.IPS ZOAVO-conferen tie eindigt met: echtgenoot Satellieten sporen kernexplosies op A.N.W.B.-inlormatiedienst dirigeert kampeer- invasie 1 GRATIE! ZICHTBARE STOK ACHTER DE DEUR ONTBREEKT (NOG) Hoedjes voor tieners Verzoening der legers in Kongo op handen PANTSERAUTO MET GELD GESTOLEN Aantal lepra lijders in Engeland neemt toe Kwetsend besluit vergeten Invalideen zuster plegen postroof n n VREEDZAME HERHALING VAN MEI A0 Zoveel hoofden Plannen... Ook politie: vijf dagen F O O N S DAGBLAD VOOR ZEELAND Nieuw ontwerp kinderbijslag NA TWAALF JAAR IN DE DODENCEL: Minder wind Iljoesjinramp kan gevolg van sabotage zijn Moboetoe behoudt dozijn Belgische militaire experts Moord in duplo Amerikaans idee in Gcnève Politiemacht is gemobiliseerd Immigratie als oorzaak aangeduid State Department: Mekka Stigmata weer zichtbaar bij Therese Neumann Man-in-rolstoel handige bandiet jaar-abonnement op het 'sco Discussies". echnisch hoogtepunt' 101e JAARGANG No. 23636 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerland!» Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841. pagblaü Stem DONDERDAG 30 MAART 1961 Abonnementsprijs 7,per kwartaal 8.20 per post - f 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 8252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) WAARSCHUWING AAN (Van onze parlementaire redacteur) Het kabinet hoopt een kabi netscrisis nog te kunnen voor komen, die dreigt nu er voor het ontwerp van wet algemene kinderbijslag geen meerder heid te vinden is in het parle ment. Twee staatssecretaris sen, Veldkamp en Van den Bcrghc, maken grote haast met een opgepoetste noodwet kin derbijslag, waarbij van KVP- zijdc tegenprestaties gevraagd zullen worden, waarbij met name aan de woningbouw wordt gedacht. Een gedetail leerd verslag omtrent dit be langrijke nieuwe kinderbij- slag-ontwerp vindt de lezer el ders in dit blad. De 43-jarige Amerikaan Erwin Walker, die in 1949 wegens moord op een politieagent in Los Ange les ter dood werd veroordeeld en twaalf jaar lang onder de dreiging van executie heeft geleefd, zal uit eindelijk toch aan de doodstraf ontkomen. Op de dag waarop hij in 1949 terecht zou worden gesteld, raakte Walker der mate geestelijk gestoord, dat zijn exe cutie voor onbepaalde tijd werd uitge steld. Hij werd krankzinnig verklaard en in verschillende inrichtingen verpleegd, totdat in de loop van dit jaar een recht bank hem weer voor geestelijk normaal verklaarde. De gouverneur van Californië, Edmund Brown, heeft thans na een verzoek om clementie de doodstraf omgezet in le venslange gevangenisstraf. STEPHEN Leslie Bradley (34 jaar) is te Sydney tot levenslange gevangenis straf veroordeeld wegens moord op de achtjarige Graeme Thome, die hij had ontvoerd. DE AMSTERDAMSE rechtbank heeft bezitters van verdovende middelen tot zware straffen veroordeeld. Een Ameri kaan, 31 jaar, kreeg twee jaar en zijn auto plus een bedrag van 3800 gulden werden verbeurd verklaard. Een Tune siër, 28 jaar, werd veroordeeld tot acht maanden. De Amerikaan had 13 gram heroïne bij zich, de Tunesiër 86 blok jes haschisch. KONING Hoessein van Jordanië heeft, volgens sommige berichten, opdracht gegeven tot arrestatie van zijn oom Sja- rif Nasser. Er zou een politieke strijd gaande zijn aan het hof en voor het le ger zou de alarmtoestand zijn afgekon digd. TANGANYIKA, dat vroeger deel uit maakte van Duits Oost-Afrika, wordt op 28 december van dit jaar onafhankelijk. DE AMERIKAANSE radioluisteraars zulen de eerste ruimtevaarder kunnen horen praten als hij, in de komende maanden, in zijn