<racht! [crisis? Lisa was niet voor de poes P.v.d.A. kiest voor atoombe w apening Serie aardschokken schept paniek in de stad Messina Kennedy: tanden opeen nu het om Laos gaat Hoog bezoek in diepte Partijraad der K.V.P. te Utrecht bijeen I Gizenga wijst consuls uit Mr. Andriessen„gewijzigde regeling niet onmogelijk Donkere wolken Duidelijk antwoord aan VVD Romme gehuldigd Verdwijning A y Angst van 1908 nog in de benen Benzine iets goedkoper MEXJWSEN DAGBLAD VOOR ZEELAND iMr. Van Doorn: Wéér nieuwe staat P Amerikaanse 7e vloot gereed Opklaringen Familiedrama in Amsterdam Prof. Goedkoop in direclie R.C.N. Pacifisten diep teleurgesteld SUFFERDS.. Seismograaf bij eerste beving kapot Mahalia Jackson komt! kunt u uitstekend terecht! ler- lén I bij- we ties, pete ■nze bten eha pme liaar les'I AAG w w3.3.rdebon (Nr. 2) 51 Ct eli (Nr. 3) ÏOÏ ct id, bruin en wit idukt, dus goed! n.oeden, clat niet de kolo- ;en, maar de Indianen de Jens, die ik vervoerd had, ocht hadden Hun ge- ok wordt onderbroken door schorre kreet van de uit- ..Land-ho!- Land aan irboord! 101p jaargang No. 23632 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerland!» Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J- v. Hootegem, mr. dr. A. J J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Keigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841. ZATERDAG 25 MAART 1961 Abonnementsprijs 7,per kwartaal 8.20 per post - f 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Biibureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) A.K.W. HALSZAAK (Van cén onzer redacteuren) „Staan wij aan de vooravond van een nieuwe en deze keer echte, een akelig echte kabinetscrisis?" zo be gon gisteravond de voorzitter van de KVP. mr. H. W. van Doorn, zijn rede, waarmee hij de vergadering van de partijraad opende. „In het schemerduister hangen de vragen over de afloop van het wetsont werp algemene kinderbijslag. De partijleiding vertrouwt er volledig op, dat de Tweede Kamerfractie het slotgevecht zal voeren met wijs beleid, maar evenzeer met de over tuiging dat het minder kwalijk is een strijd te verliezen op eervolle wijze, dan een Pyrrhus-overwin- ning te behalen, want dit zou be tekenen, het vertrouwen verliezen van onze boeren en middenstan ders, die wij beloofd hebben voor een reële kinderbijslag te zullen strijden. Bijslijpen is alleen moge lijk, als er iets redelijks overblijft. Binnen enkele maanden moeten wij ten aanzien van deze ernstige aangelegenheid weten, waar we aan toe zijn" aldus mr. Van Doorn. Gizenga wijst cle Consuls van vijf lan den die hem niet als hoofd van de wet tige regering over heel Kongo erken nen. uit zijn Oostprovincie. Vandaag moeten de consuls van Frankrijk, Enge land, Nederland, West-Duitsland en De nemarken Stanleystad cn de „autonome" Loemoembistische Oostprovincie veria ten hebben. Dit wijst erop clat Gizenga een strak ker politiek ook ten aanzien van het centrale bewind in Leopoldstad zou gaan voeren, maar men verwacht toch nog wel toenaderingspogingen tussen hem en de machthebbers in de Kongolese hoofd stad. Overigens heeft Kongo weer een nieuwe staat erbij gekregen: in de Evenaarsprovincie heeft een groep politici de zelfstandige staat Oeban- gi uitgeroepen. Het is het noorde lijke stuk van de Evenaarsprovincie. Offensief Volgens berichten uit Elisabethstad bereidt het Katangaaiise leger een offen sief voor tegen militaire aanhangers van wijlen Loemoemba en leden van de Baloehastam, die samen een grote strook van noord-Katanga beheersen. In genoemde kringen dacht men dat de aanval wellicht volgende week zal wor den ingezet. (Van een onzer redacteuren) „De KVP staat sympathiek tegenover dit kabinet, omdat het er in de grote lijnen gezien, in blijkt te slagen een waarlijk sociale politiek te voeren. Hetgeen uiteraard niet wegneemt", zo sprak gisteravond de voorzitter van de KVP, mr. H. W. van Doorn bij opening van de ver gadering van de partijraad, „dat wij ten aanzien van enkele onderde len, zoals de woningbouw, maar weinig enthousiast