(offie 145 Appelmoes 48 85 42 Pafiblaa Qc Stem EENHEID MET EENHEIDONTWRICHTEN RUSLAND krijgt debat over Kongo in de V.N. Gurkabrigade is per luchtbrug onderweg Meteoriet bevat(te) bewijs van leven in Weer levenslang tegen Berkelse arts in apartheid Rus springt in Aintree Miljoenenorder van USSR in Nederland Twee KVP- moties aanvaard EG 62 58 irg SOBSI WIL BIJLTJESDAG Dreigement Jong en gedood in liftschacht ;mg Zuid-Afrika PIET IIERGER" ONGENOEMD Marinemannen tussen de wal en het schip TPOEDER Protesten De psychiatersdr. O. gevoelsarm !l deze week! -10% voor "TW-10% j n m DAGBLAD VOOR ZEELAND Vliegveld was zwaar bewaakt Vrij zonnig HOOFDAGENT STAL FIETSEN HEELAL-SPLINTER ONDERZOCHT Engeland houdt de deur open Handelsmissie deed zaken in Sovjet-Unie Samenzweerders in Spanje vrijgesproken Vaders evenbeeld Intelligent man Nazi-systeem Dames NACHT KLUIS NEDERLANDSCHE HANDELMAATSCHAPPIJ ar 12 miljoen gulden Dat is in de komend» liefst f 222.000! Profiteer danf bij De Spar. Daar' rd, daar zijn uw zegel* j beker 2 ct in uw zegelpot J flacon asmiddel 7 ct in uw zegelpot grote bus ct in uw zegelpot 250 gram 2 ct in uw zegelpot 56 zegels 28 ct in uwzegelpot 5- 22 zegels ct in uw zegelpot >0°f0 KWALITEIT NU OOK or behang, uren, voor |t blijvende t water en et Rollotin ✓ooral des- gi LOTIN 101e JAARGANG No. 23625 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandi» Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278341. VRIJDAG 17 MAART 1961 Abonnementsprijs 7,per kwartaal f 8.20 per post - 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Gromiko, die hoogst persoonlijk de Sovjet-afvaardiging in de UNO-assemblée aanvoert, heeft een spoed-debat over de Kongolese kwestie aangevraagd. De voorzitter van de assemblée heeft de toezegging gedaan dat dit debat a.s. maandag kan worden gehouden. Gromiko zou liever reeds deze week zijn gemoed hebben gelucht. Naar Gromiko heeft laten blijken, is de Sovjet-Unie allesbehalve ingenomen met het plan voor een Kon golese confederatie, zoals op de conferentie van Kongolese leiders op Madagascar op papier is gezet. kenen. Het vers gearriveerde Gurka- detachement, dat op volle sterkte ge bracht de omvang van een brigade zal hebben, is de hefboom waarmee de slu we Sovjet-minister zal trachten het Kon golese politieke steigerwerk uit elkaar te breken, waarbij hij hoopt dat de na- iviteit van de Kongolese leiders hem een handje zal helpen. De aankomst van de eerste eenhe den van de Indiase brigade te Leo- poldstad, geschiedde onder zware be waking. De commandant van de bri gade heeft gezegd, dat de Gurka's, Het is duidelijk dat Rusland een mo gelijke politieke eenheid, anders dan onder straffe leiding van hun geestver want Gizenga, in Kongo niet gaarne ziet. Derhalve profeteerde Gromiko dat door de recente ontwikkelingen „de geo grafische eenheid van Kongo wordt ver scheurd". Gromiko wil ook van leer trekken te gen het feit dat de UNO vastbesloten is, een sterke troepenmacht van de VN in Kongo op te bouwen. Sinds gisteren lan den met de regelmaat van een klok Amerikaanse Globemasters op het vlieg veld van Leopoldstad, met Indiase Gur- katroepen aan boord. De Kongolese leiders al dan niet Loemoembistisch gezind hebben laten weten dat zij de komst van de Indiërs, die een gevolg is van een vroegere re solutie van de Veiligheidsraad, als een daad van agressie beschouwen. Volgens hen gaat Kongo nu zijn eigen toekomst regelen. Gromiko zal trachten zowel de Kon golese leiders te