ruimtecabine ovei net Caraïbische gebied zal vliegen. Het wordt, om veiligheidsredenen, echter geen rechtstreekse uitzending. VIJFTIG boze boeren zijn te hoop ge lopen bij het huis van de Arnhemse ge rechtsdeurwaarder, die in opdracht van het Landbouwschap beslag had gelegd o.p een stuk grond van één hunner. De boeren lieten zich kalmeren en keerden naar hun bedrijven terug. J Weersverwachting van het K.N.M.I. f tot vanavond, opgemaakt gisteren- t avond 23.15 uur: J Veel bevolking met af en toe enige t regen. Matige tot krachtige wind t tussen zuidwest en noordwest. De- zeRde middagtemperaturen als gis- J teren of iets lagere. f Verwachting van het Belgisch weer- kundig instituut: i Zyvaar bewolkte hemel met regen J Dij tussenpozen. Zacht weer. Maxi- vUni 7 graden. Vandaag: zon onder 19.09 uur, maan f op 17.17 uur. J Morgen: zon op 6.19 uur, maan on- t uer 6.16 uur. SOVJETS In het slotcommuniqué van de driedaagse zitting van de ZOAVO- raad in Bangkok, worden de communisten gewaarschuwd niet te pro beren Laos met geweld over te nemen, doch werd niet uit de doeken gedaan welke stappen de in de Zuidoost-Aziatische verdragsorganisatie erenigde landen zouden nemen, indien hun waarschuwing zou worden genegeerd. De slotververklaring van de zevende jaarlijkse ZOAVO conferentie was kennelijk een compromis. een in de praktijk toegepast staken van het vuren, of dat het eenvoudig voort vloeide uit de slechte weersomstandig heden. De communistisch georiënteerde op standelingen der Pathet Lao worden nog wel door Sovjetrussische vliegtuigen met wapens bevoorraad. Te Washington werd van Indische diplomatieke zijde vernomen dat de* Sovjet-Unie en communistisch Chi na in Peking overleg plegen over een staken van het vuren in Laos. De Westerse mogendheden wachten thans op het Sovjetrussische antwoord op de verleden week in een nota door Engeland gedane voorstellen voor een, onder toezicht, staken der vijandelijkhe den in Laos en het uitschrijven van een veertien-landencpnferentie om dit land tot een onafhankelijke en neutrale staat te maken. Zij gaf uitdrukking aan „ernstige be zorgdheid" over de flagrante minachting van communistische zijde voor de Ge- neefse afspraken van 1954, doch men ging niet zo ver dat openlijk met geweld werd gedreigd voor geval de Sovjet-Unie een Britse nota zou afwijzen waarin be pleit werd dat het vuren onmiddellijk zou worden gestaakt in Laos. Het commentaar van de ministers van Buitenlandse Zaken was optimistisch, doch dat men er geen stevige militaire draad door zag lopen, was opnieuw een aanwijzing dat onder de delegaties geen eensgezindheid bestond. De Verenigde Staten, gesteund door Thailand cn de Philippijnen, wensten dat een krachtiger houding zou worden aangenomen tegenover de Russen die de opstandelingen in Laos voorraden toe spelen. De Fransen wensten geen harde taal in het communiqué. De Engelsen, gesteund door Australië, Nieuw-Zeeland en Pakistan, stonden een middenkoers voor. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken. Dean Rusk, zeide dat hij erg tevreden was met het op de confe rentie bereikte, hoewel de Verenigde Sta ten niet ten volle hun zin kregen. Rusk gaf als zijn mening dat de positie ,van de ZOAVÓ en van de Verenigde Staten duidelijk versterkt was door de confe rentie. Hij knoopte hier echter de waar schuwing aan vast dat de Verenigde Sta ten de dreiging van het communisme in Azië het hoofd zouden bieden. Waarnemers zagen hierin een aanwij zing dat als Rusland het Britse voorstel om het vuren te staken zou afwijzen de Verenigde