Voetbaltoto en loterij weer in klinkende munt Meer hulp uit V.S. voor Laos 6-2 H.M. BIJ H.M.'sMARINE in ^Ontwikkeling Zuid-Afrika is kookpunt nabij ZWARE STRAFFEN IN SPIONAGEZAAK Westduitser te vroeg spionage met Nieuw wetsontwerp ingediend Nederland- België I»—i 'eeshej LEGER DER WERKERS GROEIT IN KOMENDE 10 JAAR MET 650000 VOETBALTOTO MAG NIET MEER DAN HALVE TON AAN WINNAAR UITKEREN Advies gevraagd Nieuwe eend in Voorwaarde MIÊÊÊËÊÊÊÊÊtÊSm eigen Dubbelrol van cursist in Hengelo? NIEUWSTE APPARATUUR NOG NIET IN AANMAAK Leerlingen praten mee over rapporten Welkom, vreemdeling! Definitie van hazardspel en loterij Continuïteit A.K.W. beraad in impasse DAGBLAD VOOR ZEELAND Cubaanse tegenregering j Overwegend droog 5 !F0TS,: 'on op e"35 uur' m»»" ®n- De ongewenste bisschop VERHOUDINGSWET Voorjaarsbui van amendementen Hoofdverdach te kreeg 25 jaar Cursussen Ruim 11 pet. werklozen in Canada 101e JAARGANG No. 23630 Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 23 MAART 1961 Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandi* Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841. Abonnementsprijs 7,per kwartaal 8,20 per post - f 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 8252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bjjbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) In Washington is vernomen dat president Kennedy uitgebreidere militaire hulp heeft gelast aan Laos waar de communistische troepen bewegingen alarmerende propor ties hebben aangenomen. Hooggeplaatste functionarissen uit de omgeving van de president hebben voorts verklaard, dat hij mogelijk de Zuidoost- Aziatische verdragsorganisatie zal ver zoeken in Laos tussenbeide te komen. Kennedy heeft de wapenhulp aan de regering Boen Oem verhoogd, nadat pre mier Kroestjev ongunstig had gereageerd op de Amerikaanse voorstellen inzake de pacificering en neutralisering van Laos. De president nam zijn besluit na overleg met zijn militaire en diplomatie ke adviseurs, wie de toestand in Laos meer en meer zorg baart. De Oranje-jongens heb ben gisteravond het Bel gische elftal verpletterd met 6—2. Met de rast was de stand al 3—2 voor ISeder- land. Kruiver en Henk Groot leverden ieder twee voltreffers. Zwart en Mou- lijn vuurder ieder één maal raak. (Zie verder onze sportpagina). (Van onze parlementaire redactie) De prijzen van de voetbalpool alsook de prijzen van allerlei andere grote loterijen zullen over enige tijd weer in geld mogen worden uit gekeerd. Om dit mogelijk te maken heeft minister Beerman (Justitie) bij de Tweede Kamer een wetsontwerp tot wijziging van de loterijwet ingediend. Voor zover dit wetsontwerp betrekking heeft op sportprys- vragen (de voetbalpool) zal de door de minister voorgestelde regeling van kracht zijn tot en met 1964. Daarna wil hij komen tot een algehele herziening van de loterijwet. Maar ook dan zal geldendat prijzen van sportprijsvragen en allerlei andere grote loterijen in geld mogen worden uitgekeerd. De hoogst uit te keren prijs uit de voetbalpool blijft echter gehandhaafd op f 50.000. De inzet van één deelnemer mag ten hoogste f 2.bedragen. ling zal immers tot eind 1964 gelden nader zal worden bezien. Bij deze opzet is er dan ook reke ning mee gehouden dat een wijziging van de loterijwet nog op andere pun ten dan de voetbaltoto algemeen ge wenst wordt geoordeeld. Het betreft hier hiaten in de bestaan de wet op het gebied van ongewenste vormen van loterijen en puzzels. Maar ook de praktische hindernis dat de prij zen van andere wel geoorloofde loterijen thans nog niet in geld mogen worden uitgekeerd. Het stellen van een termijn biedt vol gens de minister het voordeel, dat intus sen ook een aantal andere vraagstuk ken, welke in verband met de huidige loterijwet zijn gerezen, kunnen worden bestudeerd. Minister Beerman denkt hierbij aan de