Westen komt Sovjets meer dan halverwege tegemoet PTT neemt proeven met „draadtelevisie" J ONTWAPENINGSBESPREKINGEN HERVAT Russen mogen zelfs de „Portugees koloniaal bewind matigt zich proefexplosies bijwonen PATER PIRE OP SOESTDIJK Grindberg zakt door dak Si Nii Beslissende dag voor wetsontwerp A.K.W. Huis propvol spionage- spullen: maar echtpaar Kroger wist van niets..... COLSTON NED.-BELGIE komt op het beeldscherm Eente kwam binnen stormen Vrees voor de Franse A-bom a r ar- er! kwaliteit! DAGBLAD VOOR ZEELAND New York limes over Angola: Bloedbad aan de Noordgrens Knoop doorgehakt En u Vetorecht Psychiatrisch paviljoen in brand Verhoudingswet mondjesmaat Minder koud Prijzenwet Knevelingzegt CHU-senator Alleen KVP steunt huidige ontwerp Requisitoir in Londens proces TIKKELTJE VREEMD Minister Korthals in Tweede Kamer: Draadomroep anders ten dode gedoemd i Wie is er morgen jarig? jurkje? lerne Omo- ideaal. Ge- itwas-sop loeg I Even te heet is... De kleur? r kan. (Omo vormen) U de kleuren 0 10} 2 SO ISO 61 101e JAARGANG No. 23629 Yr-r Cod, Koningin en Vaderland Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841. WOENSDAG 22 MAART 1961 Abonnementsprijs f 7,per kwartaal 8.20 per post - /^0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,40 per mm (Ing. Med. 1.Bij cotit.ract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) O Voilgens de New York Times worden ingrijpende constitutionele wijzigingen voorbereid voor Angola en Mozambique op grond waarvan beide Portugese ge bieden „economische, fiscale en admi nistratieve autonomie" zullen krijgen. De wijzigingen zouden binnen enkele ■weken van kracht kunnen worden, hoe wel geen juiste datum is vastgesteld. De aanvallen van de laatste tijd in de Ver enigde Naties op de Portugese koloniale politiek hebben de regering van premier Salazar blijkbaar doen beseffen, dat zij haar bewind in de overzeese gebieden De KNVB heeft aan de Neder landse Televisie Stichting toestem ming gegeven tot het rechtstreeks uitzenden van de heden, woens dagavond in het stadion Feijenoord te Rotterdam te spelen interland NederlandBelgië. Hoewel het stadion nog niet ge heel is uitverkocht, heeft de KNVB zijn fiat verleend op grond van het feit, dat een landelijk ochtendblad zich garant heeft gesteld voor de verkoop van de nog niet verkochte plaatsbewijzen. snel moet veranderen of het risico moet lopen, dat het met geweld veran derd wordt. Vluchtelingen uit Portugees Angola, die Brazzaville, hoofdstad van de voor malige Franse Kongo zijn binnenge stroomd, hebben verhalen verteld over slachtingen en terreur door Afrikanen in de Portugese kolonie. Volgens de vluchtelingen moeten alle Europeanen in de omgeving van San Salvador in Noord-Angola, nabij de Kon golese grens, door de terroristen zijn uit geroeid. Ook zouden zovele Portugese politiemannen en grenswachten langs de grens tussen Angola en (Belgisch) Kongo zijn gedood, dat de grens geheel open is, 55 De hevige rukwinden waarmee de len te West-Europa kwam binnengestormd hebben de Belgen gisterennacht hun hart doen vasthouden voor hun waterkerin gen aan de kust, maar alles is nog mee gevallen. Bij Antwerpen bezweek wel een sluis, tengevolge van de storm en het hoge water. Wie ook door de storm gedwarsboomd werd, was de Duitse koorddanser Schneider, die immers op het slappe koord de Atlantische Oceaan zou over steken. Aan boord van een schip dan wel te verstaan. Het touw was boven het sloependek van het Noorse schip Sta- vangerfjord gespannen. Het schip ging echter zo te keer dat Schneider het daarboven beslist niet kon uithouden. Hij zit nu in. een gerieflijke hut. Er was trouwens niets meer aan, want de pas sagiers, die vol bewondering naar hem hadden staan kijken, waren door het slechte weer al naar beneden gejaagd. Met gezichten waar de goede wil van afstraalde hebben Ameri kaanse, Russische en Engelse gedelegeerden gisteren in Genève de draad weer opgevat