Arrestaties begeleidden de thuiskomst van Ver woerd Aantreden voor de Brillonaise BELGIE I ERNST MET I 1 WEGENPLAN I C.D.U. VERDUBBELDE AANHANG IN SAKSEN Russen riskeren oorlog |met inmenging in Laos Processieverbod Geertruidenberg Op drift geraakt vaartuig toch nog behouden ZWARTE POLITICI IN DE CEL Blank verset tegen de premier in Natal COLSTON ie/bol verdwijnt Gereclasseerde apen Politie greep meermalen in DAGBLAD VOOR ZEELAND Afnemende wind Kwestie Algerije Goede diensten gevraagd van Zwitserland Dean Rusk tot Gromiko: Genève: zacht klimaat Grote nederlaag van socialisten Mevrouw Gable heeft een zoon Cassatie ingesteld Benauwd avontuur voor Zeeuwse kust Versterkingen naar Angola Erideh werd voor 80 piet. verwoest 101e JAARGANG No. 23628 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerland» Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841. DINSDAG 21 MAART 1961 Abonnementsprijs 7,per kwartaal 8.20 per post - f 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,40 per mm (Ing. Med. f 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaander en: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) (Van onze Haagse redacteur) Het is België, ook in Bcnelux-verband, ernst met zijn wegenplan. Dit heeft de Belgische minister van Openbare Werken, de heer A. Vanaudenhove, gisteren in Scheveningen op een bijeenkomst, ge- organiseerd door de Nederlandse Kamer van Koophandel voor Bel- gië en Luxemburg, duidelijk gemaakt. Voor Nederland vooral be- 2 langrijk waren de volgende mededelingen: a. De weg AntwerpenBreda kan in 1965 gereedkomen, indien het Belgische 1 plan lukt om in de financiering hiervan privaatrechtelijke firma's of pu- bliekrechtelijke maatschappijen te interesseren. Er komt dan ook een tweede 2 brug over de Schelde. 2 b. Dc wegverbinding Antwerpen over Kallo tot Kemzeke aan de provinciale 2 weg van Sint Niklaas naar Hulst zal op 1 juni worden aanbesteed. De weg OostmalleBreda krijgt een wegverharding van 7 meter breedte. De route Turnhout—Tilburg krijgt drie rijbanen. Bij Ravels komt in 1962 een nieuwe brug. J Met de wegverbinding AntwerpenEindhoven wordt waarschijnlijk in 1963 begonnen. De weg AntwerpenHeerlenAken (E 39) krijgt drie bruggen: een over het 2 Julianakanaal, een over de Maas en een over de Zuid-Willemsvaart. De weg Luik—Maastricht (E 9): de technische diensten zijn het eens gewor- den over de aanleg van het wegtracee ter rechterzijde van de Maas. Den HaagBergen op ZoomAntwerpen: over de aanleg van deze verbin- j ding kan i.v.m. bepaalde nog niet gereedgekomen onderdelen van het Delta- plan nog niets definitiefs gezegd worden. 2 Met de wegaanleg AntwerpenRijssel (Frankrijk) zal in 1962 begonnen wor- 2 den. De verbinding RoosendaalEssen zal op speciaal verzoek van België wel- licht spoedig verbeterd worden. 2 Dat hoopt althans de minister. (Wij troffen hiervoor bijzondere belangstelling bij ir. Maris, directeur-generaal van Rijkswaterstaat). Minister Vanaudenhove 2 sprak voorts over de wegen BruggeSluis en over de verbinding GentZelzate 2 2 Terneuzen. Hierop en op de bijzondere aspecten aangaande de grenskruisende 2 wegen komen wij nader uitvoeriger terug. j 2 België heeft een 15-jarenplan opgesteld, vertelde de heer Vanaudenhove. Dit plan voorziet in investeringen ten bedrage van totaal 200 miljard frank ten be- hoeve van wegen, waterwegen, havens, overheidsgebouwen en toelagen aan de J provinciën en gemeenten. Voor de wegen alléén zijn 86 miljard franks be- 2 stemd, waarvan 70 miljard voor structuurwerken en 16 miljard voor „conjunc- 2\ 2 turele werken" die in tijden van laagconjunctuur zullen worden uitgevoerd. 