Algerijnen maken zicli op voor vredesconferentie Droom op wielen MISS „MELK" IN LEIDEN Hervat gesprek over wereld-ontwapening'' 30c Partijraad bespreekt KVP A.K.W. BROMFIETSDIEFSTALLEN OP GROSSIERSNIVEAU EINDE VAN BLOEDIGE OORLOG NABIJ? Dag na mohammedaanse vasten was explosief Koffie, thee en suiker of marinegeheimen WENENDE IKONEN Nieuwe zomer zegels Mr. Luns naar Ver. Staten Angola onder Kongo-terreur Marijnen: ,Red uzelf DAGBLAD VOOR ZEELAND Referendum? Bemiddelaar Ontwrichting MISS GEE EN HAAR CODE Late liefde was noodlottig Gemenebest-premiers Meer wind SLAGERSZOON REDT BABY Proefverlofganger dader roofoverval? Huisvrouw valt uil het raam Dooddoener als antwoord op Belgische vraag NEDERLAND LAND NEDERLAND Bezorgdheid over woningwelbeleid Aardappelhandel Het vermiste vliegtuig Olievlekken bij Ameland Nederland tot overleg bereid NACHT KLUIS NEDERIANDSCHE KANDEL-MAATSCHAPPIJ, n.v. 301e JAARGANG No. 23626 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandi» Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. V. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841. ZATERDAG 18 MAART 1961 Abonnementsprijs 7,per kwartaal 8.20 per post - 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) Binnen tien dagen zal in een der kastelen aan de Franse oever van het Meer van Genève over de toekomst van Algerije worden be slist. Een Algerijnse delegatie, samengesteld uit politieke figuren die men binnenkort geen „rebellen" meer mag noemen, zal namens het Algerijnse volk de rijkste oogst proberen binnen te halen. Hun aan voerder is minister van Buitenlandse Zaken, Krim Belkacem, die vijf maal door Franse tribunalen bij verstek ter dood is veroordeeld. Het nieuws dat de Algerijnse FLN-regering de hand die zij zo dikwijls dreigend naar de Fransen heeft opgestoken, vriendschappelijk in die van De Gaulie wil leggen kwam op het ogenblik dat de mohammedaanse vasten afliep. In het verleden is gebleken dat de dag na de grote vasten een nieuwe golf van gewelddaden te zien geeft. Nu zich daar bij het bericht over de Algerijnse bereid heid tot vredesonderhandelingen voeg de, was de atmosfeer in Algerije dubbel geladen. Politie en leger zijn dag en nacht in touw. Algiers is praktisch geïsoleerd door een ring van commandoposten. Reeds kwamen er berichten over bom aanslagen die werden gepleegd door in Algerije wonende Fransen die De Gaul- les politiek veroordelen. De conferentie tussen Franse en Algerijnse delegaties zal niet direct tot een overdracht van de soeverei niteit leiden. Eerst worden de om standigheden besproken waaronder de bevolkingsgroepen in Algerije hun recht tot zelfbeschikking zullen uitoefenen. Allereerst zal derhalve een Algerijnse referendum aan de orde komen. Naar verwacht wordt zullen de on derhandelingen zes a acht weken kun nen duren. Zij moeten de weg banen voor een persoonlijke ontmoeting tussen De Gaulle en de Algerijnse opstandelin genleider Ferhat Abbas. In de voorbereiding van het gesprek tussen de Algerijnse leiders en de Fran sen heeft de president van Tunesië, Habib Bourguiba, een voorname rol ge speeld. Men noemt Bourguiba wel het Noord- afrikaanse contragewicht. Hij stond be kend als een bondgenoot van de opstan dige Algerijnen, doch in zijn hart bleef hij altijd pro-Frans en bleef hij aan dringen op vredesonderhandelingen. „HET NEDERLANDSE Trekpaard" heeft in zijn jaarvergadering, gisteren in Den Haag gehouden, grote ontevre denheid uitgesproken over het opnemen van het coupeerverbod voor paarden in de nieuwe wet op de dierenbescherming. De vereniging blijft ervoor ijveren dit verbod ongedaan te maken. VENEZUELA overweegt diplomatieke en handelsbetrekkingen aan te knopen met Rusland en andere -landen achter het IJzeren Gordijn. Cuba is van plan met Bonn te breken om aldus gemak kelijker officiële banden met Oost-Duits- land