Rassenpolitiek heiligst ideaal Offer Ontbinding CYPRUS LID VAN GEMENEBEST Cubaanse missie in Den Etaag breekt met regiem-Gastro MacMillans compromis bleek onaanvaardbaar TEGEN AMERIKAAN VIER JAAR GEËIST Desnoods dagvaarden wij de UNO Geschokte ambassadeur Indonesië Belgische „beschermt bezittingen DE MERWEDEBRUG OTJENS EN ZONEN Nieuwe verbinding Noord - Zuid Vredesgesprek over Algerije Ontwapening in augustus aan de orde? Leger krijgt liet beheer DAGBLAD VOOR ZEELAND Parijs (officieel): Litause bisschop gearresteerd Yerwoerd: „Een pressiegroep Verdovende middelen Westelijke wind J uSfii 't noorden van het land Franse staking slechts begin ISRAEL NAAR DE STEMBUS Premier Ilco: Mr. Schol ten: Jeugd hunkert naar een taak Mo lie van Vliet Kledingtoelage voor afzwaaiers wordt geschilderd door TEL 01690-280 TERHEMDEN Voor God. Koningin en Vaderland DONDERDAG 16 MAART 1961 Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerland» Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. bruna Redactieraad: J. M A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J J. M. Mes, mr. H. M. U de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841. Abonnementsprijs 7,per kwartaal 8.20 per post - 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advert» .i'-prijs voor de gehele oplage 0,40 pn nm (Ing. Med. 1.Bij contract a.-uizienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) ZUID-AFRIKA UIT HET De Franse regering heeft zich gisteravond bereid verklaard offi ciële vredesonderhandelingen met de Algerijnse rebellen te beginnen. Dit is medegedeeld na een kabinets zitting. In het communiqué werd gezegd dat de minister van Algerijnse Zaken, Louis Joxe die vermoedelijk de onderhan delingen voor Frankrijk zal leiden aan het kabinet verslag had uitgebracht over de laatste ontwikkelingen betreffende Algerijë. Een woordvoerder van de Algerijnse voorlopige regering heeft verklaard, dat opstandelingen in de nacht van maandag op dinsdag duizend Algerijnse rebellen hebben bevrijd. Deze zaten gevangen in een Frans con centratiekamp in Sakiet. De gevangenen waren veilig naar Tunesisch grondgebied overgebracht. In Litauen is onlangs mgr. Julijonas Steponavicius, titulair bisschop van An- tarados, door de overheid gearresteerd en overgebracht naar een klein dorp waar hij onder politietoezicht staat. De communistische pers in Litauen heeft mgr. Steponavicis „beschuldigd" van het geven van opdracht aan zijn geestelijkheid om illegaal godsdienston derwijs te geven aan kinderen. Voorts had hij geweigerd om van staatswege aangewezen priesterstudenten op het se minarie toe te laten. GEMENEBEST Op het belangrijkste agendapunt van de Gemcnebestconferentie, welke al dagen in Londen aan de gang is, zijn de premiers *van de Gemenebestlanden, die eergisteren aartsbisschop Makarios als rege ringsleider van Cyprus in hun midden opnamen, het niet eens kunnen worden. Zuid-Afrika zal niet als republiek tot het Gemenebest toe treden. De conferentie heeft vele ups en downs gekend. Gisterenavond nog werd bekend gemaakt dat Zuid-Afrika als Gemene bestlid met de status van republiek zou worden toegelaten. Kort daarop volgde het nieuws dat Verwoerd voor de eer bedankte, hoewel hij in eerste aanleg akkoord ging met een „matige veroor deling" van het Zuidafrikaanse rassen- beleid. Van verzoeningspogingen wilde hij niets weten. De Gemenebestpremiers betreur den het besluit van premier Ver woerd. Met het wegvallen van Zuid- Afrika wordt een hoeksteen uit het gebouw van het Gemenebest wegge rukt. Premier Hendrik Verwoerd heeft zijn verzoek tot toelating tot het Gemene best ingetrokken, nadat een formule was opgesteld die de kool en de geit be doelde te sparen. Deze formule, bedacht door de Britse premier, MacMillan, hield in dat de Gemenebestlanden de Zuidafrikaanse rassenpolitiek