Staten, Thailand en de Phi lippijnen misschien zelf handelend zou den willen optreden. Vernomen is, dat de ministers twee militaire plannen besproken hebben voor geval de ZOAVO niet zou kunnen ont komen aan gebruik van geweld. Het eerste plan voor geval Rusland een „staakt het vuren'' uit de weg zou gaan beoogde de communistische invloed in de vallei van .de Mekong te neutra liseren Het tweedy voor geval met niets anders iets te bereiken viel be trof een aanval van strijdkrachten van de ZOAVO op Noord-Vietnam, het com munistische land waaruit manschappen en materiaal worden toegevoerd aan de communistische strijders in Laos en Zuid-Vietnam. Een woordvoerder van het Amerikaan se 'ministerie van Buitenlandse Zaken heeft woensdag verklaard dat de strijd in Laos thans beperkt is tot „lichte pa trouille-activiteit". Hij wilde niet ingaan op vragen of dit nu het gevolg was van Nog steeds tast men in het duis ter omtrent de vraag of de Tsje chische „Iljoesin", die eergisteren in Beieren is neergestort, tenge volge van sabotage is verongelukt. Er zijn verdachte omstandigheden. Het toestel vervoerde een belangrijk aantal diplomaten. Het was op weg naar Boma- ko, de hoofdstad van Mali (Afrika). Het is opvallend dat de radiozenders achter het ijzeren gordijn lange tijd niet over de vliegkamp hebben gesproken. Voorts staat wel vast dat zich tijdens de vlucht een explosie in één der motoren heeft voorgedaan. Alle inzittenden 41 volwassenen en 11 kinderen zijn omgekomen. Zij heb ben, volgens ooggetuigen, geprobeerd uit het toestel te springen alvorens het neer stortte. Omwonenden hadden zelfs hun gillen gehoord zonder uiteraard iets te kunnen doen. Na militair overleg tussen de el kaar beconcurrerende besturen in Kongo aan de grens van de Oost provincie heeft generaal Victor Loendoela, de militaire comman dant van Stanleystad al zijn sol daten langs de grenzen van de provincie teruggetrokken. De besprekingen zouden ten doel heb ben gehad een later overleg tussen de militaire gezaghebbers Moboetoe en Loendoela voor te bereiden, opdat een gewapend treffen tussen beider legers zou kunnen worden voorkomen. De Kongolese regering heeft besloten de voorraden van de UNO, welke on langs in de haven Ms tad i waren gelost, naar Leopoldstad- fcu-_ vt' omdat de volkerenorganisatie had ver zuimd instructies te geven over wat met de lading diende te gebeuren. Men heeft woensdag op een afgelegen weg in het Engelse graafschap Derby shire, op dezelfde plaats waar negen maanden geleden het lijk van de ver moorde zestigjarige William Elliott werd gevonden, het lijk aangetroffen van de 48-jarige Geoige Stubbs. die eveneens bleek te zijn omgebracht. Men vond Stubbs' auto in dezelfde straat in Chesterfield waar men negen maanden tevoren die van Elliott had ge vonden. De politie zei dat de moord op Stubbs een getrouwe navolging schijnt te zijn van die op Elliott. De dader van de moord op Elliott is, ondanks een grootscheepse speuractie en het verhoren van honderdduizend mensen, niet gevonden. In een communiqué, uitgegeven na drie dagen onderhandelen met militaire ver tegenwoordigers van Katanga en Zuid- Kasai, maakte generaal Moboetoe bekend dat thans „concrete plannen zijn opge steld om niet alleen binnenlandse onlus ten te bestrijden maar ook om alle po gingen tot inmenging van de zijde der UNO af te weren". Dit laatste heeft in het bijzonder betrekking op alle po gingen die eventueel zullen worden ge daan om het nationale leger te ontwa penen of te reorganiseren. De Kongolezen zullen zelf het natio nale leger