Tragisch ongeluk hij R.D.M. Huurverhoging geen zonder vonnis beroep ZWEDEN IN HET NAUW BELGIE TREKT ALLE ADVISEURSTERUG Drie doden op de weg Beroep van C.I.H.A.N. op het bedrijfsleven Gesproken boodschap koninklijke voor N.-G.R. Minister van Aartsen Bij lawines 26 doden Huiseigenaren-in-spe in narigheid geraakt .Bijzondere riks" is toch f 2.50 waard Regering van Laos bereid tot gesprek met rebellen T V-net via kunstmanen VOOR ZEVEN MAN KWAM, DE HULP TE LAAT Oorzaak nog een raadsel De berging Snel vervoerd Planta kost Unilever 7,5 miljoen DAGBLAD VOOR ZEELAND Opendeur voQr resoluties in V.N. ingetrapt Exportbevordering door gezamenlijke kraeh tsinspann ing Wisselvallig Indonesië: wens geldt alleen de heerschappij Zelfdoeners hoeven niet gedupeerd te worden IN JAPAN: Ongerustheid in Culemborg Pool president Internationaal Gerechtshof Idle JAARGANG No. 23641 Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandi* Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. hruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841. Foor God, Koningin en Vaderland pONTJEKDAG 0~ APK1T. IVtri Abonnementsprijs 7,per kwartaal 8.20 per post - f 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - te.efoon 2377 - (Biibureaus: Terneuzen: Usbaan.traat 24 - teicf~2S01 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) KOOLZUURGAS BEDWELMT 37 ARBEIDERS België heeft besloten om het mi litaire en para-militaire personeel en de „politieke adviseurs" die het nog in Kongo heeft, met uitsluiting van personen, die niet onder de Belgische jurisdictie vallen, terug te roepen. Dit besluit kwam op het moment, dat de politieke verwarring in Kongo, waar nieuwe staten als paddestoelen uit de grond schieten (gisteren liet de staat Kwano. in de provincie Leopoldstad zijn eerste kreetje horen) scheen te zijn over geslagen naar de Verenigde Naties. Drie verschillende resoluties van groe pen Afro-Aziatische landen zouden in be handeling komen, doch het nare is, dat het aannemen van de vaak aan elkaar te genstrijdige resoluties tot een scheuring in 't Afro-Aziatisch blok zou kunnen lei den. Na een krijgsraad van de „resolu te" landen, zag het er naar uit, dat een Indiase resolutie, waarin terugtrekking van de Belgen uit Kongo binnen 21 da gen, de beste papieren zou krijgen. In Noord-Kataga rukken de troepen van Tsjombe nog steeds op. Het leger De pro-Westerse regering van Laos heeft verklaard dat zij bereid is de wa pens neer te leggen en met de opstan delingen van de Pathet Lao te onder handelen. mits de grote mogendheden het vooraf eens zijn geworden over een .staakt het vuren" in Laos. De Laotiaanse gezagsdragers zien de toekomst met optimisme tegemoet. Een verzoening tussen de verschillende rich tingen in Laos achten zij zeker denk baar. In Washington spreekt men intussen ai over een geschikte plaats om over Laos te onderhandelen. Genoemd wor den: Londen. Genève, Ottawa of New Delhi. President Kennedy en premier MacMillan van Engeland hebben giste ren beraadslaagd over een coördinatie van hun beleid met betrekking tot Laos. De neutralistische ex-premier van Laos, prins Soevanna Phoema, zal eveneens naar Washington gaan en wel vóórdat hij gevolg geeft aan zijn voornemen om Moskou te bezoeken. van Tsjombe zou de stad Kabalo hebben bezet. Het bericht over de militaire suc cessen was een nieuwe climax, nadat Tsjombe in enkele bewogen uren van de V.N. gedaan kreeg, dat de gezamenlijke patrouilles van V.N.