TWEE TONEELPREMIERES Dievenbende van politiemannen DRUK OP KANTOOR..? DAN LICHTDRUK Stoelendans op Keukenhof wu Moedige première door toneelgezelschap Puck Technische vermogens Nederlands Danstheater wordt ontbonden Nixon heeft een baantje Staker onthulde schandaal De weg terug.. PLATINUM. met METHYL Garage GEBR. PIESSENS 9 Parkeerverbod leidt tot lugubere vondst Speelgoedfabriek vliegt in de lucht Man wilde oppas aanranden chemische fabriek L van der Grinten nv Venfo RIJK WEIGERT SUBSIDIE: JAGO SHAWLS Drie weken voor chauffeur Afgekeurd geld van Kalanga in Zwitserland Weer incident aan grens India van DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 15 MAART 1961 Twee Nederlandse gezelschappen hebben het afgelopen weekeinde een toneelpremière gegeven. Tweemaal werd het ook een merkwaar- <r c belevenis. Want zowel de toneelgroep Puck als het Rotterdams Toneel brachten exclusieve stukken ten tonele. Puck speelde drie moderne No-spelen en het Rotterdams Toneel speelde een moderne visie van Christopher Logue op de tragedie van Antigone. listen uit de Maasstad laten zien, dat zy het métier nog niet verleerd hebben. Maar alléén met zeer technisch spel, kunnen zy toch geen volle zalen trek ken. Naast Ton Lutz en Elisabeth Andersen verdienen Ann Hasekamp als de zus ter van Antigone en André van den Heuvel als een schildwacht zeker alle aandacht. Hans Boswinkel en Jacques Commandeur bleven bij het hoge peil van de hoofdrolvertolkers niet ver ten achter. Voor de pauze werd een kluchtig be doelde eenakter van de Ier J.M. Synge in een vertaling van Ab Visser opge voerd. Met deze „Zwerverstrouw" viel qua opzet en uitwerking weinig eer te behalen. Hier heeft de regie van Ton Lutz zelfs de humor niet helemaal weten te treffen. Coba Keiling in de rol van een dronken zigeunerin was de enige die de zaal tot een lachje wist te be wegen. F.J. v.d. H. (Advertentie) Imp. Wilmerink Muller N.V. A'dam. Richard Nixon, voormalig Amerikaans vice-president, is in dienst getreden bij een advocatenfirma te Los Angeles en zal te zijner tijd in de directie worden opgenomen. Al in ^946, toen Nixon mee deed aan zijn eerste congresverkiezing, had een der firmanten tegen hem ge zegd dat er een baantje voor hem vrij was als hij de verkiezing zou verliezen. Vijftien jaar later zei Nixon tegen deze firmant: ,,Wat die aanbieding uit 1946 betreft, die neem ik aan". Twee dagen nadat in de kofferruimte van een auto een lijk was aangetroffen, had de politie de moordenaar te pakken een 19-jarige jongeman. In een straat in Kitzbühel, waar men niet mag parkeren, stond twee weken lang een auto. De politie besloot uitein delijk om de wagen te verwijderen en daarom was het nodig met geweld de portieren te openen. Bij onderzoek in de auto. werd, in de kofferruimte het stoffelijk overschot aangetroffen van de 47-jarige handelaar Paul Hahnen uit München-Gladbach. Het onderzoek voer de de politie naar de 19-jarige Ween- se arbeider Alfred Krcil, die inmiddels heeft bekend. De arbeider maakte kennis met de handelaar in Innsbrück. De jongeman wilde naar Wenen en de handelaar gaf hem een lift. In de buurt van Salzburg sloeg de passagier zijn gastheer neer, waarna hij hem boeide en dood schoot. Hij beroofde hem vervolgens van en kele duizenden marken en andere bezit tingen, waarna hij het lijk wegstopte in de kofferruimte. Vier dagen lang heeft Krcil toen in Wenen rondgetoerd met het lijk in de koffer. Toen reed hij naar Kitzbühel, stalde de wagen op een ver boden 'plaats en ging per trein terug naar Wenen. Nell Knoop en Jan Grefe in een scène uit „De honderdste nacht", waarin voor al Nell Knoop een fraaie prestatie leverde. Het Rotterdams Toneel heeft met zijn nieuwste stuk ..Antigone" van de Engelsman Christopher Logue weer geen aansluiting ge vonden bij het toptoneel van Ne derland. Zonder direct te willen spreken van „zoveelste misgreep" heeft de Antigone van Logue een vry vlakke tekst, die in de vertaling