2 Het vijftien jarenplan voorziet in de bouw van een geheel autosnelwegennet (reeds in uitvoering) alsook in het herbouwen en geschiktmaken van een groot 2 deel van het bestaande net van gewone rijkswegen. Het ontworpen autosnel- wegennet zal in België een lengte van 1528 km krijgen. Hiervan is 200 km reeds 2 gereed. De overige 1300 km zullen 40 miljard franks gaan kosten. Dit snelwe- 2 gennet zal voor 1974 wel niet in zijn geheel gereed kunnnen komen, aldus de 2 heer Vanaudenhove. c. d. f. J. Enkele uren voordat premier Hendrik Verwoerd weer voet op Zuid- afrikaanse bodem zette, heeft de politie tien neger-politici gearres teerd. Deze arrestaties hielden verband met gevreesde ongeregeldhe den op de dag, dat, een jaar geleden, de Sharpeville-opstand werd neergeslagen. De gearresteerde leiders, waaronder twee geestelijken zouden deelnemen aan een „Al-Afrikaanse conferentie" welke het ko mende weekend in Pieter Maritzburg zon worden gehouden. De con ferentie is door de aanhouding van de negerleiders grondig getorpe deerd. Verwoerd werd bij zijn aankomst op het vliegvéld van Johannesburg storm achtig door minstens vijftienduizend blanken toegejuicht. Er was veel poli tie op de been en niet ten onrechte, want hier en daar ontstonden relletjes. De politie greep snel en krachtig in. In Jo hannesburg hingen zondagavond pam fletten, die waren aangeplakt door het verboden „Pan-Afrikaanse Congres". De pamfletten eisen vrijlating van de lei ders van het Congres en opheffing van het verbod' van de partij. De toestand in Zuid-Afrika zal van daag nerveus zijn. De organisaties van niet-blanken, voorzover zij niet buiten de wet zijn gesteld, willen bijeenkom sten houden ter herdenking van de slachtoffers van Sharpeville, vandaag een jaar geleden. Men verwacht ook de monstraties tegen premier Verwoerd in verband met diens besluit om Zuid-Afri ka buiten het Gemenebest te doen tre den. In Natal, één der Zuidafrikaanse staten, waarvan de blanke bevolking hoofdzakelijk uit Engels sprekenden bestaat, is een beweging gaande om de staat los van de Unie in het Gemenebest onder te brengen. De federale partij, waarvan in Na- tal veel aanhangers te vinden zijn. schijnt de initiatieven tegen Ver woerd te leiden. De partij had plan nen voor een grote demonstratie. De aankomst van Verwoerd op het vliegveld van Johannesburg was al een demonstratie op zichzelf. Een lucht machtofficier hief als voorzanger het Zuidafrikaanse volkslied .,De stem van Afrika" aan, toen de deur van Ver- woerds vliegtuig openging. De dui zendkoppige menigte zong het volkslied uit volle borst mee. Saluutschoten daverden over het vlieg veld en Sabre-straaljagers vlogen in for matie' boven de rolbanen. Verwoerd hield na zijn aankomst een rede, waarin hij zei: ..Wij hebben ons nu bevrijd van de druk der Afrikaanse en Aziatische leden, die de leiding over het Gemenebest aan zich hebben getrok ken". Tot de Engels-sprekende Zuidafri kanen zei de premier: „Ik weet dat het u droef te moede was, toen u vernam dat de Unie niet langer in het Gemen'e- best zou blijven, maar ik verzeker u: Wij hebben onze vriendschap met Groot- Brittannië versterkt". Terwijl de politie discreet de oproer kraaiers uit de menigte haalde, juich ten de loyale Zuidafrikanen hun pre mier toq IN DE V S. is de kankerbestrijding zo ver gevorderd dat van elke drie patiën ten één gered kan worden. Er leven thans ruim een miljoen Amerikanen die aan kanker geleden hebben en die al sinds vijf jaren weer gezond zijn. ALLE REIZIGERS, die vanuit Spanje de Franse grens overschrijden, moeten in het bezit zijn van een bewijs tegen pokkeninenting. K. VOSKUIL, de hoofdredacteur van „Het Vrije Volk", gaat met pensioen en neemt zaterdag afscheid van zijn redac tie. Op het P.v.d A.