-militairen en leden van het Katangese leger op het vliegveld van Elisabethstad zouden worden hervat. David Sarnoff, een hoge autoriteit van de Amerikaanse radiomaatschappij RCA, heeft gisteren voorgesteld een TV-com- municatiesysteem in het leven te roe pen, dat zijn .programma's" kan uit stralen door middel van kunstmatige satellieten. Het systeem is vooral bedoeld, aldus Sarnoff, om het contact tussen de lan den van de Verenigde Naties op een ge makkelijke manier in stand te kunnen houden, zonder dat er aparte topconfe renties e.d. moeten worden gehouden. Sarnoffs plan kan. wat de technische kant betreft, binnen vijf jaar verwezen lijkt worden. Op de rijksweg onder Boxtel is giste ren een personenauto, waarin een echt paar uit Alpherj aan de Rijn gezeten was, tegen een boom gebotst. De echt genote van de bestuurder, een 31-jarige vrouw, werd gedood. Te Groningen raakte een twaalfjarig jongetje onder de achterwielen van een vrachtauto met aanhangwagen. Het kind kwam cm het leven. Een zesjarig meisje uit Oss is giste renavond omstreeks half zes de niet- beveiligde spoorwegovergang in deze plaats overgestoken en door de trein Nijmegen - Den Bosch gegrepen. Het kind was op slag dood. De sluipende dood, veroorzaakt door koolzuurgas, heeft gisteren ze ven arbeiders, die aan het werk waren in de machinekamer van een Liberiaanse olietanker overrompeld. Het schip dat in één der dokken van de Rottcrdamsche Droogdokmaatschappij lag, werd gerepareerd door een klein legertje arbeiders. Een veertigtal hunner werkte in de machinekamer. Op volkomen onverklaarbare wijze is gisteren om twaalf uur 's middags de koolzuurinstallatic, welke zich in de ma chinekamer bevindt, gaan werken. Op drie na raakten allen door het koolzuurgas bedwelmd. Van hen liggen er nu nog 21 in het ziekenhuis. Er is echter geen levensgevaar aanwezig. die in de machinekamer werkten, Op de werf waar het Liberiaanse schip, de 8800 B.R. ton metende ,,Ma- thieson" in reparatie was, bemerkte niemand iets van het drama dat zich in het binnenste van de tanker aan het voltrekken was. Toen arbeiders, die op hogere plateaus in het schip aan het werk waren, de gaslucht roken, was het voor zeven van hun collega's reeds te laat. Het koolzuurgas, dat voor het ver stikken" van scheepsbranden wordt ge bruikt, is van nature reukloos. Men mengt echter een reukstof door dit gas, opdat bij lekkages in het leidingsysteem niemand door het koolzuur kan worden overvallen. Op de tanker werden toch 37 mensen door het gas verrast. Nadat alarm was geslagen werd er on middellijk met het reddingswerk begon nen. Hot duurde echter toch nog drie kwartier eer alle arbeiders de noodza kelijke medische behandeling konden krijgen. Dit kwam doordat de redders in de met machines volgepropte ruim te waarin de mannen werkten, de slachtoffers niet onmiddellijk konden vinden. Voor zeven van de veertig men sen die in mocht hulp niet meer De voorlopige lezing zaak van het drama is, baten, omtrent de oor dat de koolzuur- installatie uit zichzelf in werking is ge treden. Er moeten echter op ieder schip maatregelen getroffen worden, dat een ongeluk als dit niet kan voorkomen. Hoe het terzake hiervan op de tanker ge steld was, zal worden onderzocht. Het vervoer van de slachtoffers naar Rotterdamse ziekenhuizen was een staaltje van voortreffelijke organisatie. De politie had alle wegen naar de zie kenhuizen met hun reddingbrengende zuurstofinstallaties afgezet. Hierdoor is voorkomen dat het aantal slachtoffers dat het leven verloor, werd uitgebreid. De burgemeester van Rotterdam heeft zich gisterenmiddag persoonlijk op de hoogte gesteld van de omstandigheden waaronder het ongeluk is gebeurd. Van de zeven slachtoffers behoorden er drie tot het personeel van de R.D.M. Eén der omgekomenen is de jonge Ita liaan Edio Stroppa, die leerling-machi nist aan boord van de ..Mathieson" was. (Van onze Haagse redactie) Het produktschap voor zuivel heeft besloten om gedurende drie opeenvol gende jaren een bedrag van f 30.000 ter beschikking te stellen voor het te reorganiseren C.I.H.A.N. Instituut ter Bevordering van de Bui tenlandse Handel). Het