op het punt waar deze na 273 vergaderingen over de ontwapening was afgebroken. Volgens vrij vage slotverklaringen van de gedelegeerden kon er wel eens een overeenstemming op het gebied van het staken van kernproeven en de controle daarop, in zicht zijn. Het Westen is Moskou meer dan halverwege tegemoet gekomen. De Amerikaanse afgevaardigde, Arthur Dean, liet echter behalve zijn vriendelijk gezicht, ook een gebalde vuist zien. President Kennedy had hem een brief meegegeven, waarin zoveel als gezegd werd, dat Kennedy's geduld op zou raken als de Russen zouden blijven weigeren controle en toezicht op de handhaving van de kernstop te accepteren. Zouden de Russen zich hierdoor niet van hun stuk laten brengen, dan is daar altijd nog het feit dat de Fransen on vervaard hun atoomprogramma voort zetten. Dit is iets waarvoor de com munisten in het Kremlin zonder meer benauwd zijn. Zij willen tot elke prijs voorkomen dat Frankrijk niet gebon den aan de afspraken in de ..atoom club" een atoom-mogendheid op eigen houtje wordt. Het Westen heeft in Genève toege stemd in de Russische eis tot controle door Russische deskundigen bij alle Amerikaanse proefexplosies. Zij zullen de installaties mogen inspecteren en de gegevens die uit de proeven verkregen zijn. kunnen bestuderen. Het Amerikaan se Congres zou dit echter moeten goed keuren. De V.S. verlangen op hun beurt een dergelijke openhartigheid van de Russen. Voorts zijn Engeland en de V.S. bereid om jaarlijks twintig in specties naar niet-geïdentificeerde ..aardbevingen" (die in vele gveal- len A-bomexplosies zijn), in Enge land en Amerika samen, toe te staan. De Sovjets waren op hun beurt tot drie van deze inspecties bereid. Oost en West hebben elkaar ook voor lopig gevonden op het punt van de con trole op kernbewapening. Een commis sie van elf leden vier westelijke, vier communistische en drie neutrale landen zou het toezicht moeten uitoefenen, Het Westen, dat liever de hele controle in één hand had gezien, eist voor deze tegemoetkoming dat de controlecommis sie snel in actie kan komen, zonder om slachtige stemmingsprocedures. De V.S. nemen genoegen met 19 con troleposten op Russisch gebied. uSerst wilden zij er 21 hebben), op voorwaar de dat het aantal controleposten in Ame rikaanse gebiedsdelen van 17 tot 16 wordt teruggebracht. Engeland zou één con trolepost krijgen, doch in de overzeese gebiedsdelen zouden er 15 gevestigd moeten worden. Over controle op kernproeven op gro te hoogte waren Rusland en het Westen het al sinds 1959 in principe eens. Elk van de drie leden van de atoom club" heeft het recht van veto over de gehele begroting van de controle-orga nisatie. Ook dit is een westelijke con cessie. Op net terrein van de psychiatrische inrichting ..Dennenoord" te Zuidlaren is gisterenavond brand uitgebroken in een klein paviljoen „De Heuvel". De tien pa tiënten en de leden van het verplegend personeel zijn ongedeerd. De gehele bovenverdieping van het paviljoen is uitgebrand. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. (Van onze parlementaire redacteur) ,,Een verhoging van het aandeelper centage 12,53 proeent van de ge meenten (in de opbrengst van een aan tal rijksbelastingen), kan door de rege ring niet in overweging worden geno men", zo gaf minister Zijlstra (Finan ciën), gisterenavond in de Tweede Ka mer de gemeenten te verstaan. Gezien het standpunt van de regering dat de belastingdruk verminderd behoort te worden, zou aan de gemeenten alleen ten koste van het rijk meer geld gege ven kunnen worden. Daar zie ik geen kans toe", verklaarde prof. Zijlstra. Het bedrag voor saneringsuitkeringen van 80 a 90 miljoen zal echter met 10 a 15 miljoen verhoogd worden. Minister Toxopeus (Binnenl. Zaken), kwam voorts met enkele verbeteringen in de berekeningsfactoren van de alge mene uitkering aan de gemeenten. Zo wordt het schaalbedrag voor gemeenten tot 500.000 inwoners met 5 en daarboven met 