veroorde len, maar nochtans de regering van dat land tot hun college toelaten. Met Verwoerds besluit, een mengeling van gekrenkte trots en slechte toe komstverwachtingen. kwam een einde aan de grote spanning die Zuid-Afrika de laatste dagen heeft beheerst. Het handelsverkeer heeft praktisch stilge staan, omdat de kopers ter beurze zich onzeker voelden. De officier van justitie bij de Amster damse rechtbank, mr. W. K. baron van Dedem, heeft gisteren tegen de 31-jarige verkoper C. W. W. uit New York, die door de Amerikaanse F.B.I. wordt ge zocht, wegens handel in verdovende middelen, de maximumstraf van vier jaar gevangenisstraf met aftrek geëist. De 29-jarige Tunesiër S. A. uit Lyon die zich voor hetzelfde feit moest ver- ALEXANDER Krannhals, bekend diri gent en o.m. enkele jaren muziekdirec teur van de Nederlandse Opera, is giste ren overleden. HET WEEKBLAD van Vaticaanstad, Osservatore Delia Domenica, heeft ge schreven dat het Westen vroeger of Ia- ter erkenning van de Volksrepubliek China zal moeten overwegen. TE ROTTERDAM hebben b. en w. in beginsel belsoten pei 1 mei een vijf daagse werkweek in te voeren voor het gemeentepersoneel. EEN AMERIKAANS legervliegtuig kwam boven Pennsylvania in moeilijk heden. De bemanning wierp de lading. 2500 kilo, overboord. Later bleek die la ding officieel „geheim" te zijn. Alle mo gelijke diensten organiseerden een jacht om te trachten de geheimen terug te vinden. DR. DONGES, minister van financiën van Zuid-Afrika, heeft gisteren de eer ste begroting van deze republiek inge diend. DE REVALUATIE van de gulden zal niet leiden tot een verlaging v'an de bin nenlandse prijzen van zuivelproduktcn. ln.leveringsprijzcn voor zuivelproduk- ten zijn door het Produktschap n.l. niet gewijzigd. ,EEN AMERIKAAN beeft 26.5 uur in een luchtdicht afgesloten tank doorgebracht, l i op de zuurstof, waarin algen het door hem uitgeademde koolzuur om zetten. De proef is genomen met het oog op ruimte vluchten. IN ZEELAND, Zuid-Holland, Utrecht en net rivierengebied kwam gisterenmor gen dichte mist voor, die het verkeer (en de ponten) ontwrichtte. Weersverwachting van het K.N.M.I. ^jav?v,°cn °P8emaakt gisteren- i avond 23.15 uur: °ïfnwe0Jr met aanvankelijk enige r- Overdag op de meeste plaatsen 1 w zonnig, vooral in het ruiden van Oezeltde or iets hogere m'd'lastcmpgraturen dan on woens- I '"deluk matige tot vrij krachtige J wind, overigens zwakke tot matige wind uit west tot zuidwest Verwachting van het Belgisch weer- kundig instituut: s J Steeds mooi tot bewolkt en nevelig J Vrij verspreide mist des morgens. Vandaag: zon onder 18.45 uur, maan onder 18.30 uur. I Morgen: zon op 6.51 uur, maan op J 7.23 uur. antwoorden, hoorde twee jaar gevange nisstraf met aftrek tegen zich eisen. Beiden werden in november j.l. in Amsterdam gearresteerd. Het bleek een goede vangst te zijn, want niet alleen kreeg de politie aanwij zingen dat zij met de arrestatie van de Amerikaan een internatio naal bekende smokkelaar had gear resteerd, bovendien maakte zij ken nis met twee verdovende middelen, die nog niet eerder in Amsterdam waren gesignaleerd. De Tunesiër had 86 blokjes haschisch (kauwtabletten uit de hars van hennep bereid) en de Amerikaan had o.m. der tien gram heroïne in zijn bezit, het ge vaarlijkste verdovende middel dat men kent, dat voldoende is om te voorzien in de helft van de voor wetenschappelijk gebruik in heel Engeland noodzakelijke jaarlijkse hoeveelheid. Uit de behande ling van beide zaken bleek, dat W. een jaar lang onder een valse naam door Europa heeft rondgezworven, nadat hij in mei 1959 uit Amerika was verdwe nen, waar hij was gearresteerd onder verdenking van marihuanasmokkel en onder borgstelling van 5000 dollar was vrijgelaten. Daar wordt hij, volgens de officier van justitie, bedreigd met een gevangenisstraf van