van Hugo Claus toch door Ton Lutz als Kreoon en Elisabeth An dersen in de titelrol zo geladen gezegd werd, dat meer spanning en bewogen heid niet mogelijk geweest zou zijn. Regisseur Ton Lutz was zelf verant woordelijk voor de dialoog aan het slot. Het verhaal van de Engelse dichter vertelt opnieuw, maar zeker niet beter de geschiedenis van Sophokles' klassie ke drama. Het slot met de vrijwillige dood van Antigone in de gevangenis is veranderd in een wreed verder bestaan met het besef dat een ander en, zo men wil, beter compromis ook mogelijk was geweest. In de proloog schetst een commissa ris de gebeurtenissen. De zoen van Oedipeus hebben een burgeroorlog ontketend om de macht en deze strijd wordt door Kreoon, hun oom beëindigd. Kreoon regeert nu zelf vol gens een gedragslijn die er op gericht is het volk met zich te krijgen. Om een duidelijk voorbeeld te stellen laat hij Polynikes, die tot oorlog heeft aan gezet ophangen tot zijn lijk volledig ver teerd is. Antigone wordt hierdoor zo bewogen dat zij besluit kost wat het kost haar broer te begraven. Dit weet Kreoon nog net te verhinderen en Antigone wordt ge vangen genomen. Tijdens een paar ge sprekken en een verhoor, die overigens de hoogtepunten van het stuk uitmaken twisten Kreoon en Antigone over de waarde van een aantal menselijke be- (Van onze redacteur) Het toneelgezelschap Puck heeft de moed gehad een drietal eenakters van de Japanse toneelschrijver Yukio Mishi- ma ten tonele te brengen. Daar is in derdaad moed voor nodig, want de 36- jarige Japanneer heeft in zijn werk stukken een brug willen slaan tussen de eeuwenoude No-spelen en de moderne dramaturgie. Hij plaatst dus oude be grippen en voorstellingen in het heden daagse tijdsbestek. Men kan zich voorstellen dat niet ieder een dit dooreen geweven samenspel van oud en nieuw even gemakkelijk ver staat. Maar dat kan de waardering voor de poëtische taal van Mishima en de toneelprestatie van Puck niet wegne men. Zeker, men kan bezwaar hebben te gen de mise-en-scène zoals die bij de première in Amsterdam werd gepresen teerd. maar daartegenover staan enige individuele prestaties van hoge klasse. Climax Er was duidelijk een climax te ont dekken in cle drie opeenvolgende een akters. De eerste, ,.D.e fluwelen trom" vertelt van de liefde van een oude con ciërge voor een jeugdige schoonheid, krant van een modehuis aan de 'over kant van de straat. Het moet gezegd, dat deze verpersoonlijking van dc maan- prinses Hanako, die de mannen die haar beminnen de dood in drijft een wat duis tere sagefiguur blijft. Sylvain Poons le verde een fraaie prestatie door zeer fijngevoelig de oude conciërge weer te geven. Suggestief Bepaald suggestief was de tweede een akter ,,De droom van Aoi", het verhaal van de angstdromen van een vrouw, die door de ontrouw van haar man tot waanzin is gedreven. In haar gedachten verspreidt de geest van de minnares van haar man een giftige geur van on trouw die haar het leven tot een hel maakt. Diny Sprock speelde zeer ge acheveerd als de minnares, terwijl ook Frans Koppers als de man en Karin Haage als verpleegster de aandacht trokken. Zonder de overigen tekort te doen mag Nell Knoop de actrice van de avond genoemd worden voor haar spel in ,,De honderdste nacht". Zij speelde hierin een oude, arme vrouw, eens een beroemd danseres. Ze ontmoet s nachts de reïncarnatie en gev0elens, zonder elkaar tot van haar vroegere geliefde en evenals te kunnen dwingen. Ondertus- rie wrede godin der schoonheid die zij j se« ^rdt haar gelicfde, zoon va„ Kre- (Van onze Belgische correspondent) De staking die eind vorig jaar en begin van dit jaar het bedrijfs leven in België verlamde, heeft even onprettige als onvoorzien? gevolgen gehad voor een stelletje Antwerpse politiemannen, beho rend tot de Mobiele Brigade. Een stakende havenarbeider die zich schuldig had gemaakt aan een reeks baldadigheden en dienten gevolge gearresteerd was, wierp zijn ondervragers voor de