-congres, dat deze week wordt gehouden, kiest men zijn opvrrtg&r-. IN DE STROMENDE regen hebben in woners van Hanoi, de Noordvietnamese hoofdstad. een ..spontane'" betoging moeten houden tegen de Amerikaanse agressie in Vietnam en Laos. En dat ter gelegenheid van de herdenking van het einde der Franse overheersing. SOEKARNO heeft ook al de superlatie- venkoorts: Djakarta zal de grootste moskee ter wereld krijgen, met plaats voor 25.000 moslems en met een mos keeplein waar nog eens 40.000 man kan staan. GEEN GEBROM meer in de nachtelijke uren. decreteert de raad van West-Ter schelling. Van 's avonds tien tot 's mor gens vijf uur mogen de herriemakers niet van stal. EEN AMERIKAAN in Detroit is gear resteerd op verdenking van verspreiding van pamfletten van sterk anti-katholie ke strekking. KARDINAAL ALFRINK heeft gisteren twee nieuwe rechtbanken geïnstallee2-d in het bisschoppelijk zaligverklarings proces van de Dienaar Gods pastoor Al- phons Ariëns. J Weersverwachting van het K.N.M.I. 2 tot vanavond, opgemaakt gisteren- J avond 23.15 uur: 2 J Nu en dan buien met regen, hagel 2 2 of natte sneeuw, afgewisseld door enkele opklaringen. Stormachtige 2 tot krachtige wind uit noordwest tot 2 noord. Guur weer met maximum- J temperaturen van omstreeks 6 gra- J den. 2 Verwachting van het Belgisch weer- kundig instituut: 2 Zwaar bewolkt tot betrokken met re- 2 gen. Tijdelijke stijging van de tem- 2 peratuur met maxima van 5 tot 10 2 graden, 2 2 Vandaag: zon onder 18.54 uur. 2 Morgen: zon op 6.40 uur, maan on- der 0.34 uur. 2 De Franse regering heeft dc Zwitserse officieel haar „goede diensten" gevraagd in verband met de komende Frans-Alge rijnse onderhandelingen. De goede dien sten zullen waarschijnlijk omvatten po litiebescherming voor de Algerijnse dele gatie, die aan de Zwitserse oever van het meer van Genève zal verblijven en iedere dag naar de Franse oever zal gaan om de onderhandelingen te voeren. In de officiële bekendmaking is geen melding gemaakt van de geheime voor besprekingen die men deze week in Zwitserland verwacht tussen gezanten van de Franse regering en de Algerijnse „voorlopige regering" die betrekking hebben op procedure-kwesties. (Advertenties) wasbare MUURVERF in moderne kleuren. ook over BEHANG. alle kleuren z'jn mengbaar. ceco "-venlo Schakel de Colston In - en ga rustig de keuken uit. De vol-automatische Colston bevrijdt u voor eens en altijd van de geestdodende afwas. I Inlichtitigen bij de Importeur HA'RV NIBBRIG GREEVE N.V. Parkstraat^69 - Den Haag Ing. Bureau Handelsonderneming M. WERMENBOL-EICH Haagweg 302 Tel. 35585 Breda en met de minste moeite schildert U met ti¥r verf WAGïMAkEBS Breda In een onderhoud tussen de Ameri kaanse en Russische ministers van Bui tenlandse Zaken, Dean Rusk en Gromi ko, heeft de eerste het Kremlin inzake het conflict in Laos voor een keuze ge steld. Zou Rusland meer waarde hechten aan een rode zege in Laos dan aan vor deringen op het gebied van de ontwape ning. dan zit er voor Amerika niets anders op dan Laos letterlijk vol te pompen met wapens. Een dergelijke be wapeningswedloop in Laos zou tot een grote oorlog in Azië kunnen leiden, zo heeft Rusk Gromiko duidelijk gemaakt. Gromiko zou daarop de oude eis heb ben herhaald, dat een internationale commissie een politieke schikking voor Laos moet uitwerken en dat de V.S. hun steun aan de koninklijke regering van Laos beëindigen. Een tussenvoorstel van de V.S. behelst, dat de Russen instem men met de vorming van een neutrale commissie van drie naties, die een be stand moet uitwerken. Radio Moskou heeft gisteren in een commentaar op de vandaag beginnende ..kernstopconferentie" in Genève gezegd, dat men deze conferentie met een zeker optimisme tegemoet treedt. Men baseert deze verwachting op verzekeringen van de Amerikaanse president dat het hem ernst is met het stopzetten van de kern proeven. der CDU-regering op economisch en so ciaal gebied en de naderende parle mentsverkiezingen. heerst algemeen de overtuiging, dat ditmaal ook landspoli- tieke overwegingen een geducht woord zouden meespreken, en deze gemeente raadsverkiezing dus het karakter van een geduchte meningspeiling zou wor den. Welnu, de CDU kan met het resultaat tevreden zijn en zal er ongetwijfeld in de komende maanden bij de verkiezings campagne gebruik van maken. (Van onze correspondent) De zondag in het land Noordrijn-West- falen en het land Saksen gehouden ge meenteraadsverkiezingen hebben een waarlijk eclatant