Liberalen grote overwinnaar Verkeer eist twee doden te Etten Kennedy ontmoette MacMillan Waardering werk mr. Luns Socialisten kwamen er zeer gunstig van af VRIJWEL ALLE VOORSPELLINGEN VOLLEDIG OMVER GEWORPEN Elektronische uitslag Winst voor kleine partijen Ook twee zwaargewonden Westen roept Moskou halt toe VELE ACTIVITEITEN PARTIJRAAD KVP Brand in Belgisch kindercentrum Onder meer aandacht voor trouwlustigen DAGBLAD VOOR ZEELAND Noordwestelijke wind Grote spanning rond Laos Infiltranten in Nieuw-Guinea gearresteerd CONNIE HEEFT HAAR OF I maar ze verlangt naar ,,'n kerel met pep"I Hebt u het verhaal over de fenomenale carrière van de juke-box-prinses Connie Francis gemist? Jammer! Het stond 101e JAARGANG No. 23633 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841. MAANDAG 27 MAART 1961 Abonnementsprijs 7,per kwartaal 8.20 per post - 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 8252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bjjbureaus: Ternereen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) GROTE VERRASSING IN BELGIE: ZWAAR VERLIES VOOR C.V.P. BRUSSEL middernacht. De uitslag van de verkiezingen in België wordt de grootste verrassing van alles, wat zicli in de laatste jaren aan verkiezingen heeft afgespeeld. Alle voorspellingen die werden uitgesproken worden volledig om ver geworpen. Eén lichte teruggang van de C.Y.P. die wij voorspelden, wordt een zwaar verlies die de katastrofe van de ver- (Eigen buitenlandse dienst) kiezingen in 1954 evenaart. Rond mid dernacht, toen wij deze regels schreven, becijferden deskundigen dat de verwachte teruggang op ongeveer acht zetels komt! Zelfs komt de meerderheid in de Senaat op het spel te staan. De liberalen zijn de socialistische propagandisten werd ver nield. De bestuurder werd licht gewond. Bij een aantal stembureaus konden de kiezers „Afrikaanse waarnemers" zien staan. Het waren Kongolese studenten, die door de Kongolese regering naar België gezonden waren om ervaring op te doen in het bestuursapparaat. De Belgen hebben, zoals bekend, hun stem uitgebracht voor 212 parlements- grote overwinnaar, en de algemene ver wachte aanwinst van vijf a zes zetels zal dichter hij de tien komen. Tiet „elektronisch brein" van de Belgische staat heeft vannacht om half twee berekend dat de uitslag der verkiezingen er als volgt zal uitzien: CVP 95 zetels (verlies van 9) Socialisten 84 (onveranderd) Liberalen 23 (winst van twee) Communisten 5 (winst van drie) Vlaamse Volksunie 3 (winst van twee) Andere partijen 2 (winst van twee) Uiteraard zijn wijzigingen zeer wel mogelijk. (Advertentie) DE SAMENWERKENDE organisaties van ouden van dagen (COSO) heeft aan de SER verzocht de regering te advi seren om de grondbedragen van de a.o. w. te verhogen. IN EEN CIRCUS te New York is een temmer ten aanschouwt van 3000 men sen door een olifant aangevallen en zeer zwaar gewond. BIJ DE EERSTE verkiezingen Oeganda heeft de overwegend katho lieke democratische partij 43 van de 81 zetels gewonnen. TE VEGHEL is gisterenmiddag een gro te boerderij in een half uur door brand verwoest. De eigenaar, de heer J. Tim- mers, was verzekerd. IMKERS zullen de suiker voor hun bijen 12 cent per kilo goedkoper kunnen ko pen dan tot nu toe. TWINTIG medewerkers van de Spaanse televisie lijden sinds enkele dagen aan een geheimzinnige ziekte, die, volgens de artsen, een gevolg zou zijn van ra dioactiviteit van bepaalde technische in stallaties. TE AMSTERDAM reed een 30-jarige motorrijder te hard door een bocht. Hij botste tegen een lichtmast en was op slag dood. Zijn duo-passagier, 18 jaar, werd zeer ernstig gewond. Weersverwachting van het K.N.M.I. avond'TsT uur?