voeten dat sommige van die politieman nen daden bedreven die het licht niet mochten zien. De toornige havenarbeider noemde man en paard en de beschuldigingen waren van een zo ernstige aard dat de Antwerpse havenpolitie onmiddellijk een onderzoek liet instellen. Als gevolg daarvan werden zeven politiemannen, twee nachtwakers en een caféhoudster gearresteerd onder betichting van dief stal of heling. Bij huiszoekingen in de woningen van de aangehoudenen vond men grote hoeveelheden melkpoeder, thee. koffie, bier, vet, allerlei eetwaren, alcohol en wijn. Al deze goederen wa ren gestolen uit de Antwerpse haven. Voor het vervoer en de aflevering van hun waar maakten zij gebruik van de politiepatrouillewagen, zodat zij gevaar om ontdekt te worden langs die kant, in de kiem smoorden. De beschaamde dievenbende stond thans terecht voor de Antwerpse cor rectionele rechtbank. Leider van het stelletje was een man'die sedert 1958 in het Antwerpse politiekorps was opge nomen. Drie andere agenten waren resp. sinds 1952, 1954 en 1958 in dienst, een andere telde 29 dienstjaren. Een agent met 16 jaar dienst werd vrijgesproken. De openbare aanklager noemde deze diefstallen ontstellende feiten. Het is al zeer erg, wanneer een alleenstaand politieman laakbare daden pleegt, maar veel erger is deze kwestie van een volledige dienstpatrouille, die als bende opereerde, daarbij alle plicht en verantwoordelijkheid vergetend. Hy plaatste hun misdrijf op één lyn met een zware diefstal met braak, omdat zij niet alleen misbruik maakten van hun ambt maar bovendien ook van het hun ter beschikking gestelde ma terieel. De politiemannen werden veroordeeld tot gevangenisstraffen van 15 tot maanden onvoorwaardelijk, hun mede plichtigen tot lichtere voorwaardelijke straffen. zenuwkalmerend. niet verdovend maar genezend Hét plantaardig middel waaraan men niet verslaafd raakt. VINOBASIS N.V. - AMSTERDAM De V.S. en Nationalistisch China zijn begonnen aan besprekingen van een plan om de overgebleven nationalisti sche soldaten op het vasteland van Azië te evaeuëren. Deze soldaten behoren tot eenheden, die op het vasteland achterbleven, toen de troepen van Tsjang Kai Sjek zich terugtrokken op Formosa. De meeste troepen, die niet meer in georganiseerd verband strijden, houden zich op in het grensgebied van Birma, Laos en Thai land. Zij hebben daar enkele bases en vliegvelden. De soldaten hielden zich niet alleen op met oorlogvoering, maar ook met de handel in opium, om die oor logvoering te kunnen betalen. Zo nu en dan zijn er gevechten tus sen de nationalisten en de communisten maar ook tussen de nationalisten en de troepen van de landen die aan China grenzen. Twee donderende explosies hebben een fabriek van munitie voor speel goedrevolvers in Luzerne, Pennsylvanië, in de lucht doen vliegen. Drie personen werden gedood en ze ven anderen met ernstige brandwonden in het ziekenhuis opgenomen. Vier an dere employés van de fabriek worden vermist en zijn vermoedelijk eveneens om het leven gekomen. Door de explosies sprongen de ruiten in de wijde omgeving terwijl op het stadje zwart-met-gouden dozen vielen. Van de uit beton opgetrokken fabriek, bleven alleen de muren overeind staan. (Advertentie) demonstraties en inlichtingen a van der Grinten U v* A lichtdruk Blikman Sartorius verpersoonlijkt, voert zij hem in de dood. Een ontroerende en gratievolle rol van Nell Knoop. Dc drie regisseurs Bob Verstraete, Ab Abspoel en Theo Kling hadden mis- oon, gedood bij een poging het lijk van Polynikes van de galg te snijden. An tigone wordt tenslotte verbannen. In een opvallend decor van Nicolaas schien ccn iets persoonlijker visie kun- VVynberg, die weer teruggekeerd is bijQe^ wordt door de gemeentepolitie van nen geven, maar over het geheel heeft het Rotterdams Toneel, hebben de tone- Den Helder in samenwerking met de deze toneelavond toch veel bevredi-J1 marechaussee voortgezet. ging gegeven (Advertentie) De militaire timmerman de B. uit Den Helder, wiens vrouw met de kinde ren van hem is weggegaan, heeft een poging gedaan de 18-jarige mejuffrouw D. eveneens uit Den Helder, aan te ran den. Hij belde een babysit-centrale op met het verzoek een vrouwelijke oppas voor zijn kinderen te zenden. Toen de 18- jarige mejuffrouw D. zich meldde, bracht hij haar naar de slaapkamer, zogenaamd om haar de kinderen te la ten zien. Daar gekomen greep hij haar beet, doch het meisje verzette zich zo hevig, dat hij haar moest laten gaan. Mejuffrouw D. waarschuwde de poli tien en deze arresteerde de B. 