succes voor de Chris ten-Democratische Unie, en in het land Noordrijn-Westfalen een even grote ne derlaag voor de socialisten opgeleverd.) De uitslag van de verkiezingen inl Noordrijn-Westfalen luidt: uitgebracht 8.361.302 stemmen, dat is 78.2 procent. CDU 3.761.417 stemmen of 45 procent! <in 1956 38,2 procent)socialisten'; 3.403.827 stemmen of 40.7 procent (in; 1956 44,2 procent)liberalen FDP i 850.855 stemmen of 10,2 procent (in 1956 9.6 procent); de Centrumpartij en de: BHE behaalden nauwelijks één procent. De overige partijen bleven onder 1 pro- i cent. In Saksen, overwegend socialistisch, verdubbelde de CDU haar stemmen,) bleef de SPD objectief gelijk, maar ging zij relatief achteruit. De liberalen liepen Gerechtshof te Arnhem heeft cas' hier enigszins terug. In Utrecht is maandag de halve finale voor de vrkiezing van ,,Miss Bril 1961" gehouden. Het vrolijke en char mante groepje, dat nu een kans heeft van 1 op 10 om de begeerde titel te verwerven, poseerde welwillend voor de fotograaf, die er met recht zijn (be brilde) ogen op uit keek. Mevrouw Kay Gable heeft gisteren het leven geschonken aan een 7 pond en 2 ons wegende „prins", die de naam van haar overleden echtgenoot Clark Gable, eens de „koning" van het witte doek ge noemd, zal doen voortleven. (Eigen bericht) De procureur-generaal bij het Van beide landen was de verkiezing in Noordrijn-Westfalen al daarom de be langrijkste, omdat dit land bijna 20 mil joen inwoners en veruit de meeste kie zers heeft. Bovendien heeft in dit land bij elke verkiezing een voortdurende worsteling om het primaatschap tussen de twee vrijwrf gelijkwaardige politieke partijen plaats. Tot nog toe was het zo, dat vele kiezers in Noordrijn-Westfalen, die bij parlementsverkiezingen op Ade nauer en zijn CDU stemden vanwege de grotere zekerheid in de algemene bin nen- en buitenlandse politiek op het gemeentelijke vlak hun stem wel aan de socialistische kandidaten meenden te kunnen geven. Gezien de hardnekkige pogingen der socialisten enerzijds, om door een veranderde stellingname in al gemene politieke kwesties meer het ver trouwen der kiezers te winnen, ander zijds de niet onbelangrijke successen (Van onze correspondent) Het 330 ton metende binnenschip „Eva" is maandagmiddag tussen Ter neuzen en Vlissingen in ernstige moei lijkheden geraakt. De „Eva" kwam bij boei 9 onder de wal van Borssele door de hoge zeegang en de harde wind in zo'11 benarde positie te ver keren, dat schipper Ilogenboom en zijn matroos Stoffels in allerijl de vlet overboord zetten en naar de vaste wal roeiden. De stuurloos ronddrijvende „Eva", waarvoor het eerste noodsein werd verzonden door het juist passerende Engelse vrachtschip „Saint John", dreef inmiddels naar de wal, doch werd bijtijds opgevangen door het ber gingsvaartuig „Zeeleeuw" en de sleep boten „Blankenburg" en „Schelde"' Toen de zware bergingspompen van de „Zeeleeuw" in werking werden ge steld, werd reeds drie meter water in het achterschip van de „Eva" ge peild. De reddingboot „President Wiersma" uit Breskens, die ook al naar de plaats des onheils was gekomen, behoefde geen assisten tie te verlenen. Tegen de avond had men het schip zo ver leeg gepompt, dat de „Zeeleeuw" met de „Eva" koers kon zetten naar Hoedekcnskerke. Gisterenavond werd het binnenschip hier behou den binnengebracht. Het met zand geladen vaartuig was op weg van Vlissingen naar Terneu zen en is eigendom van de n.v. Transportonderneming „Terneuzen". De 21-jarige kapitein Hogeboom uit Middelburg verliet het schip toen het water begon te maken, waardoor de vraag rijst, of hij in feite de rech- Op de foto: De schipper en matroos Stoffels na hun angstig avontuur. ten op het schip daardoor niet ver speeld heeft. Vorige week zonk van dezelfde maatschappij een zandzuiger bij Vlis singen. satie aangetekend in de zaak van het „processie-verbod Geertrui denberg". Op 8 maart j.l. had het Arnhemse Hof waarnaar deze zaak door de Hoge Raad