paaien, als de di eigen de eenheid onder hen nadeel te berok- De grootste vakbond van Indonesië, de communistische Sobsi, heeft de regering te Djakarta gevraagd om alle nog zelf standig werkende Belgische en Neder landse ondernemingen te confisqueren. Op deze manier wil de Sobsi de ..kolo niale politiek" van België en Nederland afgestraft zien. EEN ZUIDSLAVISCH schip, dat door de Franse marine bij Oran was onder schept omdat vermoed werd dat het schip wapens voor Algerijnse rebellen aan boord had. is gisteren vrijgegeven. Zuid-Slavië heeft geprotesteerd tegen het opbrengen. HET AMERIKAANSE garnizoen Berlijn had gisteren een alarmoefening, waarbij werd geprobeerd hoe snel een troepenmacht zich in het stadsverkeer kan verplaatsen. Wel, dat was héél snel. ER BEVINDT zich geen lijk op de noordwand van de Eiger. De bestude ring van luchtfoto s wees uit dat wat voor een menselijk lichaam werd ge houden, een rotsblok is. DE DIRECTIE van Pan American Air ways heeft zich rechtstreeks tot presi dent Kennedy gewend met het verzoek dat hij mee. rechten aan deze lucht vaartmaatschappij in Amerika zal ge ven. IN NAVOLGING van de Kajotters wil ook de Nederlandse Jeugdbeweging een plan tot uitzending van jongeren naar Afrika op poten zetten. In het najaar vertrekt de eerste lichting al. Vijftig man sterk, die volgens de opzet van het Amerikaanse ,,vredeskorps" zullen wer ken. DE BANK van Zwitserland signaleert sln,jS dag dat de Duitse mark en de gulden werden gerevalueerd, een enorme kapitaalvlucht naar Zwitserland. J Weersverwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisteren- J J avond 23.15 uur: J t Aanvankelijk op enkele plaatsen mist. Overdag op de meeste plaat- J sen zonnig weer Weinig verandering J in temperatuur. Meest zwakke wind. verwachting van het Belgisch weer- kundig instituut: Maximumtemperaturen tot 20 gra- J den. Plaatselijk in de ochtend nevel t of mist. i Vandaag: zon onder 18.47 uur, maan onder 19.48 uur. zon °P 0-49 uur, maan op 7.50 uur. P J die o.a. in 1945 in Indonesië hebben geopereerd, de taak hebben de Kon golezen bij te staan in het handha ven van orde en gezag. Op dit punt hebben de Gurka's een bloedige reputatie. De voorhoede van de brigade wordt voorlopig bij Leopoldstad gestationeerd. Premier Ileo heeft herhaaldelijk ge protesteerd tegen de komst van nieuwe versterkingen. ,,Na het akkoord van Ta nanarive hebben wij geen UNO-strijd- krachten meer nodig", zei hij. „Alle po gingen om de resolutie van de Veilig heidsraad met betrekking tot het zenden van troepen door te zetten, zullen slechts bloedvergieten uitlokken". Ileo heelt ook gezegd dat de haven stad Matadi niet aan de UNO zal wor den overgedragen. Hij eiste tevens dat de UNO het toezicht op de basis Kitona aan de Kongolezen zou overdragen. Een UNO-patrouille is op weg om in de provincie Kivoe de vrijlating te be werkstelligen van dertig missionarissen en zendelingen, die daar tegen hun wil worden vastgehouden. Er zijn echter ook blanken die in Kongo willen blijven, al wordt het hen lastig gemaakt. Troepen van generaal Moboetoe heb ben gisteren het vliegveld van Coquil- hatstad in de Kongolese Evenaarspro- vincie gesloten voor alle vliegtuigen van de Verenigde Naties. Moboetoes militairen uitten het dreigement dat zij elk vliegtuig dat zou proberen te landen, zullen neerschieten. Met het oog op dit dreigement zijn voorlopig alle vluchten naar Coquilhat- stad afgelast. Twee jaar gevangenisstraf met aftrek heeft de officier