ALGERIJE, DAT ZIJN WuF, FLN torpedeert de vredesconferentie Burgemeester van Evian vermoord Utrechtse vrouw door Italiaan doodgestoken ONTSTELDE DADER GEARRESTEERD Naak gratis proefrit „VS en Rusland moeten hulp aan Laos staken" Voet(bal)reis naar Rome... Opnieuw leven DUITSE OPMARS NAAR DE KUST Drama in fahriekscantine Sahara kem van conflict? VERRASSENDE OPMARS; VAN TJOMRE-TROEPEN En toch. is het LENTE! Hebt u ook gekeken DAGBLAD VOOR ZEELAND Levensbron Bomaanslagen m Beraad over vijfdaagse bouwbedrijf Loealaba als staat van de kaart geveegd „Titan" mislukt Haas oorzaak van dodelijke val Soevanna Phoema: Veranderlijke bewolking I MacMillan volgende week in Washington Deportatie van Mafia-leider Dader overstuur Iljocsjin-ramp storing èn sabotage 101e JAARGANG No. 23638 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mea, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841. ZATERDAG 1 APRIL 1861 Abonnementsprijs f 7,— per kwartaal 8,20 per post - f 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) De goede verwachtingen welke de wereld koesterde ten aanzien van de Frans-Algerijnse conferentie, op 7 april in Evian, zijn de bo dem ingeslagen. De Algerijnse rebellenrcgering van het FIN heeft laten weten dat zij geen delegatie zal zenden, omdat zij niet wenst dat de Fransen ook de andere Algerijnse politieke groeperingen, zoals de gematigde MNA raadplegen. Dit besluit kwam zelfs voor president De Gaulle volkomen onverwachts. De Algerijnse weigering ging ver gezeld van een dramatisch incident waarvoor de Franse groeperingen die een „Frans Algerije" wensen verantwoordelijk zijn. De burgemees ter van Evian, Cainille Blanc, is bij een bomaanslag vermoord. De Algerijnen besloten zich te rug te trekken, nadat de leider van de Franse delegatie, Louis Joxe, kenbaar had gemaakt dat hij het FIN niet wenste te beschouwen als de belichaming van de Algerijnse politieke gevoelens. Het FIN werpt zich echter op als de enige spreek buis van het Algerijnse volk en eist de totale bevoegdheid tot op treden namens dit volk op. Alhoewel in officiële Parijse kringen een krampachtig optimisme over het uiteindelijke lot van de vredesconferen tie overeind wordt gehouden, overheerst toch de gedachte dat er in Algerije nieuwe gewelddadigheden zullen uitbre ken. De bomaanslag in Evian is een bewijs temeer, dat de Franse kolonisten in Al gerije nog steeds bezeten zijn van de gedachte dat zij het getij nog kunnen keren door gebruik te maken van in timidatie èn geweld. De reden dat de Fransen, na weken lang de schijn te hebben opgehouden dat zij het F.L.N. als enige onderhandelings partner zouden erkennen, onverwacht aan de gevoegdheden van het F.L.N. zijn gaan twijfelen, kan de volgende zijn: In de loop van deze week heeft het F.L.N in duidelijke bewoordigen laten blijken, dat het zekere eigendomsrech ten op het Saharagebied wil laten gel den. De Sahara, waar rijke oliebronnen vloeien, wordt echter langzamerhand een belangrijke levensbron voor de Franse economie. Om deze reden wil Frankrijk de Sahara toevoegen aan een politiek-economische unie van Noord- afrikaanse staten, waarin het uiter aard zelf een vinger in de pap zou houden. De annexatieneigingen van het F.L.N. kunnen Parijs wel eens genoopt hebben om nieuwe eisen voor het onder handelen te stellen die dit was te voorzien -- een Algerijnse weigering zouden uitlokken. De laaghartige moord op de burge meester van Evian maakt duidelijk, welke felle hartstochten het Algerijnse drama begeleiden. Burgemeester Blanc had al geruime tijd geleden dreigbrieven ontvangen van Franse extremisten uit Algerije. Zij waarschuwden de burgemeester dat hij zyn stad niet als conferentie-oord moest laten gebruiken. Gisterennacht werd Blanc gewekt doordat er onder zijn auto, die voor de deur stond, een bom ontplofte. Blanc rende naar de woonkamer om de politie op te bellen. Hij bevond zich op korte afstand