AL DOENDE LEERT MEN Kabouterbergen PUZZEL VAN DE MAAND Kippenboertje Winterwonderland Willie de hond op avontuur armen POTTERS ..UN IA' DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 15 MAART 1961 HEEL HARTELIJK BEDANKT De kabouters HERTJE rouw Tijd besparen toch fijner eten! Belinda Lee verongelukt Man bekent negen aanrandingen M»NDElSfc,j MENTHOLPELLETS Tegen hoest en Keelpij' Uitwerking frappant J Een melange van 17 verschillende lekkernijen. 38 ctper 100 gr. Proef rriaar eens van Melange Brillant - V Op écht lekkers staat Lonka Onlangs is de vaste heffing plotse ling met drie gulden per 100 kg ver hoogd. Overigens een merkwaardige opvatting over vastheid, die voor de buitenstaander volkomen onbegrijpelijk is. Deze verhoging kost de veehouder 45 miljoen. Dit alles, zoals we al eens ge zegd hebben, omwille van ongeveer 5 pet. van ons totaal areaal aan cultuur grond. In dezelfde vergadering van het land bouwschap werd gewezen op de moei lijkheden die onze export te wachten staan in verband met de revaluatie van de gulden. Maar tegelijkertijd werd aan gekondigd, dat een verhoging van de heffing op voergranen niet onmogelijk is. De moeilijkheden voor de veehoude rij zouden daardoor verhoogd worden. De zgn. restitutie bij export is daar voor geen oplossing, want de veehou ders lieten duidelijk blijken, dat zij daar in nauwelijks geloven. Het argument voor dit alles is natuurlijk de heiligheid van de bodemproduktie en de boerensoli- dariteit. Deze begrippen kunnen misschien nog een tijdje opgang doen. Net zc lang tot het Neder landse volk laat blijken, dat het wel onze landbouw wil behouden, omdat deze onmisbaar is in onze economie, maar dat het niet bereid is per jaar tientallen miljoenen te betalen voor de agrarische folk lore, die tegenwoordig met een plechtig woord egalisatieheffing heet. Dicht bij het kabouterbos Wonen zeven dwergen En schieten er altijd op los Tegen de drie bergen. Kaboutertjes woonden in een groot dicht bos, met mos zo zacht als sa tijn. Daar speelden ze dikwijls op. Maar op een dag kwam er een reus en een tovenaar in het bos. Dat was vreselijk erg. Niemand durfde naar buiten. Maar één kaboutertje ging toch naar buiten en ging naar de reus en de tovenaar en zei: „Dag reus, dag tovenaar. Hoe heten jullie?" De reus zei: „Ik heet Dippel". „En jij, tovenaar?" ,,Ik het Dappeldil." „O, heten jullie zo", zei het kabou tertje ,,Zijn jullie lief voor kabou ters? Ja? Dan feesten we hoor!" En zo kwam het dat de reus en de tovenaar goede vrienden waren met de kabouters. Maria Kennis. Oekelsestraat 7, Rijsbergcn. Alle meisjes die een briefje of kaartje hebben geschreven, bedank ik heel hartelijk. Ik heb wel 40 brieven gekregen en ik vind het smartelijk dat ik maar met ééntje kan correspondeen. Uit de wel 40 bïeven heb ik uitgezocht een meisje van 12 jaar, die filmsterren, ballet en dierenplaten spaart. Cora Dibbits is haar naam, vind je dat niet grappig staan? - Ook tante Thea en Oom Jan, die worden hartelijk bedankt omdat zij het hebben gezet in de krant. Ze leren het al gauw Die zeven dwergen Ze beginnen 's morgens voor dag en dauw Tegen de drie bergen. Henk Spuybroek Beatrixlaan 22, Raamsdonksveer En leraar Grijsbaard Een van die zeven dergen Gaat 's avonds naar de boomgaard Tussen de drie bergen. En ook kabouter Laars Ook een van de zeven dwergen Is de baas Van de kabouters in de bergen En er zijn er nog meer Nu heb je al die zeven dwergen Ze zijn allen bij Grijsbaard in de en wonen tussen de drie bergen! Karin Reynders Jan Ligthartstraat 12b, Breda Thérèse