hervormen met behulp van buitenlandse deskundigen die zij eigener beweging hadden gekozen. Generaal Moboetoe heeft vroeger al eens toegegeven de steun te hebben van 12 Belgische deskundigen van wier dien sten hy geen afstand zou willen doen. Drie weken geleden ontmoette de 42- jarige oliesjeik prins Abdoellah al Ja- bar Al-Sabah in Kiel een 19-jarig meisje, dat Heidi Dichter heet. De sjeik maakte Heidi op stormachtige manier het hof en ziet gisteren zijn de twee getrouwd. Heidi's echtgenoot is minister in Koeweit. In de vergadering van gisteren van de conferentie over een eventueel ver bod tot het houden van kernwapenproe ven heeft de Amerikaanse gedelegeerde Dean er bij de Sovjet-Unie op aange drongen zich bij het Westen aan te slui ten in een gemeenschappelijk satelliet- De gehele politiemacht van Melbour ne is gemobiliseerd om te zoeken naar drie mannén die op klaarlichte dag, midden in de stad, een pantserauto met 46.400 Australische ponden erin gestolen hebben. Op alle wegen zijn wegversperringen en politiecontroles ingesteld. Twee werknemers van een firma wel ke met pantserauto's geldtransporten verzorgt, weiden buiten westen gesla- gen toen zij bezig waren geld uit te la- In het Britse medische tijdschrift heeft dr. C. J. Stevenson medegedeeld, dat de melaatsheid in Engeland steeds toeneemt. Ofschoon de ziekte als het ware on- verbrèkelijk verbonden is aan de tro- pen, blijkt dat in' de laatste tijd op de Britse eilanden meer gevallen voorko men dan ooit tevoren. Volgens dr. Ste venson is dit tewijten aan immigranten, die de ziekte meebrengen. In 1960 waren er naar schatting 267 lijders aan deze ziekte ontdekt in Enge land en Wales. In het St. Johanneszie- kenhuis te Londen, waar alleen gevallen van huidziekten worden behandeld, en van welk ziekenhuis dr. Stevenson de leiding heeft over de registers, zijn op het ogenblik 79 lepralijders in behande ling. Van deze mensen waren op 7 man na allen na de oorlog naar Engeland ge komen. De meeste patiënten waren af komstig uit India, aldus Stevenson. Een Duitse fabrikant heeft in Berlijn een serie hoedjes voor teenagers ge lanceerd. Links een wit strohoedje. Daarnaast een groen bulletje met bruine, zijden strik en rechts een hoedje in de kleur van berkenhout met groene band. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft geweigerd te zeg gen waarom de Amerikaanse regering geen vertegenwoordiger zal zenden naar de installatie van de Nieuw-Guinearaad. Amerikaanse ambtenaren zeiden, dat zij instructies hadden om niet over de kwestie te praten. ..Wij zouden het graag vergeten", zei een ambtenaar. Een andere zei dat het State Depart ment waarschijnlijk een verklaring zou uitgeven. Het lijkt erop of het ministerie tracht elk gebaai te vermijden dat uitgelegd zou kunnen worden als een inbreuk van de Amerikaanse neutraliteit ten opzich te van het Nederland-Indonesische ge schil over Nederlands Nieuw-Guinea. (Van onze Haagse redactie) De ANWB verwacht omstreeks 1 mei a.s. een „ontstellende" in vasie van Duitse kampeerders. Deze vreedzame Duitse opmars zal worden opgevangen door een speciale kampeer-informatie- dienst, waarbij alle VVV-kanto- ren in Nederland worden inge schakeld. De kampeer-informa- tiedienst stelt zich ten doel een behoorlijke spreiding te bevor deren van de Duitse toeristen, met name langs de 130 km lange Noordzeekust. Zij zal ook rond de pinksterdagen functioneren. Gezien de verwachte toename van het aantal kampeerders als gevolg van de vijfdaagse werk week overweegt de A.N.W.B. deze dienst ook in de zomermaanden