van justitie bij de, Haagse rechtbank gisteren geëist tegen de 46-jarige hoofdagent van de Haagse gemeentepolitie J. Th. C., zulks wegens diefstal van twee fietsen en twee brom fietsen. Verdachte erkende de feiten wel, maar hij zei te geloven dat het geen diefstallen waren doch „verduisteringen in dienst betrekking". De verdachte zei onder druk te hebben gehandeld, omdat zijn vrouw sinds de oorlog schulden maakte. Om de leefwijze van ztjn vrouw te veranderen riep hij de hulp in van een kennisje, met wie hij echter een verhouding begon. Hierdoor ontstonden nieuwe schulden, zodat de hoodfagent tot de diefstallen kwam. Hij hield vól steeds eerst van plan te zijn geweest de onbeheerd gevonden brom fietsen naar het bureau te brengen, maar onderweg veranderde hij dan steeds weer van gedachten. Ontstellend vond de officier het dat een man, van wie het publiek verwacht dat hij waakt over hun goederen, zich aan die goederen had vergrepen. Drie Amerikaanse geleerden zijn na een langdurig onderzoek van een meteoriet tot de conclusie ge komen dat zij sporen hebben ge vonden van een vorm van leven ergens in het heelal. Dr. Bartholomew Nagy en dr. Douglas Hennedy van de Fordham universiteit en dr. Warren Meinschein van de re searchafdeling van de Esso, hebben de meteoriet, die 14 mei 1864 bij Orgueil (Frankrijk), viel, met behulp van infra rode en ultraviolette spectroscopen en andere moderne apparaten onderzocht. Zij ontdekten organische samenstellin gen, met name hydro-koolstoffen, gelijk aan die welke in levende stof op aarde voorkomen. ,,Van waar deze meteoriet komt, daar heeft iets geleefd", aldus dr. Meinschein. Op de conferentie van het Britse Ge menebest in het Lancaster House te Londwn heeft de Zuidafrikaans e pre mier dr. Hendrik Verwoerd woensdag avond zijn aanvraag voor lidmaatschap van het Gemenebest ingetrokken. Ver woerd rechtsen zijn minister Eric Louw waren kennelijk niet heel erg bedroefd toen zij per auto het Lan caster House verlieten. Een 15-jarige magazijnbediende is gis termiddag in de liftschacht van een tex tielbedrijf aan de Leidsestraat in Amster dam, waar hij werkzaam was, om het leven gekomen. De jongen had opdracht om met hulp van de liftboy de raampjes van de deu ren, die op de schacht uitkomen, te lap pen. In hun ijver wilden de jongens daarna ook achter in de liftkooi zittende ruitjes schoonmaken. De 15-jarige klom daartoe in de schacht. Toen hij bezig was met de goederenlift ging de liftbe diende met de onmiddellijk daarnaast liggende personenlift naar boven, niet wetende, dat het anderhalf ton zware contragewicht van deze installatie achter de goederenlift zat. De magazijnbediende werd door het contragewicht getroffen en stortte dodelijk gewond twee meter naar beneden in de schacht. De technische ontwikkeling van de laatste tien jaar heeft het mogelijk ge maakt meteorieten zorgvuldiger te on derzoeken dan eerst het geval was. In hun rapport zeggen de drie geleerden o.m. dat belangrijke gegevens zijn ver kregen uit monsters, die minder wegen dan een miljoenste deel van een pond, Het onderzoek naar de meteoriet van Orgueil wordt voortgezet. SOEVANNA PHOERTSA Grole conferentie voor Laos nodig De voormalig oremier van Laos, prins Soevanna Phoe. .1 heeft te Hong Kong gezegd, dat de enige oplossing voor de „kwestie Laos" naar zijn mening is, in te gaan op het voorstel van Cambodja tot het houden van een veertien mogend - hedenconferentie, welke wordt gesteund door het communistische