't Onder- Intern schriftelijk verkeer LICHTDRUK, het reproduktïe-systeem dat thans allerwege ingang vindt in de moderne administratie, leent zie! bij uitstek voor de verzorging van het Intern Schriftelijk Verkeer. Met behulp van lichtdruk vermenigvuldigt u snel, goedkoop en accuraat interne memoranda, rapporten, instructies enz. LICHTDRUK verlicht het werk van uw directie-secretariaat en van uw type-kamer. Vraagt onze uitvoerige documentatie over: 1. Postbehandeling met behulp van lichtdruk 2. Lichtdruk ten dienste van het intern schriftelijk verkeer. (Van onze Haagse redacteur) Het „Nederlands Danstheater" zal per 1 september 1961 worden ontbonden. De directie heeft dit besluit eergisteravond genomen, nadat gebleken was, dat het ministerie van o. k. en w. weigerde om met de drie grootste Nederlandse ge meenten een noodzakelijk geachte subsi die te verstrekken voor het komende sei zoen van tenminste f 70.000. Het Neder lands Danstheater zal thans het normale programma, dat tot 1 september was op gesteld, afwerken. Daarna wordt het ge zelschap van totaal 24 man onherroepe lijk ontbonden. Het huidige exploitatie tekort van f 30.000 zal men zoveel mogelijk pogen af te lossen. De zakelijke leider, de heer Carel Deurnie, zei gistermorgen: „Wij zijn des tijds een ongesubsidieerd avontuur be gonnen, dat nog twee jaar goed gegaan is ook." Inderdaad bestond er, nadat men op 1 september 1959 gestart was, op 1 maart 1960 reeds een exploitatietekort van f 60.000, maar dit was per 1 maart 1961 reeds teruggelopen tot f 30.000, ter wijl toch de salarissen van verschillende dansers in die tussentijd verdubbeld wer den. Het zag er dan ook naar uit, dat in de toekomst gunstiger financiële resulta ten konden worden bereikt. Het Rijk bleef echter subsidie weigeren, zodat men alleen aangewezen bleef op subsidies van provinciale- en gemeentebesturen. De heer Carel Deurnie meende, dat hij op deze wijze niet op een zakelijke en nor male basis een nieuw seizoen beginnen kon. Hij wil slechts werken op basis van normale contracten met zijn dansers, zulks om herhaalde afvloeiing van zijn beste krachten naar wel door het Rijk gesubsidieerde balletgroepen te voorko men. Reeds hebben drie topdansers Jaap Flier, Hans van Manen en Wille de la Bije aangekondigd te zullen ver trekken. De verdwijning van het Nederlands Danstheater, waarvan de meeste leden hoogstwaarschijnlijk naar het Amster dams Ballet zullen overgaan, beteken' ongetwijfeld een verlies. Het theater da', een uitstekend eigen programma met o.a maar liefst 22 Nederlandse balletten be zat, had zich bij het publiek onmisken baar populariteit verworven. Dit blijk reeds uit het feit, dat in twee seizoenei ongeveer 120.000 liefhebbers de voorstel lingen bezochten. Zij brachten voor he Rijk f 45.000 aan vermakelijkheidsbelas ting bijeen. In totaal werden in de grot. steden en de provincie 232 voorstellingen gegeven, terwijl er thans nog 70 op hel normaal af te werken programma staan. In juni brengt men zelfs een nieuw pro gramma van drie balletten van een Ne derlands componist. Ook gaat men op tournee naar het buitenland. De heer Carel Deurnie, die een door hem genomen en geleid initiatief nu heeft gemeend te moeten beëindigen, zei ons desgevraagd, t.z.t. eventueel wel tot de oprichting van een nieuw danstheater te willen overgaan. „Maar daarvoor moet dan vanaf den beginne een