twintig jaar. Uit het onderzoek van Interpol en de politie uit diverse landen is gebleken dat deze Amerikaan o.m. in Scandina vië bekend was als handelaar in ver dovende middelen. Hij leefde onder de naam van de broer van een Amerikaan se vriend die in 1959 zelfmoord pleeg de. De Amerikaan en de Tunesiër ont kenden als handelaar te zijn opgetreden. De in hun bezit zijnde hoeveelheid ver dovende middelen zou slechts bestemd zijn geweest voor persoonlijk gebruik. „We moeten Amsterdam vrij hou den van dit gevaarlijke spul, dat drie maal krachtiger is dan marihuana", zei de officier van justitie, die bij de bepaling van de strafmaat rekening hield met de omstandigheid dat de justitie met alle middelen moet voorkomen, dat Amsterdam een cen trum wordt van handelaren in ver dovende middelen. ..Ik heb nooit verdovende middelen verkocht", zei de bedachtzame W., zoon van een dokter uit Californië, die zijn studie Engelse letterkunde en journalis tiek medio 1959 beëindigde in verband met zijn arrestatie. Op 29 maart doet de rechtbank uit spraak. De staking van ongeveer een miljoen Franse overheidsdienaren, die de open bare diensten praktisch geheel lamlegde, is geëindigd. De drie grote vakbonden die de staking hebben geleid, zeiden echter dat de 25-uurs staking slechts ,,een begin" was van een complete sta kingsgolf in de burgernijverheid, als de regering de eisen tot salarisverhoging niet inwilligt. De staking van eergiste ren was de grootste sinds het aan de macht komen van De Gaulle. Met veel feestvertoon is gistermiddag de nieutoe Merwedebrug door H.M. de Koningin geopend. V.l.n.r.: mr. L. R. J. ridder van Rappard, burgemeester van Gorkum; jkvr. C. E. B. Roëll, particu lier secretaresse van H.M. de Koningin en de minister van Verkeer en Waterstaat. Het zijn vooral de vertegenwoordigers van de „donkere" Gemenebestlanden ge weest, die aanval op aanval uitvoerden op het rassenbeleid van de regering Verwoerd. Canada was hun medestander als het enige blanke land. Zuid-Afrika is tientallen jaren lid van de Britse volkerengemeenschap geweest. Vorig jaar werd na een volksstemming besloten dat de Unie van Zuid-Afrika koningin Elizabeth niet langer als staatshoofd zou erkennen en dat de re publiek zou WQrden uitgeroepen. Als gevolg hiervan moest een nieu we aanvraag voor het lidmaatschap van het Gemenebest worden ingediend. In feite betekent Verwoerds grote ge baar. dat hij de rassenpolitiek niet wenst op te offeren aan de economische voor delen van een staatkundige binding met Engeland. Het enige wat dan ook niet veranderen zal, is de rassenscheiding. „Hier begint de ontbinding van het Gemenebest", heeft Ver woerd na afloop van de conferentie verklaard. ,,Het Ge menebest is een pressiegroep aan het worden, die zich mengt in interne aan gelegenheden van de unie", zo voegde hij er aan toe. Verwoerd beloofde dat zijn land zal blijven samenwerken met de leden van het Gemenebest, die hun goede betrek kingen met de Unie willen handhaven. Verwoerds verklaring werd namens hem voorgelezen. Hij zelf sloot zich op in zijn hotelkamer. Op 31 mei zal Zuid-Afrika een repu bliek worden. Een losstaande staat met een enorm rassenprobleem, temidden van vrijgeworden koloniën in het gis tende Afrika. Zuid-Afrika heeft het nieuws over het uittreden van de Unie met ontsteltenis en verbittering ontvangen. In politieke kringen in Kaapstad en Pretoria verwacht men dat Verwoerd algemene verkiezingen zal uitschrijven om zijn overwinning in het referendum over de republikeinse staatsvorm te ver sterken. Men twijfelt er echter aan of de verkiezingen nog voor 31 mei de datum dat de Unie een republiek wordt kunnen worden gehouden. In het Lagerhuis werd vernomen dat vandaag een regeringsverklaring over het uittreden van Zuid-Afrika zal wor den afgelegd. PREMIER VERWOERD nie huil nie Israël staat voor algemene verkiezin gen, nu een laatste poging van de rege ring om haar bestaan nog een half jaar te rekken, is mislukt. Het parlement heeft het vertrouwen in Ben Goerion opgezegd. De premier ad interim. Levi Esjkol, had gehoopt de re gering nog een half jaar staande te kun nen houden, waarna Ben Goerion (de tijd heelt alle wonden), weer zou kun nen terugkeren. 