van het raam. Op dat ogenblik ontplofte een tweede bom, die in de vensterbank was geplaatst. Dodelijk ge wond stortte de burgemeester ter aar de. Zijn vrouw, die hem te hulp wilde snellen, werd licht gewond. Blanc stierf binnen enkele seconden. De Franse politie organiseerde direct na de aanslaag grootscheepse razzia's, in Lyon, waar 20 personen zouden zijn gearresteerd. Burgemeester Blanc heeft zich tijdens de Duitse bezetting in het verzet ver dienstelijk gemaakt. Dinsdag zal hij worden begraven. In Riom, midden-Frankrijk, ontplofte een bom op een spoorbrug. Er werd echter niemand gewond. Het college van rijksbemiddelaars heeft de vertegenwoordigers van werk gevers- en werknemersorganisaties in het bouwbedrijf uitgenodigd voor een be spreking op woensdag a.s. over de vijf daagse werkweek in de bouwnijverheid (hoofdbedrijf). De werkgevers- en werk nemersvertegenwoordigers hebben hier over enige tijd geleden overeenstem ming bereikt. De Stichting van de Ar beid zou over het voorstel een gunstig advies hebben uitgebracht. Ook het col- e van rijksbemiddelaars zou er wel willend tegenover staan. Het voorstel komt neer op invoering van de vijfdaag se werkweek met ingang van 5 juni a.s. Het opperbevel van de UNO in Kon go heeft opdracht gegeven alle beschik bare vliegtuigen gereed te houden voor het eventueel instellen van een lucht brug naar Katanga. De sterkte van de V.N.-troepenmacht in Katanga is door het vertrek van Marokkaanse eenheden verminderd. Troepen van Tsjombe zijn donderdag de stad Manono binnenge trokken, de hoofdstad van de Baloeba- staat Loealaba". De Loemoembistische EEN ALGERIJNSE burgeremployé van; het Franse militaire bestuur in Guelma, heeft in een aanval van verstandsver-! bijstering zes personen gedood en veer tien gewond. De politie schoot hem neer. IN DE NACHT van Witte Donderdag op Goede Vrijdag is op twee kerkhoven in de buurt van het Duitse Essen graf schennis gepleegd. Er werden o.m. 74 grafstenen vernield. OP HET MARKTPLEIN van Konners- reuth waren gisteren zeker duizend pel grims, die allen wachtten op een beurt om toegelaten te worden tot de slaap kamer van de gestigmatiseerde Therese Neumann, 's Middags werden geen be zoeken toegelaten, omdat dan het jaar lijks hoogtepunt van het terugkerend lij den optreedt. DE KONING van Jemen, Seif Oel-Islam Achmed zou, volgens geruchten, gisteren aan de gevolgen van een aanslag van woensdag j.l. overleden zijn. DE GEZONDHEID van de voormalige premier van Kathmandoe, B. P. Kei- rala, is gisteren bijzonder hachelijk ge worden na zes dagen hongerstaking. IN PACIFIC Grove in Californië is gis teren de uitvaartplechtigheid gehouden van de uitvinder Alexander F. Victor, op wiens naam o.m. de uitvindingen van de elektrische wasmachine en van de on brandbare filmband staan. troepen, die enkele maanden geleden Manono bezetten, hebben zich zonder verzet teruggetrokken. De staat Loeala ba heeft hiermee opgehouden te bestaan. Volgens een Katangese regerings woordvoerder hebben opstandige Baloe- ba's in Kabongo protestantse zendelin gen en Europese employés van handels firma's, in Luena een dokter, tien Ierse V.N.-militairen en 20 stamhoorden ver moord. Betaling Achttien Latijns-Amerikaanse landen hebben in de V.N.-assemblée een ont werpresolutie ingediend, waarin de vijf permanente leden van de veiligheids raad de V.S., de Sovjet-Unie, Enge land, Frankrijk en nationalistisch China verzocht wordt 70 procent van de kosten die de V.N. in 1961 in Kongo zul len maken, voor hun rekening te ne men. Voorts stellen deze 18 landen voor om 25 procent van deze kosten te la een betalen door de landen, ,,wier investe ringen in Kongo meer dan een miljoen dollar bedragen". De resterende vijf procent zou opge bracht moeten worden door alle andere leden van de V.N. Twee meisjes van het circus „Heros" zijn in Napels van start gegaan voor een wandeling van ongeveer 190 km op een