtuig boven Bonn de geluidsmuur doorbroken. Een meisje van 18 maanden viel uit haar kinderstoel en brak een urm, een pas gereedgekomen dak stortte in en een grote etalageruit ging in scherven. Het ministerie van Defensie heeft een onderzoek ingesteld en reeds zijn door de mensen voor wie schade is ontstaan, eisen tot vergoeding inge steld. Men heeft een harde slag en daarna het geluid van een straalmotor gehoord. Boven de steden mag de ge-' luidsmuur niet doorbroken worden. begonnen zijn met het bespreken in bij zonderheden van de praktische regelin gen voor het verzekeren van de vrede in Laos. Te velde is de toestand momenteel zo, dat pro-westerse Laotische parachutisten erin geslaagd zijn achter de vijandelijke linies terecht te komen waardoor zij de communistische rebellentroepen van hun achterhoede in Laos afsneden. De internationale conferentie over Laos zal waarschijnlijk worden gehou den in Genève. De keuze van Genève is logisch om dat de conferentie in zekere zin een voortzetting is van de Geneefse confe rentie van 1954, die een einde maakte aan de oorlog in Indo-China. In het Amerikaanse congres is ge waarschuwd tegen de vorming van een coalitieregering in Laos, omdat dit zou kunnen leiden tot een communistische machtsovername. De Britse gedelegeerde in de speciale politieke commissie van de Verenigde Na ties, Peter Smithers heeft meegedeeld, te zullen stemmen vóór een Aziatische resolutie waarin aan alle landen wordt gevraagd stappen te overwegen „afzon derlijk en gezamenlijk te ondernemen", opdat Zuid-Afrika haar rassenpolitiek zal herzien. In het verleden heeft Engeland altijd vastgehouden aan de overtuiging, dat dergelijke resoluties inmenging in bin nenlandse aangelegenheden van een land inhouden. Rood-CJiina in V.N. President Kennedy en de Britse pre mier MacMillan hebben tijdens hun ont moeting gesproken over een groot aantal wereldproblemen, maar naar verluidde zouden zij geen overeenstemming heb ben bereikt over de toelating van Com munistisch China tot de Verenigde Na ties. Beide staatslieden hebben wel een akkoord bereikt over een versteviging van de politieke, militaire en economi sche banden van het NATO-bondgenoot- schap. De 18-jarige sloper A. G. B. en de 21-jarige stukadoor A. F. W., die op 1 april j.l. werden gearresteerd in ver band met een inbraak in een melkhan del te Amsterdam, hebben nu tegenover de recherche een twintigtal in de hoofd stad gepleegde inbraken bekend. Van de in de melkzaak gepleegde inbraak werd na hun arrestatie 1900 gulden terugge vonden. (Advertenties) EEN PR0DUKT VAH DE S1KKENS GROEP Vier doden, twee gewonden, een ge heel vernielde Volkswagen en een zwaar beschadigde Duitse tankwagen: de tol van een ondoordachte passeer- manneuvre van de Volkswagenbe stuurder op donderdagmorgen op de rijksweg SittardRoermond, nabij Maasbracht. Op de foto: de tankwagen j werd in een hoop schroot veranderd. (Advertentie) •n met de minste moeite schildert U met t&Mm wrf van Bred. i Weersverwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisteren- avond 23.15 uur: Z Zonnige perioden maar plaatselijk J onk enkele buien. Zwakke wind, aan J de kust tijdelijk van zee. Vry zacht weer. Z Verwachting van het Belgisch weer- J kundig instituut: Bewolkt tot mooi weer. Maximum- temperaturen overdag van 20 tot 25 Z graden. Z Vandaag: zon onder 19.21 uur. Morgen: zon op 6.03 uur, maan op l Z 1.17 uur, onder 10.09 uur. veel gepraat en geschreven over pla giaat cn letterdieverij, terwijl er, vol gens pleiter, juridisch eigenlijk nim mer een uitspraak is geweest over werkelijk literaire" werken. Er is stellig sprake van een nieuw, oorspronkelijk werk. „Het is de vraag", aldus mr. Van Ravenswaay, ,,of Sagan ,,Als het morgenkrieken", zoals het er thans ligt, had kunnen schrijven". Hij gaf toe, dat er punten van overeenkomst zijn, maar evenzeer van verschil. Als slechts één punt ver schilt, is er al sprake van een nieuw en oorspronkelijk werk, aldus mr. Van Ravenswaay. Hij wees de geëiste schadevergoe ding van de hand, omdat schuld niet -onder meer is bewezen. •*iilf» »5iö.rt io«k til'» fuk-f THE com MYK CLCTH fOR EIACTWS ME» 4N0 MUH8SUBS Door middel van een unieke De in Parijs wonende Neder landse auteur T. W. G. Denessen beeft niet het schrijven van het door