afbakening van de be grippen loterij en hazardspel. Het thans door minister Beerman in gediende wetsontwerp strekt ter vervan ging van het wetsontwerp dat destijds in de Eerste Kamer schipbreuk heeft geleden. De Eerste Kamer wilde er niet mee akkoord gaan, dat de prijzen uit de voetbaltoto niet in geld mochten wor den uitgekeerd. Kort na de verwerping van dit wetsontwerp kondigde de mi nister reeds aan met een nieuw gewij zigd wetsontwerp te zullen komen. Om in die tussentijd de voetbalpool draaien de te houden voerde hij een vergunnin genstelsel in waarvan het nationaal co mité sportprijsvragen en de N.S.F. bei de afwisselend gebruik hebben kunnen maken. Aan deze situatie zal dus over enige tijd een einde kunnen komen. Minister Beerman deelt in de toelich ting op zijn thans ingediend wetsont werp mede, dat hij er een voorlopige re geling mee beoogt, die de thans aller eerst nodige continuïteit verzekert. An derzijds is uitdrukkelijk in het wetsont werp bepaald, dat de gehele materie over enige tijd de nieuwe totorege- Dr. Miro Cardona is door de Cubanen in ballingschap gekozen als leider van de Cubaanse tegenregering. José Miro Cardona was eerste minister in een van de oude kabinetten van Castro. Het is daarom dat minister Beer man aan de commissie-Wiarda heeft verzocht alsnog gevolg te willen ge ven aan het verzoek om .,het ge hele vraagstuk van de loterijen en de daaraan verwante activiteiten in be schouwing te nemen en hierover van advies te dienen, met name over de vraag, of en in hoeverre wijziging of aanvulling van de geldende wet telijke bepalingen nodig zijn". Voor wat de prijzenuitkering betreft heeft ministAf Beerman voorts nog een kleine wijziging aangebracht. Deze maakt het mogelijk om aan iemand die in de voetbaltoto twee prijzen wint ook inderdaad twee prijzen in geld uit te DE WET. die de voortzetting van een Horecabedrijf met verlof-A mogelijk maakt na het overlijden van de vergun ninghouder, is tot 1 mei 1962 verlengd. IN KAAPSTAD zijn 16 personen gear resteerd omdat zij deelnamen aan een herdenking van de slachtoffers van Sharpeville. Eén der arrestanten is de zoon van een Rhodesische minister. DE IERSE toneelschrijver Brendan Behan, berucht om zijn enorme dorst, is weer eens wegens dronkenschap gear resteerd. Ditmaal in Toronto, waar hij twee politiemannen had aangevallen. HONDERDEN passagiers van een foren sentrein in Londen moesten gisteren over de rails wandelen omdat hun trein was ontspoord. De voettocht was het enige ongerief dat de reizigers hadden. BIJ EEN inbraak in een bank in Cam bridge (Engeland) hebben onbekenden een bedrag van f 700.000.- gestolen. De inbrekers hadden de kluis van de bank weten te bereiken door een muur op te blazen met dynamiet. IN DE bollenstreek hebben de gele nar cissen het lentefestijn geopend. De eer ste bezoekers waren er al. DE DEUTSCHE Bundesbank heeft op nieuw de rentetarieven voor geldmarkt- fa^T me^ £emiddeld 1/8 procent ver- Weersverwachting van het K.N.M.I. vanavond, opgemaakt gisteren avond 23.15 uur: Bewolkt maar geen regen van bete- «cnis. Matige tot vrij krachtige wmd tussen west en noordwest. Iets nogere temperaturen. Verwachting van het Belgisch weer- 1 kundig instituut: 2 Lichte stijging van de temperatuur 5?i van 6 tot 11 graden. Plataselijk lichte regen of motregen. iAao5: zon onder 18 57 ««r, maan «P 10.34 uur. der 2.27 uur. keren! De f 50.000 mag echter niet wor den overschreden. Aan de thans voorgestelde regeling van de voetbaltoto zijn weer een aantal voorwaarden verbonden. Deze hebben betrekking op: i. de registratie van de begunstigers en de aan de registratie verbonden kos ten; b. het aantal te houden prijsvragen: maximaal 1 per week; c. de prijzen; d. de bestemming van de opbrengst van iedere prijsvraag; e. de controle van overheidswege; f. de uitgifte van formulieren voor deelname. De