bal naar Rome. Terwijl Elvane (links) een verversing gebruikt, maakt Sedy zich op. Gisteren heeft de Amerikaanse lucht macht op Cape Canaveral een intercon tinentaal ballistisch projectiel van het type ..Titan" gelanceerd. Het betrof een poging dit projectiel een vlucht van meer dan 10.000 mijl te laten maken en zo het wereldrecord voor militaire raketten te breken. Na de start ging er echter iets mis, waardoor de motoren stopten. Op 20 km afstand van de raketbasis viel de raket in zee. Wat het weerbericht ook beweren mag en hoe guur de regen morgen misschien tegen uw ramen klettert, het is toch lente, hoe dan ook. Plot seling komt, op een morgen, zo maar de zon weer om de hoekjes der wol kenstraten kijken. Het ziet er nog niet naar uit, zegt u? Misschien mogen we u dan van daag een beetje moed inspreken. Er gens in de krant van vandaag wijden we een hele pagina vol lentelijke foto's van T. Slagboom aan het voorjaar. Bekijk die plaatsjes eens en onge twijfeld zult u dan toch de zonne warmte voelen. Al is het dan, voor lopig, nog maar van binnen. In Apeldoorn is overleden de 49-jarige G. Wolters. De heer Wolters kwam donderdag met zijn motor te vallen, toen een haas van de berm van de weg af plotseling in zijn voorwiel sprong. Bij de val liep de heer Wolters een sche- delbasisfractuur op. Uet is weer Pasen. Voor velen van ons zal de ware zin van Pasen met moeite zijn te vatten. Pasen dpet niet zoals Kerstmis een beroep op ons sentiment; het heeft iets nuch ters. louter appellerend aan ons geloof. En het geloof is in het algemeen niet direct iets dat ons hart verwarmt. Sedert de vastentijd niet meer die strenge, voorgeschreven vormen heeft, is ook de climax na veertig dagen in getogenheid nagenoeg verdwenen. Men bemerkt amper nog dat het vasten is, en Pasen betekent dus niet langer een bevrijding van veel lastigs. Je hebt naar Pasen uitgekeken, en alle uit bundigheid wordt dan min of meer iets dat van buiten is opgelegd, opge schroefd. De ouderen zullen nog ver tellen, hoe de klokken uit Rome terug kwamen, en over de gevoelens bij een „Vespere autem sabbathi"; de jonge ren ontgaat dat echter ten enenmale, 't Is Pasen, nou ja, er is wel 'ns meer wat te doen in de kerk... De kranten zijn de laatste weken erg dik geweest vanwege de adver tenties. De grote zaken weten het wel: met Pasen heeft men graag iets nieuws. We komen op ons „paasbest" voor de dag, en dat kan toch niet in die jurk van vorig jaar. We willen in het nieuw. In dit opzicht zijn we dicht bij de natuur gebleven. In de natuur wordt het voorjaar. De dode akkers en de kale bomen komen plotseling weer tot leven. De dieren komen uit hun winterslaap te voorschijn en de vogels keren terug. De huisvrouwen gooien de ramen open en de bedden moeten naar buiten. Het lijkt me erg in het voorjaar in een hoge flat te wonen, hopelijk vang je er wat wind en de stralen van de lentezon. De steden lozen op de vrije dagen weer haar mensen, want nooit is het gras zo groen, nooit ruiken de bloemen zo fris, nooit fluiten de vogels zo helder als in het voorjaar. Het leven begint opnieuw, en het zijn niet alleen de vogeltjes die graag trouwen in mei, niet alleen kalfjes die springen in de wei. Heeft ook de gelovige, godsdienstige mens geen deel aan de ivedergeboorte? Komt ook in hem niet de lust op om opnieuw te gaan leven? Zou hij echt niet de lusteloosheid van de sleur van zich af willen schudden en zijn doop kleed verschonen? Ik. meen dat de ver nieuwde paaswake kan aansluiten bij een godsdienstig lentegevoel. We laten de oude mens iveer eens meenemen naar de vuilnisbelt, en gaan opnieuw als herboren kind Gods een jaar tege moet. We hebben onze Pasen gehou den, noemen ze dat. De weg naar de hel is echter gepla veid met goede voornemens. Het kom.t mij voor. dat we zelfs op Pasen te ego ïstisch denken: ..Wij zullen wel 'ns dit" en „ik zal wel 'ns dat". En straks gaat het natuurlijk