®01"3315' gisteren" J hiUp!?rilife5- niaar ook enkele lokale ri* iv\ij^aïlge tot krachtige, langs H-pctPin n -St tijdelijk harde noord- der wind. Overdag iets kou- k,?nHiaChtin.? van het Belgisch weer- kundig instituut: J !,ot v!'j sterke wind uit west Mküu?' Wisselende bewolking. M=vfm'en enkelc neerslagvlagen. J m r mPeraturen van 6 tot 1U graden. J Ï!nS; '°n o"'1" 19 04 uur, maan t op 14.06 uur. t d'erZ"n op 6 26 uur> maan on- aer o.01 uur. J De socialisten die een groot verlies werd toebedacht, boetten wel in, maar zij komen er naar verhouding zeer gunstig af, met enige zetels verlies. En daarmee is een der grootste verwachtingen be schaamd, nl. dat Wallonië het grootste verlies voor de socialisten zou opleveren, dank zij Renard. Het is veel meer dank zij Renard, dat de socialisten daar hun stemmen hebben behouden Zoals verwacht was, hebben de kleine groeperingen, zoals Vlaamse Volksunie, heel wat stemmen behou den. Deze zijn vooral, gezien de aard der lijst, ten koste van de C.V.P. ge komen. De winst der communisten is als ge volg van het zeer geringe verlies der socialisten, ook geringer dan werd ver wacht. Er zijn veel blancostemmen uitge bracht; onbekenden hebben daarvoor een sterke propaganda gevoerd en heb ben daarmee succes behaald. Deze sen sationele verkiezingsuitslag vereist een nauwkeurige studie naar haar oorzaken. Natuurlijk heeft de impopulaire een- heidswet tegen de C.V.P. gewerkt. En dan zijn er die blancostemmen. De verwachting was in de late avond, dat de C.V.P. zakt van 104 naar 96 ze tels, de liberalen stijgen van 27 naar 30, de socialisten zakken van 84 naar 82 zetels, de Volksunie zal stijgen van 1 naar 2 of 3 zetels en de communisten zich waarschijnlijk zullen handhaven op 2 of stijgen naar 3 zetels. Geweldloze strijd De zon ging zondagmorgen op over een België, waarin de laatste nacht voor de verkiezingen honderden propagandis ten van alle partijen hun schade hadden ingehaald wat betreft de tot dan slappe verkiezingspropaganda. Alle grote we gen waren met leuzen beschilderd, hui zen en hekken met plakkaten in allerlei kleuren behangen. De strijd der zes miljoen kiezers is echter, behoudens een enkel inci dentje in de Borinage, geweldloos gevoerd. In de plaats Hornu trachtten socia listische demonstranten het de (liberale) staatssecretaris De Looze onmogelijk te maken zijn laatste rede in de verkie zingscampagne uit te spreken. Trompet ten. fluiten en zelfs een fanfareorkest beletten echter de liberale bewindsman niet na enige vertraging zijn toehoor ders aan te zetten hun stem op de libe rale lijst uit te brengen. In Hyon kwam het tot een vechtpar tij tussen socialisten en propagandisten voor een plaatselijke lijst, die biljetten aanplakten. De ruit van een auto van de (Van onze verslaggever) Gisterenavond om ongeveer half negen is een kleine personenauto tussen Hoeven en Etten tegen een boom opgevlogen. Van de vijf in zittenden werden er twee op slag gedood, twee andere inzittenden werden zwaar gewond naar het zie kenhuis te Breda vervoerd. Voor hun leven wordt gevreesd. Het gezelschap was op weg naar Bre da om daar de trein naar het noorden te halen. De bestuurder van de auto, de heer P. J. J., kruidenier te Stand- daarbuiten, bleef vrijwel ongedeerd. Hij werd door de rijkspolitie te Etten aan gehouden op vermoeden van het bestu ren van een auto onder invloed van drank. Het ongeval had plaats in een flauwe bocht van de weg. De auto is met de rechtervoorkant tegen een boom gevlo gen en vervolgens dwars op de weg te rechtgekomen. Door de geweldige slag werd de rechterzijkant van de auto to taal opengereten. Twee inzittenden werden uit de wa gen geslingerd en kwamen