te kunnen„aanknopen. IN ZELE, in de Belgische provincie Oost-Vlaanderen, heeft zich in een tex tielfabriek een ontploffing voorgedaan, waardoor twee arbeiders werden gedood en vier ernstig gewond. ZES LEDEN van een revuegezelschap zijn gisteren om het leven gekomen bij een brand in een theater in de Japanse stad Hanamatsoe. DE POLITIE te Delft heeft twee 14- jarige schooljongens in arrest gesteld, 'mdat zij zich de laatste weken aan een aantal inbraken, diefstallen en vernie lingen hadden schuldig gemaakt. OP FLORES heeft een hevige aardbe ving de stad Endeh geteisterd. Tachtig procent van de huizen is er verwoest. Van persoonlijke ongelukken is (nog) geen melding gemaakt. IN DE V.S. hebben de luchtafwecreen- heden alle kanonnen vervangen dooi ra ketten. DE VROUW van de burgemeester van Sint Niklaas (België) is donderdagavond in haar woning doodgeschoten door een 42-jarige caféhouder met wie zij een verhouding heeft gehad. De man is aan gehouden en heeft bekend. Op de internationale autotentoonstel ling te Genève stonden de kenners te watertanden bij het zien van deze Italiaanse droomwagen: de Selene II, gebouwd door Ghia in Turijn. De oorlog in Algerije duurt nu bijna zes en een half jaar. Minstens 200.000 mensen zijn in deze verbitterde strijd gevallen. Frankrijk betaalde de Alge rijnse oorlog duur. Het grootste deel van het Franse leger, namelijk bijna een half miljoen man, vecht in Noord-Afrika. De kosten hiervan bedroegen 7 miljoen gul den per dag. Aan Franse zijde vielen naar schatting negenduizend doden en 22.000 gewonden. Duizend mohammedanen, die de Fran sen steunden, werden vermoord. Nog eens 3000 mohammedanen hebben in Frankrijk het leven gelaten, omdat zij geen bijdrage aan de opstandelingenbe weging wilden betalen, of als slachtof fer van de strijd tussen concurrerende organisaties. In P'rankrijk en Algerije zitten 22.000 mohammedanen in de gevan genis wegens activiteit voor de op standelingen. Nog 30.000 man zit in interneringskampen. Twee miljoen mohammedanen, ruw geschat een kwart van de plattelandsbe volking van Algerije, zijn in verband met militaire operaties of voor hun eigen veiligheid naar andere plaatsen overge bracht. Wanhopig vechtend voor haar vrijheid en haar liefde, zo stond gisteren de al wat ouder wordende juffrouw Ethel Gee, één der ver dachten in het Londense spionage- proces, voor de rechters van de Old Bailey. Zij had, vertelde ze, in de koffiekamer van de marinebasis Portland de man le ren kennen wiens mooie praatjes haar noodlottig zouden worden. Dit was Houghton, een ouder persoon, van wie miss Gee wist dat hij getrouwd was. Des ondanks kregen gevoelens van liefde bij haar de overhand op het gevoel van vriendschap dat zij voor Houghton koes terde. Na enkele jaren was Houghton van zijn vrouw gescheiden, waarna hij een huisje Weersverwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisteren- J avond 23.15 uur: J Half tot zwaar bewolkt met enige t f.e.fe"- krachtige en langs de kust tijdelijk tot harde of stormachtige wind, ruimend naar west tot noord- west. Belangrijk lagere temperatu- ren dan gisteren. Verwachting van het Belgisch weer- kundig instituut: Daling van de temperatuur, toene- mende bewolking. Mogelijk hier en daar wat regen. Vandaag: zon onder 18.49 uur, maan onder 21.05 uur. t Morgen: zon op 6.46 uur, onder 18.50 uur; maan op 8.17 uur, onder 21.05 uur. J Maandag: zon op 6.44 uur, maan op 8.47 uur. i Na hun langdurige conferentie in Lon den hebben de premiers van het Britse Gemenebest een slotcommuniqué uitge geven waarin zij zeggen dat de voor naamste militaire mogendheden onver wijld de rechtstreekse ontwapeningsbe sprekingen tussen oost en west moeten hervatten. Het overleg moet. aldus het commu niqué, in nauw contact met de Ver. Na ties plaatsvinden. ,,De vrede is een zaak van