zijn. Het is onze stellige verwachting, dat de regering het woningbouwprogramma min stens tot de gevraagde 85.000 woningen zal- opvoeren". van een bevredigende algemene kinder- bijslagregeling voor partij en fractie een uitermate belangrijke kwestie, om met prof. Romme te spreken: „een hals zaak", is. „Het verheugt ons", aldus verklaarde de heer Andriessen, ,,dat het kabinet al gemeen van mening blijft, dat er een- algemene kinderbijslagregeling tot stand behoort te worden gebracht". Mocht toch overspanning van de bouw markt dreigen, dan zal men niet aarze len aan andere sectoren van de bouw nijverheid dan die van de woningbouw, beperkingen op te leggen. Nederland wacht gespannen af, of de bekwame mr. Luns erin zal slagen om aan de Nederlandse zienswijze over de politieke ontwikkeling van Europa die positieve inhoud te geven, welke wordt verwacht. Het huidige politieke klimaat noemde mr. Van Doorn voor de K.V.P.-zaken gunstig. Weinig mensen zullen het aan durven te beweren, dat het sedert de verkiezingen van 1959 niet goed gaat met Nederland. „Wel zelden zal iemand, begeleid door zulke hoogstaande en dankbare com mentaren uit de politiek zijn heenge gaan als prof. Romme", stelde de partij voorzitter. mr. H. W. van Doorn, in zijn openingsrede vast. Met langdurig applaus stemde de partijraad in met het voorstel om aan prof. Romme nog ééns tele grafisch aller gevoelens van grote genegenheid en echte dankbaarheid over te brengen. Tevoren had de waarnemend fractie voorzitter van de K.V.P., de heer An driessen, verklaard, dat het verkrijgen „Er doemen aan de politieke he mel donkere wolken op, met name door hetgeen dezer dagen van de zijde van de V.V.D. is verklaard. Ik wil echter als mijn oordeel uit spreken", aldus de heer Andriessen, „dat op zichzelf genomen een ge wijzigde regeling niet bij voorbaat behoeft te worden afgewezen". De heer Oud streeft kennelijk naar een regeling „die bevolkingsgroepen kosten, verbonden aan het verzorgen en opvoeden hunner kinderen tegemoet komt". Over de materiële inhoud van zo'n regeling is niets concreets bekend. „Nu menen wij", aldus de heer An driessen, „dat over een ietwat gefatsoe neerde noodregeling bezwaarlijk valt te discussiëren". „Daar komt bij. dat intrekken van het wetsontwerp betekent, dat het verdwe nen is. Daar zouden wij pas over kunnen gaan denken, wanneer niet alleen vast zou staan dat er een gewijzigd aanvaard baar ontwerp zou worden ingediend, maar ook, dat dit menselijkerwijze gesproken wet zou worden. Maar van dit alles is niets bekend. Mocht onverhoopt geen bevredi gende regeling tot stand komen, dan moet voor de K.V.P. de vraag ry- zen, of daardoor niet de aanzet is geschapen voor wellicht belangrijke en ingrijpende veranderingen in de onderlinge positie en verhoudingen der Nederlandse staatkundige groe peringen. Voor de rechtmatige aan spraken der zelfstandigen zal de K.V.P. blijven strijden". De katholieke Nederlandse boeren- en tuindersbond en de Nederlandse katho lieke middenstandsbond hebben aan de partijraad van de K.V.P. een adhesie- telegram verzonden. (Vervolg op pag. 3) /jT .Ad jr ra '.f IN NOORWEGEN is een radiopiraat op bijzonder ergerlijke wijze bezig valse noodsignalen vanuit zee uit te zenden tengevolge waarvan verscheidene malen onnodige en kostbare reddingsacties de moesten worden ondernomen. Kennedy heeft gisteren dulden dat Laos door het steund worden, zijn onafhankelijkheid verliest. bij herhaling verzekerd, dat de V.S. niet zullen drijven van communisten, die van buitenaf ge- De Zuidoostaziatische verdragsorgani satie werd door Kennedy opgeroepen tgt eensgezindheid. Volgens onbevestigde be richten wordt de Amerikaanse zevende vloot in gereedheid gehouden om bij Laos te kunnen opereren. Engeland en Nieuw-Zeeland hebben gewapende inter- BINNENKORT zal in Hongarije weer een proces tegen een aantal katholieke geestelijken beginnen. Zij zijn beschul digd van „samenzweringen tegen de vei ligheid van de staat". EEN DAME die gisterenmorgen om half vijf wakker werd omdat er een man in haar kamer aan het rommelen was. begon zo doordringend te gillen dat de indringer ijlings de benen nam. Overigens nam hij een tasje met 300 gul den erin met zich mee. DE EERSTE Papoea-vrijwilligers zijn gisteren en vandaag gerekruteerd voor het Papoeabataljon, dat op den duur 400 man groot zal zijn. DE HEIKWESTIE in Utrecht is nog lang niet uitgepraat; de bewoners kla gen steen en been over de enorme dreu nen, een oud-hoofdingenieur van de ge meente zei dat al dat heien niet eens podig is cn de wethouders van openbare .