op de weg terecht. Twee anderen van de drie ach terinzittenden moesten uit de wrakstuk ken bevrijd worden. Door de familie De Weert, die nabij de plaats van het ongeval woont, werd onmiddellijk nadat een passerende fiet ser alarm had geslagen, geestelijke, ge neeskundige en politiehulp ingeroepen, De ravage was enorm. De 58-jarige mevrouw Zuurmond uit Culemborg en de 28-jarige fyper Kol- le uit Hoofddorp bleken tengevolge van de botsing op slag te zijn gedood. Zwaar gewond werden de heren P. Zuurmond uit Culemborg en zijn broer, de ongehuwde W. Zuurmond, eveneens uit Culemborg afkomstig, naar het St. Ignatiusziekenhuis te Breda vervoerd. Rond middernacht vernamen wij, dat een hunner stervende was. De familie was inmiddels gewaarschuwd om de bei de gewonden te indentificeren. Het echtpaar Zuurmond zou om half elf in Culemborg per trein aankomen. Hun 24-jarige dochter moest hier ver nemen dat haar ouders een dodelijk on geval was overkomen. De familie was om ongeveer acht uur uit Standdaarbuiten vertrokken waar men een verjaringsfeest van mevrouw J., een schoonzuster van de verongeluk te mevrouw Zuurmond, had bijgewoond. Deze ruïne bleef over van de auto leden. 106 senatoren en 636 provinciale raadsleden. Deze laatsten zullen nog 46 senatoren kiezen en de senaat zelf zal nog 23 senatoren kiezen, zodat het to taal op 175 komt. En al sloten de stembureaus reeds om twee uur 's middags, de ingewik keldheid van de stemming is er oor zaak van, dat officiële resultaten pas vele uren later bekend konden worden gemaakt. In het Belgische koninklijke huis wa ren er drie die niet stemden: koning Boudewijn, omdat de koning niet stemt, koningin Fabiola en prinses Paola, om dat vrouwen, die door hun huwelijk de Belgische nationaliteit krijgen, tien jaar moeten wachten voordat zij het kiesrecht krijgen. President Kennedy van Amerika heeft gisteren te Key West in Florida een bespreking gehad met de Britse pre mier MacMillan. Aanleiding tot deze ijl-conferentie was de crisis in Laos. Aan de bespreking te Key West nam een aantal deskundigen van beide landen deel. Na afloop werd een communiqué uitgegeven, waarin o.m. werd gezegd, dat men niet kon toestaan, dat de situatie in Laos bleef verslechteren. De twee leiders deden een be roep op Rusland om het geallieer de voorstel voor een staken van het vuren in Laos, waar opruk kende rebellenstrijdkrachten via een Russische luchtbrug worden bevoorraad, te aanvaarden. Vandaag begint in Bangkok de Zoavo-conferentie. Deze organisatie is gereed voor gewapende actie, als de voorstellen inzake een wapenstil stand nog niet door de Russen zullen zijn beantwoord op het moment, dat de conferentie aanvangt. Kennedy ontvangt overigens vandaag Gromiko, welk onderhoud reeds eerder was vastgesteld. Men verwacht, dat de Russische minister van Buitenlandse Za ken het antwoord van Kroestjev wel bij zich zal hebben. Het was te Key West de eerste ont moeting tussen Kennedy en MacMillan. De Brit had zijn bezoek aan West-Indië onderbroken voor deze spoedbespreking met de Amerikanen. Kennedy was o.m. vergezeld van luitenant-generaal Thomas Trapnell, commandant van het acht tiende korps parachutisten. Trapnell was zondag juist teruggekeerd van een be zoek aan Laos. In afwachting van de verdere gebeur tenissen is er één lichtpunt; premier Nehroe van India helpt Kennedy in zijn pogingen om een wapenstilstand te krij gen in Laos. Een nieuwe boodschap van Nehroe is inmiddels te Moskou afge geven. Kroestjev heeft intussen een bijzonde re bijeenkomst van het presidium van het centraal comité van de communisti sche partij bijeengeroepen ter bespre king van de kwestie Laos. Militaire activiteiten