de gehele wereld", zeggen de premiers, ,,en daarom moeten ook de Dc 22-jarige slagerszoon H. Vendrig uit Maarssen heeft gisteren een kind van twee maanden oud, dat in de Vecht terecht was gekomen, weten te redden. De jongeman moest drie maal duiken, doch hij smaakte het genoegen het kind het leven te hebben gered. De baby was te water geraakt doordat een meisje, dat met het kind, dat in een kinderwagen lag, aan de wandel was. even niet oplette. De wagen raak te uit zichzelf in beweging en viel in de Vecht. Onwonenden alarmeerden door hun geroep de slagerszoon, die kordaat te water sprong en de baby redde. De minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, zal begin april naar de V.S. vertrekken. Het ligt in het voornemen van de minister op 6 april in de V.S. te arriveren en daar tot 17 april te blijven. Hij zal besprekingen voeren te Washington en daarna de zit ting van dc algemene vergadering der Verenigde Naties gedurende enkele da gen bijwonen. Naar verluidt heeft mr. Luns een onderhoud met president Ken nedy aangevraagd. andere landen bij de onderhandelingen betrokken worden". De premiers achten het nodig dat er geijverd wordt voor een volledige af schaffing van de middelen om oorlog te voeren, waarbij een doeltreffende con trole toegepast moet worden. De Gemenebestpremiers hebben ver der te kennen gegeven dat naar hun me ning de strijdkrachten van de UNO in Kongo versterkt moeten worden en dat de resolutie van de Veiligheidsraad, waarbij handhaving van de orde, zelfs met gebruikmaking van geweld werd beloofd, uitgevoerd dient te worden. ZuicPAfrika, dat het belangrijkste nieuws buiten de stad kocht dat Ethel hem hielp schoonmaken en inrichten. Ethel moest echter ook haar oude moeder, een wedu we helpen bijvoorbeeld met bood schappen doen. Zij nam dan dikwijls boodschappenbriefjes mee. waarop zij vreemd genoeg de artikelen die zij moest gaan kopen in een bepaalde code noteerde. Eén van deze boodschappenbriefjes is corpus delicti geworden, omdat de open bare aanklager wil bewijzen dat de code niet op suiker, thee en doperwten slaat doch op geheimen van de Britse marine. Een hoge officier van de Britse onder- zeebootdienst wist met de code van Ethel uiteraard geen raad, doch hij kon vertel len dat een onontwikkelde film die in de tas van mej. Gee was gevonden, foto kopieën bevatten van een aantal pagina's uit een instructieboek met geheime ma- rinegegevens. Er waren bijzonderheden bij over de eei-ste Britse atoomduikboot, de „Dreadnought". Toen vertelde miss Gee dat Londsdale, de man die contacten met Moskou had, maar zich voor Amerikaans assistent ma rine-attaché uitgaf, haar op de man af had gevraagd om geheime documenten voor hem te fotograferen. „Ik snap van die technische dingen niets", had miss Gee daarop gezegd, waar na zij beloofde enkele documenten mee naar huis te nemen. Zij merkte namelijk dat zij Houghton zou kunnen helpen door dit te doen. „Ik geloofde dat ik er niet verkeerd aan deed", sprak zij nogal mat. Houghton vertelde dat hij door Russi sche geheime agenten werd gechanteerd sinds hij acht jaar geleden een „zuiver sociale relatie" had gehad met een meisje dat, evenals hij, op de Britse ambassade in Warschau werkte. In Leiden is gisteren een paasvee- tentoonstelling gehouden. Hier staat één van de fraaiste dieren, de hoofd persoon op een echt Nederlands plaatje De uit Griekenland stammende mevrouw Pagona Vatsounis, die al sinds jaren in New York woont, is één der meest besproken vrou wen in de Amerikaanse hoofdstad. Het is haar tot driemaal toe over komen dat in haar huis een ikoon (geschilderd portret van een hei lige) ging schreien. Het waren telkens ikonen die de H. Maagd voorstelden. De wenende ikonen zijn telkens naar de Grieks ortho doxe kerk gebracht, waartoe me vrouw Vatsounis belioort. Eén van de drie ikonen weent al tien maan den lang. Vermoedelijk is de 52-jarige scheeps kok Paulus Simons uit Aken de dader van de roofoverval op een sigarenwin kelierster in Den Haag. Simons wordt er van verdacht op 10 maart de winkelier ster te hebben neergeslagen en beroofd van f 30.