10 gulden per inwoner verhoogd. Dit kan uit de reserves van het gemeen tefonds bekostigd worden. De financiële verhoudingswet 1960 maakt een eind aan de noodregelingen, waarop de gemeenten tot dusverre voor hun financiën waren aangewezen. Die tijdelijke regelingen worden nu vervan gen door een definitief bestel, zodat het de gemeenten een vaste grondslag geeft voor hun financieel beleid. Die grotere vastigheid opent uitzicht op een herstel van de financiële zelfstandigheid der gemeenten. Voor een volledig herstel van de fi nanciële onafhankelijkheid der gemeen ten is echter ook een eigen gemeente lijk belastinggebied nodig, erkenden de ministers Toxopeus en Zijlstra. Iets nieuws daarover konden zij echter niet vertellen. IN OOST-DUITSLAND zijn, vanwege de socialistische opbouw der vooruitgang, de lonen verlaagd. De machthebbers vrezen voor inflatie, vandaar deze maat-| regel. DE GEMEENTE Utrecht mag blijven doorheien aan het bejaardencentrum, maar onder toezicht van een deskundi ge. Zoals men weet veroorzaakte het heien scheuren in een flatgebouw. OVER TWEE jaar gaat er een geza menlijke'Amerikaans-Franse satelliet de ruimte in Dat is gisteren in Washing ton tussen beide landen afgesproken. EEN NIEUWE maatschappij gaat in België goedkopere benzine verkopen. De prijs wordt 7,24 frank, in plaats van de bekende 7,64 frank van de andere maat schappijen. DE REACTOR in Petten kan zonder overmatig gevaar voor de gezondheid en de veiligheid van de bevolking in wer king worden gehouden, heeft het inter nationaal agentschap voor Kernenergie gerapporteerd. DE TWEEDE beurs voor sport en toe risme, Buiten-Kansen" geheten, wordt van 29 maart tot 4 april in het Ahoy- gebouw te Rotterdam gehouden. De beurs zal een zo breed mogelijk beeld geven van vrijetijdsbesteding buitens huis. NABIJ HET Belgische plaatsje Temse ten zuiden van Antwerpen, is dinsdag een sluis onder de hoge druk van het Schcldewater bezweken, Vele honderden hectaren lang en een dertigtal huizen werden door het water overspoeld. Weersverwachting van het K.N M.I Z tot vanavond, opgemaakt gisteren J avond 23.15 uur: Aanvankelqk opklaringen, afgewis- Z seld door enkele buien met matige tot zwakke noordwestelijke wind. Later van het westen uit toenemen- de bewolking en wind krimpend naar westelijke richtingen. Over het Z algemeen iets hogere temperaturen. l Verwachting van het Belgisch weer- kundig instituut: Zwaar bewolkt, afgewisseld door Z opklaringen. Nachtvorst. Later toe- nemende bewolking met regen. Z Z Vandaag: zon onder 18.56 uur, maan J Z op 9.53 uur. J Morgen: zon op 6.38 uur, maan on- der 1.34 uur. (Van onze parlementaire redactie) Mr. Lichtenauer (C.H.U.heeft minis ter De Pous (Econ. Zaken) gisteren bij de behandeling van diens begroting in de Senaat verweten een „schimmenspel" op te voeren met de door hem gebruik te termen van „vrijheid en eigen ver antwoordelijkheid voor het economisch leven" Hij doelde in dit verband met name op het ontwerp-prijzenwet. ,,Een kneve ling, die ook de kleine ambachtslieden zal treffen en die in zijn geheel bezien slechts node aanvaardbaar is", zei mr. Lichtenauer. Prof. Witteveen (V.V.D.) noemde de prijzenwet zelfs „zeer moeilijk aan vaardbaar". „Bij een eventuele grotere vrijheid op het gebied van de loonvor ming moet er ook een grotere vrijheid op het gebied van de prijzen mogelijk worden", meende hij. Senator Thiirlings (K.V.P.) daarente gen zag in de prijzenwet ,,een nuttig in strument". Omtrent de prijsdalingen tengevolge van de revaluatie had ir. Vos (P.v.d.A.) geen al te grote verwachtingen. ,,In het gunstigste geval", zo rekende ir. Vos minister De Pous voor, „zal van de 5 procent slechts 1.5 procent in de prijzen doorwerken; misschien nét voldoende om nieuwe prijsstijgingen ongedaan te maken". Prof. Thurlings verwachtte eveneens dat de doorvoering van prijs verlagingen geen gemakkelijke zaak zal zijn. 4 Ir In de Amsterdamse Jan van