C.I.H.A.N. zal in de toekomst in ruimere mate dan voorheen het geval was activiteiten gaan ontplooien ter be vordering van de export. De bijdrage van het produktschap is slechts een ge deelte van het bedrag van f 175.000 dat het bedrijfsleven in de agrarische en voedselvoorzieningssector ter beschik king zal stellen. Ook andere produkt- schappen en het landbouwschap zullen hiertoe een bijdrage leveren. Van het bedrijfsleven in zijn gehele omvang wordt inclusief het genoemde bedrag van f 175.000 een bijdrage gevraagd van f 750.000 per jaar gedurende een periode van drie jaar. De overheid, die thans reeds een jaarlijks subsidie ver leent van f 1.810.000, is verzocht de door haar verleende subsidie met een mil joen gulden te verhogen. Dit verzoek is bij de overheid in overweging. Door het bedrijfsleven te laten bijdra gen in het werk van de C.I.H.A.N. hoopt i men deze instelling, die tot nu toe een (Centraal overwegend ambtelijk karakter droeg, ook meer in de belangstelling van het bedrijfsleven te betrekken. VANDAAG IS het de dag van de cog- nacsmokkelaars. De ambtenaren van de Franse dienst voor invoerrechten en ac cijnzen staken de gehele dag, om kracht bij te zetten aan hun looneisen. TWEE FRANSE rechercheurs hebben toestemming gekregen om in Frankfort nasporingen te doen naar aanleiding van de ontvoeringszaak Peugeot. Zoals be lli ,werc* *n Duitsland veel van het geld dat de ontvoerders kregen, uitge geven. DE IN Australië wonende Hongaar Ste- phan Bradley, die vorige week tot le venslang werd veroordeeld wegens het ontvoeren en vermoorden van een acht jarig kind. is in hoger beroep gegaan. Hij werd veroordeeld op aanwijzingen en niet op een overvloed aan bewijs. OP 26 MEI zal Rijkswaterstaat de aan besteding houden voor de Coentunnel, die in de omgeving van de Hembrug onder het Noordzeekanaal zal komen te liggen. VAN DE 24 passagiers van een DC-3, die in de Golf van Sint Laurent is neer gestort, blijkt volgens nadere berichten niemand enig letsel te hebben opgelo pen. Het vliegtuig had een hockeyploeg van New Foundland aan boord. Geëscorteerd door motorpolitie ver laat een ziekenwagen het terrein van de droogdokmaatschappij. Op de ach tergrond staan de arbeiders van de werf zwijgend toe te kijken. Weersverwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisteren. avond 23.15 uur: Aanvankelijk zonnige perioden, later veel bewolking met enkele buien. Matige tot vry krachtige wind tussen zuidwest en zuidoost. Zacht weer. Verwachting van het Belgisch weer- I kundig instituut: Matige tot vrij krachtige wind uit zuidwestelijke richting. Bewolkt tot zwaar bewolkt. Regen mogelijk. Temperatuur hedennacht 7 tot 12 graden. Overdag: 15 tot 20 graden. S Vandaag zon onder 19.20 uur. Morgen: zon op 6.05 uur, maan op 0.13 uur, onder 9.18 uur. 55' De Planta-affaire heeft de Unilever een strop van ongeveer 7.5 miljoen gul den opgeleverd. Dit verlies wordt ten nadele van de winst over 1960 gebracht. Het bedrag omvat o.a. het verlies, dat geleden werd door het terugkopen van voorraden margarine van de afnemers en het geven van schadevergoedingen. De directie van Unilever, die in het jaarverslag over 1960 dit mededeelt merkt op, dat er nog steeds geen wetenschap pelijk verband is gelegd tussen het anti spatmiddel in de „Planta"-margarine en de opgetreden blaasjesziekte. De bedrijfswinst is in 1960 met 8 pro cent gedaald, doch de nettowinst beliep niettemin nog altijd ruim een half mil jard. De Planta-affaire was in het ge heel van de tendenzen die tot de daling der winsten hebben geleid niet van ca tastrofale betekenis. Op het vliegveld van Elizabethstad is het bijna tot een bloedig treffen tussen Katangese burgers en militai ren van het Zweedse detachement ge komen. Een volksmenigte had zich opgemaakt om de Zweden met mes sen en knotsen te bestormen. De Zive- den namen, zoals op deze foto, af- weermaatregelen. Gelukkig werd een treffen voorkomen, doordat premier Tsjombe en de V.N.