De gulden omhoog, de NESCAFÉ prijzen omlaag !/5?s- Duitslands provinciaal hoofdstad is van aard Er gaan 43 geurige koffiebonen in elk schepje Nescafé BONNEEN BONBONNIERE" ?r: Zwarte veel te omaten moeten e huren betalen Reus" voor Madurodam M KRENTEN EN ROZIJNEN CONFETTI CONFETTI CONFETTI CONFETTI CONFETTI CONFETTI er zijn geen betere 11 II JlIJfp t VERUUGDE P«UZtN, 25 Tnfs JIORMAAt Sleutelgeld van een ton... Kennedy vraagt krediet voor Latijns-Amerika Student verongelukt Zelfstandig onderdeel Papoea's als vrijwilliger Wolkbreuk eist elf slachtoffers Boudewijn en Fabiola in Cordoba „Clemente' overvallers de lilliputters onder de zuidvruchten zijn zo rijk aan vitaminen en mineralen. Voorzitters benoemd Rekordopbrengst k in derzegclactie DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 15 MAART 1961 (Advertentie) 6 t r m n i [Je braziel el shag. S'as t. 6 NESEAFÉ EXtra 50 ff f 1 NESCAFÉ f 50 g f.2 20 :VR/j OS imÈi (Eigen buitenlandse dienst) Nog altijd is Bonn de provisorische hoofdstad van de Duitse Bonds republiek. Elke Duitser zou al lang weer Berlijn als hoofdstad van Duitsland in ere hersteld hebben willen zien, maar zolang Berlijns toekomst zo onzeker is en het heel gevaarlijk zou zijn de regering met al haar bureaus en archieven de kans te laten lopen op een goede dag „in de lucht te hangen" blijft men toch maar liever in de provi sorisch opgetrokken glaspaleizen aan de Rijn. Bonn, een typisch provinciale stad, doet ijverig haar best, om het als hoofdstad niet al te miserabel af te geven, maar zoals een Franse diplomaat het eens spits opmerkte: ce bon Bonn est ni qu'une bonbonnière! (Heel dit brave Bonn is niets dan een bonbonnière). Blijkbaar doelde hij op de vele Konditoreien, die in Bonn in allerlei luxe uitvoeringen als paddestoelen uit de grond verrezen zijn en waar het heir der diplomatenvrouwen elkaar bij gebrek aan ander vertier dage lijks rendez-vous geeft. grote verspreiding stelt ook administra- tief grote eisen. Bij het toenemen van het aantal on afhankelijke staten in Afrika neemt ook het aantal vertegenwoordigingen regel matig toe. In het afgelopen jaar heb ben twaalf nieuwe Afrikaanse staten hun vertegenwoordigers naar Bonn gezonden. Duitsland schijnt, wat dat betreft bij deze Afrikaanse nieuwe staten, het eerst van alle te komen. De verklaring is even simpel als primitief: Duitsland is geen koloniaal-belaste mogendheid en heeft bovendien geld! Intussen stellen al deze nieuwbakken Afrikaanse diplomaten opnieuw bijna niet te vervullen eisen aan de Duitse autoriteiten. Zij moeten behoorlijk wor den ondergebracht, terwijl ze eigenlijk nog volkomen vreemd staan tegenover de gebruiken en gewoonten van Euro pa. Daarvan kunnen de verhuurders van de panden meespreken, waarin de Afrikaanse families zich gevestigd heb ben. Een zeer mooie villa was binnen het halve jaar volledig verwaarloosd. Een kinderrijke zwarte diplomatenfami- lie trok in een geweldige kast van een huis in om er te kamperen, want meubelen had ze niet en kocht ze ook niet. Elders waren in de kortst moge lijke tijd dp centrale verwarming en de waterspoeling kapot, spanden de zwarte huismoeders drooglijnen in prachtig gelambrizeerde salons, speelden de kin deren met mozaiektegeltjes, die ze uit de vloer peuterden, enzovoorts. Al met al, de Bonn-ers of Bonnianen maken goede zaken. De huren zijn hoog, het kleinste zolderkamertje brengt nog goud op, de winkels floreren, de weinige vermaakgelegenheden zijn druk bezocht. Maar dat alles slechts over dag. Na tien uren is Bonn weer de slapende provinciestad. Een aartsvervelend nachtcabaretleven tracht zich, meer met duistere en veel belovende reclame dan met pikante werkelijkheden in het leven te hopden. Men zegt, dat er een dozijn nachtloka len is. Maar van een nachtelijke bedrij vigheid is totaal geen sprake. Een nachtwandelaar in Bonn komt hoog stens nogal druk-patrouillerende poli- tie-agentcn tegen en die weer schijnen plenty tijd te hebben om zo'n eenzame wandelaar in het oog te houden. Geen diplomaat, geen minister of ministe- rialrat. geen lid van de Bondsdag zal men in die gelegenheden vinden. Ze keren des