allemaal weer hetzelfde. Zou het niet kunnen zijn, dat we het te veel als onze verdienste rekenen dat we (wij, ik) onze Pasen hebben gehouden, en onze „plicht" gedaan. Communiceren is Christus omhelzen, en zich aan Hem vastklampen. Niet om,dat wij zo aardig voor Hem zijn, maar omdat wij nodig aan Hem. en in Hem aan elkaar, moeten vastzitten. Omdat wij alleen samen met Hem en met elkaar als goede christenen door het jaar en door het leven kunnen gaan. En die goede voornemens, waar over boven, kunnen alleen maar be staan uit: hou je vast. Wie schreef er ook weer dat gedoopt worden is: doodgaan om te verrijzen met Christus tot een nieuw leven? Hebt u ook een klein kaarsje aange stoken aan die grote paaskaars? Dan hoef ik u geen zalig Pasen m.eer toe te wensen. Kapelaan S. f Weersverwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisteren- J avond 23.15 uur: t J Aanvankelijk veel bewolking met t plaatselijk wat regen. Later ver- spreid voorkomende opklaringen. Matige tot krachtige wind tussen J t zuidwest en noordwest. Vrij koud J weer. J Verwachting van het Belgisch weer- J kundig instituut: t Zwaar bewolkte hemel met regen en motregen. Temperatuur 812 gra- f J den. Tijdens het weekeinde eveneens t t zwaar bewolkte hemel met regen cn t motregen en daling van tempera- J J tuur. t Vandaag: zon onder 19.13 uur, maan J op 19.33 uur. J Morgen: zon op 6.14 uur, onder 19.14 uur; maan op 20.43 uur, onder J 7.04 uur. J Maandag: 19.16 uur; J 7.30 uur. Dinsdag: zon op 6.10 uur, maan on- der 8.35 uur. zon op 6.12 uur, onder maan op 21.54 uur, onder ..Rusland en Amerika moeten tegelij kertijd hun hulp aan Laos stopzetten", Bij de grenspost te Elten knipte onze fotograaf deze aaneengesloten file Duitse auto-toeristen, die de vier vrije dagen in ons land gaan doorbrengen. Hebt u het nog geprobeerd, in de prille uren van 1 april, om met behulp van een gematteerde gloeilamp of door middel van uw tv-ontvanger dat Pa rijse stuntprogramma op te vangen? Wie er in geloofd heeft..., wel die is op een onschuldige manier beetge nomen. Maar u hebt één excuus: Wie kon ook verwachten dat wij u op twee aprilmoppen tegelijk zouden vergasten? De buitenland-redactie voegde name lijk onbewust een mop aan de be staande toe door in hei openingsstuk van de voorpagina het land Irak te verwisselen met Jordanië, zodat het leek alsof zelfs de geografische toe stand in de wereld zich naar de narren dag had geschikt. Ter geruststelling van allen die het wereldgebeuren nauwlettend volgen: Irak zal altijd Irak blijven of de naam van dat land is geen Jordanië meer... Frank Costello. een van de leidende figuren van de Mafia, zal uit de V.S. worden gedeporteerd. Costello verblijft thans in de gevan genis, waar hij in terecht is gekomen wegens belastingschuld. In juni zou hij vrijgelaten worden. (Eigen nieuwsdienst) In de kantine van de N.V. Ko ninklijke Staalfabrieken „Denika" aan de Havenweg in Utrecht is gisterenmiddag de 30-jarige mevr. A. J. G. ten Broeke-Bredewoud ge dood door een vijftal steken met een stiletto. De verwondingen wer den de vrouw in de maagstreek en buik toegebracht door de 24-jarige arbeider G. M. uit Santa Maria (Italië), die sinds december in ons land vertoeft en in Utrecht werkt. Mevr. Ten Broeke-Bredewoud was cheffin van de kantine van de Demka en werd gisterenmiddag geassisteerd door drie dames tijdens de schafttijden van het personeel van de staalfabriek. M. gebruikte de lunch tussen half één en één uur en vroeg de cheffin met hem uit te gaan. Deze wees het verzoek ech ter resoluut van de hand. Na de tweede schafttijd van één uur tot half twee gebruikten de vier dames hun maaltijd gezamenlijk aan een ta feltje in de kantine. M. kwam opnieuw binnen, ging achter één van de meisjes staan en vroeg andermaal mevr. Ten B., die gehuwd is met een beroepsmilitair, met hem uit te gaan. In gebroken Nederlands gaf hij te ver staan, dat als zij