de Kaestecker. St. Anna ter Muiden a 17, Sluis. Vul de hokjes in met woor den waarvan één letter al is ge geven. Als je de eerste letters van ho ven naar heneden leestkrijg je de naam waarmee ook wel de maand maart wordt genoemd. Er liep een herfjje door het bos Het liep over het zachte mos En met z'n smalle pootjes over dunne slootjes. Ineke de Baar, Oude Zandweg 21, 's-Heer-Arendskerke Wij waren vanmorgen naar de kerk gegaan Daar kwam meneer de kippenboer aan. Toon, ik en Nout de Beer die gaven hem een flinke peer. De kippenboer werd heel kwaad Dat hij zijn klomp pakt en naar ons slaat. Maar wat heeft hij pech Hij gooit zijn klomp tegen de heg. Hij wou naar huis toe gaan, maar daar kwam zijn moeder al aan. Kreeg een pak voor zijn broek, men kon overal horen zijn hels geroep. En dit heb je er nog bij Zondag geen traktement, dus krijgt hij geen enkele cent. Truus Joosen. Het trof heel erg mooi, dat bij de zelfde agenda een enorm aantal cijfers was gevoegd over de monopolie- en egalisatieheffingen. Hieruit bleek dat van september 1959 tot september 1960 dj veevoeders ruim 50 miljoen duurder zijn geworden door deze heffingen. (Advertentie) We noemen de juffrouw Juffie-Puf Maar nu is ze getrouwd. En nu zeggen we Muffie-Muf. Dat vind mama zo muf En ik vind Puf zo duf. Nou zeg ik MEVROUW. Hoort ze dat nou 1 wapen; 2 zwemvogel; 3 waar mee je genoemd wordt; 4 leid sel; 5 tegenovergestelde van be gin; 6 meisjesnaam; 7 diploma; 8 Duitse stad dicht bij Limburg; 9 afkorting van Eleonora; 10 zachte veertjes. Rita Roets Brieversweg M12, Eede Cilia Vermeulen, A/s het krijt wat op het bord had geschreven Wat het ook ivas, dat deed er niet toe, Altijd kwam de borstel de letters uitvegen Dat werd het krijt op een goede dag moe. Het zon op een plan, maar het plan wou niet komen Het sprong heen en weer, van boosheid en nijd De borstel die lag net heerlijk te dromen Van d'eeuwige borstel zaligheid. Het krijt had weer op het bord geschreven Van „stam t" en „verleden tijd" De borstel die kwam toen natuurlijk weer vegen En keek niet eens meer naar 't zielige krijt. Toen zei een vlieg op de rand van 't krijtbakje: „Ja, jaeen krijtjes-leven is zwaar." Daar kon het krijt hem gelijk in geven En het zei dan ook zuchtend: „Ja, ja, dat is waar." Nu heeft het krijt nog geen goed plan verzonnen Dat vindt 't natuurlijk verschrikkelijk naar De borstel zal altijd wel blijven vegen Je ziet het: ,,Een krijtjes-leven is zwaar." Maria van Broekhoven, 13 jaar Kap. Kockstraat 43, Steenbergen Een zilverig wit bedekt het groene mos Zilverig wit zijn ook de bomen in het bos Elk van die oude zilveren bomen Staat genoeglijk van de lente tc dromen Dc dieren hebben hun bontjasjes aan En de vogels zijn naar het zonnige zuiden gegaan Daarom is het hier zo rustig en stil Geen gekwetter, gesjilp en gctjil Heel het bos is als een wit tapüt Overal ts de sneeuw gespreid De bomen zjjn er fjjntjes mee behangen Ergens in my is een stil verlangen Altijd hier te kunnen dromen In de schaduw van de besneeuwde bomen Ver weg van de wereld niet zijn baat en venijn O, heerlük altijd hier te kruinen zijn. Jeannette Janssens Hansweert A is Adje die zit in het hooi B is Beppie, die krijgt een fooi C is Cor die gaat naar school D is Dora die heeft pret en jool E is Evert die leest een boek F is Fientje die staat in de hoek G is Gerard die ziet een muis H is Helma die vindt het niet pluis I is Isaak die ligt op becl J is Jozefientje die speelt met Jet K is Karei die heeft een boze bui L is Lientje die krijgt een nieuwe trui M is Marinus die