Ten aanzien van de militaire voorbe reidingen kan nog gemeld worden, dat de Amerikaanse marine gisteren een waas van geheimzinnigheid heeft gelegd rondom de activiteiten van de Zevende Vloot en de mariniers in het gebied van de Stille Oceaan. De opdracht tot die geheimzinnigheid kwam rechtstreeks uit Washington. Een Amerikaans vliegtuig, dat ter be- Op Nieuw-Guinea heeft een gecombi neerde patrouille van marine en politie zaterdag, dicht b(j de kust van de Geel vinkbaai, het restant gearresteerd van de groep Indonesische militaire infil tranten, die op 10 november 1960 was geland aan de zuidkust van Nieuw- Guinea, nab(j de Etnabaai. Commandant van deze Indonesische groep is luitenant Henkie Antalibaba. Dit restant bestaat uit tien man van de oorspronkelijk 23 man sterke groep. In volledig uitgeputte toestand bereikten zij het kustgebied van de Geelvinkbaai, al waar zij zich hebben overgegeven. Stoottroepen Het militair commando voor Oost- Indonesië, gevestigd op Ambon, heeft bekendgemaakt dat „als ant woord op de Nederlandse uitdaging" een eenheid speciale stoottroepen is gevormd, voor inzet op Neder lands Nieuw-Guinea. De eenheid draagt de naam „West-Irian stoot troepen." schikking staat van de Amerikaanse luchtmacht-attaché in Laos, is sedert twee dagen zoek. Er waren acht man aan boord, niet echter de luchtmacht attaché. Vijftien helikopters van de Zevende Vloot zijn intussen in Thailand aangeko men. Ze zijn bestemd voor Laos. Voorts zijn duizenden parachutisten, soldaten en mariniers in een verre straal rond Laog (o.a. bp Okipawa en in Honoloe- loe) in staat van paraatheid gebracht. Op de foto zien we hoe prins Albert zijn stembiljet in de bus deponeert; op de achtergrond prinses Paola, die haar man op deze tocht begeleidde, doch nog niet mocht stemmen. Telefoto (Van een onzer redacteuren) Het hoogtepunt van de bespre kingen, die de Partijraad van de KVP zaterdag in Utrecht voort zette, vormde de behandeling van de politieke constellatie der zes landen van de Europese Econo mische Gemeenschap. In een een stemmig aanvaard besluit bracht de Partijraad tot uitdrukking, dat de komende besprekingen in Bonn door minister Luns zullen worden gevoerd in de geest zoals die door de Kamerfractie is uiteengezet, teneinde tot een gemeenschappe lijk standpunt te komen met be trekking tot het intergouverne mentele overleg. Mr. P. A. Blaisse noemde het optre den van mr. Luns te Parijs juist en moedig; juist, om te komen tot een werkelijke politieke integratie en moe dig, omdat de minister feitelijk alleen deze strijd heeft moeten strijden, nadat Duitsland en Frankrijk elkaar reeds heel dicht waren genaderd. Later is er kend. dat de Nederlandse opvattingen correct waren; er zou in Parijs alleen maar informatief overleg worden ge pleegd. De komende onderhandelingen in Bonn zullen hard zijn. Per saldo kan Neder land niet alleen maar neen blijven zeg gen. Er zullen bepaalde concessies moe ten worden gedaan. De verwachting is, dat mr. Luns met constructieve gedachten zal komen, om dat hij waarde hecht aan gouvernemen- Bij een brand in een kindercentrum in De Panne, aan de Belgische kust, zijn twee jeugdleidsters om het leven ge komen. De 90 kinderen, die in een aan grenzend gebouw woonden, bleven on gedeerd. De brand ontstond in een villa, waar in de leidsters van het tehuis zijn on dergebracht. Vijf van hen, die haar ka mers op de tweede verdieping hadden, konden met veel moeite uit het bran dende gebouw worden gered. Twee leid sters op de derde verdieping kwamen in de vlammen om. De villa ging geheel in vlammen op. Het kindertehuis kon worden behouden. De kinderen zijn bij bewoners van De Panne