was terugverwezen de drie ver dachten van alle rechtsvervolging ont slagen, bij zijn uitspraak overwegende, dat „ten aanzien van de strafbaarheid het bepaalde bij artikel 184, 2e lid, van de grondwet buiten toepassing moet blijven in verband met de bepaling van artikel 9, 2e lid van het Verdrag van Rome. De verdediger van kapelaan A. C. van L. uit Made en twee paters A. P. de R. en C. H. van het Missiehuis te Teteringen prof. mr. W. van Wijmen uit Breda, had in zijn pleidooi benadrukt/ dat het Ver drag van Rome boveni.de eigen grondwet prevaleert. Hij kreeg dus het gelijk aan zijn zijde. De gouverneur-generaal tvan Angola heeft bekendgemaakt, dat ;,de centrale regering" besloten heeft onmiddellijk per vliegtuig versterkingen .naar Angola te zenden. De gouverneur-generaal zegt ver der, dat de/„aanvallers" de grens van An gola tussen Maqqela do Zambo en Sao Salvador hebben overschreden en "in de richting Quitexe en Nambuangongo zijn getrokken, op 170 km' van de grens.v Zij hadden Inheemse dorpen, waarvan de inwoners blanken, "in bescherming hadden genomen, geplunderd en in brand gesto ken. Het besluit tot deze „actie van mis dadige benden" waarbij doddn te betreu ren waren, was buiten Angola genomen en onverwacht uitgevoerd, zónder dat leiders van revolutionaire organisaties in Angola op de hoogte gesteld waren. Uit N- Angola werden reeds 1300 burgers ge- evacueerd. In juridische kringen ziet men vol be langstelling de thans door het Openbaar Ministerie ingestelde cassatie tegemoet. Het ligt immers in de lijn van de ver wachting, dat ten aanzien van dit be langrijke facet van het processieverbod of er dus al of niet strijd is tussen de artikelen van het Verdrag van Rome en onze eigen grondwet in hoogste in stantie uitspraak zal worden gedaan. Op een nader te bepalen datum zullen de knipperbollen die binnen de bebouwde kommen geplaatst zijn, verdwijnen. Alle voertuigen moeten dan stoppen voor alle voetgangersoversteekplaatsen, die door middel van zgn. „zebrastre- pen" zijn aangeduid. Voetgangers moeten van de zebrapaden gebruik maken als zich een dergelijke over steekplaats binnen een afstand van dertig meter bevindt. De hoofdplaats van t het Indonesische etiand Fibres. Endeh, blijkt voor 80 pet te zijn verwtocst dpor de aardbeving, die donderdag volgde op een uitbarsting van de vulkaan Dja. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. Ruim 20.000 inwoners van Endèh zijn gevlucht naar het nabu rige heuvelland. De vereniging voor dierenbe scherming van Bulawayo, in Zuid- Rhodesië, heeft een „rehabilitatie centrum" ingericht voor apen die als huisdieren hebben afgedaan en niet meer weten hoe zij zich in het wild moeten gedragen. De vereniging begon de herscho lingscursus t:oor te goed opgevoede apen om zich in liet oerwoud te handhaven toen zij de zorg kreeg over 42 apen die huisdieren in Bu lawayo waren geweest. De apen werden de laan uit ge stuurd wegens kleine vergrijpen zoals het bijten van kinderen, ver nieling van huisraad, prikkelbaar heid wegens ouderdom en andere apestreken. Toen de apen werden losgelaten bleken zij niet te weten hoe zij aan hun dagelijks voedsel moesten ko men. Tegen lunchtijd verzamelden zij zich op één plek en wachtten geduldig om hun maaltijd. De herscholingscursus wordt ge geven in het nationale wildreser vaat Matapos van Bulawayo. De jachtopzieners waren maanden be zig om van de apen weer wilde dieren te maken. De ex-huisdieren waren doodsbang voor andere wil de beesten in het reservaat. Maar langzamerhand leerden zij zich weer aan te passen aan de omge ving en kwamen hoe langer hoe minder apen terug naar de plaats waar zij hun dagelijkse maaltijd verwachtten. Nu zijn alle 42 apen tot hun oerstaat teruggekeerd. De vereniging bereidt zich thans voor op een nieuwe cursus op nog grotere schaal nu. de gemeenteraad van Bulawayo aan het overwegen is om het houden van apen als huisdieren geheel te verbieden.

de Stem | 1961 | | pagina 1