55 55 Een wuivende en jubelende menigte heeft gisteren president Kasavoeboe en premier Ilco van Kongo in Leopoldstad ingehaald. Wanordelijkheden deden zich niet voor, hetgeen niet betekent dat Kongo bly te moede zijn confederale toekomst tegemoet gaat. Nog steeds zijn berichten over aanran dingen van blanken zelfs van vrou welijke zendelingen dagelijkse kost voor de Kongolese krantelezer. Zij ko men hem wellicht langzamerhand als onschuldige verkeersongevallen voor, waaraan toch niet te ontkomen valt. Op een persconferentie heeft premier Ileo verklaard, dat de Kongolese rege ring wellicht het Internationale Ge- rechtsof zal vragen een oordeel uit te spreken over de jongste „geweld-tegen- wanorde"-resolutie van de VN. Deze re solutie acht Kongo in strijd met het handvest van de UNO. De confederatie, zo vertelde Ileo, zal een dozijn leden tellen. Hij zei voorts te menen, dat opperbevelhebber Loen- doela de ware machtsdrager in Stanley- stad is en dat Gizcnga buiten spel is gezet. Ileo zou een conferentie met de bonzen uit Stanleystad hebben voorbereid, om te trachten de ge schillen op vreedzame manier uit de wereld te helpen. Lukt dit niet, dan zal Kongo zelf de orde herstellen. Ileo herhaalde, dat Kongo geen uit breiding van het UNO-legioen in Kongo wenst. Op 8 april wordt een conferentie van Afrikaanse landen over het Kongo-pro- bleem gehouden. De ambassadeur van Cuba in Nederland, benevens alle andere leden van de Cubaanse diplomatieke missie en consulaire diensten in Nederland hebben ontslag genomen. De ambassadeur, Ingnacio Fiterre, de ambassaderaad, de consul attaché en de consuls hebben de regering in Havanna gisteravond telegrafisch mededeling ge daan van hun onherroepelijke ontslag- aanbieding. In het telegram zeggen zij te zullen streven en strijden voor een nieuw Cuba, met gerechtigheid voor al len, vrijheid voor allen en waardigheid voor allen. De heer Fiterre, die veertien maanden ambassadeur in Nederland is geweest voor de regering Fidel Castro, deelde mee, dat hij zijn houding heeft moeten wyzigen als gevolg van de radicale wyze, waarop de regering Castro de revolutie in Cuba verder heeft ontwikkeld. De heer Fiterre, die van origine leraar wiskunde is, heeft nog geen bepaalde plannen voor de toekomst. Als gevolg President Kennedy heeft gisteren ver klaard, dat hij de Sovjet-Unie heeft voorgesteld, uiterlijk in augustus de ont wapeningsbesprekingen te hervatten, na dat hij eerst september had genoemd. Het overleg zou moeten worden voort gezet in dc tienmogendhedencommissie of in een dergelijk orgaan. Onder lei ding van John McCloy, de voornaamste adviseur van de president op ontwape- ningsgebied. wordt thans gewerkt aan het opstellen van het Amerikaanse standpunt. Het zou wellicht wel tot de zomer kunnen duren voordat men hier mee klaar zou zijn. De president zei voorts, dat hij be reid was ex-president Eisenhower een internationale opdracht te geven, indien Eisenhower een taak zou noemen waar in hij meende te kunnen helpen. van het besluit van aftreden zijn de Cubaanse ambassade en de consulaire afdelingen in Den Haag en Rotterdam gesloten. Voor afgevaardigden uit 16 landen heeft staatssecretaris van O., K. en W., mr. Y. Scholten, een rede gehouden over het probleem van de onaangepaste jeugd. Een internationaal congres te Rotter dam houdt zich met het vraagstuk be zig. Mr. Scholten zei, dat de aanpassing o.m. wordt bemoeilijkt door het feit dat het