-leiding een rege ling konden bewerkstelligen. (Tele foto) In een radiotoespraak tot het Neder landse volk heeft minister-president dr. J. E. de Quay gisteravond gezegd, dat met de installatie van de Nieuw-Guinea- raad, de bevolking van Nieuw Guinea thans definitief op weg is naar zelfbe schikking. De Nederlandse regering heeft de Raad formeel uitgenodigd om van advies te dienen over de wijze en het tijdstip waarop het zelfbeschikkingsrecht het beste kan worden gerealiseerd. „De Pa poea's voelen zich thans 'reeds moderne burgers van een land in stormachtige ontwikkeling", zo zei de premier „maar er zijn ook grote delen van Nieuw-Gui- nea, die nog geheel moeten worden open gelegd". In zijn eerste vergadering luisterde de N.G.R. naar een speciale boodschap van H. M. de Koningin. De stem van de vor stin was op een geluidsband vastgelegd. Het eerste besluit van de Raad gold: een danktelegram aan H. M. de Koningin. Vervolgens koos de N.G.R. de 48-jarige Markus Kaisiepo tot haar eerste vice- voorzitter. Uit Indonesië kwamen minder prettige (Van onze parlementaire redactie) Naar aanleiding van vragen, hem gesteld door het Limburgse Eer ste Kamerlid de heer dan Maenen (KVP) heeft minister Van Aartsen (Volkshuisvesting en Bouwnijverheid) enige toelichting verstrekt op de richtlijnen inzake de vervallenverklaring van de huurverhoging. Het blijkt, dat ook minister Van Aart sen het onbillijk vindt, dat huurverho ging moet worden betaald in het geval, dat ccn woning ton gevolge van dooi de huurder aangebrachte voorzieningen binnen de normen voor huurverhoging terecht is gekomen, terwijl dit, zonder dat deze voorzieningen waren aange bracht niet het geval geweest zou zijn. „Een oplossing voor zulke gevallen zou kunnen zijn" aldus de minister, „dat de woningbouwcorporatie aan de huurder de door deze gemaakte kosten geheel of voor een gedeelte billijk vergoedt. Het is ook mogelijk, dat er de voorkeur aan moet worden gegeven, dat de wo ningbouwvereniging wellicht tijde lijk van inning van de verhoogde huur afziet." Minister Van Aartsen zegt dat hij, indien hem schrijnende geval len worden voorgelegd, gaarne bij het bestuur van de woningbouwcorporatie zijn invloed tot het toereikten van een oplossing zal aanwenden. Klaag niet te Iaat Het is de minister voorts bekenu, ..at er gevallen zijn van verschil in huur prijs van woningen, welke deel uitma ken van woninggroepen van eenzelfde woningtype en welke worden geëxploi teerd door een zelfde woningbouwcor poratie. De oorzaken voor de huurver- schillen moeten dan echter niet direct gezocht worden in verschillen in beoor deling bij de toepassing der richtlijnen voor huurverhoging, aldus de minister. Hij merkt op, dat „het zich heel ge makkelijk voor kan doen, dat de huur der van de ene woning zich rpet klach ten over de woning tot de huuradvies- commissie heeft gewend, terwijl de an dere huurder die dus eenzelfde type woning heeft dit heeft nagelaten. Hierdoor kan dan een verschil in huurprijs ontstaan. „De dan ontstane onbevredigende si tuatie heeft men in deze gevallen meestal aan zichzelf te wijten zo merkt de minister op. Hij voegt er evenwel aan toe, dat de nalatige huurder zich alsnog met klachten over zijn woning tot de huuradviescommissie kan wen den. Tenslotte kunnen ook bewoners van woningen, waarvoor een verklaring af gegeven werd, dat de woning geen ge breken vertoont, zich alsnog tegen de afgifte van deze verklaring verzetten. gelukwensen. Minister Djatikocsoemo heeft verklaard, dat het leger bereid is om op elk tijdstip dat Soekarno beveelt, een invasie in Nieuw Guinea uit te voe ren. In Washington werd