avonds Bonn de rug toe om in de omgeving van Bonn of elders bij moeder-de-vrouvv terug te keren en zich aldus voor gerodde] te vrijwaren. Want de andere dag zouden de mussen het van de daken tsjilpen wanneer excellen tie Dinges in „Casanova' of ,,Tabarin' was gezien. Alleen maar wat provin cialen, wat studenten, wat mensen* van buiten en lieden, die „zaken bij de re gering hadden te vereffenen en er nog even een nachtje aanplakten, wagen zich in deze amechtig-gewaagde na maak-Moulins Rouges! Ergens anders Een bijzondere zorg voor Buiten landse Zaken in Bonn is de onder brenging van de vele buitenlandse diplomaten en hun families en be dienden. Vele ambassadeurs en ge zanten wonen in Bonn, maar hebben in Keulen of een der kleinere Rijn steden hun tenten opgeslagen. Ook al hebben zij hun bureaus in Bonn, wonen doen zij meestal elders. De gezantschappen van een groot aan tal landen hebben zich in Keulen ge vestigd. de Sovjet-Unie resideert in Ro- landswerth Ghana in Beuel, Ethiopië in Roisdorf, Frankrijk op slot Ernich, Bescheiden De huren, welke de brave Bonners aan de diplomaten vragen, zijn intus sen ook niet mis. Men zou eigenlyk van een algemene pryswoeker moeten spreken. Bovendien Iaat men vooral de Afrikaanse diplomaten, die van de wer- kelyke verhoudingen niets weten, ook nog reusachtige sommen aan sleutel- geld betalen. Bedragen van 100.000 mark zijn geen zeldzaamheid De regering heeft 198 wo ningen voor diplomaten laten bouwen en op de vrije woonmarkt zijn onge veer 1000 woningen verhuurd. De Ame rikanen, Engelsen en Fransen hebben hun eigen woondorpen gebouwd. In het algemeen wonen allen bescheiden, zoals alles in Bonn vrij eenvoudig is. De meeste Duitse ambassadeurs in het buitenland wonen luxueuzer dan de Duitse bondspresident of de bondskan selier. Indien geen afdoende maatregelen Het parlementsgebouw in Bonnde vervelendehoofdstad van West- Duitsland President Kennedy heeft het Ameri kaanse congres verzocht een bedrag van zeshonderd miljoen dollar toe %e staan voor hulpverlening aan Latijns-Amerika. De president verklaart dat het wense lijk is dat de Latijns-Amerikaanse staten zelf een belangrijke rol spelen bij het beheer van het aangevraagde bedrag. Hij stelt daarom voor dat 394 miljoen dollar zal worden beheerd door de Bank voor Inter-Amerikaanse ontwikkeling, terwijl de I.C.A. het beheer zou moeten krijgen over honderd miljoen dollar. Dit laatste bedrag zou in hoofdzaak besteed moeten worden voor uitgaven op onder wijsgebied en voor openbaar welzijn. Een bedrag van ten hoogste zes mil joen dollar zou moeten worden gebruikt voor versterking van de organisatie van Amerikaanse staten. Omstreeks kwart over twaalf van nacht is op de Lucasbrug in Utrecht de 23-jarige student W. Reiding veronge lukt. De student stond met zijn fiets voor het stoplicht te wachten, toen hij van achteren werd aangereden door de 36-jarige Utrechtse vertegenwoordiger S.F. van 't Schip. Deze moest met zijn auto uitwijken voor een andere wielrij der en schepte daardoor het slachtof fer R. Met zware inwendige kneuzingen werd R. naar het academisch zieken huis vervoerd, waar hij in de loop van de nacht is overleden. In het staatsblad van gisteren is op genomen een koninklijk besluit van 23 februari 1.1. houdende instelling van een Papoea-vrijwilligerskorps. Volgens de overwegingen van dit be sluit is het wenselijk „dat aan de Pa poeabevolking van Nederlands Nieuw- Guinea gelegenheid wordt geboden deel te nemen aan de bescherming der be langen van dit rijksdeel". Voorts wordt overwogen „dat het wenselijk is aan de militaire opleiding ook opleidingen voor civiele doeleinden te verbinden." Het Papoea-vrijwilligerskorps is een zelfstandig deel van de krijgsmacht van het koninkrijk. De organisatie van het korps wordt vastgesteld door de minis ter van defensie, handelende in over eenstemming met de minister van bin nenlandse zaken. Door de minister van defensie kan, na overleg met de minister van binnen landse zaken, aan de leden van het korps de verplichting worden opgelegd tot het deelnemen aan andere dan militaire lessen en oefeningen. Bij het Papoea-vrijwilligerskorps