♦erken heeft gezegd dat de eigenaar van de geplaagde flatwoningen de zaak lelijk overdrijft. GISTEREN is een directe telexverbin ding tussen Hollandia in Nieuw-Guinea cn het A.N.P. in Den Haag tot stand gekomen. Weersverwachting''van het K.N.M.I. I tot vanavond, opgemaakt gisteren- J avond 23.15 uur: Droog weer met nu en dan opkla- ringen. Zwakke tot matige weste- temperi'ti'1 Wcini£ verandering in Verwachting van het Belgisch weer- J kundig instituut: l Bewolkt tot mooi weer. In de och- tend kans opf lichte mist. Maximum- temperaturen van 10 tot 15 graden. vandaag: zon onder 19.01 uur, maan op 12.11 uur. Morgen: zon op 6.30 uur, zon on- der 19.02 uur; maan onder 3.55 uur, l maan op 13.07 uur. ^aal1oA^: /on °P uur» maan on- X der 4.30 uur. Prinses Paola's charme heeft even in het duister van de mijngangen ge schitterd, toen zij een bezoek bracht aan een kolenmijn in de buurt van Luik. De kompels lachten het hoge be zoek in de diepte breed toe. In Amsterdam-West heeft zich giste ren een familiedrama afgespeeld. De 72-jarige G. A. de G. heeft gisteren morgen eerst zijn 73-jarige vrouw ge wurgd, waarna hij gisterenavond zijn 41- jarige zoon bij thuiskomst met een aan tal hamerslagen dodelijk heeft verwond. Toen de politie, die voor een vechtpartij in de woning was gealarmeerd, ter plaatse kwam. vond zij de wanhopige moordenaai in de keuken. De man is in vei-zekerde bewaring genomen. Prof. dr. J. A. Goedkoop, hoofd van de afdeling fysica van het Reactorcentrum- Nederland is benoemd tot wetenschappe lijk directeur van de stichting. Professor Goedkoop is sinds de oprichting aan het R.C.N. verbonden. Hij is bijzonder hoogleraar aan de rijksuni versiteit te Leiden. ventie in Laos met behulp van de strijd krachten „niet ondenkbaar" genoemd. Premier Kroestjev is opvallend snel uit Siberië naar Moskou teruggekeerd. Men neemt aan dat dit verband houdt met de Britse nota over Laos, waarin een wapenstilstand in Laos, gevolgd door een conferentie der grote mogendheden wordt gevraagd. Maandag vergadert de ministerraad van de ZOAVO. Intussen komen er alar merende berichten uit het in een volle crisis verkerende Laos. Opnieuw met Vietminh-bataljons versterkte commu nistische strijdkrachten bevinden zich in de buurt van de residentie en de hoofd stad. 1SEHROE Premier Nehroe van India is be reid gebleken al zijn invloed aan te wenden om in Laos een bestand te .bereiken, door wederinstelling van de indertijd met groot verlof ge stuurde wapenstilstandscommissie. De Indische delegatie bij de V.N. wil een resolutie over Laos indie nen. Het explosieve van de situatie schuilt hierin, dat Amerika zijn westelijke bond genoten weliswaar moreel steunt bij hun pogingen om het conflict langs di plomatieke weg op te lossen doch dat het dit slechts doet in de overtui ging dat Engeland en Frankrijk (die niet graag in een Aziatische oorlog be trokken worden), daarmee hun laatste kans krijgen. Kennedy wil resultaten zien. Zo niet, dan is hij volledig tot gewapend ingry- pen bereid en dit temeer omdat de op lossing welke Engeland en Frankryk voor ogen schemert een bestand de vorming van een nieuw Korea in Zuidoost-Azië zou kunnen betekenen. (Van onze parlementaire redacteur) Het congres van de Partij van de Arbeid heeft zich met 2876 te gen 147 stemmen bij 52 onthoudin gen uitgesproken tegen eenzijdige atoombewapening en daardoor vóór atoombewapening. Daarmee werd op een zeer belangrijk punt duidelijkheid geschapen. Duidelijk heid die, zoals mr. Burger, de voorzitter