-. De Haagse politie zoekt hem thans. Hij is 1.70 m lane, slank postuur, blond, bruine ogen, ronde kin, ovaal gezicht. Rechts van de neus heeft hij een bruine wrat. Hij spreekt met een Brabants accent en vertoeft vermoede lijk in logementen. Dc gezochte is een psychopaat met proefverlof. De 57-jarige mevrouw I. M. G. van der Haterd is gisterenmiddag uit haar woning aan de Havikhorst in Rotter dam bij het zemen van de slaapkamer ramen naar buiten gevalen. Zij kwam ruim elf meter lager op een tegelpad terecht en was op slag dood. België heeft de Indonesische regering om een verklaring gevraagd voor de in beslagneming door het Indonesische le ger van circa dertig Belgische bedrijven in Noord-Sumatra. Minister van Buitenlandse Zaken Soe- bandrio heeft hierop geantwoord, dat de confisquatie nodig was wegens de chaos tijdens dc conferentie heeft' opgeleverd, die onder de arbeiders op de onderne- wordt nauwelijks genoemd. mingen heerste. De Veerse kunstenaar Dirk van Gel der is de ontwerper van de nieuwe zomerzegelserie. die op 24 april in de handel komt. Zij dragen afbeeldingen van in Nederland voorkomende strand en weidevogels. De volgende vogels komen op de zegels voor: de meeuw (4 et.), de scholekster (6 et), de wulp (S et.), de kluut (12 ct.) en de kievit (30 ct.). (Van onze parlementaire redacteur) Dc algemene kinderbijslagregeling en het woningbouwbeleid zullen belangrijke discussiepunten worden op de partij raadsvergadering van de K.V.P., die op 24 en 25 maart a.s. te Utrecht wordt ge houden. Dc kring Dordrecht zal op de partij raadsvergadering voorstellen de Tweede- Kamerfractie tc vragen aan de A.K.W. de hoogst mogelijke prioriteit te geven en indien mogelijk de totstandkoming Een UNO-patrouille is er gisteren in geslaagd om dertig zendelingen en mis sionarissen, die in de provincie Kivoe door de Kongolezen werden vastgehou den, te ontzetten. In Kasongo, waar een fanatieke sekte van Kongolezen een hevige terreur uit oefent, schijnen ook nog zendelingen te zijn. Uit Angola, de Portugese kolonie die aan Kongo grenst, komen berichten dat Kongolezen de grens zijn overgestoken en de blanke en zwarte bevolking van Angola terroriseren. Er zouden zestien doden gevallen zijn. (Van onze parlementaire redactie) Van overheidszijde zijn geen maatre gelen te verwachten op het gebied van de handel in consumptie-aardappelen. De huidige ongunstige marktsituatie van dit produkt is volgens minister Marijnen (Landbouw) toe te schrijven aan „fac toren die tot het normale oogst- en af- zetrisico van de teler behoren". Hij voelt er dan ook niet voor om b.v. een quan tum aardappelen uit de markt te ne men om zodoende de handel weer in normale banen te leiden. Minister Marijnen heeft dit medege deeld in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Mellema (C.H.U.). van de wet nog vóór het zomerreces te bewerkstelligen. Van de kring Den Bosch komt een voorstel ter tafel om de woningbouw te bevorderen. De kring Den Bosch spreekt over het huidige woningwetbeleid „ern stige bezorgdheid" uit. De kring Haar lem is van oordeel, dat in de afgelopen twee jaar van het verkiezingsprogram van de K.V.P. op het stuk van de wo ningbouw nog weinig is gerealiseerd. Op de partijraadsvergadering komt verder een voorstel aan de orde om een bijzondere partijraadsvergadering te be leggen over Nieuw-Guinea. De kring Tilburg zal waarschijnlijk het emigra tierapport van het Centrum voor Staat kundige Vorming aan de orde stellen. Tilburg is terecht van mening, dat dit rapport het emigratievraagstuk te een zijdig van