blok. Grifel, een van de drie volbloeds die zullen deelnemen aan de Grand Na tional van Aintree a.s. zaterdag, heejt onder jockey Ivan Avdeyev deelgeno men aan een wedstrijd met hindernis sen op de baan van Haydock Park. De joto toont het paard tijdens een spec taculaire sprong over een haag, waar van het kan hebben geleerd, wat er zaterdag allemaal te wachten staat. (Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar onze sportpagina.) Het verboden Panafrikaanse Congres heeft in enkele Zuidafrikaansc steden op geroepen tot een staking van drie we- Rusland heeft voor miljoenen aan or ders in Nederland geplaatst. Dit is het (Van onze parlementaire redacteur) Ondanks herhaalde verklaringen van minister Visser, dat de gevraagde uitgave niet verantwoord is „ik moet deze motie ernstig intraden", zei de bewinds- nan hooft de K.V.P. met de P.v.d.A. gistei middag in de Tweede Kamer een nnalle-basis-motie-Van Vliet (K.V.P.) doorgedreven. In deze motie wordt van dc regering met ingang van 1962 voor alle soldijgenietende militairen na afloop van de eerste oefentijd een kledingtoe- lage gevraagd van 10 per maand dienst tijd. Dit gaat het Rijk in totaal ruim zeven miljoen per jaar kosten en neerkomen op gemiddeld 180 per dienstplichtige De V.V9D., A.R. en C.H.U. (op de heer Kikkert na) stemden tegen de motie- Van Vliet. Een tweede motie-Van Vliet, die be oogt meer huizen voor militairen be schikbaar te krijgen, werd met algemene stemmen aangenomen. Een poging van de socialist mr. Schouwenaar om het marinebudget per amendement te be snoeien kreeg alleen bijval van de P.v.d. A.-fractie en mislukte dus. De begroting van defensie werd hierna aangenomen met de stemmen van de C.P.N, en P.S.P. tegen. Drie socialistische pacifisten stem den tegen het begrotingsartikel, dat be trekking heeft op de atoombewapening van de strijdkrachten. Zeven van de acht beklaagden in het zogenaamde proces der intellectuelen" dat in Madrid wordt gevoerd, zijn vrij gesproken van de beschuldiging dat zij tegen de staat zouden hebben samenge zworen. Eén der beklaagden werd tot een ^aar gevangenisstraf veroordeeld, doch men veronderstelt dat hem gratie zal worden verleend. Klein van stuk, de zadelneus uitdagend in de lucht gestoken en met een bezeten blik in de ogen, zo stond de Berkelse arts, dr. O. de meest besproken ex-medicus in het land gis teren voor de Leeuwarder rechtbank. De strafzaak tegen hem, die vorig jaar mei werd afgebroken met een tussentijds vonnis, waarin opdracht werd gegeven tot een psychiatrisch onderzoek van de verdachte, is voortgezet. Levenslang had de Officier van Justitie in mei 1960 tegen dokter O. geëist. Levenslang wegens moord op de medegevangene A. Lodder. De officier kwam ook gisteren tot deze eis. In het voortgezette proces hoopte de officier van justitie te kunnen bewij zen, dat dokter O. zijn medegevange ne heeft omgebracht, om revisie van het vonnis, dat hij wegens gifmoord op zijn vrouw had gekregen, te bereiken. Lodder en de Berkelse arts, die in de gevangenis vrienden waren geworden, zouden een rechtbankspelletje hebben gespeeld, waarbij Lodder een verkla ring schreef, dat hij schuldig was aan de moord op de vrouw van dr. O. Met dit briefje hoopte dokter O. zich te kunnen redden, om welke reden hij Lodder door middel van cyaankali, dat de arts als medicijn had aangepre zen. doodde. Men vond daarna inderdaad de ..be kentenis" van Lodder, doch bovendien een briefje in zijn eigen handschrift bij bet flesje met