ondergebracht. De brand is waar schijnlijk uitgebroken in de linnenka mer. tele oplossingen. Frankrijk zou de ach terdocht kunnen doen verdwijnen, door bijv. in beginsel rechtstreekse verkie zingen te aanvaarden. Ook moet het voor mogelijk worden gehouden, dat Engeland aan de besprekingen der Zes deelneemt, als er bepaalde internatio nale kwesties aan de orde zijn; bijv. Berlijn of Laos. Maar bij overleg over handelspolitieke zaken gaat dit niet. De landbouw Aan Landbouwzaken werd ook veel aandacht geschonken. Ir. Driessen hield staande, dat het voor de overheid on mogelijk is bij steeds groeiende over schotten, de kostprijs der produkten te vergoeden. De heer Roeleveld uit de Kring Haarlem had betoogd, dat de wel vaart aan de landbouw voorbijgaat. Met de gedachten van minister Marijnen kan men zich over het algemeen wel verenigen, maar die komen niet tot uit voering, omdat minister Zijlstra de dienst uitmaakt. De heer Engelbertink onderschreef de mening, dat aan ruil verkaveling meer moet worden gedaan, dan tot dusverre geschiedt, uiteraard met inachtneming van andere belangen, zoals die voor de recreatie. Er is dezer dagen een begin gemaakt met het uit geven van domijnen in pacht. De fractie zal nauwlettend toezien op de verdere gang van zaken. Ten aanzien van de emigratie be toogde dr. De Kort, dat niet te veel aan dacht diende te worden besteed aan het rapport, dat terzake door het Centrum voor Staatkundige Vorming is uitge bracht. Dit is een zeer eenzijdige bena dering van het probleem. Een breed sa mengestelde commissie heeft deze zaak thans in studie. De KVP steunt het rege ringsbeleid. Pater Stokmann zegde toe bij de a.s. behandeling van de Mammoetwet aan dacht te zullen besteden aan de nood zaak, om de scholen voor de opgroei ende jeugd huishoudscholen, lagere technische scholen e.d. zoveel moge lijk te spreiden, opdat de kinderen niet ver behoeven te reizen. Met het oog op de toenemende criminialiteit is dit van groot belang. Belastingen Dr. Lucas verklaarde bij de komende belastingdebatten aandacht te zullen be steden aan de vraag hoe de belastingen zodanig kunnen worden verlaagd, dat degenen, die willen gaan trouwen, beter de gelegenheid krijgen gelden op zij te leggen om zich te kunnen installeren. Niemand had een goed woord voor de bestaande Classificatie der ge meenten. Wanneer daar nü geen eind aan wordt gemaakt, wanneer is dat dan wèl mogelijk, zo werd gevraagd. De fractie zegde toe ter zake diligent te zullen blijven. Slechte woningen Ten aanzien van de woningbouw werd nog de vraag gesteld, welke maatrege len kunnen worden getroffen om te voorkomen,dat vaak slechte woningwet woningen worden gebouwd. De heer Andriessen antwoordde, dat hiervoor in de eerste plaats het gemeen telijke bouwtoezicht en de opdrachtge ver aangewezen zijn. Maar daarnaast dienen ook de mannen op de bouwplaats zelf het nodige verantwoordelijkheidsbe sef op te brengen om knoeierijen te voorkomen. Het wordt tijd, aldus de heer Andries sen, dat ook de regering zich gaat rea liseren. dat de woningen, welke nu wor den gebouwd, de mogelijkheid in zich moeten hebben om ook te kunnen vol doen aan de eisen, welke straks zullen worden gesteld als gevolg van het toe nemend verlangen naar wooncomfort. Aan het slot van de vergadering, dankte mr. Van Doorn de waarnemend fractievoorzitter voor diens heldere uit eenzettingen tijdens deze vergadering en voor de bezonnen wijze, waarop hij, sinds het heengaan van prof. Rommè, het politieke werk van de grootste ka merfractie leidt. Met een langdurig ap plaus gaven de aanwezigen blijk van hun instemming met deze woorden. (Advertenties) „I qeh00^

de Stem | 1961 | | pagina 1