heeft nieuwe schoenen N is Neeltje die kan heel goed boenen O is Oskar, die zit in de vijfde klas P is Piëta, die doet de hele was Q is Quirinusdat is een lange naam R is Rieta, die keek uit het raam S is Sjaak, die staat in de rij T is Toosje, die lust graag een ei U is Uzzia teas de koning van Juda V is Veronica, die speelt met Gertruda W is Woutje die woont in een groot huls X is X, een heel groot kruis IJ is IJsco, dat vind ik reuze fijn Z is de laatste letter van heel de trein. Els Brenters, 10 jaar Markstraat 35, Tcrheijden ,,IIet ware motief achter ïndonesië's jongste poging om Nederlands Nieuw- Guinea over te nemen is de „neuroti sche haat tegen de Nederlanders", aldus liet Australische blad de „Sydney Daily Telegraph" in een hoofdartikel dat gis teren werd gepubliceerd. „Maar de Indonesiërs hebben het tij tegen nu de pas gekozen Nieuw Guinea Kaad met een meerderheid van Pa poea's aan het begin van volgende maand haar eerste zitting zal houden" zo gaat het hoofdartikel verder. ,,De Indonesiërs weten maar al te goed. dat wanneer de Papoea's een of ficiële stem in het kapittel zullen heb ben, die stem zich zal uiten tegen een overneming van Nieuw-Guinea door In donesië." „De Indonesiërs beseffen bovendien (Advertentie) Elsje de WMs Tuinstraat 48 Rijen De belangen van deze boeren zijn ge heel en al tegengesteld aan "die van hun standgenoten, die de veehouderij be oefenen, voornamelijk de varkenshou derij en de kippenhouderij. Deze laat- sten hebben behoefte aan goedkope grondstoffen, vooral aan goedkoop voe der, Zij moeten namelijk met hun pro- duktcn concurreren op de zeer on barmhartige buitenlandse markten. De Verbouwers van graan hebben belang bij hoge graanprijzen, maar deze ma ken het veevoeder duur. Deze twee be langen zullen nooit met elkaar in over eenstemming te brengen zijn. Ook niet al is het Landbouwschap in zijn open bare vergadering van begin maart met De 26-jarige Britse filmster Belinda, Lee is maandag j.l. bij een auto-ongeluk op een grote verkeersweg in Californië om het leven gekomen. De drie andere inzittenden van de auto, Italianen wier werk in verband stond met het filmbedrijf, zijn gewond. Het ongeluk is klaarblijkelijk veroor zaakt door het springen van de linker achterband, toen de auto met grote snel heid reed. Belinda Lee werd over een afstand van ongeveer twintig meter uit de auto geslingerd. Het was drukkend warm die dag. De vogeltjes waren te lui om te fluiten en zelfs de wakkere mussen vielen bijna uit de dakgoot van de warmte. Als je door het stadje liep zag je nie mand, de mensen zaten allemaal bin nen met gesloten gordijnen, zodat de zon niet binnen kon komen. Stel je De Leidse politie heeft een 23-jarige ongehuwde magazijnbediende aangehou den wegens het aanranden van vrouwen en meisjes in de afgelopen weken. De man pleegde de aanrandingen in de avonduren in en buiten Leiden. Hij heeft tot nu toe negen gevallen bekend. (Advertentie) Kees Bax Stoofdijk 67, Steenbergen door William Williams tekenfilmstudio's ft)« kunnen ze niet' storen Ze tun betig met ale afnamen van Al* o vreemden re>i\en >oecj. Kunnen U> C e r el een I i Is Laan! Het is nu bijna Pasen. Dat is een mooi feest. Maar met Pasen krij gen we ook paasvakantie. Daar maken we nu allerlei plannen over. Anita, een meisje van de tweede klas, is een dag voor Pasen jarig; dat vindt ze heerlijk, maar ze denkt nog meer aan de vakantie. Ze loopt met haar vriendinnetje naar school. Z„ maften dit gesprek Anita: Heerlijk hè, vakantie Jet: Ik droom er nu al van. Anita: We moeten ook aan