van de socialistische Tweede Kamerfrac tie tevoren met nadruk had betoogd, voor de socialisten een absolute voorwaarde is om door andere partijen als regerings partner geaccepteerd te worden. De pa cifistische Kamerleden Scliurer, Koopman en Franssen, die zich tegen een uitspraak over de atoombewapening hadden verzet werden door mr. Burger bijzonder scherp aangevallen. Hij verweet zijn fractiege noten, dat zij binnen de PvdA een eigen Prof. Schermerhorn, één van de oprichters der PvdA, is op het con gres van de PvdA afgetreden als bestuurslid. De nu 66-jarige oud- minister-president werd als „ploeg baas van het eerste uur" door waarnemend partijvoorzitter ir. Vos hooggeprezen. Ir. Vos vertelde, dat hij prof. Schermerhorn bij diens 65-jarige verjaardag vanuit Lim burg een telegram had willen stu ren. Hij adresseerde het telegram echter verkeerd. Het werd niet be zorgd want, zo zei ir. Vos veront waardigd. „Die sufferds in het Zui den wisten niet wie Schermerhorn was"...... Prof. Schermerhorn dankte ge roerd voor de hem gebrachte hul de. Zijn afscheidswoord werd ech ter geen fraai getuigschrift voor de doorbraak. Hij zei namelijk dat hij ook in de PvdA altijd een door twijfel geplaagde zoeker was ge bleven. „Ik wist nooit volstrekt ze ker waar ik als socialist sta", zei hij. „En ik zal dat ook wel nooit weten." Het congres bracht hem staande een ovatie. De Siciliaanse stad Messina, ge troffen door een serie aardschok ken. lag gistermiddag verlaten. De burgerij was de stad uit gevlucht, uit angst onder puinhopen bedol ven te worden. De eerste schok werd gisterochtend om 11.34 uur gevoeld. In paniek vluchtten de mensen de straat op, denkend aan de aardbeving van 1908 welke 75.000 levens had geëist. In het volgend uur werden nog zeven schokken gevoeld. Reggio Calabria, aan de overzijde van de straat van Messina, een kilometer of 15 van Messina, voelde de beving ook en daar ontstond eveneens paniek. Er werden wat huizen en gebouwen be schadigd en verbindingen en de elektri- teit vielen uit. Doch doden of ernstige gewonden zijn nog niet gemeld. Terwijl de schokken aanhielden kwam MR. J. A. BURGER de kern gespleten politiek proberen te voeren, een politiek die in de Engelse Labourparty geleid heeft tot een scheuring. De PvdA is echter nog niet klaar met de pacifisten. Als de PvdA hen niet uit stoot, is het niet ondenkbaar, dat zij na de uitspraak over de atoombewapening zelf de PvdA de rug zullen toekeren. De heer Schurer heeft reeds gezegd dat de PvdA zoiets als „boerenbedrog" heeft gepleegd met de bewering, dat pacifisten een eigen plaats kunnen heb ben in de PvdA. Na de stemming ver klaarde de heer Schurer echter desge vraagd dat hij niet van plan was te bedanken voor zijn Kamerlidmaatschap. „Op een zo vitaal punt als de atoom bewapening kan de PvdA geen twee ge zichten hebben", zei mr. Burger. „Wat de pacifisten willen is fataal voor onze kansen om weer bij het regeringsbeleid betrokken te worden". Mr. Burger hamerde zo lang op dit aambeeld, dat men wel de indruk moest krijgen dat oppositievoeren ook niet alles is. Ten aanzien van de algemene kinder bijslagwet, zo vervolgde mr. Burger staat onze fractie vrij. Wij kunen ja en neen zeggen. Het congres verenigde zich verder met een voorstel om voor de hulpverlening aan de onderontwikkelde gebieden jaar lijks één procent van het nationale inko men (rond 400 miljoen gulden) beschik baar te stellen, niet meegerekend de be dragen die voor de ontwikkeling van Nieuw Guinea worden uitgetrokken. In de resolutie over het buitenlands beleid waarin dit éénprocents-voorstel is ver werkt, wordt tevens stelling genomen te gen de Europese plannen van president De Gaulle en gepleit voor een werkelijke Europese eenwording. Deze resolutie ver oordeelt voorts (één stem tegen) de apartheidspolitiek van Zuid-Afrika en spreekt zich uit voor het zelfbeschik kingsrecht der Algerijnen. Oud-minister Suurhof is op het congres van de PvdA benoemd tot voorzitter als opvolger van wijlen Evert Vermeer. De heer Suurhoff geldt