te la ten» voortbestaan. Dit is medegedeeld op een persconferentie, die gisteren door de A.N.W.B. in Den Haag werd belegd. In 1960 hebben volgens berekeningen van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek rond 1,5 miljoen Nederlanders hun vakantie in tenten en caravans in de vrije natuur doorgebracht. In 1954 bedroeg het aantal kampeerders nog slechts 600.000. In de komende ja ren zal het aantal kampeerders nog verder toenemen. De rijksdienst voor het nationale plan heeft becijferd, dat de knmeride dertig jaar jaarlijks 3,5 miljoen gul den geïnvesteerd zal moeten worden om de toenemende belangstelling voor een vakantie in de vrije natuur op te vangen. De kans is groot dat deze in vesteringen voor een zeer belangrijk deel ten goede zullen komen aan Duit se kampeerders, die op. onze Noord zeestranden hun Mekka hebben gevon den. Deze Duitse belangstelling voor het zeer beperkte Nederlandse re creatiegebied verengt onze eigen va kantiemogelijkheden. Moet hiertegen niets worden gedaan? De A.N.W.B, stelt zich op het standpunt, dat een verbetering cn verruiming van de toe gangswegen tot de kust er in belang rijke mate toe kan bijdragen dat onze schaarse recreatiegronden niet over bevolkt raken. De A.N.W.B. hoopt verder door haar ..groene zoom"-plan, een nieuw recreatiegebied tussen Am sterdam en Rotterdam, een bijdrage te kunnen leveren aan het zoeken naar nieuwe recreatiegebieden. Over enkele maanden zullen op dit punt aan de regering meer uitgewerkte voorstellen worden voorgelegd. De heer H. Ferdouw, secretaris van de Nederlandse kampeerraad, zei op deze A.N.W.B.-persconferentie, geen mogelijkheden te zien om de Duitse invasie van toeristen te keren. Zijn standpunt: „Nederland is thans een provincie van Europa. Alleen reeds de EurQpese integratiegedachte verbiedt ons tien miljoen Duitsers uit het Ruhr- gebied de weg naar onze kusten te versperren". De heer Ferdouw was overigens wel van oordeel dat het in de gegeven omstandigheden weinig nut meer heeft in Duitsland nog propaganda te ma ken voor Nederland als toeristenland. den bij het ministerie van Financiën. Het geld was bestemd voor salarisuit betalingen. De drie overvallers zijn vervolgens met de pantserauto weggereden. Op eni ge afstand van de plaats Waar de roof plaatshad, laadden zi; de buit over in een stationcar. Een bedrag van 20.000 Australische ponden, in negen blikken dozen, werd in de pantserwagen achter gelaten. De politie beschikt over een goede be schrijving van de man die de stationcar bestuurd heeft. Alle havens en vliegvel den in de verre omtrek van Melbourne zijn onder scherpe bewaking gesteld. De firma, die het geldtransport ver zorgde, is in 1952 33.500 Australische ponden kwijtgeraakt bij een andere be roving. Dit geld is nimmer teruggevon den. Gisterenavond heeft de politie een 19- jarige jongeman gearresteerd, die ver dacht wordt van medeplichtigheid aan de brutale geldroof. Naar het departement van Bin nenlandse Zaken mededeelt, is aan de gemeenten met gemeentepolitie het advies gegeven per 1 novem ber 1961 de vijfdaagse werkweek in te voeren. Dit advies is gegeven op grond van de omstandigheid, dat anders de dienst roosters voor de politie in korte tijd tweemaal zouden moeten worden gewij zigd. Zoals bekend treedt' per 1 mei a.s. een regeling in werking, waarbij rijks personeel en het personeel van een groot deel der gemeenten om de veertien da gen een vrije zaterdag krijgen. Per 1 mei 1962 zal deze vrije zaterdag over de gehele linie gelden. Bovenstaande rege ling zal ook de rijkspolitie