pagblaD I Stem Triomf geroep met knieval Ge„pas"te in de lucht ontploft Iljoesjin VERDEELDHEID IN ZOAVO-GELEDEREN Et recht se hei-kwestie weg eenoorlog' IEDEREEN TRILT OF VOELT HET TRILLEN op te worden glas wijn rfles Christelijke pers maakt liberalen tot sondebok VS niet bij installatie van Nieuw-Guinearaad Wordt Spaak formateur? GRIEVEND GEBAAR Tegenregering in Z.- Afrika? Ruim te vorsing door Frankrijk en Ver. Staten Stuntlanding in Thailand? John S. Rice ambassadeur in Nederland? raak is elke streek UCE 4.05) e kruidenier DAGBLAD VOOR ZEELAND Meer bewolking VERBODEN POLITICI Geen geschellei- van radio's op het strand Doodstraf voor Victor Terry (20) wegens moord Wie is ër morgen jarig? Geef n TOM A DO cadeau! Kabelsmokkel Aftappen Meer klachten Onbevoegd" 14 Iwijn-glas II 0.75 p. stuk kelwaarde 11 1.55) pen voor u tegen zeer bezit kunt es Le Coq jidenier er kunt steeds WIJNEN aald aantal zelfs voor ige capsule sen kopen. 3.85 2.25 2.35 iur 3.95 gratis 12.40 en Inlevert. 18. raat 206. it traat 26. 3. aseweg 167. •ugstraat 56. ■ostraat 53. it 27. toonstraat 3.4 adhuisstr. 28 lat 84. istraat elftstraat 20. itraat 55. ans, traat 45. ijk 8. it 127. achter hen plotseling de ?m van Presto. „Hou jij uiten, knulletje." snauwt tsman. zich snel om- Zijn eeltige vuist lit en treft .Presto met racht. 101e JAARGANG No. 23635 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandj* Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C J- v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841. WOENSDAG 29 MAART 1961 Abonnementsprijs 7,per kwartaal 8,20 per post - f 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,40 per mm (Ing. Med. f 1.Rij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 0252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Temeuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG. Nieuwstraat 41 telefoon 2893) SPAAK STEEKT DE CVP DE COALITIEHAND TOE (Van onze correspondent) Terwijl koning Boudewijn de politieke leiders in verband met de vorming van een nieuwe Belgische regering raadpleegt, en onder meer reeds de voorzitters der drie nationale partijen en de voorzitters van het ontbonden parlement heeft ontboden, wordt ook op niet-officieel terrein de weg naar een nieuwe regeringscoalitie in België geëffend. Met name de socialisten hebben er geen gras over laten groeien. In een zegebulletin dat door die partij werd gepubliceerd, verklaarden zij zich meteen bereid om de regeringsverantwoordelijkheden op zich te nemen. regering er zijns inziens moet uitzien. Het was een artikel van een opvallende gematigdheid. Hij deed een beroep op alle democratische krachten van goede wil om het programma van nationaal herstel uit te werken en hij liet er geen twijfel over bestaan, dat hij met „alle democratische krachten" speciaal de christen-democraten bedoelde. „Op de keper beschouwd is er véél meer dat ons bindt dan wat ons scheidt", aldus Spaak, die reeds door velen in België als toe komstige regeringsformateur wordt aan gezien. Renard preekt passie Opmerkelijk is ook het feit dat An- dré Renard, aanstoker en leider van de stakingsbeweging die België een paar maanden geleden ernstig heeft geschoktzich openlijk ten gunste van een samengaan met de christen democraten heeft uitgsproken! Hoewel de C.V.P. nog niet officieel heeft gereageerd op de uitnodiging van Spaak, wordt door de christendemocrati sche pers toch volop het terrein voor bereid voor onderhandelingen met de tegenstrevers var gisteren. Zij verwijst naar de verklaring die door de C.V.P.