kun nen leden van andere delen van de krijgsmacht worden gedetacheerd. (Advertentie) al de diplomaten uit Afrika, die binnen kort nog in aantal zullen toenemen, neigen tot de opvatting, dat zij vooral genept worden, omdat ze zwarten zijn Dit kan op de duur tot ernstige poli tieke repercussies leiden. Vandaar, dat er steeds luider stemmen opgaan om de Bonnse woekeraars schaakmat te zetten door op grote schaal woningen voor diplomaten te bouwen. Tot nog toe talmde men daarmede men kon im mers niet weten. Maar nu is het toch wel duidelijk geworden, dat Bonn nog heel lang hoofdstad van de Bondsrepu bliek zal blijven! Minstens elf mensen zijn om het le ven gekomen door een wolkbreuk, die ongeveer 7 centimeter water deed neer komen in het gebied van Rio de Janeiro. Het water kwam omlaag in minder dan twee uur. De Timbo-rivier, die deze hoeveelheid niet kon verwerken, trad buiten haar oevers en overstroomde een brug, waar juist een autobus passeerde. Acht stoffelijke overschotten van buspas sagiers zijn inmiddels gevonden. Koning Boudewijn en koningin Fabiola hebben voor het eerst hun afzondering in het Spaanse buitengoed ,,San Calixto" verbroken, door een bezoek te brengen aan Cordoba, eens de hoofdstad van het Moorse rijk. Het koninklijk paar maakte de tocht als gewone vakantiegangers. In de auto van de markies de Salinas, hun gast heer. bevond zich slechts één van de Belgische politiemannen, die over de vei ligheid van de vorstelijke bezoekers wa ken. Het koninklijk paar bleef enige mi nuten in gebed verzonken in de St. Ni- colaaskerk. Het bezocht later de mo numenten van de stad, waaronder een Arabische moskee die nu kathedraal is geworden. Bij de rondleiding was geen gids aan wezig, omdat koningin Fabiola voor haar huwelijk vele malen in Cordoba is geweest en haar echtgenoot nu op alle bezienswaardigheden kon wijzen. (Advertentie) In de Duitse stad Frankfort aan de Main is een modeshow gehouden, wel ke speciaal was gewyd aan het wereld beroemde borduurwerk van Vorarlberg. Wat dacht u van deze fraai geborduur de tas met bijpassend, eveneens gebor duurd hoedje De stoffen zijn bewerkt met een vlekwerende substantie om het snel vuil worden bij dagelijks gebruik tegen te gaan. Drie jongens van naar schatting zes tien of zeventien jaar hebben gister avond de 23-jarige H.W.B. uit Scheve- ningen in het Haagse Bos trachten te beroven, zo is B. de politie komen ver tellen. Hij was naar de bioscoop ge weest en liep op weg naar huis door het bos. Ze gaven hem een slag in het gezicht en zetten vervolgens een mes op zijn keel met de woorden: ,,Je geld of je leven". Na deze dramatische bedrei ging had B. naar zijn zeggen, zijn por temonnee voor de dag gehaald en de jongens laten zien dat hij slechts dertig cent bij zich had, net genoeg om met de tram naar huis te kunnen gaan. „Hou dat dan maar" zouden de jon gens hebben gezegd, waarop ze waren verdwenen. (Advertentie) Trakteer eens op KRENTENPANNEKOEKJES RIJST MET KRENTEN TWEEKLEURENVLA WARME PUDDING OF BROODSCHOTEL MET KRENTEN EN ROZIJNEN De recepten hiervan vindt U in het NIEUWE - GRATIS receptenboekje voor Gedroogde Zuidvruchten. Uw winkelier heeft het in voorraad en TT3#1?!3" in Königswinterigenomen worden, zullen de spanningen Neaenana in Urield enzovoorts. Deze op de woningmarkt en de hurenwoeker Inog toenemen. Daarbij komt, dat voor- Honderdduizenden grapjes zijn er in de loop/ der eeuwen al gemaakt over het huwelijk. En daarvan hieronder een kleine selectie. Je bent avond aan avond weg, zei een heer tegen zijn vriend. Mist je vrouw je niet veel Nee, antwoordde de vriend, meestal gooit ze raak. Hoe heb je je vrouw leren kennen voor je trouwde vroeg een man. Toen héb ik ze niet leren kennen, zei de ander. Ach ja, zei een mevrouwtje tegen haar man, gisteren heb ik mijn potlood geslepen met je scheer mes; is het erg Gaat nogal, zei haar man. Ik kan me niet meer scheren en ik kan niet meer schrijven. Ik heb een verrassing gekocht voor je verjaar dag, zei een ander mevrouwtje. Laat 's kijken, vroeg haar man. Wacht even, dan trek ik het aan, zei ze. vroeg een Als deze boot nou vergingwie zou je