iets anders denken. Jet: Wat dan Anita: Nou, in welke tijd zitten we nu Jet: O, nu begrijp ik je. Iets doen voor de vasten, bedoel je dat Anita: Ja. Jet: Maar wat Anita: Een extra offertje, wat je moeilijk valt. Jet: Ja, b.v. lief zijn voor iedereen. Zo pratend komen ze aan school Sommige meisjes hebben het maar over: Ik ga naar Italië. Ik veel verder, naar Spanje. O, maar die twee kinderen Ani ta en Jetdie nu al zo goed begrij pen dat je niet alleen moet denken aan vakantie, maar ook iets voor Jezus in de vasten moet doen, die zijn ook blij. Maar niet om de va kantie. Nee, omdat zij nu in de vasten Jezus echt blij maken. Els Melser gingen de ouders toch dood, en dan moest Pierre ook maar zien hoe hij er door kon rollen. Immers, jong geleerd is oud gedaan. Maar toen Pierre, na an derhalf jaar, een vriendje kreeg, dat als loopjongen werkte en veel geld op zak had, verloor de technische school zijn aantrekkings kracht. Pierre wilde ook gaan werken en geld ver- de een verdiende hij te weinig, bij de ander was het werk te saai en bij de volgende was de leerlin gencursus te vervelend. Nu is Pierre achttien. Vader weet niet eens waar zijn zoon werkt. Trouwens, hij weet niets van zijn zoon af, ook niet, dat Pierre al zeven baantjes achter de rug heeft, en nog niets heeft geleerd. Hij moet im mers zijn eigen boontjes maar doppen, en, al doen de leert men. Als je met Pierre vertrouwelijk praat, en dat gaat niet gemak kelijk want hij kreeg er nooit de kans voor thuis, merk je hoe dun de schil is van zijn bravoure en stoerheid. Daaronder leeft de angst een mislukkeling te worden. Geen wonder: aan een schip dat voor de grote vaart bestemd is, ivordt meer zorg en liefde besteed voordat het te wa ter wordt gelaten, dan aan Pierre, die als een klein papieren bootje reeds in het water is gesmeten. Al doende leert men, nietwaar vader? Maar vader zijn is nog iets anders dan het gebruiken van grote woor den en dooddoeners. He... Limter die a zjd" grootste bandieten rondlepeni tiaar... ik. uueei £n een Diiddeltyff om ze tonder L L vi dafcie het merkel u. aan ol e (ooLikie -i.ovitrke Leveren. telt aan opname I leider z'n plo en daarom: leer de kinde ren al vroeg hun eigen boontjes doppen. Als de kleine Pierre eens min of meer gehavend thuiskwam na een vechtpartijhad hij kans ook nog van zijn va der straf te krijgenomdat hij de ruzie had verloren. En zodoende moest Pierre zijn verdriet op een ver borgen plaatsje uithuilen want vader ruilde geen tranen zien. Toen Pierre van de lagere school kwam, wilde hij de technische, school volgen. Best, vond vader, de jongen moest zelf maar zien wat hij ging aanpakken. Hij moest zijn eigen toekomst uitstippe len, want vroeg of laat dienen. Best. vond vader, hij moest het zelf maar weten, want per slot van rekening ging het om hem zelf, en in zulke persoon lijke kwesties kan niemand raad geven, zelfs de ouders niet, nietwaar? En dus ging Pierre op zoek naar werk. Van elke vijf gul den. die hij verdiende, mocht hij er nu een hou den. Natuurlijk om te spa ren, maar als Pierre zo dom was om het geld op te maken, dan zou hij zelf ook wel eens merken, dat wie niet spaart die niet heeft." nietwaar, en al doende leert men. En zó ging Pierre van de ene baas naar de andere. Bij pe camem snerren et) iedereen toacfc/ met tpanniiM <xf. in piaats uar? dat jullie het goud kunnen pakken morden Jolt it doorn indiaan ooen m eestend! bet innen maar de opnamen er ii een fout!'. ipLqêKd tuit tit V&Ute Jacky Blom Heuvelstraat 33a, Breda ■een stoere vent.

de Stem | 1961 | | pagina 9