Anglicaanse bisschop dr. Ambrose Reeves, die veel bekend heid heeft verworven als tegen stander van de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek, heeft gister middag in Amsterdam verklaard, dat de ontwikkeling in Zuid- Afrika haar kookpunt nadert. Als dit punt, dat volgens hem reeds zeer nabij is, bereikt is, zullen de gebeur tenissen in Kongo daarbij vergeleken kinderspel zijn. Dr. Reeves, die als bisschop van Jo hannesburg na de onlusten in Sharpe ville in maart van het vorig jaar uit week naar Engeland en bij zijn terug keer in Zuid-Afrika enige maanden la ter als „ongewenste vreemdeling" uit het land werd gezet, brengt op het ogenblik op uitnodiging van het comité Zuid-Afri ka een bezoek aan ons land. „De problemen, waarvoor Zuid-Afrika zich op het ogenblik gesteld ziet, gelden evenzeer voor andere landen, zelfs voor Nederland" zo zei dr. Reeves. „Het gaat hier n.l. om het probleem hoe we moeten leren met elkaar in vrede te leven". Vol gens de bisschop kan een bevredigende oplossing van dit probleem in Zuid-Afri ka alleen gevonden worden na diepgaand overleg, waarbij alle partijen betrokken moeten zijn. Daarbij moet volgens dr. Reeves achter vooral in het oog gehou den worden, dat de Afrikanen zich niet langer laten beïnvloeden door woorden. „Ook christelijke woorden betekenen voor hen hoe langer hoe minder; de christenen zullen hun daden in overeen stemming moeten brengen met hun woorden". Dr. Reeves zal binnenkort ook een be zoek brengen aan Amerika. De Anglicaanse bisschop van Johan nesburg, dr. Ambrose Reeves, tijdens zijn persconferentie in Amsterdam. Na langdurige beraadslagingen cn na dat een ware hagelbui van amendemen ten hoofdzakelijk afkomstig van de heren Van Heivoort (K.V.P.) en Ven- verloo (P.v.d.A.) zich boven de hoof den van de ministers Zijlstra en Toxo- peus (Financiën en Binnenlandse Za ken), had ontlast, heeft de Tweede Ka mer het wetsontwerp inzake de finan ciële verhouding rijk-gemeenten aan vaard. De amendementen hebben „eruit ge haald wat er in zat". Doch de Kamer voorzitter merkte op, dat de gevolgde werkwijze geen voorbeeld van goede parlementaire behandeling is geweest. De amendementen waren veel te laat ingediend. De amendementen die, soms tegen het advies van de betrokken ministers in, werden aangenomen, zijn de volgende: Een amendement dat de vergoedingen aan gemeentelijke onderwijsinstellingen regelt naar een groter aantal lokalen dan in overeenstemming is met het aantal verplichte onderwijzers. Twee amendementen van de K.V.P. die ten doel hebben de basisperiode aan de hand waarvan de factor sociale zorg wordt bepaald, automatisch te doen op schuiven en een amendement dat de mo gelijkheid schept om in bepaalde geval len ook kosten van maatschappelijk werk in de algemene uitkering op te nemen. Dit is het jongste broertje van de „le- lelijke eend", de AMI-6, een driecilin- der-wagentje met een motor van 600 cc, die de wagen een snelheid geeft van meer dan 100 km per uur. De „AMI-6" heeft ook voorwielaandrij ving, net als de grotere en kleinere broers uit de Citroënfamilie. Opvallend is de terugwijkende achterruit. (Van onze parlementaire redacteur) De bijzondere Tweede-Kamercommis sie, die de behandeling van de Algeme ne Kinderbijslagwet voorbereidt, heeft gisteren een groot deel van de dag met minister Van Rooy (Sociale Zaken) ge sproken over de vele voetangels en klemmen rond dit wetsontwerp. Naar op het Binnenhof verluidt heeft minis ter Van Rooy geen concessies in het vooruitzicht gesteld, die de kansen op een vergelijk over de A.K.W. zouden kunnen vergroten. Van de zijde van de Kamer schijnen tijdens di* gesprek ook nauwelijks nieu we gezichtspunten geopend te zijn. De conclusie kan dan ook zijn dat dit A.K.W.