eerst redden, mij of de kinderen vroeg dame Mijzei haar man. dan een Ik zou een aardig cadeautje voor mijn man wil len hebben. Wat kunt u me aanraden dame in een warenhuis. Hoelang bent u getrouwd? vroeg de verkoopster. Vijftien jaar, antwoordde de mevrouw. De afdeling „koopjes" is op de eerste verdieping, zei het meisje. Kan je vrouw van je inkomen leven? vroeg een man. Jawel, zei zijn vriend, maar voor me zelf moet ik er een bijverdienen. Er zijn twee perioden in het leven van een man, waarin hij niéts van een vrouw begrijpt, zuchtte een heer. En welke zijn dat vroeg zijn vrouw Vóór zijn huwelijk en erna, antwoordde de heer. Je bent hees vanmorgenAnnie, zei een dame. Ja, Karei was gisteravond nogal laat thuis, zei Annie. Een man belde aan en zei tegen de heer des huizes: Ik kom van het gasbedrijf. Is er iets in huis dat niet werkt Ja, zei de heer, ze is boven. Wim, zei iemand, is de gelukkigste vent die er bestaat. Hij heeft een sigarette- aansteker en een vrouw en ze werken allebei. Vannacht had ik een vreselijk avontuur, zei een man. Ik kwam thuis en de koekkoeksklok riep drie keer. En wat deed je vroeg zijn vriend. Wat zou jij gedaan hebben vroeg de heer. Ik riep natuurlijk zelf ook nog negen keer „koekkoek". Dus je dochter is eindelijk getrouwd vroeg een reiziger in de trein aan een andere. Het afscheid zal je wel zwaar gevallen zijn na al die jaren. Zwaar zei de eerste, ik was al gewend ge raakt aan de gedachte, dat het onmogelijk zou zijn. Mijn man, zei een dame, vindt twee dingen vreselijk. Het eerste is dat hij wakker moet worden om te eten, het tweede, dat hij met eten op moet houden, om naar bed te gaan. En een heer zei: Myn vrouw heeft het slechtste geheugen dat ik ken; ze onthoudt alles. Weet je wat ik denk over het huwelijk Ben je getrouwd Ja. Ja. Was het druk op de bruiloft vroeg iemand. Nou, zei de ander. Ik ging twee keer in de rij staan om de bruid te kussen en niemand had het in de gaten. Op 2 mei zal in de miniatuurstad „Ma durodam" in Den Haag geheel volgens de „echte" regels en met „echte" cham pagne de tewaterlating worden verricht van het acht meter lange model van de eerste ertstanker van Verolme, de Jacob Verolme". Het model (foto) is gebouwd in de modelbouwerij A. Dub belman in Slikkerveer, waar het op transport naar Den Haag staat te wachten (Advertentie) (Van onze parlementaire redacteur) Dr. de Kort (KVP) is in de plaats van prof. Romme benoemd tot voorzit ter van de bijzondere commissie uit de Tweede Kamer, die de behandeling van de algemene kinderbijslagverzekering voorbereidt. Dr. Bruins Slot (A.R.) is voorzitter geworden van de kamercom missie, die de nota inzake de commer ciële tv onderhanden heeft. De fractie leider der A.R. heeft reeds laten weten dat hij de commerciële tv, als voorge steld door de regering, onaanvaardbaar acht. Mr. v. Rijckevorssel is vice-voor- zitter van de tv-commissie. De netto-opbrengst van de kinderpost zegelactie 1960 is ongeveer 2,5 miljoen gulden. Dit (record)-bedrag is tussen 11 oktober 1960 en 13 januari 1961 bijeen gebracht door ruim 600.000 schoolkinde ren. De totaalopbrengst is ongeveer 150.000 gulden meer dan in het vorige jaar. Van de kinderzegels deden de 12-centszegels het het beste. Daarvan werden er (met een toeslag van 9 cent per zegel) bijna 15 miljoen verkocht. Daarna volgden de 4-centszegels (toeslag 4 cent), waarvan er ruim 8 miljoen werden verkocht. Van de zegels van 6, 8 en 30 cent werden in totaal ruim 3 miljoen exemplaren dooi de schooljeugd aan de man gebracht. In 1953 was de netto-opbrengst nog slechts 1 miljoen gulden. In 1958 kwam men voor het eerst boven het bedrag van 2 miljoen. Advertentie» Weinig minder dan 'n wonder xo vele duizenden 'n ander mens werden met Krnsohen Salti. Zo'n bloedzuiverende kuur met Kruschen kan ook U van Uw Rheumatiek bevrij den. Dat doen de beroemde vijf mine rale zouten voor U - als U trouw iedere morgen die kleine dosis neemt. Onzui verheden in het bloed worden daaruit losgemaakt en afgevoerd langs natuur lijke weg En daarmee raakt ge dan vanzelf van de pijnen af, die U nu het leven vergallen.

de Stem | 1961 | | pagina 7