als een representant van de gematigde vleugel der PvdA. On der zyri voorzitterschap zouden de so cialisten weer in het regeringskasteel kunnen terugkeren. Duidelijk werd gewaarschuwd, dat rood toch niet meer tot de politieke modekleu ren behoort. Dit verder afstand nemen van de oude SDAP-geest, die nog onder vele socialisten leeft, bleek ook uit dc afwijzing van de AJC, de verwerping van een voorstel om 1 mei als dag van dc arbeid te doen erkennen en uit de ver dwijning van bekende symbolen. In de zomer van vorig jaar bracht een verloofd stel uit Oslo een vakantie door aan de Noordfjord, helemaal in het westen van Noorwegen. Zij namen hun poes mee, met het doel dit dier achter te laten bij familie aan de Noordfjord. De flat die zij in Oslo na hun huwe lijk zouden betrekken was namelijk te klein voor hun beiden en de brave Lisa zoals de kat heet. Edoch, dezer dagen vond het inmid dels getrouwde paartje, de kat voor de deur liggen. Lisa had een voetreis van 600 kilometer gemaakt om haar mees ter en meesteres te bereiken. Links ziet u de marsroute van de taaie poes. Rechtsoch, dat begrijpt u zo wel. In verband met de revaluatie van de gulden hebben de grote maatschappijen in Nederland de benzineprijzen verlaagd met 0,3 cent per liter. De prijzen van trac tor- cn lichtpetroleum zjjn verlaagd met een kwart cent. Voor een aantal andere aardolie- produkten heeft de revaluatie er toe geleid dat eerder noodzakelijk geachte prijsverhogingen geen doorgang behoefden te vinden. WEST-DUITSLAND heeft erin toege stemd deel te nemen aan het gezamen lijke Europese satellietprogramma. (Advertenties) Mahalia Jackson, America's be roemdste zangeres van gospelsongs, komt naar Nederland. Wie is deze negervrouw met haar prachtige, volle stem? Wat weten we van haar gouden hart, haar moed, haar weergaloze levenskunst? Geboren in de armste wijk van New Or leans, staat zij nu op de toppen van de roem. Iedereen kent de donkere, bewogen stem, die het religieuze negerlied uitzingt over de wereld: „Van het Paasfeest zing ik elke dag..." In LIBELLE van volgende week begint een serie van twee verhalen, waarin het leven van Mahalii Jackson ontroerend en zeer in dringend wordt beschreven. Ex clusief voor Libelle, want is nu eenmaal beter! de bevcijking in massa de straat op. Mes sina heeft bijna een kwart miljoen in woners. Scholen en kantoren werden ge sloten. Men haastte zich naar zijn gezin. Alle beschikbare politiemannen kwamen in actie, maar vaak waren zij de toestand niet meester. In auto's, op de fiets, met paard en wagen of te voet wilden de mensen zo snel mogelijk de stad uit. Brandweerauto's die uitreden om te trachten uitbreiding van branden te ver hinderen, kwamen moeizaam vooruit in de stampvolle straten. „Aardbeving" is hier een gevreesd woord. Messina is er al tweemaal na genoeg door vernield. De deskundigen op de observatoria wilden geen voorspellingen doen, doch kennelijk was men bezorgd. In de omgeving van de stad werd het druk. Op de boerderijen kregen velen onderdak. Anderen hadden tenten mee genomen om er de nacht in door te bren gen. Maar velen waren in paniek gevlucht, alleen in het bezit van de kleding die men droeg. De politie verwachtte dat de meerderheid der burgerij er de voorkeur aan zou geven die nacht niet naar de stad terug te keren. Op het observatorium van Messina raakten alle instrumenten onklaar bij de eerste schok, zodat men niets had kun nen registreren. De volgende schokken waren minder zwaar. De Etna, de actieve vulkaan op onge veer 65 kilometer afstand, is in dc afge lopen maanden nogal onrustig geweest. Gisteren hield deze vulkaan zich kalm. Hoewel de schokken zwaar waren, is de schade in Messina niet groot, omdat de huizen laag zijn Sportcolberts klassiek of modieus vanaf 49.75 Een Meuwsen colbert geeft U in het dragen net dat gevoel „sportief en cor rect" gekleed te zijn. Elegant en tóch mannelijk!Bij ieder colbert een bijpassen de pantalon, daar heeft Meuwsen voor gezorgd. Bn Eiiidstraat 19 Breda Tel. 35673

de Stem | 1961 | | pagina 1