-beraad partijen geen stap dich ter bij elkaar heeft gebracht. Verwacht kan worden dat op dit overleg nieuw kabinetsberaad zal volgen. Advertentie) wasbarMUURVERF in moderns kleuren. ook over BEHANG alls kleuren z'jm mengbaar. "ceco'-venlo Nadat een jury van twaalf mannen na een proces, dat acht dagen had geduurd zijn „schuldig" had uitgesproken, heeft Lord Parker in de Londense Old Bailey gistermiddag Gordon Lonsdale de hoofd verdachte in het geruchtmakende spio- nageproces, veroordeeld tot 25 jaar ge vangenisstraf. Peter John Kroger en zijn vrouw, in wier woning de radiozender van de spi onnen stond, kregen beiden twintig jaar officier is echter nog niet beëindigd. In samenwerking met de Westduitse veiligheidsdienst zal de Nederlandse veiligheidsdienst het onderzoek voort zetten. (Eigen nieuwsdienst) De minister van Defensie, ir. H. Visser, heeft gistermiddag het gerucht dat de Westduitse spion Walter Krenz Nederlandse ilefensiegeheimen verraden zou hebben aan Oost-Duitsland te gengesproken. De minister is tot deze conclusie gekomen na een urenlange bespreking met ver tegenwoordigers van de veilig heids- en inlichtingendienst. De ze hebben de minister een mon- daring rapport uitgebracht, waar in de hoofdconclusie vervat is, dat het absoluut onmogelijk wordt geacht, dat Walter Krenz gege vens heeft kunnen verstrekken aan Oost-Duitsland. De 49-jarige kapitein-luitenant ter zee Krenz bevindt zich al sinds eind 1959 samen met zijn vriend Eric Som- mer in Karlsruhe in hechtenis. In de zomer van '59 volgde Krenz een cursus bij de n.v. Hollandse Sig- naal-apparatenfabriek in Hengelo. De cursus had betrekking op de door de fabriek vervaardigde apparaten, wel ke bestemd waren voor de Westduitse marine. (De apparaten zijn inmiddels geleverd). Deze apparatuur was van geheel an dere aard dan de nieuwste vuurlei- dingsapparatuur, welke Krenz. volgens de geruchten, in handen van Oost- Duitsland zou hebben gespeeld. De ontwikkeling van de vuurleidingsappa- ratuur bevond zich nl. op het moment dat Krenz de cursus in Hengelo volg de. nog in een beginstadium, aldus de minister. Het onderzoek naar de spionage- praktijken van de Westduitse marine- De Hollandse Signaal-apparatenfa- briek organiseert regelmatig cursus sen in Nato-verband. Daarbij worden de deelnemers niet op hun politieke betrouwbaarheid getoetst, omdat het eigen land hiervoor verantwoordelijk is. Al vrij snel nadat Krenz de cursus in Hengelo gevolgd had werd hij in West-Duitsland gearresteerd als ver dacht van spionage. Ook zijn 55-jarige vriend Sommer werd toen aangehou den. Sommer was een oude dienst- makker van Krenz en men vermoedt dat hij zijn vriend chanteerde. Een ge sprek tussen dit tweetal over West duitse wapens en apparaten werd door Sommer op de band opgenomen. Dit schijnt de prelude van Sommers chantage geworden te zijn. Sinds die tijd hield Krenz zich met spionage bezig en hij leverde de Oostduitsers tal van gegevens via Sommer De Ned. Veiligheidsdienst zal pas het onderzoek af kunnen sluiten wan neer tal van cursisten, die tegelijk met Krenz de cursus in Hengelo volg den, verhoord zullen zijn. Bovendien is het niet uitgesloten, dat Krenz contact gehad heeft met mensen, die van Nederlandse defen siegeheimen op de hoogte waren. Krenz heeft dit laatste tot nu toe ten stelligste ontkend. gevangenisstraf opgelegd. Juffrouw Ethel Gee cn haar verloofde. Henry Houghton, die bij de marinebasis te Portland werk ten en de spionnen van geheimen voor zagen, werden beiden veroordeeld tot vijftien jaar gevangenisstraf. Deze vonnissen waren ongewoon zwaar aangezien de straf welke op spionage cn medeplichtigheid aan spionage staat, vijf tien jaar bedraagt. Lonsdale had de leiding van het groep je, waarvoor Hougton en zijn verloofde bij de vlootbasis te Portland marinege- heimen stalen welke o.a. betrekking had den op de verkenning en bestrijding van atoomonderzeeërs. Lonsdale bracht de verzamelde doku- menten over