de uitgeversmaatschappij Bruna in Utrecht in de handel gebrachte boek „Als het morgen krieken" de toorn en ontstem ming van dc Franse schrijfster Francoise Sagan en haar uitge vers opgewekt. Toen het hoek van de Nederlandse auteur door enkele Nederlandse dagbladen werd gerecenseerd werd door de ze bladen betoogd dat de heer Denessen plagiaat zou hebben ge pleegd. Er zouden hele stukken uit Francoise Sagans „Als een verre glimlach" overgenomen zijn. De Nederlandse auteur ontkende per tinent zelfs voor het schrijven van zijn werk het boek van Sagan te hebben gelezen. De uitgevers van Sagan lie ten op 2 juli 1959 een exploit uitbren gen waarin Bruna inbreuk op auteurs recht werd verweten aan de hand van oen rapport van de Nederlandse cri ticus Pierre M. Dubois, die daartoe door de uitgevers was aangezocht. Ge- eist werd de uitgave binnen tien da. gen te staken, waaraan gevolg is ge- geven. Toch werd er op 22 februari 1960 door de uitgevers nog een dag vaarding uitgebracht, waarbij onder meer werd gevorderd dat Bruna de verdere openbaarmaking en versprei ding van het werk „Als het morgen krieken" zou staken. Tijdens de gisterenmiddag voor de rechtbank in Utrecht gehouden plei dooien betoogde de raadsman van Francoise Sagan en haar uitgever, mr. A. Mout, dat hetgeen Denessen heeft gedaan, een onduldbare aanran ding van geestelijk eigendom is. ..Hier mee'', zo zei mr. Mout, „is ook de goede naam van dc Nederlandse let terkunde in het buitenland gemoeid". Sagan schrijft op een zeker moment: „Een andante, die als een verre glim lach het morgenkrieken en de dood opriep". „Denessen neemt: ..Als het morgenkrieken" zelfs als titel van zijn boek cn wil de rechtbank doen gelo ven, dat dit toeval is", aldus mr. Mout. De raadsman van Sagan ging vervol gens in op talrijke parallellen tussen beide boeken, die de kopiëring, vol gens hem, bewijzen. De schrijfwijze van Sagan is precies nagebootst. „Van enige eigen stijl van Denessen is geen sprake, het is Sagan op Hollandse klompen, terwijl beide boeken precies hetzelfde hoofdmotief hebben". Het boek van Denessen heeft de zelfde personen als dat van Sagan, alleen naar benaming verschillend, aldus mr. Mout. Het heeft hetzelfde hoofdmotief, dezelfde stijl, dezelfde aaneenrijging van gebeurtenissen, de zelfde sfeer, soortgelijke plaats en de zelfde tijd. Daarnaast heeft Denessen zich dezelfde levensfilosofie eigen ge maakt. Tenslotte meende mr. Mout, dat er een schadevergoeding geëist kon worden. Geld noemde hij de enige pleister op de wonde, van oneer die Frangoise Sagan is aan gedaan. Namens de Nederlandse auteur pleitte mr. F. P. van Ravenswaay. Hij ontkende, dat Denessen van het werk van Sagan op de hoogte was. waar door deze zelfs niet de mogelijkheid had, het na te bootsen. Een beroep op het rapport van Pierre Dubois en op de recensies van twee landelijke dagbladen achtte deze raadsman on juist, omdat zij geschreven zijn door drie letterkundigen. Hierin lag, vol gens hem. het kernpunt: een verschil in juridische en literaire beschou wingswijze. Door literatoren wordt Mr. L. J. van Apeldoorn, de raads man van Bruna's uitgeversmaatschap- I pij, merkte op, dat Bruna zich niet aan de indruk kan onttrekken dat men deze procedure heeft willen forceren met het oog op publiciteit voor de boeken van Francoise Sagan, die nog meer processen voert. Hij wees voorts de vordering af om de nog resterende exemplaren van „Als het morgenkrieken" in eigendom aan de uitgevers over te dragen. Ideële schade zou, volgens mr. Van Apeldoorn, alleen de schrijfster heb ben kunnen lijden. „Maar", zo vroeg hij zich af, „kan men in het raam van de weinig verheffende inhoud van het hoek van Frangoise Sagan nog spre ken van ideële schade?" De rechtbank zal woensdag 24 uitspraak doen. UITSLUITEND DE BEPROEFDE „BORONET" KLEDING 1 jaar schriftelijke garantie i jaar gratis onderhoud ALLEENVERKOOP firma LEIJGRAAF Bredavan Coothplein- lioek Ginnekenslraat Eindhoven Grote Berg 16 Arnhem Kortestraat 3 Nijmegen Lange Burchlstr. 60 Venlo Parade 40 mei A -.al- --■ Ü?ZEN' HEEST^RS, PLANTEN, GLADIOLEN. DAHLIA'S, enz. enz. verzenc*en °°k geschenkpakketten A bloembollen naar het buitenland. Be' even sCuur een kaartje 1 POSTBUS 218 HILLEGOM TEL. (02520) 6388*

de Stem | 1961 | | pagina 1