Galen- straat is gisterenmiddag een berg grind die op het platte dak door de loodgieter bij elkaar was geveegd, omlaag geko- jmen. De grindberg ging dwars door het dak en door de plafonds van de lager gelegen verdiepingen. Het leek wel of er een bom was ingeslagen. De drie gezinnen, die met één slag hun voor kamers in puin zagen storten, hebben alleen materiële schade moeten boeken. Wie de schade betaalt weet men nog niet. (Van onze parlementaire redacteur) Vandaag gaat minister Van Rooy (So ciale Zaken) zich met de bijzondere com missie uit de Tweede Kamer, die de be handeling van het wetsontwerp inzake de algemene kinderbijslagverzekering In het beruchte spionageproces in Londen, dat gisteren tot het re- HM. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard hebben dinsdagochtend in paleis Soestdijk ontvangen de Belgi sche nobelprijswinnaar pater Pire, die vertelde over zijn werk. ten behoeve van de vluchtelingen. De pater reisde 's middags via België per trein door naar Duitsland. De foto toont het ko ninklijk paar met zijn gast. 55 Van onze parlementaire redacteur) Wie van familie of vrienden op vakantie een BRIEFKAART met „hartelijke groeten" ontvangtdie als drukwerk verzonden is moet strafport betalen. Worden echter diezelfde hartelijke groeten" op een PRENTBRIEFKAART overge bracht dan geldt wel het druk werktarief. Hetzelfde is het geval als BRIEF KAART is doorgestreept. Dit is een lichtelijk lachwekkende situ atie", zei de AR-afgevaardigde Aantjes gisteren in de Tweede Ka mer. Kunt u hier niet iets aan doen?" vroeg hij aan minister Korthals. „Het doet inderdaad een tikkeltje vreemd aan", erkende de bewindsman. Veel kon hij echter niet beloven. „We zitten vast aan internationale postaf spraken", zei hij. (Van onze parlementaire redacteur) De PTT gaat dit jaar enkele proeven nemen met draad-t.v., volgens een centraal antenne systeem. Nagegaan zal worden of de draad-t.v., de draadomroep, die nu al enkele jaren met ver lies werkt, nieuw leven kan in blazen. Minister Korthals, die dit gisteren bij de begrotingsbehan deling van de PTT in de Tweede Kamer meedeelde, verklaarde, dat het bedrijfsleven zoveel mo gelijk bij een eventuele draad-t.v. zal worden ingeschakeld. Het ligt niet in het voornemen van de PTT zelf de benodigde apparatuur te leveren. „Mislukt de draad-t.v., dan is de draadomroep gedoemd te verdijnen" oordeelde de Kamer. „Maak haast met de proeven" adivseer- de men de minister. „Dat gebeurt" zei drs. Korthals. „De PTT wil zelf ook graag uit dit probleem komen". Minister Korthals kondigde verder aan, dat er over twee jaar begonnen zal worden met de ombouw van de ta- riefapparatuur in de telefooncentrales, teneinde een ruimer automatisch tele foonverkeer met België en West-Duits- land mogelijk te maken. „Deze zaak heeft de volle aandacht", verzekerde de bewindsman. Vele zaken bleken zijn „volle aandacht" te hebben. Ook tariefs verlagingen, maar verdere prijsverla gingen dan die welke reeds in het voor uitzicht zijn gesteld voor telefoonge sprekken 's avonds en 's nachts hield de minister op het ogenblik niet voor mogelijk. „De PTT maakt anders winst genoeg" constateerde de KVP'er Ass- mann. „Maar er moet ook enorm veel geïnvesteerd worden" betoogde minis ter Korthals. De minister achtte boven dien de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de winst der PTT onder invloed van de vrije zaterdag zal verminderen. De financieringspolitiek van de PTT hangt samen met de status van dit staatsbedrijf. Van VVD-zijde wil men de PTT omvormen tot een semi-staats- bedrijf. „Mijn fractie staat daar gere serveerd tegenover" verklaarde de W. Brabander Assmann (KVP). „Wij vre zen", zei hij, „dat een semi-staatsbedrijf moeilijker door het parlement te con troleren zal zijn". Minister Korthals zei echter, dat het niet in de bedoeling ligt bij een eventuele wijziging van de sta tus der PTT de controlebevoegdheden en -mogelijkheden