gezonde fi nanciële basis bestaan", zo zei hij. Op het ogenblik is hij echter van mening dat voor drie balletgezelschappen in Neder land geen plaats is, vooral niet, nu de laatste jaren de publieke belangstelling voor het ballet enigszins achteruit is ge gaan. (Advertentie) AKTIE GEEFT REACTIE Dat geldt niet alleen in de natuurkunde, maar ook In de praktijk. Dat er aktie in een motor zat hebben heel wat automobilisten na gebruik van Platinum N ondervonden: die pijlsnelle start, die felle acceleratie en dat pingelvrije optrekken. De reaktie bleef dan ook niet uit, zoals u hier onder kunt zien: A. C. Kramer, Noord 120, Workum: „Tot voor kort tankte ik alle mogelijke benzines door elkaar, pingelen en nadieselen op de koop toe nemend. Nadat ik echter enkele weken geleden eens Caltex Super met Methyl tankte merkte ik prompt dat ik niets op de koop toe hoefde te nemen, omdat er van pingelen en nadieselen geen sprake meer is. Ook valt mij op dat de motor 's morgens vlot start, hoewel de wagen (ook in de winter) 's nachts buiten staat." L. Boomaars, Beverweg 15, Breda. „De ervaringen die ik heb opgedaan mei Caltex Platinum N benzinè overtreffen al miin verwachtingen. Van pingelen, waartoe mijn hoog-gecomprimeerde motor neiging had, is geen sprake meer,- acceleratie en topsnelheid zijn belangrijk toegenomen, de bougies blijven brandschoon, en, wat het belangrijkste is: mijn verbruik is met 10% afgenomen." RAPENBURG 58 STOPPELDIJK Telefoon 01147-261 De Amsterdamse rechtbank heeft gis teren de 24-jarige chauffeur A.B. uit Aalsmeer schuldig verklaard aan een aanrijding met dodelijke afloop en ver oordeeld tot een hechtenis van drie we ken en ontzegging van de rijbevoegdheid gedurende twaalf maanden, waarvan zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Er was een ge vangenisstraf van drie maanden en ont zegging van de rijbevoegdheid geduren de drie jaar geëist tegen deze chauffeur die in de vroege ochtend van 5 novem ber jl. met zijn vrachtauto geheel op de linker weghelft door een haakse lin kerbocht in de Tuinstad Slotervaart reed en daarbij de 43-jarige tegemoet komen de bromfietser A.T. Peeters aanreed. Het slachtoffer overleed korte tijd later. De laatste tijd doken in de omgeving van de Zwitserse plaats Solothurn in nogal grote hoeveelheden Katangaanse bankbiljetten op, die aan een kant de beeltenis van president Tsjombe droe gen en aan de andere zijde afbeeldingen van regeringsgebouwen in Elisabethstad de hoofdstad van Katanga. De waarde van de biljetten liep van tien tot duizend frank. Bij onderzoek bleek dat een druk kerij in Genève, die de order tot het drukken van Katangaanse bankbiljetten had ontvangen, 't speciale papier daar voor van een fabriek bij Solothurn had betrokken en een partij misdrukken als oud papier naar die fabriek had terug gezonden. Er waren bij het vervoer van die afgekeurde partij geen voorzorgen getroffen cn zodoende kwamen de bil jetten in handen van curiositeiten]agers en anderen. De minister van defensie van India, Krisjna Menon, heeft te New Delhi tij dens een bijeenkomst van het parlement medegedeeld dat een communistisch-Chi- nese grenspatrouille het afgelopen week einde de grens tussen Tibet en India heef» overschreden cn gevuurd heeft op een Indiase grenspatrouille. Een Chinese sol daat werd gevangen genomen. Het incident speelde zich af op het grondgebied van India, een mijl ten zui den van de Nathulapas, welke het noor den van centraal-India verbindt met Ti bet en Sikkim. Volgens de „Hindoe Ti mes" waren de Chinezen vrijdag reeds op het grondgebied va.i India doorge drongen. Al wordt de Keukenhof in Lisse pas op 28 maart geopenddat betekent niet, dat men er op het ogenblik niet al druk in de weer is om op die da tum de gasten te ontvangen. De stoeltjes worden tevoorschijn ge- zij zullen netjes worden op- haald geknapt om straks het terras bij het rusten te de bezoekers op restaurant tot noden

de Stem | 1961 | | pagina 5