de kant van de werkgelegen heid heeft- benaderd. Dordrecht vraagt bijzondere maatregelen in verband met het toenemend aantal zedenmisdrijven. Tenslotte zal ook het beleid van de re gering ten aanzien van de sport ter dis cussie worden gesteld. Gisteren is de gehele dag gezocht naar een Amerikaanse straalbommenwerper, die zoals wij nog in een deel onzer edities hadden kunnen melden in de buurt van de Waddeneilanden in zee moet zijn gestort. Veertien vliegtuigen en vissersvaartuigen hebben gisteren de hele dag gezocht en in de buurt van Ameland olievlekken gesignaleerd. Een Texelsche kotter vond daar onder delen van een vliegtuig, onder meer resten van een vleugel, die met aan ze kerheid grenzende waarschijnlijkheid af komstig is van de RB-66. Het toestel had drie man aan boord, de 30-jarige kapitein-vlieger Harry V. Armani, en twee navigators, kapitein Daniel Har vey (30) en Frank L. Whotley (25). Het vliegtuig maakte deel uit van het 19e tactische verkenningseskader, dat zijn basis heeft te Alconbury in Engeland. Een Amerikaanse onderzoekcommis sie is gisterenavond op de vliegbasis Leeuwarden tot de conclusie gekomen, dat een door een Texelse kotter opge viste landingsflap van de vermiste straalbommenwerper afkomstig is. De commissie zal vandaag trachten de exacte plaats te bepalen waar het vliegtuig in zee is gestort, waarna ge tracht zal worden het wrak te lichten. De hoop dat de drie bemanningsleden het neerstorten van het vliegtuig heb ben overleefd, heeft men opgegeven. HET STATUUT (Van onze parlementaire redactie) De Nederlandse regering is bereid tot overleg met Suriname en de Nederland se Antillen over een eventuele wijziging van het „Statuut voor het Koninkrijk". Dit blijkt uit het antwoord dat vice-pre sident en minister van Verkeer en Wa terstaat, drs, H. A. Korthals, gegeven heeft op vragen uit de Eerste Kamer. Hij voegt er aan toe dat ,,te verwachten is dat er dit jaar meer tekening in de situatie zal komen". De minister ontvouwde echter de ge dachte „dat bij het vraagstuk van de toe nemende mede-behartiging van de bui tenlandse aangelegenheden door Surina me en de Nederlandse Antillen met na me valt te denken aan de benoeming van Antillianen en Surinamers bij de buitenlandse dienst". Er zijn heel wat Kongo-negers die rondtuffen op glanzende bromfiet sen die in Rotterdam zijn gestolen. De Kongolezen hebben de brom mertjes gekocht van zwarte be manningsleden van de schepen die de verbinding tussen België en Kongo onderhouden. In Antwerpen woonde namelijk een handelaar, die als grossier heler optrad voor een 43-jarige Rotterdamse visverkoper die in de afgelopen jaren aan de lopende band bromfietsen in de Maasstad stalDe vishandelaar, een Zeeuw van geboorte en tevens een man die iets wist van geheime smokkel- paden, placht des nachts in zijn auto door Rotterdam te rijden. Hij zocht op zijn gemak een mooie bromfiets uit, forceerde het slot er van, en laadde het karretje in zijn auto. Als hij een behoorlijke partij had dan werd deze per trein naar één van de plaatsen aan de Neder lands-Belgische grens gestuurd. Zijn smokkelaarservaring kwam de visverkoper goed te stade. Hij bracht de bromfietsen naar zijn heler die in Antwerpen woonde. Deze man betaalde 3 a 400 gulden per stuk voor de brommers. Zo moeten bijna 100 bromfietsen zijn geëxporteerd, totdat de rijwiel- centrale van de Rotterdamse re cherche na jarenlang speuren op een spoor kwam dat naar Ant werpen leidde. De visverkoper en zijn Antwerpse afnemer, alsmede enkele andere helers zijn aangehouden. (Advertentie) In de voorgevel van ons bank. gebouw te Breda, Catharinastraat 8, bevindt zich sinds kort een nachtkluis. Een unieke gelegenheid om na sluitingstijd uw kasgelden veilig bij de bank te depone ren. Wij geven gaarne alle gewenste inlichtingen.

de Stem | 1961 | | pagina 1