-partijvoorzitter Th. Le- fèvre ter gelegenheid van de jongste Rerum-Novarumviering te Leuven werd uitgesproken, en die zoveel beroering In een hoofdartikel, dat hij gisteren liet verschijnen in de officiële krant van de B.S.P., „Le Peuple", heeft Paul Henry Spaak uiteengezet hoe de nieuwe DE AMSTERDAMSE politie heeft met de arrestatie van de 26-jarige varensge zel A. N. uit de landelijke hoofdstad, de ontbrekende schakel gevonden in de op lossing van de heroïnediefstal op 8 ja nuari j.l. DE STORM, die sedert het begin van de week over Noord-Duitsland waait, heeft te Bremershaven de grote tent, met vier masten, van het Duitse ijsbal- let-Baier omgewaaid. EEN AMERIKAANSE, mevrouw Flora MacCann, is per auto uit Hongkong ver trokken om haar echtgenoot, Robert, te bezoeken. Deze is ernstig ziek (long kanker) al lang verblijvende in een gevangenis te Tientsin. EICHMANN, jodenvervolger nummer I, is gisteren van zijn gevangenis in Gali- lca overgebracht naar een verblijf in de omgeving van Jeruzalem. DE PRAVDA, Russisch top-orgaan van „voorlichtingheeft gisteren geschre ven. dat de landbouwstatistieken in de ..maagdelijke gebieden" van het grote Sovjetrijk, sinds 1958 vervalst zouden zijn. DE RECHERCHE te Amsterdam heeft in een pension aangehouden de 52-jari- ge P, S., verdacht van een overval op een eigenaresse van een sigarenwinkel in Den Haag. De man heeft een volle dige bekentenis afgelegd. DE TWEE ontvoerders van Eric Peu geot hebben met stelligheid beweerd dat Ingelise Bodin, de Deense schoon heidskoningin, ten onrechte van mede plichtigheid is beschuldigd. Zij was ten tijde van de ontvoering in Kopenhagen. Er is weer vergeefs gedregd naar de schrijfmachine, waarop een brief met een eis voor losgeld was geschreven. PAUL HENRI SPAAK wie komt er in m'n hokkie heeft verwekt bij de conservatieve vleu gel van de partij, terwijl wordt betoogd dat de C.V.P. haar stembusverlies heeft te wijten aan het feit dat zij op het so ciale plan door de reactionaire drijve rijen van de liberale partners gekort wiekt is. Avontuur Tevens citeert de christen-democrati sche pers een récente uitspraak van de katholieke vakbondsleider August Cool, dat de inzichten van de christelijke vak beweging op het plan der structuurher vormingen in grote mate parallel lopen met die van de socialistische vakbonden. Een en ander betekent niet dat ieder een in de schoot van de C.V.P. gewon nen zal zijn voor het samengaan met de socialisten. De conservatieve vleugel van de partij waarschuwt tegen wat wordt genoemd een economisch socialise- ringsavontuur. Hij vindt steun bij de afgetreden eerste-ministér Eyskens, die openlijk de wens te kennen heeft gegeven een nieuwe coalitie met de liberalen te vormen, en die meteen de leiding van de C.V.P. het verwijt heeft gedaan dat zij met een te vaag verkiezingsprogramma naar de stembus is gegaan, en aldus een ne derlaag heeft geleden. Paasvrede Waarop de C.V.P.-leiding prompt heeft gereageerd met het tegenverwijt, dat de heer Eyskens wel verwijten kan formu leren aan het adres van zijn eigen par tij, maar geen woorden van afkeuring heeft gehad voor de anti-C.V.P.-propa ganda die zijn liberale vrienden tijdens hun kiescampagne hebben gevoerd. Er zal dus nog wel wat wind verplaatst worden binnen de C.V.P., vooraleer de voorstanders van een samengaan met de socialisten de conservatieven tot zwijgen zullen hebben gebracht. Daartoe bestaat trouwens de tijd, want de mening over heerst, dat de in België traditioneel ge- eerbiedigde paasvrede ook thans zal blijven gehandhaafd, en dat met de aan duiding van een regeringsformateur zal worden gewacht tot de loop van vol gende week. Voor die tijd kan er naar hartelust aan binnenshuis diplomatiek en politiek gefluister worden gedaan. De Nederlandse regering is - griefd, om niet te zeggen: geschokt over het Amerikaanse besluit om (Advertentie) J Weersverwachting van het K.N M.I. tot vanavond, opgemaakt gisteren- J avond 23.15 uur: t Over het algemeen veel bewolking 4 met plaatselijk wat lichte regen, 4 voora' in het noorden van het land. J /.achter. Matige tot krachtige vveste- t 'Oké wind. t Verwachting van het Belgisch weer- kundig instituut: J Lichte stijging van de temperatuur, maximum 510 graden. Wisselend 4 t bewolkt met opklaringen, maar ook 4 lichte neerslag. i Vandaag: zon onder 19.08 uur, maan 5 J op 16.12 uur. t t