maatschappelijk leven veel meer dan vroeger door de oudere generatie wordt beheerst. De jeugd krijgt mede door de te lange opleidingsduur het gevoel „er niet bij te horen". „Er wordt te weinig van de jeugd geëist", meende mr. Scholten, ,,want de jeugd hunkert onbewust naar verantwoordelijkheid, naar moeilijke opdrachten en naar zwa re eisen". Aartsbisschop Makarios, de regerings leider van Cyprus wuifde vriendelijk naar de persfotografen toen hij als twaalfde premier werd ontvangen op de conferentie van Gemenebest premiers. Cyprus is als lid van het Gemenebest erkend. De bobbyrechts op de foto, schijnt het nogal sceptisch op te nemen. (Van onze parlementaire redacteur) Een meerderheid van de Tweede Ka mer wil met ingang van 1962 voor alle dienstplichtigen, die soldij genieten, bij afloop van de eerste diensttijd een kle dingtoelage van f 10.voor elke maand diensttijd. Om deze kledingtoelage, die gemiddeld f 180.zai bedragen en in totaal ruim zeven miljoen kost, is gis teren bij de begrotingsbehandeling van Defensie gevraagd in een mede door de P.v.d.A. en C.H.U. ondersteunde mo tie-Van Vliet (K.V.P.). De heer Van Vliet dreef zijn motie door, ook nadat staatssecretaris Calmeyer de gevraagde kledingtoelage als een „niet verant woord gebruik van rijksgelden" beslist had afgewezen. De staatssecretaris had geen bezwaar tegen een tweede motie-Van Vliet waar in meer woningen voor militair perso neel wordt gevraagd. Over beide moties wordt vandaag ge stemd. Op het ogenblik krijgen alleen die dienstplichtigen een kledingtoelage. die kunnen aantonen dat zij in moeilijke omstandigheden verkeren. Zij moeten dan aankloppen bij de stichting Stamil (Steun aan Militairen). „Stamil heeft dit jaar een subsidieverhoging gehad tot 500.000 gulden. Daarmee kan op onbe krompen wijze in noodgevallen gehol pen worden", oordeelde staatssecretaris Calmeyer. De heer Van Vliet had ook groot be zwaar tegen dit bedelingssysteem". Staatssecretaris Calmeyer wuifde deze bezwaren weg. „Ik vind het niet verant woord ieder jaar 7 a 8 miljoen uit te delen aan mensen die het niet allemaal nodig hebben". Het laatste, nogal raadselachtige, be sluit van de Indonesische regering je gens de buitenlanders in Indonesië, geldt België. In Noord-Sumatra zijn de Belgi sche bezittingen en ondernemingen on der beheer van het leger gesteld. Minister Nasoetion Defensie) moti veerde een en ander met te zeggen, dat de Belgische ondernemingen hevig te lij den hadden gehad van pro-Locmoemba- demonstraties door de bevolking. Deze demonstraties zouden door de commu nisten geïnspireerd zijn. Brussel houdt zich officieel van den domme. „Het zal een voorzorgsmaatre gel zijn", zegt men daar. Via diploma tieke kanalen heeft de Belgische rege ring echter vernomen dat de Indonesi- (Advertentie) sche arbeiders op de Belgische onderne mingen van hun regering een inbeslag name van de bedrijven hadden gevraagd als vergelding voor de moord op Loe- moemba. De „beschermingsmaatregel" zou wel eens- bedoeld kunnen zijn als een schijn-naasting. Luns: tevreden Na afmattende onderhandelingen met regeringsleiders en ministers van Buitenlandse Zaken van ver schillende Gemenebestlanden in Lon den, is minister Luns gisteren op Schiphol teruggekeerd. Hij zei tevreden te zijn over het re sultaat van zijn besprekingen, alhoewel deze geen spectaculaire successen heb ben opgeleverd. Mr. Luns heeft er bij herhaling op gewezen dat Nederland Nieuw-Guinea uitsluitend zijn zelfbe schikkingsrecht wil geven, ondanks de dreigende houding welke Indonesië aan neemt. Het instellen van een drielanden- beheer (Australië, India en Malakka) voor Nieuw-Guinea werd niet bespro ken. De bewindsman verwachtte dat aan de nog in Indonesië verblijvende Neder landers langs „andere kanalen" hulp kan worden geboden.

de Stem | 1961 | | pagina 1