vergift. Op het brief je stond ..Medicijn van dokter O.". Onder leiding van prof. dr. mr. P. A. H. Baan te Groningen is dokter O. door een team van psychiaters onder zocht Het rapport van de deskundigen telde 152 foliovellen. Eén der rapporten bevat de levens geschiedenis van dokter O. Hij was de enige begaafde van de drie zonen uit het gezin O. De eenvoudige jongen, die latei arts werd, had zich in alles aan zijn vader gespiegeld. Hij was ac tief. energiek, doch ook eigenwijs, op- 93 vliegend en een fantast. De buiten wereld noemde vader O. ,,een ruw, grof mens, een bruut en een tiran". Het huwelijk dat dokter O. sloot, kende vele moeilijkheden, o.a. door toedoen van de schoonmoeder van dc Berkelse arts. Het was één der rapporteurs opge vallen, dat dokter O. met geen enkel woord gerept had van de relatie tot een zekere Piet Berger, die zijn vrouw volgens vroegere verklaringen van dokter O zou hebben gehad. De ge gevens, die de arts verstrekt had, spra ken elkaar vaak tegen. Een ander rapport zei van dokter O., dat hij niet lui of nalatig is, doch wel neigt tot fantasterij, vaak met een on dergrond van waarheid. Gevoelswar- me bindingen met zijn medemensen kent hij niet en hij verlangt daar ook niet naar. De Berkelse arts haalde bij intelli- gentieproeven een quotiënt van 128, hetgeen wijst op een zeer hoge graad van intelligentie. Het voornaamste rapport, dat van prof. Baan, maakte gewag van de af werende houding die dokter O. tijdens de veertien gesprekken met de hoog leraar had aangenomen. Prof. Baan kreeg alhoewel hij er niet in slaag de tot de diepste roerselen van dokter O. door te dringen de indruk wel met een psychisch gestoord mens te doen te hebben. „Zjjn begaafdheid is groot, maar deze krijgt door het innerlijk van de man vaak een verwrongen cachet", concludeerde prof. Baan. „De vraag in hoeverre verdachte toerekenings vatbaar is. kan ik niet beantwoorden", zo luidde de omzichtige slotsom van het rapport. Nadat de rechtbank drie uren lang in besloten zitting was geweest, hield de Officier van Justitie, mr. Gelinck, een aan vullend requisitoir waarin hij persisteerde bij zijn eis van 2 mei 1960: levenslange gevan genisstraf. De geestelijk ge stoordheid nam de Officier als een vaststaand feit aan, maar van ontoerekeningsvatbaar heid was geen sprake. De officier achtte het aannemelijk, dat dr. O. een bepaald overwicht op zijn medegevangenen heeft gehad. In teressant vond de officier het, dat dok ter O. alle feiten, die betrekking heb ben op zijn strafzaak, verdraaid of on juist aan de psychiaters heeft weer gegeven. Mr. Gelinck vergeleek het door dok ter O. gevolgde systeem van verdraai ingen met de nazi-propaganda, die ge baseerd was op de stelling dat een kiezelsteentje van waarheid een berg van leugens kar dragen. „Volgens dokter O. zelf is er geen edeler mens dan hij", zei de officier, waarna hjj tot zijn eis kwam: levens lang. Het vonnis zal vallen op donderdag 30 maart, om half twaalf. resultaat van de besprekingen, die dc Nederlandse handelsmissie onlangs in de Sovjet-Unie heeft gevoerd. De ambassadeur van de Sovjet-Unie in Nederland, P. K. Ponomarenko, heeft verklaard, dat een reeds geplaatste or der voor consumptie- en kapitaalgoede ren van rond 17 miljoen gulden slechts een onderdeel is van de totale order, die binnenkort gerealiseerd zal worden. Over de aarde van de artikelen die Nederland aan Rusland levert, wilde de heer Ponomarenko zich niet uitlaten. De Nederlandse handelsmissie, die