betreffen. programma voor het opsporen van kern wapenproeven op grote hoogte. De Amerikanen hebben op de bijeen komst van woensdag drie typen van. kunstmanen voorgesteld voor het ont dekken van mogelijke inbreuken op een verdrag. Het eerste type is dat van elektroni sche satellieten die in het magnetische veld rondom de aarde blijven. Dan zijn cr de zogenaamde X-straalsatellieten, die op een afstand van 50.000 kilometer of meer van de aarde in een baan wor den gebracht. Tenslotte kunnen dan nog de X-str.aalplagg.ten worden gebruikt die in banen wentelen op miljoenen kilo meters afstand van de aarde, aldus Dean. Het Westen wil een absoluut verbod van kernwapènproeven in de kosmische ruimte. Dean zei niet verder te zullen aan dringen op een bepaald radarstelsel voor de controle omdat de Russen hebben ge zegd dat het voor spionage zou kunnen worden gebruikt. Hij drong er echter wel bij de Russen op aan hun mening erover te herzien. De Russische afgevaardigde, Tsarap- kin, zei de voorstellen zorgvuldig te zul len bestuderen en er over niet al te lange tijd op te zullen antwoorden. De conferentie werd vandaag voortge zet. Ook dit jaar is het stigma weer zichtbaar geworden aan de handen de voeten en de zijde van Therese Neumann, de thans 62-jarige gestig matiseerde van Konnersreuth. Hoewel de gezondheid van Therese Neumann niet zo slecht is als vorig jaar in de paastijd, staat het nog niet vast dat de dorpsbevolking en de vele pel grims, die elk jaar naar het dorpje ko men, in »de gelegenheid zullen worden gesteld de gestigmatiseerde te aan schouwen. In 1919 werd Therese Neumann blind, nadat zij in 1918 invalide was gewor den. Twee jaar lang heeft zij het bed moeten houden. In die tijd had zij, vol gens eigen zeggen, verscheidene visioe nen van de heilige Theresa van Lisieux, haar naamheilige. In 1923 begon zij weer te zien: in 1926 trad in de paostijd voor het eerst het stigma op; in 1927 was haar verlamming verdwenen. Sinds 1926 is, op elke Goede Vrijdag, bloed gevloeid uit de wonde in haar zij de. In de paastijd leeft Therese Neu mann uitsluitend op de H. Teerspijze en op water. 5? Scotland Yard spant zich tot het uiter ste in om op het spoor te komen van een rolstoel-bandiet" en een mannelijke „verpleegster", die dinsdagavond op ge durfde wijze de postzakken hebben ge roofd uit een volle passagierstrein. De overval was kennelijk tot in on derdelen van seconden voorbereid en aan de uitvoering ervan werd onbewust mee geholpen door spoorwegpersoneel. In de Londense voorstad Clapham meldde zich een goed ingepakte „inva lide" voor de trein. Om meer ruimte te maken voor de rolstoel, waarin bij zat, werd hij in het postrijtuig gezet. Zijn „verpleegster" zat in een ander rij tuig. Toen de trein sneller begon te rijden, kwam de „invalide" in actie en over weldigde de bewaker. Enkele kilome ters verder hadden medeplichtigen het spoorwegsignaal op onveilig gezet. Toen de trein stopte, gooiden de twee roVers de postzakken uit de trein, sprongen er zelf uit en verdwenen in een wachtende auto. Hoe groot de buit is, is nog niet bekend. Scotland Yard vermoedt dat dezelfde bende aan het werk is geweest, die sinds de afgelopen zomer vier treindiefstallen heeft gepleegd. Scotland Yard hoopt thans door middel van een nieuwe Ame rikaanse methode het uiterlijk van de daders, van wie de treinbewaker een be schrijving heeft kunnen geven, te kun nen reconstrueren. (Advertentie) wasbare MUURVERF in modern» kleuren, ook over BEHANG. ALLE KLEUREN ZUN MENGBAAR. "GECO"-VENLO

de Stem | 1961 | | pagina 1