Morgen: zon op 6.21 uur, maan on- 4 der 5.52 uur. de plechtigheden ter gelegenheid van de installatie van de Nieuw Guinearaad niet bij te wonen. Het is geen geheim dat Indonesië sterke druk op diverse landen heeft uitgeoe fend, om invitaties tot bijwoning van de installatie op 5 april te weigeren. Ame rika is het eerste land waarvan bekend is, dat het bereid blijkt om jegens de westelijke partner een grievend gebaar te maken. Het is mogelijk dat Nederland de Ame rikaanse regering zal verzoeken, zich nog eens op haar besluit te bezinnen. In Mer'auke (Nieuw-Guinea) zijn dezer dagen vijftien Indonesiërs, die deel uit maakten van een groep die ondermij nende acties op Nieuw-Guinea moest uit voeren, veroordeeld tot gevangenisstraf fen van één tot zes jaar. De veroordeel den verklaarden nuchter, dat zij voor de goede zaak gerust levenslang over had den. Onder de ruim honderd stille getuigen die de bewijslast vormden bevonden zich complete aanvalsplannen. De infiltranten hadden het plan om brandende flessen benzine in de huizen van de bestuurs ambtenaren te smijten, waarna de vluch tende bewoners zouden worden opgevan gen in een haag van speren. De Papoea bevolking liet zich nauwelijks door de oproerkraaiers meeslppen. „Zij waren zo hooghartig", werd er van hen gezegd. De infiltranten hadden een eed van trouw gezworen op het portret van Soe- karno cn de rood-witte merdekavlag. Uitgeweken Zuidafrikanen hebben in Londen beweerd, dat er in de loop van april een „voorlopige Zuidafrikaanse re gering" zal worden uitgeroepen, die te Cairo of in een andere Afrikaanse hoofd stad zal worden gevestigd. In deze „regering" zouden vertegen woordigers zitting nemen van vijf in Zuid-Afrika verboden "politieke organisa ties van negers en Indiërs, die samen werken onder de naam „Verenigd Zuid afrikaans Front". „Premier" van deze tegenregering zou dr. Joessef Dadoo. bestuurslid van het „Zuidafrikaans Indische congres", worden. Nana Mahomo, bestuurslid van het Panafrikaanse congres, zou hern als „minister van Buitenlandse Zaken" ter zijde staan. De in het leven te roepen „voorlo pige Zuidafrikaanse regering" zou, di rect na haar stichting, de Afrikaanse en Aziatische staten om erkenning vra gen. Bij het dorpje Oberruesselbach, ca 30 km ten noorden van Neuren berg, is gisteravond een Tsjechisch verkeerstoestel van het Iljoesjin- type 18 neergestort. Volgens de eerste berichten zijn vijftien lijken geborgen. Het toestel was vermoedelijk op weg van Praag naar Parijs of Zürich. Het is nog niet bekend hoeveel personen zich aan boord bevonden. De Iljoesjin 18 kan 111 passagiers vervoeren. De plaatselijke politie heeft meege deeld, dat nog geen overlevenden zijn gevonden. Volgens het Rode Kruis in Neuren berg zijn er geen overlevenden. Volgens ooggetuigen is het vliegtuig- in de lucht ontploft en brandend neer gestort. Begin januari stortte in de omgeving van Praag een Iljoesjin 14 van de Tsje- choslowaakse luchtvaartmaatschappij neer, waarbij tien personen het leven verloren. Het vliegtuig vloog op geringe hoog te over de plaatsen Graefenberg en Sollnberg. Men zag vlammen uit de romp schieten. Plotselink klonk bulde rend lawaai en werden de vlammen veel groter. Het leek of de piloot nog pro beerde het toestel in glijvlucht aan de grond te zetten. Het kwam terecht op een akker op korte afstand van een bos. Een enorme vlam schoot omhoog. Mensen in de buurt kwamen in alle soorten voertuigen aanzetten. Gepoogd werd de vlammen met brandblussers te doven. Verkoolde en verminkte lijken, waaronder van een aantal kinderen, wer- uen uit het wrak getrokken. Het Tsjechoslowaakse lijnvliegtuig had 52 mensen aan boord. Dit is in Zürich bekendgemaakt door een woordvoerder van de Tsjechoslowaakse luchtvaart maatschappij CSA. De woordvoerder zeide dat 44 passa giers en 8 bemanningsleden aan boord waren. Het vliegtuig had in Zürich een tussenlanding moeten maken. Om 7 uur was het laatste contact gemaakt met het