het niet deed, de paas dagen voor beiden minder plezierig zou den worden. M., die zich nooit een agressieve jongeman heeft getoond, hield ondanks de duidelijke afwijzing door mevrouw Ten B. aan, ook toen de drie meisjes weer aan het werk waren gegaan met het opruimen van dc vaat en het afwassen van de koffieketels. Mevr. Ten B. en M. bleven babbelen bij het tafeltje tot de vrouw plotseling begon te gillen. De Italiaan vloog de kantine uit cn de trap af naar de bene denverdieping. De meisjes vonden de vrouw met bloed overdekt. Een arbeider uit de onder de kan tine gelegen waslokaliteit vloog op het gegil de trap op, passeerde de Italiaan en ging. na de ernst van de toestand te hebben gezien, met col lega's de Italiaan zoeken. Zij grepen hem op het fabrieksterrein cn brach ten hum opnieuw naar de kantine, waar hij, bij het zien van de gevol gen van zijn daad, geheel overstuur raakte. De bedrijfsarts, dr. W. F. Warffemius, was inmiddels gewaarschuwd en ver leende eerste hulp, nadat de meisjes de dodelijk gewonde vrouw op een stoel hadden gezet. De vrouw overleed ter plaatse. Zij werd naar het pathologisch instituut van het academisch ziekenhuis overgebracht. Het stoffelijk overschot is in beslag genomen. Dr. J. Zeldenrust, van het gerechtelijk laboratorium, zal sectie op het lijk verrichten. De Italiaan is gearresteerd. Hem zal doodslag, subsidiair zware mishandeling de dood tengevolge hebbend, ten laste worden gelegd. Het slachtoffer had geen kinderen. zo heeft de voormalige premier van Laos, Soevanna Phoema, die als een reizende ambassadeur voor zijn in het nauw gebrachte rijk, de wereld rond trekt, gisteren in Londen verklaard. Soevanna Phoema was ingenomen met de Britse voorstellen inzake Laos. Hij vond het verder van veel belang dat de Amerikaanse regering onder Kennedy, de noodzaak van een neutraal Laos is gaan inzien. De regering-Eisenhower wilde Laos tot een Westerse voorpost maken. De ex-premier bestreed de op vatting dat de troepen van de Pathet Lao, die door communistische groepen buiten de grenzen van Laos worden op gehitst, allen communist zouden zijn. ..De helft van hen hangt het communis me niet aan", zei Soevanna Phoema, die tenslotte veronderstelde dat communis tisch China en communistisch Noord- Vietnam bereid zouden zijn om Laos in onafhankelijkheid en neutraliteit te la ten leven. De kwestie Laos zal volgende week aan de orde komen tijdens een bezoek dat de Britse premier, MacMillan, aan Washington brengt. Communistisch Noord-Vietnam heeft gisteren haar prijs genoemd, om een ein de te maken aan de crisis in Laos. Via dit land worden de voorraden voor de rebellen van de Pathet Lao aangevoerd. De eis wordt gesteld, dat de V.S. on middellijk alle militaire steun aan Laos zouden onthouden, en zich vervolgens bij de deelnemers aan een „vergrote confe rentie van Genève" zouden scharen om een politieke oplossing voor de crisis te vinden. Volgens een officier van het Westduit- se bureau voor Luchtvaart is de Tsje chische Iljoesjin-18, die bij Forchheïm verongelukte, neergestort als gevolg van een technische storing èn van sobatage. Alle lijken zijn geborgen, en 22 van hen zijn geïdentificeerd. Vele van de kinderen aan boord van de machine waren kinderen van technici uit de communistische landen, die naar hun ouders reisden, die werkzaam zijn in Afrika. In verband met het Hoogfeest van Pasen zal ons blad maandag 3 april niet verschijnen. Directie Dagblad De Stem (Advertentie) Vraag de dealer of schrijf aan Daf Eindhoven Dealer voor: Land van Hulst: GARAGEBEDRIJF A. BIESBROECK KI. Bagijnestraat 25 - Hulst - Tel. 2600 Axel, Sclioond(jke en omstreken: GARAGE CITO GEBR. ESSELBRUGGE N.V. Axel - tel. 651 Schoond(jke - tel. 369 Walcheren: Fa. GEBR. VAN FRAASSEN Scheldestraat 96—98 Telefoon 2175 Vlissingen Zuid- en Noord-Beveland: Fa. W. A. DE GROENE ZN. Anjelierstraat 57 Goes Telefoon 6810

de Stem | 1961 | | pagina 1