onlangs de Sovjet-Unie bezocht, was de groot ste, die ooit in Rusland is geweest. Ook Rusland heeft goederen aan Nederland te leveren. Het jaar 1960 noemde dc heer Pono marenko belangrijk voor de handelsbe trekkingen tussen de Sovjet-Unie en Ne derland. omdat in dat jaar de handels betrekkingen tussen de beide landen vastere vorm hebben gekregen. De deel neming aan de Utrechtse Jaarbeurs is volgens de ambassadeur van zeer grote betekenis voor een beter economisch contact tussen beide landen. Honderd voormalige personeelsleden van de vroegere Nederlands-Indische Gouvernementsmarine, procederen te gen de Staat der Nederlanden. Zij zijn van 1939 tot maart 1942 in Indonesië in marinedienst geweest, doch zij wer den gedemilitariseerd toen Japan de Ne derlandse strijdkrachten versloeg. Op grond van het feit dat de betrokke nen gedemilitariseerd waren en omdat zij tot de gouvernementsmarine (en dus niet tot de Kon. Marine) behoorden, weigerde de Staat hen het salaris door te betalen over de tijd die zij in Jappen kampen hebben doorgebracht. Gisteren werden in dit proces de plei dooien gehouden, waarbij de pleiter voor de marinemannen stelde, dat andere groepen militairen, die gedemilitariseerd waren, wel hun salaris achteraf uitbe taald hadden gekregen. De tegenpartij ontkende, dat er een dienstverband tus sen de Staat der Nederlanden en de le den van de gouvernementsmarine had bestaan. Op 27 april zal het Haagse Ge rechtshof in deze kwestie arrest wijzen. ken. De partij lieeft moed gekregen nu haar actie tegen de apartheid een sti mulans heeft gekregen door het uittre den van Zuid-Afrika uit het Gemene best. In Londen is de kwestie van het uit treden het onderwerp van de dag. Naar verluidt zou Zuid-Afrika, ondanks de stap van Verwoerd, tot het Sterlingblok willen blijven behoren. Verwoerd heeft gisteren een bezoek aan koningin Elizabeth gebracht. Hij zal maandag naar Zuid-Afrika terugkeren. Zijn bezoeken aan Bonn en Parijs heeft hij afgezeg'd. In Londen daalde de koers van de goudmijnaandelcn tot de laagste ni veaus sinds 7 8 maanden. In het Lagerhuis heeft premier Mac- Millan gezegd te hopen dat Zuid-Afrika nu niet de deur naar Engeland geheel zal dichtgooien. Als Zuid-Afrika de apartheid afzweert, zo zeiMacMillan, dan zal het als volwaardige Gemene bestpartner worden begroet. (Gejuich). Vierentachtig Lagerhuisleden hebben een motie van afkeuring over het Brit se beleid op de Gemenebestconferentie ondertekend. Volgende week wordt hier over een debat gehouden. De Panafrikaanse vrijheidsbeweging wil een economische boycot van Zuid- Afrika entameren. Ook hierover wordt volgende week gedebatteerd. De UNO-assemblée heeft een resolu tie aangenomen, waarin aan de leden van de volkerenorganisatie, die nauwe betrekkingen met Zuid-Afrika onderhou den, wordt gevraagd om hun invloed op dit land aan te wenden. Het geldt hier het Zuidafrikaanse mandaatgebied Zuid- wcst-Afrika, waarin de regering Ver woerd de rassenwetten hanteert. Zuid- Afrika laat in het mandaatgebied geen UNO-waarnemers toe. (Advertenties) Zaterdag is de laatste dag, dat u van onze waardebonnen gebruik kunt maken en met de minste moeite schildert U met verf) r W4&triïw«S f Brede V_ In de voorgevel van ons bank. gebouw te Breda, Catharinaslraat 8, bevindt zich sinds kort een nachtkluis. Een unieke gelegenheid om na sluitingstijd uw kasgelden veilig bij de bank te depone ren. Wij geven gaarne alle gewenste inlichtingen.

de Stem | 1961 | | pagina 1