van het parlement te beperken. Tenslotte werd ook nog meegedeeld, dat de tweede postbestelling op zater dag zeer waarschijnlijk in verband met de arbeidstijdverkorting zal verdwü ncn". quisitoir is gevorderd, heeft de meest mysterieuze figuur onder de verdachten, Lonsdale, een opmer kelijke verklaring afgelegd. Hij beweerde namelijk dat de krachti ge zend-apparatuur - die 240 woor den per minuut naar Moskou kon seinen - door hem in het huis van het echtpaar Kroger was neerge zet, buiten medeweten van de Krogers. HO ïfgde de verklaring kennelijk af met het doel de Krogers vrij te pleiten van schuld. Die onderstreepten dat nog eens nadrukkelijk. Zij hadden part noch deel gehad aan wat hun vriend en gast Lonsdale allemaal in hun huis uitspook te als zij weg waren. De vertrouwelijk heid tussen de Krogers en Lonsdale was zo groot geweest dat het echtpaar Lons dale eenvoudig de huissleutel gaf als ze weg gingen. Overigens klonk Lonsdale's verklaring wel wat eigenaardig, vond de procureur- generaal in zijn requisitoir. In het huis was namelijk niet alleen die zend instal latie verborgen onder de keuken maar het zat als het ware volgepropt met allerlei spullen die het spionnengroepje bij zijn praktijken nodig had. De gehei me instrumenten en andere zaken wa ren zelfs in de boeken van de heer Kro ger verborgen. „Dat heb ik er allemaal ingestopt", aldus Lonsdale gisteren. „De Krogers wisten daar niets van. Ik heb van hun gastvrijheid en vriendelijkheid grof misbruik gemaakt." De procureur-generaal oordeelde het eenvoudig onbestaanbaar, dat de Krogers daar allemaal niets van geweten zouden hebben. In hun huis struikelde men bij na over de spionageapparatuur. EEN BLAD in Zürich heeft een fonds gesticht om een Amerikaans negermeis je, dat „in het belang van de negerstu denten en van de andere studenten" van de universiteit van Georgia in de V.S. werd gestuurd, in Zwitserland verder te laten studeren. Er is al meer dan ge noeg geld voor binnengekomen. voorbereidt, beraden over de verdere af handeling van dit w etsontwerp. Zoals het nu ligt, is het wel zeker, dat er voor het AKW-ontwerp geen meerder heid in de Kamer te vinden zal zijn. Al leen de KVP staat er achter. Minister Van Rooy zou zich waarschijnlijk de steun van de CHU en PvdA en daarmee een meerderheid kunnen verwerven als het kabinet bereid zou zijn de kinderbijslag ook voor zelfstandigen van het eerste kind af, te doen ingaan en de premie, althans gedeeltelijk, uit de algemene middelen te bekostigen. Op het Binnen hof verluidt echter, dat het kabinet te gen een bekostiging uit de algemene middelen nog steeds overwegende bezwa ren koestert. Het beraad van vandaag zal moeten uitwijzen, of er andere mogelijkheden zijn om een bevredigende kinderbijslag regeling tot stand te brengen. Indien dit niet het geval zou zijn, lijkt een botsing onvermijdelijk. De KVP-fractie houdt on verkort vast aan enigerlei vorm van een algemene kinderbijslagverzekering. Blij kens uitspraken van minister-president, prof. De Quay en minister Van Rooy mag worden aangenomen, dat het kabinet er evenzo over denkt. Voor het vertrouwelijk beraad van vandaag is overigens nog een wijziging aangebracht in de KVP-vertegenwoordi- ging binnen de bijzondere Tweede Ka mercommissie. De heer Andriessen heeft zich namelijk laten vervangen door mr. Brouwer, de algemeen secretaris van de KNBTB. Zoals bekend staat de KNBTB met de katholieke middenstand vooraan in de KVP-gelederen bij het ijveren voor de AKW. (Advertentie) Tornado biedt u zo'n rijke keus uit leuke geschenken dat u al- tijd eenhartewenskunt <- vervullen. MACHINE De volautomatische Colston wast, spoelt tweemaal en droogt door het inblazen van warme lucht al uw serviesgoed, glazen en bestek. Inlichtingen bij de-Importeur HART NIBBRIG GREEVE N V. Pararaat 69 - Den Haag Ing. Bureau Handelsonderneming M. WERMENBOL-EICH Haagweg 302 Tel. 35585 Breda

de Stem | 1961 | | pagina 1