controlestation te Bayreuth. Robbie van Veen, de zes maanden oude baby, is op Schiphol aangeko men. Zijn vader en twee zusjes waren naar Schiphol gekomen om hem af te halen. Robbie moest nog geruime tijd in Australië blijven bij kennissen van zijn ouders in Sidney omdat zijn pas nog niet in orde was. (Zie ook elders in dit nummer.) Frankrijk en de V.S. hebben een over- eenkomest gesloten voor gezamenlijk on derzoek van de ruimte op lange ter mijn. De overeenkomst werd eergisteren in Washington betekend. De eerste Amerikaans-Franse ruimte- proef zal niet binnen twee jaar worden genomen. Kikkers en ratten zullen wor den gebruikt om de gevolgen van stra ling en snelheid te bestuderen. (Van onze correspondent) Op een gisteren te Koudekerke gehou den jaarvergadering van de plaatselijke V.V.V. deelde de voorzitter, burgemees ter J. L Dregmans, mee, dat in het vervolg zal worden opgetreden tegen badgasten die met een draagbare radio anderen overlast bezorgen. De radio mag wel zacht spelen. De heer Dregmans betoogde, dat het wel vervelend is allerlei strenge maat regelen te moeten uitvaardigen, maar tenslotte, zo zei hij, is het onze taak op te komen voor die gasten die rust zoe ken. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, die namens de V.S. de conferentie van de ZOAVO-landen te Bangkok bijwoont, heeft gisteren voorspeld dat de ministerraad van de ZOA- VO een aanvaardbaar akkoord over de inperking van de rode agressie in Laos zal bereiken. Rusk zei dit in tegenspraak op berich ten over onenigheid in de boezem van de organisatie. Er verluidde namelijk, dat Amerika, Thailand en de Philippij- nen strijdlustiger waren dan de Fran sen, de Britten, de Australiërs en de Nieuwzeelanders. De militante groep wilde onmiddellijk militair ingrijpen als de Sovjet-Unie niet zou instemmen met een „staakt het vuren" in Laos. Minister Rusk gaat morgenochtend met premier Nehroe van India beraad slagen. In de Indiase hoofdstad werd vernomen, dat Rusland akkoord zou gaan met het in het leven roepen van de in ternationale controlecommissie voor Laos. mits de voormalige „neutralist!* sche" premier, een vertrouwensman van Moskou, als enige wettige regeringslei der wordt erkend. India deelt dit Sovjet standpunt in grote trekken en Nehroe zal stellig trachten om er begrip voor te wekken bij minister Rusk. op Dreigement Er was gisteren in de wateren rond om Laos geen Amerikaans militair machtsvertoon. President Kennedy zou echter van plan zijn om als Rusland niet spoedig op de Westerse nota ant woordt een landing van mariniers in het buurland Thailand te laten uitvoe ren. Het antwoord van Kroestjev kan morgen bekend zijn. Het kaartje geeft de toestand rondom Laos, zoals deze op het moment is, waarheidsgetrouw weer. De Amerikaanse senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen heeft zich akkoord verklaard met benoeming van John S. Rice tot ambassadeur in Nederland. Verwacht wordt dat deze van president Kennedy afkomstige voor dracht vandaag nog in de senaat zelfl aan de orde zal komen. Rice, die in Gettysourg, Pennsylvania, wount. is fa-1 brikant en voormalig democratisch voor zitter in de staat Pennsylvania. Een twintigjarige Engelse jongen, Victor Terry, is gisteren in de Engelse stad Worthing ter dood veroordeeld we gens moord op de poi'tier van een bank gebouw bij een roofoverval welke Victor Terr-y in elkaar had gezet. Terry beweerde dat de geest van een beruchte Amerikaanse gangster in hem gevaren was, maar een psychiater, die Terry heeft onderzocht meende, dat dit niets dan komedie was. Terry's mede plichtigen, twee jongelui van dezelfde leeftijd, kregen levenslang. Terry luisterde onbewogen naar het vonnis. De doodstraf is in Engeland niet afgeschaft voor moorden die gepleegd worden wanneer het motief roof is. (Advertenties) Tornado biedt u zo'n rijke keus uit leuke geschenken dat u al tijd een hartewens kunt vervullen. Er rust geen zegen op de hei werkzaamheden welke