naar de woning van het echtpaar Kroger, vanwaar de belangrijk ste geheimen radiografisch in code wer den overgeseind naar een post van de Russische spionagedienst, dicht bij Mos kou. H.M. de Koningin heeft woensdagmid dag een bezoek gebracht aan het ma rine-opleidingscentrum in Hilversum. In de schoolbank volgde H.M. de Ko ningin een les over het verkeer. Naast H.M. de Koningin de commandant van het opleidingscentrum, kap. t.z. H. J. Baay. Eigen nieuwsdienst Wat in Nederlandse onderwijs kringen totnutoe „heiligschen nis" is geweest zal bij wijze van experiment werkelijkheid wor den als op paaszaterdag in de Bredase St. Franciscuskweek- school docenten en leerlingen rondetafel-conferentie houden over de rapportcijfers. Op voorstel van directeur drs. broeder Dominicus krijgt Breda deze vader landse onderwijsprimeur, omdat hij meent, dat dergelijke vergaderingen vruchtbaarder zijn dan de tot heden gebruikelijke leraarsbijeenkomsten, waarvan het besprokene voor de be trokkenen „top-secret" is. In een sfeer van wederzijds begrip kunnen thans moeilijkheden en kansen besproken worden. De geestelijke vader van deze van voor uitstrevendheid getuigende onderwijs activiteit is prof. dr. Ludwig Schulz die een soortgelijke bijeenkomst in 1935 aan de Freiburgse Oberrealschule ten doop hield. In de Verenigde gtaten maken deze rap portvergaderingen dankzij baanbre kend werk van Walter Riesman grote opgang en ook in Zwitserland zijn ze ingeburgerd. Als het Bredase experiment slaagt wordt de rapportvergadering half juli definitief ingevoerd. Het Canadese bureau voor de statis tiek heeft woensdag bekendgemaakt, dat half februari het aantal werklozen in Canada met een recordcijfer van 719.000 11.3 pet. van het arbeidspotentieel ver tegenwoordigde. Het aantal werklozen was 26.000 gro ter dan het vorige recordaantal van 693.000 van midden januari (10.7 pet. van het arbeidspotentieel) en 120.000 gro ter dan het cijfer van half februari. (Van onze Haagse redactie) Er zullen volgens de jongste cijfers van het Centraal Planbu reau in de komende tien jaar 350.000 nieuwe arbeidsplaatsen in de industrie beschikbaar komen. In 1960 was er sprake van een toename van 50.000 werke^e beroepsbeoefenaren voor 1961 wordt een toename van 40.000 verwacht. De totale aanwas van de beroepsbevol king zal in de komende tien jaar circa 600.000 personen bedragen. Rekening houdend met de expulsie uit de landbouw wordt de behoefte aan nieuwe arbeids plaatsen op ongeveer 650.000 becijferd. De industrie zal dus in ruim 50 procent van de benodigde arbeidsplaatsen kun nen voorzien. Ook als de werkgelegenheid in de diensten sector in de toekomst minder snel zou toenemen als in de afgelopen periode het geval is geweest, behoeft er daarom nog geen grond te bestaan voor de vrees dat de volledige werkgelegenheid in ons land ernstig in gevaar zou komen. „Bildzeitung", het grootste natio- nale dagblad van West-Dnitsland. hekelde gisteren de politie van Frankfort, omdat zij een Neder lander had gearresteerd die geen bewijs van auto-verzekering, de z.g. „groene kaart", toonde. „Bildzeitung" vertelde dat een Nederlandse zakenman door de po litie gearresteerd was en 15 uur ge vangen was gehouden in gezelschap van misdadigers. De politie dwong de Nederlander zijn vingerafdruk ken te laten nemen, zij doorzocht zijn zakken en stelde zijn schoen veters en stropdas in bewaring. De Nederlander was een bezoeker van de beurs ran Frankfort. Nadat een rechter zijn vrijlating had ge last, Werd hem een rekening van 4.50 mark gepresenteerd voor broodjes-met-kaas die hij tijdens zijn hechtenis had genuttigd. „Er gaat niets boven Duitse grondigheid. Het is te hopen dat de Frankfortse hoofdcommissaris van politic met die zelfde Drdtse grondigheid zal onderzoeken wie de schuldigen zijn", aldus „Bild zeitung".

de Stem | 1961 | | pagina 1