vernomen, dat president Kennedy bereid zou zijn om, als bemiddelaar op te treden in het dis puut tussen Nederland en Indonesië in de kwestie Nieuw Guinea. Zesentwintig Japanners zijn om het le ven gekomen bij lawines die gisteren op drie verschillende plaatsen op het Japan se noordelijk gelegen eiland Hokkaido naar beneden zijn gekomen. De meeste doden vitelen bij de bouw put van een dam in het dorp Niikappoe op honderd km ten zuidoosten van Sap poro, waar elf arbeiders de dood vonden. Vijf zijn met ernstige verwondingen op genomen. In de nabijgelegen stad Sjinnai werden zeventien mensen bedolven. Op vijf na werden allen gedood. In een mijn bij Kaminokoeni kwamen drie personen om het leven. Bij Niikap poe werken reddingsploegen onafge broken om elf nog bedolven arbeiders te bevrijden. Drieënveertig kandidaten voor een nieuwbouwwoning-in-eigendom te Cu lemborg hebben geen rustige nacht meer gehad sinds zij hebben besloten duizend gulden te betalen aan de aan nemer, die de huizen voor hen zou zet ten. Hoewel de bouwplannen al in begin 1960 werden gemaakt, is er nog geen steen van de nieuwe huizen aanwezig. Dit komt doordat de aannemer, die van de gemeente Culemborg een stuk grond had gekocht, op voorwaarde dat het transport pas op 31 december 1960 zou plaatsvinden, de zogenaamde „A"-pre- mie, welke zou worden verleend, aan zijn neus voorbij zag gaan. De premie kas pas in 1962 worden verwacht en derhalve vroeg de aannemer aan de aspirant-kopers, of zij dan geen huis in de vrije sector wilden laten bouwen. De koopprijs werd dan echter f 3000.- ho ger. Van de 54 eigenbouwers trokken ei 43 zich terug, maar slechts één van hen kreeg zijn duizend gulden retour. Hoewel de termijn binnen welke dc grond moeten worden getransporteerd vanwege de gemeente tot 1 maart is verlengd, is de aannemer zijn verplich tingen dienaangaande niet nagekomen. Ook de rente die hij moet betalen over de periode dat de eigendomsoverdracht nog niet heeft plaatsgevonden, is nog niet geheel betaald. De gemeenteraad van Culemborg heeft de aannemer nu nogmaals een verlenging van de termijn toegestaan en wel tot 15 mei a.s. De aannemer moet dan echter voor 1 april de nog verschuldigde rente hebben be taald. Gebeurt dit alles niet, dan ver valt de bouwgrond op 15 mei weer aan de gemeente. Of alle eigenbouwers in dat geval hun f 1000.- terug zullen krijgen is nog niet bekend. B. en w. van Culemborg hebben het liefst dat de aannemer de waar borgsommen in de gemeentekas stort, waarna de gemeente het geld aan de bouwlustigen kan teruggeven. Het Internationale Gerechtshof in Den laag heeft woensdag de Poolse rechter B. Winiarski tot president gekozen en de Panamees R. J. Alfaro tot vice-pre sident. Hun ambtstermijn duurt drie jaar. Rechter Winiarski is 77 jaar. De Rijksmunt in Utrecht krijgt de laatste tijd 'herhaaldelijk briefjes en telefoontjes over het randschrift op de nieuwe rijksdaalders. De meerderheid van de mensen die rijksdaalders nauwgezet plegen te bestuderen, is van oordeel dat het randschrift ,,God zij met ons", lees baar moet zijn als men de munt met de beeldenaar naar boven gekeerd, op tafel legt. Nu zijn er echter men sen die gemerkt hebben dat het randschrift op zijn kop staat als men de rijksdaalder met de beeldenaar naar boven neerlegt. Ieder voor zich dacht natuurlijk een bijzonder exem plaar te hebben getroffen een munt die zich op een belangrijk punt van alle andere rijksdaalders onder scheidt. En in zo'n geval zou een rijksdaalder een veelvoud van f 2.50 waard zijn. De Rijksmunt heeft echter aan alle illusies dienaangaande een eind gemaakt. Er zijn duizenden rijks daalders met een op de kop staand randschrift. Verzamelaars zullen dus naar andere munten moeten uitkij ken. Die zijn er gelukkig óók ge noeg.

de Stem | 1961 | | pagina 1