worden verricht voor de bouw van een gemeentelijk bejaardentehuis in Utrecht. In de afgelopen weken hebben de directeur van de ge meentelijke Bouw- en Woning- dienst, de heer W. Janssen, en de directeur van het bouwbedrijf dat een aantal in de buurt staan de flatgebouwen in eigendom heeft, de heer J. Lisman, elkaar voor de rechter ontmoet. Giste ren vlogen deze beide heren el kaar letterlijk en figuurlijk naar de keel. De politie scheidde de heren. Voor de bouw van het bejaarden huis worden betonnen heipalen in de grond gedreven, doch het daardoor veroorzaakte gedreun deed scheuren ontstaan in Lismans flatgebouwen. Na dat in kort geding voor de rechter geen stopzetting van het heien werd bevolen, liet de heer Lisman de me- tingsdienst van TNO uit Delft komen, die in de flatgebouwen met behulp van seinsmografen de hevigheid van de trillirgen ging opmeten. De heer Lis man hoopte dat de seismografen in derdaad kleine aardschokken zouden registreren. De trillingsrapporten zou den hem waterdicht bewijs in handen spelen, dat de gemeente bezig was om systematisch zijn flatgebouwen uit el kaar te ponzen. Maar gisteren kwam TNO nog eens uit Delft met een meetwagen aangere den. ditmaal in opdracht van de ge meente Utrecht, die uiteraard hoopte, dat de seismografen ditmaal niet van die geweldige uitslagen te zien zou den geven als in de tijd dat zij in opdracht van de heer Lisman werk ten. Zo verscheen gisteren de meetwegen op het terrein dat bij Lismans flat gebouwen behoort. De experts van TNO, gam niet gelukkig met hun scheidsrechtersbaantje, begonnen ka bels uit te rollen en wilden de elek trische voedingsenergie uit.de flat woningen van Lisman betrekken. De ze voelde cr natuurlijk niets voor om deze wetenschappelijke UNO ploeg, die deze keer voor de vijand werkte, van stroom te voorzien. De heer Lisman eiste dan ook dat de wagen zou vertrekken. De heer Janssen, directeur van de Bouw- en Woningdienst, ktvam hem daarbij echter voor de voeten door te zeg gen dat hij gerechtigd was op het terrein van Lisman te wandelen, waarop Lisman de hoge ambtenaar kort en goed van zijn domein big de. Ook de meetwagen vertrok. Een later kwam de politie aan, die van een korte afwezigheid van de heer Lisman gebruik maakte om snej een voedingskabel naar het souterrain van het flatgebouw te smokkelen, waar lustig stroom werd afgetapt. De meet wagen stond buiten de territoriale zone. door zij toegang tot het flatgebouw zouden kunnen krijgen. Nu boekte Lisman zijn eerste zege, want een later arriverende hoofdin specteur zond de agenten heen en vertelde de heer Lisman dat de po litie in dit geval onbevoegd was. Prompt daarop reed de meetwagen terug naar Delft en nog even latei- maakte TNO zijn excuus over het zenden van deze tweede trillings expeditie. Het was een vergissing, zei TNO, dat liever buiten de kwes tie wou blijven. Toen Lisman terugkeerde protesteer de hij natuurlijk, doch daarop zeiden de politieagenten, dat zij wel even een machtiging zouden gaaii halen, waar- Zo was de laatste klap (van het hei blok) voor Lisman een daalder waard, want hij zal nu een klacht indienen te gen directeur Janssen wegens erfvre- debreuk en diefstal van elektriciteit. Bovendien stuurde de heer Lisman meteen maar een klacht naar de hoofd commissaris' over het. volgens hem. onbevoegde optreden van de twee agenten. Het mpest nare van de toestand is, dat men thans in wijde omgeving van het terrein, waar de gemeente Utrecht aan het heien is, de trillingen van het heiblok is gaan voelen. De bewoners hebben al een advocaat gevonden die namens hen een kort geding tegen de gemeente zal aanspannen. Hun huis eigenaar houdt zich stil, want. die bouwt op het ogenblik voor de ge meente Utrecht de lak vloeit glanzend strak de kleuren weerspiegelen jarenlang uw Flexa-schilderfeest VRAAG DE 85 KLEURSTALEN VOOR 10 ct rd «fln S Morgen groot nieuws voor alle Nederlanders van^l -tot 100 jaar

de Stem | 1961 | | pagina 1